Ingezonden. l)e j^lïouwste Zwarte Stoffen voor Bevesti ging ÈttQjpnïe Keuze. Zijlstra, Lmnniarkt 8, Utrecht; >l\e Zwarte Wïfikel. X/ A d vpTtB-Ji tien. y w. v. ach^r/Bergh. GNAC FINS BOIS ThHJ}rMDSEN De voorzitter zou zich dan daar-' door instaat gesteld zien, om in een volgende vergadering eenige mede- deelingen omtrent die questie te doen. Iu de vorige vergadering was ge sproken over het aantal der leden van de Kamer van Koophandel. De voorzitter deelde mede dat het getal van G is vastgesteld bij Kon. Besluit van 1851 en hij vond met het oog op de misschien spoedige reorgani satie der Kamers van Koophandel, het wel niet mogelijk zou zijn de thans nog figeerende bepaling gewij zigd te krijgen. Naar aanleiding van de mededeeling van candidaten (een zestal) voor hot lidmaatschap, wekte de voorzitter allen nog eens op, om toch vooral te werken aan de uitbreiding van het ledental. Waar toch 453 circulairen werden verspreid, bleek toch voldoende dat er nog al heel wat neringdoenden iri Amersfoort zijn, die in de termen vallen van lid der vereeniging te zijn. Ten slotte werd medegedeeld, dat de Staatscourant het officieel verslag bevat van het jongste Middenstands- congres, uitgebracht door den regee rmgsvertegenwoordiger de heer Tutein Nolihenus. Op een vraag van den voorzitter, of nog iemand mededeelingen had te doen, vestigde de heer P. J. Fi ederiks do aandacht der vergadeiing op een aardigheid, die door het Rijk wordt uitgehaald, ten nadeele der boekhan delaren. Op last nog wel van den direc teur der Posterijen werd hen, die op de Staatscourant of op buitenlandsche bladen inteekeneri zijn, gevraagd of zij dit bij de posteiijen wilden doen. Dit komt den heer Frederiks voor te zijn een vorm van oneerlijke con currentie, waartegen, naar hij ver trouwt, de Veieeniging ter Bevorde ring der Belangen des Boekhandels wel degelijk zal opkomen. Dit verheugt den voorzitter die ook van oordeel is, dat dergelijke hande lingen als oneerlijke concurrentie moe ten betiteld worden, doch ook van gevoelen is, dat de »V. t. B. d. B. d. B." in deze meer kan doen dan Handel en Nijverheid. De voorzitter, die steeds volgt wat in de Per s verschijnt over Handel en Nijverheid, doet van het voor de leden der vereeniging interessante af en toe mededeeling. En ook in deze vergadering resu meerde hij wat door Pi of. Treub en den heer A. Plate resp. te Arnsteidam en te Rotterdam is gezegd. Wij laten het hier in extenso volgen Volgens het verslag dor N. R Cl. van 26 Januari j 1. werd door den lieer A. Plate in een bijeenkomst der Rot- terdamsche handelsvereemging het volgende gezégd In een causerie, waarbij hij ver klaarde geenszins de bedoeling te hebben andersdenkenden tot zijne inzichten te bekeeren, wierp hij een terugblik op het onlangs te dezer stede gehouden Congres van den Middenstand, op al wat dat heeft geleerd ten aanzien van de behoef ten van dien stand en op de nood zakelijkheid om daarover op doeltref fende wijze meer licht te doen schij nen, dan tot nu toe het geval is geweest. De onderwerpen op dat congres behandeld zijn namelijk niet alle afgehandeld, hetgeen spieker nu in de bijzonderheden aantoonde. In vogelvlucht stipte hij daarbij aan de kwestie van de Kamers van Koop handel met het pogen om daarin middenstanders zitting te doen ne men De vervulling van dien wensch ligt in de hand van belanghebbenden, maar hij zou hel betreui eri, indien in een centrum van handel on scheep vaart dat verlangen zegevierde, te meer, daar toch de Kamer van Koop handel slechts adviseerend lichaam is en de meeste onderwerpen, die bij de Kamer ter sprake komen, buiten den werkkring van den middenstand liggen, welks vertegenwoordigster de Kamer niet is, evenmin als de groot handel geschikt is te achten over de belangen van den middenstand uit spraak te .doen. Doch hoe men daar over ook moge of moge gaan denken, in elk geval dient men zich te be hoeden voor vermenging van beide belangen in ééri en hetzelfde advi seerend lichaam. Doch wat te doen Er wordt veel te veel gehecht aari het zoogenaamd officieel kaïaktervan de Kamer. Laat de middenstand zich orgamseeren en een