Plaatselijk Nieuws. jetten niet langer voor het Rijk aan ie nemen, dezen liet karakter van wettig betaalmiddel te doen vei liezen. Den wetgever komt de beslissing hier over toe, niet aan een der Ministers PraeliM'h belang is bij die quaestie niet betrokken Thans lee ls is liet volstrekt ondenkbaar, dat een besluit lot wering van het bankpapiei uit de Rijk«ka-sen zou worden genomen, zon der dat gelijktijdig ingrijpende maat regelen van vvfitlelijken aard, liet bank- oetrooi en het uirculeerend medium betreffende, zouden tot stand komen. Immers liet crediet iter Nederl. Bank zou niet alleen ernstig, maar ook op alleszins juiste gi ouden moeten geschokt zijn, voordat een Ministet van Financiën er toe zou komen daaraan den nekslag toe te brengen door uitvaardiging van liet vei bod van aanneming barer biljetten in de Dijkstrassen. Deden zich de moeilijk denkbare omstandigheden voor. waar- ouder zoodanige maatregel moest worden overwogen, dun zoil onder rle te treffen loorzieningen intrekking van rle thans voorgedragen bepaling wel de eenvoudigste zijn. (lel ontwerp stelt boven allen twijl-l, dat de Nederlandscbe Bank verplicht blijft bare biljetten te wis selen legen specie en mitsdien niet be.oegd zal worden, voor de haai aangeboden biljetten andere in de plaats te geven Ook in de Engelsche wet komt eene analoge bepaling voor Aan liet postkantoor alinea-en de. daaronder ressotleerende, hulpkan toren werd gedurende de maand Maart 1004 in de Itijkspostspaai bank inge legd f 29787,'20 en terugbetaald 1 36437.05® Hel laatste, door dat kantoor uit gegeven, boekje draagt bet nummer 10543. liet kantoor van den gemeente ontvanger is tijdens den verbouw van het Raadhuis gevestigd m de Trouw kamer van bet Stadhuis. Het is dit jaar met de Paasch- dagen nogal rustig geweest Het politierapport vei meldt geen feiten en arrestanten waren er niet. In het Politie bureau is een brand- kraanwagen geslalionneeid, waarvan de bediening is opgedragen aan de Amersfoortscbe Vi ijwillige Brandweer. Met medewerking van eenige leerlingen van de muziekschool Van «Toonkunst," geven de leerlingen van du Volkszangschool" hedenavond een uitvoering in »de Arend." Het kinderkoor der school in de Beekstraat zullen de cantate «Ons Huis" van Van Mtlligen, die der school ut de Koningstraat een tien-lal lie deren uit vqpien. De lieer I F L Schneider, gep Kapitein van het 0.-1 leger, bibliothe caris van de Polytechnische School te Delft In eft als zoodanig ontslag aan gevraagd en zal zich alhier metterwoon v estlgeu. Boor den Gemeenteraad van Zalt-Bommel is aan den lieer A J. Krieger alhier concessie verleend voor den aanleg van een paardentram van de stad naar het station. Hel verslag van de plaatselijke afleelmg van «Toonkunst" over'1903. ingevolge art 146 Gemeentewet uit gebracht aan den Gemeentel aad, luidt als volgt: Blijwens liet vorig verslag lelde de afdeeling ultimo December 1902: 5 eeieleden en 192 gewone leden. De afdeeling heeft iiel verlies van een der eereleden te betieuren; nu-j J B van Eijken ovetleed in 1903, zoodat thans nog 4 eereleden ons overbleven. Aan liet einde van liet jaar waarover dit verslag loopt, waren ingeschreven 182 gewone leden. De Zangveteeniging gaf onder lei ding van haar Directeur, den heer M. W. Peli i, in den loop van 1903 twee uitvoei ingen, van welke de eerste ter gelegenheid van de hier gehouden Algemeene vergadeiing der Maat schappij een feestelijk karakter had en den zeei gevvaardeerden geldelijken steun van U E A. genoot. Kosteloos zangonderwijs genoten aan het einde van 1902: 167 kinderen van onvermogenden, 107 van de open bare school aan de Beekstraat, 60 van die aan de Koningsstraat; met het einde van 1903 namen aan bet onderwijs deel: 138 jongens en meisjes, 73 van de school aan de Beekstraat, 05 van de school aan de Konirig-- straat. Het ouderwijs wordt aan ledei e school viermaal 's weeks gegeven, tel kens een half uur na afloop van den gewonen schooltijd, door de onler- wijzets dier scholen H. C. den Har tog en