BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. dien menigeen in hem meende te mogen begroeten. Het heeft Japan ten slotte te lang geduurd. En toen Vrijdag, te Tokio, ondanks alle aandringen, het Russische antwoord nóg niet was ontvangen, het antwoord waarvan bekend was, dat het in vriendelijken vorrn eene afwijzing van Japan's hoofdeisch betreffende Mantschoerije zou bevat ten, heeft men hel daar onge raden geoordeeld aan Rusland nog langer tijd te laten zijne oorlogstoe bereidselen te voltooien. Had men nog één dag langer gewacht, dan zou alles op de gewoon rustige wijze kun nen gegaan zijn. Want Zaterdag kwam het reeds op 4 dezer per telegraaf aan Admiraal AlexejelT toegezonden antwoord eindlijk uit diens handen en te Tokio 'bij baron Rosen aan Maar reeds Vrijdag was uitdeJapan- sche hoofdstad aan den gezant te St Petersburg de instructie gezonden, daar aan te zeggen, dat de Japansche Regeeting niet verder wenschte te onderhandelen en dat hij met zijn personeel de hooldstad moest ver laten. Waarop door Rusland toen met de onverwijlde terugroeping van zijn ge zant te Tokio is geantwoord. In eene offtcieele circulaire is van een en ander aan Rosland's gezanten in het buitenland, ter mededeeling aan de Regeeringen, waarbij zij ge accrediteerd zijn aanstonds kennis gegeven, onder bijvoeging, dat dit onbehoorlijk optreden van Japan op deze Mogendheid de verantwoordelijk heid wentelt van wat nu verder ern stigs kan gebeuren. En de officieus Russische pers maakt het nóg erger, door het voor testellen alsof het Japan was, dat tot het afbreken der onder handelingen besloot, toen het zeker heid had, dat de in Europa bestelde kruisers nagenoeg op hunne bestem ming waren. Zoo beschuldigen beide partijen der halve elkander van geen eerlijk spel te hebben gespeeld, ieder van zich zelf bewerend, oprechtelijk naar het behoud van den vrede te hebben gestreefd. Rusland heeft feitelijk Japan's ge duld uitgeput, toen aan Japan bleek dat Rusland, al onderhandelend en al vijlend aan den vorm van zijn ant woord, verleden week. onder den schijn van scheepsmanoeuvres te maken, eene geheele divisie naar de Yalu-rivier zond en die daar ont scheepte, aldus feitelijk zich nestelend m Noordelijk Korea. Nu, Japan is in elk geval dichterbij en in de gelegenheid in Zuidelijk Korea aanstonds dit voorbeeld te vol gen, waai toe het duidelijkerwijze alle aanstalten maakt Het zoo goed als tegenover Japan liggende Masampho zal dan wel het eerst aan de beurt wezen. Maar ook op Chemulpho schijnt men het oog te hebben en te Séoul, de hoofdstad, heeten Japansche verspieders te zijn aangekomen. In een bericht uit Séoul aan Daily Mail wordt de toestand der hoofdstad van Korea vergeleken bij een open mijn, welke elk oogenbhk door een toevallige vonk kan ontplollen. Er zijn daar 9000 ongedisciplineerde maar welgewapende koelies van de minste klasse en Koreaansche sol daten samengetrokken tot bescher ming van den Keizer. Die trekken dag en nacht door de straten, met de bajonet op het geweer. Zij houden den Keizer in een vasten kring om sloten. Voor elke poort van het paleis staat een wacht van 12 man en in de tuinen liggen sterke troepenafdee- lingen. Eiken dag deserteeren er soldaten, die zich dan met wapenen en schiet voorraad aansluiten bij de benden, welke rondzwerven in den omfrek der hoofdstad en uit de dorpen weg nemen wat zij noodig hebben. Bij nacht wordt er geplunderd. De vreemde Gezantschappen pro testeerden herhaaldelijk tegen de aan wezigheid van die troepen en vei- sterkten hunne wachten. Zonder de aanwezigheid dier vreemde soldaten, zoo verklaren zij, zou Séoul reeds lang door de Koreaansche troepen zijn geplunderd. Door het uitbreken van een oorlog zouden ernstige gevaren ontstaan en de positie der Regeering zou dan nog meer verzwakt worden. Maar aan de Schiereilanders zei ven zou hoogst waarschijnlijk de aanwezigheid der Japanners grootelijks ten bate komen Uit de laatste berichten blijkt, dat Japan feitelijk de vijandelijkheden heeft