Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De oproeping tot het houden van die bijeenkomst is uitgegaan van de heeren H. J. van Andel (Driebergen), mr. W. H. de Beaufort (Leusden), mr. W. H. M. Boers (Utrecht;, J. J. van der Eist (Amersfoort), J. Everwijn (Utrecht), C. J. Kneppelhout van den Sterkenburg (Driebergen), M. D. van Lessen (Utrecht), mr L. van Lier (Utrecht) J. Prillevitz (Amersfoort), jtir. K. J H. A Ram van Bottenstein (Zeist), J. M. Thiel (Amersfoort) en mr. C. de Wilde (Utrecht). Het doel van dezen Bond, die zijn zetel heeft te Utrecht, wordt in het in die vergadering vastgestelde Re glement omschreven als: bevorderiug van de onderlinge voeling en samen werking tusschen de voorstanders der liberale beginselen in ons gewest. De Bond zal trachten dit doel te bereiken door: 1. het verleenen van raad en steun bij verkiezingen voor de Tweede Ka mer en voor de Provinciale Staten 2. het bevorderen der verspreiding van de liberale politieke beginselen onder de kiezers door hel aanmoedi gen en onderhouden van de plaatse lijke organisatie van geestverwanten, het doen houden van politieke voor drachten, het rondzenden van vlug schriften en strooibiljetten, en verdere gepaste middelen. In een nader bijeen te roepen ver gadering zal het Bestuur worden saamgesteld dat uit negen leden zal bestaan en waarin alle zes provinciale kiesdistricten vertegenwoordigd zul len zijn. Jl. Zaterdag werd aan de Am bachtsschool alhier door de technische commissie uit bet bestuur een ver gelijkend examen afgenomen van eenige daarvoor nitgenoodigde sollici tanten naar de betrekking van onder wijzer in het machinebankwerken en vakteekenen Op de voordracht wer den geplaatst: 1. de heer Abrali de Jonge, van Utrecht; 2. de heer J. H. Goud, van Rotterdam; 3 de heer G. Verbeek, van Amsterdam. In de daarna gehouden bestuurs vergadering werd met ingang van 15 Apiil a.s., en onder nadere goed keuring van den minister van Bin- nenlandsche Zaken, voor de betrek king benoemd de heer Abrali. de Jonge, te Utrecht. De eindexamens der leeilingen van de derde klasse in timmeren, smeden en schilderen, ten overslaan der technische commissie gehouden, zijn thans geëindigd Du uitreiking dei getuigschriften aan de geslaagden zal plaats hebben op Donderdag 31 Maart, des nam. te 2 uren. Het »Frysk Selskip, Amersfoort," gaf Zaterdag j 1. in de Keizerskroon ter herdenking van zijn eenjarig be staan een winterjounenocht De op to fleren stukken liepen heel goed van stapel en dal de vrij tal rijke aanwezigen zich amuseerden bewees hun applaus na alloop van elk nummer, vooral de Loftkaslielen fen Evert en Tsjamke. Olpt en Kekke, alsmede In Nooi Wolkumthuis, brachten de lachspieren af loe in beweging. Een woord van dank, aan allen die meewerkten tot het slagen van dezen avond, is hier dan ook wel op zijn plaats. Een gezellig dounsjen, dat afge wisseld werd door foordrachten, die ook nog al in den smaak vielen, be sloot dezen avond. We willen hopen dat deze veree- niging, die werkelijk verdienstelijke krachten bezit, zich in steeds toene- menden bloei moge verheugen. S. De prettige feesten die nu en dan in bet Instituut Van der Sluys te Amersfoort gegeven worden, be wijzen duidelijk, dat ernstige studie geen beletsel behoeft te zijn om nu en dan flink pret te maken. Zaterdagavond j.l. vierde men in die inrichting eene soireé waarbij oud en jong zich kostelijk amuseerde. Er werden 2 blijspelen opgevoerd n 1 «barbier brugwachter" door jongens en «de meisjesstaking" door meisjes en jongens. Deze stukjes werden afgewisseld door muziek en voordrachten. Het past niet om een liefhebberij- tioneelvereeniging te cntiseeren. Dit maal rneenen wij evenwel daarvan te mogen afwijken omdat wij van deze uilvoering mets dan goed kunnen zeggen. Men boude ons dus deze on bescheidenheid ton goede Iedereen. niet één uitgezonderd, kweet zich voortreffelijk van zijn taak Gedurende de pauze liet de gramo phone eenige stukjes hooren. De voorstelling werd besloten met een zeer geanimeerd bal. Een