A. Veen. Laatstgenoemde wurd tengevolge van zijn benoeming tot Hoofd der nieuw opgelichte detde openbare school aan de Puntenbur- gerlaan 10 Mei vervangen door den heer A. A Verburg, gediplomeerd door de Maatschappij vuur zaïigondei- wijs aan de Lagere school. Wij be treuren het, dat een uitnemendekiaeht als de heet A Veen voor ons onder wijs niet kon behouden blijven, doordat de middelen ontbreken om ook in de school Puntenburgerlaan een cursus te opener). Verzuim van lessen of onordelijk gedrag van de leerlingen belmoren tot de hooge zeldzaamheden. De voordracht op -4 Februaii door leerlingen tn »Üe Arend" van twee kindei cantaten van J. Worp vooreen groolo schare van ouders en belang stellenden in Volkszangonderwijs, gal algemeen een gunsligon indruk van de gemaakte vorder ingen Hel on derwijs woidt bekostigd door bijdra gen van eenige belangstellende inge zetenen en gesteund door een toelage uit bet Onderwijsfonds der Maat schappij. De Muziekschool telde ultimo De cember 1902: 182 leerlingen in 32 klassen niet 51 lesuren zijnde ill personen. Aan liet einde van 1003 waren ingeschreven 85 leerl. in 6 zangkl. van 6 wek. lesu. 19 d 9 solozangkl. 5 10 i 3 theoriekl. 4 p 3 p i onderwkl. p t p p 48 p p 15 klavierkl. p 31 p p 20 p 7 vioolkl. p 13 p p 1 p p 1 celtokl. p 1 p p 9 p p 1 ensemblekl. p 2 p Te zaraen 195 leerl. 121 pers. in 43 kl. van 64 wekel. lesuren. Blijkens de maandelijksche rappor ten aan oudets en voogden waren vorderingen, vlijt en gedrag der leer lingen zeer voldoende. Van die ge maakte vorderingen gaven zij blijk it: een vnnrdrachtenavond, op 18 Fe bruaii 1903 in ïAinicilia" gehouden. De inrichting, welke in bloeienden staat verkeert, opent ook aan kinderen van mingegoeden niet meer dan ge wonen aanleg de gelegenheid, zicli te bekwamen voor bet onderwijs en de kunst De Commissie voor de Muziekschool mocht onveranderd werkzaam blijden. In de vacature, in het afdeeling--— bestuur ontstaan door het aftreden van den heer Jos. M. C. Haak, is voorzien door benoeming vanjhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn. Itt de jongste bijeenkomst der Kein-Levengroep voor Amersfoort en omstreken werd tot groepleider ge kozen de heer E. C. J. Kuyper (hij wien inlichtingen omtrent aaid en doel der beweging zijn te bekomen en bij wien men zich als geestver want kan aanmelden). Behalve hot gewone propaganda werk stelt de groep zich voor mede wet king te vet krijgen van de militaire autoriteiten om de jongelui, die in dit garnizoen hun dienstplicht komen vei vullen, af te houden van het be zoek van gevaarlijke ver inaaklijkheden en verkeerde gelegenheden. Ook zal getracht worden jeugdige personen, die thans hun vrije tijd langs 'Ie straat zoek brengen in groepjes te vereenigen om hen dour het geven van betere ontspanning tot het goede op te wekken. Ook daartoe zal contact worden gezocht met vereenigingen, die op hetzelfde terrein werkzaam zijn. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat de keuring van stieren en beeren, hier vanwege de plaatselijke afdeeling van bel «Utrecbtsch genootschap voor Land bouw en Kruidkunde" te houden, aanstaanden Vrijdagochtend plaats beeft en te 10 uur aanvangt. Zij wordt niet, gelijk voorheen, in «De Arend gehouden, doch op de terreinen van «Café Maters" aan het Smallepad. In de kleedkamer van U. D. I. op het voelbalterrein aan de Leusder- weg is Maandag uit een drietal jassen geld ontvreemd. De schade ongeveer f 17.is door IJ. D. I. aan de gasten vergoed. Aan bel Cenlraalbureau voor Ie Statistiek is in bewerking een statistiek der Vakvereenigingen in Nederland Teneinde deze zoo vol ledig en nauwkeurig mogelijk te doen zijn, heeft het hut eau de hulp inge roepen van de Secretarissen der verschillende Kamets van Arbeid. Aan deze functionarissen is toege zonden een lijst der Vakvereenigin- gen in hun ressort, met verzoek aan liet bureau mede te deelenof de bedoelde Vakvereenigingen werkelijk in do Gemeente, waattn de Kamer gevestigd is, nog bestaan; of de daarbij opgegeven personen