geopend en aanvankelijk op lang niet ongelukkige wijze. Niet alleen dat een vijftal Russische koopvaardijschepen, met ladingen van steenkolen en levensmiddelen be vracht, door do Japansche oorlogs schepen zijn aangehouden en opge- gebracht, maar een ofltceel telegram van admiraal AlexejefT aan den Czar gewaagt zelfs van eenen onverhoed- schen aanval Maandagnacht van Japansche torpedobooten op de Rus sische vloot voor Port-Arthur, waar bij twee pantorsschepen en een krui ser beschadigd heeten te wezen. Dus het eerste succès in de oor log zouden de Japanners dan mogen behalen voor port-Arthur, dat in den oorlog met China evenals Wei-hai- Wei, met zooveel moed en beleid werd veroverd, maar dat hun later met mooie praatjes als eerlijk ver diend oorlogsloon werd onthouden, waarop ze het toen later door Rusland zelf ingepalmd mochten zien Het is te bugrijpen, dat de /ougae, en het élan dat de Japansche soldaat van de Fransche Iroupiers van wel eer schijnt geërfd te hebben, door de herinnering aan dit hier geleden on recht tol het hoogste punt is opge voerd, en de forsche Russen zullen wel versteld hebben gestaan over den stouten en onverwachten aanval der «kleine kereltjes," De Berlijnsche Germania denkt zich den oorlog zoo, dat Japan in het begin mogelijkerwijz.e eenige voor- deelen ter zee behalen zal maar dan langzaam verpletterd zal worden door de ontzaggelijke menschenmassa der Russische legers. Datzelfde trouwens werd óók gezegd, toen Japan het destijds met den Chi- neeschen kolos aaanbond en hoe murw klopte het dezen! kamer van Koophandel en Fabrieken. De vei kiezing van één lid voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken ter voorziening in de vacatuie ont staan door het wegens zijn vertrek naar elders, bedanken van den heer A. Visser, is door B. en W. bepaald op Dinsdag 8 Maart 1904 van 's mor gens 10 tot 's namiddags '1 uur. Dej I. Maandag gehouden tweede winiercollecte door de Diakenen der Nederl. Herv. kerk heeft f562.15 op gebracht De heer J. P. Clifford, stationsklerk N. C. S. alhier, is overgeplaatst naar ElburgOldenbroek. Met ingang van 1 Maart is de brigadier titulair E. Tumstra te IJsel stein aangesteld tot brigadier der Rijks- veldwacht met standplaats Amersfoort. Bij de ten overstaan van notaris A. N. J Vos gehouden verkooping van onroerende goederen golden een koffie huis aan de Haversteeg f3500.en een winkelhuis hoek Teutstraat en Koningstraat f1140. Voor het examen ter verkrijging van de acte «nuttige handwerken" hebben zich alleen bij de Utrechtsche commissie 370 dames aangemeld. Het is velen opgevallen dat de laatste avonden voortdurend wordt gepralrouilleerd met gelijke sterkte als op tractementsdagen. Zulks is een gevolg van de her haalde kloppartijen, waarvan er een Zondagavond plaats had, met het ge volg, dat een der militairen Daar het Hospitaal moest worden vervoerd. Gisteren werden de redacties der plaatselijke bladen bezocht door een reclame auto van de «tentoonstel ling van automobielen, motorwagens en -booten, enz." welke tot 21 Fe- bruaii e. k. te Amsterdam wordt ge houden. Het rijtuig was voorzier, van eenige affiches, waarvan er ook een te vin den is in de vestibule van het station. De werkelijk mooie affiche is ge- teekend door Rotgans en typografisch uitgevoerd door de firma Lankhout te 's-Gravenhage. Wij willen ieder die belangstelt in het automobilisme en het motorwezen aanraden in het Paleis voor Volksvlijt een kijkje te gaan nemen. Maandagavond precies kwart roor negenen ontdekten eenige voorbij gangers een begin van brand op een bovenkamer van het koffiehuis be woond door den heer B. van 't Land aan den Hof, hoek Haversteeg. In een oogwenk hadden eenige leden der Amersfoortsche Vrijwillige Brand weer een standpijp op de waterleiding in werking, en werd het vuur dat al duchtig woedde binnenshuis aangepakt. Na enkele seconden was het vuur geheel geweken voor den krachtigeu waterstraal. Na een zeer nauwkeurig ondei zoek bleek, dat er geen vonkje meer te vinden was en