Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. met de bijhouding der bevolkingsre- gisteis, door burgemeester, en wet houders worden uitgenoodigd be doelde besturen en correspondenten desverhmgd op de hoogte te houden van de afschrijvingen van jonge vrouwen uit de bevolkingsregisters naar de groote steden, met opgaaf van de plaats waarheen zij vertrek ken of vertrokken zijn en zoo mogelijk van het adres van de personen bij wie zij intrek hebben genomen Ik heb de eer u te verzoeken het bovenstaande mede te deelen aan de burgemeesters der gemeenten in uw gewest en hen daarbij uit te noodigen zooveel in hun vermogen is mede te werken tot het welslagen der omschreven maatregelen. (»N. A. C."j Op het terras der Sociëteit Amicitia" zullen gedurende den zomer van 1904 de navolgende Muziekuitvoeringen wor den gegeven Woensdag 15 Juni Ma tinee (hall drie). Zondag 19, Dinsdag 28 Juni, Zondag 3. Donderdag 14, Dins dag 19, Zondag 24 Juli, Zondag 7, Donderdag 18, Zondag 28 en Woens dag 31 Augustus Conceit. Het concert op 31 Augustus wordt gegeven door het Symphonie-orkest »Jubal", de overige concerten door de stafmuziek van het 5e Regiment Infanterie, Directeur de heer G. K G. van Aaken. De concerten vangen aan te half acht. Teneinde den leden der Societiet het plaatshebben der Muziekuitvoerin gen kenbaar te maken, zullen er telkens twee witte vlaggetjes, waarop de letter A vooi komt, uiterlijk's mid dags om vier uur geplaatst worden op den St. Joriskerktoren, op den Hof. Ds. J. van Aalst predikant alhier komt voor op het drietal voor Velp Jhr. Mr. Dr. E. A. van Bere- steijn, leeraar in de Staatswetenschap pen en de Staathuishoudkunde aan de H. B. S. alhier, komt voor op de voordracht voor gelijke betrekking aan de gemeente-hoogere-burgerschool te Utrecht. Mej. M. E. de Mildt alhier heeft met gunstig gevolg te Utrecht hel examen voor acte L. O. afgelegd. De Arrondissements-rechtbank te Utrecht bevestigde het vonnis van het kantongerecht alhier, waai bij E S. 37 jaar, arbeider te Nijkerk, wegens overtreding der wet op de jacht en visscherij werd veroordeeld lot 2 maal 7 dagen hechtenis inet verbeurdver- klaiing van het geweer of f 10boete sub. 10 dagen hechtenis. Herhaalde malen werden klach ten geuit over het gebrek aan urinoirs hier ter stede. Thans is men begonnen het verre van voldoende aantal dier inrichtingen te vermeerderen. De nieuwe urinoirs maken ten op zichte der oude een beter figuur. Men is met plaatsing ervan bezig ter zijde van bet politiebureau en aan den Arnhemschenweg. De Naamlooze Vennootschap «AmnrsfoortscheTramweg-Maatschap- pij," zal in eene Algemeene vergade ring van Aandeelhouders op Donder dag den 19n Mei 1904, des avonds ten 8 ure in het hotel »De vergulde Zwaan." Behandeling: 1. Verslag met balansen winst- en verliesrekening, benevens rapport der financieele commissie van het boekjaar 1903. 2 Benoeming van een Bestuurslid in de plaats van den heer A. Visser, die wegens vertrek bedankt heeft. 3. Benoeming der financieele commissie voor het boek jaar 1904. 4. Voorstel tot aanvrage subsidie aan de Gemeente over het jaar 1904. De Commissie van het nationaal Kegelconcours ondervindt wel mede werking Van verschillende zijden hooren wij dat er medailles beschikbaar wor den gosteld. Dit is een verblijdend teeken. We twijfelen er dan ook niet aan of dit concours zal schitterend slagen. Hedenmorgen hadden tegenover het stationsplein weder be=piekingen en npmetingen plaats voor het hotel, hetwelk 'Ie beer Reichman daar voor nemens is te bouwen. Mogen zij spoedig tot hetgew enschte resulta it leiden, daar een gord le rang hótel zeker geen overbodige luxe is. „Handel en Nijverheid." Maandagavond werd onder voor zitting van den heer S. J. van Duinen in »de Zwaan" de maandvergadering van bovengenoemde vereeniging