COGNAC FINS BOB uwt-owDsïii 25-jarig verblijf van H. M. de Koningin- Moeder in Nederland. De opbrengst komt ten goede aan het sanatorium «Oranje Nassau-oord" en het «Emma- fonds" dier inrichting. De soiree in de zaal van «Amicitia" te geven zal bestaan in orchestnum- mers en in de Limburgsche operette «Schilderhannes" van E. Seipgens en het duet «Een partijtje zes-eri zestig" van Oenée. De entree is gesteld op f 1.Wij willen hopen dat de afdeeling een flink batig saldo kan afdragen. Door den keurmeester van visch is gisterenmorgen eene partij schel visch, kabeljauw en bokkjng voor de consumptie afgekeurd en'Moor den politie onbruikbaar gemaakt. Het Amersfoortsch Drankbestrij ders comité hield Woensdagavond in »de Arend" eerie openbare vergade ring ten gunste der Drankwelactie De opioep tot de vergadering, waar aan de algemeene verspreiding eener eiiculaire voorafging, vermeldde de volgende uitnoodiging. «Gij allen, die zoudt willen zien, dat alle meerderjarige mannen en vi ouwen het recht hebben uit te rna ken of in de plaats hunner inwoning iiug drankhuizen moeten ge luid wor den, die erkent de noodzakelijkheid der vermindering van het aantal drankhuizen, die meerdere contröle op bierhuizen wenscht om de clandesiie- non verkoop tegen te gaan, die de jeugd wilt beschermd zien tegen de drankverleiding, die doordrongen zijl van de noodzakelijkheid van verbod tot uitbetaling van loon in drank huizen, waardoor een gedeelte van liet loon dat het huisgezin behoeft, verloren gaat, bezoekt de vergadering, waar deze bepalingen zullen worden besproken." In de zaal waren borden geplaatst mot opschriften als: «Beperkt den onmenschelijk langen arbeidsduurder kroeghouders «arbeiders onttrekt geen geld voor drank aan uw gezin nen," enz. De vergadering werd met een kort woord, waarin op de belangrijkheid der te bespreken zaak werd gewezen, geopend door don heer W. Hekken berg, voorzitter van het plaatselijk comité. Hoewel de zaal geenszins slecht bezet was, meende de voorzit ter toch tot zijn spijt te moeten be kennen, wel vergaderingen te hebben bijgewoond die ondanks hun minder belang, veel meer belangstelling hadden. Als eerste spreker trad op de heer A. H. Willemse, uit Utrecht, die den ernorrnen omvang van het alcoholisme uiteenzette, om daarna de belang rijkheid van het ingediende ontwerp te beschouwen. De heer Willemse zegt geenszins een vriend van cijfers te zijn. Doch wil hij den omvang van het alcoholverbruik noemen, dan moet hij zich wel van enkele cijfers be dienen. Men kent de bekende 80 millioen aan sterken drank jaar lijksch in ons land uitgegeven. Telt men alles bijeen wat direct aan alcoholica wordt uitgeven dan is de begrooting op 150 millioen geenszins overschre den om een juist beeld te krijgen van dat geld, toont spr. aan dat in 10 steden van 100.000 zielen bestaande uit gezinnen van man, vrouw en 5 kinderen, met hetzelfde kapitaal dat aan alcohol wordt weggegooid, aan ieder f 10 per week kon worden uit gekeerd. De heer Henning, voorzitter van het nationaal anti-onthoudingsdwang-co mité heeft aan spr. toegevoegd, dat iemand die per dag een kwaitje ver rookt, bij besparing zich op zijn oude dag een villa kan laten bouwen Hoevelen hebben niet gerookt en waar is hun villa? Hij beweerde dan ook, dat zulks enorme malaise zou te weeg brengen. De heer Willemse is een andere meenirig toegedaan. Ook bij gelooft niet, dat de 150 millioen op stapeltjes zal worden gelegd. Maar malaise komt er niet. want juist doordat het geld in ciiculatie blijft doch in plaats van een