amen, maar durven het Troelstra ongezouten te zeggen, als wij liet niet met hein eens zijn. Bioeder Jaap van Oversteeg en de ongehoor zame broeder Staalman maken elkaar uit voor nieleling en wie het met Kuyper of «Standaard" te kwaad heeft, krijgt er ongemakkelijk van langs. Vele anti-revolutionairen zijn c-chler geen stofvergoders, getuige de Regee- riiigsbenoemingen, de ministers-trac- tementen, de ridderorden aan onder kruipers gegeven. Maar ook in Amersfoort zijn er. De heer Ooslerveen, lid van den gemeenteraad, geeft een vader van een gezin bij een werktijd van 8U uren 's weeks f (5.50 loon en een vol wassen knecht f 5.50. De grossier Vels-lleyn, ook een lid van den Raad, geeit een ai beider f7.doch houdt 50 cent in dat hij voor den armen kerel oppot, die het dan om de drie maanden ontvangt. Van Doorn, een schoenmaker werkt met zijn zoon en twaalf knechts, een van hen krijgt f6.en eenigestuk werkers brengen het tot f5.50; de meesterknecht kan, als hij zelf de ma chine meebrengt, f8.maken. (.Ap plaus.) Toen de heer Plomp als candidaat genoemd werd voor het lidmaatschap van den Raad. werd een strooibiljet vei spreid om de candidatuur te ont raden, omdat de heer Plomp was ontvanger der registratierechten en zoo belastingontduiking kon consta- teeren, geen stoivergoding dat alles! De S. D. echter hebben tienduizen den opgebracht voor de slachtoffers der staking en we zijn er blij om, dat zooveel geld uit onze arme zakken is gekomen. (Applaus). Socialistische vrouwen brachten spr. te Rotterdam 5 en 10 cent en offerden van hun waarachtige nooddurfl na soms uren lonpens op het altaar der waarachtige solidariteit (daveiende toejuichingen.) Zoodra Uudegeest de organisatie der spoorwegslaven weer had opge richt, schreef een hunner, dat hij dubbele conti ïbutie (d.i. f I 25 pet- kwartaal) afstond. Spr. heeft zelf ge noeg honger geleden om te beseften welk groote opollering dat is, en re kent het zich een eeuwige eer, te mogen belmoren tot dezulken (Ap plaus). Nog Zondag is te Rotterdam een coöpeialie geopend, die geen divi- dend-jagerij beoogt, doch 75 pCt. der winst geeft aan de arbeidersbeweging, De S. D. zijn geen stofvergoders en richten hel oog naar boven en dra gen er roem en eer op, dat zij zulks kunnen doen. En toen in Duitschland 3 millioen stemmen werden uitgebiacht op onze mannen en daardoor ruim 80 S. D in den Rijksdag kwamen, hebben wij gejubeld en ons verheugd in het mooi, hoog, nobel gevoel van ware solidari teit. Eén maal zagen we hier te lande de zon schijnen, op den 31 Januari 1903, loen ook hier dat mooie, hooge, nobelegevoel van solidariteit zich uil- sprak. Thans is de zon weer vei dui stert! door enkele wolken van twee dracht en zwarte wolken vari lauw heid doch wij weten dat de zon er is; wij hebben haai gezien en richten den blik naar boven, de wolken zullen scheuren en eenmaal zullen wij ons weer koesteien in de levendbrengende zonnestralen der solidariteit. (Ap plaus). Eerst 10 minuten na elven kon de heer Oosterbaan repliceeren. Hij bracht dank aan den heer Wink voor de alleszins nette wijze van debatteeren. Ja, er is gesproken van dr. Kuyper die rondwandelde in zijn oude plunje welnu, de heer Hermans is nu ook in nieuwe plunje en spr. zal maar niet voorlezen, wat deze ui «De Roode Duivel" schreef over Z. M. Pieter Jelles I (Gelach en geroep: Lees maar voor) en