BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. BUITEN LA1NI). Gemengd Nieuws. der sanitaire eischen gescheide. Tegemoetkoming aan gestichten, waar lediging dikwijls kan voorkomen, ware h. i. beter te vinden in verlaging van het ledigingstarief, dan in ver andering der wijze van lediging. Artikel 1 zou dus h. i. in den aan gegeven zin gewijzigd moeten worden door te lezen, in plaats van »a pri- vaalputten belioorende tot enz b enz." «buiten de kom der Gemeente gelegen boerdeiijen en arbeiders woningen." Overigens gaven de voorgestelde bepalingen aan de commissie geen aanleiding tot opmerkingen. Op verzoek van de beer Plomp wordt dit voorstel naar de afdeelingen verzonden, opdat er voldoende ge legenheid besta de uitzonderingen te bespreken. 9. Af- en overschrijving van pos ten op de Begrooting der Gemeente dienst 1903. L)e voorzitter deelde nog mede, dat behalve de (niet-genoemde) posten nog f 794 wordt gevraagd voor den aanleg van een cirkel aan het einde der Koninginnelaan. Het voorstel wordt met deze toe voeging aangenomen z d of h. st. 10 Af- en overschrijving van pos ten op de Begrooling der d d. schut terij, dienst 1903. Aangenomen z d. of h. st. 11. Voetstel tot onderhandsche verhuring van bet perceel, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort. Sectie E. No. 3440 (voormalige looierij Over- goor.) Ingekomen is een verzoek van E. en M J. Houpsl om de looierij, door de Gemeente onlangs verkregen van de erven Overgoor, te mogen huren voor den tijd van drie jaren tegen een huui pi ijs van f 30 'sjaars. Het Dag. Best. beeft eerst getracht, dit terrein als looierij te verhuren na herhaalde oproeping hebben zich echter geen gegadigden aangemeld. Het is de bedoeling van requestran- ten om dit terrein niet voor looerij, doch voor rozenkweekerij te gebruiken. Nu het terrein niet als looierij kan worden verhuurd, kan naar de over tuiging van B. en W. een hoogere huurprijs dan f30.— niet worden verkregen. Daar de Gemeente dit terrein voor- loopig niet behoeft tegebruiken,stellen B. en W. voor, het aan requestranten te verhuren onder de voorwaarden, vervat in het ontwerp-besluit en hen te machtigen de daarin aanwezige looi- kuipen en het houten gebouw te ver wijderen en zoo mogelijk te verkoopen. Wordt voorgesteld het perceel kada straal bekend Gemeente Amersfoort sectie E. no. 3440, groot 1310 M1 met al het zich daarop bevindende, uitge zonderd de looikuipen en het houten gebouw, welke door de Gemeente zullen worden verwijderd, onderhands te verhuren aan E. en M. J. Houpst alhier voor den tijd van 3 jaren, te rekenen ingegaan 1 Januari 1904 voor een jaarlijkschen huurprijs van f30. jaarlijks, op den 1. September te be talen ten kantore van den Gemeente- Ontvanger, onder bepaling, dat het onderhoud van de schuurtjes, op dit terrein zich bevindende, door, en voor rekening van de huurders moet ge schieden en deze zich hoofdelijk voor de betaling van den huurprijs moeten verbinden. Na eenige discussie wordt dienover- eenkomsiig besloten. 12. Voorstel tot het verleenen van gedeeltelijke kwijtschelding van land pacht. Tengevolge van het hooge water in den nazomer van 1903 hebben de na te noemen pachters van Gemeente landerijen, gelegen in Bunschoten en Eemnes, de tweede snede der hooi landen niet kunnen binnenhalen en het nagras wegens het aanklevende slib niet of nagenoeg niet voor hun vee kunnen gebruiken. Zij verzochten B. en W. om te willen bevorderen, dat hun eenige remissie van huur over dat jaar wordt verleend. De Opzichter der landerijen heeft deze zaak onderzocht en medegedeeld, dat de geleden schade door hem op '/i der pachtsom wordt begroot en ook andere eigenaren een dergelijke gedeeltelijke kwijtschelding hebben verleend. De openbare verpachting dezer lari derijen had plaats op 23 Februari 1900 voor den tijd van zes jaren, ingegaan Kerstmis 1899. B en W. achten het billijk, eene kwijt