BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. De bij het 3de bataljon van bet regiment grenadiers en jagers inge deelde miliciens van de lichting 1903 en vorige lichtingen, behouden na den overgang van dat bataljon bij het 10de regiment infanterie de grena diersuniform. Voor zoover die militai ren nieuwe kleedingstukken mochten noodig hebben, wordt hun al dadelijk de infanleriekleeding verstrekt. Naar wij vernemen had Dinsdag te 's-Hage, op uitnoodiging van den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid een langdurige conferentie plaats tusschen den minister, den directeur-generaal van de afdeehng Landbouw, en den heer mr. F Hesselink van Suchtelen, burgemeester van Wageningen. De samenspreking liep geheel over zaken, de Rijks Land bouwschool te Wageningen betref fende De „Keizer der Sahara". Men schrijft uit 's Graveriliage M.en weet dat Jacques Lebaudy, zich. noemende Keizer der Sahara, thans in Deri Haag zijn intrek heeft genomen. Hij is veigezeld van de «ordonnance- officieren" Renort en llidoux, en zou plan hebben in de residentie een legatie van zijn keizerrijk te vestigen, en in Den Haag of nabij die stad een paleis met een uitgestrekt park te stichten. Men wacht een gezantschap van den Sultan van Marokko, met diens broeder aan 't hoofd, die den heer Lebaudy een keizersmantel zou komen aanbieden, namens dien Atiikaanschen vorst. Anrdbeiencultuur. De aardbeienbouw wordt, wat den uitvoer naar Duitschland betreft, be dieigd door een invoerrecht van 20 mark per 100 K.G., dat aldaar wordt voorgesteld. Dit Kennemerland wordt een adres gezonden aan den minister van Buitenlandsche Zaken om zijne hulp aan te wenden dat dit recht wordt vastgesteld. De Vereeniging Tuinderswelvaren te Beverwijk heeft zich in deze gewend tot den afge vaardigde van dat district, den heer Passtoors, die zijn hulp en invloed bij Buitenlandsche Zaken heeft toe gezegd en niets onbeproefd zal laten om dat gevaar te keeren. Groot Nationaal Concours voor Harmonie- en Fanfaregezelschappen op 15 en 16 Augustus a.s. te Bussum. Een groot nationaal concours voor harmonie- en fanfaregezelschappen zal te Bussum gehouden worden op 15 en 16 Aug. as. Dit concours is door de harmonie «Cresendo" uitge schreven ter herdenking van haar 12'u jarig bestaan Een feestcommissie is reeds gevormd, waarin alle inge zetenen zijn (ertegenwoordigd, zoodat het feest wordt ingericht door en met medewerking van geheel Bus sum Verder zullen gedurende deze concours-dagen verschillende festivi teiten plaats hebben, teneinde den deelneineis en bezoekers zooveel mogelijk uitspanning bij hun verblijf alhier te! verschaffen, zoodat door deze algemeene medewerking een feest zal gevierd Worden, Bussum waardig en zooals men dat in Bussum en van Bussum's ingezetenen gewend is. Dat door hoogerhand belang in dit feest gesteld wordt, blijkt uit de reeds ontvangen medailles van 11. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder, Zijne Koninklijke Hougheid Prins Hen drik en Zijne Excellentie den Com missaris der Koningin in deze pro vincie. Ook vele ingezetenen en alhier bestaande vereenigingen zegden me dailles toe, waardoor de harmonie op een uitgelezen verzameling van prijzen kan bogen. De inschrijving voor deelnemende gezelschappen is opengesteld tot 5 April a s. Naar wij vernemen is groote deelname te verwachten. Belangstellenden gelieven voor ver dere inlichtingen zich te wenden tot den heer D. P. van Berg, voorz. der harmonie, «Cresendo." Volgens een berichtgever van the Times te Wei-hai Wei is het op Koreaansch gebied, dat de Japanners den aanval der Russen zullen afwach ten. De te llayu en Chemulpho ge lande troepen vormen één verdedi- ginsfront, en de meer Noordelijk ontscheepte, nóg grootere ki ijgsmacht, zal een tweede vormen, welks voor- po-len reeds met den vijand in aan raking waren. o.a. op bloedige wijze bij Alijn De Ru—i-che voorposten heeten zich i>p hel naderen der Japansche voorhoede