werke lijk de Secretarissen zijn ian die Vereenigingen en, indien noodig, ver beteide inlichtingen le geven; of nog andere Vakvereenigingen in het ressort der Kamer bekend zijn, enz Van deze aangelegenheden wensoht het Bureau uiterlijk 30 April as. inlichtingen. Belanghebbenden wenden zich dus lot den heer G Dekker, Sectetatis der Kamer van At bei I voor de Bouw bedrijven hier. In de Remonstr. kerk zal Zon dag 10 April a.s ten 9'/s uie de godsdienstoefening voor jongelieden gelei I worden door Mej. Snellen, godsdienstonder wijzereste Harderwijk; ten I I ure treedt op Prof. Canno- gieter uit Utrecht. Ondanks het vrij ongunstige weder is het concours uitgeschreven door de Amersloot tsche VoetlmBer- eeniginir U Dl, en gedurende de beide Paaschdagen gehouden, al bij zonder good geslaagd. Het weder, in aanmerking genomen, waren er beide dagen veel toeschou wers. Op de beide velden Quick had haar terrein ook beschikbaar gesteld had liet weer niet veel invloed, zij bleven uitstekend bespeelbaar. Van de vijftien ingeschreven clubs zijn opgekomen: U. D. I., I Amersf, B. F. C Bus- sum, Quick's veteranen, Amersf., Victoria, Tiel, Victoria, Hilversum, en A. F. C., Amsterdam, niet opge komen Hercules, die allen medespeel- den in de eerste afdeeling. De uitslag is voor deze afdeeling: le serie: U. D. 1. I—B. F. C. 0—1. Quick's veteranen—Victoria, Tiel, 13-0. Victoria, llilv. A. F. C. Amster dam. 42. 2de serie: VicloiiaHercules. Her cules niet opcekoinen B. T C —Quick's veteranen 2i. Beslissing Victoria Quick's veteranen 21. Zoodat Victoria de verguld zilveren, Quick's veteranen de zilveren medaille hebben behaal.I Afdeeling B Opgekomen zijn: B V V., Baani; U D. 1. II. Amer-f.Qnaedenoord, Renkum M F, C UtrechtB. F. C. II, Baarn Victoria, Zalt-Bornmel, en Hellas. De uitslag is: le serie B V. V -U. D. I II 0-5 Qnaelenooid U. F. C. 0—2. B. F. C. II—Victoria I7. Hellas vrij. 2de serie Hellas-Victoria 2—3. U F. C.—U. D. I. II 0-2. Beslissing U D. I IIVictoiia 3—2 Zoodat de verguld zilveten medaille voor U. D. I. II, de zilveren medaille voor Victoria bestemd is. Quick's veteranen ontvangen bo vendien de medaille, uitgeloofd voor het hoogste aantal scoren. Alle scheidsrechters ontvangen een herinneriiigsmedaille De veldoefeningen den Twpeden Paaschdag door de vereeniging «Volks weerbaarheid" in vereeniging met de «Nederlandsche Weerbaarheid-Ver- eeniging op da heidevelden tusschen De Bilt en Amersfoort gehouden, zijn een enorm succes geweest. Het weer hield zich goed, al dreig den nu en dan buien. Er woei echter een hevige wind. Ongeveeer 800 man namen aan de oefeningen deel, waai hij verscheidenen officieren van verschillende wapens eri eenige reserve-officieren. Voor de veldoefening waren de partijen verdeeld Zuidpartij en een daaraan vijandige Noordpartij ver deeld in A. en B. De Zuidpartij had tot opdracht een transport levensmiddelen, voorgesteld door eenige boerenwagens, van Zeist naar Soest te vervoeren. Deze opdracht is echter niet volvoerd kunnen worden, daar het convooi juist bij het oversteken van de spooi lijn Amersfoort Utrecht werd genomen Aan het eind der oefening gaven verschillende legerofficieren bij het officieren-appèl als hun meening te kennen, dat de manoeuvres boven verwachting hadden blijk gegeven van geoefendheid der manschappen. Voor de afdeelingen uiteen gingen I sprak kapiiein Fabins de weerbaar- heidsmaiinen toe en wees hun op vel schillende lonten door de leiders en de scheidsrechters opgemeikt Als totaal indruk had hij veel woorden van lof en constaten de, vooral ten opzichte van de manoeuvres,don Twee den Kerstdag gehouden groolen voor uitgang Op het terrein werd tijdens de rust vanwege den «Volkshond, Vereeniging tegen diankmisbi uik", aan een wagen vervei schingen tegen zeer goedkoop tarief verkrijgbaar gesteld. De geschiedenis van een dronken veldwachter. De vorige week Maandagavond, was hot dorp Loltum plotseling in rep en ropr. Jong en oud liep de straat op. want de nieuwe veldwachter was smooidronken en 'tdelirium