schelding van een vierde deel der pachtsom te veileenen. Daar de pachten reeds geheel betaald zijn, stellen zij den Raad voor, aan de betrokkenen over het huurjaar 1903 gedeeltelijke remissie van pacht te verleenen tot het bedrag achter ieders naam vermeld en ben te machtigen, deze ujtgav.en ie doen uit het fonds «Onvoorziene uitgaven" der Gemeente, dienst 1903. A. de Vries, te Amersfoort f 35. R. Boelhout, te Bunschoten 40 K. van Goor, te id. 23 50 C. Heuveling, te id. t> 4650 J. van Velsen, te Hoogland 36.25 J. llilhorst, te Baarn b 47.40 W. Varenkamp, te Bunschoten b 9 50 Totaal 1238 25 Z. disc, en z. h. st. wordt dien overeenkomstig Kesloten. 13. Request van de Vereeniging «Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken" tot het rooien van eenige boornen, met advies. Het bestuur der vereeniging »Am bachtsschool voor Amersfoort en Omstreken" heeft aan den Raad kennis gegeven, dat het voor den bouw eener conciërgewoning op het erfpachtsteirein der Vereeniging nood zakelijk zal zijn, dat enkele aldaar staande boomen gerooid worden. Daar bovendien de toestemming voor den bouw reeds door Burge meester en Wethouders verleend is, vet zoeken zij den Raad te willen besluiten, dat oveigegaan zal worden tot het rooien van bedoelde hoornen B. en W. hebben, den gemeente architect gehooid daartegen geen bezwaar. Ook de Raad vereenigt zich stil zwijgend met dat voorstel. 14. Samenstelling der stembureau's voor de verkiezing van leden van de Provinciale Staten 1904/1905 De samenstelling heeft plaats als volgt: Ie Stemdistrict (tevens Hoofdstem bui eau.) Leden: H W. van Esveld, A. H. van Kalken, N. Veis Heyn. Plaatsvervangend voorzitter: E. L. Visser. Plaatsvervangende leden H. J Croockewit, M. H. Pel, J J. Berends. 2e Stemdistrict. Voorzitter: M. L. Celosse. LedenC. J. D. van Eek, A. A. Hamers, M. R. N. Oosterveen. Plaatsvervangende ledenA. M. Tromp vau Holst, Mr. J. C. H Prik ken, Joh. Knoppers, J. van Wessum. 3e Stemdistrict. Voorzitter: J. G. Kleber. LedenC. J. Plomp, J. W. Joiissen, Mr. P. J. F. van Voorst Vader. Plaatsvervangende leden: Mr. J. Heijligers, C. A. van Blaricum, L. O. Verkerk. De agenda afgehandeld, wordt de rondvraag gedaan, de heer A. H. van Kalken het woord vraagt en verkrijgt om hulde te brengen aan het politie corps Spr. acht het een eisch van billijkheid en rechtvaardigheid, dat men lof brengt aan hen, die dat waar lijk hebben verdiend. Aan het be- reidvolle, verstandige en krachtige optreden der politie, spr. heeft dat meermalen persoonlijk waargenomon, danken wij dat meenig ongelukkig feit is voorkomen. Spr. is overtuigd de tolk te zijn van de geheele ver gadering, als hij hier een woord van lof brengt voor bet correct optreden der politie tijdens de kermis. Waar de wanordelijkheden zoo om vangrijk zijn dat die kunnen gelden als een motief tot afschaffing daar blijkt voldoende, dat de politie in die dagen een moeilijke taak heeft te vervullen en waar zulks op zoo eer volle wijze geschiedt is moet ook daarvoor een woord van lof worden gezegd. De voorzitter dankt den heer Van Kalken voor diens waardeerende woor den en sluit, daar niemand meer het woord verlangd, te 4.15 de vergade ring. Aan den heer jhr. S. M. van Reigersberg Versluys, benoemd tot hoofdcommies ter secretarie alhier, is door den gemeente raad van Goes een eervol ontslag verleend als secre- taiis van deze gemeente. In de plaats van den Heer Mr. Caudri is tot secretaris der Gezond heidscommissie benoemd, buiten de aanbeveling om, de Heer A. M. des Tombe, te Amersfoort, oud-burge meester van IJselstein De aanbeveling bestond uit de heeren VV. A. van den Bovenkamp, apotheker en lid der commissie: Mr. van Voorst Vader Jr. en Mr. Dr. Jhr. A. van Beresteijn, allen aldaar. Het kegelen zit tegenwoordig in Amersloort in de lucht. Pas zijn er kort na elkander twee stedelijke con coursen gehouden of daar wordt werke lijk ook een Nationaal concours geannonceerd. Dit concours zal op 18, 19, 20 en 21 Juni in de sociëteit Amicitia" worden gehouden op zeven banen. Verscheidene medailles, geldprijzen en kunstvoorwerpen worden hiervoor be schikbaar gesteld. Het eere-comité bestaat uit de heeren Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers van Vliet, Burge meester, W. A. F. de Meester, Kolonel Garnizoens-commandant, E. L. Visser en M. L. Celosse, wethouders, A. M. Tromp van Holst, Maj. Comm. d.d. Schutterij, J. van der Horst Bruyn, Gep. Luit.