eigen lichaam in het leven roepen om eigen belangen te behartigen, hetgeen samenwerking niet uitsluit met andere colleges, bt| name ook niet de bestaande Kamers van Koophandel. Een tweede punt, waarop spreker wees. was de kwestie van het ere dietwezen. Hij waarschuwde tegen lichtvaardig crediet geven. Niet de ideëele waarde van eene zaak kan voor een credietvereeniging tot doel matig onderpand dienen. Crediet is zeer goed, te lichtvaardig crediet haat niemand. Ten derde: de consumptieve coö peratie Zij heeft inderdaad recht van bestaan want het is dan toch niets dan samen-handelen, waarlegen nie mand, indien men de kwestie ernstig doorziet, bezwaar kari hebben. Men leere er uit hoeveel rekening er moet gehouden worden met décentralisatie met comptanlen verkoop en met be spaarde reclame. Men leere varr de coöperatie en herziene dan eigen zaken. Vervroegde winkelsluiting? Men onderzoeke of het voordeel, dat men tracht te bereiken, niet door de na- deelen wordt overtroffen. Ethisch voordeel? Licht mogelijk en gewenscht, maar men make eerst de balans op van winst en vei lies en beslisse daarna. Niet iu behandeling is gekornpn op het congres de kwestie van het meer werk maken en verkoopen van de Nederlaridsche industrie, waarover echter een schriftelijk advies destijds is uitgebracht door den heer Taleris te Apeldoorn. Diens conclustën wor den nu dooi' den spreker bestreden. Hij betwist al dadelijk de juistheid van te generaliseeren, door in het al gemeen te spreken van buitenland sche producten, daar er verschil is in prijs èn iri waarde. Intusschen is gelukkig in de laatste jaren bovendien met reuzenschreden onze binnenland- sche industrie vooruitgegaan, zoowel wat smaak en vorm van hel nijver- heidsproduct aangaat als in de betere verpakking. Heden ten dage koopt men dan ook geen artikelen meer omdat zij uit het buitenland komen, maar alleen dan wanneer zij preferent zijn. Men koopt niet een llavana- sigaar liever dan een Arnersfoortsche omdat de eerste uit het buitenland komt! Spreker treedt omtrent ver schillende punten in verdere bestrij ding van hetgeen in de bedoelde brochure voorkomt. In het algemeen spoort hij daarbij de winkeliers tot samenwerking aan en brengt dan ter sprake de te ver wachten herziening van het tarief van inkomende rechten. Gelukt de toeleg om de inkomende rechten te verhoogen dan zal de binnenlandsche producent er aanvankelijk gemakke lijker' in slagen er den buitenlatidsehen producent buiten te houden, doch van zelf zal dan in de gevolgen de bin nenlandsche producent minder gemak kelijk dan thans zijn eigen waar kun nen exportesren, te meer daar ver hoogde inkomende rechten hier ook rle lootten zullen doen stijgen, hetgeen onmisbaar is te achten de koopkracht van den werkman zal anders in niet geringe mate verminderen. Ergo: de binnenlandsche fabrikant zal genoeg zaam geheel op het binnenland zijn aangewezen. Daarvan zal hevige on- deihnge koncurrentie van die fabri kanten het gevolg zijn, met eene zeer moeielijke positie voor den winkelier, tenzij deze zelf fabrikant worde van het artikel, dat hij verkoopt. De eenige kracht van de winkeliers moet derhalve reeds nu gezocht worden in betere organisatie. Daarvan was dan ook reeds op het congres sprake; tevens is bier gewezen op coöperatie bij den inkoop. Spreker beveelt aan algemeene organisatie en kan zich minder vereenigen met het denkbeeld van vakvereenigingen in engeren zin. Men werke in elk geval defensief, niet offensief, bedenkende, dat men is in dienenden stand, zooals de minister van binnenlandsche zaken het op hel jongste congres heeft genoemd, gelijk trouwens ook al wat handel, scheep vaart en nijverheid is, geacht moet worden tot den middenstand te be- hooren. De middenstand moet die nende stand blijven en er zich voor wachten dwingend op te treden, in trusts, pools en cartels, daar in den regel de enkeling op den duur door grooter accomodatievermogen, sterker zal blijken op ééne voorwaarde, n 1. dat de Staat niet storend ingrijpe met beschermende rechten en het monopolie in de hand werke. Spreker herhaalt ten slotte dat hij niet heeft willen