NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BARON MONTEZ No. 22. Woensdag 16 Maart 1904. Dne-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WftENSIIAfi EN ZATERDAG. UITEN LAND. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephnonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer Th Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Een woord aan allen die vernieeneii te behooren tot den liandeldrgven- den Middenstand. Met groote ingenomenheid maakte ik kennis met de inleiding tot het verslag der jongst gehouden verga dering van «Handel en Nijverheid," in het No. dezer Courant van Zater dag j 1. Inderdaad, 'tis treurig zoo weinig belangstelling te ontwaren daar, waar het plicht is zich te bekwamen voor den strijd. Want dat er gestreden moet worden door den middenstand is voor mij zeker; strijden niet alleen voor zijn bestaan, maar strijden om te blijven wat hij is de ruguegraat van het economische maatscnappH- lijke leven. Maar stout savoir, c'est tout pardonner" is ook hier van toepassing, of liever nog van toe passing. Voor velen eischt de strijd om het bestaan reeds zooveel tijd en inspanning, dat niet dan noode nog meer wordt somgehaald" Niet dan noode! Maar de nood dringt! Van alle zijden wordt do drukking, langzaam maar zeker, voelbaar Dat ieder wien 'l aangaat, daarom mede- werkeLaat niemand zich te klein of te zwak achten Wat is groot, of wat is klein? Zeker, hier in Amers foort kunnen wij de stroomingen door verschillende oorzaken opgewekt, nipt tegenhouden, maar we kunnen als we willen, materiaal bijdragen om die stroomen te houden binnen haai bedding en moet bet, zelfs meèwerken haar bedding te verleggen. Maar daar toe is vóór alles noodig eendrachtig samenwerken. Dat deze samenwerking bij de jongste verkiezing voor een lid van de kamer van koophandel en fabrieken te dezer stede niet heeft plaats gehad, is geloof ik meer een fout door gebrek aan organisatie bij de kiezers voor genoemde Kamer, dan uitsluitend laksheid. Ontwetendheid met de werking van deze Kamers in 't algemeen draagt het hare hij. Uil den aard barer werkkring treedt zij niet naar voren, en onbekend maakt onbemind. En toch is de werkkring van deze Kamers niet zoo eng, als menigmalen wordt beweerd Zij adviseeren op aanvrage van offtcieele lichamen, maar kunnen dit ook zonder die aanvragen Daarbij bezitten zij 't techt van initiatief. Recht van uitvoering hebben zij niet, maar dit is ook overbodig, in aanmerking genomen het ingrijpen in elkaar van verschillende officieels lichamen, als tanden der kamraderen van de groote Staatsmachine. Eene vraag, die in den laatsten tijd nog als eens is opgewoipen, is deze: Zijri de bedoelde Kamers in haar werking mede de gewenschte lichamen ter bereiking van het doel dat de middenstand zich voorstelt m. a. w. heeft de middenstand recht streeks belang bij de samenstelling van deze Kamers? De laatsteji zeggen met klem en nadruk«neen, Mid denstand, alleen de groot-handel en de groot-industrie heeft belang hij ons wet ken, alleen die twee zullen wij in onze hoede nemen." Bij de «causerie", gehouden door den Heer Plate, voorz. van de K. v. K F. te Rotterdam, in eene middenstands- veieeniging, is deze stelling met ronde woorden verkondigd. En de storm in een glas water, opgestoken ten vorigen jare te Amsterdam, toen pen paar middenstanders waren ge kozen in dit odicieele lichaam, bewijst dat men daar, toen alihans, eveneens dacht als nu nog te Rotterdam. Maar de Middenstand, vermeent dat ook Zijne belangen bij deze Kamers dieoen te worden behartigd, en 't wil mij voorkomen dat dit bet juiste standpunt is Wat mogelijk het doel is geweest bij de oprichting, wil ik geheel in 't midden laten. Maar bij de herziening van het reglement in 1896, dus van nog jongen datum, heeft de Wetgever zich op liet stand punt van de tegenwoordige midden standers geplaatst. Me dunkt deze spteekt zoo duidelijk in 't voordeel van de laatsteri en toont de onhoud baarheid van de opvatting van de K. v K. dat twijfel niet wel moge lijk is. Laten we eens zien wie door den Wetgever zijn geroepen om Leden voor de Kamer van K Fr. te kiezen. Art6 van genoemd reglement zegt «Om kiezer van leden eener Kamer te zijn, moet men: a. kiezer zijn van leden van den Raad der Gemeente, waarin de Kamer is gevestigd b. aldaar bestuurder of medebestuur