-Kol. Voorzitter Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelin genverkeer, H. W. van Esveld, Presi dent sociëteit «Amicitia", J. G. Kleber, Voorzitter Kamer v. Kooph., S. J. van Duinen, Voorzitter Handel en Nijver heid terwijl de regelingscommissie is samengesteld uit de heerenA. H. van Kalken le Voorzitter, H. J. van Santen, 2e Voorzitter, E. J. J. de Roy van Zuydewijn le Secretaris, P. J. Hamers 2e Secretaris, H. Meursing le Penning meester, A. J. Michielsen 2e Penning meester, M. D. J. de Jongh, B. W. Baron van Dedem en H. W. Prillevitz, Commissarissen. Aan het succes van dit groote nati onale concours twijfelen wij geen oogen- blik en wanneer men weet welk een groot aantal feestelijk gestemde vreem delingen een dergelijk concours naar onze gemeente zal doen stroomen, dient reeds nu een woord van hulde en dank gebracht aan de mannen, die dat op het getouw durfden zetten. Burgers van Amersfoort, op 1 Zorgt dat zij dien op 18, 19, 20 en 21 Juni a.s. onze gemeente zullen bezoeken, den besten indruk van haar en hare inwoners mogen medenemen. De vei kiezing van een hoofd ingeland voor het 2e district van het Heemraadschap «de Rivier de Eem, Beken en aankleve van dien" zal plaats hebben op Dinsdag 12, April in «Amicitia"; voor hoofdingeland van het 4e district op Donderdag 14 April in het hotel Velaers te Baarn telkens tusschen 10 uur 's morgens en 1 uur nam. Bij de ten overstaan van archi tect J. W. L. Schütz, te Zeist, ge houden aanbesteding van den bouw eener barak voor besmettelijke ziekten op het terrein van het gasthuis »A1- degonde" werd in geschreven door de heeren: J. Blanke te Baarn, vooi f 9980J. C. van Eijbergen, hier, f8760; A. Bosch hier. f8299; T. van Daal, hier, f8200; en Juller, hier, voor f 6927. Het werk is op gedragen aan den heer Van Daal, die ook hel Aldegonde- gasthuis bouwde. De barak moet 1 Juli gereed zijn. De heer J. W. C. Ort, reserve luitenant bij het 5e regiment infan terie, legde aan de Rijks universiteit te Utrecht mot gunstig gevolg af het doctoraal examen theologie. Artistiek uitgevoerde affiches kondigen de tentoonstelling aan van werkstukken en teekeningen ver vaardigd door leerlingen der Ambacht school. Zij word geopend Donderdagmiddag te 2 uur en is kosteloos te bezichti gen van Vrijdag a s. tot en met Tweede Paaschdag telkens van 10 tot 4 uur. Omtrent het door U. D. I. ge- organaniseerd groot voetbalconcours vernemen wij nader, dat na gehouden loting de elftallen als volgt zullen uitkomen Eerste elftallen. Afd A.Victoria, Tiel Quick (veteranen). Afd. B.Victoria, Hilversum A F. C. I en II gemengd (Amsterdam). Afd. C Quick II Hercules II, Utrecht. Afd. D.: U. D. I.I B. F. C., Bussum. De overwinnaar in afd. A. speelt tegen dien in D. en de overwinnaar in afd. B. tegen dien in C. Tweede elftallen. Afd. A.: B. F. C. II. Bussum Victoria, Zaltbom- mel. Afd. B.Quadenora U. F. C Afd. C\; B. V. V., Baarn U. D. I. II. Afd. D.Hellas (loot vrij voor de eerst ronde) De overwinnaar in afd. A speelt tegen Hellas, die in afd. B. tegen dien in afd. U. Het was gisteren weder een ge wichtige avond voor de leerlingen der Muziekschool. Der traditie getrouw zouden ze aan ouders, voogden, vrien-1 den en vriendinnen doen hooren en genieten van de vorderingen in het afgeloopen jaar door hen gemaakt. Dat het voor de toehoorders een wer kelijk «genieten" was bleek wel aller meest