NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. Bij flit nummer Behoort een Bijvoegsel. BARON MONTEZ No. 23. Zaterdag 19 Maart 1904. Drie-en-dertigste jaargang VERSCHIET WOE.VSIlAfi EN ZATEROAIi. GRATIS. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden f 1.Franco per post door het geheele Kijk liet gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoomio. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meeF 77» Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts drieittaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Zij, die zich met ingang van 1 April a.s. op dit blad abonneereti, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers Een woord aan allen, die vermeenen te behooren tot den handeldrijvenden Middenstand. II. Dat de kamers van Koophandel bij een gedeelte van hen, die bij den detail-handel zijn betrokken, niet meer Sympathie hebben, zal wel in hoofd zaak liggen, zooals ik reeds in 't be gin van mijn opstel zeide Dat onbe kend, onbemind maakt. Van eene verkiezing voor eene K. v. K. wordt over 't geheel weinig werk gemaakt en de Candidaat wordt gekozen met slechts luttele stemmen. Endaaivoor zijn de Burgemeester en twee leden van den Raad eenige uien gebonden, oio 't Stembureau te vormenEen zware geduldproef voor de Heeren als ze wat voortvarend zijn uitgevallen En jammer van den kostelijken on- gebruikten tijd voor hen, die buiten dien nog zaken hebben Zijn er verkiezingen in aantocht waarbij eene politieke partij belang heeft of vermeent te bobben, dan zijn aanstonds de voormannen der partij in beweging om de kiezers voor te lichten. Maar bij eene verkiezing van eene K. v. K blijlt gemeenlijk alles rustig. Van daar dan ook dat regel is: heel weinig belangstelling en nog minder opgaan ter stembus. In Amsterdam en Rotterdam en mogelijk op meer plaatsen, spannen, bij eene verkiezing voor de K v. K., de kiesvereenigingen er zich voor, om tusschen de kiezers onderling eenige voeling en aan de kiezers eenige voorlichting te geven, met betrekking I tot den Candidaat. Dit geeft natuui- I lijk iets, maar uit den aard der zaak I zijn zij niet de gewensciite bemid .delaars Eene kiesveieeniging is ei ne I politieke vereeniging, ten minste zij hekerit kleur in politieke richting. En dit acht ik een nadeel bij hespro- kingen van een Candidaat voor eene K. v. K; althans voor eene plaats als de onze. Volgens mijn gevoelen is de vereeni ging «Handel en Nijverheid" bier, liet aangewezen lichaam om voeling te houden met de kiezers voor de K v. K, hen op te wekken en in hare maandvergaderingen de candi- daten te bespreken. Hoe minder partijgeest of godsdien stige richting, zoowel in de eene als in de andeie Corporatie, zich laat gelden, hoe beter! voor beide is strikte neutraliteit zoü ik zeggen, de eerste levensvoorwaarde, om aan beider doel te beantwoorden. Terecht hebben zij die «Handel en Nijverheid" bij bare eerste zwakken schrede steun den, begrepen, dat voor Amersfoort deze vereeniging aangewezen was om in eene leemte te voorzien en hebben zij dit in Art 1 van bet Huish regl. opgenomen. Later is hierin eene wijziging ge- bracht en is bet artikel, voor zoover bet betieft de bespreking van candi- daten voor de K v. K. bij Besluit der algem. vergadering van 5 Juli 1901, drie jaren buiten werking ge steld. Destijds was ik nog niet lid der vereeniging, en heb de discussiën daarover niet bijgewoond. In die dagen zullen de motieven daartoe zeker overwegend zijn geweest, doch ik veiliouw dat, nu spoedig de schor- schingstijd is verstreken, de vereeni ging op een standpunt is gekomen, waarop ongehinderd ait. 1 in zijn geheel in praktijk kan worden ge bracht. In de dagen, toen genoemd besluit werd genomen, was de meer derheid bevreesd, dat door het be spreken van Candidaten, licht gele genheid werd geboden, om, zij hei ook ter sluiks, minder gewe.usclile opiniën. minder gewenscht natuurlijk voor den bloei der vereeniging, naar binnen le doen sluipen. Dit motief acht ik van groote juistheid, indien door de eene of andere politieke of godsdienslige partij naar de opper macht in de vereeniging zou worden gestieeld. Maar ik geloof, dat na de veiloopen drie jaren, nu de vereeni ging heeft gewerkt en de belang hebbenden weten, hoe zij hare taak opvat, ieder lid overtuigd zal zijn, dal partij-ijver, bij haar binnenge bracht, der Vereeniging zou