terug te trekken tot zelfs over de Yalu en bij hun oprukken leggen de Japanners sterke garni zoenen in elke stad waar zij door komen. Te Sunchun moeten 800 Kozakken met veldstukken zijn aangekomen en nog verwacht worden. Zij behandelen de Koreaansche bevolking behoorlijk en betaler: voor alles. Generaal Kuropatkine zal bij zijn aankomst zijn hoofdkwartier noch te Chailein, noch te Mukden nemen, maar in het veel dichter bij Korea gelegen Liao-Yang, het laatste hoofd station voor Niucli-wang. De commissie, welke doordeCrimi- neele Kamer van het Parijsche Cas- satiehol werd belast met het onder zoeken van de op 't Ministerie van Oorlog in beslag genomen stukken betreffende de Dieyfus-zaak, heeft hare taak volbracht en de Crimineele Kamer zal nu heden officieel begin nen met hel onderzoek, waartoe werd last gegeven. Bij dat onderzoek, hetwelk mot gesloten deuren geschiedt, zullen flinke snelschrijvers de getuigenver- hooren opteekenen een nieuwe maat regel, welke de geiechtsverhande- lingen veel bespoedigen zal. Te Luik is een anarchistische bom- menaauslag gepleegd tegen het huis van den politie-commissaris Laurent. Het huis is vernield en duizenden glasruiten in de buurt zijn gespron gen maar ernstiger is, dat 7 per sonen zijn gekwetst, waarvan 4 ern stig. Aan den Majoor der artillerie Patijn zijn zelfs de beide beenen moeten worden afgezet Lord Milner heeft aan den welbe kenden Engelschen journalist William Stead, die onlangs in eeue vergadering te Kaapstad verklaarde, zich te scha men over Engeland's gedrag ten op zichte van Zuid-Afrika, den toegang lol Transvaal en den Oranje staat door welke landen Stead eene reis wilde ondernemen en waar Milner als satraap heerscht, ontzegd. Miss Hobhouse werd indertijd met geweld op Milner's last uit Kaapstad verwijderd. Waren de toestanden in Zuid- Afrika weikelijk zoo als Milner, ze in zijne vroegere rapporten heeft, en van dien aard, dat zij nakijken kon den velen, ook mot anderen blik dan door het eenzijdig oogglas van Cliam- herlain, dan zou de critiek der be zoeken immers vanzelf ontwapend worden. Waar aHes goed geregeld is, vinden de opruiers geen werk, de gieren geen aas! 't Moet trouwens gezegd worden, dat zelfs Daily News zich over Stead's uitdrukking »ik schaam mij," enz. heeft geërgerd. Men is trouwens in Zuid-Afrika meer niet goed over Engeland te spreken. Het Kaapsch Parlement heeft eene motie aangenomen, waarin deBritsche Regeering wordt gelaakt, omdat zij geen acht heeft geslagen op de vroeger door net Kaapsch Parlement aange nomen resolutiën tegen den invoer van Chineesche arbeidskrachten in Transvaal. Vreemdelingenverkeer. Onder voorzitting van den heer J. van der Horst Bruijn werd Woens dagavond de algemeene vergadering gehouden van de vereeniging «Vreem delingenverkeer." Behalve 8 bestuursleden waren er 11 gewone leden. De notulen der vergadering van 25 Maart 19u3 werden na voorlezing ongewijzigd vastgesteld. De 2e secr. de heer C- B Kok bracht hel jaarverslag over 1903 uit, hetwelk in druk onder de leden en belangstellenden zal worden verspreid. Wij vermeiden er alleen uit dat het ledental 130 bedraagt en het aantal begunstigers 34 Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, de heer M. W. F. J. de Jong bleek dat de ont vangsten bedroegen f 400 24 de uit gaven f600 59s, het nadeelig sal lo bedraagt dus f 194.35®, het voordeelig saldo over 1902 bedr oeg f798 86s, zoodat het eigenlijk kas saldo f604 51 bedraagt, daaiiri begrepen een me- rnone post van f150. De penningmeester werd op vooi- stel der commissie met het nazien der rekening belast, bestaande uit de heeren G. J. van der Zoo de Jong J. Sinnige en P. J. Frederiks, van zijn gehouden beheer gedecharcheerd. Met algemeene stemmen werden als bestuursleden herkozen de heeren M. L. Celosse. J van der Horst Bruyn en A M. Tromp van Holst, die allen weder zitting namen en in den va cature mr. Prikken werd voorzien door de verkiezing van den heer 