nutteloos vocht er goede artikelen voor worden gekocht, zal de koopkracht van 't publiek, die daardoor enorm zal zijn toegenomen, wel tegen malaise beveiligen. Doch al had men aan die 150 millioen niets, dan nog liever dat geld in het water geworpen dan het besteed aan zoo'n heilloos vocht. (J.ik moet men niet denken, dat •Ie strijd wordt gevoerd tegen de ki neghouders. Hel stelsel de kroegen, daartegen trekt men op. Vervolgens gaf spreker een over zicht van de gevolgen van het alco holisme op hygiënisch en moreel gebied en eindigde met in tegenstelling met de heeren van hetN. A. O. D. C de ingediende wet een zegen voor ons land te noemen. In keurig gekozen woorden gaf mevrouw HeinBieren, de volgende spreekster, een schets van de vele zorgen waarmede liefhebbende ouders hun kleinen omringen, om hen te beschermen tegen het vele wat hen op 't onverwachts kan treffen. Zoo ook moet de sterke van wil den zwakkeren broeder steun verleenen Weinigen toch zien het gevaar in den alcohol gelegen al giijnst het van uit alle hoeken en gaten ons tegen. En al worden nu de drankbestrij ders beschuldigd van schiomelijke ovetdrijving, zij zullen niet ophouden met te trachten voor die zwakken van wil een flinken steun te zijn. De drankhandel is echter zoo mach tig, dat de drankbestrijders alleen niet genoeg vermogen. De legeeiing wil helpen met wettelijke maatregelen. Maar wil een wet baten dan moet zij gedragen worden door het volk Al kunnen de vrouwen niet mede- arbeiden aan de samenstelling der wet, aan de tot slandkorning ervan kunnen zij veel doen wanneer zij thans doen blijken dat het hun vurige wensch is dat de wet tot stand komt. Daarom wekt spr de vrouwen op om in deze aan de zijde der drank bestrijders te staan. Zij, die de eerst-belanghebbenden zjjn, omdat zij vooral er zooveel onder te lijden hebben, moeten door woord en voorbeeld medestrijden in den grooten strijd tegen den drank. De heer Bruna betreedt als derde spreker het podium en vangt aan met te herinneren aan het bekende spreekwoord «De mannen maken de wetten, de vrouwen de zeden." Dit is hem gebleken bij de spreekster, die vóór hem het woord voerde. Een journalist leest tusschen de regels en zoo kan hij hier zeggen, dat hij weer eens heeft ondervonden, de grooto kracht der vrouw en hare ontzaclielijke waarde in den drank strijd. Zij doel de woorden niet komen yan het verstand alleen, maar ook, en vooral uit het hart. Ook spr. wil herhalen dat de wet niet zal baten als zij niet wordt ge dragen door de publieke opinie. En nu kunnen vooral de vrouwen er veel toe bijdragen, de wet populair te maken. Een ven de meest ernstige vijan den waartegen de gecombineerde drankbestrijders even hard als de vergunninghouders ten strijde trek ken, is de clandestiene verkoop. Daar tegen zijn in het ontwerp maatrege len genomen. Zoo wordt de klein handel uitgebreid tot 10 L welk getal spr. te klein vindt. Evenals m Noorwegen en Denemarken zal het wel tot '25—50 en meer moeten worden verhoogd. Voorts wordt de contróle verscherpt en vergemakkelijkt door het geven van «verlof" aan bierhuizen en an dere drink-localiteiten als melkinrich tingen, chocoladekiosken etc. Ook de beperkende bepalingen voor de inrichting der localiteiten zullen het kwaad doen verminderen. Zoo zullen de vergunningen voortaan moe ten liggen gelijkvloers met den be- ganen grond en zullen zij een vrij volledig inzicht moeten geven, dus niet door gordijnen, jalousiën, mat glas enz. worden afgesloten. Dat zal voor vele zwakken een mach tige steun zijn, vooral in de