Plaatselijk Nieuws. COGNAC TINS BOIS BRAMEN. dat de door hen gevraagde maatregelen nog niet zijn die maatregelen, welke den besten waarborg in dit opzicht zouden opleveren voor de gezonde geestelijke en stoffelijke ontwikkeling van geheel ons volk. Zij meenen echter de woorden der Regeering tot de hunne makende dat een wet, die lager staat dan wat in de betere publieke opinie gemeengoed is gewor den, het zedelijke besef in het leven der natie, voor zoover het zich tegen het drankmisbruik keert, niet sterken, maar veeleer verzwakken zou. En waar zij gemachtigd zijn namens vele duizenden Nederlanders zich tot de vertegenwoordigers van het Neder- landsche volk te wenden, daar meenen zij zulks te mogen doen met grooten nadruk, wetende, dat wat gevraagd wordt niet is een zaak van eigenbe lang, voor een kleine groep der be volking, doch eene in het werkelijke belang van het geheele land en volk. De Raad der gemeente Amers foort, zal op Dinsdag 26 April 1904, des namiddags ten l'/i ure vergade ren, ter behandeling der volgende punten 1. Stemming over het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot be perking van de kermis tot 5 dagen door sluiting des Vrijdags te midder nacht, waarover in de vorige verga dering de stemmen hebben gestaakt. 2. Ontwerp-besluit tot vaststelling der jaarwedde van personeel der O. L. School 3e soort (Puntenburgerlaan) benoemd 29 Maart 1. 1. 3. Missive van J. Klink, bouw kundige, betreffende de bouw van 76 woningen bij de Pieter Pijpersstraat met advies. 4. Request van P. van der Sluijs, Instituteur om terrein voor spelen in de open lucht met advies. 5. Request van het College van Regenten van het gesticht «de arme de Poth" om overdracht van bet ziekenhuis »de Poth," met advies. 6. Voorstel tot het verleenen van pensioen en gratificatie aan den eer vol ontslagen Commies ter secretarie W. Frans. 7. Voorstel met ontwerp veror dening betreffende den Burgerlijken Stand. 8. Voorstel in zake de toekenning van een toelage aan de leden der sub-commissie uit de gezondheids commissie voor een systematisch wo- ningonderzoek. 9. Id. lot het verleenen van een crediet voor inrichting van het kook- onderwijs op de herhalingsschool. 10. Vaststelling van het kohier der Inkomsten belasting, dienst 1904. 11. Benoeming van een lid der Commissie tot wering van schoolver zuim (vacature mr. W. D. Caudri) vierde Categorie. 12. Id. van twee leden en twee plaatsvervangende leden der commis sie, bedoeld bij art. 15 der wet van 10 April 1827 Staatsbl. no. 17 (Schut terijen). 13 Ontwerp besluit tot het ver leenen van afschrijving wegens ver trek of overlijden van aangeslagenen in de inkomsten belasting dienst 1903. Kanier van Koophandel en Fabrieken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken hield Donderdagavond ten stadhuize haar 116de openbare ver gadering. Aanwezig waren alle leden en den secretaris. De voorzitter noodigde de heeren Van der Zoo de Jong en Sinnige uit de geloofsbrieven te onderzoeken. Bij monde van den heer Sinnige werd medegedeeld dat deze zich in orde bevonden. De heer Meursing werd daarop door den secretaris binnen geleid. De voorzitter verwelkomde daarop den heer Meursing ongeveer als volgt: «Mijnheer Meursing uwe geloofs brieven zijn in ordo bevonden, zoodat u als lid is toegelaten. Mag ik u welkom heeten in ons midden en u verzoeken plaats te nemen. Het doet mij genoegen dat de kiezers in dien geest een beslissing hebben genomen, want de Nijverheid is