Een HUIS en [HF n\ mms Vier Woningen Advertentie n. A. N. J. VOS VEÏ1K00PEN: Een' HUIS /en ERF Eli HUIS mJSCHOOE tl ERF COGNAC FIRS BOIS ^^iTiG.BRANDSEN en welgeoefende mannen op de been kan brengen. Onze transportmidde len zijn zoo goed ingericht als 't maar kan, iets dat de vreemde officieren, die met ons den veldtocht in China hebben medegemaakt, kunnen ge tuigen. Dit alles waarborgt de overwinning van Japan en de natie is hier wel van doordrongen. Nu weet u de redenen, welke het ongeduld van de Japansche Kamer en de opgewonden heid der geheele natie verklaren. Toch laat de regeering, die op- rechtelijk tot een overeenkomst met Rusland wenscbt te geraken, zich niet meesleuren door dezen stroom in de openbare meening, hoe sterk deze ook moge wezenaltijd wanneer zij niet gedwongen wordt door omstandigheden van buiten af. Na nog op eenige vragen welwil lend te hebben geantwoord, zeide de heer Motono aan het einde van de interview, dat bij een eventueelen oorlog de keus van de bevelhebbers te land en ter zee geheel van den keizer afhing, doch dat Japan twee mannen bezat, die zich in den oorlog met China bijzonder hadden onderscheiden, Yaniagat, thans lid van den oppersten krijgsraad, en admiraal Ito, chef van den staf der mai ine, beiden nog in de volle kracht des levens en vol krijgsvuur. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 2-2 December 1903, des namid dags ten 1% ure. Punten van behandeling: 1. Voorstel om Burg. en Weth. te machtigen tot het aangaan van een overeenkomst met mr. 11. J. II. Baron Van Boetzelaer ter verkrijging van een barak voor besmettelijke zieken. 2. Voorstel tot wijziging van de regeling van bet tantieme voor den Directeur der Gemeente-Gasfabriek. 3. Voorstel tot bekrachtiging van den door Burg. en Weth. gedanen aankoop van de rechten op het per ceel kad. bekend gemeente Amersfourt Sectie E. no. 3440. 4. Onlwerp-besluit tot verhooging van- het subsidio voor het Burgerlijk Armbestuur voor het jaar 1903 met f1045 50 en goedkeuring der aan vul lingsbegrooting van dit Bestuur. 5. Beantwoording der interpellaties, gedaan dooi den lieer Kleber in de voi ige vergadering. 6 Benoeming van een lid der Commissie von Toezicht op het Lager onderwijs, (vacature mevr. Wain- sinck.) 7. Benoeming van een herschatter (drankwet) voor het jaar 1904. 8. ld. van 2 leden van het Burg Aimbestuur van de Commissie vooi de Gemeentereiniging, 3 leden der Commissie van Fabricage, 4 leden der Gascommissie, wegens periodieke altieding met 1 Januari 1904 9. ld. van een lid van het College van Curatoren van het gymnasium, 1 lid van de Commissie van toezicht op het M. O., 3 leden van de Commissie van Toezicht op het L. O wegens perio dieke aftreding met 1 Januari 1904. 10. ld. van 9 leden der commissie tot wering van schoolverzuim wegens periodieke aftreding met 1 Januari l'j04. 11. Ontwerpbesluit tot vaststelling van jaarwedden van onderwijzend personeel L. O. 1*2. Reclames tegen aanslagen in de Inkomstenbelasting met advies der reclame commissie en (afwijkend) advies van Burg. en Weth. Industrie- en Huishoudschool. Ir. de zitting der 11e Kamer van 12 December j.l. kwam bij de be raadslaging over de vierde afdeeling van Hoofdstuk V der begrooting, de Ameisfoortsche Industrie- en Huis houdschool ter sprake. Wij laten hier de bespieking volgen, zooals die vermeld staat in de Handelingen der Kamer Beraadslaging over onderart. 