NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BUITENLAND. FEUILLETON. BARON MONTEZ No. 24. Woensdag 23 Maart 1904 Dne-en-dertigste jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. GRATIS. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden' uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonii°. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Zij, die zich met ingang van 1 April a.s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers De «Daily Telegraph" verneemt uit Tokio, dat, naar een der bladen mededeelde, een Japansche divisie Zaterdag ontscheept werd op het schiereiland Liaotong, en de Russische troepen achter Port-Arthur aanviel Te gelijker tijd bombardeerde de vloot de haven en de stad. Het gevecht begon om zes uur des avonds en duurde tot Zondagmorgen tien uur. Zestien schepen namen aan den aan val deel, waarvan het resultaat was, naar men zegt, dat Port-Arthur door de Japanners werd bezet. Bijzonder heden ontbreken. Het bericht is niet bevestigd, maar men verwacht sedert eenige dagen het bericht van een nieuwen aanval op Port-Arthur. Men verzekert hier ook dat een hevig gevecht plaats had bij Tsjong- sjong, waarin de Russen (100 dooden 6n gewonden verloren. De «Daily Chronicle" verneemt uit Sjanghai, dat, volgens berichten uit Nioetsjwang, de Japanners den berg pas bij Tatoeng doortrokken. Men verzekert, dat er schermutselingen plaats hadden tusschen Japanners en Russen. Voor de Japanners slaat thans de weg open, om op te rukken naar den bergpas bij Motien, waar een slerke Russische troepenmacht is opgesteld. Verschillende treinen met Russische geuonden gingen voorbij Tashichiao, opweg naar Liaojang. Zest tukken belegeringsgeschut zijn te Nioetsjwang aangekomen van de forten bij Port- Arthur. Men verwacht er nog meor. LalTan bericht uit Zuid-Afiika. dat de Engelsche troepen zich aan ernstige muiterij hebben schuldig gemaakt. Zaterdag verzetten zich 600 man van een regiment in Howick (Natal) tegen hun meerderen. Het bataljon bevond zich op weg van Pretoria naar Durban, waar het schpep zou gaan In den aanvang beproefden de officieren ver geefs de orde onder hun manschappen te handhaven De soldaten trokken met de blanke wapenen op de stad aan en bedreven daar ernstige mis handelingen. Daarop ontstond een strijd tusschen de burgers en de sol daten. De laatstee trokken de geheele stad door en plunderden de meeste huizen. De commandeerende generaal te Pietermaritzburg heeft een bataljon van het Yorkshire-regiment en 2 ka nonnen gezonden om het oproer te onderdrukken. In Juni zal de aanleg van het Panama kanaal worden voortgezet; 50 060 arbeiders zullen daarbij werk vinden. De katoenmarkt is de laatste maan den het tooneel geweest van de dol zinnigste speculaties ten deele veroor zaakt door de geringe opbrengst van den katoenoogst, maar niet mindei door de woeste speculanten in de Vereemgde Staten. Ontzettend waren de telkens weer- keerende heurspanieken en vermogens werden daar op één middag gewonnen of verspeeld. En vaak door de vreemdste oor zaken Zoo wordt verhaald, dat een der voornaamste speculanten eens sen paar dames van zijn kennis de beurs liet zien. Toevallig was de markt sinds enkele dagen tamelijk vast en de handel weinig levendige, zoodat de dames 't er een «saaie boel" vonden. «Wacht," zei de speculant toen, «we zullen eens wat leven in de brou werij brengenhij riep een paar makelaars en gaf ze kooporders. Onmiddelijk werd het drukker op de markt, langzamerhand stegen de prijzen tot een flinke hoogte. Toen tegen 't sluiten der beurs gaf onze grappige koopman aan zijne makelaars opeens hevel tot verkoopen. Daardoor ontstond een dolle paniek en menigeen ging gei u'ineerd naar huis. doch en dat is toch maar de hoofd zaak. nietwaar? de dames hadden zich kostelijk vermaakt. Doch niet alleen de beurslui, ook de arbeiders in de katoenfabrieken zijn de slachtoffers van zulke gewetenlooze speculaties. Ook in ons land, maar vooral in de Engelschekatoendistricten, is de wei kloosheid en armoe grool onder de spinners en wevers, alleen zeer uitgebreide liefdadigheid kan ze voor den hongerdood behoeden. In Engeland is men daarom thans van plan in de eigen koloniën de ka- toenaanplant eneigiek ter hand te nemen, om aldus