den laatsten tijd io de Kamer slecht vertegenwoordigd geweest. Het doet mij genoegen dat wij nu weer een fabrikant in ons midden hebben gekregen." De notulen der vergadering van 31 Maart jl. werden ongewijzigd goedgekeurd, zooals zij door den secre taris zijn ontworpen. In de eerste plaats is aan de orde het rapport der commissie in de vorige vergadering benoemd om een onderzoek in te stellen naar een doelmatige verplaatsing der eiermarkt. Het advies dier commissie bestaande uit de heeren Sinnige en Van der Zoo de Jong was reeds ingekomen bij den secretaris. Wij laten het hier in extenso volgen. Amersfoort 20 April 1904. Do Commissie door Uwe Vergade- dering d.d. 31 Maart 1.1. benoemd om rapport uittebrengen over een aan de Kamer ter fine van advies ingezonden adres van eierhandelaren om eenige verbetering te brengen in de plaats voor eiermarkt bestemd, heeft de eer U het volgende mede- tedeelen «Dat door de uitbreiding van de boterfabrieken de toevoer van boter in stukken aan de botermarkt alhier achteruit is gegaan, zoodat wat de plaatsing van boter aan de botermat kt betreft, die plaatsing ruim voldoende mag worden geacht. «De uitbreiding echter, die de ver koop van eieren in de laatste jaren heeft gekregen is veel grooter ge worden, tengevolge van de meerdere aankweek van hoenders, die voor het landbouwbedrijf zeer loonend blijken te zijn. «Werd Nederland vroeger over stroomd door eieren uit het buiten land aangevoerd, die invoer beperkt zich thans alléén nog tot de groote steden. De meer doelmatige hoenderteeld heeft de eierproductie overal en ook hier in de omstreken van Amersfoort zeer vergroot, zoodat buitenlandsche eieren die in grootte en qualiteit zeer ten achter staan bij de inlandscho, hoe langer hoe meer worden ver drongen. «De toevoer van eieren hier aan de markt is dan ook reeds gestegen tot 2.728 000, wat tengevolge heeft dat de plaats waar thans boter èn eieren worden gemarkt, veel le klein is geworden. «Een gedeelte van de hof, zeer zeker het dubbele van de overdekte markt wordt wekelijks ingenomen door de verkoopers van eieren. «Het ligt voor de hand dat de verkoop in de openlucht bij ongun stig weer een bepaald nadeeligeu invloed op de eierhandel moet uit oefenen, zeer ten koste van ons marktwezen, daar Amersfoort gelegen aan het kruispunt der Spoorwegen een aangewezen plaats is voor een groote eiermarkt. «Het is dus zeer noodzakelijk dat de eiermarkt vergroot wordt, wil men ze hier ter stede in bloei zien toe nemen. «Barneveld en Nijkerk beijveren zich om het meest de markt in han den te krijgen. «Eerstgenoemde plaats heeft voor eenige jaren geleden een flinke markt plaats opgericht, de aanvoer van eieren is daar dan ook reeds bijna het dubbele van Amersfoort n. 1. 4.719 000 De gemiddeldelde prijzen van eieren aan de markt hier zijn de hoogste van geheel Nederland (circa V» cent per ei meer dan op iedere andere plaats. «Het is voornamelijk toeteschrijven aan de Ned. Pluimveevereeniging dat de qualiteit hier in de omstreken, beter is dan elders. «Door hare bemoeiingen, het aan leggen van twee fokstations een te Leusden en een te Hoogland, zijn de hoenderrassen verbeterd en is houden van kippen meer productief geworden. «Bij eene doelmatige vergrooting van de eiermarkt zal de toevoer hier steeds grooter worden, vooral wan neer rekening gehouden wordt met de eischen daaraan te stellen. «Een dier eischen is het daarstel- len van eene gelegenheid tot het houden van een