wil liever hopen, dal de heer Hermans mettertijd dr. Kuyper even warm zal verdedigen als hij 't nu mr. Troelstra doet. De heer Hermans heeft een citaat van dr. Kuyper aangehaald, doch ver gat er het slot aan toe te voegen. Dr. Kuyper heeft nooit gezegd, dat alles moet zijn onder keur onzer Belijdenis (applaus). Daar de vergadei ing erg onrustia wordt verzoekt spr. geen debat met de zooien der schoenen te voeren, maar met argumenten. De heer A H Gerhardt ontkende de geïncrimineerde woorden uebezigd te hebben, doch het was ook de heer J. W. Grihaid di - ze gebruikte, De heer Hermans insinueerde over het geheim der deputaten-vergaderin gen. Daartoe had hij het recht, die weel dat het Comité van Verweer niet alleen in het geheim vergadei de, maai in hot geheim samenzwoer. (Rumoer en interruptie.) Vecht de S. D. niet tegen den adel, dan behoefde Troelstra geen vloekzang aan te heften tegen het kasteel te Goor. De heer Hermans zag hier apen, spr. zag er wolven in schapenvacht, (tumult, geschreeuw: dat zijn deanti- revolutionnairen.) Spr. merkt op, dat men hier een heel vreemdsoortig begrip heeft van v rijheid en vei zoekt hem zoomin te interrompeeren, als hij dit den heer Hei mans deed. Die uitroepen zijn een daadwerkelijk bewijs, dat de S. D. vrijheid een zeer vreemdsoortige vrij heid is. De heer Hermans sprak van het niet-naleven der Tien Geboden. Welnu, juist deze zijn er om een dam op te werpen tegen de menschelijke harts tochten en om het menschelijk leven te ompei ken. De heer Hermans noemde iets; er zou oneindig rneer van te zeggen zijn en God, dit wetend, gaf Zijn geboden opdat de mensch er naar zou leven, handelen en wandelen. In de Schrift staat nergens, dal men alles moet afslaan wat men bezit, doch wel dat men den persoonlijken eigen dom moet eerbiedigen. De rijke is niet gehouden, zijn goederen te ver- deelen onder de arme broederen. Spr. herinnert aan Annanias en Zaphira. Zeker houden wij de arbeiders bui ten uw kringen, want wij zijn volks leiders, geen misleidig. (Hevig i umoer.) Dat de heer Hermans de zooge naamde pai tijbenoemingen laakt, past hem allerminst. Hij sprak van een Burgemeester, die vroeger roode zon den had; welnu, de heer Hermans was vroeger een der heftigste tegen standers van mr. Troelstra, dien hij nu verheerlijkt. Dat de tractementen der Ministers niet zoo veel te hoog zijn, heelt mr. Troelstra zelf erkend, toen hem woid opgemerkt, dat hij toch óok f 35U0 trok en antwoordde, dat hij toch óok iets moest hebben voor de opvoeding zijner kinderen. De lieer Hermans zie naar de plaatsen zijner partijge- nooten te Piinsenhage, Laren, enz De Hermans heeft gewag gemaakt van de zwendeldebatten. Hoe durft iemand die speculeerd in spoorweg stakingen nog den mond openen over speculatiën in spoorwegwaarden (Ru moer). De heer Hermans heeft gevallen genoemd uit deze stad, waaruit zou moeten blijken, dat enkele anti-revolu- tionnairen wel materialisten zijn. Spr. heeft die gevallen niet onderzocht doch wil aannemen, dat ze waarheid zijn meegedeeld en wil dan zeggen is er reeds een vakvereeniging (Ge roepZij durven niet). Dit kan spr. niet beoordeelen, doch hij weet zeer wel, dat vele R. K. en A R. arbeiders wél durven. liet is treuiig, dat een S. D. hier durft spreken over spoorwegstaking. De leiders wisten, dat die staking niet lukken kón en deden tóch mee en deden dus