nabij, aldus de Mmis- en Roerbode De hurgemeestej' trachtte hem naar huis te brengen, doch kon hierin niet slagen, en was, evenals andere aan wezigen, bijna in groot gevaar. Eens klaps tiok de halfvvaanzinnige zijn tevulver en loste 4 schoten, waarvan één zekeren W. Mulders rakelings langs de ooien ging Toen do tnan wat uitgebulderd was, viel hij langs zijn huis aan den weg en sliep daar zijn roes gedeeltelijk uit. De burgemeeslei had intusschen de marechaussee van Aicen ontboden. Een hiigadier en een ambtgenoot arriveerden spoedig, raapten den veld wachter op en brachten Item in huis. Het volk, dat zich even verwijderd had, zag den gevaarlijken politieman, die aan zijne bewakers ontsnapt was. weer spoedig op straat, doch nu in uniform en met de sabel in de had. De marechaussees schenen niet zoo hard te kunnen loopen als de dronken veldwachter. De burgemeester verzocht eenige aanwezigen om met de rijks politic op den veldwachter jacht te maken. Nadat deze den landbouwer Nelissen nog een slag met de blanke sabel had toegebracht, werd hij door de hoereu gegrepen, ter aarde gegooid en niet teerhaudig vastgehouden tot de marechaussees er bij waren Bij gehiek aan handboeien leende men een ploeglijn en bond daarmede het gevaarlijk sujet, om hem zoo naar het arrestantenlokaal te Arcen te u anspot teeren. Een 20-tal Lottuoische jongens vergezelden burgemeester marechaus sees niet den gevangen veldwachter tot aan de Maas, en riepen, toen de pont van wal ging: «Hoerade leeuw is gevangen!" Deze akelige scène had zoo wat van 8 tol 11 uur geduurd. Een eenig geval. Uit ile Zuid-Preanger (Java) wordt van hel Rat Nieuwsblad het volgende heiicht: Achter mijn woning ligt. zooals gij weet. de stal, waarin de iwi-e paarden van de onderneming hun vlijen lijd dooden met bespiegelingen oinlieiit het remonte-viaagstuk. Nu heb ik actit toekans uit de Kota voor het zagen van bont, benoodigd voor de nieuwe loodsen en die menschen heb ik te werk gesteld, vlak achter de pendopo en dus ook vlak hij den stal Ik heb dus altijd het oog op hen, als ik thuis ben. «Die menschen. aan een beschaafde omgeving gewoon, vinden het hierop deze onderneming in wording, van alle zijden door ongerept oer boseh om geven, alles behalve prettig en ze werken zoo hard ze kunnen om zoo spoedig mogelijk terug te kunnen gaan naar de Kota, naar de beschaving, naar vrouw en kind. Ze werken 's avonds zoo lang het licht is. «Gisterenavond hadden de toekans tot kwart voor zeven, het was maan licht, doorgezaagd aan een dikken stam en, daar ze er niet geheel mede klaar waren gekomen, hadden ze aan liet eind van het doorgezaagde ge deelte een wig geslagen en zoo het werk verlaten. Van ochtend trad ik tegen 5 uur uit mijn kamer in de pendopo, na een zeer onrustigen nacht, want die vervloekte paarden hadden den ganschen nacht staan slaan alsof ze de oplossing van het remonte- vraagstuk eindelijk gevonden hadden en verlangend watert er het leger- besluui modedeeling van le doen. Het eeiste keek ik naar de paar den die nog erg onrustig waren en daarop naar den dikken stam, die ongeveer zes voet van den grond op schragen ligt. En wal zie ik? Op den stain zat op zijn dooie gemak een reusachtige aap, een gorilla, een chimpanzée, weet ik het, een aap soort die hier heelemaal niet thuis hooit, een monster van grootheid. «Op zijn dooie gemak, meheer, en of ik al riep: Pigi, loe monjet, pigi, hij bleef kalm zitten. Toen nam ik mijn buks die altijd geladen is voor een groot wild en trad naar buiten op den stam en op den aap toe. «Nu ben ik aan allerlei verrassin gen gewoon geraakt, het leven heeft er mij zooveel gegeven, soms erg plotseling, waarop ik nimmer gere kend had, dat ik me nooit meer over iets verbaas. Maar toen ik, den stam genaderd, zag dat de aap een tijger was die met een pijnlijk gezicht te blazen zat als een kal, toen sloeg ik een gat in de lucht dat wil ik wel bekennen. Ik moet op het oogenblik van die ontdekking een rauw, akelig gillend geluid hebben uitgestooten, want zelfs in de