woord van lof aan mijnheer en Mevrouw Van der Sluys die alles doen om hunne leerlingen genoegen te verscliaflen. De Utrechtsche Jachtvereeniging houdt 24 Maart a.s. een vossenjacht achter de honden der Koninklijke Veluwsche Jachtvereeniging. Master of the hounds: le-luitenant C. A. Prins, van het le regiment veld-artillerie. Meet: 12 uur, straatweg Zeist— Driebergen ter hoogte van mijlpaal 82 nabij Huize «Kleine Breul". Einde: op de heide nabij de Paltz. Zaterdagavond, ongeveer halfze ven, geraakte een 3'/, jarig knaapje, aan het waakzaam oog der moeder ont snapt. bij de Bloemendalsche brug in de Beek. Gelukkig werd het ongeval opgemerkt door een vrouw die zich haastte de naastbijwonenden te waar schuwen en op wier hulpgeroep de Heer M. toeschoot, die liet genoegen mocht smaken, de kleino, die reeds een eind was weggedreven, op het drooge en bij zijn ouders te brengen. Hoewel men in den beginne het ergste vreesde is het knaapje er met den schrik en een nat pak afgekomen. Agenda. Woensdag 23 Maart. A. B. B. Openb. vergadering. Spr. J. Oude geest »De Toekomst 8 uur. Tournee Emile Bamberg, 's middags 2 uur kindervoorstelling, 's avonds 8 uur gewone voor stelling. Vrijdag 25 Maart. d Jubal", gewone repetitie, 's avonds half acht, cafe nDe Arend". A. B. B. Alg. ledenverg.'s avonds half negen, in sDe Toekomst". Winkelstand. De vorming van grootwinkels, van reuzenrnagazijnen aldus oordeelt de Maasbode is eeD onontkoom baar gevolg van de moderne verande ringen in productiewijze, communi catiemiddelen en kapitaalvorming De agent, de grossier, de kleinhandelaar worden langzamerhand steeds meer onontbeeilijke schakels in de distri butie der koopwaar. Het denkbeeld van de fabiiek rechtstreeks naar den verbruiker, breekt zich dan ook voort durend baan. 't Heeft het goede gevolg, dat de koopeis voor dezelfde soms gelds zich méér verbruiksartikelen kunnen aan schaffen dan vroeger. En de hierin voor hen gelegen drang van het on weerstaanbare eigenbelang zal ver moedelijk alle pogingen om het grond vesten van groolwinkels te weerhou den, illusoir maken Zou het, in het algemeen belang beschouwd, van zooveel nadeel zijn vraagt het blad als het groot ge- lal bedrijvers van tusschenhandel immersonproductieve krachten in de maatschappij geleidelijk slonk, doordien hunne zonen genoodzaakt zullen zijn zich toe te leggen op een der vele takken van bedrijf, die voort durend ontstaan met name den ma chinebouw. de werktuigkunde, electro techniek, enz.? Alsdan vermeerdert het aantal producenten en wordt de hoeveelheid producten, die de ver- bi uiker zich voor zijne som inkomsten kan verschaffen, voortdurend grooter, het getal commercieelen, wier bedrijf, zuiver sociaal-economisch be schouwd. toch altoos iets parasietisch heeft, in [zooverre het niet volstrekt onmisbaar is, voortdurend geringer Intusschen loopt, volgens de Maas bode, de beweging practisch niet zoo hard van stapel, als de theorie wel zou doen schijnen. De ineenstortin gen van trusts, die in den groothan del zich langs dezelfde lijn ontwik kelen als de grootwinkels in den kleinhandel, hebben geloond, dat de reuzige combinatiën niet zoo gemak kelijk uitvoeibaar zijn. Het grootste bezwaar is wel, dat ten slotte de mensch een beperkt verstand heeft zulke zaken zouden geleid moeten worden door genieën, even reusachtig van hersen-capaciteit en veelzijdige ontwikkeling, als die groot-onderne mingen zich op een reusachtig en veelomvattend gebied bewegen Won dermenschen, voor het succesvol be stier eener reuzen-onderneming be rekend, zijn schaarsch; en al zijn er hier en daar te vinden, de mensche lijke geest heelt toch eenmaal zjjne grenzen, en hiermede moet het de beste financieele combinatie, al zou ze zich materieel nog veel verder kunnen uitzetten, rekening houden. Chineesch. Een groot beletsel voor onze volle belangstelling in do Ver-Oostersche aangelegenheden voimt waarschijnlijk voor een niet gering deel de gebrek kige, zoo al niet geheel ontbrekende kennis omtrent de beteekenis van zoovele