NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. Gemeenteraad. BARON MONTEZ No. 18. Woensdag 2 Maart 1904. Drie-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk ll.t gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 71. Telephoomio. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort gehouden op Dinsdag, den 1 Maart 1904, des na middag van 1.452.50. Voorzitter: Jhr. J. W. A. Baichman Wuytiers. Afwezig de heeren Van Beek, Hey- ligers en Vels-Ileyn. De beide laatste met kennisgeving. De secretaris jhr. mr. B. VV. Th. Sandberg las de notulen welke on gewijzigd werden vastgesteld. Ingekomen zijn: Van Ged. Staten van Utrecht: a. Beschikking op bezwaarschriften in hooger beroep betreflende aanslagen in de Inkomstenbelasting (ter secre tarie gedeponeerd); b. Goedkeuring der le suppletoire geraeentebegrooting dienst 1903, (voor kenn. aang.); c Goedkeuring van het 3e aanvullings kohier der Inkomstenbelasting dienst 1903 (id.) d. Goedkeuring van het Raadsbesluit tot aankoop van grond (id.) e. Uittreksel van het Kod. Besluit van 15 Febr. bevattende de goed keuring van de verordening op het heffen van rechten ter Algemeene Begraafplaats (id.). Van B. en W. aanvulling der ver ordening tot wering van het in con- sumtie brengen van ondeugdelijk vleesch (wordt rondgezonden aan de leden en verzonden naar de afdee- lingen). Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken: Rekening en verantwoor ding over 1903 (zal worden behandeld bij de gemeenterekening van 1903). Verder zijn ingekomen Verzoek van H. G. Boer om ont heffing van schoolgeld (naar B. en \V. om advies). Verzoekschrift van H. van Binnen dijk en 22 anderen om verbetering der eiermarkt (als voren). Een ongeteekend adres inzake de kermis, (terzijde gelegd). Een request van 31 en een van 2351 personen tot steun van het voorstel Veis Heyn-Oosterveen inzake de ker mis alschalling. (naar de afdeelingen) Verzoek van J. Boshuizen tot uit betaling van gelden door de gemeente, waarop hij meent aanspraak te moe ten maken. (Voor kenn. aang.) De heer Plomp vraagt waarom ten opzichte van dit request van den ge wonen weg wordt afgeweken en dit niet ter secretarie ter inzage wordt gelegd. De voorzitter merkt op, dat dit verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. Reeds vroeger heeft een request van gelijke strekking ter inzage ge legen, doch ook toen werd er niet op ingegaan. Adres (tweede) van de slagersver- eeniging inzake de vee- en vleesch- keur. (naar de afdeelingen). Schrijven van A. J. van Zalingen, waarin wordt medegedeeld dat hij genoegen neemt met de voorwaarden hem gesteld ten opzichte der ver bouwing van zijn perceel aan de Langestraat (voor kenn. aang.). Adres met toelichting van E. C. J. Kuyper inzake de levering der Raads- verslagen (naar B. en W. om advies) Daarna werd aan de orde gesteld de Agenda. 1. Ontwerp reglement van Orde voor de Commissie var. Toezicht op bet Lager onderwijs met advies. Dit reglement ontmoet bij het col lege van B. en W. geen bedenkingen, weshalve zij den Raad in overweging geven, hieraan zijn goedkeuring te hechten. Dienovereenkomstig besloten 2. Verzoek van de Commissie voor Kindervoeding om subsidie met advies Aan dit request tot het verkrijgen van een subsidie van f 400.uit de Gemeentekas is toegevoegd het advies van B. en W., benevens de rekening der Commissie van Kindervoeding met toelichting over het dienstjaar 1902— 1903. Deze stukken zijn door B. en W. aangehouden in afwachting van de goedkeuring der Gemeentebegrooting| voor 1904 waarop onder volgnummer 148. een post van f300.is uitge trokken voor subsidiën aan vereenigin- gen oi cornmissiën, die zich het ver strekken van voeding en kleeding ter bevordering van schoolbezoek ten doel stellen. Nu deze Begrooting is goedgekeurd, kan deze zaak in behandeling komen en vinden B. en W. vrijheid, den Raad voor te stellen, aan gemelde Commissie over het jaar 1904 een subsidie tot het geheele uitgetrokken bedrag van f300.toe te kennen, op de voor waarden, vervat in beneden volgend ontwerp-besluit. Van andere cornmissiën ol veree- nigingen is geen dergelijk verzoek ingekomen, zoodat hot geheele bedrag beschikbaar is. B. en W. herinneren, dat bij Raads besluit van 21 Januari 1902 aan ge melde Commissie een subsidie van f75.voor liet jaar 1902 en bij besluit van 13 Januari 1903 (Bijl. ti°. 