ge houden. Met een viertal bestuursleden was een 12-tal leden aanwezig. De notulen der vergadering van 14 April werden gelezen en goedge keurd. Punt 1 der agenda behelsde: «Voor stel tot aansluiting aan den Bond van den Handeldrijvenden Middenstand." De voorzitter lichtte dit voorstel nader toe. De «Nederl. Bond van vereenigingen van den llandeldr. Middenstand', is ontstaan op het le Middenstands- congres te Amsterdam gehouden. Wel bestond reeds een «Bond van Handels vereenigingen waarbij H. en N. is aangesloten, doch de noodzake lijkheid werd gevoeld om een Bond te hebben waarin alle Middenstands- vereenigingen zich kunnen doen op nemen. Reeds vroeger is een uitnoodiging ontvangen om toe te treden lot de N. 13. v. V. v. d. 11. M. doch het bestuur meende toen eerst de kat uit de boom te moeten kijken. Wat de contributie betreft aan het lidmaatschap veibonden, daarover was nog niet voldoende licht verkregen. Vooral nu die Bond een eigen week blad uitgeeft zou 't wel eens kunnen gebeuren dat de kosten wat hoog waren. Het weekblad echter, zoo dit aan ieder lid der vereeniging zal worden toegezonden, kan een groote steun worden voor de vereeniging. Uit de korte discussie, die op de woorden van den heer Van Duinen volgde, bleek dat men het er over eens was dat aansluiting hoogst wen- schelijk moet genoemd worden. Ook was men algemeen van oordeel dat de 15000 exemplaren die van het orgaan worden verspreid, moeilijk te distribueeren zijn, indien niet alle leden der aangesloten vereenigingen (welke leden gezamenlijk het tot een 14000-tal biengeri) toetreden. De kosten kunnen echter een be zwaar zijn. Daaiom werd op voor stel van den heer P. J. Frederiks het bestuur gemachtigd, omtrent die kosten nadere inlichtingen te vragen en dan naar bevind van zaken eene beslissing te nemen omtrent de aan sluiting. Het tweede punt was het voorste) van den heer van Goor, beoogende het richten van een verzoek aan hel gemeentebestuur om aan te dringen bij de betrokken Maatschappijen op den bouw eener spoorweghalte aan de Koppel. Zooals men weet is deze quaestie in de vergadering der Kamer van Koophandel van 21 April j.l. besproken. Toen bleek dat de tot standkoming eener N. C. S. halte op het terrein aan het Smallepad in afzienbaren tijd te wachten is. Daar dus deze zaak goed vordert verzocht de voorzitter den heer van Goor zijn voorstel in te trekken, waarin deze toestemde onder voor waarde dat indien de wenschelijkheid daarvan blijkt hij zich voorbehoud de zaak nader ter sprake te brengen. Vervolgens werd aan de orde gesteld de benoeming van een afgevaardigde tiaar de algemeene vergadering van den Bond van Handelsverenigingen. Ook deze vereeniging zal zeer waar schijnlijk worden opgenomen in den N. B. v. V. v. d. H. M. om zich daarna voornamelijk met incasso en informatie wezen te bemoeien. Daar de heer Berns administrateur is van H. en N. stelt de voorzitter voor genoemden heer te benoemen waarmede de vergadering zich vereenigt. Vervolgens werden als lid toege laten de heeren: W. E. Kreikamp, Dorresteinschesteeg; J.H. Storm, Arnh. weg; P. van Achterberg, Beukenlaan W. H. Schuileman, Langestraat en v. d. Ileul, Arnhemsche weg. Ingekomen zijn: Lijsten van wanbetalers der Haar- lemsche- (maandlijst) en Zaanland- sche (jaar lijst) Handelsvereniging. Voorts een circulaire van de com missie voor het nationaal kegelcon cours. Het hestuur heeft gemeend echter slechts bij uitzondering een medaille te moeten beschikbaar stel len. De vergadering gaat hiermede accoord. Ten slotte deelt de voorzitter mede da de cursus in stenografie stelsel Groote Maandag 2 Mei is geëindigd. Wanneer eventueel een handels cursus wordt opgericht, waaromtrent in deze vergadering nog geen nadere inlichtingen zijn te geven, hoopt de commissie ook daarbij een cursus in stenografie te doen geven. De ervaring is opgedaan, dat de cursus vroeger in het winterseizoen dient aan te vangen, omdat gedurende het laatst van Maart en April de loer lingen te veel door hun gewone wei k in beslag worden genomen om geregel I de lessen bij te wonen. De heer E. C. J Kuyper werd bij de laatste les door den heer Van Duinen namens de vereeniging dank gebracht voor zijn belanglooze medc- wei king. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering, die te half negen werd geopend, te ruim half tien ge sloten. Zondagavond werd in het Bonds- gebouw een oponbare vergadering gehouden der propagandaclub »Leo XIII" van de A. R. K. Volksbond, waarin als woordvoerder optrad rector F. K. Bult uit Utrecht. Spr. had tot onderwei p gekozen: «Wat is piopaganda, en op welke wijze moet zij door de Katholieke vak- vereenigingen worden gevoerd." Spr. schetste in gloedvolle taal de groote macht eener flinke, krachtige propaganda, die gevoerd kan worden in woord en geschrift, vooral door de Pers, wel eens de koningin der aarde genoemd. Daarbij schetste spr. op welke wijze die propaganda meer in 't bijzonder door de Katholieke vak- vereenigingen kan worden gevoerd. In het tweede gedeelte van zijn herhaaldelijk toegejuichte rede gal spr de lijnen aan waarbinnen die propa ganda moest worden gevoerd. Zij moet zijn overeenkomstig de eischen van den modernen tijd en steeds het doel voor oogen hebben, wat elke Katholieke actie zich moet stellen n.l. de verheffing van het geeste lijk leven, volgens de ideeën der Kerk in de eerste plaats en verder do be vordering van de stoffelijke welvaart der individuen. Een tweetal heeren stelden na afloop eenige vragen. De eerste wenschte de taak der vrouw nader te zien toe gelicht. Volgens vragers opvatting had deze meer te doen dan gemengde berichten uit de couranten te lezen, en wel degelijk de taak aan de sociale actie deel te nemen. Ook vond spr. de opleiding der Kath. meisjes, voor zoover ze niet binnen de kloostermuren komen, verre van voldoende. De tweede wenschte de invloed van de Fransche revolutie op de moderne actie nader in 't licht gesteld te zien. Wat de laatste betrof merkte inleider op dat dit punt geheel buiten zijn betoog viel. Met den eersten spr. kon hij in zooverre meegaan dat het gewenschi is dat ook de vrouw zich met degelijke lectuur ophoudt, maar in do eerste plaats moeten wij hebben vrouwen die bruikbaar zijn in het gezin. Daarom vond inleider kookscholen en huishoud- onderwijs zoo uitstekend. Van de gelegenheid tot debat werd gebi uik gemaakt door den heer Pouwe, die de oorzaken wenschte te vernemen der feiten dat in de Katholieke streken de arbeidsvoorwaarden het ongunstigst zijn (Regout-vrouwenai beid), vooits waarom de criminaliteit daar zoo on rustbarend is. Volgens debater ge tuigde zulks tegen de Katholieke be ginselen. Inleider diende van repliek en zeide ook niet te kunnen goedkeuren wat bij Regout geschiedde, doch natuur lijk werd Regout en de criminaliteit er bij gesleept. Wat heeft de Kath kerk daarmee nu uitstaande. De handelingen van enkelen kunnen toch moeilijk geweten worden aan de Katholieke beginselen. Juist de Katho lieke kerk treurt over die dingen het meest en stelt alles in het werk om er een einde aan te maken. Te ruim half tien werd de goed bezochte vergadering gesloten. Garnizoensiiieuws. Na afgelegd overgangs-examen zullen bij het 5e regiment infanterie alhier worden gedetacheerd de cadet ten Bunschoten, jhr. Calkoen, Des- sauvagie, Eichholtz, Van der Goes, Ilogewind, Kramer, De Neve E. K. A., Van Nooten, Van Peer, Van Hoijst, De Vries A., Van Gunster, Hofman, Keers, Van Kempen, Masthoff, Rib- bius, Le Rivière, Schmidt, Weytlant en bij de lie Afd. van het le Regt. Veld-Artillerie: Gaade, Van Gogh, Lagerweij, Mojet, Pucliel, Trapman. Bij beslissing van den Comman dant der 2e Divisie Infanterie is de zilveren medaille voor 24jaren trouwen dienst toegekend aan den Mr. geweer maker Slagter van het 5e Regiment Infanterie. Bedoeld eereteoken zal den 12 Mei op plechtige wijze worden uitgereikt. Bij Koninklijk Besluit is de Kapi tein A Holland van het 7e Regiment Infanterie met ingang van 11 Mei b.