als de koetsier, die weet dat paard en wagen te water zullen gaan en op 't laatste oogenblik van den bok springt. Dat hebben de leiders evenzoo gedaan. (Geroep: Wij hebben de stakers niet misleid. Er zijn er hier twintig, die kunnen getuigen. Vertel nu geen leugens vraag hetnu of zij verleidt zijn, die als slachtoffers zijn gevallen Enkele «slachtoffers" staan op en er ontstaan een hevig rumoer. De Heer Oosterbaan zegtJa mijn heer Resink, die daar zoo aan 't be- weeren is, heb ik te Zutphen reeds te pakken gehad, maar schreeuwt nu niet en onderwerpt u aan de orde der veigadaring De S. D. hebben de oproeping der lichtingen noodig gemaakt en tot sta king aangezet, wetend dat deze mis- lukkken móest, Oudegeest heeft het uitdrukkelijk uitgesproken, en dus de arbeiders misleid. (Geroep't Was een daad van solidariteit)., Och wat solidariteit. Spr. wil latei- wel eens over het anarchistisch avon tuur komen praten thans beantwoordt hij slechts den heer Hermans. Wat tie zaak dei slachtollers be treft. zegt spr. dat het niet dan hoogst gewoon is dat zij die hen maakten hen thans steunen. Daar ligt niets verhevens in. Maar van Chr. zijde wordt óok gezorgd voor do arme slachtoffers zip maar wat Van Munster te Arnhem voor hen doet; ineor Uan de B. D. te samen. Gij beloofdet hun een ton per week, die uit het buitenland zou konten; wal is daarvan terecht gekomen?Gij stoft op uw solidariteit. Wat is daar van gebleken in debatten met Petter en op uw nachtvergaderingen? Weet ge wel, dat de Chr. arbeiders heel wat meer geven dan 1.25 per kwartaal? Zie naar hen, die 60 en 70 cent per week geven voor het on derwijs hunner kinderen. In een en kei buitengewoon geval geeft gij 18 en 20 cent per week en zwetst daar over in het publiekwij geven iedere week veel meer voor onze scholen en onze kerken, doch wij loopen daar mede niet te koop. Gij praat over hooge en mooie en en nobele gevoelens; wij geven daden aan weduwen en vveezen, ongeluk- kigen en kranken. Wat deed zelfs uw hooggeroemde groote Duitsche partij Zij praatte en praatte, doch gaf geen daden Van Kol trof in het hos- pistaal te Djocja de dochters van onzen Eersten Minister en van jhr. Lohman verplegende zieken, ons niet bij name bekend. Zulke daden zijn beter dan uw woorden, (applaus en gefluit). En uw geestdrift toen in Duitsch land 5 millioen stemmen werden uit gebracht op uw partygenootenwij gevoelden geestdrift tijdens den oorlog in Zuid-Afrika en bewezen die met klinkende munt. (Hevig rumoer.) De vooizilter roept de hulp der politie in. Een der aanwezigen die aanhoudend interrornpeert wordt tot kalmte aan- genaamd.) De heer Oosterbaan zegt: liet spijt mij dat de beer Hermans zóo weinig invloed heeft op zijn par- tijgenooten, dat zij zich niet rustig houden, evenals spr. medestanders (De heer Hermans: Ik heb geen disci pelen.) De heer Hermans zeide, dat straks de zon der solidariteit weer zal ver schijnen. Spr. wil maar niet her inneren waai voor men elkaar alzoo heeft uitgescholden op de nachtver gadering. die zeventien uren duurde en waarbij men elkaar uit zuivere solidariteit opsloot. De heer Hermans eindigde eens te Culemborg zijn debat tegenover spr. met een beeld en zeide toen onge veer: «Daar woonde eens aan den oever van den Atlantischen Oceaan een oude vrouw die zag opkpmen den vloed en en een dweil nam om dien te keeren Welnu, zoo is het