823') een van f150 voor 1903 is veileend. In het request zegt de commissie dat zij dit jaar tweemaal een buiten gewone gift als ontvangst mocht boe ken, nl. de bijdrage van mevrouw M., die een kunstwerk verlootte, en de opbrengst van eene muziekuitvoering, gegeven door de vereeniging »Jubal". Zonder deze extra-ontvangsten zou de commissie voor een belangrijk te kort hebben gestaan. Tengevolge der Wet op den Leer plicht is het aantal kinderen, dat gespijzigd moet worden, van jaar tot jaar toegenomenimmers waar de commissie in het seizoen 1901-02 aan 9265 kinderen een warm maal ver schafte, bedroeg dit aantal in 1902-03 10.002 en zal dit getal in het volgende seizoen weor grooter zijn. Aan een groot aantal van de meest behoeftige kinderen word een flink kleedingstuk uitgereikt en bovendien aan de hoofden van de R. K. Jon gensschool, de R. K School voor meisjes en de beide openbare Lagere sch len elk f20.ter hand gesteld voor klompen, een gift. die zij deed na bespieking met de Commissie tot wering van schoolverzuim en waar mede zij gaarne wenscht voort te gaan. Z. d. en z. h. st. staat de Raad overeenkomstig het advies van B. en W. de op de begrooting uitgetrokken f300.aan de commissie voor kin dervoeding toe. 3 Voorstel tot nadeie regeling van de bezoldiging van helpsters in hand wei ken, rnet ingang van 1 April 1904. enz. Volgens de bestaande regeling der bezoldiging van helpsters in hand werken, wordt aan lien, die geen acte hebben f50 per jaar toegekend en aan hen, die de act# bezitten 175, terwijl, indien zij tevens de geschikt heid hebben voor de klassikale met hode van handwerkonderwijs, de be zoldiging voor eerstgenoemde catego rie bedraagt f75 en voor laatstge noemde f 150. In de practijk levert deze regeling bezwaren op. Vooreerst achten B. en VV. eene bezoldiging van f50 te laag en voorts doen zich gevallen voor, dat helpsters met acte, zonder geheel op de hoogte te zijn van genoemde methode, toch zooveel vorderingen hierin hebben gemaakt, dat eenige verhooging van bezoldiging billijk moet worden geacht. In verband met een door mej. A. Teunisse gegeven wenk, stellen B en W. na gehouden overleg met de Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs en den Districts schoolop ziener, den Raad voor, met ingang van 1 April 1904 de volgende regeling vast te stellen. I. aan helpsters zonder acte wordt toegekend f75; II. aan helpsters met acte wordt toegekend f 100.welke som, bij redelijke geschiktheid voor de klassi kale methode, wordt verhoogd tot f 125. en bij geheele geschiktheid tot f 150. B. en W. hebben bij deze gelegen heid tevens aan de Commissie van Toezicht gevraagd of naar haar oor deel in het vervolgd de voorlichting van mej. A. Teunisse kan worden gemist, nu vrouwelijke leden in hare Commissie zitting hebben. Zij be richtte ons, dat voorloopig gedurende het eerste jaar deze voorlichting zeer dienstig zoude kunnen zijn. In verband hiermede geven B. en W. den Raad in overweging hen te machtigen alsnog gedurende een jaar van de voorlichting van mej. Teunisse gebruik te maken. B. en W. stellen er prijs op te verklaren, dat tengevolge van deze voorlichting het onderwijs in hand werken in de laatste jaren aanmerke lijk is verbeterd. Z. d. en z. h. st. wordt dienover eenkomstig besloten. 4. Verzoek van den leeraar der H. B. School I. de Vries, om een privaatles te mogen geven, met ad viezen. Goedgekeurd z. d. en z. h. st. 5. Verzoek van den leeraar der II. B. School A. M. Kerkkamp, om verlof wegens gezondheidsredenen met adviezen en voorstel betredende tijdelijke vervanging. Als voren. 6. Beschikking op bezwaarschriften tegen aanslagen in de Inkomsten belasting dienst 1903. Als voren. 7. Beschikking op het aangehouden bezwaarschrift n'. 