Plaatselijk Nieuws. tegenstaande zij te lakt is ingekomen, omdat^reclamant in de onmogelijkheid verkeerde eerder te reelameeren. De heer Plomp bepleitte handhaving van den aanslag, op grond dal zij was geschiedt volgens eigen aangifte. Spr. achtte het advies dan ook strijdig met de wet. Met 9 tegen 5 stemmen, die van de heeien Kleber, Prikken, van Eek. van Esteld en Tromp werd het advies der commissie verworpen en z verdere d. en z. h. st. het voorstel van B. en W. aangenomen. 8. Beschikking op bezwaarschriften tegen aanslagen in de straalbelastmg, dienst 1903. Goedgekeurd z. d. en z. h. st. 9. Vaststelling van het le aanvul lingskohier der straatbelasting. Z. d. en z. h. st. vastgesteld op drie gulden. 10. Voorstel betrellende reorganisa tie van lien Gemeentereiiiigingsdienst, met rapporten der afdeelingen en antwoord. Wij laten hier het belangrijke uil die rappoi ten en dat antwoord volgen: Uit het Rapport der eerste afdeeling: De voorzitter deelt een plan mede lot verhuring der terreinen «Ma Re traite" met behoud van het voor tonuenbergplaats en paardenweide bestemd terrein. Teekening der ter reinen wordt hierbij overgelegd, waar mee de afdeeling zich vereenigen kan. Men vraagt waar de paarden gestald kunnen worden en ol in het daaitoe te bestemmen gebouw ruimte is voor eventueele uitbreiding van het aantal paarden. Door twee leden wordt aanmerking gemaakt op de in de Begrooting der Reinigings-commissie uitgetrokken en door Burgemeester en Wethouders overgenomen posten voor aanschaffen van 1 luchtpomp (f540) 40 meter slang (I 200) en 2 beeikarien (850) Deze behooien niet in dit plan thuis, omdat zij ten nauwste samenhangen met do vraag of rechten zullen geheven worden of niet voor het ledigen van beerputten en in hoever dit verplicht kan worden gesteld. Een regeling van dit ondei werp werd reeds bij de be handeling der Begrooting voor 1904 in uitzicht gesteld, maar nog niet ingediend, liet is h i. een slecht systeem, te beginnen met ontvangsten vast le stellen en uitgaven te doen om daarna de regeling van het ont werp ter hand te nemen. En waren deze uitgaven noodig, ook buiten ver band niet de voorgenomen regeling der beerputlenlediging, dan beeft de Raad het recht van Burgemeester en Wethouders zooveel mogelijk naast deze bewering cijfers te viagen om trent de vermoedelijke opbrengst in het een en ander geval, opdat de Raad beoordeelen kan of het doen van de uitgaaf gerechtigd is. In principe echter is deze handelwijze niet goed te keuren, omdat zij zal prejudicieeren op de later te behandelen gewichtige quaesiie. Van andere zijde wordt er op ge wezen dat aanschaffing noodig is, al neemt men de verplichte lediging der put'len met stads-machines niet aan. De reinigingseischen zijn altijd als minder noodzakelijk beschouwd; nieu we inrichtingen kan de Commissie bijna nooit doordi ij ven. Nu het eindelijk eens kan gelukken een moderne sani taire verbeteung door te voeren is het af te keuren, dat enkele leden een beginselsiiijd verkiezen boven het vol doen aan billijke eischen. Naar den maatstaf der reeds nu geheven rechten, desnoods door wijziging daarvan voor hen, die dan toch, afgescheiden van verplichting, van deze leukelooze, goede methode gebruik zullen maken en wier aantal steeds zal stijgen, zijn rente en aflossing der kleine uitgaaf ruimschoots te dekken. Nog wordt gewezen op het verschil in kosten door aanschaffing van paar den in eigendom of hel huren, het welk volgens destukken respectievelijk zou bedragen f2791 en f3744 pei jaar, doch waarbij, wat de exploitatie met eigen paarden betreft, verzuimd zijn in de tekening posten op te nemen voor ongevallen en slijtage aan paarden en kosten van onderhoud voor stallen, kneebtswonirig, enz. Ten slotte blijkt, dat alle leden zich wel met de voorstellen van het Dage- lijksch Bestuur vereenigeri kunnen; twee leden echter slechts onder voor- b houd, dal