leeraren. Misschien slechts dat hel hen gelukt is enkele punten te hebben aangeroerd, die waard zijn in ernstige overweging te worden geno men. (Toejuiching De inleider van repliek dienende, doet andermaal uitkomen dat de Kamer van Koophandel geen uitvoe rende macht bezit, slechts een advi- j seerend lichaam is voor gemeente, provincie en regeering. Daarvoor is liet noodig indruk te kunnen maken an gezag te kunnen uitoefenen. In dengcen die men om advies vraagt moet men iemand zien, die meer com petent is te oordeelen, dan hij die advies verlangt. Uit de geschiedenis vari de wording der Kamers van Koophandel blijkt, dat zij bestemd zijn om van advies te dienen over zaken, die de bi langen van den groothandel raken Moet nu ook rle middenstand in die Kamers worden opgenomen? Er wordt niet beweerd, dat geen lid van dien stand daai toe bevoegd te achten is, doch in hel algemeen ge nomen is zulks riiet hel geval en zoo zouden de adviezen der Kamers wel eens daarvan de ongunstige werking kunnen ondervinden Als daartegen de middenstand zich zelf constitueert, zij het dan zonder wettige erkenning die echter zal zijn aan te vragen dan zal hij zijne eigen belangen kunnen behartigen en zelfs gemis aan wet tige erkenning zal aan de waarde van zijne adviezen geen af bi enk doen. Indien de Kamers van Koophandel zich weinig met eigenlijke gemeente zaken bemoeien, dan moet ook niet uit het oog worden verloren, dat dit tol de taak van de gemeenteraden behoort, waarin de ver schillende ver takkingen van de burgerij van zelf zijn vertegenwoord. Spreker weet niet wat de reorganisatie van de Kamers van Koophandel brengen zal. Goed zal het zijn daarbij te breken met de nu bestaande uniformiteit; zij moeten niet op denzelfden voet be hoeven te werken, onverschillig ofztj gevestigd zijn in centra's van buiten- landsch verkeer of van binnenland sche industrie Mocht echter de re organisatie er toe leiden dat h«t zuiver adviseerend karakter verloren gaat en baar uitvoerend gezau wordt opgedragen, zóó dat zij óók de be langen vari den middenstand omvatten, dan voorzeker zullen in de Kamers vertegenwoordigers van handel en nijverheid in al hun schakeeringen, moeten worden opgenomen en gevol- gelijk óók de winkelstand, niet echter zoolang de Kamers advisae- rende lichamen zijn. «Samenwerking, «coöperatie," gelijk het heet met een uitheemscb woord, dat burgerrecht heeft gekregen, is ook voor den handeldrijvenden mid denstand het levenwekkend wacht woord geworden En daarom lijkt het wel wat zonderling, dal op het natio naai congres juist tegen de coöperatie te velde is getrokken en maatregelen zijn verlangd tegen bestaande coöpera tieve leieonigingen. de winkelvereeni- gingen. De opr ichters van deze hebben echter niet anders gedaan dan gebruik maken van hun recht van samen werking. gelijk de winkeliers nu te recht ook wenschen te doen. En tevens hebben zij dezen een goed voorbeeld gegeven. Wat de coöpera tieve winkelvereenigingen doen en waarin haar groote kracht is gelegen, dat kunnen ook de winkeliers doen: door gezamenlijke inkoopen in het groot, zich in gunstiger omstandig heden plaatsen. Van hetgeen Prof. Treub gezegd heeft geeft de heer van Duinen het volgend resumé De omschrijving van hot onderwerp is niet van spr. Hij noemde de vrees voor ondergang van den middelstand een sage. Er is geen gewettigde vrees voor ondergang van den middelstand Waar sprake van is, is dat er een strijd om het leven te voeren is, die hoe langer hoe minder gemakkelijk gevoerd kan worden. Indien men dus niet in druk, in toenernenden druk wil komen, is eau practische toepas sing van het vereeniginsdenkbeeld noodig, evengoed als voor andere klassen en groepen van personen in de maatschappij, Wat men in Duitschland waar neemt, valt dus ook hier waar te ne men. Spr gelooft dus niet van die altijd maar weer opkomende sage, als zou de middelstand ongeveer zijn aan den rand van den ondergang Het tegendeel, is waar: de handel drijvende middenstand breidt zich voortdurend meer uit. Wat niet wil zeggen, dat de handeldrijvende mid denstand ook steeds zal toenemen in welvaart. Daarover hebben