eiermijn, zooals het met succes in andere plaatsen o.a. den Brielle, Maastricht enz. wordt gehouden. «Het nader toelichten van zoodanige mijn ligt thans niet op onzen weg; de aandacht daarop te vestigen bij eene vergrooting van de eiermarkt is gebiedend noodzakelijk, daar met besliste zekerheid nu reeds kan wor den vastgesteld dat van andere plaat sen, hier aan de mijn, eieren ten verkoop zullen aangeboden worden. De plaats voor de eiermarkt be stemd, zooals hierboven nader is aan- geduidt heeft Uwe commissie zoowel op den Hof als op de Appel- en Groentenmarkt de gelegenheden in loco opgenomen. Van rneening dat de kleine ruimte die gewonnen zou worden door de uitbreiding naast de bestaande bol*- markt in de richting naar de wind- steeg, door aankoop van het perceel dat bewoond wordt door den heer de Leeuwe niet voldoende zou zijn, is zij van meening dat afdoende verbe tering alleen te verkrijgen is door de boter- en eiermarkt over te brengen naar de Appelmarkt alwaar een nieuwe overdekte marktplaats zou moeten gebouwd worden waarin levens een kantoor voor den afslager is Door het afbreken van de bestaande botermarkt zou den Hof zeer aan sierlijkheid winnen, en zou de aard- appelmarkt naar die plaats kunnen worden overgebracht. Tot het ver plaatsen van de boter- en eiermarkt naar een ander gedeelte der stad meent de commissie niet le moeten adviseeren. Teneinde alle leden voldoende met het rapport in kennis te stellen, wordt de behandeling er van tot de volgende vergadering uitgesteld. Behalve de gewone periodieken zijn ingekomen een verslag van den Directeur van Landbouw in zake een botercontrole-station, voorts een werk over de Schotsche Industrie, verder de brochure van den heer Hoitsma over onze pasmunt, welke alle aan de leden zullen worden rondgezonden. Eindelijk is nog ingekomen een adres van handelaren in honig, houdende verzoek om steun van hun bezwaar schrift aan de Tweede Kamer tegen de hun betreffende bepalingen der tariefwet. Daar wellicht meerdere verzoeken van dien aard zullen inko men, zullen deze stukken gezamenlijk worden behandeld. Van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Brussel is een schrijven ingekomen tot deelname en het zen den van afgevaardigden naar het Internationaal Congres van Kamers van Koophandel in 1905 tijdens de Internationale Tentoonstelling te Luik te houden Ook dit punt wordt tot nader orde uitgesteld. .Van 't gemeentebestuur is een mis- sieve ingekomen om advies inzake de spoorweghalte aan de kleine Koppel. Uit de bijgevoegde stukken blijkt dat de N. C. S. de zaak flink aanpakt, behalve drie sneltreinen in op en neergaande richting zullen er alle N. C. S. treinen stoppen. De peirons zullen een lengte van 100 M. hebben. De N. C. S. Mij. vraagt aan de gemeente in bruikleen het terrein langs het smalle pad destijds voor dat doel aangekocht benevens het onderhoud, de verharding en verlich ting van het voorplein. Aan verschil lende handelaren is door de Kamer gevraagd of dit station een belem mering zou kunnen zijn voor het verkeer der geloste goederen aan de Koppel, waarop als algemeen ant woord is gezegd dat mogelijk wel een kleine vertraging zou ontstaan door het wachten voor de afsluit- boomen doch dat dit bezwaar in 't niet valt bij de enorm groote voor- deeleu welke bovengenoemde halte biedt. Na langdurige discussie waarbij blijkt dat alle leden met ingenomenheid dit plan hebben ontvangen wordt met algemeene stemmen besloten een gunstig