onafhankelijk te worden van de Amenkaansche katoen productie zoowel als van de Aineri- kaansche speculanten. En te Manchester is dan ook reeds een maatschappij gevormd, die in alle deelen van 't Britsche wereldrijk, in Rhodesië en West-Afrika, in Britsch Indië en in West-Indië de katoen- aanplant zal aanvangen. Aldus hoopt men binnen enkele jaren zoo zelfstan dig te zijn, dat crisissen als de jongste voor altijd tot het verleden zullen behooren. Gisteren werd in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een vergadering gehouden van predikanten der Nedei-dnitsch Hervormde Kerk, naar aanleiding van de oproeping van dr. G. J. Vos Az. te Amsterdam c. s., ter bespreking van de vraag of de aanneming van de Ilooger-Onderwijswet al dan niet nadeelig zal zijn voor den bloei en het leven der Ned. Hervormde Kerk. De vergadering weid bezocht door ongeveer 200 predikanten van ver schillende richtingen. De pets had geen toegang Naar verluidt werd met groote meerderheid de navolgende motie aan genomen welke gezonden zal worden aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal «De vergadering van predikanten der Ned. Herv. Kerk, gehouden te Utrecht 22 Maart, spreekt uit dat de intrekking of de afstemming van het aanhangige wetsontwerp tot wijziging van het Hooger-Onderwijs eisch is van trouw aan het Protestantsche beginsel van recht tegenover liet historisch karakter der Herv. Kerk in zake theologische faculteit en van financieel en wetenschappelijk belang van het Nederlandsche volk." De Paaschoefeningen van de Ned. Weerbaarheidsvereeniging wor den gehouden op Maandag 4, Dinsdag 5 en Woensdag G April a s. De eerste dag zal geoefend worden in verband met «Volksweerbaarheid", op de Zeisterheide. Na afloop dier oefening wordt gemarcheerd naar Doorn, waar de troep wordt onder gebracht bij burgers. In deze plaats wordt gezamenlijk gegeten in het hótel «Het Wapen van Doorn". De tweede dag zal 't kolliedrinken in 't veld plaats hebben en wordt de troep na afloop der oefening onder gebracht in schuren te Driebergen. De voeding zal dezen dag bestaan uit zoogenaamde volksspijs, welke ook in het leger wordt gebruikt De derde dag zal de oefening op zoodanig tijdstip eindigen, dat allen vóór het eten in hun woonsteden kunnen terugkeeren. Door de Vennootschap «De Neder landsche Financier" te Amsterdam is wederom uitgegeven een «Tabel der laagste en hoogste koersen van alle in 1903 te beurse van Amsterdam verhandelde fondsen". Aan de samen- Kiezersbond." stelling werd de grootst mogelijke zorg besleed. Deze Tabel voor effectenhandelaars onmisbaar is zeker ook voor parti culieren zeer interessant met het oog op de groote schommelingen van som mige waarden in het afgeloopen jaar. De prijs f 1.75 stelt ze binnen ieders bereik. Men herinnert zich wellicht hoe de jeugdige Harderwijker schipper Albert Foppen in den winter van 1902 in de Zuiderzee met bevroren handen en voeten uit den mast van zijn vaartuig gered werd. Deze jonge man is thans in zooverre het ongeval te boven gekomen, dat hij zich op kunstbeenen tamelijk goed kan voort bewegen. Van de rechterhand bleef niets over; van de linker alleen de duim en de onderste leden der vingers. Door voortdurende oefening heeft hij het zoover gebracht, dat hij hiermede een fraaie hand schrijft, zoo mooi zelfs, dat wie het schrift ziet, versteld staat over de schoonheid van den lettervorm. Foppen is thans benoemd als schrijver op de gemeente-secretarie te Harderwijk. Directeuren van het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen hebben ii> hunne vergadering van 21 Maart voor de Nedeilandsche opgravingen te Argos eene subsidie toegestaan van f250. In het geheel is nu ten behoeve van het Argos-fonds geteekend voor eene som van f1986 50. In de buurtschap Zevenhuizen onder Apeldoorn doen zich gevallen van besmettelijke ziekte, met name blauwe mazelen, vo;r. In de geheele gemeente Apeldoorn zijn alle open bare scholen gesloten. (A. Cl.) In een Zaterdag te Utrecht gehouden vergadering van Bestuurs leden van vrijzinnige kiesvereenigingen is besloten tot oprichting van een «Utrechtschen Provincialen Liberalen DOOR ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 42) iiIk meen het ernstig! Een souper bij Del!" Deze kans is te