topografische namen van het gebied van den strijd. Bijna dagelijks klinken uit de ooi logs-telegrammen nainen van steden, dorpen, bergen, rivieien, geheele landstreken soms, die ons telkens weer zoo vieemd in de ooien klinken en die pas bij her haald voorkomen eindelijk iets van hun voor ons zoo vreemden klank gaan verliezen. Het gioote publiek kan die namen niet in het oor houden, hun uitspraak niet op de tong krijgen, en het blijft iets zeer vaags, te spreken over dien oorlog in het vreemde land daar ver, zoo Yreemd ver in het Oosten. Toch nemen die buitenissige namen begrijpelijker! klank en leven aan, wanneer men er dé beteekenis eenigs- zins van benaderen kan. Uit den Japanscli-Chineeschen oorlog, daarna uit den Bokser-opstand herinnert men zich nog wel eenige namen, die, toen men ze kende en ze gekoppeld zag aan andere namen, langzamerhand eenige houvast boden Een herinnering kan hier geen kwaad. In het Chineesch beteekentPé Noord, Tong, toeng Oost, Nan Zuid, Se West Verder is, Pei zwart, Hoang geel, Sjwang boven, Hia beneden, Kwang breed, Tsjoeng midden, Foe stad, King hoofdstad, Hai zee, Kiang. stroom, Ho v loed, Tsen foil, Sjan gebergte. Tieri hemel, Kin goud, Tsjoe paarl. Gaan wij nu over tot de toepas passing. Men is in Oost-Aziatische talen steeds uit op samenkoppelingen, zoodat men telkens dubbele en driedubbele plaatsnamen treft Volgens boven staande handleiding leest men dan uit: Pe-king noord-hoofdstad. Nan king zuid-hoofdstad. Sjang-hai boven zee Tong-hai Oostzee, Nau- liai Zuidzee, Hai-nan zee (eiland) in het Zuiden. VerderSe-kiang westrivier, Pei-Ito zwaï te rivier, llo- ang-ho gele rivier, Sjang-tong (toeng) gebergte in hel Oosten, Liao-toeng schiereiland teil Oosten van de Liao- rivier, Kwang-toeng schiereiland oostelijk, dat zich plotseling verbreed. Men lette daarbij op, dat de klem toon bij de meeste woorden op de laatste lettergreep valt. Japansche en Koreaansche yeogra- pliie Vervolgen wij onze taal-geogra- phische les voor het Japansch, dan leeren we, dat Saki voorgebergte. Kókoe land, Kyó hoofdstad, Ko plaats, Sjoe district. Hama strand. Yóko dwars, Koero zwart. Naga lang, To Oost, Sai West, Mi hoog. Kyoe negen, Sji vier, Ni zon, Pon oorsprong, Sjima eiland, Wan bocht. In toepassing dus: To-kyó ooste lijke hoofdstad, Sat-kyó west-hoofd stad, Naga-saki lang voorgebergte, Ni-pón (bij ons geworden tot Japan) zonoorsprong, Kyoe-sjoe land der tien districten, Sji-kókoe viei landen (oorspronkelijk onder vier heerschers staande), Kado poort. Mi kado Ver heven Poort, in overdraclitelijken zin (verg. ook het Turksche Porie). Dan hebben wij nog in hei Kore- aansch deze veel voorkomende woor den voor plaatsnamen Po (phn) bocht, bijv Tsjemnel po. Masain-po, Mok-pó: Gang vloed, bijv. Amnokgang en ook Yaloe-gang Naktoeng-gang, in het ZuidenDsjoe stad, bijv. Wi-dsjoe, An-dsjoe} Doen Tan (de laatste bij de Ellioteilanden) eiland. Al deze afzonderlijke woorden her halen zich voortduiend in de drie Mongoolsche rijken in de ui-esl ver schillende samenstellingen En omdat men, vóór hot eind van dezen oorlog, nog wel eens naar menig oord in Korea, Mandsjoerije wellicht zelfs in Japan gevoerd zal worden, zou bovenstaande, zéér- vluchtige handleiding nog van dienst kunnen zijn, ter betere orienteering in het abacadabra van plaatsnamen (llandelsbl Aardappelen. In de Langstraat (N.-Bi is men druk bezig met het uil poten van aaidappelen; ook in de Bonimeier waard zijn reeds ettelijke hectaren met dat gewas bezet De vroege soorten worden met kiemen uitgepool, waar toe de aardappelen te voren gedurende enkele weken op eene eenigzins warme plaats worden uitgelegd, waar zij kiemen schieten. Hebben die kiemen de lengte bereikt van een vingerlid, dan worden de aardappelen enkele dagen aan eene koudere temperatuur blootgesteld en eerst daarna aan den grond toevertrouwd. Door deze behan deling wordt de was der plant be spoedigd. Op de woning van de heer Laurent, hoofd der veiligheidspolitie te Luik, werd Vrijdagmorgen een dynamiet- aanslag