van eene aanschrijving van Zijne Excellentie den Minister van Binnen- landsche Zaken, de vrijheid neemt, U beleefd te verzoeken, hem koste loos of tegen geringe huur een ter rein af te staan, om zijne leeilingen gelegenheid te geven, spelen in de open lucht en vooral het voetbalspel te beoefenen." B en W. merken hieromtrent op, dat hun geen geschikt terrein dor Gemeente voor dit doel bekend is, doch dat, al ware zulks 't geval, hel naar hun gevoelen niet op den weg der Gemeente ligt, om een dergelijk verzoek in te willigen, althans niet zoolang van particulieren op vele plaat sen terreinen te verkrijgen zijn. Z. h. st. en z. d vereenigt de Raad zich daarmede. 5. Request van het College van Regenten van het gesticht »De Armen de Both" om overdracht van het Zie kenhuis »de Poth" met advies. Het request van het College van Regenten luidt «Geeft het College var, Regenten van het gesticht «De Armen de Poth" te Amersfoort beleefd te kennen, dat indertijd het Stadsziekenhuis in de Koningstraat op de hoek van de Poth- slraat, kadaster gemeente Amersfoort Sectie E. no. 3052, door het gesticht «De Armen de Poth" aan de Gemeente is overgedragen, uit overweging, dat de Gemeente behoefte had aan eene inrichting voor aan besmettelijke ziek ten lijdenden dat nu, door andere regeling daar omtrent, het bedoelde gebouw zijne beslemming als Ziekenhuis gaat ver liezen en de Gemeente niet meer dringende behoefte aan dit gebouw- zal hebben, Regenten er prijs op stel len, het weder in het bezit van hun gesticht te zien terugkomen." «Bedoeld gebouw maakt als het ware een geheel uit met de bezittingen van het gesticht en biedt ruimte aan voor het bouwen van 3 a 4 goede woningen ongeveer van inrichting als de nieuwe woningen van het gesticht, die in gratis-bewoning worden uit gegeven. Waar nu alle terreinen van het gesticht reeds benut zijn tot het stichten van woningen en de behoefte daaraan nog altijd groot blijkt, ver- meenen Regenten tot den Raad het verzoek te mogen richten om het ge meld gebouw weder aan het gesticht in eigendom af te staan." «Zij doen dit met te meer vrijheid, daar de afstand aan de Gemeente destijds is geschied a contrecoeur, omdat de Gemeente het gebouw noodig had en het thans de bedoeling is, het zelve voor een ander algemeen belang nuttig te maken, door het te vervangen door doelmatige vrije woningen voor lieden, wier armoede men voorkomen wil." «In verband met een en ander ver zoeken zij den Raad te besluiten, tot verkoop van voormeld perceel aan het gesticht «De Armen de Poth" voor eenen koopprijs van f3000, de kosten van overdracht en levering te dragen door kooper." Wij laten hier volgen het advies van Burgemeester en Wethouders: «Bij Uw besluit van 29 Maart II (Bijl. No. 1162; werd om advies in onze handen gesteld een request van het College van Regenten van het gesticht «De Armen de Poth" alhier, om overdracht van het perceel kad. bekend gemeente Amersfoort, Sectie E. No 3052, thans gebezigd voor lijders aan besmettelijke ziekten en als brand- spuilhuis." «Zoodra de nieuwe barak bij het gasthuis «Aldegonde" gereed zal zijn, heeft de Gemeente dit ziekenhuis niet meer noodig. Alleen zoude een lokaal kunnen gebruikt worden voor het ver richten der kostelooze vaccine. Voor deze vaccine, welke slechts éénmaal per kwartaal geschiedt, wenschen wij, tenzij Uwe vergadering hiertegen be zwaar heeft, een der lokalen van het gebouw in de Koestraat, met ingang van het eerstvolgende kwartaal, te gebruiken." «Aanvankelijk bood het College van Regenten van het gesticht «De Armen de Poth" ons een som van f2200, zijnde de waarde door zijn deskundige getaxeerd, met hel oog op den nood zakelijken verbouw, indien daarvan eenige woonhuizen worden gemaakt. Wij hebben, evenals de Gemeente- architect, het gebouw getaxeerd op f3000, welke som thans ook wordt geboden." »De kosten van de vervanging van het brandspuithuisje door een nieuw bij het terrein van de voormalige Gas fabriek, zullen ongeveer 1287 bedragen. Een