der zijn, en gedurende ten minste twaalf achtereenvolgende maanden zijn geweest, van een bedrijf van handel of nijverheid" En over da bestemming van de ka mers vinden we in art 2, sub b. liaan hen die bij handel en nijverheid betrokken zijn zoo danige mededeeliiigen te doen als de gezegde beslui en" (nl. van Rijk, provincie en gemeente) «zullen verlangen, of als zij zeiven in het belang van die takken van bedii)f zullen achten." Wordt in beide artikelen handel en nijverheid niet in den ruiinsten zin genomen Wanneer de Wetgever zich niet op een zoo ruim standpunt heeft geplaatst en het niet in zijn bedoeling heeft gelegen ook hen, die niet in den groot-handel of groot industrie zijn betiokkeri, stem in 't kapittel te geven, waarom legt hij mij en duizenden van mijn medebur gers dan den plicht op mede te werken tot den opbouw van een ge heel, waai toe wij detail-handelaren en klein industriëelen, volgens den Heer Plate, oigerilijk incompetent zijn, behoudens mogelijk een enkele uitzondering Over het algemeen zijn de midden Wij cursiveeren. stands- en haridelsvereeniguigen die in de laatste jaren zijn opgericht, met wantrouwige blikken door de K v. K F. begroet en door haar beschouwd als een soort onderkrui pers. Door misplaatste naijver wer den hare handelingen soms klein zielig en verlieten zij het harer waar dige standpunt! Maar ten onrechte! Die twee staan niet tegenoverelkadr, zij staan, ten minste behooren te staan naast elkaar. Lees de statuten der vereenigingen en het reglement van de K. v. K. en zie. of in hoofdzauk met beider strekking 't zelfde is Alleen de manier waarop gewerkt wordt verschilt; het einddoel van heiden is: liet bevorderen van don bloei van handel en nijverheid. We zullen niet ingaan om te onder zoeken of de werking van deze kamers wel altijd de gewenschte is. Een K. v. K. F. te Amsterdam, te Enschede, en te Amersfoort, b.v. wer ken naar één voorschrift. En ieder die even doordenkt zal moeten erken nen dat eene Kamer in een centrum van groot-handel en die in een van groot-nijverheid en een die noch het een, noch het ander is, niet met één sop kunnen worden overgoten. Of hij de eene, óf bij de andere, mogelijk bij alle drie, zullen leemten worden ontdekt! En alleen om deze leemten aan te vullen, ziedaar reeds het goed recht van bestaan van de hindels- vereenigingen ziaasf de kamers van Koophandel, Maar indien medewerking van groot en klein in handel en nijverheid werke lijk zoo gewenscht is bij de samen stelling van deze kamers, van waai komt het dan dat bij zoovelen, die niet tot den groot-handel behooren, de kamers onpopulair zijn, hoor ik vragen? Mag ik ook eene vraagstel len? Zijn die onbekenden, wel ooit gewezen op het nut niet alleen, maai ik zou zeggen op den plichtdie op genoemde cathegorie rust, om zich rekenschap te geven, dat ook zij be lang hebben bij deze kamers; dat daar ook hunne belangen, wil men der wet getrouw blijven, behooren te worden behartigd? Deze vragen, met wat daaruit voortvloeit als logisch gevolg, hoop ik in een volgend artikel te beantwoorden. S. J. VAN DUINEN. De welbekende Engelsche dagblad schrijver Stead heeft Zaterdag te Kaap stad in eene vergadering van Afri kaander Bondsleden eene toespraak gehouden, waarin hij verklaarde zich te schamen over de daden van een deel zijner landgenoolen in het ver leden en het heden. «Dan alleen," zeide hij, «zullen vrede en verzoening in Zuid-Afrika komen, als zij, die gestreden en geleden hebben voor hunne rechten en die nóg daarvoor strijden, hunne held haftige zelfopoifering door hunne land- genooten op prijs zien gesteld." Daily News betreurt den anti- Engelschen toon van Steads rede voet ing. De herinneringen aan den oorlog moeten niet op die wijze leven dig worden gehouden, zegt het blad. Vergeten en vergeven is de eenige weg om tot verzoening te geraken. Onder de aanwezigen ter vergade ring wordt ook de schrijfster Olivia Schreiner genoemd, die dus van hare ernstige ziekte hersteld blijkt te zijn. Bij de begroeting van generaal Koeropatkine te Moskau door ver tegenwoordigers van adel en geeste lijkheid hield de opperbevelhebber een toespraak. Hij zette uiteen, dal Rus land reeds tal van beproevingen had doorgemaakt, zwaarder dan die het nu was opgelegddoch steeds was het als overwinnaar uit den strijd getreden. Zonder de voor de borst staande moeilijkheden te onderschat ten en de sterkte en do eigenschappen van den vijand te verminderen, konden de Russen ook ditmaal in volle rust en DOOR ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 40 HOOFDSTUK X. Een avond.