11. Meursing. Mocht deze de benoeming niet aanvaarden dan wordt de heei J. Sinnige als gekozen beschouwd, daar deze na den heer Meursing het grootst aantal stemmen had Vervolgens kwam de viering van den Koninginnedag ter sprake. Verleden jaar werd kort voor dien dag de vraag gesteld of ook dien dag niet op wat waardiger wijze kon vvor den gevierd Toen was echter de tijd tot voorbereiding van een derge lijk leest te kort. Thans heelt echter het bestuur besloten dien dag althans in 1904 te vieren, al is 't maar door de avondvoorstellingen in de verschil lende zalen te bekostigen. Na veel discussie over de viaag. wie de leiding op zich zal nemen en of samenwerking moet worden ge zocht met de sinds 1898 slapende Hoofd commissie, werd besloten voor de feesten een crediet van f200 toe te staan, aan de gemeente een bedrag van twee a driehonderd gul den te vragen en de voormalige H. C. uit te noodigen met V. V. te over leggen om dien dag passend te doen vieren Daartoe werd bij acclamatie besloten. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat hij de vereeniging verte genwoordigde te Utrecht, waar 28 zustervereenigingen een conferentie hadden belegd. In die vergadering werden o.a. het Bondsorgaan besproken, dat voortaan door rte «Ned Kioskenimatschappij" te Rotterdam zal worden uitgegeven De Bond telt thans 46 afdeelingen. De heer Sinnige dankte liet Bestuui voor zijn pogen om de schoone wan delwegen zoozeer te verbeteren Spr. herinnerde aan de Commissie voor werkverschaffing, die de wandelpaden op den Berg deen maken en zeide gehoopt te hebben, dat de Gemeente haar puin daarheen zou hebhen ge bracht in slede van naar Eem en Haventje. De lieer Celosse moest opmerken, dat de Gemeente niet de wegen op het terrein van anderen kan vei be teren. Waar zou het einde wezen? Als zij hel doet, moeten de eigenaren die wegen afstaan; doen zij dat met dan kan de Gemeente niet beginnen otndut zij ook het einde niet weet De heer Van Sweden merkte nog op, dat het puin door de Gemeente moet bewaard als zeer kostbaar ma teriaal voor het Jaagpad De vergadeting werd hierna ge sloten. De acte Nuttige Handwerken ver kregen alsnog de dames T. M. Tijburg, M. M. Veeger A. S M Veen en J. B. van 't Wel, C. A Sinnige en R. Stolberg van hier. «Kunst naar Vermogen" geeft begin April weer een uitvoering. Het met de gouden medaille bekroonde antwoord op de Prijsvraag van den Volksbond tegen drankmis bruik, onder den titel «liet Alcohol vraagstuk, Handleiding ten dienste van het onderwerp aan Kweek- en Normaalscholen, door dr. H. Buringh Boekhoudt, voltooid door dr A. J. van der Weijde", zal in Mei a.s bij den uitgever dezer hel licht zien Door het breken van het lemoen van een met sparren zwaar beladen wagen, had een landbouwer van Hoog land Woensdagmiddag het ongeluk onder een der wielen te geraken. Deerlijk verwond werd hij opgenomen en na door Dr. Groneman die zware kneuzingen constateerde en het link- sche been gebroken oordeelde te zijn verbonden, naar het Aldegond -gast huis vervoerd. De bouw van een herstellings oord voor kinderen, hetwelk te Doom aan den Stamerweg zal verrijzen is op gedragen aan den aannemer J. Bun- nik alhier voor f 13.887. Ds. A. C. de Regt, Remon strantse!] predikant te Alkmaar, hoopt aanstaanden Zondagochtend te hall elf vóór te gaan bij de godsdienst oefening in de Reinonstrantsche kerk alhier. De inschrijvingen enz. voor het bijzonder Huldeblijk, aan ie bieden aan H M de Koningin-Moeder, als erkentelijkheid voor hetgeen II M gedurende 25 jaien voor liet Nedei- landsche volk heeft gedaan, hebben in deze Gemeente opgebracht f 1807, welke som aan de Hoofd-commissie is oveigetnaakt. In de plaats van den heer P. .1. Enter is door Burgemeester en Wethouders dezet Gemeente als Amb tenaar belast met de beleekening van stukken betredende vervolging ter in voi deiing van plaatselijke belastingen, aangewezen de heer A. L. van Leer, kommies le klasse der Rijks-duecte