B IJ V O E G 8 E L NIEUWE AHERSFOORTSCHE COURANT W van WOENSDAG 2 MAART 1904. ram Fpa J. Pli. VAN DIJK, 5?! n behoorende bij de Plaatselijke berichten. BINNENLAND. IHJITENLA'ND. Gemengd Nieuws. A d v e j* t e n t i n. ütuT ei Zai(. bestraat ïotfo Hellingstraat macmerwerfcéh. LEIUMflEWEG 17 iTHJKflT. 3 iCO §- DOODSGEVAREN. J. NMITS Co.. Drukkerjj. In de Algemeene ledenvergadering der Coöperatieve Winkelvereeniging «Ons Voordeel" bleek uit het verslag Van den secretaris, dat die coöpeiatie bloeiende is. De totaal-omzet bedroeg f10085 40'/» de brutowinst f1911.30'/» of 23% Het batig saldo is f 485.77'/i. Aan leden-verbi uikers wordt 3 aan nietriedeti-vcrbi uikers 2% winst iiitgëkeefd. Tot commissarissen werden geko zen de heeren Butselaar, van 't Veer en Kooiman. De heer J. Busquet Sr., voor zitter der plaatselijke afdeeling der Kon. Ver. van gepensionneerdé onder officieren en minderen en weduwen daarvan, is door het hoofdbestuur dier vereenigiug tot Lid van Verdienste benoemd Aan liet postkantoor alhier en de, daaronder resSói'teerende, hulp kantoren werd gedurende de maand Februari ingelegd f31.997.67', terug betaald f27.614.9l'. Het laatste, door dat kantoor uit gegeven, boekje draagt liet nummer Ï0489. De vereenigiug tot het houden Vah Kunstbeschouwingen houdt25—28 Maart een tentoonstelling van voor werpen van Japansche decoratiekunst welke thans te Haarlem in het Museum van Kunstnijverheid ter bezichtiging zijn gesteld. Ambachtsschool. Maandagavond werd onder voor zitterschap vah den heer G J Buy- de 12de algemeene vergadering ge- lioüden van de vereeniging «Am bachtsschool voor Amersfoort en omstieken." Behalve het geheele bestuur waren een 20 tal leden aanwezig. De heer Buys heetto alle aanwezi gen welkom fen al was deze vergade ring niet zöb drük bezocht als men den laatsten tijd zoo 'zoetjes aan ge woon was geworden toch zag hij dat de belangstelling in het ambachts- onderwijs in 't algemeen en in de Ambachtsschool in 't bijzonder toch nog levendig genoeg is gebleven om velen te bewegen ter vergadering te komen. Vooral de trouwe bezoekers zijn bet, die het meest blijken van belangstelling geveh. De heer H. Gerritsen las de no tulen der vergadering 4 Nov. j.l. ge houden, welke notulen onveranderd werden vastgesteld. Namens de Commissie belast ge weest met het nazien van de Reke ning en Verantwoording, deelde Prof. Kenninck mede dat deze in de beste orde was bevonden. Hij stelde er voorts prijs op dat de ontvangst van de zijde van het bestuur allerwelwil lendst was geweest en dat met groote bereidwilligheid die inlichtingen waren gegeven, welke de commissie wenscbe- lijk achtte te verzoeken. Vervolgens weVd bet jaarverslag gememoreerd en vastgesteld. Daar het in druk verschijnt komen wij er later op terug. Naar aanleiding van bet jaarverslag vroeg Prof. Kenninck of het bestuur pogingen heeft aangewend of daarin is geslaagd, nu zij voor het eerst leerlingen gaat aileveren aan de maatschappij; dat die leerlingen be hoorlijke plaatsing krijgeh. De voorzitter kon daarop antwoor den dat er pogingen in 't werk zijn gesteld, welke voor een groot deel gunstig resultaat hebben afgeworpen. De H. IJ. S. M. is wat huiverig voor jonge werkkrachten, de N. C. S. zal er wel erthgen plaatsen. Ook te Weesp en te Schiedam hebben particulieren plaatsing beloofd. Een der firma's geeft zelfs 10 ct. per uur. De voorzitter vertrouwt wel dat binnen drie maanden allen zullen ge plaatst zijn. De directeur blijft hen ter zijde staan. Er wordt een stamboek aan gelegd. De vraag van Prof. Kenninck of bij te groote toevloed van Ainers- foortsclie jongens een pré kon worden gegeven, lokte heel wat