gepleegd. Een patroon was geplaafst op den drempel der woning voorbijgangers bespeurden haar en waarschuwden den heer Laurent, die den officier der artillerie Patijn liet ontbieden om de patroon te onder zoeken. De bom barstte juist toen deze officier er bij was; hij werd doodelijk gewond, zeven andore personen wer den ernstig gekwetst. Alle ruiten van de naburige wonin gen braken. Men geloolt aan een wraakneming. In de Belgische bladen vinden wij een aantal bizonderheden over den misdadigen aanslag met een dynamiet- bom die Donderdagnacht voor het huis van Laurent, commissaris van politie aldaar, was neergelegd. De buren van Laurent ontdekten toen zij thuiskwamen een doos op den drempel van Laurent's deur. Die doos was dertig centimeters hoog en na genoeg even lang en breed, voorzien van een huis en een handvatsel. Toen de buren gebeld en Laurent verwittigd hadden, kwam deze, om het voorwerp niet aan te raken, door het venster naar buiten, ten einde te zien wat men voor zijn deur had gelegd. Dade lijk verwittigde hij de politie die hem den raad gaf, zich in betrekking te stellen met den commandant Patyn, die op zijn verzoek aanstonds kwam. Patyn knielde, om te zien en te hooren of het vooi werp niet voorzien was van een hoi logewerk, dat op een gegeven oogenblik de ontploffing moest teweeg brengen Was dit nu zoo, of was de buis van een lont voorzien? dit weet men nog niet, maar zeker is dat op dit oogenblik een twintigtal personen den commandant omringden en de bo ii ontplofie. Allen weiden op den grond gewor pen, de commandant werd met ver- bi ijzelde beenen opgenomen. Den landmeter Dupont werd een been vermorseld. Het moest eveneens wor den afgezet. Pastoor Lemmens die naar mevrouw Laurent was gegaan om zijn huis ah schuilplaats voor haar en hare kinderen aan le bieden weiden de kleeren van het lijf ge scheurd. Men vond zijne soutane 20 meters veider. Hij is erg gekwetst en heeft brandwonden. Drie agenten werden gewond aan de boist, de heeneil en het hoofd. De deur en de vensters der woning van Laurent werden verbrijzeld, en van een vijf tigtal andere huizen zijn de venster ruiten gesprongen De commissaris van politie zelf bleef ongedeerd. De Luiksche correspondent van het Handelsblad vari Antwerpen meldde Vrijdagmiddag Ik verlaat zooeven het Hospital de- Anglais, waarheen de gewonden wer den vervoerd. Men zegde er mij, dat, bij zijne aankomst in het gasthuis, comman dant Patyn bewusteloos geworden is en eerst ten 5 ure dezen morgen terug tot bezinning kwam. Ik heb hem te 10 ure gezien. Men heeft hem de twee beenen moeten afzetten, liet rechterbeen is algezet even boven de knie, het linkeibeen ter hoogte van den bil. Hij ligt op een bed, waarvan de dekens bij middel van een toestel omhoog gehouden worden en niet op 't lijf rusten. Men ziet alleen het hoofd, verschrikkelijk ge zwollen en verscheurd door scherven an schroot en clas; in dit vreeselijk gestelde gelaat schitteren twee on gedeerd gebleven oogen De commandant wordt verzorgd door zijn schoonbroer. Hij beeft al zijné tegenwoordigheid van geest be waard en uit zijne gezwollen lippen komen van tijd tot tijd de woorden Wat is het koud! Wat is het warm lie commandant heeft nog eene andere wonde aan den rechterpols, maar de afzetting der hanrl zal niet noodig zijn. De landmi ter Dupont heeft ook, na eene lange bezwijming, het be wustzijn herkregen. Hij is zeer zenuw achtig. Men heeft zijn been afgezet. maar de ongelukkige weet het nog niet en hij klaagt zelfs over pijn in het onderste gedeelte van het afgezette been. Dupont is ook aan de rechterhand gekwetst. De politieagent Crien heeft de bee nen vol metaalscherven. Een der bee nen is ook ontwricht, maar wegens den geestestoestand van den gekwetste kan men de afzetting niet uitvoeren. Daarenboven is het met 't gelaat van dezen agent deerlijk gesteld. De andere gekwetsten, waaronder de eerw. h Lemmens, hebben zich naar huis kunnen begeven. Men was eerst van gevoelen dat hier eene bizondere wraakneming was gepleegd. Alle