groote steden, waar de afsluiting geschiedt om veel te verbergen van wat het daglicht niet kan lijden. Mooie bepalingen zijn het verbod van uitbetaling tan loori in herbergen en het verbod van «damesbediening". Bovendien het unifoimesluilingsuur. Kiijgen wij dat ingevoerd dan komt er ook een einde aan den onmenschelijk langen arbeidstijd der tappers. Spr. juicht het toe, dat voorlaan elk vergunninghouder moet zijn een natuurlijk persoon en de vergunningen dus niet langer eigendom zijn van naaml. vennootschappen. Het gifmengen is den apotheker toegestaan na langdurige studie, de wet mag dan toch ook wel vragen van iemand, die met een ander gevaar lijk vocht omgaat: «wie zijt gij" «met we n heb ik te doen Het Gothe.nhurger stelsel wenscht spr. niet te behandelen daar luj toch reeds met den tijd moet woekeien Spr is stei k voorstander van nnoei mg an Local Option. Niet om het direct in te voeren, daarvoor zijn de tijden nog niet rijp, maar om het idee weg te nomen als zouden de vergunning houders rechten hebben verkregen. Spr. kan maar niet begiijpen hoe iemand, die jaar op jaar «vergunning' vraagt en daarvoor huur betaald, durft spreken van recht op vergunning. De wet bepaald reeds dat het aantal vergunningen niet grooier kan worden, doch spr. zag liever een bepaling op genomen, die vermindering van het maximum toeliet. Ook de sociëteiten inoeten onder het maximum vallen, anders /.uilen zij vooral de wet inpopulair maken Ook het aantal bierhuizen moet be perkt worden, al was het maar dat voorloopig er één op de honderd mocht zijn. Dan zijn er immers toch nog te veel. lil Amersfoort dan toch nog'200. Ook bespreekt de lieer Bruna het verbod om personen beneden de 18 jaar als weikkraeht in drankhuizen te gebruiken of hen alcohol te doen gebiuiken of hen in localiteiten toe te laten zonder geleide, Gelukkig bepaalt de wet verbod van invoer, aanmaak en verkoop van absinth. Frankrijk dreigt in absinth om te komen, laten wij zorgen ten minste geen nieuwen vijand op ons dak te halen. Dat is in grove trekken de wet geschetst. Doch die wet moet ge- tiiagen zijn door het volk en het beste wapen baat niet, als de soldaat niet deugt. De heer rar. V. 11. Rutgers uit Amsterdam sprak als vierde spreker over de ontvangst der drankwet door drankbestrijders en drankhandel. Dat wenscht mr. Rutgors experimentee te doen. Vooraf moet spr zijn slem waar schuwend verhellen legen die geheel onthouders en drankbestrijders, thans zouals wordt gezegd in het adres van de vereeniging «Vergunning" zijn dat fanatieken en lang met allemaal respectable menschen. Ze hebben hel slechts gemunt op de kroeghouders. Mr Rutgers merkt op dal zulks volstrekt niet liet geval is Het gaat met de kroeghuu Iers als met de Boerenvrouwen, die door de Engelsche soldaten vóór de verschansingen wer den geplaatst. Als nu zoo'n Boer een vrouw treft is hij dan een on menschelijke wreedaard die op weer- looze vrouwen schietEr worden wel eens vergunninghouders getroffen maar de schuld daarvan draagt het stelsel hetwelk zij dienen. Men kan nu eenmaal niet den beer wasschen zonder zijn pels nat te maken. Voorts gelooft spr dat het in ptincipe er weinig aan toe doet of het een of ander particulier persoon tevens drankbestrijder al eens laak bare dingen doet. Is bij een drank wets herziening voor de kroeghouders Leiden in list, voor de drankbestrijders is het dan een lust om te leven. Want elk nieuw ontwerp is voor hen een gelegen lieid tot agiteeren en zoo worden de menschen langzamerhand wakker ge schud. Spr. behandeld nog eenig