-noRiii l en aangesteld tot Majoor bij het 5e Regiment Infanterie. Genoemde Majoor wordt belast met hot bevel over het Je Bataljon. Bij beschikking van den M. v. O. is de Luitenant Kolonel W. F. K. Bischolï van Ueemskerck, Comm. van het le Bataljon 5e Regiment Infan terie, belast met hot bevel van het bij mobilisatie op te richten Depót Bataljon. Gisterenmorgen werd op plech tige wijze de gouden medaille voor 30 jaren trouwen dienst uitgereikt aan den Sergeant-majoor J W. Ensinck van het 5e Regiment Infanterie. Nadat de Kolonel de Meester de medaille op de borst van den jubelaris had gehecht, hei dacht Z H.E.G in eene kernachtige toespiaak de ver diensten van dien braven onderofficier. Reeds des morgens vroeg werd hij verrast door eene ovatie, van de zijde der onderofficieren werd hem hierbij een prachtig bloemstuk aangeboden. Des middags vereenigden zich de onderofficieren in de Korpsbibliotheek en werd den jubilaris bij monde van den Adjudant-onderofficier-vaandel drager Kerling, onder eenige hartelijke bewoordingen namens de onderofficie ren een prachtig souvenir aangeboden bestaande uit een pendule met coupes Ook van de zijde van H 11. officieren ontbrak hel den jubelaris niet aan bewijzen van belangstelling. Wij voegen hierbij gaarne de wensen dat het dezen braven onderofficier gegeven zij, dat dezen dag nog vele jaren bij hem in aangename herinne ring moge blijven. 375e STAATSLOTERIJ* Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 9 en 10 Mei 1904. (1400 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwebek te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 70. 3227 4001 4012 4623 10042 10913 13988 13996 13997 15873 en 17479. Te zamen 11 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 3217 3229 3731 4029 4615 4625 4627 4634 4653 4663 8475 10921 10939 13978 13986 13998 15868 18662 18674 18690 20306 20313 en 20324. Te Deventer getaakte een paard in den stal los, wandelde de stad door en kreeg op een gegeven oogen- blik het denkbeeld een woning bin nen te gaan. De vrouw was juist aan de schoonmaak. Het paard schopte achteloos een pot met kalk en een pot met teer omver, waarvan de inhoud zich in liefelijke eenheid op den vloer vermengde. Verder trapte de rossinant een paar stoelen stuk, herleidde een servies tot gruis, smeet een koffiekan tot scherven en stond toen vast tegen den muur, zonder verder te kunnen. Op dat oogenblik kwam de eigenaar binnenstormen. Het koste natuurlijk heel wat moeite den knol weer uit de woning te krijgen. De vrouw vroeg natuurlijk schadevergoeding voor haar gebroken boeltje, waarop de eigenaar leukweg antwoordde: «Datte 'm toch wel had vast-ebonden»maar hij eindigde met de vrouw schadeloosstelling toe te zeggen. (Zutph. Cl.) Is 't naar ons gevoel wat guui voor Mei, men trooste zich maar met hetgeen de volksmond van der gelijke kippemeldagen gemaakt heeft De Meie koel en wak Brengt koorn in den zak. De Meie koel en nat De schure vult en 't vat. Door een sigarenfabrikant te Am sterdam is sedert eenige dagen, bij on derscheidene sigarenhandelaren aldaar een sigarenmerk »Kozakken"geplaatst, waarbij een reclamebiljet is gevoegd is bulletin-formaat en stijl, melden de de aankomst van eenige duizendc Kozakken die hier zullen ingekwar tierd worden. Dit biljet wordt dan, evenals de gewone bulletins aan het glasraam be vestigd. Een sigarenhandelaar buiten de Muiderpoort had nauwelijks het bewuste bulletin voor zijn winkelruit