schaden. En 't wil mij voorkomen, dat niet één der leden daartoe 't initiatief zou willen nemen't Is mijn vast ver trouwen dat ieder lid te veel aai; haar gehecht is, om haar daarmèe te schaden in haar ontwikkeling! Een voorname oorzaak dei onbe kendheid met de K. v. K. aclit ik mede gelegen in de omstandigheid, dal bij, die kiezer voor deze Corpo ratie wenscht te woiden, zich moet opgeven bij het Gemeentebestuur. En voor deze aangifie staat, betrekkelijk, een korte tijd en kornt slechts om de twee jaar voor: in het jaar waarin eene periodieke aftreding en, als ge volg daarvan, eene verkiezing moet plaats hebben. Zoo is er in dit jaar weer gelegenheid zich aan te geven, doordien, drie leden periodiek moeten aftreden. Art. 7 van het reeds vroeger genoemd reglement bepaalt: «Vóór 15 Juli van het jaar, waarin eene periodieke vei kiezing moet plaats hebben wordt eene voorloopige lijst door B. W. opgemaakt." «Op die lijst worden gebracht de namen van a. hen, die op de laatst vastge- gestelde lijst van kiezers voor de Kamer voorkomen, en in hunne Bur gerlijke rechten zijn; b. hen, die van hunne aanspraak om op deze lijst te worden geplaatst schriftelijk hebben doen blijken." De Burgemeester noodigt daartoe hen, die niet op de laatst vastgestelde lijst vooi komen, maaraanspraak maken om op de kiezerslijst te worden ge plaatst, uit, daarvan vóór 1 Juli aan- gi/te te doen. Het model dezer aan gifte wordt door den Min. van VV., H. N. vastgesteld." 't Is overbodig bier iets bij te voegen. Wie kiezer kan zijn is reeds aan gegeven. De leden der K v. K. alhier, wor den gekozen voor een tijdvak van vier jaren. Om de twee jaar treden telkens drie leden af, die herkies baar zijn. De herstemming die binnen kort (12 April) moet plaats hebben tus schen de Heeren E. Klasser en H. Meur- sing is voor het tusschentijds aan vullen van een opengevallen plaats in de K. door bet verlaten der Ge meente van den Heer A. Visser. De leden die volgens rooster moeten aftreden met het einde van dit jaar zijndo Heeren H. C. van Dain, C. van der Zoo de Jong, (die, als mijne inlichtingen juist zijn bij de a.s. perio dieke verkiezing niet meer in aan merking wenscht te komen,) en de reeds vertrokken Heer A. Visser. De te kiezen candidaat bij de a.s. herstemming krijgt dus zitting tot einde December. 't Is opmerkelijk dat juist deze her stemming, de, in mijn vorige artikel, uitgesproken meeningen van de Ka mers v. K., en die van de Middel stand, zuiver teruggeeft, want hoewel er niet officieel een Candidaat is ge steld bij de eerste stemming, is het van genoegzame bekendheid van beide Candidaten, uit welken hoek de wind waait. Of zij, die kiezer zijn en zich scharen bij den handeldrijvenden Mid denstand, (de heer Klassei behoort daartoe.) zich zullen laten gelden bij de a.s. herstemming? 12 April zal hierop antwoorden S. J. VAN DUINEN. Staatscommissie!). Zeker naar aanleiding der benoeming eener Staatscommissie de hoe veelste? inzake de Jachtwet, schrijft de «Arnh. Ct." «Naar wij vernemen, begint men in bevoegde kringen zich ernstig be zorgd te maken over de dreigende schaarschte van Nederlandsche inge zetenen, geschikt en genegen om als lid zitting te kunnen nemen in Staats commissies. Door enkele invloedrijke personen moet daarom het denkbeeld in over weging zijn genomen om, terstond nadat de gewijzigde wet op het Hoo- ger onderwijs afgekondigd en in wer king getreden zal zijn, aan één onzer Rijks-Universiteiten een bijzonderen leerstoel op te richten, met het doel om leiding te geven aan de studie van personen, die later als leden van Staatscommissies zullen kunnen op tieden." Het 10e regiment. Van het nieuw te vormen 10e re giment infanterie zullen in garnizoen komen of blijven: de staf te Haarlem het le bataljon te Hoorn; het 2de bataljon te Den Helder, en het 3de en het ide bataljon te Haarlem. Als voorloopige standplaats voor het de pot van het korps wordt aangewezen Haarlem. Bij het 1ste regiment infanterie zal een nieuw bataljon worden opge richt, hetwelk den naam zal dragen van 3de bataljon en te Assen in gar nizoen zal komen. liet 10de regiment infanterie zal voorshands gerekend worden te be hooren tot het verband van de 1ste divisie infanterie. De vrijwillig diende onderofficieren, koiporaals en manschappen van het 3de bataljon van het regiment grena diers en jagers, mogen lot 1 Januari 1906 de