belastingen alhier, die beden de gevor derde eeden in handen van den Bur gemeester aflegde. Tot Hoofd commies ter Gemeen te Secretai ie. in de plaals van mr. W. D. Caudri, die met ingang van I April is benoemd lot adjunct-in specteur van het gevangeniswezen ui algeuieenen dienst, is door B. en W. hedenochtend int 26 sollicitanten benoemd jhr. 8 M. van Reigersberg Vetsluijs, thans Secretaris der Ge meente Goes. Door den heer A J. Krieger is aan den Gemeenteraad van Zali-Bom- mel vooiloopige concessie geviaagd voor den aanleg van een paardetiam van de haven door de stad naar het station. De grintweg van de stad naar het station is omstreeks 2500 M. lang (de afstand van het station hier ter stede naar het eind der tramlijn op de Kampstraat bedraagt 18o0 M.) terwijl thans een wagen van Van Gend en Loos do communicatie on derhoudt. De heer A. in 'l Velt, chef-de- hureau bij de N. C. S. alhier, hoopt 1 April zijn zilveien ambts-jubilé bij die maatschappij te herdenken. Bij het verbouwen eener kleine woning aan de Teutstraat, alhier zijn een twintigtal zilveren munten gevon den, die buitengewoon gaaf zijn De oudste is van 1620. De grootte van de meeste is die van een gulden. Quick. Tegen aller verwachtingen kwam Quick, hoewel met 10 inan spelende, Zondag te Amsterdam tegen R. A. P. iu den strijd. Als ten aanschouwe van een slechts klein aantal toesohouweis, het sein tot den aanvang wordt gegeven, is reeds dadelijk R. A P. de meerdere, wat wel le vei wachten was. lint scoren blijft echter lang uit; eerst 20 minuten vóór de rust scoort R A. F. lint eerste punt door middel van Sclueuder. Itieidoor aangewakkerd, komt R A. P. langzamer'hand lus en weel dit m doelpunten uit te drukken. Spoedig volgen dan ook punt 2 en 3 respec tievelijk van Snijders en Enklaar. Even vóór de rust weel Quick R. A P. te verschalken en zet den bal in het doel, waardoor zij haar eerste en eenige doelpunt weet le scoren Met 31 voor R. A. P., die het eerst met wind tegen speelde, gaat de rust in Na verwisseling van doel denkt iedereen, de score van R. A P aan merkelijk te zien verhoogen. doch door slechts schieten, wordt dit niet bewaaiheid, slechts weet zij 4 punten er aan toe te voegen, resp. doordat één dei achterspelers van Quick den bal zelf in het doel trapt (41). een aan RAP toegekende strafschop, die als 5e punt door Schreuder mooi wordt omgezet en de 6e en 7e van Broekhuijsen. die zeer veidienstelijk gedurende den geheelen wedstrijd werkte. Bij R A. P. blonk de voorhoede, vooral Prins zeer uit, terwijl bij Quick het achter-pelen zeer was te roemen. De overigens, vooial na de rust zeer onbelangrijke wedsti tjd, eindigde alzoo in R A. P." voordeel met 71, een overwinning, die haar ten volle toekwam. Maandag j I. werd door het Bestuur der Vereeniging oAmbaohtsschuul voor Amersfoort e. o." de toelating vastgesteld van leerlingen voor de cursus 1J04-I905. Zonder examen werden toegelaten, op grond der verklaringen van Hoofden van Scholen: Voor het timmeren: C. H. van Buuren, K. Eijkelenhurg; H. Lensing; J. Meerbeek; G. van Nleuwenhuizen; W. Pijpers; D. Tommei; R. G van Valken- hoef; (allen te Amersfoort); N. Donselaar; A. Mulder en G. Wolfswinkel (Woudenberg) J. de Jong en S. Roskam (Baarn); G. Kleyer (Bunschoten); D. Bouwmeester (Amerongen); C. Hougeboom (Eemnes); A. van Vloodorp (Amsterdam); Voor het smeden: J. G. Gemen; C. Gaasenbeek; K. G. de Ja- >er, Th. Langewakker; H. Ruvtenbeek; K. Hosier; J. v. Riet; C. Renes en J. Schreu der (allen Amersfoort); B. Lulherland en J den Hengst (Veenendaal); H. J. Nieuwenhuis (Khenen); B. v. d. Puyl (Laren); J. P. Roe teman (Hoogland); H. M. van Beek (Leusden); Voor het schilderen: W. Alings; C. Blommesteijn: D. v. Dorssen; J. Vredeling en H. W. van Wandeien (Amers foort); Voor het meubelmaken: H. van Beek; H. v. d. Brug; H. Grootkop; A. Nieuwkerk: G. Wolters; G. Velthuiren on R. v. Weveren (Amersfoort); T. Gerritsen (Baarn); H. M. van Laarhoven (Nijkerk.) Aan