NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. buitenlandT BARON MONTEZ No. 2. Woensdag 6 Januari 1904. Drie-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Bij flit nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port Afzonderlijke Hammers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephooimo. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7 Va Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal herek.nd. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Prinses Mathilde, Zaterdag te Parijs overleden, was een der laatste Bonapar- tes. Haar dood brengt in deeerste plaats rouw aan het Würtembergsche Ko ningshuis, daar haar moeder Katharina een prinses van Würtemberg was, die met Jéröme Bonaparte, den Koning van Westfalen in het huwelijk trad. Van 1835 tot '39 leefde de prinses als gravin van Montfort aan het hof te Stuttgart, keerde daarop naar Florence terug en legde zich vooral op de schilderkunst toe. In 1840 huwde zij met vorst Anatol Demidofl, een in dien tijd zeer beroem de persoonlijkheid. Dit huwelijk was zeer ongelukkig en nog kinderloos, toen zij in 1845 scheidden. Keizer Nicolaas dwong den vorst, aan de prinses een jaargeld van 200,000roebels uit te betalen, wat haar in staat stelde, in Parijs te gaan wonen, waar haar salon een verzamelpunt van alle grooten en beroemdheden van die dagen werd vooral toen ook Napoleon 1, als neef van de gastvrouw, haar met talrijke bezoeken vereerde. Daar maakte de keizer kennis met de om haar schoon heid in Parijs beroemde Eugénie de Montijo. Die jaren waren de glans rijkste in het leven van prinses Ma thilde. De val van het keizerrijk nood zaakte ook haar uit Parijs te vertrekken. Tot het einde van den oorlog leefde zij in België; na bet sluiten van den vrede keerde zij naar Frankrijk terug, waar haar nu zeer bescheiden ingericht salon nogmaals vele beteekenende kunstenaars en staatslieden lokte. Aan het ziekbed der prinses stonden tijdens haar laatste oogenhlikken prinses Clotilde, haar schoonzuster en moeder van Victor en Louis Bona parte, en een andere oude, door smart gebogen vrouwEugénie de Montijo, de ex-keizerin der Franschen. Oorlogsgcruchten iu het Uiterste Oosten. Wij hebben uit de redevoeaing van Delcassé den Franschen minister van Buitenl. Zaken reeds vernomen, dat de alarmeerende berichten over den toestand in Oost-Azië van dien toe stand een onjuist beeld geven. Wij kunnen dus de berichten, die trou wens schaars zijn, met een geheel ander oog aanzien. Het bericht uit Peking over de telling der Chineesche troepen kan ons even koud laten, als het telegram aan de «Times,dat Japan stappen wil ondernemen om zijn positie in Korea te versterken en te bevestigen. Een dier stappen, zegt het telegram, zal zijn, dat de regee ring, zonder de toestemming van den Landdag, het kapitaal en den interest wil waarborgen voor den aanleg van de spoorweglijn van Seoul naarFusan, opdat deze in 1904 in plaats van in 1906 zal gereed zijn. Ook de be richten van troepenzendingen uit Japan naar Korea zullen «ij eerst gelooven, wanneer die van andere zijden be vestigd worden. Reuter zegt dat die troepenzendin gen door den toestand van anarchie in Korea noodzakelijk worden gemaakt en volstrekt niet bedoeld zijn als een vijandige daad tegen Rusland, zoodat ile Russen er zich dan ook niet tegen zullen verzetten. De Engelsclie bladen ontvangen nog steeds zeer oorlogzuchtige berichten uit Japanmaar de Russische pers heeft daaarover verleden week reeds haar meening gezegd. Slechts de «Nowoje Wremlja" is nog niet door drongen van den vredelievenden geest, die als een Kerststemming over de overige bladen is gekomen. Dit blad meent dat de houding van Japan on verantwoordelijk is. en zegt: Bij de tractaten is de onafhankelijkheid van Korea gewaarboigd; maar Japan geeft aan die «onafhankelijkheid" deze uit legging: Korea moet onafhankelijk zijn van elke mogendheid, maar vol komen onderworpen aan Japan. «In het Verre Oosten, zegt het Russische blad verder, is een politiek van verzoening en toegevendheid on vruchtbaar; zij toont zwakheid, een zwakheid, die altoos tot nieuwe eischen leidt. Zulk een zwakheid mag Rusland niet toonen." Voor het oogenblik schijnt deze opvatting echter alleen te staan in de Russische pers. Alles spreekt overigens woorden van vrede, vriend schap en verzoening. De invloed van de Kerststemming is duidelijk merkbaar. Zal liet Rus