werden de blusohmate- rialen weer opgeborgen. Er schijnt geen brand te kunnen voorbijgaan zonder dat wij staaltjes te zien krijgen van het zenuwachtig op treden van spuit no. 3. Toen de Vrijwilligers het sein gaven tot staking van den watertoevoer, ging het, nog wel buitenstaande personeel, ondanks andere waarschuwingen, water geven en een 120 M. slang onnoodig nat maken. Zij gingen vervolgens door een raam spuiten, waardoor de Vrij willigers, die op de bovenkamer aan het weik waren, lekker nat weiden gespoten. Toch treurig, dat de autoriteiten geen maatregelen schijnen te willen nemen om aandien werkelijk onhoud- baren toestand eèn*eindè te maken. Dinsdagmoigen omstreeks 7 uur vlamde het vuur nogmaals op, doch ook toen werd het ras bedwongen. De scherm- en gymnastiekver- eeniging «Ajax" heeft Zondagavond weer eens getoond hoe bij ernstige oefening onder goede leiding heel wat te bei eiken is. Wij hebben verwonderd gestaan over bet mooie werken dier jeugdige gymnasten. Wij willen ovei de uit voering niet uitwijden, daar «Ajax' weer spoedig een uitvoering hoopt te geven. Laat dan niemand verzuimen er heen te gaan te meer daar het in de bedoeling van hel bestuur ligt, de opbrengst alsdan af te staan aan «Kindervoeding". De Amersfooitsche Tooneelver- eeniging «Ons Genoegen" gaf Zondag en Maandagavond een uitvoering in «de Arend." Zondagavond voor een eivolle zaal. Maandagavond voor stoelen en tafels, niettegenstaande dien avond de opbrengst zou worden besteedt voor kleeding van het arme school kind. Wat de uitvoering zelve be treft, de medespelenden hebben allen hun best gedaan, maar wij herhalen onzen raad, neemt eens wat eenvou diger stukken. Gij vermoeit u zelf minder en hebt bij bet publiek meer succes. Wij hopen dat «Ons Ge noegen" weer heel spoedig een uil voering aankondigd. Nieuwe Nederl. Opera. Voor een flink bezette zaal ging gisterenavond in «Amicitia" Verdi's mooie opera «De Troubadour." De Nieuwe Nederlandsche opera zal de kennismaking met het Amers foortsche publiek wel niet betreuren, alleen moet zij weinig Imogen dunk gekregen hebben van het kunstgevoel door een heel gioot deel van dat publiek, dat voor het eindigen der tafereelen vaak heel erg kindei lijk kon applaudisseeren. Wat de uitvoering zelve betreft deed het ons genoegen dat voor een voldoende muzikale bezetting was gezorgd. We hadden gevreesd met een dunne begeleiding te wonden afge scheept. Die vrees is ten onrechte gekoesterd, de orchestrale bezetting voldeed uitnemend. Ook het decor was voorzoover de costumes betreft goed te noemen, 't Was andbrs wat het tooneel aangaat, «jongens je moet je maar behelpen." 'l Is wel een beetje treurig dat hier in de heele stad niet éen tooneel gevonden wordt, dat behoorlijk ruimte biedt. Over het décor Het publiek betoonde zich al zeer tevreden met de opvoering en on getwijfeld had mevr. Dirckxvan der Weghe het leeuwendeel in het succes. De hartstochtelijke rol der Zigeune rin werd met veel gloed vertolkt. Haar geheele actie was vol uitdruk king en van zeer groote kracht. Minder krachtig maar toch ook uitnemend was de vertolking van de Leonore-rol door mej. Aug. van Over- eem. Ook de heeren Schulze, Maal en Koster en ook mej Schulze Farber verdienen veel lof. Over het algemeen is deze opera voorstelling goed geslaagd. illiddciistaudsbelaageii. Mede naar aanleiding van wat in de maandvergadering van «Handel en Nijverheid" door den heer van Duinen is medegedeeld (zie ons verslag van Zaterdag j.l laten wij hier een en ander volgen uit een artikel van de hand des heeren M. F. Delaoge, naar aanleiding van Prof. Treub's rede ver schenen in de Teleqraaf (v. Zaterd. 