grenadiersuniform afdragen DOOR ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 41) Hij is gekleed in gewoon avond-toilet en draagt een zwaren gonden ketting op zijn vest wat niet erg meer in de mode is, geloof ik. Ten minste, mr. Larchmont draagt er nooit zoo een. Spoedig daarna bevinden wij ons op weg naar Dairy Kitchen, een prachtige restauratie, waar tegen een tamelijken prijs een zeer goed diner is te krijgen, terwijl wij bij het dineeren steeds geaccompagneerd worden door een or- chest en het welluidend geschreeuw van een stuk of vijftig bedienden. Onder de schitterende booglampen ontmoeten wij mr. Jenkins, een van de bedienden van Pacy en Co., die ons luidt toeroept: «Ik heb al twintig minuten lang een tafeltje bewaard, en ik heb honger.» «Dan heb je zeker je rok in den winkel reeds aan gehad. Ik geloof niet, dat jelui ooit eerder weg gaat dan op zijn vroegst om kwart over zes,» spot Alfred Tompkins uit de hoogte. Mr. Jenkins, gekrenkt door dit sohempen op zijn zaak,» ziet ons met sombere en honge rige stilzwijgendheid aan, terwijl wij aan zijn tafeltje plaats nemen. «Heb je het menu gevraagd, Horace vraagt Tompkins. »Neen! Wat is dat? is de vraag van Jen kins. Ik stik bijna van het lachen en miss Broughton merkt sarcastisch op«Misschien denkt hij wel, dat het de oesters zijn.» Mr. Jenkins wordt bij dezen spot van Sally zoo woedend, dat ik aan het gesprek een an dere wending geef, door haastig te vragen: «Naar welken schouwburg denkt gij ons te brengen Nadat hij de noodige bevelen voor ons diner heeft gegeven, behaagt het mr. Tompkins mij de inlichtingen te geven, waarnaar ik gevraagd heb. »Ik heb kaartjes voor de Paragon." »De Paragon I" roept Sally met schrik uit. «Waarom neemt u ons altijd mee naar de Paragon? Wanneer het nu eens Fauutleroy was geweest, dat ik nu al Zes maanden lang zoo graag eens wou zien, dan zou het nog wat zijn geweest! Zoudt u dat nog niet kun nen doen?" Mr. Tompkins krijgt een kleur. Hij begun stigt alleen de schouwburgen, die steeds stuk ken op hun programma's hebben staan, welke geen susses hebben of die reeds zoo lang zijn gespeeld, dat hun eerste glorie voorhij is, en de directeuren daarom zeer vrijgevig zijn met vrijkaartjes. Zijn betrekking als bediende in een der grootste winkels van drogerijen doet hem herhaalde malen deelen in de gunst der directeuren. Naar premières noodigt Tomp kins zelden iemand uit om mee te gaan. Hij houdt niet van die pre mi èrs, zegt hij. Hij houdt meer van een stuk, dat al wat oud is en een honderd maal of wat is opgevoerd. Alleen voor de Paragon inviteert hij wel eens iemand op een der premières." Bijgevolg is het naar de Paragon, waarheen mr. Tompkins ons zal brengen. Bij het hooren daarvan zakt mij het hart in de schoenen, want het is vrij zeker, dat Harry Sturgis Larchmont daar niet zal zijn te vinden. «Mis schien zal ik hem nu in het geheel niet meer zien, vóór ik heenga," denk ik droefgeestig. Tompkins bemerkt mijn afgetrokkenheid en vraagt zoo lief mogelijk: «Heeft datgene, waarmee uw gedachten u bezig hielden, zooals miss Sally zei, uw eetlust bedorven En zacht, als ware het de stem van Romeo, fluistert hij «Dacht gij aan mij Ik schrik op. De toon, waarop hij dat zegt Sally's waarschuwing om hem niets te zeggen van mijn vertrekEen plotseling vermoeden komt in mij op, een vermoeden, dat mij koel stemt tegenover mr. Tompkins. Eenige minuten later wandelen wij over den Broadway en nemen een rijtuig, dat ons moet brengen naar de Paragon een kleinen schouwburg, waar men somtijds goede stukken speelt, doch die zelden goed bezet is. Men geeft dezen avond een blijspel en ons gezelschap verlaat in een goede stemming het gebouw behalve ik. Wij wandelen langs de Yijfde Avenue en loopen dezen drukken verkeersweg af. Ge durende de wandeling vertelt mr. Tompkins, dat hij een groote promotie heeft gemaakt en meer salaris heeft gekregen. Dit stukje nieuws heeft hij blijkbaar bewaard, om daar mede indruk te maken op mr. Jenkins, op Sally of op mij. Bij de Zes-en-Twintigste Straat schijnt het geluk mr. Tompkins financiëel roekeloos te heb ben gemaakt. Onverwacht zegt hij; «Wat zoudt u er van zeggen, jonge dames, wanneer wij hij Del gingen soupeeren?" «Soupeeren bij Del?" vraagt Sally onge- loovig. «Zeker." «Loop heen!" Doch Tompkins herhaalt ernstig: Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1