nadeie inlichtingen wor den veistiekt voor de posten, uit getrokken voor hulpmiddelen bij de lediging der bee. putten. In do tweede afdeeling gaf het vii stel vai B. en VV. geen aanleiding ot muleie bespreking. Alleen werden daar eenige opmer kingen gemaakt betreffende de ver andering van oud matriaal en het ge bruiken daarvan in de minder belang rijke buurten, omtrent de wijze van besproeiing, de wenschelijkhoid van den aankoop van goede paarden, al is de prijs daarvan hooger dan werd uigetrokken, en het behandelen der privaattonnen met turfstrooisel. Ook met de voorgenomen verhuring, vereenigt deze afdeeling zich. In hun antwoord op de afdeelings- verslagen zeggen B. en W. nHet was ons voornemen om de aanschaffing van een inrichting tot reukelooze reiniging der beerputten te bevorderen, zoowel voor hel geval, dat tol een verplichte lediging van beerputten door de Gemeente mocht worden besloten, als voor 't geval, dat dergelijke verplichting niet mocht worden gevestigd. Wij meenden, dat vele ingezetenen van dergelijke gele genheid lot reukelooze lediging gaarne gebruik zouden maken, dat de Ge meente deze gelegenheid althans be hoort te geven en do uitgave voor aanschaffing zeker gedekt zoude wor den. Thans wordt zeer zelden de hulp van den Gemeente-reinigings dienst ingeroepen, n.l. in 1903 slechts vijfmaal en in Januari 1904 éénmaal, doch dit is zeer verklaarbaar, omdat de lediging thans op dezelfde primi tieve wijze moet geschieden als door particulieren. Nu echter enkelo leden hebben te kennen gegeven, dat zij het wenschelijk achten, geen beslis sing in deze te nemen, voordat om trent de lediging een regeling is ge- trollen, vei klaren wij ons bereid, deze zaak aan te houden, totdat de Ver ordening betreffende de lediging van beerputten zal zijn behandeld. Omtrent de aanschaffing van luchtpomp ad f510, de 40 Meter slang ad f200 en de twee beerkarren ad f850, zullen wij dus later gelegenheid ge ven een beslissing te nemen." »Wij merken hierbij op. dat eene verordening omtrent de lediging van beerputten nagenoeg gereed is. Zoo dra de Gezondheids commissie hier over haar advies heeft uitgebracht, zal deze ter vaststelling aan den Gemeenteraad worden aangeboden." vin de schuur met stal zal plaats zijn voor vier paaiden. De bestaande schuur wordt na een geringe ver- bouwingskosten worden op omstreeks f200 geraamd. Wij achten hot niet wenschelijk, thans reeds een gelegen heid voor stalling van meer paarden in te richten nu geen plan beslaat om meer dan vier paarden aan te schaffen. Wilde men meer plaats hebben, dan zoude een uitbouw noo dig worden." »Wij zijn bereid, nogmaals een proef te nemen met het leggen van turfstrooisel in de tonnen." «Wat het voordeel van eigen paar den boven huurpaarden betreft, werd terecht in de eerste afdeeling opge merkt, dat de raming van de Reini- gings-commissie eenige aanvulling be hoeft Rekent men de waardever mindering der paarden op 10% de assurantie op f2 50 per paard, de huurwaarde der stalknechtswoningen stal op f lUO en de tuigen op f 10 per paard, dan verkrijgt men voor de vier paarden waardevermindering f 80. assurantie 10. huurwaarde woning en stal 100. tuigen 40 Totaal f 230. In totaal behooren dus de kosten van eigen paarden op f3021 te wor den geraamd, tegen f3744 voor huur paarden." Z. d. en z. h. st. wordt overeen komstig het voorstel B. en W. aan genomen. Tl. Voorstel tot verhuring van ge deelten van «Ma Retraite" welke niet voor den Reinigingsdienst benoodigd zijn. In aansluiting aan hun voorstel tot reorganisatie van den Gemeente- reinigingsdienst vragen B en W. machtiging de voorloopig niet voor dien tak van dienst benoodigde ter reinen en de bouwmanswoning te verhuren. Een daartoe strekkend ont- werp-besluit is overlegd. Een klein gedeelte van de kleine weide aan de Eem n.l. omstreeks 410 M\ is thans als bergplaats voor grint in gebruik. De