het toelatingsexamen werd deelgenomen door 22 candidaten, van wie 13 slaagden, t. w. Voor het timmeren: A. W. Boog (Amersfoort); C. van Essen (Renswoude); C. Tammer (Soesterberg); J. Etberse (Baarn); J. G. v. d. Mast (Nijkerk). Voor liet smeden: M. Koops en P. v. Voorthuizen (Baarn); J. Quint (Amersfoort); J. M. Balvers (Soester berg): J. M. T. van Waarde (Nijkerk); Voor het meubelmaken: A. W. v. Laarhoven (Nijkerk); E. Geuchies (Bunschoten). In 't geheel zjjn derhalve toegelaten voor den cursus 19041905: 58 nieuwe leerlingen en wel 22 voor het timmeren, 20 voor het sme den, 5 voor het schilderen, en 11 voor hel meubelmaken. De school zal op 15 April a.s., met het be gin van den nieuwen cursus, 148 leerlingen tellen, terwijl de schoolbevolking aan het einde van den loopende cursus 123 bedraagt. Ten gevolge vari de verleende Rijks subsidie zal vermoedelijk reeds met Mei a.s. begonnen worden met de herstelling van den toren le Soest. Dr. Ctiypers. de bekende bouw kundige, wien ook om advies gevraagd was. zegt in zijn schrijven oa «De gemeentetoren is een stuk van niet geringe bouwkundige waarde, dat in zijn oorspronkelijken toestand voor de toekomst niet zekerheid dient bewaard te worden Het maken van vier kapiteelen zou het karakter van den bouwtrant schaden. Gewenscht is de huidige houten wijzerborden te vervangen door ijzeren cirkels met ijzeren cijfers, en deze te vergulden. De traceeringen, welke gedeeltelijk reeds abusievelijk zijn toegemetseld, moeten weder zichtbaar gemaakt worden." Agenda. Zaterdag 19 Maart Feestavond van de Friesche-vereeniging. tKeizerskroon" 8 uur. Woensdag S3 Maart. A. B. B. Openb. vergadering. Spr. J. Oude geest »De Toekomst 8 uur. Tournée Emile Bamberg, 's middags 2 uur kindervoorstelling, 's avonds 8 uur gewone voor stelling. 375e STAATSLOTEltIJ. Eerste klasse. Trekking van 16 en 17 Maart 1904. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Ledcsvebeb te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 20. 3235 3707 3725 4620 4630 4659 10924 15877 17488 en 18659. Te zamen 10 prijzen. De tweede klasse trekt van 2831 Maart 1904. Men schrijft aan de »'s-H<-.rt. Ct." d.rl. 14 Maart, uit Tilburg: «Vorig jaar kwam alhier een «dame", die bij een familie als gezelschaps juffer in dienst zou treden. Te elfder ure schenen echter minder gunstige informaties Ie zijn ontvangen en werd haar hij aankomst medegedeeld, dat men haar diensten niet vei langde. De juffrouw zocht en vond een onder komen in een logement, waar zij tot lieden verblijf hield «In dien tusschentijd maakte zij kennis met een jonkman en scheen geen haast te hebben elders een be trekking te zoeken, tot opeens van haar broeder uit Amerika een tele gram kwam. dat een oom in het Verte Westen was overleden en aan ieder van hun drieën (zij had nog een broeder of zuster) de niet on aanzienlijke som van een of ander half millioen dollars naliet. Later kwam nog bericht, dat haar broeder in Brussel bij zijn aanstaande was, hij zijn zuster hier zou afhalen en zij samen de zee zouden oversteken om de erfenis te gaan halen. «Grootsche plannen werdefi ge maakt en de huwelijksplechtigheden di uk besproken, toen heden de aan staande bruid met een bezoek werd vereerd van den Heer Batelt. hoofd inspecteur der recherche te Amster dam. die de millioenen-juflrouw on middellijk herkende als een groote oplichtster, die reeds meermalen met de politie inaanraking was geweest. Onmiddellijk werd zij gearresteerd, zoodat de huwelijksplannen en reis tochten tot later zullen worden moeten worden uitgesteld." BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 10 tot en met 16 Maart. Geboren: Jan Cornells Hermanus, z. van J. H. Weijers en W. H. Janssen. Carel Johannes, z. van H J. Paata en W. J. Jansen. Maria Hendrina, d. van G. C. Schellinger en M. H. van Eeden. Anna Maria, d. van T. Krijnen en Jé. van de Pol. Wouters, d. van H. van Veluw

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2