ook met de anti revolutionnaire partij, die gij even min zult kunnen uitdwijlen. Indien de S. D. A. P. is een opkomende vloed, dan gaat deze wel op en neer, doch heeft geen vooi uitgaande be weging. Dat vrouwe was een zenuw-kranke de A. R. partij is, evenals de andere Chr. partijen, kerngezond. Het Chi beginsel is als de machtige duinen en ijzersleike dijken, die ons land beschermen en al wordt de vloed ook nóg zoo hoog opgezweept, toch zullen die duinen en die dijken onder Gods zegen stand houden en deze lage landen beveiligen tegen den vloed. Toejuichingen en gefluit. Als een groot deel vertrokken is, sluit de voor zitter onder dankzegging de vergade ring. Aan do uitgang werden partij liederen gezongen. 't Was bij middernacht toen men uiteen ging. In de Remonstrantsche kerk wordt Zondagmorgen te half tien een godsdienstoefening voor jongelieden gehouden. Ter gelegenheid van het zesde jaarfeest van den «Christelijk Natio- nalen Werkmansbond" op 12 Februari a. s., zal ds. A. Wartena, vroeger predikant alhier, in de Groote kerk een feestrede houden. De heer J. Brussaard, leeraar aan de Ambachtsschool alhier, is ter beschikking van de Gouverneur-Ge neraal van N O. I gesteld, om op te treden als leeraar in machine- bankwerken aan de Kon Wilhelmina- school te Batavia. Het zal wel overbodig zijn nog een woord van aanbeveling neer te schrijven om onze lezers op te wek ken Dinsdagavond de opera-uitvoe ring van de «Nieuwe Nedei landsche Opera" te gaan bijwonen. Bij deze opvoeiing van Verdi's mooie opera «De Troubadour" zijn de rollen in goede handen. Wij laten hier de rolverdeeling volgen: Manrico de heer J. R Schulze. Giaal Luna, de heei Henn MaalFernand, de heer P. Koster Lconore, mej. A. van Overeem Azu- cfna, mevr. C. Dirckx—Van der Weghelues, mevr. H. Schulze Fiii ber; Ruiz, de heer P. Verstrael.enz. De mooie muurschildering aan den buitenkant der St. Joriskerk, heeft gezelschap gekregen. Tegen de lee lijke zijmuur is een alïiche gehangen, die nu de omgeving nog leelijker komt maken. Wij twijfelen er niet aan of van alle zijden zullen stemmen opgaan om die affiche, die daar allerminst op haar plaats is, te doen verwijde ren. Vreemdelingen moet anders geen hoogen dunk krijgen van den smaak en het kunstgevoel onzer stadgenoolen. Wij herinneren aan de uitvoering van de Amersfoortsche Volks-Gymria- sliek- en Scherm-vereeniging «Ajax" morgenavond 7 uur onder leiding van den heer 11. Dumoulin in de «Keizers kroon" te geven. Wij laten hier het Programma volgen 1. Marcheer-oefeningen onder-afdee- liug. 2. Lessen lange stok. 3 Standen ouder-afdeeling. 4 Colonne degen 5. Voor-oefeningen orider-afdeehng. 6. Carré lange stok. 7. Gewichten drukken 8. Trekken degen. 9. Trek ken lange stok. 10. Oefeningen ringen. 11. idem optieden van de vijf co- lom bijntjes. pauze. 12. Cané lange stok. 13 Trekken degen. 14. Trekken lange stok. 15. Oefeningen brug. '16. idem optreden van de vijf colombijntjes. 17. Gewich ten stooten. 18. Carié lange stok. 19. Oefeningen rekstok. 20. idem optreden van de vijf colombijntjes. 