sische antwoord, dat binnen enkele dagen verwacht wordt, die stemming verstoren of bevestigen Opmerkelijk is een artikel in de «Nowosti", waarin vooral gewezen wordt op het zoogenaamde «gele gevaar". «Onvermijdelijk", zegt het blad, «of men wil of niet, moet eenmaal daar ginds een geweldige botsing plaats hebben Men mag evenwel hopen, dat dit oogenblik nog niet gekomen is. daar men te St. Retersburg in de tegenwoordige omstandigheden een verzoening der betrokken belangen mogelijk acht. De Russen geven zich terdege rekenschap van de veelvuldige moeielijkheden, die een oorlog in de tegenwoordige omstandigheden zou opleveren. Deze groote worsteling, die men voor de toekomst voorziet, kan alleen gestreden worden tusschen alle gele, tegen alle Europeesc'ne elementen en de krachten, die daarbij in het spel komen, zijn nog niet voldoende samengetrokken om aan een conflict thans die algemeene beteekenis te geven. Japan is niet verzekerd van de medewerking van China, en Rus land heeft meer de kuiperijen en kunst grepen van zekere Europeescbe mogendheden te duchten dan de vijandschap van Japan zelf. Het is daarom, dat men van weerszijden zal trachten, de zoo gevreesde crisis te voorkomen, en liet is daarom, dat mogelijk ten slotte een overeenkomst zal getroffen worden, waarbij voor- loopig de voordeelen, die de politieke toestand der beide mogendheden in het Vereenigde Oosten medebrengt, zullen bewaard worden." Terwijl Chicago nog diep onder den indruk is van de vreeselijke ramp in den schouwburg brak Zaterdag weder in deze stad een ernstige brand uit. Ditmaal in een hotel, overvuld met reizigers. Een paniek ontstond en drie menschen kwamen hierbij om; een aantal lieden werd gewond. In het Rhöngebergte, bij Son.nheim, Beieren, zijn overblijfselen van een vóór-historisch dorp ontdekt 29 trechtervormige woningen, weikever moedeljjk 3000 jaren oud zijn. Zij zijn 8 a 10 meter in middellijn en staan op bijna gelijke afstanden van elkander. Ook vond men overblijfselen van een muur, waarvan waarschijnlijk het dorp was omgeven. De Krefelder Zeitung weet te mel den, dat in Mark. Gladlach eene echt Pruisische politieverordening is afge kondigd tegen het geven van aal moezen. Daarbij is namelijk verboden aan bedelaars op straat en aan de huizen te geven, als de gever of geefster die peisonen niet kent. Daartegen wordt een boete van 1 tot 30 Mark bedreigd, bij wanbetaling door hechtenis te vervangen. De verordening voegt er bij, dat ook het uitreiken van voedsel en kleeding om in dringende behoefte te voorzien, alleen dan is toegelaten als de mogelijkheid is uitgesloten dat de ontvanger de zaken voor geld of voor drank ruilt. Uit Peking wordt geseind dat volgens berichten ontvangen door de best ingelichte diplomaten de oorlog onvermijdelijk is, reeds binnen enkele dagen zijn vijandelijkheden mogelijk. De voortdurende verspreiding van optimistische berichten uit Berlijn veroorzaakt Tokio groote verwonde ring en teleurstelling. De pers dringt aan op onmiddel lijke oorlogsverklaring daar de oorlog onvermijdelijk is. Alle banken weigeren fondsen af te geven. Naar men verneemt zijn alle trans portmaatregelen genomen als gevolg van officieele lastgevingen. Het volk wacht de ontwikkeling der dingen kalm af. De Koningin en de Prins hebben Zondag met een talrijk gezelschap, waarbij ook Miss Saxton Winter be hoorde, schaatsengereden op de vijvers van de buitenplaatsen «Ter Horst" en «Raaphorst." Maandag brachten de Koningin en de Prins een gedeelte van den dag op de buitengoederen door. De Koningin-Moeder is door dan Koning van Engeland uitgenoo- digd tot bijwoning van het huwelijk van Prinses Alice van Albany. De huwelijksvoltrekking is vastgesteld op 10 Februari. Eenige dagen te voren zai H. M. naar Engeland vertrekken. De Prins der Nederlanden is gisterenavond voor een viertal dagen naar Dresden vertrokken teneinde te kunnen deelnemen aan de feesten, die aldaar plaats hebben ter gelegen heid van de inwijding van het nieuwe gebouw van het Vitzthumsclie Gym nasium. Z. K. H. is oud-leering van dat Gymnasium. Slachtoffers van het Ijs. Bij Halfweg is een zevenjarig knaapje, zoontje van den visscherman C. G. aldaar op de Braak met zijn slede in een wak geraakt en leven loos opgehaald. Te Ophemert is Zaterdag een 9-jarig knaapje, het eenig zoontje ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 21 Het volgend oogenblik staart het