dergelijke verplaatsing komt ons I niet ongewenscht voor, omdat bet huisje dan geheel vrij komt te staan, en ingeval van brand altijd bereik baar is." «Nu de Gemeente het gebouwniet meer noodig heeft, en bij verkoop aan dit College de gelegenheid wordt ge opend om het aantal woningen van dit gesticht met een viertal te ver meerderen, waarvan de Gemeente ook indirect voordeelen geniet, aarzelen wij niet, Uwe vergadering in over weging te geven, aan het verzoek te voldoen." «Onder bijvoeging van een ontwerp besluit tot onttrekking aan den open baren dienst en verkoop, stellen wij U voor, ons tovens te machtigen, een brandspuithuisje bij het terrein der voor malige Gasfabriek te doen plaatsen." «Van ons voornemen om Uwe ver gadering voor te stellen, het gebouw aan den openbaren dienst te onttrek ken, hebben wij den 7den April l.l eene openbare kennisgeving gedaan. Van de gelegenheid tot het inbrengen van bezwaren, is geen gebruik ge maakt." De heer Jorissen vroeg hierbij of dit gebouw wel te missen was, daar nu aan die zijde geen andere gelegen heid was, om de personen die door een ongeval getroffen worden te ver plegen. De wethouder Visser merkte opdat toch ook het gebouw der oude gas fabriek er nog was, waarop de heer Jorissen vroeg of dan van de plannen die men met dat gebouw had niets zou komen. Ten slotte wordt z. h. st. het voor stel van B. en W. aangenomen. 6°. Voorstel tot het verleenen van pensioen en gratificatie aan den eervol ontslagen commies ter secretarie W. Frans. Z. d. en z. h. st. wordt besloten dit te bepalen op f384. 7». Voorstel met ontwerpverorde ning betreff endeden BurgerlijkenStand. Voorgesteld wordt de volgende ver ordening betredende den Burgerlijken Stand te Amertfoort. Artikel 1. In de Gemeente Amers foort zijn zes ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Art. 2. Er is één bureau van den Burgerlijken Standdit wordt gehou den in een der lokalen van het Ge meentehuis. Voor het voltrekken van huwelijken zijn bovendien twee lokalen van het Gemeentehuis beschikbaar. Art. 3. De verdeeling van de werk zaamheden tusscben de verschillende ambtenaren is als volgt: A. Eén hunner verricht in den regel alle werkzaamheden, die door of krachtens eenige wet aan den ambtenaar van den Burgerlijken Stand zijn opgedragen, behoudens het be paalde sub c. B. Een hunner verricht bij onge steldheid, afwezigheid of ontstentenis van den sub A bedoelden ambtenaar al diens werkzaamheden. C. Vier hunner voltrekken in den regel de huwelijken waarvoor rechten geheven worden. Bij hunne verhin dering of ontstentenis geschiedt dit door den sub A bedoelden ambtenaar. Art. 4. Het bureau van den Bur gerlijken Stand is voor hel publiek geopend, eiken dag van des voormid dags 9 tot des namiddags 3 uur, en des Dinsdags bovendien des voormid dags van 8'/t tot 9 uur, een en ander met uitzondering: 1°. van den Zondag, den Nieuw jaarsdag, den tweeden Paaschdag, den Hemelsvaartsdag, den tweeden Pink sterdag en de beide Kerstdagen. In dien twee of drie dezer dagen op elkaar volgen, is het bureau op den tweeden en derden dezer dagen tel kens van 's middags 12 tot 's namid dags 1 uur voor het publiek geopend, uitsluitend tot het doen van aangiften van geboorte of overlijden. 2*. van den Goeden Vrijdag en den Verjaardag van H. M. de Koningin, op welke dagen het bureau van 's morgens 12 tot 's namiddags i uur voor het publiek geopend is, uitslui tend tot het doen van aangiften van geboorte of overlijden. Art. 5. Deze verordening treedt in werking op den dag, waarop de amb tenaren van den Burgerlijken Stand te benoemen krachtens artikel 149 der Gemeentewet, zooals dit luidt vol gens de Wet van 1 Februari 1904 (St.bl. no. 25), hunne functie aan vaarden In de memorie van toelichting zeg gen B. en W.: Volgens hot nieuwe artikel 149 dzr gemeente-wet, zooals dit wordt I gelezen krachtens artikel 15 der wet I van den lsten Februari 1904, tot wijziging van de Gemeentewet (Staats blad no. 25) bepaalt de Gemeenteraad