21. Colonne stok. De uitvoeiing woidt gevolgd door een Bal. Scherpenzekl. De lieer J. J. Gel dof, onderwijzei aan de openbaielagere school alhier, is als zoodanig benoemd te Amsteidam en heeft reeds tegen Maart a. s. ontslag aangevraagd. Agenda. Zondag 7 Februari. «Ajax" scherm- en gymnastiek vereenig ing. Uitvoering Keizerskroon, 7 uur. Amersfoortsche Tooneelvereeniging «Ons Genoegen," uitvoering gevolgd door bal. «De Arend," half acht. Maandag S Februari. Amersfoortsche Tooneelvereeniging «Ons Genoegen," uitvoering ten bate van voeding en kleeding voor het arme schootkind. «De Arend," half achl. Dinsdag 9 Februari. «Nieuwe Nederlandse!» Opera," «de Trou badour," half acht «Amicitia. Vrijdag 12 Februari. Soiree musicale el amusante. «De Arend," 8 uur. A. B. B. gedelegeerden vergadering «De Toekomst," half negen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 28 Jan. tot en met 4 Febr. 1904. GeborenArie, z. van P. Vogelzang. Maria Anna, d. van J. Vlaanderen en M. A. Middelkoop. Gijsberta Petronella, d. van J. Pot en G. P. Blackstone. Martha, d. van P. Lobel en W. F. van Duinen. Margaretha, d. van J. Riksen en J. Heinen. Frederik Wilhelm, z. van F. W. J. Sijbel en H. Buitenhuis. Elbert, z. van H. van Ruller en M.Lam. Willem, z. van E- van Kommer en A. van Drie. Sophia Louisa Maria, d. van K. F. Heijlen en H. M. C. de Pauw. Thimotheus, z. van T. J. Hartman en G. Kok. Martinus, z. van W. van Nus en H. Huis. Antonius Maria, z. van H. W. Stenfert en J. C. M. De Smet. Petrus, z. van A. van Binnen dijk en A. L. Verhoef. - Maria Regina, d. van C. van Drie en E. d» Goede. Christiaan, z. van A. van Bogerijen en E. van Meeteren. Hendrikus, z. van J. de Jager en A. L- de Grood. OndertrouwdH. H. van Zuilen en E. van Bekkum. J. J. C. Foster en D. de Vries. A. J. Werver en J. C-de Kreek. Gehuwd: J. den Ouden en J. Zwanen burg. J. G. van der Linden en D. Meester. M. van Keken en G. van Pluuren. Overleden: Hendrika Johanna Pas, 10 m. Arie Maters, 71 j. echtg. van H. A. ter Haar. Hendrikus Antonius van der Linden, lm. Aartje Francisca Boon, 57 j., echtg. van A. Hellevoort. Ida Maria Margaretha Vos, 3 j. Leusden. Geboren: 2e Febr. Jansje, d. van Ger- rit Jonker en Janna Visser. 4 Febr. Willem, z. van Gijsbertus de Greef en Dirkje van de Vendel. Gehuwd: 4 Febr. Gradus Liefrink met Cornelia Jansen, wed. van Johannes van Drie. Stoutenburg. Gehuwd: 4 Febr. Peter van Roemen met Jannetje van Dijk. Overleden: 2S Jan- Coba van Heumen, 85 j. wed. van Martinus Wilson en An- thonie Tukker. 1 Febr. Peter Steen kamp, 61 j. ongeh. Woudenberg. Geboren29 Jan. Cornelia, d. van Wil lem Wagensveld en Francina Meerveld. 3 Febr. Rijnier, z. van Rijnier Versteegh en Hendrika Kramer. Gehuwd: SO Jan. Melis Moesbergen, 38 j. »a 0rl«V« TOM Bgdeua, 30 Bestaat er vrees voor overbevolking? Er groeit hier beneden brood genoeg Voor alle menschenktnderen; Ook rozen en myrthen, schoonheid (en lust, En suikerboontjes niet minder Zoo zong de Duitsche dichter Heinrig Heine. Natuurlijk, «oor zulk optimisme trekt de man der weten schap minachtend de schouders op. Met gerimpeld voorhoofd wijst hij op de bekende theorie van Malthus, dat de bevolking de neiging heeft sneller aan te groeien dan de' mid delen van bestaan. Kijk, zegt hij, de bevolking neemt toe in een meet kundige reeks: 1, 2, 4, 8, 16, 32, 64, enz,., maar de middelen van beslaan in een rekenkundige reeks: 1, 2, 3. 