punten van het ontwerp en de meer princi pieele viaag: «is er hier grond van zoogenaamde vrijheids beperking" welke vraag spr. bevestigend beant woordde. Vrijheid maatschappe lijke vrijheid is toch niet dat een ieder maar doen kan wat hij wil, doch hem slechts datgeen vi ijstaat te doen, waarmede hij de maatschappij niet hindert. Met veel klem van redenen spoorde spr. aan het volksverzoekschrift te teeketien doch voegde erbij: Teekent ge, dan ook later door vvnord en daad getoond inet den inhoud in te stemmen. Even over tienen sloot de heer Hekkenberg de goedgeslaagde verga dering. Op de adressen werd goed getee- kend. De enquête van Handel en Nijverheid. Onderstaande circulaire is aan al len die bij den handel betiokken zijn verzonden. «Het Bestuur der Vereeniging «Han del en Nijverheid" alhier wenscht, ingevolge een in haar Algemeene ver gadering van 7 dezer bij meerderheid van stemmen aangenomen voorstel, bij de neringdoenden hier ter stede een onderzoek in te stellen naai den fliiaiiciet'len invloed door het besta.ui der kennis op lino zaken uitgeoefend «llel Besluul heelt li lei hij alléén den fiiiancleelen toestand up liet nog en laat alle overige overwegingen van moreelen, godsdienstigen of an deren aard uitdrukkelijk onbesproken «Het neemt daarom de vrijheid, bijgaande vragen tot U te richten met verzoek deze naar Uw beste we ten te willen beantwoorden, onver schillig of de invloed alleen gedurende de kenniswerk meikbaar Is dan wel vóór of na dien tijd. «Nogmaals wijst liet Bestuur U op de noodzakelijkheid om alleen uit een financieel oogpunt deze viagen te beantwoorden en geeft U levens d verzekering, dat van Uw msdedeelin- gen met de meeste bescheidenheid gebruik zal worden gemaakt en de namen dei beantwoo-ders alleen bij liet Bestuur bekend zullen zijn. «Wil dit onderzoek eenige waaide hebben, dan is een beantwoording van alle uitgezonden ciiculaiies noo- dig; het Bestuur doet hiermee dan ook een beroep op Uwe medewerking en vei trouwt, bijgaande vragen bij teiughahng (l''1"1611 acht dagen) vol ledig ingevuld en onder teekeml urn U teiug te ontvangen." Gisterenmiddag werd op de al gemeene begraafplaats aan den Naar- derstraatweg liet stoffelijk overschot van wijlen den beer D. van der Werfï aan de schoot der aarde toevertrouwd, Onder de talrijke schare vrienden en belangstellenden, die de overledene do laatste eer bewees, meikte wij op de leden van het Dag Bestuur onzer gemeente, eenige raadsleden, en voorts een groot aantal bestuurders van verschillende instellingen en vereeni gingen waarmede de afgestorvene zitting bad Namens den algemeeneu kerkeraad der Nederl. Hervormde gemeente, waarbij de ontslapene ouderling en notabele was, werd aan de groeve bet woord gevoerd door ds. Meiners die de verdiensten van den betreurde doode, als lid van dien kerkeraad schetste. Zijn verscheiden maakt een ledige plaats, die niet dan niet diepen wee moed kan worden aanschouwd. Tot de nabestaanden zicli richtend vond de eerwaarde spr. woorden van troost voor de weduwe en de kinderen van den ontslapene Een aantal bloemstukken gaven mede blijk van de sympathie welke men den grafwaarts gevoerde toe droeg. Reeds met Maart zullen een 80-tal werklieden der centialo weik plaatsen der H. IJ. S. M. te Haarlem naar hier worden verplaatst. Zij zullen in de wagenwerkplaats worden werk zaam gesteld. Op initiatief van Patrimonium hielden de Besturen van Patrimonium, do R K. volksbond en de Chr. Nal werkmansbond ui deze week pene gecombineerde vergadering, waar be sloten werd aan den