211 tegen een aan slag in de Inkomstenbelasting, dienst 1903, mat advies derreclamecommissie. Het geldt hier een aanslag naar eigen aangifte van een gemeente amb tenaar, die primo September niet werd gecontinueerd en tot December hier woonachtig bleef. Hij verzocht resti tutie van een bedrag van f20, aan gezien zijn werkelijke inkomen slechts 'A bedroeg van het aange- gevene. De heer Kleber wijst er op, dat op deze reclame acht is geslagen, niet- DOOR ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 86 Terwijl ik dat mij zelf sta te vertellen, leg ik vuur aan, want de man, die het gebouw bewaakt, schijnt, er van morgen nog niet te zijn geweest. Er is gelukkig brandstof genoeg en spoedig zit ik bij een warm vuurtje. Ik neem mijn typewriter en ga aan mijn werk. De tijd vliegt voorbij. Er komt niemand. Ik heb geen eten bij mij, en over mijn Remming- ton gebogen zit ik er over te peinzen, waarmee ik zal lunchendoch ik zal mijn werk spoedig af hebben en vroeg naar huis gaan. De brieven zijn evenwel lang, het zijn acten, die nauw keurig toezicht vereischen. Wanneer ze einde lijk gereed zijn, zie ik op. Het is bijna donker. Mijn horloge zegt mij, dat het pas drie uur is, doch de storm, die nog heviger is dan van morgen, maakt het vroeg duister. Ik ben niets op mijn gemak. Voor zoover ik kan zien bij het onzekere licht - nog onzekerder door de dwarelende sneeuw vlokken is er niemand op de straat, die anders zoo druk bezocht wordt. Wat moet ik doen Ik heb honger I Ik ben alleen. In dit groote huis ben ik geheel alleen, want geen enkel geluid bereikt mij uit de kantoren be neden mij, die anders vol drukte en beweging zijn. Sally zal ongerust worden. En toch geloof ik, wanneer de honger mij niet zoo plaagde, dat ik in het gebouw zou zijn gebleven. Ik zon wel bang zijn, maar ik zou mij goed barricadeeren. Ik zou waarschijnlijk geesten zien van advocaten en rechtspersonen, die nu reeds lang hun oude kantoren hebben verlaten, om hun eigen zaak te bepleiten voor het Opperste Gerechtshof. Maar honger! Ik ben banger voor honger dan voor geesten. En bovendien is het hier zoo eenzaam. Ik besluit mij een weg te banen naar den Broadway. Op dien drukken verkeersweg zal wel iemand zijn Ik sluit de deur, ga de trap af, stap de straat op en ril. Het is intusschen nog veel kouder geworden, wat ik door de warmte van mijn kamer niet heb bemerkt. Ik stap onmiddelijk in een groote hoop sneeuw. Ik worstel echter verder en zoodra ik den hoek van de straat heb bereikt, word ik letterlijk weggewaaid, gelukkig iu de rich ting van den Broadway. Goddank! Nog een kort eind, ofschoon het mij een bijna einde loos eind lijkt, voor ik de breede straat heb bereikt, waar gister nog geheel New-Vork door elkaar krioelde, doch die thans, nu ik alle moeite doe om een menschelijk gelaat te ontdekken, zoo verlaten is als een Siberische steppe. Üe winkels zijn alle gesloten, zelfs de win kels der apothekers. Geen rijtuig gaat voor bij geen voetganger laat zich zien. Het ver- verkeer van de groote stad schijnt lam gesla gen door dezen vreeselijken storm. Telegraaf draden, die gisteren nog in de lucht hingen, liggen nu op straat. Er schiet mij niets anders over dan maar verder te worstelen, Ik wend mijn gelaat, naar het Noorden waar drie mijlen van mij af Sally op mij wacht met een warm vuur en, hoop ik, een lekker j maal. Ik span weer al mijn krachten in gedurende enkele minuten. Ik struikel over een gebroken telegraafdraad, die in de sneeuw ligt. Ik richt mij met veel inspanning op en sta een oogenblik verbijsterd. Wanneer ik eens den verkeerden weg was in geslagen? Gerechte Hemel! De sneeuwstorm verblindt mij, brengt mij in de war, maakt mij gevoelloos en wezenloos. De kracht van den wind dwingt mij, mijn hoofd omlaag te houden; ik tracht aan mijn voetstappen in de sneeuw te zien, welke rich ting ik genomen heb doch ik zie ze niet! I De vlagen zijn zoo sterk, dat ze reeds uitge- wischt zijn, voor ze eigenlijk nog goed zijn gemaakt. Wanhopig zie ik om mij heen en door de dichte sneeuw zie ik het licht op den grooten toorn van "Western Union" telegraafkantoor. Het schijnt vreeselijk ver weg, doch het geeft mij toch den weg aanen weer strompel ik verder naar het Noordenik bagger der hoopen sneeuw soms val ik; geen stem bereikt mijn bereikt mijn oor alleen in de groote stad, die nu dood is gedood door de sneeuw. Duisternis omhult mij en de gansche straat. Nog worstel ik verder. Verder op zijn hotels wanneer ik er daar maar een van kon bereiken wanneer ik mij maar ergens kon verwarmen Ik ben het telegraafkantoor reeds voorbij dat denk ik, maar ik weet het niet zeker, want mijn denkvermogen is verdoofd. Alles wat ik weet, is, dat ik koud ben dat ik verstijf dat ik honher heb dat ik zwak ben dat de sneenwhoopen grooter worden dat de sneeuw nog dichter valt dat de wind nog meer snijdt bovenal dat ik zulk een ergen slaap heb. Wordt vtrtoljd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1