discussie uit. Met liet oog op de subsidiön kon Inei omtrent officieel niets worden gezegd. Ds Hooykaas brengt in herinnering, dat bij de opheffing der Huisvlijtschool door mijnheer Buys is gezegd, dat mogelijk de Ambachtsschool wel in bet gemis der Huisvlijtschool kon voorzien. Thans bestaat er voor hen die het ambacht uit liefhebberij willen leeren geen gelegenheid daartoe. Waarom kunnen de kinderen van hen, die de Ambachtsschool steunen ook niet van haar profiteeren. Du voorzitter heeft wel degelijk in dien geest gewerkt doch de inspecteur wil er niets van weten. Niet eons het gebruik der leermiddelen wordt toegestaan. Ds. Hooykaas merkt op dat liet niet zoozeer de bedoeling is te pro fiteeren, hjj vindt er niets onbillijks in als de kosten worden vergoed. De voorzitter zegt, dat gepoogd is bet initiatief van leeraren te doen uitgaan, doch de kosten kwamen dan veel te hoog. Becijferd werd dat elke leerling f40 zou moeten betalen, bij een minimum aantal van 20 leerlingen. Er waren er slechts 5 te vinden. Ds. Hooykaas stelde zich met deze inlichtingen tevreden. Te half tien werd de vergadering gesloten. Scherpenzeel 28 Febr. Heden- namiddag ruim vijf ure, werden de inwoners dezer gemeente door het luiden der klok en bet geroep van brand, zeer Verontrust. Er bleek brand ontstaan te zijn in de N. H. kerk het vuur had reeds bet dak aange tast, doch door het kranig optreden van Evert Tap, die spoedig op het dak klom, en een gat daarin sloeg, mocht de brandweer er in slagen van uit het kleine torentje de brand spoe dig te blusscben. Naar men vermoed is de brand ont staan in bet stovenhök, de schade is niet groot en wordt door assurantie gedekt. Een woord van dank aan Heeren brandmeesters en de brandweer, voor hun beleidvol optieden mag hier zeker niet ontbreken Garnizoensnieuws. Aan majoor M. Verkouteren is één maand verlenging van verlof toe gestaan, zoodat dit op drie maanden is gesteld. Luitenant P. S. Hartogh Heys van Zouteveen van bet 8e regiment infanterie te Utrecht is naar bier over geplaatst, terwijl luitenant O R Plet naar Utrecht is verplaatst. Agenda. Woensdag 2 Maart. »Haarlemsch Tooneel." ^Schakels," van flerm. Heijermans Jr., Amicitia, 8 uur. Internationaal Theosofisch Congres. Naar men verneemt, zal er in den aanstaanden zomer een Congres van de Europaesche Afdeelingen der Theo sofische Vereeniging gehouden worden. Op uitnoodiging van de Nederlandsche Afdeeling zal het Congres te Amster dam plaats vinden. Verscheidene van de meest bekende leden der Theo sofische Vereeniging in binnen- en buitenland bebben reeds hunne mede werking toegezegd. Waarschijnlijk zal de bekende schrijfster en spreekster over Theosofie, Mevrouw Annie Besant, aanwezig zijn en als Algemeen Voor zitter van het Congres optreden. Prov. Staten van Utrecht. Bij Kon. Besl. is aan den commis saris der Koningin in de provincie Utrecht machtiging verleend tot het bijeenroepen van de Staten van dat gewest in buitengewone vergadering op een dag in de laatste week der maand Maart e. k., ten einde alsdan aan de orde te stellen de benoeming van een hoofdingenieur van den pro vincialen wateistaat, alsmede voor stellen betreffende bet verleenen van pensioen aan weduwen van gewezen provinciale wegwerkers, verhooging der jaarwedden van de opzichters van den provincialen waterstaat en, in verband hiermede, wijziging van de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1904. (St.