o.a. het aantal ambtenaren van den Burgerlijken Stand (minstens twee) verschaft hij een lokaliteit voor hunne ambtsverrichtingen, verdeelt hij de werkzaamheden tussehen de verschil lende ambtenaren van den Burger lijken Stand, bepaalt hij de uren waarop het bureau van den Burger lijken Stand geopend zal zijn en wordt hun bezoldiging door Gedepu teerde Staten den Raad gehoord onder Koninklijke goedkeuring ge regeld. Wij hebben de eer, Uwe verga dering hierbij een ontwerp-verorde- ning betreffende den Burgerlijken Stand ter overweging aan te bieden, waarin de bovengenoemde door den Raad te regelen punten zijn om schreven. Nu het nieuwe artikel der Gemeen tewet de gelegenheid opent om ambte naren ter Secretarie tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand te be noemen, komt het ons zeer wensche lijk voor, van deze gelegenheid ge bruik te maken wijl zij dan ook zelf kunnen constateeren, hetgeen te hunnen overslaan geschiedt en hiervoor de verantwoordelijkheid zul len dragen Wij geven U daarom in overwe ging, tot ambtenaren van den Bur gerlijken Stand, bedoeld sub A en B. van art 3 van bijgaande verorde ning, ambtenaren ter Secretarie te benoemen, en aan heeren Gedepu teerde Staten voor te stellen, voor den sub A bedoelden amtenaar, wien in den regel de werkzaamheden wor den opgedragen, wegens zijn meer dere verantwoordelijkheid de bezol diging op f 100 'sjaars te bepalen, en voor de sub B bedoelden op f25, welke bezoldiging zij dan boven hun tractement als ambtenaar ter Secretarie zouden genieten, en de sub C be doelden geen bezoldiging toe te kennen. De thans in functie zijnde ambte naren van den Burgerlijken Stand, gehoord omtrent de voorgestelde ver ordening hebben zich hiermede ver- eenigd. Wij bevelen U ter benoeming tot ambtenaren van den Burgerlijken Stand aan I. Voor de categorie bedoeld sub C van art, 3 van bijgaande verorde ning, de thans in functie zijnde titu larissen n.l. de heeren M. L. Celosse, E. L. Visser, jhr. J. W. A. Barchman Wuijtiers en mr. P. J. F. van Voorst Vader. II Voor de categorie bedoeld sub A van art. 3 den ambtenaar ter Secretarie L. A. baron Van Ittersum. III. Voor de categorie bedoeld sub B van ai t 3 den ambtenaar ter Secre tarie J. Boeschoten, allen alhier wonende Tegen de onder c gecursiveerde woorden wordt bezwaar gemaakt door den heer Plomp .lie voorstelt deze woor den te schrappen. B. en W. nemen dit voorstel over. Het gewijzigd voorstel wordt z h. st. aangenomen, terwijl de aanbevolen ambtenaren worden benoemd. 8. Voorstel in zake de toekenning van een toelage aan de leden der sub-commissie uit de Gezondheids commissie voor een systematisch wo ning-onderzoek. Burgemeester en Wethouders heb ben van de Gezondheids commissie de volgende missieve ontvangen: «Wij hebben de eer, Uw college mede te deelen, dat orize Commissie het voornemen heeft opgevat, een systematisch onderzoek naar den toe stand der 13 kamerwoningen in deze Gemeente te beginnen, zoodra de in voorbereiding zijnde Verorde ning volgens art. 1 der Woningwet in deze Gemeente te maken, vastge steld zal zjjn." «Hoewel nog van meening, dat dit onderzoek het meest nuttig ellect zou hebben als het door een stedelijk ambtenaar van het bouwtoezicht onder onze contróle kon ingesteld worden, met welke opvatting Uw college zich blijkens het ten vorige jare gehouden overleg niet kon veieenigen, is onze Commissie bereid, zelfstandig het onderzoek aan te vangen, en meent het aantal jaarlijks te onderzoeken, perceelen op minstens 500 te kunnen schatten, zoodat, ruw begroot, alle in aanmerking komende woning éénmaal in 4 of 5 jaren gëinspecteerd zouden kunnen worden." «Met dit onderzoek zou zich eene vaste sub-comm. van twee deskundige leden geheel willen belasten, die dan tevens rapport kan uitbrengen en de noodige voorstellen lot verbetering aan ons kan doen. H< t komt ons echter niet meer dan billijk voor, dat zij als vergoeding voor tijdverlies, a in onze commissie, en daarmede dus in direct