twijfel is nu echter weggeno men. Verscheidene inwoners der stad hebben dezen morgen in hunne brie venbus gedrukte papieren gevonden met de woorden Vive le 18 Mars! Vive la Commun! Mort aux bourgeois! A bas les expulseurs! Deze laatste woorden eischen eenige opheldering. Men heeft verleden week verschei dene anarchisten, waarmee Laurent zich als hoofd der veiligheidspolitie had bezig te houden, over de Duit6che grens gezet. Hunne gezellen hebben hen zeker willen wreken en hunnen aanslag doen samenvallen met den verjaardag den Commune. Het onder zoek zal moeilijk zijn. Men heeft enkel zeer vage sporen aan de politie kun nen nieedeelen. Inwoners der rue St. Walburge zeggen dat zij tusschen half 2 en 2 ure twee jonge mannen de straat zagen uilloopen; zij hebben Z6 zoo veel mogelijk beschreven, en dat is al wat de magistraten tot nu toe weten. Later werd nog gemeld Commandant Patyn is overleden en men vreest dat ook de landmeter Dupont er niet van op zal komen. Van de politie-agenten heeft er een een oog verloren, de andere is in de war. Er zijn in het geheel negen ernstig gewonde slachtoffers Chloorkalium als voorjaars- beiuesting. De gezuiverde chloorhoudende kalimest stoffen worden uit carmelliet verkregen, door verwijdering van verschillende zouten als chloormagnesium en chloornatrium, om zoodoende te verkrijgen een zout, waarin het kali als chloorkalium aanwezig is. Op die wijze verkrijgt men geconcen treerde kalizouten, die van 75 tot 95% chloorkalium bevatten. Het meest in ge bruik is een zout met ongeveer 80% chloor kalium, wat beantwoordt aan een gehalte van ongeveer 50% kali. Dit zout is de voor zwaardere gronden aangewezen kalimeststof in het voorjaar. Inderdaad bevat dit zout behalve de ge noemde hoeveelheid kali een belangrijk procent chloor. Dit chloor verbindt zich in den grond grootendeels met kalk, waaraan in de meeste streken de bodem geen gebrek meer lijdt in den laatsten tijd, en wordt in een vorm van chloor kalk grootendeels uitgespoeld. Overigens hebben de chloorverbindingen op enkele gewassen een zeer gunstigen invloed. Het gezuiverde chloorkalium heeft dit voordeel, dat bij een kleinere hoeveelheid (en dus minder kosten van vervoer en uitzaaien) men een zeer hoog gehalte aan zeer ge makkelijk opneembare kali aan de planten beschikbaar stelt. Het vlas, dat zooals bekend is, uitstekend gedijt op een met een oplossing van kali- en natron zouten gedrenkten bodem, geeft volgens Schisch- kin (zie Handboek Reinders II pag. 264) de fijnste en langste vlasstengels bij een bemesting met chloorkalium, terwijl bij een bemesting met phosphorzuren kalk de kortste en grofste vezels verkregen worden. De vlasboeren zouden zelf eens moeten probeeren of Schischkin in allen deele gelijk heeft. De uien (juin) en de sjalotten hebben in de laatste jaren bij tal van proeven, voornamelijk op de rijksproefvelden in Zeeland getoond zeer gevoelig en door een grootere opbrengst uiterst dankbaar te zijn voor een bemesting met chloor kalium, in 't voorjaar gegeven. De suikerbieten geven door het gebruik van chloorkalium (de aangewezen en ook algemeen gebruikte kalimeststof voor dit wortelgewas op kleigronden) een grooter gewicht. Het suikergehalte ondergaat geen noemenswaardige veranderingen. Er zijn proeven gehouden, waaruit men misschien zou kunnen afleiden, dat het gehalte daalt; doch de uitslagen van andere wijzen ook weer duidelijk op stijging van het procent suiker. Een verstandig gebruik van kalimeststoffen heeft ook geen noe- menswaardigen invloed op de bewerking der bieten in de fabriek. De gronden, die bestemd worden voor zomergerst en andere zomergranen, ont vangen eveneens in het voorjaar een bemesting met chloorkalium. Bij de inten sieve aardappelcultuur in de veenstreken gebruikt men meestal patent-kali. Het mag verder als bekend verondersteld worden, dat men de chloorhoudende kali- mest meer bepaald schadelijk houdt bij tabak. Op tabak verdient het zwavelzure kali aanbeveling.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2