avond van den gedenkdag waarop liet '25 jaren ge leden is dal II. M de Koningin Moeder als Koningin dei Nederlanden IJaien intocht deed bier te lande, door de 3 vereenigingen en onder-afdeelingen met hunne banieren, eene ovatie te brengen aan den heer Burgemeester, vooizitier der plaatselijke Commissie voor het Nationaal Huldeblijk, om al dus uiting te geven aan de gevoelens van eerbied en dankbaarheid aan II. M Vermoedelijk zal de muziekvereeniging der R. K. Volksbond bij die gelegen heid voor het eerst in het openbaar optreden. Peru-Guano is een geheel volledige meststof; zij bevat alle voor den groei en de vruchtvorming noodwendige bestanddeelen, met name stikstof, Phosphorzuur en Kali. Er bestaat geen enkele andere hulpmeststof, die haar op dat punt evenaart noch chilisalpeter, noch aramoniak-superphosphaat, noch welke ook. Alleen stalmest heeft met haar die eigen schap gemeen. Ook in een ander opzicht komt Peru-Cuano met stalmest overeen. Daar Peru- Guano een van het dierenrijk afkomstige or ganische stof is, en niet bloot een gemakkelijk oplosbaar zout, vormt zij een soort humus, waardoor de structuur des bodems verbetert. Peru-Guano maakt dus den zandgrond meer aaneengesloten en den kleigrond losser. Bovengenoemde eigenschappen heeft alteen de echte Pern-Cuano. waarvan weder vele scheepsladingen van pas ontdekte Guano-eilan- den onderweg zijn naar Europa. Garnizoeiisuieuws. Bij Kon. Besluit is de majoor J. W. van Btsselick van liet 5e Regi ment infanteiie, ter zake van tijdelijke ongesteldheid op nonactiviteit gesteld Bij beschikking van den Minister van Oorlog, is de majoor M. Ver kouteren van 5e Regiment infan terie niet ingang van 16 Januari be last met bet bevel over bet bij mo bilisatie op te richten Depot bataljon I louder dagnacht oveileed te Bn.ssol ile kolonel .1 van Wijk, Rid- ler M. W. O le klasse, die tot 1 Aug. 19U0 bet commando voerde over bet 5q Regiment infanterie. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 7 tot en met 13 Januari 1904. Geboren: Wijmptje, d. van G. H. G. Lambrechts en M. Gouw. Petronella, d. van C. SI. Lablans en C. W. Scholting. Arendina, d. van E. A. Gelink en A. van den Berg. Frederik Hendrik, z. van J. Jagtenberg en W. B. C. van Dier- men. Bernardus Johannes, z. van B. J, Hendriks en H. M. de Groot, Hendri' kus Theodorus, z. van L. T. v. d. Weemen J. G. Boerssen. Jacobus Johan, z. van F. Verschuur en J. M. van den Heuvel. Teunis Frans, z. van E. Klok en A. Buis. Jan Hendrik, z. van J. Veld huizen en J. van de Kuilen. Gerarda Cornelia, d. van H. Gijsbertse en C. Bot- tenburg. Maria Cornelia, d. van H. Pouwen en T. G. Snijders. Everardus Johannes, z. E. van Keulen en J. van Luit. Adéle Maria, d. van L. A. Hou- baer en A. S. M. van Buchent. Betta Maria Cornelia, d. van J. Kuijer en M. de Wilde. Cornells, z. van G. Veer en S. van Nimwegen. Albertus, z. van A. Santbrink en G. van de Vlasakker. Cat- harina Alberdina, d. van B. Wentink en C. A. Hooft. Michiel Antonius Theo dorus, z. van M. Janssen en E. E. van de Kolk. Benjamin Franciscus, z. van L. Muijzert en G. van 't Wel. GehuwdH. P. A. Blaeser en A. L. H. Maas. Overleden: Anna Pommer, 89j.,ongeh. Antonia Snel, 82 j., ongeh. Johannes van den Bedem, 18 d. Dirk van der Werf, 74 j., echtg. van J. Schuijt. Hoogland. Geboren: Hendrik, z. van P. Tolboom en R. de Wit. Johannes Timotius, z. van C. van Burgsteden en M. Vonk. OndertrouwdM. van Loon en A. Traa. Gehuwd: A. de Ridder en G. Eggen- kamp. L. Traa en N. Eibergen. Leusden. Geboren: 8 Jan. Arend, z. van Willem Cornells Boshuis en Maatje van der Horst. 