Gemeente-architect zoude dit gaarne als opslagplaats behouden. In de groote weide en ook aan de zuidzijde daarvan slaan enkele boomen, namelijk 3 pla tanen en 4 lindeboomen en een beuk die schaduw geven op dit grasland en dn benadeeleir. Wij stellen u voor, ons te machtigen, de genoemde opslag plaats voorloopig als zoodanig te) be houden en de voorschreven boomen te doen vellen en te verkoopen. Bij verhuring der terreinen in het ontwerp-besluit vermeld legen de daarbij aangegeven minimum-bedra gen zal een jaarlijksche opbrengst van minstens f 450 zijn te verkrijgen. Deze opbrengst wordt verhoogd met de baten welke het eikenhakhout en het bosch op den duur zullen afwerpen, welke op omstreeks f 100 per jaar worden geschat. Voor belasting en onderhoud enz. van het te verhuren gedeelte zal niet meer dan f50 per jaar noodig zijn. Wij herinneren, dat de Gemeente voor den aankoop van »Ma Retiaito" in totaal f 18 590.65 hoeft betaald Rekent men de zuivere opbrengst op f500 per jaar, dan vertegenwoordigt dit tegen 3°/o een rente van een kapitaal groot f14.285, zoodal de ge bouwen en terreinen, voor don rei nigingsdienst verkregen feitelijk aan de Gemeente kosten f4305 65. De bouwmanswoning is krachten-- Raadsbesluit van 24 November 1903 goedgekeurd door God. St van Utrecht den 3 December 1903, tot 1 Mei 1904 veihuuid aan G. J. J. Nienborg. De in bet ontwerp genoemde som men van f001*, fO.Ol en fO.OO'pei M'. komen overeen met respectievelijk f 0.21f0.14 en f 0.07 per oude Roede. Het ontwerp-besluit laten wij hier volgen De Gemeenteraad van Amersfoort, Overwegende de wenschelijkheid om de niet voor den Gemeente-reinigings dienst benoodigde gedeelten van de buitenplaats «Ma Retraite" te ver huren, Overwegende, dat een openbare ver huring van de bouwmanswoning en de betrekkelijk kleine strookjes bouw en weiland niet is overeenkomstig bet plaatselijk gebruik en van een onder- handsche verhuring een betere op brengst is te wachten; Besluit Burgemeester en Wethouders te machtigen, telkens voor den lijd van hoogstens een jaar. of althans met het recht aan de zijde der Gemeente om de huur met het einde van teder huur jaar te doen eindigen: a. Onderhands te verhuren: 1». De bouumanswoniug, kad. be kend Sectie D no. 806 met het daarbij gelegen bouwland, groot 2520 M1., zelfde sectie no. 807 (gedeeltelijk) voor minstens f 130 per jaar 2°. De vruchtboomen en broeikassen, gelegen nabij voormelde woning, vooi minstens f20 per jaar. 3«. De weide, gelegen ten Noord- Oosten van voormelde woning, zelfde sectio no. 1640 (gedeeltelijk) voor minstens fO.Ol5 per M'. per jaar. 4». De weide, gelegen nabij de Eem, zelfde sectie no. 1658 (gedeeltelijk) en het bouwland, zelfde sectie no 807 (gedeeltelijk) voor minstens f 0.01 per M' per jaar. 5°. Den tuin, zelfde sectie nos. 807, 1258 en 1641, alle gedeeltelijk, voor minstens f 0.00' per M'. per jaar. b. De sub a vermelde perceelen publiek te verhuren, voor het geval de daarbij genoemde minimum-huur prijzen bij onderhandsche vei huring niet mochten zijn te bedingen. Ook dit voorstel wordt bij accla matte aangenomen. 12 Voorstel tot aanleg van gas leiding naar de Algemeeno Begraaf plaats aan den Soesterweg en tot toekenning van vrij gasverbruik aan den opzichter der Begraafplaatsen In de wachtkamer der Algemeens Begraafplaats aan den Soesterweg (Naarderstaatweg) is geen gelegenheid voor verlichting en verwarming. Het lokaal, destijds onder zeer ongunstige omstandigheden gebouwd, is zeei vochtig, zoodat zelfs de kalk van de muren schilfert. In het voorjaar zal het lokaal in orde worden gebracht Voor een blijvende verbetering is het zeer wenschelijk, dat er nu en dan gestookt wordt. B en W. geven den Raad in over weging, hen te machtigen, daarm een gaskachel en gasverlichting aan te brengen en dan tevens een gaspit in het lijkenhuis. Van deze gelegenheid maken zij tevens gebruik door voor te