134 luidende: «Subsidiën aan industrie scholen voor meisjes f 64250." De heer Smeenge: Een enkel woord, Mijnheer de Voorzitter, over de huis houdschool te Amersfoort. In het Voorloopig Verslag werd de opmer king gemaakt, dat waar de Minister voor deze school slechts uittrekt een som van f3500. er vreesbestaat.dat deze nuttige instelling zoo niet tot 'tand komt Men wenschte daaiom, al staat het er niet met zooveel woor den, dat de Minister dezen post zou verhoogen tot het bedrag, dat door het bestuur van de school is aange vraagd, nameljjk f5000. In het Voorloopig Verslag werd de opmerking beantwoord mot het vol gende: «Van anderen kant werd op gemerkt, dat zoodanige inrichting niet op al te grooten voet moet worden opgezet." En wat zegt nu de Minister? »De ondergeteekende sluit zich aan bij de meening van de leden, die opmerken, dat een industrieschool niet op te grooten voet moet worden opgezet. Daarom kan bijbeen vrijheid vinden het voor Amersfoort aange vraagde bedrag te verhoogen." Mijnheer de Voorzitter! Dit doet mij en allen die de geschiedenis der voorbereiding kennen, leed, maai bovenal ook de belanghebbenden. Al wordt nu in het Voorloopig Verslag met geen enkel woord gezegd waarin het al te weelderige bestaat, toch sluit de Minister zonder nadere adstructie zich hierbij aan. Niet dat ik daaruit wil afleiden, dat de Minister de zaak nog niet eens rijpelijk heeft overwogen, wij kennen te goed zijn warm hait voor inrichtingen als deze, dan dat dit het geval zou zijn toch meen ik, dat zijn standpunt in dezen niet juist is. Hoe gaat het toch met de voorbereiding van scholen als deze? Men wint inlichtingen in, in casu natuurlijk ook bij den Inspecteur van het middelbaar onderwijs. Na bespreking met deze is men natuur lijk overgegaan tot een raming van de kosten, zoowel van oprichting als exploitatie, en heeft men een plan gemaakt Uit een en ander volgde, dat men per jaar noodig heeft f 11 470; toen heeft men een verdeeling dier kosten gemaakt en kwam tot deze cijfers: het Rijk f5090(nog niet eens 50 pet.), de gemeente f2500, de provincie f 1000 en particulieren en de Maatschappij tot Nut van het Al gemeen het overige. Op die basis werkte men verder en slaagde, tot de Minister, die de stichting te weel derig vindt en nu erg karig is. Heeft de Minister wel bedacht, wat daarvan het gevolg kan zijn Misschien dat de stichting niet tot stand komt. Dat zou zijn te betreuren, Mijnheer de Voorzitter. Ik zou. indien het niet zoo Iaat op den dag was, en de omstandigheden gunstiger waren, den Minister eens willen vragen wat het oordeel van den inspecteur in deze is. Ik mag toch niet aannemen, dat bij deze zaak zijn mededeelingen en raadgevingen geen rekening is ge houden Bovendien, als wij hetgeen men hier wil, \ergelijkt met andere scholen, dan kan m. i. van te weel derig geen sprake zijn. Nog eens, nu de Minister, blijft handhaven de som lan f'3500. zal het gevolg daar van kunnen zijn dal de stichting niet in het leven kan worden geioepen, uit vrees, de exploitatie met de f3500 later niet te kunnen dekken. Bij anderen op dit oogenblik aan te kloppen gaat toch zeer moeilijk. Pro vincie en gemeente hebben op ge noemde basis van berekening hun subsidies toegezegd, en het zal zeer bezwaarlijk gaan zulk een belangrijke som nog door particuliere bijdragen te verkrijgen. En toch, ook de Mi nister weet dat er aan een derge lijke school te Amersfoort groote be hoefte bestaat. 