-Cl.) Naar wij vernemen, is op het werk «Onze politieke Partijen" door C. E. v. Koetsveld, uitgave van Jac C van der Stal te Utrecht, ingetee- kend door Het Koninklijke lluis-Ar- chief voor de afdeeling Bibliotheek van H. M. de Koningin, terwijl ook H. M. de KoninginMoeder dit werk met Hoogstderzelver inteekening heeft vereerd Aan de Tweede Kamer is aan geboden een ontwerp van wet tot verklaring van het nul der onteige ning ten behoeve van een spoorweg van Tiel naar Culemborg. De spoorweg zal worden aangelegd door de naamlooze vennootschap: Stoomtram TielBurenCulemborg gevest gd te Buren en zal de volgende plaatsen aandoen Tiel, Diumpt, Kerk-Avezaalh, Erichem, Buren. Asch Zoelmond, Beusicliem en Culemborg Een twaalftal bezwaren werden door belanghebbenden ingediend, deze zullen vermoedelijk kunnen worden ontzien. Het nemen van eene eindbeslissing zal eerst mogelijk zijn nadat gevolg is gegeven aan de desbetreffende artikelen der Onteigeningswet. De katoencrisis. Uit Enschede schrijft men aan Het Vulh: Tengevolge van de katoencrisis wordt er op de fabriek van Kan te Oldenzaal slecht 5 dagen per week gewerkt. Thans hebben ook de ar beiiiers, die 4 getouwen bedienden,' aanzegging gekregen dal zij hiervan een moeten laten staan, zoodra de opgezette stukken zijn afgewerkt. Dientengevolge krijgen de hulpen dier werkers gedaan. Terwijl men in de laatste week geheel zonder bericht bleef van het Russische eskader te Wladiwoslok en de vorige berichten omtrent zijn ope ratie tegen Hakodate onbevestigd ble ven, duikt nu een gerucht op, dat een Japansch eskader Wladiwostok blokkeert: de Daily Mail geeft be- icbt uit Hakodate en meldt, dat de blokkade reeds Donderdag begonnen zou zijn. In verband hiermede zij de aan dacht gevestigd op een bericht m een Rüsstsch blad, dat, nadat baron tjtackelberg het bevel over het krui serseskader te Wladiwoslok aan kapi tein Reitzenstem had overgegeven, dat bij met eskader naar de Tsoega roestraat was onderweg geweest, maai dat sedert hel eskader te Wladiwostok was teruggekeerd, baron Stackelberg den 7en Februari van deze plaats naar Petersburg was geieisd. Zou hieruit af te leiden zijn, dat de vaart naar de straat van Tsagoera, als een wapenfeit vermeld, vóór de opening der vijandelijkheden is gevallen en dat sedert dit eskader de haven niet meer verlaten heeft? Een leger dat niet decimeert. Een contrast, schril als elk behoor lijk contrast, maar dan, door de ver schrikking van het oorlogsbeeld, tevens een hoopvol contrast, biedt een an der leger, dat, ui flagrante tegenstel ling met de meeste krijgvoerende scharen, zijn gelederen voortdurend ziet vergrooten. Er is liier sprake van liet Leger van generaal Booth Dezer dagen heeft de opperbevel hebber van het Heilsleger «verza melen" laten blazen en inspectie gehouden over zijn troepen. De oude generaal is intusschen 75 jaar ge worden, doch hij scliijnt nog onver moeid, is vo! kracht en vol energie zoo dat hij op de bijeenkomst in een der Londensche voorsteden, anderhalf uur lang, schijnbaar zonder inspan ning. het woord kon voeren oin een. overzicht te geven van de getalsterkte^ en de resullateu van zijn legerscharen En dit zijn «oorlogsberichten" die onze belangstelling even zeer waard zijn Generaal Booth bestrijd, nu reeds 37 jaar de goddeloosheid, liet kwade, de ellende en de armoede. Hij vertelde zijn toehoorders boe hij in 1867, óók in liet Verre Oosten, maar hier in de ververwijderde oosterlijke buurten van Ie wereldstad, op een open plein, alleen, en onder een onafgebroken vuur van spotternijen en verwenscliin- gen van zijn tegenstanders en dal waren toen al zijn toehoorders! zijn veldtocht begon. En daarbij vergeleken bet beden De Heilsarmee is lieden in 49 lan den vast gelegerd en men voert oor log in 39 talen Zij telt 7500 onaf hankelijke corpsen, met 14.060 betaalde en 450.730 onbetaalde officieren en