6 Febr.) Na eerst de uitspraak van Prof. Ti nub als ware de Middenstand reac- lionnair gereleveerd te hebben, her innert genoemde heer aan de uitspraak van van der G es, die den Middenstand revolutionair vond. Na eenige beschouwingen over de verscheidenheid van opinie iu dit opzicht zegt de heer Delange: Is de politiek van den middenstand vooruitstrevend of is ze leaclionnair, dat is de kwestie. En die vraag bleef me helaas vervolgen, en dreigde me eene ware kwelling te worden. Och had ik mij met politieke vraagstukken toch nimmer ingelaten! Doch ziet als de nood op het hoogst is, is redding nabij. Als de zaak dreigt een obsessie voor mij te zul len worden, zich in al zwarter duister nis te willen hullen, ontfermt zich over mij een vriendenhand, die mij een ingezonden stukje toezendt van den heer L v. d. Mapsen in «de Te legraaf" van hedenochtend Daarin wordt de 'kwestie, die mij mijn nacht rust dreigde te zullen ontnemen be sproken en uiteengezet. Ook deze schrijver is naar aanleiding van pro fessor Tieub's lezing gaan nadenken net als ik. Of hij ook des heeren v. d. Goes' uitspraak heeft gelezen, weet ik niet zeker is echter, dat het hem gelukt is de beide uitspraken te verklaren, zoowel die de politiek vari den mid denstand als reactionnair, als die ze als vooruitstievend betitelde. De oplossing van den heer v. d. M. is even logisch als eenvoudig. De middenstand schijnt reactionnair, maar hij is vooruitstrevend zegt bij. Ziehier dan de meeningen van de heeren Treub en van der Goes verklaard: alleen Treub is te veel op den schijn afgegaan en Van der Goes is het ge lukt de werkelijkheid te ontdekken. Doch, badinage a part, over dit gehaspel over den middenstandspoh- tiek nog een enkel woord. De heer v. d Goes heeft indertijd een boek geschreven om te bewijzen, dal dn middenstand verdwijnt en zich heeft aan te sluiten bij de sociaal democraten. Professor Treub is van oordeel, dat er geen sprake is van ondergang van den handeldrijvenden middenstand, en dat deze moet voeren een vooruit strevende politiek, al» de vrijzinnig- democraten b. v. Naar aanleiding van het Int. Con gres v. d. Handeldrijvenden Midden stand in 1902 is heel wat gepraat over de belangstelling der Regeering en de vriendelijke verhouding van de kei kelijke pai tijen en den midden stand. En ten slotte is naar aanleiding van dit congres in het «Handelsblad" betoogd, dat de middenslandsbelangen in liberale lijn liggen. Er is dus van verschillende partijen in de politiek van den middenstand groote belang stelling te constateeren eene belang stelling, die waarschijnlijk in den loop van 1904 niet zal verminderen en misschien in 1905 haar toppunt zal bereiken. Dan toch kan de hulp van de mid denstandsbeweging met de uitbreiding, die zij heeft verkregen, bij de stem bus van grooten invloed zijn. Het is dan ook alleszins begrijpelijk, dat de bestaande politieke pai tijen de beweging gaarne in haar vaarwater zouden zien, doch het is te hopen, dat de middenstand zelfstandig b'ijve en niet opga in eene der beslaande afdeehngen van het politiek terrein. Dat de middelklasse hare eigen ver tegenwoordigers zal trachten te krij gen in regeermg van land en stad schijnt niet twijfelachtig en bij den omvang der beweging zeer wel mo gelijk. De middenstand zij echter op zijne hoede en geve zijne zelfstandigheid hiervoor niet prijs. Opgaan in eene bestaande politieke partij-groep be teekend voor de middenstandsbewe ging ondergang. Alleen zelfstandig kan zij haar taak ten einde toe met succes verrichten. Wat wij tot heden gezien hebben, motiveert de veron derstelling dat hare leiders dat ook inzien, en doet verwachten dat zij de klip der partij-politiek zal woten te omzeilen. Laten wij hopen, dat ook dit haar weder gelukken zal. Agenda. Donderdag 11 Februari. Openb. Verg. gebouw „De Toekomst". Spr. Z. H. v. Oss uit Arnhem over „De Centrale Arbeidersverzekeringen deposilobanken en hun n«t voer de Arbeidersorganisatie». Vrijdag 12 Februari.. Soiree musicale et amusante. „De Arend," 8 uur. A. B. B. gedelegeerden vergadering „De Toekomst," half negen. Araersfoortsch Drankbestrijderscomité-verga- dering „Ons Huis", 8 uur. Chr. Nat. Werkmansbond. Plechtige viering van hetzesdejaarfeest, leestredevanDs. Wartena. „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen". Le zing van Di. Bleekrode over vuurbereiding, vonk en vlam, „Amicitia" 8 uur. Zondag 14 Februari. Sigarenmakersbond-vergadering. Spr. Eichels- hein van Amsterdam, „De Toekomst", 11 uur. S. D. A. P. Jaarfeest, „Amicitia" 8 uur. Kruideniersbediendenvereeniging „Recht en Plicht" uitvoering „Keizerskroon", half acht. Symphonie-orkest „Jutnl," receptie v. m. 10 uur. 374e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 8 en 9 Febr. 1904. (2000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. E. O. Leinweber te Amersfoort (Breëdestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f100 op Nos. 1357.8 en 20109. Prijzen van f 70. 