1085 vrouwen heb ben, als ik goed ben ingelicht, in een adres verzocht er voor te zorgen, dat deze inrichting zoo spoedig mo gelijk tot stand kome. Waar de tijd ons dringt en met het oog op veler lei andere omstandigheden, zal ik geen amendement voorstellen, ik zal mij er toe bepalen den Minister alleen dit te vragen indien u, als de school wordt gesticht, uit een onderzoek blijkt dat zij voldoet aan een groote behoefte, goed werkt en niet te weelderig is ingericht, zijt gij dan beieid bij de volgende begrooting en later de 15000 toe te staan? Geeft de Minister hierop een be vredigend antwoord, wie weet waar toe men dan nog in staat is. De heer Kuyper, Minister van Bin nenlandsche Zaken: Het antwoord, dat de heer Smeenge vraagt kan ik hem natuurlijk niet geven. Ik kan geen zekerheid bieden, dat op de volgende begrooting het door hem gewonschte zal worden voorgesteld. Maar wanneer hij viaagt, of, wanneer de zaak weder aan de orde komt, ik nog een nader onderzoek wil instellen en de behoefte beoordeelen en ook wat het Rijk meer zou kunnen doen, dan geef ik hem daaivan gaarne de vei zekering. De beraadslaging wordt gesloten en onderarl. 134 zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Wegens het natte weder moest dit jaar de schietwedstrijd van de d.d. Schutterij die anders in i;et na jaar op de Leusderheide werd gehou den worden uitgesteld. Woensdagavond werd hij echter in «De Arend" gehouden. Vooraf werd door luitenant-adju dant J. Busquet aan adjudant II van Helder en de sergeanten-majoor G Muijs en G. J. Boode het Eereleeken voor langdurigen dienst bij de dd. schutterijen uitgereikt. De alloop van den wedstrijd is als volgt A Kader: le prijs sergeant-majooi J. D. Lammerts van Bueren, 114 punten; 2e pr. sergeant-majoor G Muijs, 111 p.; 3e pr. adjudant 11. van Gelder, 10b p.; 4e pr. sergeant-ma joor Van Heuvelen 104.; 5e pr. ser geant-majoor J. W. van Achlei bergh, 97 p.; 6e pr. sergeant-uiajoor-vaan- deldi'. G. J. Boode, 97 p. en 7e pr. korporaal R. J. van Ruyven, 97 p. na kamp-serie; 8e pr. korporaal L. Th. van Zwol, 94 p.9e pr. korpo raai J. J. Utto, 89 p.; 10e pr. kor poraal G. Florijn, 89 p. na kamp serie; en He pr. korporaal J. Ver hoef, 86 p. allen met 10 ti etters B. Schutters le Compagniele prijs G. Renes, 91 punten; 2o pr. W. Ha zelaar, 85 p.; 3e pr. J. Geijtenbeek, 68 p.; 4e pr. G. van Zuilen 61 p.; 5e pr. W. Elschot, 54 p.; 6e pr H. Bakker, 42'4 p. en 7e pr. G Rou- wenhorst, 38 p. allen 10 tietters; 8e pr. P. van den Ham, 82 p.9e pr. J. van Barlingen 49 p. en 10 pr. J. H Jans, 36% p. allen 9 treffers. C. Schutters 2e Compagniele prijs E. J. Ruitenberg, 78 punten; 2e pr. A. M. van Bemmel, 67 p 3e pr J van Doornik. 6214 p.; 4e pr. W. van Eeden, 5714 p. en 5e pr. J. C. Góed- knecht. 5014 p- allen 10 trellers; 6e pr. B. van Ree, 70'4 en 7e pr. A. van Nus, 44 p. beiden 9 treffers; 8e pr. G. de Gans, 4214 p. in 8 treffers: 9e pr. R. A. Vei haar, 30 p. in 0 trellers en 10e pr. A van Leijenhorst, 20 p. in 5 trellers De Kamer van Koophandel en Fabrieken vergadeit hedenavond te 8 uur ten sladhuize. Alhier is een vereeniging op gericht van slagersgezellen. Maandagavond wordt in het gebouw »De Toekomst" op het Havik eene gecombineerde vergadering ge houden van timmerlieden, metselaars en opperlieden, in welke de voor zitters der landelijke bonden het woord zullen voeren. Gisterenavond hield de