4, 5, 6, 7, enz. Dat moet natuur lijk misloopen en heel gauw ook. En hoe komt het nu. dat er op 't oogenblik naar de uitdrukking van Heine, toch nog brood en suikei- boontjes genoeg zijn voor alle men- schen? Daar heeft de alwijze moeder natuur voor gezorgd, zegt de staat huishoudkundige. Door oorlog, ziekte, hongersnood en misdaad bepaald liefelijk zijn haar middelen dus niet! heeft zij bevolking en middelen van bestaan in evenwicht gehouden. Maar nu ligt de vraag voor de hand: als nu het aantal ziektegevallen en dat der epidomiëen door vooruitgang der geneeskunde en betere hygiënische verhoudingen afneemt, de middelen van vervoer een hongersnood uit sluiten en de toenemende beschaving oorlog en misdaad doen afnemen, gaat dan de menschheid niet een tijd van groote voedselschaarschte tegemoet? Bestaat er dan geen vrees voor overbevolking Er is een oude spreuk: Waar God monden zendt, daar zendt Hij ook voedsel. In de 19e eeuw is de bevol king van Europa meer dan verdub beld, in de Vereenigde Staten meer dan vertwaalfvoudigd, en toch is in dien tijd het graanverbruik per hoofd kolossaal toegenomen. In Nederland wordt nu bijna tweemaal zooveel graan per hoofd gebruikt als 50 jaar geleden. Krijgt Heine dan ten slotte toch niet gelijk, dat er biood genoeg groeit voor alle rnenschenkinderen Eén ding staat onomstootelijk vast: een sterke toename van bevolking moet ten slotte een belangrijke ver mindering van het vee tengevolge hebben. Men noemt dit de wet der depecoratie. En werkelijk is dat niet te verwondeien. Een koe heeft voor haar voeding noodig ongeveer één hectare besten grond. Rekenen we nu haar gewicht dat voor voeding in aanmerking komt, op 250 kilogram, dan is deze hoeveelheid niet eens ge noeg voor één mensch Ons land is ongeveer 3.287 000 H.A. groot en dus zouden 'er hoogstens 3.287.000 vleeschetende menschen kunnen leven van de opbrengst van eigen bodem, indien geheel Neder land met duinen, woesten grond enz in éen groot weiland was her schep, n Twee millioen Nederlanders zouden dan elders een plaat-je moeten zoeken. Dat de bodem een veel talrijkei bevolking onderhouden kan, wanneer zij van plantaardig voedsel leeft, had Malthus al opgemerkt. Men heeft matig berekend, dat één H. A. bouw land voor den mensch dezelfde hoe veelheid voedsel oplevert als drie of vier II A. grasland. Neemt men den vooideeligsten oogsl tot maatstaf, dan geeft I H A. bouwland wel evenveel als 6 of 7 H A grasland. Nederland, geheel in bouwland herschapen, zou dus 20 millioen menschen den kost kunnen geven. Waar blijft nu bet spook van overbevolking? De landbouw beveelt zich ook nog aan door dit voordeel dat hij aan een veel talrijker boerenbevolking werk verschaft. En ook een grooter uit breiding der oofllecll zou in sociaal opzicht veel >.erbetciïng brengen. Was geheel Nederland één groententuin, dan kwamen er handen te kort. Zoodia er maar behoefte is, i ijst de opbrengst van den grond tot in hel omgeloofe- lijke. De groentenluinen om Londen en Parijs geven dikwijls tot 12 oogsten per jaar MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 5 Febr. 1904. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 00 \ppelen f 5.f 8. Peren f 0.a f 00. Nieuwe aardapp. f 0. a f0 Zandaardapp. f 2.80 a f 3 25 Hoendereieren f4 60 a f 5.per 100 st. Eenden f O.a 10,Boter 11.35 a f 1.45 per kilo. Mar garine f0.4 f0.Zoetem. kaas f Kippen f0.80 a f 1.10 Kuikens f 1.00a f 1.30 Piep kuikens f 0 00 a f 0.00 Ganzen f0.f0.Eenden f0.90 a i 1.20 p. at. Jonge fO.OO af 0.00. Hazen 10.— k t Wild* konijnen f 0.00 k i (XO0.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 6