advies uit te brengen. Ten slotte komt nog aan de orde een missieve van den Directeur-Gene raai der Posterijen die naar aanleiding van het feit dat meermalen Kamers van Koophandel bezwaren tegen de postdienst hebben ingebracht, thans verzocht voortaan geregeld met even- tueele bezwaren in kennis te worden gesteld. Gelijk daarmede wordt behandeld een missieve van de Amsterdamsche Kamer om een vergadering te houden van afgevaardigden der Kamers ten einde de bezwaren te bespreken en in deze gemeen overleg te plegen. Na langdurige discussie waarbij blijkt dat de beer Sinnige de vrees koestert dat op een zoodanige vergadering locale bezwaren niet tot hun recht zullen komen, welke vrees hem door de voor zitter en de overige leden wordt ont nomen, besluit de Kamer den beer Kleber naar de eventueel te houden vergadering af te vaardigen. De heer van Dam wordt als plaatsvervanger benoemd. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadoring omstreeks 10 uur gesloten. Naar men ons mededeelt geeft de zangvereeniging van de plaatselijke afdeeling van Toonkunst op 10 Mei a.s. een uitvoering. Hen, die zich bij de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst wen» schen aan te sluiten ten einde in de gelegenheid te zijn het schitterende di iedaagsche muziekfeest bij te wonen, dat te Utrecht in Juni a.s. zal wor den gehouden ter viering van het 75-jarig bestaan der Maatschappij, op welk feest o.a. de Messias van Handel in de Buurkerk zal worden ten gehoore gebracht en andere wer ken van beroemde kunstenaars, wordt herinnerd aan de bepaling van het reglement, dat men vóór 30 April lid moet worden der afdeeling (con tributie f4.—), aangezien na 1 Mei men niet anders tot het lidmaatschap wordt toegelaten dan tegen betaling van f7.25 aan de feestvierende afdee ling. Inlichtingen worden gaarne door den secretaris mr. E. v. Beresteijn, Regentesselaan 9, verstrekt. De Kiesvereeniging Geloof en Liefde, zal op Zaterdag, den 23 April 1904, 's avonds te 8 uien, in «De Zwaan" vergaderen tot het stellen vau candidaten voor het Kiescollege en verkiezing van bestuursleden. Bij Kon. Besl. is aan Mr. W. D. Caudri, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als auditeur bij den schuttersraad. In eene openbare Vergadering voor Schildersgezellen op Zondag 24 April a s., 's voorm. elf uur precies, in het Gebouw «De Toekomst," Havik 20, zal door A. W. Jensch, Schildersgezel te Amsterdam, worden behandeld het onderwerp Waarom ieder Schildersgezel lid van de Schildersgezellenvereeniging moet worden. Op Dinsdag 19 April j.l. werd door den Amerfoortschen Bestuurders- Bond, Roomsch Katholieke Volksbond en Patrimonium een comité opgericht ten doel hebbende inning voor steun voor de uitgesloten diamantbewer kers te Amsterdam. Ds. C. N. Wijbrands, emeritus predikant te Amsterdam, hoopt aan staanden Zondagochtend te half elf voor te gaan bij de godsdienstoefening van den Doopsgezinden kring, welke in de Luthersche kerk hier wordt gehouden. De periodieke verkiezingen voor leden der Provinciale Staten van dit gewest zullen plaats hebben op Dins dag 7 Juni a.s. De stemming zal gehouden worden op 15 Juni, en de herstemming bij noodzakelijkheid, op 28 Juni De aftredenden zijnmr. F. D. graaf Schimmelp-nninck, P. Hartman, C. Th. van Beek en J. Bolk. Tot Regent van het Sint Pie- ters- en Bloklands gasihuis is in de plaats van wijlen mr. F. H. van Per- sijn gekozen de heer A. M. Tromp van Holst. Voor de aanteekening voor