gelukkige kind onbevreesd in de schitterende oogen van van den nieuwbakken edelman. Doch zij weet niet hoe het komt, maar plotseling wordt zij hang, ofschoon zij vroeger nooit bang is geweest; zij slaat haar oogen neer en zij is blij, wanneer haar voogd tot haar zegt: nJessie, het is nu tijd voor kleine kinderen, om naar bed te gaan."Mademoiselle trippelt ving naar de gouver nante, gevolgd door de altijd waakzame oogen van Montez. «Ik geloof werkelijk, dat u indruk op mijn kleine pupil hebt gemaakt! fluistert de voogd. a O, u brengt mjj in verrukking!" roept Fer nando. Doch het meisje mompelt. "Blauwbaard! Blauwbaard leelijke Blauw baard en zij rilt, terwijl zij haastig wegloopt. De Hidalgo heeft met ingenomenheid gezien, dat zijn titel indruk heeft gemaakt op den Amerikaan. Miss Jessie zal spoedig een man gelukkig kunnen maken met haar hand «een schoon kind", merkt hij op, want de schoon heid van het meisje houdt nog zijn gedachten bezig. «Hééé! Zij is pas tien jaar. Dat zal nog wel wat durenzegt Larchmont onverschillig en vervolgt dan: «Doch ik zie, dat de dames zich in de tropische landen spoedig ontwikke len," en hij wendt zijn oog naar de gebronsde schouders der Ineze's en Dolorese's die zich in de balzaal verzamelen. «Ja. hier zonden wij haar met veertien jaar uithuwelijken!" lacht Montez. «Maar ook in Frankrijk zal zij binnen weinig jaren kunnen zorgen voor haar trousseau tegen den tijd dat het kanaal geopend zal zijn. D kunt dan beide fêtes tegelijk vieren, wanneer u een echt genoot hebt uitgezocht." Door de vensters, die altijd openstaan, be halve bij onweer, hooren de beide heeren een vroolijk rumoer. Zij gaan naar buiten om den nachtelijken wind langs hun wangen te doen strijken en zien naar beneden, naar de groote Plaza van Panama met haar groene planten en geplaveide wandelwegen, waarlangs de groote cathedraal staat aan hun linkerlijde. Want het is het oude Grand Hotel, waarin later de kantoren van het Panama-kanaal werden gevestigd, waar dezen avond de vroo- lijkheid huist. Een glimlach komt op het gelaat van Montez, wanneer hij naar de cathedraal staart; in zijn verbeelding ziet hij een bruidsstoet de groote stoep opgaan; hij hoort orgelmuziek en het gezang van koorknapenhij ziet de bruid met blauwe oogen en blonde lokken en hij denkt bij zich zelf: «Waarom zou ik niet de bruide gom zijn? Ik ben niet oud! Zij is rijk! De man naast mij is zwak. Misechien krijgt ik met een ander fortuin ook een andere schoone." Het rumoer van de menigte beneden stoort hem in zijn overpeinzingen. «Willen wij eens naar het bal gaan zien?" vraagt Larchmont. Zij gaan naar de balzaal, waar Spaansehe schoonen in Europeesch baleostuum zich men gen tusschen Fransche en Columbiaansehe uniformen en zwarte rokken; en de groote Franschman danst quadrilles met de bekoor lijke Ineze's, Maria's en Manuela's en over de gansche wereld worden berichten omtrent zijn opgeruimdheid geseind, zoodat weifelende boe ren hun spaarpenningen gaan steken in zijn nieuwste en meest grootsche onderneming. Want zij denken, dat Ferdinand de Lesseps nog is de man van Suez, op hetzelfde oogen blik, waarin hij een dwaasheid is begonnen, die in haar gevolgen noodlottig is voor zijn regeering en zijn land omdat zij niet ver wacht werd. Zoo bereikt het bal zijn glanspunt oDder de tonen der walsen, het klinken der cham pagne-glazen, den helderen lach van Spaan sehe schoonen en het babbelen van vleiers en tafelschuimers. En den avond, waarop De Lesseps de werk zaamheden aan het Panama- kanaal inwijdt, geeft Fernando Montez zichzelf adeldom en een titel, die hem in Europa aanzien zullen geven bij zwakkelingen, zooals die ééne, waarop hij dezen avond zijn oog heeft gevestigd. De zwarte druppeleD van zijn bloed worden op deze wijze blauw, azuur enadelijkDe kleine Congoneger, die in hem schuilt, ver andert in een ouden Castiliaan, wanneer hij uitroept «Fernando Gomez Montez, ik maak u van adelEzeldrijversjongen van Cruces, ik stel u voor aan baron MontezGeheel vervuld van zijn plan, ziet hij des avonds nog een drukker te krijgen, die hem ODder belofte van geheimhouding, waarvoor hij goed wordt be taald, reeds den volgenden morgen deze cartes de visite zendt. Baron Montez Panama. Paris. Dit ziet er in zijn oogen zoo mooi uit, dat hij niet kan nalaten, zoo spoedig mogelijk het effect daarvan waar te nemen. C Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1