aan de Gemeentekas, een matig bedrag in rekening brengen «Wij merken hierbij op, dat het ons vooikomt, dat deze werkwijze zeker goedkooper zal uitkomen, dan wanneer een opnemer door de com missie aangesteld wordt, die een tame lijk hoog salaris zoude kunnen vragen, als men in hem de waarborgen wilde hebben, dat de onderzoekingen met kennis van zaken, nauwkeurig, zonder aanzien des persoons en betrouwbaar zouden geschieden." «Alvorens echter tot onze voorge nomen werkwijze over te gaan, zouden wij zekerheid wenschen te hebben, dat de financieele zijde van het onder zoek Uwe instemming vindt, wanneer wij als voorloopige maatstaf aannemen, dat voor een onderzoek van minstens 500 perceelen 'sjaars, eene som van f400 (het bedrag op de Begrooling onzer commissie voor 1904 voor het doel uilgeliokken) beschikbaar is ter verdeeling tussehen de met het onder zoek door onze commissie belaste leden, als vergoeding voor den tijd, dien zij daaraan ten koste leggen." Naar aanleiding dezer missive heb ben W. en W. den Raad een voor stel gedaan, hetwelk met de toelich ting hier volgt'. «Wij hebben de eer Uwe vergadering hierbij over te leggen een tot ons college gericht scljrijven van de Ge zondheidscommissie, d.d. 15 Februari II., no. 117,' houdende verzoek om goed te keuren, dat de commissie uit haar midden voor hare werkzaamhe den betreffende het woningonderzoek gesalarieerd wordt." «Wij herinneren, dat op de Be grooting dier commissie een post van f400 voor woningonderzoek en con trole is uitgetrokken." «Aanvankelijk heeft de commissie ons college gevraagd, om het woning onderzoek te doen geschieden door een Gemeente-ambtenaar van het bouwtoezicht, onder hare controle «Wij hadden hiertegen ernstige bezwaren, vooreerst omdat deze werk zaamheden onmogelijk door het be staande personeel kunnen worden verricht en dus uitbreiding van het personeel met een ambtenaar op een tractement van minstens f 700 noodig zoude zijn, en voorts omdat wij het minder gewenscht achten een amb tenaar te hebben ondergeschikt aan het Gemeentebestuur, en tevens on dergeschikt aan de Gezondheids-com missie, tussehen welke twee lichamen een conflict volstrekt niet is uitgeslo ten. Ook zoude de Gemeente weinig hebben aan een ambtenaar, die niet steeds ter beschikking van de Ge meente is, als deze hem noodig heeft." «Als gevolg van onze bezwaren heeft de Gezondheids-commissie bo venvermelde post op hare Begrooting gebiacht, met de bedoeling, Ineiuit een controleur der Volkshuisvesting te bezoldigen." «Hoewel de Gezondheidswet ken nelijk is uitgegaan van de veronder stelling, dat het lidmaatschap der Gezondheids-commissie gratis zoude waargenomen, en dan ook (zie art. 28) alleen spreekt van vergoeding van reis- en verblijfkosten van de leden, is er geen enkele wettelijke bepaling, welko een dergelijke bezoldiging, als thans wordt aangevraagd, verbiedt." «Wij gelooven, dat het onderzoek der woningen het best zal geschieden, indien dit aan een sub commissie uit de Gezondheids-commissie wordt op gedragen, en achten het niet onbil lijk, indien hiervoor als vergoeding van den tijd, dien zulk eene commissie daaraan moet besteden, eene toelage wordt verstrekt." «Wij wenschen echter niet in 't algemeen een salarieering van de leden toe te staan, en zijn van oor deel, dat dit in elk bijzonder geval aan de goedkeuring van hel Gemeente bestuur dient te worden onderworpen." «Wij stellen Uwe vergadering daar om voor, ons te machtigen, aan de Gezondheid-commissie te berichten, dat tegen eene toelage aan de twee deskundige leden der sub-commissie voor het systematisch woningonder zoek van hoogstens f0.40 per lid en per woning, geen bezwaar bestaat, mits de betrokken begrootingspost hierdoor niet worde overschreden." Z. d. en z. h. st. aangenomen. 9. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor inrichting van het kookonderwijs op de herhalingsschool. Overeenkomstig art. 3 van de Ver ordening tot regeling van het Her- balingsonderwijs, moet met ingang van 1 Mei a.s. onderwijs in het koken worden gegeven. Nu geen vooruitzicht bestond, dat met ingang van dien datum de In dustrie- en Huishoudschool in werking zoude zijn, hebben B. en W. het Hoofd der Herhalingsschool advies gevraagd omtrent de beste wijze, om dit van Gemeentewege in te richten. B. en W. leggen hierbij een tweetal voorstellen van dit Hoofd, dd. 28 Maart 11. en 13 April 11., over, benevens het advies der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, dd. 19 Apiil 11., waaraan zij zich refereeren onder opmerking, dat het hunne bedoeling is, als lokaliteit aan te wijzeD, het Gemeentegebouw in de Koestraat, dat zij geen bezwaar hebben tegen de aan schaffing van een fornuis, dat de wijze van verstrekking der ingrediënten, als aardappelen enz., reeds geregeld is, en het gebruik der toebereide spijzen door de leerlingen zelve, ons het meest gewenscht voorkomt. B. en W. stellen den Raad voor, hun voor het kookonderwijs in 1904 een crediet van f500 te verleenen, waarvan omstreeks f325 voor inrich ting, omstreeks f125 voor leermiddelen en omstreeks f50 voor salaris en reis kosten der onderwijzeres benoodigd zal zijn. Het advies der Commissie van Toe zicht luidt: «In antwoord op Uwe missive no. 4636 (met 2 bijlagen) dd. 13 April heeft de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs de eer U te berichten, dat zij met ingenomenheid kennis nam van Uw voornomen om overeenkomstig art. 3 van de Ver ordening regelende het Herhalings- onderwijs, het kookonderwijs bij deze inrichting in te voeren. Wat het tech nisch gedeelte der zaak betreft, wenscht zij U op voorstel der Dames leden in overweging te geven I. de voorkeur te geven aan een gewoon fornuis (behalve 3 gascom- foren) zooals de leerlingen later ook zullen gebruiken. Zij moeten de be handeling van een fornuis kennen, wat betreft het stoken (in verband met besparing van brandstol) en het schoon maken II. in de gootsteen stoppen te laten aanbrengen, zoodat de gootsteen, af gesloten zijnde, het water bewaart, hetgeen bij afwasschen en schoon maken een groot gemak en besparing van werk geeft. Het is natuurlijk de bedoeling, boven eiken gootsteen een kraan van de waterleiding aan te brengen III. in plaats van 4 twee persoons bankjes 8 gewone keukenstoelen aan te schaffen." Het advies van het hoofd van het Herhalingsonderwijs luidt «Inzake het Kookonderwijs aan de Herhalingsschool voor Meisjes heb ik de eer UE.A. het volgende te melden." «Aangezien dit onderwijs slechts ten doel heeft, den leerlingen de eerste beginselen te onderwijzen en niet ontaarden mag in vakonderwijs, zoo zijn wij van rneening, dat de leerkeuken, zonder aan de degelijk heid te schaden, zoo eenvoudig mo gelijk moet ingericht worden," «Ook de deskundige was van deze meening, en verzekerde bovendien, dat in een cursus van 12 a 13 lessen, elk van drie uur, den meisjes het allernoodigste inzicht in de kookkunst gegeven kan worden. De duur der lessen is op drie uur gesteld, wijl er onder begrepen is: a. de bespreking der leerstof, b. do practische toepassing en c. het reinigen en opruimen der keuken en gebruikte gereedschappen." «Behalve de kleine inventaris, waar over de betrokken onderwijzeres mij nader zal inlichten, zouden er noodig zijn een fornuis en verder eenige kooktoestellen. Met het oog op het voorshands kleine aantal leerlingen en in aanmerking genomen, dat het gas te Amersfoort al meer en meer populair wordt, zou m.i. het fornuis gevoegelijk kunnen vervallen. Zoo noodig kan het vervangen worden door een paar gaskomforen meer, en wat don fornuisoven betreft, voor 't geval dat men aan dezen behoefte heelt, dan zijn er ook op het gebied der gas-industrie inrichtingen, die met minder kosten daarin kunnen voor zien." «Als onderwijzeres voor dit cursus jaar stelde zich beschikbaar mej. M. E. de Hol!, Nieuwe Gracht 135 te Utrecht." Vervolg Gemeenteraad, plaatse lijk nieuws, enz. in het bijvoegsel.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2