muzikanten. Het krijgsvolk, dat zich onder dezen geweldigen staf verzameld heeft, is natuurlijk ontelbaar. Iu een gloeiende oratie sprak bij deze gelegenheid generaal Booth nog maals over zijn levensideaal. Hij be zwoer de pailementen der volkeren om op te beuren de tienduizenden en honderdduizenden arme lieden die op straat gebrek leden aan brood en aan arbeid, dan dat bet de plicht der natiën was tegen de gruwelen van de drankzucht op te treden. Aan bel slot herdacht hij zijn eigen leven; en de grijze, machtige man. de oogen vonkelend, do stern sterk en liet gebaar geweldig, spiak over laatste commando, dat hij nu spoedig zou vernemen, en hij getuigde: «Wanneer dezen avond bet com mando zou klinken en wanneer de vraag tot mij werd gericht: «Wat deedt ge met uw arbeid en met uw ieven?"", dan zoude ik antwoorden: «Mijn levensarbeid was het Heils leger." Handsbl. Maandagnacht tegen den ochtend bebben dieven zich door opening van een serredeur aan de achterzijde van het huis toegang verschaft tot de villa van den heei C Wiersma aan de Oranjelaan te Hilversnm. De zus ter van de vrouw des huizes, die be neden sliep, hourde gerucht en stond p. Toen zij de kamnr binnentrad, waar zij meende iets te hooren, zag zij twee mannen. Dezen, zich ontdekt ziende, gaven haar een slag op bel hoofd, waardoor zij buiten kennis ge raakte. De inbrekers maakten ztclr daarop uit de voeten. Vermist worden twee brillanten ooi knoppen en onge veer f80 aan geld De politie doeri onderzoek, waarin zij echter door voortdurend bewusteloos zijn der ge troffen dame zeer wordt bemoeilijkt, zoodat zij voorloopig geen inlichtingen kan geven. De geroepen geneesheer heeft ook absolute rusl voorgeschreven. Te Ter Apel (Grbeeft op de boerderij van de wed. Wijnbolds, een treurig ongeluk plaats gehad. Terwijl men met de machine bezig was te dorschen, geraakte de dochter des liuizos, die in de nijbijheid der ma chine heur haar stond te reinigen, met liet natte haar aan de drijfstang, waardoor het om de stang wond. Haar broer, die in allerijl toesprong mocht het wel gelukken haar onmid dellijk er af te scheuren, doch in treuiigen toestand Het geheele me' haar begroeide gedeelle van liet hoofd, alsmede het voorhoofd werd geheel en al ontveld en ontvleescht en zelfs een oor van het hoofd gescheurd. Dr. Brümmer, uit Rüilen broek, verleende geneeskundige hulp, maar achtte op neming in het ziekenhuis te Meppel noodzakelijk. De toestand van de ongelukkige is bedenkelijk. 3r Steenhouwer en FabrÜfotff VAN Hofleverancier van HM. ie Kcmfngin-Regentes. ATELIER e« S^GAZIJFT van MARMEREN - - - SCHOORSTEENMANTELS. - Teleph'oormummer 444 (Ept%rc. Gemalen marmer fl.25 per 10 liter gelijkstaande met 14 kflo. 3 -O 5? 3e CU 3 O O PO Cu CU CL 3" c s Cf) -3 m O S: <5 O CO Q- ?r CU 3 O O O B) 3 ro PD O CL O 3 CA O cr co co CO 5' (O 4 - V' f "H. CD va» CO 3« Ter Stoomdrukkerij van G. J. SLOTHOUWER, Langestraat 77, worden alle voorkomende druk werken in den kortst mogclijken tijd keurig net uitgevoerd, tegen sterk concurrecrende prijzen. Wie ons voor Dinsdag 8 Maart a.8. de meeste Holl. woorden maAkt van niet meer dan 5 letters, welke gemaakt kunnen worden uit bovenst, woord, b.v. voor, garen, enz. en deze iqzendt met '25 cent aan post zegels pf p. p.wiss., ontvahgt een pr. rijwiel, de 25 volg. élk een nikk. horloge of een gewaarborgd gouden ring. Bovendiep heeft elkehiz. van meer dan 50 woorden kans op f50.— f25.- f 16.—f 10.— en f5.- in contanten. Daarbij krijgen alle inz. welke voor Donderdag a.s inzenden een cadeau. De uitslag krijgt elke deeln. ft. aan htlis. PRiiu No. 10, AR«I1EM.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 5