loods van de boed- jangs kwam eenig leven. En de aap... ik meen de tijger, bleef maar kalm zitten, heel kalm zitten, zonder zich te bewegen, zonder boe of ba te zeg gen. «Hij zat, je raadt het nooit, met zijn staart beklemd in het doorge zaagde gedeelte van den stam waaruit hij, uit speelschhetd waarschijnlijk, in zijn oveirnued de wig had wegge slagen. «Ik heb met het volk en de acht toekangs uit de kota op een grooten afstand achter me dit schouwspel een kwartier lang genoten en toen heb ik den tijger op tien pas afstand tweemaal door zijn raap geschoten. Hij hangt nu schuin op den stam, nog altijd aan den beklemden staart. Ik zal hem zoo nog drie dagen laten hangen. Stuur dadelijk, een verslag gever. ol heter nog, kom zelf en breng een fotograaf mee. Het is een eenig geval." Een zeer leerzame proef. Bladende in de verslagen der landbouw- proefvelden in Nederland, viel mijn oog op een proefveld in een der laatste jaren gehouden, waarvan de strekking en het resultaat van dien aard zijn, dat het mfj voorkomt, dat vele der lezers van dit blad een korte beschrijving ervan met genoegen en belangstelling zullen lezen. Het proefveld werd aangelegd op zeer goeden zandgrond en had ten doel de werking van eene kalibemesting op dien bodem te onderzoeken voor suikerbieten. Tevens zou worden nagegaan in welken vorm de kalimest het best werkte. Het gebruikte perceel had een opper vlakte van 34 aren en was verdeeld in 4 veldjes van gelijke grootte. Het geheele proefveld werd per H.A. bemest met 55 karren stalmest, 500 K.G. superphosphaat van 14° o en 450 KG. chilisalpeter. Behalve deze meststoffen kregen de perceelen de in onderstaande teekening aangegeven kalimest. IV. 300 KG. patentkali per H.A. 2482 KG. van 46,9% De stalmest, het superphosphaat en het Chilisalpeter werden in het vooijaar uitgestrooid en de kalimestoffen waren in den vorigen herfst 'gegeven. Den 15den Mei werd het proefveld met bietenzaad- variëteit Klein-Wanzleben bezaaid. De op komst van het gewas was zeer onregel matig: sommige planten kwamen reeds na S dagen te voorschijn en andere eerst na 20 dagen. Op verschillende plaatsen bleven de planten geheel weg. Het gewas stond tengevolge van de slechte opkomst van het zaad in 't begin slecht. Later herstelde het zich vrij goed, maar de opbrengst was daardoor over 't geheel mi tder dan men mocht verwachten. Doch dit hindert niet aan de proefneming. Op perceel I bleven de bieten den heelen zomer zeer achterlijk. De betrokken rijks- landhouwleeraar voegt in zfjn verslag hieraan toe: „Er is reden om aan te nemen, dat deze slechte stand in de eerste plaats een gevolg is van 't feit, dat op dit veldje geen kalibemesting is toegepast. Er lag n.l. op dienzelfden akker nog een strook gronds, buiten het proefveld, dat evenals perceel I is behandeld en waar de bieten zich even slecht ontwikkelden. De opbrengsten der veldjes staan in de bovenste teekening aangegeven. Vooreerst zij opgemerkt, dat het gehalte der bieten aan suiker door de kalibemesting gestegen is. Er is wel eens beweerd, dat de kali een ongunstigen invloed op het suikerge halte uitoefent. Deze proef leert juist het tegengestelde. Verder spreekt het resultaat het gunstigst voor de zwavelzure-kali- magnesia of patentkali. De gemiddelde meeropbrengst der met kali bemeste per ceelen is 1300 KG. per perceel van 8'/i Are, dus van 15294 KG. per H.A. Bjj een gunstiger gewas zou deze meerop brengst dus zeker 16000 KG. geweest zijn- Gerekend tegen een bietenprijs van f io heeft deze meeropbrengst een waarde van f 160. De bemestingskosten waren respectieve lijk per perceel f 1.50, fl.70 en f 1.85 dus gemiddeld fl.68 per 8'/> Are of van f 19 per Hectare. Er is dus door deze kali bemesting een zuivere winst van f141 per H.A. behaald. Ik geef deze proef ter overdenking aan tie bietenttJuwers. I. II. UI. Geen 700 KG. 160 KG. kalimest kaïniet chloorkali per H.A. per H.A. 1037 KG. -2199 KG. 2296 KG. van 15,8° o van 15,9 van 16,2%

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2