uit het daverend applaus, waar mede alle nummers werden beloond. Het ligt niet op onzen weg het pro gramma te ontleden en de verschillende soli- en ensemble-nummers afzonderlijk te bespreken. Wij willen slechts con- stateeren dat gisterenavond wederom duidelijk is gebleken dat wij in de Muziekschool der afdeeling van «Toon kunst" eene inrichting bezitten, waar uitnemend onderwijs wordt gegeven, niet enkel in technische vaardigheid op de verschillende instrumenten, doch ook en bovenal in muzikale opvatting van hetgeen ten gehoore wordt ge bracht. Ds. Bouman, alhier overleden, heeft o.m. aan de Gereformeerde Ge meente te Voorthuizen f1000 voor de kerk en f1000 voor de scholen met den Bijbel te Voorthuizen en Zwar- tebroek gelegateerd, vrij van succes sierechten. De plaatselijke afdeeling van de Ned. Ver. t. afschaffing van Alcohol houdende Dranken houdt Vrijdagavond half negen een ledenvergadering in «de Toekomst." Alhier is opnieuw een neutrale schilders gezellen-vereeniging opge richt. Zij sloot zich aan bij de A. B. B. 375e STA ATSI.OTKKIJ. Tweede klasse. Trekking van 28 en 29 Maart 1904. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leznweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 30. 3202 3712 3718 4014 4026 4641 4660 8478 10919 10930 13990 13993 14000 17462 17465 17467 18641 18642 18653 18656 18679 en 18689. Te zamen 22 prijzen. Deloyale concurrentie Hel vakolad «De Manufacturier" geeft het volgende staaltje vandéloyale concurrentie 'tls bekend, schrijft het blad, dat onze rechterlijke macht hoog staat aangeschreven, dat onze rechtsgeleer den, waar ze optreden in hunne functie als curator in een faillissement zich vrij houden, en, laten wij zeggen, ook moeten houden van minwaardige praktijken. Wat doet nu een Amsterdamsche winkelier(l) in heerenconfectie? In een der volksbladen adverteert deze firina(ü), dat een openbare verkooping van zomergoederen zal plaats hebben, uit het faillissement der firma Gebrs. Hendriksen, en onderteekent deze ad vertentie met: De curator Mr. Jean Willem Coenraads. Het onnadenkend publiek zal nu gelooven, dat werkelijk een advocaat, curator in bovengenoemd faillissement, deze verkooping annon ceert en eene faillisemenis-veikooping derhalve tegen taxatie-pi ijs geschiedt. Genoemde curator bestaat echter niet, 'tis een gefingeerde naam,even als het geheele faillissement en de naam van den failliet gefingeerd zijn. 'tls dus een groote en ergerlijke misleiding, gebaseerd op uusbruik- making van, boewei niet den naam van een advocaat, dan toch van de qualiteit en beroepsuitoefening toege kend aan een meester in de rechten. Tegen dergelijke onwaaidige prak tijken, meent «De Manufacturier," moest de wel kunnen optreden, en deze doen ons betreuren, dat wij hier niet hebben de veel gesmade Duitsche «gro- ber Unfug"-Paragraphe, die zeker hier op toepasselijk zou zijn en welker toe passing door ieder weldenkende, ook buiten deze concurrentie staande, zou woiden teegejuicht. Hadden wij echter maar reeds een krachtige vereeniging (de Algemeene Wiukehers-Vereeniging is nog niet sterk genoeg), die op dergelijke recla mes het antwoord niet schuldig bleef! Uit Johannesburg wordt aan «the Times" geschreven, dat de tijd ge komen schijnt om aan de ernigratie- vereeniging in Londen te melden, dat in Transvaal geen vrouwelijke dienstbode, meer noodigzijn, althans vooiloopig met Hel blijkt, dat de meisjes uit Eugeland overkomen, zonder vol doende te woten welke plaats zij moeten vervullen. In de helft der gevallen komen zij in dienst bij personen, die nim mer blanke dienstboden in huis heb ben gehad en die deze nemen, om dat ze goedkooper zijn dan de inlandsche bedienden en bovendien zekeren stempel tan fatsoenlij .beid aan hun huis geven. De blanke dienstboden krijgen 4 pd. st. per maand, terwijl de inboorlingen 6 a 10 pd. st. ontvangen. Onder die omstandigheden is het niet te