2338 2372 2382 6979 8348 11759 11880 14161 20083 en 20088. Te zamen 12 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1052 1071 1079 1710 1711 1722 1723 2353 2831 2841 2846 2848 6992 6997 8337 8343 8347 8349 11751 11754 11758 11776 11845 11851 11858 11860 11864 13563 1356413568 1358313596 14152 14159 14190141941891418922 en 18938. Amiterdam, 6 Februari 1904. Nieuwe Ned. Opera. Gisterenavond had in het Paleis v. Volksvlijt alhier de eerste opvoering plaats van „Hamlet." De opvoering is uitstekend geslaagd en vooral Mevr. Coini Francisca in de rol van Ophelia en de Heer Orelio in de rol van Hamlet on dervonden zeer veel bijval. De overige krachten waren vrij goed. Bij het uitrijden van de Koningin en de Prins getaakte Zondagmiddag eene vrouw, die op het laatste oogen bhk nog de straat vóór het Paleis overstak, bijna onder het Koninklijk rijtuig. Door snel inhouden van de paarden wist de Prins een ongeval te voorkomen. Hoeveel Chilisalpeter er noodig is om den oogst te verdubbelen. 1° De landbouwscheikundigen hebben door tal van proeven de gemiddelde samenstelling der planten en planten- deelen, als aardappels, suikerbieten, tarwe korrels enz. vastgesteld. 2o. Pratische landbouwers hebben onder leiding van landbouwleeraren tal van proefvelden aangelegd volgens verschil lende bemestingsmethoden, met verschil lende hoeveelheden meststoffen. Na de uitkomsten dezer proeven, kon men vaststellen een lijst van de gemiddelde hoeveelheden meststoffen, die noodig zijn, om een voldoenden oogst te krijgen, om de opbrengsten te verdubbelen, zonder vrees daarbij te veel geld aan mest te besteden. Natuurlijk hangt een en ander ook van den aard en de gesteldheid van den grond af, maar men bedenke, dat de cijfers gemiddelden aangeven, b v.Wan neer men achter „tarwe" ziet staan 200 a 300 K.G. chilisalpeter, dan beteekent dat, dat men 200 K.G. per Hectare geeft, als de aard van den grond en de vrucht baarheidstoestand voor dat gewas in een gunstigen toestand verkeeren en men met een normalen oogst tevreden is, doch dat men tot 300 K.G. per Hectare kan geven, als men den grond wil dwingen tot meeropbrengst of ook als de bodem zeer arm is aan stikstof, doch overigens wel geschikt tot voortbrenging van een nor malen oogst van het genoemde gewas. Nu zal ik achter „tarwe" niet zetten 200 a 300 K.G., doch slechts 2 a 3 en ik noem deze cijfers de salpetercijfer. Wan neer dus achter haver 1 A 3 staat be teekent dat: „geef haver nooit minder dan 100 K.G. chilisapeter per Hectare. Is de bodem arm aan stikstof of wilt gij een zoo groot mogelijke opbrengst, geef dan 300 K-G. per Hectare." Stil zwijgend wordt hierbij aangenomen, dat de kali en het phosphorzuur in voldoende hoeveelheid in den bodem aanwezig zijn. Ziehier nu eenige salpetercijfers tarwe 2 A 3. aardappelen 1 A 3. rogge 1 a 3. suikerbieten 2 A 6. gerst 1 a 3. mangelwortels 8 a 6. haver 1 a 3. rapen 1 A 8. maïs 2 a 5. cichorei wortelen 2 A 4. boonen en erwten 1. klaver 1. vlas 1 A 2. tabak 1 A 3. hop 2 A 4. koolzaad 2. karwy 2 A 4. maanzaad 2. Bij de vaststelling dezer cijfer3 is tevens rekening gehouden met de geldelijke opbrengst of den dienst van het gewas. Bij mangelwortels b.v. bekenke men, dat de uitgaven aan kunstmest niet alleen vergoed worden door de meeropbrengst, doch ook door de grootere hoeveelheid eiwitstoffen in de wortels, die het vee ten goede komen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2