Vrije en Orde oefeningen is geslaagd onze stadgenoot de heer J. Dijk. In de provincie Utiecht klom in het vorig jaar de bevolking van 263,760 tot 268,160, dus 4400 of bijna 1.7 °.'o meer. De heer L. Sloet, leeraar aan de Ambachtschool is op de voordracht geplaatst voor leeraar aan een gelijke inrichting te Assen. De voetbalvereeniging U. D. I. geelt hedenavond een uitvoering voor genoodigden in Amicitia, gevolgdjdoor een bal. Tevens zullen ook de pi ijzen worden uitgereikt, welke bij de Paaschwed- strijden zijn behaald. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel Heckscher senr. in Hamburg welke zich in dit nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede naam ver worven, dat wij al onze lezers aan bevelen op deze advertentie acht te geven. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 14 April tot en met 20 April 1904. Geboren: Nicolaas, z. van A. J. Leijer en M. A. Jabroer. - Geertruida Maria, d. van J. K. A. Lehmann en G. L. van Harten. - Hendrikus Johannes, z. van H. Bokkers en A. Hilhorst. Gijsbertus Johannes, z. van M. H. J. van Lent en H. Merlijn. - Hendrikje, d. van W. J. Snoek en M. E. de Hundt. Mattheus Antonius Henricus, z. van B. Bekker en W. Peek. - Antonius Wilhelmus, z. van A. Milder en J. T. M. Wissing. - Evert Jan, z. van K. Pater en S. van Deventer. - Antonie Johannes, z. van J. Hijmering en E. Veldhuijsen. - Hendrika, d. van J. Bendsel ea H. Merken ij, Hendrika, d. van G, J. van Eldert en C. L. van den Hoek. Geertruida Mechtelina, d. van A. Veenendaal en C. Ruizendaal. Arres, z. van E. de Bree en S. Gijsberse. Ondertrouwd: P. Stalenhoef en A. M. Boog. G. J. H. de Mey eii A. E. van Wandelen. D. van Loenen en W. Binnekamp. J. de Bruin en W. Koller. Gehuwd: H. Hazelaar en S. van 'tEnd. H. Oudeman en T. Lockhorst. A. H. Vissers en H, van Wageningen. H. van Fulpen en P. Wiss. OverledenWillem van Doorn, 79 j. wedr. van H. Kraaijenest. Johann Gerhard Henrich Thies, 74. j. echtg. van T. E. Lagerweij. Johanna Susanna Bossman. 71 j. ongeh. Hendrikje Pieper, llm. Bernardina Josephina van der Voort 8 d. Hermanus Moro, 76 j. wedr. van H. van Veldhuizen. Leusden. Geboren16 April. Aartje, d. van Aalt van den Heuvel en Cornelia Tiggelaven. 18 Dirkje, d. van Gerrit van der Horst en Jannigje van der Horat. 19 Jan z. van Bartele Roelofs ten Hoeve en Aaltje van Eek. 19. Willem, z- van Herma nus Moro en Aaltje Westeneng. 21. Gerrit, z. van Gerrit Hey en Christina van de Pedt. Gehuwd: 21 April. Jordana van Beek met Rijkje Kaas. Overleden: 17 April. Wilhelmus Berg, 6 j., 20. Levenloos aangegeven kind van Hermanus Moro en Aaltje Westeneng. 21. Geertje ter Maaten, 71 j., wed. van Hendrik Haanschoten, Stouteuburg. Geboren14 April. Adrianus Bernardus, z. van Wilhelmus Bosman en Geertruida van der Hyden. Woudenberg. Geboren16 April. David Hendrikus, z. van David Hendrikus Bakker en Johanna Francine Rietveld. 18. Gerrit, z. van Gijsbertus Lansing en Gerarda Hendrika Vonk. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 22 April 1904. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 00 Appelen f 5.a f 8. Peren f0.a f00. Nieuwe aardapp. f U. a f 0. Zandaardapp. f 2.80 a f 3 20 Hoendereieren f2.70 a f 3.per 100 st. Eenden ru.a TO.Boter f0.95 a f 1.10 per kilo. Mar garine f0.4 f0.Zoetera. kaas f Kippen f0.90 a fi.40 Kuikens f0.00af000 Piep kuikens f 0 80 a f 1.20 Ganzen f0.f0.Eenden f 0.90 a f 1 20 p. st. Jonge f 0.00 a f 0 00. Haren I 0.a f 0.Wilde konijnen f 0.40 a f 0.50. Tainrae f 0.80 a fl.40 Duiven f 0.