10 Jan. Maria Willemina, d. van Ger- rit Kraan en Maria van den Broek. 13 Jan. Hendricus Albert, z. van Wouter van Veluw en Rijkje Veldhuizen. Gehuwd: 14 Jan. Peter Schoonderbeek met Johanna van den Hengel. Woudenberg. Geboren: 6 Jan. Hendrika Petronella, d. van Willem Meerbeek en Hendrika Johanna Bronk. 9 Jan. Roelof, z. van Hendrik van Vlastuin en Francina Rob- bertsen. Ondertrouwd14 Jan. Melis Moesbergen, 23 j. en Grietje van Egdom, 20 j. Overleden: 12 Jan. Willemina Amse, geh. met Mavinus Elzenaar, 47 j. 13 Jan. Hendrikje van Galen, wed. van Jan de Bree, 70 j. MARKTUEKICIIT. AMERSFOORT, 15 Jan. 1904. rar we f Rogge f 0.Boekweit f 00 Appelen I 5.a f8. Peren f 0.a f00 Nieuwe lardapp. I U. a I 0 Zamlaardapp. 1 2.50 a f 6 Hoendereieren f4 75 af 5 55 per 100 st. Eenden f U.a 10.Boter 1*1.25 a f 1.40 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoetein. kaas f Kippen f090 a f 1.20 Kuikens fOOOafO.Piep kuikens f 0 00 i f 0.00 Ganzen f0.f0.Eenden 0 90 a I 1 10 p. st. Jonge f 0.00 a f 0 00. Hazen 0a f 0 Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00. l amme f 1.00 a f 1.25 Duiven f 0.60 a f 0.75 paar. Magere nu kens 1 00 a i 00 Varkens voor export 0.a fZeugen f40.f50.Biggen f5a f8Schrammen 1 00.a f00Vette koeien OUO.a f 000.Guste koeien f 00 Reclames. Een Vraagstuk. Vraag. Kan men bloedarmoede en de ziekten die de armte van'het'bloed tot oor sprong hebben, de zwakte 'der zenuwen genezen? Antwoord. Ja, onder voorwaarde evenwel dat men het noocjtge verricht. Dit^noodige is zeer eenvoudig, tfbt bestaat alleen met de zoo gemakkelyke, zoo goedkoope en zoo werkdadige behandeling qiel Pink Pillen te volgen. Bewijs van Iwt Vraagstuk. Hetfis niet een bewijs dal zouden kunnen ge/én omtrent de juisthei<J' dezer oplossing, maq}*- duizenden. Gij hebP/ïeker reeds talrijke certificaten van genezingen gelezen die door dé Pink Pillen verkregen zijn, gij zult er nog^ri den toekomst lezen.i^oort 't oogenblik le^fet dit attest van Juffroüvv Antje Dijkstra vroi^w van B. Hilvers te Sc&oonoord (Drenthe.) Se«rt geruimen tijd moest ik erg hoesten en \$as erg zwak, zulks hgd ik uit eene long ontsteking gehouden ca het wilde maar niet ovaria an Mijn man nrarm hel besluit mij de Pirtk Pillen van Dr. Williams te doen gebruiken en»- na 't gebruik va*n een doos gevoelde ik ru&ds verlichting, ik ginger mede voort en ben llians zeer welvarend. 4fcaat ons niet vergeten dat de Pink Pillen de krachtigste hernieuwer van het bloed de ver- stérker der zenuwen zijn. 'Welke zijn deukten voortkomende uit de arfiite van hgU-.fiïoed of zwakte der zenuwen? Difyijji, l^ottlannoede,"bleekzucht,neurasthénie, maagkwalen, algemeene zwakte, rheumatiek, heupjicht. Als gij U}: ol uwe familieden of uwe vrienden door eene dergelijke ziekte aan getast ziet, die U moét tegen werken, aarzelt niet de Pink Pillen tecnemen. Daar is het heil, de verlossing. Met de Pink Pillen zult gij daar zelfs genezing aankregen waar al de andere geneesmiddellen gefaaM hebben. Prijs f 1.75 de doos 9.per 6 doozftïi. Ver krijgbaar bij SnabiliéjfSteiger, 27, Rotterdam, hoolddepothouder voon$iederland ^Apotheken. Franco toezending te£en postwissel. Ook echt verkrijgbaar vo<fr#Xmersfoort en omstreken bij A. vAmB® WEG, drogist en A. DE VRIES, Kerkstraat 90, Hilversum. Société«Anonyme. :'f 1.40 de Liki verzegelde bemande flesck 5 Liter, voorzièn van het «t van Dr PJfcVAN HAMEL ROOS. PiyaffleSch a f 1.30. Uitsluitend Verkrijgbaar bij: AMERSFOORT,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2