Amersf. Vrijwillige Brandweer een buitenge wone bijeenkomst, die een feestelijk karakter droeg en waarvan lif t doel was den voorzitter, die pl.m. 15jaren als zoodanig fungeert, bij zijn liuwe lijksfeest een stoffelijk blijk van hulde aan le bieden. Naar het bestuur mededeeld heeft de in 1811 opgerichte »Pro- testantsche Armenloterij" dit jaar uil vei koop van loten f 842 en aan giften f72.85 ontvangen. Donderdag 24 Dec. houdt het plaatselijk Nutsdeparternent eene ver gadering waarin een voorstel zal worden gedaan, om meer geld uit te trekken tot het houden van volks- voordiachtavonden en een voordracht avond voor kinderen van leden Zulks als gevolg van het enorm succes dat het Nut met de laatstgehouden voor drachtavond heeft gehad. Wij vernemen dat ook op de baan der sociëteit «Amicitia" dezen winter een kegelconcours zal worden gehouden. De Directeur van het post- en telegraafkantoor alhier belicht ons, dat op Zaterdag den 26 December a s„ Tweede Kerstdag, het kantoor geopend is van 7% tol 8% v.m. en van 12% tot 4'% n.m. (spoortijd) en dat de brievenbpstelling dan tweemaal zal plaats hebben, namelijk te 9 v.m. en te 7 u nam. en de pakketpostbe stelling éénmaal, te weten te 9 v.m liet Rijkslelephoonbureel is op dien dag gesloten. Hoogland. De vereeniging «Ar menzorg" heeft op Woensdag 16 dezer weder vele behoeftige gezinnen gelukkig gemaakt. De uitdeeling is in den namiddag gehouden op het gemeentehuis. Door de bijdragen der leden en de collecte in de gemeente waren de dames in staat omstreeks 70 gezinnen van hel noodige aan onderkleeren en beddegoed te voor zien. Moge de vereeniging, die vooral zoo heilzaam werkt voor de stille of huiszittende armen, blijven bestaan en blceien Uit naam der bedeelden beluigen wij dank aan alle leden dezer veree niging en inzonderheid aan hare ijve rige presidente, Mevrouw de Baro nesse Van Boetzelaer, voor de vele moeite en opóttei ingen, die zij zich getroosten, om aan le hehoefligen dezer gemeente zulke onontbeerlijke zaken te verschatten bij het begin vari het koude jaai getijde. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 9 tot en met 17 Dec- 1903. GeborenTheodorus, z. van F. J. Tuit- hof en H. Blombergen. Helena Gerarde Maria, d. van A. van den Hoek en H. van Beek- Jacques Gerard, z. van B. Kraanen en C. Collet. Elisabeth Ger- arda, d. van R. van Westerlaak en G. Kre- mers. Willem, z. van A. van den Brink en G. de Gans. Johannes Jan, z. van IJ. Heere en J. M. Blombergen. Wilhel- mina Geertruida, d. van W. Kooreman en A. Denkers. Wilhelmina, d. van J. W. Meijer en W. Pieper. Cornelia Frederika Magdalena, d. van T. Nierop en N. C- Rijsinge. Cornelia Frederika, d. van M. C. Houtman en R. G. F. H. van Veen. Johan, z. van F. J. Dietiker en J. Overdijk. Christiaan, z. van G. Knipmeijer en J. van Ouwerkerk. Cor nells Antonius, z. van T. Watervis T. M. J. Gerritsen. Ondertrouwd: F. van Slooten en F. A. ten Hoove. H. Visscher en A. van Lummel. W. Vonk en C. R. Flink. Gehuwd: A. van Woensel en W. van den Heuvel. P. T. J. Top en N. Steen- wijk. N. L- Bytelaar en M. H. van der Horst. P. A. Manné en J. Hage- man. Overleden: Hendrik van der Geld,80j., wedr. van A- Timmermans. Johanna van Oostrum 74 j., wed. van W. Herden- berg. Albartus Veldhuizen, 50 j., echtg. van J. van Werkhoven. Peter Straven, 68 j., ongeh. Reinier van Veen, 2 j., Een levenl. aangeg. kind m. gesl. van T. Corbee en A. J. Delmee. Hendrik Cornells Lambrechts, 78 j., echtg. van G. Poelman. Een levenl. aangeg. kind m. gesl. van T. Geurtsen en J. F. Wevers. Roenolda Verheuvel, 68 j., wed- van W. van den Boom. Hoogland. GeborenCatharina, d. van A. Brouwer en A. van den Hengel. OverledenB. Smeink, 86 j., wedr. van G. van Valkengoed. Leusden. Geboren: 11 Dec. Hendrikus, z. van Evert Basten en van Johanna Lammerdina Veenendaal. 