stellen, aan den opzichter der begraafplaatsen vrij gasverbruik tot een maximum van 500 M» toe te kennen. Zulks komt hun wenschelijk voor omdat deze opzichter bij de in ge bruik stelling der Nieuwe Algemeene begraafplaats, waardoor zijn werk zaamheden werden uitgebreid, alleen een betere woning doch geen meer der tiactement heeft ontvangen. De kosten van een en ander wor den door den Directeur der Gasfa briek geraamd op f116, Dit voorstel werd na eenige discus sie aangenomen 13. Voorstel betreflende wegenbe planting. lu verband met de in afdeelingen, bij de behandeling der Gemeente-be- grooiing voor 1904, gehouden be- spiekingen hebben B. sn W. aan de Nederlandsche Heide-maatschappij voorlichting gevraagd betrellende de beplanting der wegen in onze Ge meente. Met den opzichter dier maatschappij R. Meelker hebben zij verschillende wegen bezocht Het resultaat van dat onderzoek is vervat in oene rapport hetwelk den Raadsleden is overlegd. Ouder referte aan dit rapport mer ken B en W. op 1°. Dat zij het wenschelijk achten, de boomen op het Havik niet te vellen, doch daar de groote takken die hinderlijk zijn, te verwijderen In den zomer maken deze boomen een mooi ellectzij zouden het jammer vinden, deze thans leeds te verwij deren. 2° Dat het vellen der boomen aan de Korte Gracht, vooral voor de huizen gelegen aan de Noord-Oost zijde, nogal hinderlijk zoude zijn, omdat ze dan in volle zon komen Wij meenen daarom beter te doen, door alleen de boomen aan de Zuid- Westzijde (zijde Postkantoor) benevens de enkele ingerotte boomen aan de andere zijde te rooien en dan nieuwe boomen in te planten B. en W. stellen den Raad daarom voor, ons te machtigen om, behoudens de beide bovenvermelde wijzigingen, de rooiingen en beplantingen te ver richten overeenkomstig het advies der Heide-maatschappij. Ook hierover ontspon zich eenige discussie doch het voorstel van B. en W. werd ten slotte z. h. st. aangenomen 14. Voorstel tot verbetering van den ingang der Bergstraten. In verband met de in de afdeelin gen, tijdens de behandeling der Ge meente-begrooting voor het jaar 1904, gehouden besprekingen, hebben B. en W. bij de Nederlandsche Bell Telephoon maatschappij aangedron gen op een spoedige indiening van plannen lot verplaatsing van de twee lelephoonpalen bij den ingang van de Bergstraat en de Korte Bergstraat en vervanging dezer bouten palen door ijzeren. Tevens verzochten zij het Bestuur der R. K. Begiaafplaats en den eigenaar van «Nederberg" om tos te willen staan, dat op ieders terrein een nette ijzeren telephoonpaal wordt geplaatst. Alleen voormeld Bestuur verklaarde zich hiertoe bereid, terwijl de Teleplioonmaatschappij genegen werd bevonden, de twee houten palen te verwijderen en op nader door ons aan te wijzen plaats geconstrueerde ijzeren palen te stellen van het model, op een ingediende teekening aango- geven. B. en W. hebben den Gemeente architect opgedragen eenige plannen tol verbetering van den toegang naar de Bergstraat en verplaatsing der palen gereed te maken en zijn rap port, d d. 12 Januari 1.1., met teeke ning is der Raadsleden ter inzage verstrekt. In de gegeven omstandigheden komt hun college het eerste der overgelegde plannen het beste voor. B. en W. geven daarom in over weging, dat plan goed te keuren en voor de uitvoering daarvan een crediet van f 400 te verleenen. Besloten werd tot uitvoering van liet volgende plan. 1°. aan de Lange Bergstraat bij de R. K Begraafplaats: De ouden houten telephoonpaal opruimen en doen vervangen door een getralied ijzeren telephoonpaal, welke laatste moet worden geplaatst naast het hek en op ongeveer 1 a 2 M. van het inrijhek van de R. K. Begiaafplaats. Het bestaand verhoogd driepuntje veranderen in een rond- point, groot 4 M1. in middellijn, met verhoogde trottoir-rollaag en in 't middelpunt daarvan versierd meteen flinke lantaarnpaal, die tevens dienen kan als hydrant