™ uit. Als ik van mijn vruchtelooze wandeling te ruggekeerd ben, ontvang ik een kus van Sally. Alsof er een plotseling vermoeden bij baar opkomt, vraagt zjj»Heb je hem ont moet «Hem wien?" vraag ik, terwijl ik een kleur krijg. «Wien? Mr. Tompkins natuurlijk!" «Mr. Tompkins? Denk je werkelijk, dat ik met mr. Tompkins zou gaan wandelen?" «Dacht je dan, dat ik een ander op het oog had? Wien zou ik dan bedoeld hebben? Is is er nog iemand anders? Die viooltjes! Heb je een geheim voor mij en Sally's schitterende oogen staren met een zekere on rust in de mijne. Hoe ik over dien heer, die leeft in clubs en bij cotillon9, heb gedacht, zal niemand te weten komen, zelfs mijne vriendiD niet. Om het gesprek van dit gevaarlijke onder werp af te wenden, zeg ik «Kom Help mij mijn koffer pakken, zooals je mij beloofd hebt «Niet voor morgen," antwoordt mijn dartel vriendinnetje. «Je moet van avond je beste japon aandoen." «Van avond? Waarom?" «Van avond hebben mr. Tompkins en mr. Jenkins gevraagd, of wij met hen naar den schouwburg gingen." «Naar den schouwburg? Ik heb het te druk." «Onzin! Zoo groot is je koffer niet. Ik zal je morgen helpen. Bovendien zou jij het spel breken. Ik kan toch niet met twee heeren uitgaan. Dit is nu de laatste gelegenheid voor jou om mij een dienst te bewijzen." Bij deze woorden zien Sally's oogen mij smeekeDd aan. De gedachte aan mijn spoedig vertrek doet mij voor deze vleierij bezwijken. «Goed,» zeg ik. «Ha, ik dacht wel, dat ik je zou overhalen, en heb reeds alles in orde gebracht," lacht Sally, die reeds pronkt in haar mooiste japon. «Dat zal hem erg gelukkig maken,» vervolgt zij, als in gedachten; «hij komt ons halen om te dineeren «Hij wie?« «Mr. Tompkins, natuurlijk! Wij gaan naar de Dairy Kitchen, waar muziek is. Wat zullen wij een pret hebben! Maar grootg goedheid! Daar hoor ik hem al op de trap en jij bent nog niet gekleed!» Ik trek mij terug in onze slaapkamer en kom na vijftieD minuten weer te voorschijn. Mr. Tompkins staat te praten met Sally, die haar hoed opzet. Bij mijn binnenkomst spreken zij over mij. «Zij is verduiveld trotsch!» zegt Tompkins. «Trotsch? Wel foei! Zij is de vriendelijkheid zelve,» antwoordt Sally. «Ja, onder meisjes I» bromt mr. Tompkins. Hij draait zich om en ziet mij. Mijn pogingen om mij zoo goed mogelijk op te dirken, schijnen in zijn smaak te vallen. «Bij Jupiterzegt hij zacht, zoodra hij mij heeft gezieD. Sally uit een klein gilletje, half van verrassing, half van verwondering zooals ik althans denk in mijn ijdelheid. Want toen ik voor den spiegel stond, heb ik plotseling een ingeving gekregenMis schien ontmoet ik hem in den schouwburg!» En ik had uit mijn kleerkast opgezocht wat ik meende, dat mij het best zou staan. Mr. Tompkins is een en al verbazing. »Hoe vaart u?« stamelt hij «Dat is prachtig, miss Louise. Ik beschouw hel als een persoonlijk compliment.» «Ik maak niemand complimenten,» merk ik ijskoud op. Tk bloos een weinig, want ik herinner mij plotseling, dat het wèl voor mr. Harry Larchmont is. Mijn blozen schijnt mr. Tompkins te bevallen. Er ligt een uitdrukking van opgetogenheid op zijn gelaat, die mij ver legen maakt. Een oogenblik later vraagt hij «denkt u aan iets Want ik heb plotseling mijn gedachten geheel bij Panama en, in die gedachten verdiept, leg ik mijn sleutelring op tafel, in plaats van hem in mijn zak te steken. «Ja,« antwoord ik; «mijn gedachten waren elders. Ik ga Sally's vlugge vingers geven mij een geduch- ten kneep ik zwijg, half door verbazing, half door pijn. «Zeg hem nu niets,» voegt zij mij in onze slaapkamer toe, waar wij de laatste hand aan ons toilet leggen. «Waarom niet?» «Dat zou ons heele avondje in de war sturen. Nu kan ik je niet meer zeggen, doch spreek er met de heeren niet over vóór wij thuis zijn. Beloof mij dat.» «Heel goed. Het kan mij zeer weinig schelen, of mr. Tompkins of mr. Jenkins iets van mijn vertrek weet of niet weet.» Wij voegen ons bij onzen cavalier, een blo zend ventje van iets meer dan vijf voet, met een vluggen stap. Wordt vtrvolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1