13 Dec. Gerrit, z. van Gerrit Peut en Albertje van der Hoef. 16 Dec. Wilhelmus Jozeph, z. van Johannes Hendrikus Keizer en Mechtilda van Doorn. Ondertrouwd: 18 Dec. Cornelis Johan nes Klomp en Elisabeth Johanna Ras. Gehuwd17 Dec. Hendrikus Osnabrugge en Hendrikje van Voorthuizen. Overleden: 15 Dec. Jan van den Berg, 73 j., echtg. van Maria Tymense. Sloutenburg. Geboren: 10 Dec. Wijnand, z. van Hendrik van Plaggenhoef en Aaltje van Leeuwen. 18 Dec. Matthijs z. van Antonie Thomassen en Gijsbertha Nagel. Gehuwd: 17 Dec. Hendrik Endendijk en Anna Kuijt. Woudenberg. Geboren12 Dec. Jannetta Johanna, d. van Willem Dolron en Wouterina van der Linden. 12 Dec. Elbert, z. van Maas van Kempen en Maatje Pater. Ondertrouwd: 17 Dec. Cornelis Veld huizen, 37 j. en Jannetje Rijksen, 34 j. marktbericht. AMERSFOORT, 18 Dec. 1903. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 00 Appelen t 4a f 8. Peren f5.a f 10. Nieuwe aardapp. f U. a 10. Zandaardapp. f2.50 a f 3 Hoendereieren f8 00 a f 10.00 per lOOst. Eenden fO.a 10,Boter 11.20 a f 1.30 per kilo. Mar garine toa f0.Zoetein kaas f Kippen f0 80 a fl.30 Kuikens f 1.00 a f130 Piep kuikens f 0 40 a f 0 80 Ganzen f0.f0.Eender, f 0 90 a I 1 10 p. st. Jonge f0.90 a f 1 20. Hazen 11.50 a f2.Wilde konijnen f 0.45 ii f 0.55. Tamme f 0.90 a f 1 50 Duiven f 0.50 a f 0.70 paar Magere varkens f 10 a f 15 Varkens voor export f 0.a fZeugen f40.f45.Biggen f5.a f8.Schrammen 00.a f00Vette koeien 000 af 000.Guste koeien f 00 a f000.Kalfkoeien f 0.00 a fO.OO Kalf- vaarzen f00.— a f00.— Os fOOO.— a f000.— Pinkstieren f 000.- a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet Roggeheet. Boekweit: 40 heet. Appelen10 heet. Peren; heet. Kleiaardappe- len; 100 heet. Zandaardappelen15000 stuks Hoen- dereieren; stuks Eendeueeren; 1300 kilo Hooibo- ter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee 20 magere varkeus, varkens voor exportslagerijen 300 biggen en 0 zeugen. Reclames. De maag vail Lodewijk XIV. Volgens de nagelaten beschrijvingen van de Prinses Palatine, was Lodewijk XIV een groot eter. Zie hier wat een Fransch blad dJournal des médecins du Roi" hieromtrent zeide: De vermoeide en afgematte Koning mocht des vrijdags geen vleesch eten en wenschte dat men hem toediende een duivensoep en drie gebradene kippen en des avonds bouillon met wat brood. »Zoo'n maaltijd van een zieke zou door vele moderne magen niet verdragen worden, zij zijn veel te zwak en vele moeien zich met melkspijzen tevreden stellen. Het wondei vol geneesmiddel van de maag, de Pink Pillen, weet het wel, veroorloven den eetlust terug te vinden en eene goede spijsvertering te hebben. Zij zullen niet maken dat een verzwakte maag in staat zal zijn terstond een groote hoeveelheid voedsel te verdragen, maar zij zullen bewerken dat dezelve zonder pijn en met profijt een gezond en redelijk voedsel kan verdragen. De uit- muntenderesultaten door de Pink Pillen gegeven blijken ten duidelijkste uit de volgende ver klaring aan onzen verslaggever gedaan