we geen gevens. Niet te loochenen is echter hel feit, dat er, hetzij in meei of mindere mate. een grooter aantal personen in den middenstand is, dat maar schijnbaar voor eigen rekening zaken drijft; maar dit behoeft den middenstand niet ongerust te maken, want men ken veilig aannamen, dat degenen, die in deze conditie ver- keeren, niet in welvaart zijn achter uitgegaan Er moet niet gesproken worden van den ondergang van den midden stand, maar van een toenemende be klemming van den middenstand ten gevolge van de quantitatief groote toeneming. Door verschillende om standigheden is de peisonenmarkt in den kleinhandel overvoerd en voor die personen wordt het met den dag moeilijker om een bestaan te vinden Daarna gaat spr. na de middelen, die leiden kunnen tot den beteren toestand van den handeldrijvenden middenstand. Hij moet inzien, dat in den tegenwooidigeri lijd en in de tegenwoordige maatschappij de kracht van een gezamenlijk vereenigd op- tieden gebiedend noodzakelijk is. De tijden van individualisme zijn voorbij. In vereeniging moet ook hier kracht gt-zoeht worden. De strijd tegen de oneerlijke con currentie noemt spr. ook een der belangrijkste en krachtigste rqiddelen, die den middenstand ten dienste -laan om te komen tot een beteren toestand. Daarom moet het komen tot een krachtige winkeliersvereeni- giiR- Om de oneerlijke concurrentie te besnijden, moet men echter niet in hel belang van den middelstand maat- regelen vragen, waardoor bijv. ver boden wordt het venten en den ver krop van waren door niet-winkeliers, omdat die dingen niet erg aangenaam zijn voor rnenschen die in een win kei zitten. Wanneer men absoluut niets oneerlijks doet. gaat het met aan zulks te verbieden. Dit zou in hooge mate bedenkelijk zijn en spr. hoopt dat dit verbod nooit tot uit voering zal komen. Ook is er geen denken aan, dat aan ambtenaren verboden zal woi- den bestuurslid eener coöperatieve vereeniging te zijn, een wensch die wel eens uitgesproken wordt. Derge lijke bepaling zullen in de Nederland sche wet nooit komen, onder welke Regeering ook. En spr. geloofd dat do middenstand de geheelo beweging verzwakt door dergelijke verkortingen van de vrijheid door middel der wet te vragen. Bij katholieken en antiievolu- tiounairen is de strijd legen dtr coöpe ratie opgeven, en die strijd is ook niet aan te binden. De handeldrijvende middenstand moet zelf cüopereerend optreden en allereerst trachten te komen tot een crediet-coöperatie. Daaruit kan zich gemakkelijk ontwikkelen de gezamen lijke inkoopscoöperatie, die nog veel meer voordeelen biedt, gelijk in den landbouw zoo duidelijk is gebleken. Men zal dan kunnen komen tot een proefstation, tot bestlijding van het koopen op crediet, enz. Ten opzichte van verschillende pun ten gaf de voorzitter eenige interes sante opmerkingen ten beste. Bij de rondvraag vioeg de heer L. Houbaer inlichtingen omtrent He H. IJ. S. M -coöperatie, die door den voor zitter werden verstrekt Eien vóór half tien werd de ver gadering gesloten. Voor den inhoud dezer imbriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoeken wij opname van het onderstaande in uw blad waar voor bij voorbaat onzen dank. Zooals bekend is geeft de Tooneel- ver: «Uns Genoegen" Maandagavond a. s. eene uitvoering in het locaal «de Arend," waarvan de opbrengst zal worden besteed om arme school kinderen van kleeding te voorzien. Wij hebben, om de opbrengst niet al te klein te doen zijn de toegangs prijzen gesteld op fl.en f0 75, vertrouwende, dat velen met het lot dier kinderen begaan, zouden mede werken dat lot meer dragelijk te maken. Het moet gezegd, zéér velen heb ben ons hunnen steun toegezegd, doch jammer genoeg niet zóóvelen, dat alle plaatsen bezet zullen zijn. Om echter toch zooveel mogelijk voor het goede doel bijeen te krijgen, besloten wij ook nog plaatsen be schikbaar te stellen tegen betaling van I 0 50 en f 0 25. Vertrouwende hiermede in den geest gehandeld te hebben van het geachte publiek, bevelen wij deze uitvoering ui Uwe welwillendheid beleefd aan. HET BESTUUR. 371e STi i lSLOTERIJ. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 3 en 4 Febr. 1904. (1950 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwebek te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prij9 van f400 op No. 2345. Prijzen van f 70. 8330 8333 11850 en 14147 Te zamen 5 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1051 1066 1703 1708 1733 2334 2354 2361 2376 2377 2830 8334 11752 11764 11846 11857 11862 11863 11867 11869 13567 13570 13571 13593 14144 14162 14169 14178 14195 18917 18918 18927 18941 20098 20102 en 20108. V olgende trekkingen geschieden 8—12 Febr. 1904. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f1000 of hooger en de premie van f3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingebleven de navolgende prijzen1 van f 50.000, 1 van f 15000, 1 van f2000, 1 van f1500, 12 van f1000, 16 van f400, 21 van f200, 50 van f100 en 1038 van f70. Reclames. y' Zij is thans gered. Heevelen onder U waarde lezers en lezeres sen wenschten dit ook te zeggen, ik ben, hij of zij is gered, wij willen n.l. zeggen als men aan eene ernstige en slepende ziekte lijdende is geweest en men eindelijk genezen is. Zoo lang men nog gezond van harte is be seft men niet wat het re te lyden, doch een ieder Uwer weet zeker wel bij ondervinding dat er geen grooter^ schat op aarde is dan de gezondheid. De wetenschap heeft natuurlijk niet stil ge zeten en jaar i9 jaar uit alle pogingen in het werk gesteld. dm het lot der lijdende mensch- heid te verbaleren, hoevele jeugdige personen zijn er vroeger jaren niet te yroegtijdig ten grave gedaald, omdat de middelen tot redding niet toereikend waren. Gaat evenwel thans met Uw tijd mede, hoort naar de /aadgevingen van personen die door de ondervinding geleerd hébben en gij zult U nietsjte berispen hebbetf.' Zoo had de heer C. J. AHnneke Pz, te Groede er ookfDver gedacht, zijné geliefde vrouw was reeds iedert langen t\jd lijdende, aan eene ernstige maagziekte, het geringste voedsel kon zij «let meer verdragen, het lichaam niet meer»* op voldoende wijze gevoed wordende werd" zij al zwakker en zwakker en was zij op 't laafst niet meer in staat het geringste huiselijke werk. te verrichten. De toestand werd zoo danig zoo herhaalt ons haren echtgenoot dat ik den dood* voor oogen zag. Toevalliger wijze werd ik z90 gaat hij voort, in kennis gesteld met verscheidene wondervolle genezingen in der gelijke gevallen met de Pink Pillen verkregen. KÏmaan, zeide jk, baat het niet, het schaadt niet,-én ik liet eenige doozen komen, en mijne vrouw begon dp Pinkjj-Pillen getrouw volgens 't voorschrift £n te i^raen, en werkelijk na verloop"*-eenige Öagen had mijne/rrouw eenige trek in eten,*', zulks moedigde/mij en haar aan, zij zette $>ort, en wezelijk zij be gon zich sterker te gevoelen, des iuachts kon zij veel beter slapen thans is zij Opgeruimd, doet hare werkzaamfieden als voorheen met lust en wij riepen alk met een adfm uit zij is en ik ben gered. V- Bij zulk een uitkomst kan üfc'den bereider der Pink Pillen nit£ dankbffcr genoeg zijn en in de hoop dat ir^ijne vqpklaring anderen tot heil moge zijn irtjachtie^ik U het voorge vallene een ieder beiseftd te maken en mijn vurigsten wensch is dat velen er profijt van mogen trekken. Uitgeputte mannen, vermoeid door overdreven arbeid en het nawerken, wacht niet, neemt de Pink Pillen die U zullen herstellen en die U terstond zullen verstèrken. De Pink Pillen hebben duizende genezingen bewerkstelligd. Het is logisch dat als zij anderen genezen hebben, U ook zullen genezen. Prijs f 1.75 de doos; f9.per 6 doozen. Ver krijgbaar bij Snabilié, Steiger, 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Amersfoort en omstreken bij A. VAN DE WEG, drogist en A. DE VRIES, Kerkstraat 90, Hilversum. de vele- blijken van deelneming ondervonden, bij het oveflijdén van onzan vader, be- hjiwd-, groot- en overgrootvader, cfen Heer J. W. va/Achtekbérgh, betuigen ivij^öaken hartjlijken Uit ajtmTnaJn Société Anonyme. 1.4Q de Liter verzegelde/bomande fleaeh /au 5 Litcrjwonrzien van het kt test van Dr P. F. van hamel ItBQS^Pjttèfflesch a f 1.30. Uitsluitend verkrijgbaar bij: ERSFOORT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2