voor het vullen der sproeiwagens De thans aldaar staande leelijke groene paal komt dan te ver vallen. De rioolkolk, welke niet kan gemist worden, moet ook worden verplaatst Rondom het circelvorrnig verhoogd trottoir (zoogenaamd vlucht- heuvellje) wordt de rijstraat dan met p. m. 2 M. verbreed, zoodat 2 rijtui gen elkaar zeer gemakkelijk zullen kunnen passeeien. (De aichitect teekende hierbij nog «Bij het opmaken der plannen heb ik er wel aan gedacht om de gecon- slueerde of getraliede telephoonpaal ook te laten dienen als lantaarnpaal, bijv. met 3 a 4 armen, en ook daarin eene pijp van de waterleiding te plaat sen, doch de heer Zijlstra, Directeur der Gasfabriek, had daartegen zulke ernstige bezwaren om het breken van gloeikousjes, tengevolge van de onvermijdelijke trillingen en schud ding in de telephoonpaal, dat ik van dit denkbeeld ben afgestapt.") 2. aan den hoek van de Lange Berg straat en den Utrechtschen straatweg. Var, dit driepuntje een cirkelvor mige verhooging temaken in middel lijn 3 M. De aldaar aanwezige lantaarn naar dit middelpunt verplaatsende houten telephoonpaal wegruimen en doen vervangen door een getralied ijzeren telephoonpaal die het best te plaatsen is legen het ijzeren hekwerk van «Nederberg" ongeveer 3 M'. Zui delijk van den aldaar staanden boom, die gerooid zal moeten worden. Mocht men onverhoopt tot dit laatste niet kunnen besluiten, dan is er geen andere oplossing dan deze: Plaats de getralied ijzeren telephoonpaal midden op bet cirkelvormig heuveltje en ver ander de plaats van eenige straat lantaarns om en nabij dit punt van den weg, want dan kan de bostaande lantaarnpaal niet meer daar blijven zonder misstand te veroorzaken. Indien de getralied ijzeren telephoon paal nabij den te rooien boom wordt ge plaatst, stelt de architect voor, door om legging van de troltoirrollaag (zteroode lijn op het situatie-kaartje,) het trottoir aldaar te verbroeden, hetgeen door inkrimping van het driepuntje mogelijk wordt, zonder den rijweg ter plaatse te versmallen. Het plaatsen van den gelialied ijzeren telephoonpaal naar de plaats, door den architect aan- gegevon, komt hetn voor als de beste oplossing. Het houten bord van de tram kan aan de ijzeren telephoon paal worden vastgehecht. De kosten van uitvoering, die voor ieder dezer plannen ongeveer de zelfde zijn, worden geraamd als volgt voor het verplaatsen van éen rioolkolkf 25. voor het bestratingswerk -100. voor het verplaatsen van de hydrant- 35. vooreen nieuwe lantaarnpaal -175. voor het wijzigen van de ver bindingsbuis aan de water leiding met hoofd- en aftap kraan - 50. Totaal f385. 15. Benoeming van een gemeente heel- en vroedmeester met ingang van 1 April 1904, wegens periodieke aftreding van Dr. H. W. Schreuder. De aftredende werd met algemeene stemmen herbenoemd. 16 Verzoek van mej. A. P. Kley, onderwijzeres, om verlenging van verlof, met advies. Dit verzoek werd ingewilligd (tot 1 Mei 1904). Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangend, werd de vergadering gesloten. De Amersfoortsche tram ver voerde in de afgeloopen maand bij over het algemeen fraai winterweder 5714 betalende passagiers met een opbrengst van f482.23 of per dag kilometer f9 22'. In Febiuari 1903 bedroegen deze cijfers respectievelijk 5568, f 472.18 en f9 37. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden en verzonden van het postkantoor Amersfoort, gedu rende de 2e helft der maand Febru ari 1904. Brieven. Anna Bolle E. Hamers H. Storm Joh. Wilkens Mevr. Qangaarts Amsterdam, id. Baineveld. Erkeloo? Haarlem. Briefkaarten. Vos Wed. Houtsma Mast H. Wijthofl Amsterdam. id. Utrecht. Hilversum. Uit 't buitenland terugontvangen. Brieven. Elis Monscheuer Armagh. Elem Burgers Pretoria. Letters: P P. Z. Gent. Briefkaarten. De Groot Donkb.lNiersen. Vervolg Plaatselijk nieuws, enz., de bijvoegsel.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2