door den Heer W. Frederiks, landbouwer Tentweg te Stolwijk bij Gouda. Op mijn gevorderden leefdtijd van 71 jaren begon ik allerlei ongemakken bij het eten te bespeuren, de maag werkte niet meer zooals voorheen. De eetlust werd al minder en minder en de lichtste spijzen kon ik niet meer verteren. Maagkrampen, steken in de zijde teisterden mij na het eten mijne kjachten namen van dag tot dag af. Op aanbeveling begon ik met de Pink Pillen te gebruiken en ik mocht van lieverlede beterschap gevoelen. Ik zette de behandeling voort en thans werk ik weder met lust. Alle menschen die mij zoo sukkelende gekend hadden en mij thanj; zien, zeggen als uit een rnond, wel, wel,/Fréderiks, je bent een jong mensch geworden, waarop ik slechts antwoordrfat hebben de Pink Pillen van Dr. Willian* gedaan. Er zijn dfcizende menschen die doffe oogen hebben, dié waggelend loopen, die zich met tegenzin aan tafel zetten om te eten. Zij heb ben hopgenaamd fg£»ene opgeruimdheid. Zij ge voelen zic^i gelukkig als zij slapen kunnen cn dit kunnen zij nog niet altijd. Negen tegen tienmaal is dit te wijten aan de maag. De maagziekten worden door de Pink Pillen genezen, de genezing is van blijvenden aard. Zij bekomen zulke prachtige resultaten, dank aan hunne eigenschappen om het bloed te hernieuwen en te versterken. Om dezelfde reden zijn zij onovertreffelijk tegen bloedar moede, bleekzucht, algemeene zwakte, gevolgen van overdrevene lichamelijke en geestelijke overspanning, scheele hoofdpijn, verblindingen. Zij zijn',een zenuwversterker bij uitnemend heid en worden op bijzondere wijze aanbevolen- tegen neurasthénie, zenuwziekten, heupjicljt. Wij w^Dschen U geen; maag als die ian Lodewijk XIV, die .verplicht was op zijn nacht tafel een flink koud gerecht te hebbetrstaan om zijn eetlust te stilleiij- als hij oitflwaakte, maar wij wenschen U eóti geregeMe eetlust toe en gemakkelijke spijBverten^g en dat zult U bekomen als gij onz^n^ifSd opvolgt. Prijs f 1.75 de doos f 9.per 6 doozen. Ver krijgbaar bij Snabilié, Steiger, 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Amersloort en omstreken bij A. VAN DE WEG, drogist en A. DE VRIES, Kerkstraat 90, Hilversum. Daiues Directrices der Protestant sclie Armenloterij hrenguli haren liartelijken dank aan 4llen, die haar steunden. Zfj ontvingen aan lofeu f 842 en aan giften l'72.85^ Amersfoort, 16 December 1903. DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Zaterdag 2 Januari 1904, des avonds 7% uur in het koffiehuis "Ret Valkj'e" aldaar publiek' In «le gemeente Amersfoort. No. 1/ aan Bet Bloemendal no. 36: ver- huuifd aan J. .*KUIJER voor f 2.15 per week.^ aan het Bloemendal 40; verhuurd aan P. F. KOOPS voor fl.50 per week. No. 3. in de St. Agathastraat, no 2; Verhuurd aqa G. MEERBEEK vfcor fl.25.-per week. No. 4. onder éen dak met ERF en TUIN in en nabij de Bolderstraat N.os 42, 44, 60 en 625 samen verhuurd voor f2.15 per^week. NcJL 5. en ERF aan beestenmarkt No. 4. groot 1 Are 15 centiaren, verhuurd aan D. JAARSVELD voor f3.50 per week. Aanvaarding bij de betaling der kooppenningen op 2 APRIL 1904 Nos. 14 inmiddels uit de hand te koop. BREEDER BIJ BILJETTEN. "l Société Anroyme. ,rw_ f 1.40 de Liter v KbSR n verzegelde- bemande fleacM 5 Litei^ voorzion van het attéfrt vaf.HAMEL BLJjf Rü(jS~T<rtf£füe-seh a rL80. JbL Uitsluitend verkrijgbaar bij: «QfflT AMERSFOORT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2