goed voor Jenkins om te kunnen weigeren. «Je hebt gelijk," zegt hij en maakt zich gereed den weg te wijzen. Een oogenblik denk ik aan terugkeeren. Het is heel goed mogelijk, dat ik daar Harry Sturgis Larchmont ontmoet. En ik zou niet gaarne willen, dat hij mij in een restaurant of balzaal zag in gezelschap van den blo zenden Tompkins. Sally trekt mij evenwel aan den arm en fluistert iiEen souper bij DelmonicoDat is een buiten kansje I" Aarzeling zou nu al te dwaas zijn. Ik weet heel goed, dat zij zon trachten mij naar bin nen te dragen, wanneer ik niet gewillig mee ging. Ik volg hen dus. Ik werp bij het binnentreden een blik op onzen groep, een blik, die mij tevreden stelt voor zoover het Sally en mij betreftde heeren maken echter niet den indruk, alsof zij ge boren waren voor de deftigheid van deze restauratie. Sally's kleeding is zeer net. Ik weet, dat ook mijn kleeding in orde is. Boven dien is de bediende, die ons den weg wijst, de beleefdheid en onderdanigheid zelf, De trotsche oberkeiler maakt echter meer indruk op mij met zijn bevel: «Table pour quatre!" De kleeding van onze cavaliers voldoet mij niet bijzonder. Wel zijn zij beiden in zwarten rok gekleed, doch deze is niet naar de nieuwste modeen bun vesten zijn niet zoo mooi wit als die der andere heeren, die ik aan de na burige tafeltjes zie zitten. Bovendien dragen zij ieder drie buitensporig groote knoopen in bun overhemd. Ik ben blij, wanneer zij eenmaal zitten en bun horlogekettingen voor het gezicht zijn verborgen; want deze omgeving is geschikt om elk gebrek in de kleeding van beer of dame bijzonder iD het oog te doen vallen. De kamer baadt in een zee van licht. De toiletten der dames, die bijna allen juist uit de opera zijn gekomen, zijn alle even prachtig; de kleeding der heeren is onberispelijk tot in de kleinste kleinigheden. «Nu hebben we een menu," merkt mr. Tomp kins op en hij houdt bet Jenkins onder den neus, zoodra de kellner bet voor hem heeft neergezet. Een oogenblik later stopt bij mij heimelijk de carte du jour toe en fluistert: «Help mij eens even Zij is in bet Franscb gedrukt, en hij weet, dat ik met die taal op de hoogte ben. «Ik zal u wel even uit uw verlegenheid helpen," lacht Sally. «Aan de andere zijde staat bet in bet Engelsch." Tompkins bestelt in zijn verlegenheid oesters, koude patrijs, roomijs en een flesch champagne en aldus krijgen wij een zeer goed diner. Ik heb intusseben al mijn aandacht bij een gesprek, dat aan een tafeltje naast ons ge voerd wordt. Daar worden bijzonderheden verteld, die mij belang inboezemen. Een der dames merkt onverschillig op: «Ik boor, dat mrs. Dewitt Zaterdagmorgen naar Europa gaat. Miss Severn gaat onder «bare hoede mee, geloof ik." «Natuurlijk gaat ook de beer Larchmont met zijn pupil mee?" vraagt een der heeren. «O, zeker; zij vertrekken met de Aurania. Men zegt, dat de belangstelling van mr. Larchmont in mejuffrouw Jessie Severn anders is dan die van een beheerder van haar ver mogen of voogd over haar persoon." Ik kan niets meer van dit gesprek opvangen, want bet gezelschap staat op en gaat been. Wij gaan ook spoedig been, nadat de beer Tompkins eerst een treurigen blik op zijn rekening beeft geworpen. In de vestibule I gebeurt wat ik heb gevreesd en tevens gehoopt. Ik zie Harry's Larchmont's gelaat weer. Hij spreekt met een beer, die bij bet bureau staat. Zijn vriend zegt tot hem: «Gij leidt van avond zeker den cotillon met miss Severn «Zeker, voor bet laatst misschien Dit met een lichten zucht. «Waarom voor het laatst?" «Ik ga weg." Dit is een bevestiging van hetgeen ik daar zooeven aan het tafeltje heb geboord. Een oogenblik later valt zijn blik op mij. Een bediende zal mij juist mijn mantel aan geven. Een seconde, en bij staat naast mij met uitgestrekte hand, welke ik niet kan wei geren. «Hoe vaart u, miss Minturn vraagt hij. «Geen nadeeligen invloed ondervonden van den storm?" «Neen," antwoord ik, «alleen dankbaarheid." De storm beeft echter wel degelijk invloed op mij gehad. Ik wend bet hoofd om, want mijn wangen gloeien. «Gekheid," zegt hij«denk daar niet zoo ernstig over. Ik denk er nu nog alleen aan met genoegen." «Wat? Ook dat u achter bet buffet hebt geslapen (Wordt vtrvolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1