hangen, of het trok in de buurt niet alleen de aandacht, maar werd m allen ernst opgenomen, vertelt de «Tel." Nn wilde het toeval bovendien dat er in den winkel iemand sigaren kwam koopen die een drietal ransels droeg. In de omgeving was toen weldra be kend, dat daar eenige Kozakken in kwartier waren, die vooruit gezonden waren om een wakend oogje te hou den op Japanners, die van zins waren om door Holland en Duitschland, Rus land binnen te dringen, ten einde daar te spionneeren. Steeds meer en meer menschen ver zamelden zich voor het huis, tot ein delijk de voorsten meenden, door de glazen commnnicatiedeur tusschen huiskamer en winkel, de Kozakken aan tafel te zien zitten. Algemeen halsgerek, opduwend ge drang en vuurwerk van kwinkslagen. En dat tot groote verbazing van het gezin van den sigarenhandelaar, waar in men de oorzaak van al het tumult aanvankelijk niet begreep. Lang bleven de menschen wachten, hopende de barre Kozakken te aan schouwen, en enkelen hadden reeds gedachtig aan de Kozakkenverhalen uit den Franschcn tijd, zich vetkaarsen aangeschaft, teneinde die, den Rus- sischen vrienden als versnapering aan te bieden. Eindelijk werd de belangstelling te lastig, en ofschoon de nering druk was, achtte men zich verplicht, het publiek uit den droom te helpen; maar slechts noode lieten de wachtenden zich overtuigen, dat door hen dten avond geen zonen der steppen zouden gezien worden. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkeny geplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Geachte Redactie. Zeet gaarne zagen wij het onder staande in Lw veel gelezen blad op genomen. Ruim 14 dagen geleden werd door de Voetbalvereeniging »U. D. I." een feestavond aangeboden ter gelegenheid van de uitreiking der medailles op het concours behaald. Het gerucht doet de ronde, dat »U. D. I." nu een lijst laat circuleeren om de tekort gekomen gelden op te halen. Dit gerucht spreken wij hierbij beslist tegen. Het is niet voor de Voetbalvereeniging »U. D. 1.", maar ten bate der A. F. C. «Quick", dat thans een lijst circuleert tot het houden van eene voorstelling. U dankzeggend voor de verleende plaatsruimte Hoogachtend Namens het bestuur der A. V. V. U. D. W. II. VAN HELSDINGEN. le Voorz. C. A. RIEBER, le Seciet. Mijnheer de Redacteur I Het Bestuur der «Vereeniging tot Veraangenaming van het Verblijf te Apeldoorn" verzoekt U beleefd bet volgende onder de aandacht Uwer lezers te brengen, opdat vooral zij, die Apeldoorn slechts voor een enkelen dag, b v. met Pinksteren, bezoeken, er hun voordeel mede kunnen doen. De welvarende plaats en het vele en rijke natuurschoon, dat zij het voorrecht heeft den bezoekers te kun nen doen aanschouwen, maken, bij beperkten tijd, de keuze moeielijk. Is een wandeling door het Konink lijk Park een groot genot, een bezoek aan de bosschen, zij het dan ook vluchtig, niet minder; doch in den regel gaat men door de Dorpstraat en de Loolaan daarheen en verblijft daar zoo lang, dat men voor een bezoek aan andere schoone punten der plaats geen tijd over heeft. Neemt men bij het Station de Sta tionstraat, dan komt men, rechtdoor wandelende, aan het fraaie Oranjepark, met daaraan grenzend Wilhelmina- en Nieuwe Park, allen een lieflijk water gezicht. wat men in onze streken niet veel vindt, aanbiedende. Om de bezoekers zooveel mogelijk te doen profileeren, hebben wij ge meend hierop de aandacht te moeten vestigen. Dat wij slechts enkele punten noemden, is duidelijk. Immers tul van anderesch oone punten zijn aangewezen in de ook hier uitgegeven Gidsen, die voor geringen prijs verkrijgbaar zijn, eene zelfs gratis (op aanvraag aan het Secretai iaat van «Naar Apeldoorn," Deventerweg AA 398). Het Bestuur der Vereeniging voornoemd. Apeldoorn, Mei 1904.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2