(50 a f 0.70 paar. Magere varkens f 14 a f18. Varkens voor export f0.a fZeugen f50.—f70.Biggen f7.a f 11.Schrammen 100.a f00Vette koeien 000.a f 000.Guste koeien f 00. 4 f000.— Kalf koeien f 0.00 a fO.OO Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.4 f 000. Pinkstieren f 000.— a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit: 00 heet, Appelen00 heet. Peren; heet. Kleiaardappe- len; 200 heet. Zandaardappelen90000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendene eien1300 kilo Hooi- boter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee 20 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 400 biggen en 10 zeugen. Reclames, De ziekten van onzen tijd. Van dag tot dag wordt het al moeilijker en moeilijker om in zijn levensonderhoud te voor zien. Vroeger jaren hoorde men niet zoo veel over zenuwziekte spreken als in de laatste tijden en zulks komt alleen voort door de overspanning van het dagelijksche leven om in het onderhoud te voorzien. Zulks was ook het geval met Mej. Hendrika de Goede, 316 Lange Kade, te Rotterdam., Sedert vier jaren, zoo verklaart zij, was ik"lijdende geweest aan eene zenuwziekte, over mijn geheele lichaam was ik pijnlyk en alles was mij te veel om te doen. Reeds vele raaien had ik over de wondervolle^-genezingen door de Pink Pillen van Dr. WaHiams verkregen geleien, zoo dat ik besloot-* dezelven ook aan te wenden, na te vergeefsVeeds zoovele andere middelen gebruikt te liehbén. De gelukkige uitwerking liet niet op zjëh wachten. Van lieverlede gevoelde ik mij opgeruimder en meer lusl/tot mijne bezig heden. De beterschap sooojfde mij aan, met vot vertrouwen zette ik de*behandeling voort ep thans Terklaar ik U Q«hr waarheid dat ik geheel en al hersteld '/ben. De algemeene -zwakte die zich van ^btj had meester gemaakt Js ook van lievërtetfé geheel en al verdwenen, ik kan dan ook niet nalaten ze een ieder ten zeerste aan te bevelen, want ik heb mij nog nimmer in mijn leven zoo opgeruimd en zoo sterk gevoeld. De Pink Pillen zijn een her- nieuwer van het bloed by uitnemendheid en vooral thans in het voorjaar wanneer het bloed in werking komt is dit het geneesmiddel dat sedert jaren de treffendste bewyzen geleverd heeft als zijnde de beste hernieuwer van hel bloed en dL beste versterker der zenuwen. Sedert,"talrijke jaren dat de Pink Pillen hier te l^goe de grootste bewijzen van krachtdadig heid gegeven hebben achten wy het overbodig er nog verder ovèf uit te wijden, men wachte zich echter voor" de namaaksels en koope ze slechts by de aangegeven depothouders. De Pink Pillen .^yn bovendien uiterst werk dadig tegen bloedajtpoede, bleekzucht, zenuw pijnen, zenuwziekte^, rheumatiek, heupjicht, algemeene zwakte man en vrouw en zij bewijzen de grootstji diensten by de vorming van het opkomend 'geslacht. Zy zijn de her- nieuwer van het hjêêd en de veraterker^Jer zenuwen bij uitnemendheid. Prijs f 1.75 de doos jfrf 9.per 6 doozotf. Ver krijgbaar bij SnabiliéjJiSteiger, 27, Rotterdam, hoolddepothouder vooriKederland ej^potheken* Franco toezending teg©|* postwigi Ook echt verkrijgbaar* wr^Amersfoort en omstreken bij A. VAN DE WEG, drogist en A. DE VRIES, Kerkstraat^ 90, Hilversum. /Sooiété Anonym#. f 1/40 de Liter in verzegelde bemande fleatk ivatwSrLiter, voorzien van hal attest van Dr. P. F. VAK HAM8I# ROOS- Proefflesch a f 1.30. itond verkrijgbaar bijl J iFQÖRT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2