verwachten, dat die meisje lang in hare betrekkingen blijven. Vele van haar zijn in 12 maanden in drie diensten geweest. Dan gaan ze naar de arbeidsbeurzen en trachten plaatsing te krijgen in hólels en thee huizen, maar willen van geen diensten bij families meer hooren. De schrijver verklaart, dat 50 percent van die meisjes nooit uitgezonden hadden moeten woi den en dat meer dere zorg noodig is bij de beoordeeling van de geschiktheid voor Zuid-Afrika. Het is zeker niet de eerste klacht van dezen aai d, die vandaar is gekomen, en ook almede werder een gevolg van het rep- en scheerwerk, door Chamberlain en Milner bij de nieuwe, op ver-Engelsching van Transvaal berekende inrichting gedaan. Een troep militairen trok Zon dagnacht te Utiecht onder groot rumoer naar de kazerne in de Kroese laan. Een politieagent, die hen op deze onhebbelijke, handelwijze attent maakte, weid uitgeschreeuwd en op scheldwoorden onthaald. Herhaaldelijk spoorde deze hen nog aan om zich fatsoenlijk en ordelijk te gedragen, doch even zoovele malen was de uit werking van zijn woorden op de jeugdige en verhitte gemoederen nihil. Eindelijk hel nultelooze hiervan in ziende, besloot deze agent, de rust verstoorders naar de kazerne te volgen en aldaar de namen van de belhamols op le eischen. Dit werd ten uitvoer gebracht Doch nauwelijks had hij den commandant der kazernewacht daar omtrent eenige vragen gedaan, of een aantal militairen kwamen met ont- bloote wapens het gebouw weder uitstuiven en takelden den ijverigen politiedienaar daarmede op geduchte wijze toe. Deze trachtte aanvankelijk aan den onvervvachten aanval te ont komen, doch toen hem door zijn be lagers daartoe de gelegenheid ontno men werd, trok hij zijn geladen revol ver en loste daarmede, voordat iemand het vermoedde, ter bescherming van persoonlijke veiligheid een schot, dat een soldaat in het rechterdijbeen trof. Als verschrikte hazen vloog vervolgens de heele bende uit elkaar en de ka zerne binnen met achterlating van den gewonden kameraad, die kermende op den grond lag. De sergeant van de wacht, die zich zonderling genoeg tijdens de schermutseling terugge trokken had, kwam thans weder te vooi schijn met eenige zijner mannetjes. Geadsisteerd door den politieagent werd daarop de gewonde de kazerne binnengedragen en later in den nacht riaar het militair hospitaal vervoerd. (D. U.) Hoe men tegenwoordig over de Kalibehoeften der planten denkt. Het volgende kan men lezen in de laatste resultaten der landbouwscheikunde van dr. Adolf Mayer. Kali is een der belangrijkste minerale bestanddeelen der plant. Het gebeurt niet zelden, dat of meer van de asch der planten uit kali bestaat. De bouwgrond, tenminste die van een kleibodem, bevat betrekkelijk veel kali, tengevolge van de groote hoeveelheid kaliveldspaat der ver schillende gesteenten en het groote absorptievermogen van den bodem voor kali. Dit belet echter niet, dat vooral op armere gronden en b(j veelvuldige ver bouwing van sterk kali-opnemende gewas sen, dit bestanddeel dus de kali weldra met het oog op de groote kwan titeit, die er van noodig ls, in te geringe hoeveelheid aanwezig is. De gewone stal mest is betrekkelijk ryk aan kali, doch zij bevat in zulke omstandigheden nog niet genoeg. Het is dan bepaalt noodig meststoffen op den akker te brengen, die zeer rijk aan kali zijn. Vooral doet zich deze behoefte gevoelen voor grasland, waarop dikwijls gehooid wordt, op bietenakkers, waarop deze hakvrucht dikwijls verbouwd is, bij intensieve aardappelverbouwing, bij alle vruchtboomen en in geringe mat» ook bij graangewassen. Zeer veel kali hebben daarenboven lupine, serradellaen andere vlinderbloemige gewassen noodig. In dergelijke gevallen vind men de hoofd bron van de benoodigde kali in de Stass- fürter kalizouten, (zooals kaïniet, carnal- liet, chloorkalium, patent-kali-magnesia, enz.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 6