NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BARON MONTEZ tfo. 41. Zaterdag 21 Mei 1904. Drie-en-dertigste jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Bij flit nnmmer Behoort een Bjjvoisul. PINKSTEREN. BUITENLAND. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephooniio. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Het behoeft geen betoog dat onze christelijke feesten oorspronkelijk na- tuurfeesten zijn; we hebben slechts den drang onzes harten volgend cp te gaan naar buiten waar de natuur feest viert. Is Paschen met zijn teer ontluiken het opstandingsfeest, Pink steren is het feest van het volbloeide schoon, 't Is zoo liefelijk en prachtig om ons heen overal bloeit iets, overal groeit iets, overal rijpt iets; de wui vende groene velden, de bloemen met haar kleurige en geurige kelken, de vruchtboomen met hun ritselende bloesemtakken, alles overgoten met het heerlijke zonnelicht: wel is Pink steren een heerlijk natuui feest, het feest der beloften, beloften van vruch ten die wij plukken zullen ten tijde van den oogst. Pinksteren lokt als van zelf naar buiten en noodt tot bewonderend genieten. In dichte scharen, te voet en per tram, per trein of liets ont vluchten de stadsmenschen liet straat gewoel de mulle atmosfeer van kamer, slop en steeg, om ruimer te ademen daarbuiten in de zuivere lucht, om bewonderend te genieten in de won derschoons natuur, om leergierig te vinden bij zinnenvreugde hoog ziels- genot. Zoo is het niet bij allen. Wel gaan velen vroolijk uit om Pinksteren te vieren, maar bewonderend genieten is hun vreemd, liet vele en velerlei natuurschoon gaan zij schier onopge merkt voorbijde pracht der bloe men zien zij niet, het lied der vogelen hooren zij niet, sering een meidoorn ruiken ze niet, zich verlustigen in natuurpracht kunnen ze niet, tot be wonderen komen ze niet. Zij genieten lawaajig en druk, ontwijdend het feest en naar huis keerend katterig en vermoeid; of zij loopen saai en dof daarheen en komen terug gedrukter dan zij gingen. Zij hebben niet aan zich gevoeld den lavenden en ver kwikkender! invloed, de verheffende en heiligende werking der schoone natuur, en dus hebben zij geen waar achtig genot gesmaakt. Arme men- schen I Maar gaan wij op het feest, waarop alles van alle kanten samenstroomde om te danken voor den zegen van den oogst, gaan wij op liet feest der oogst beloften naar buiten om dankend en roemend te juichen in de weelderige schoonheid der natuur en vol bewondering te genieten, dan smaken wij zielsgenot, dan brengt Pinksteren ons een geestelijke opwek king, sterkend onze kracht, veredelend ons leven. Ja, Pinksteren moet ons meer zijn dan eenvoudig een natuurfeest. Het Pinksterfeest herinnert ons aan een kleinen kiing van mannen vol van geestdrift, die uitgingen om de wereld te winnen voor het beste dat een mensch denken en bezitten kan Onze tijd vraagt niet minder naar zulke mannen en vrouwen vervuld van geestdrift, niet eene die is ijdele opwinding en geklank van holle woorden, maar eene die zich uit in krachtige daden, die gekend wordt aan goede vruchten. Mensctien van dien geest zijn noodig. Er is nog zooveel onheilige geest in de wereld. Onze samenleving is doortrokken van den geest der leugen, er is zooveel onwaarachtigheid in toe standen en verhoudingen, zooveel huichelarij en geveinsdheid, dat een uitstorting van den geest der waarheid de meest gewenschte pinksterzegen blijft. Er is zooveel schrijnend leed, zoo veel schreeuwend onrecht, zooveel liefdeloosheid, zelfzucht en onbarm hartigheid in onze zoogenaamde christelijke maatschappij, dat een uitstorting van den geest der ware liefde, die dringt tot daden van liefde, ei barmen en gerechtigheid, een uit storting van dien heiligen geest over alle vleesch, zoowel regeerders als on derdanen, zoowel armen als rijken, zoowel geleerden als ongeletterden, begeerde pinksterzegen blijft Het Pinksterfeest roept ons tot een krachtdadig handelen, tot een leven rijk aan daden, die der niensch- heid tot heil zijn en vruchten blij ken te zijn van den pinkstergeest. Er zijn ongeveer vierhonderd mil- lioen menschen die het Pinksterfeest vieren, want zooveel christenen zijn er, althans in naam; ook in waar heid Neen, want dan moest de aarde een schooner schouwspel bieden, dan moest er niet zooveel onheilige geest in de wereld zijn, dan moest er meer liefde zijn en wel in de eerste plaats onder degenen die zeggen dat zij zijn aangeraakt door den heiligen geest. Als ik den bitteren strijd zie tus- schen wat zich noemt godgeleerden, komt me het mooie sprookje van Leander in de gedachten. »De engel tjes speelden, toen de schepping nog jong was, een heerlijke muziek. Maar ze waren onattent en lieten hun muziekblaadjes vallen. De menschen schoten toe, en velen pakten een blaadje of een stukje van een blaadje. En ieder beweerde, dat hij de god delijke muziek had, en speelde de paar maten, die hij vond. »En allen hadden gelijk en onge lijk. Want allen hadden iels van 't goddelijke in hun muziek, maar niemand had die geheel. Eerst als elk zijn stukje goed ingestudeerd zal hebben en dan geleerd samen te spelen met de anderen, op tijd in te vallen en op tijd te zwijgen, dan eerst zal de goddelijke muziek in at haar heerlijkheid klinken door 't heelal." Ik houd het er voor, dat men be zwaarlijk twee menschen zal vinden die hetzelfde «geloof" hebben. Nu christen wezen bestaat ook niet in dit of dat zeggen ofgelooven. Hoofd zaak is het doen, het goed zijn. Wi Inu, tot een krachtig daadleven roept ons het pinksterfeest, het dragen van vruchten eischt van ons de pink stergeest. Die geest in de harten der men schen, doordringend het leven, niet alleen liet persoonlijke maar ook het huiselijke openbare leven in al zijn deelen. Dan wordt het goed, dan een Pinksterfeest dat langer duurt dan twee dagen, dan komen wij nader tot de heerlijk-schoone toekomst waar van dit Pinksteren ons weder de beloften deed vernemen. M. De Kaapsche Regeering heeft in het Parlement verklaard niet bereid te zijn, op het ambtenaarsexamen het Hollandsch als verplicht vak te blijven handhavenwel zou kennis van die taal eene aanbeveling blijven. De politiemacht zal met 250 man verminderd wordenmen berekent hiermede 20.000 pd. st. te zullen besparen. Alle Kaapsche «rebellen," die nog in de gevangenis waren, zijn begena digd geworden op één na, die moord heeft gepleegd. Dr. Jameson, deze beslissing van Gouvernement aankon digende, zeide te hopen, dat deze daad de strekking zou hebben, liet verleden te vergeten en dat zij zou zijn een boodschap van vrede en samenwerking. De rede van den Premier werd toegejuicht. De Heer Merriman dankte namens de Oppositie voor het besluit, dat in denzelfden geest werd aangenomen als waaruit het was geboren en ook de Heer Malan sprak een woord van dank. Transvaal heeft, blijkens de uit komsten der pas gehouden volkstel ling, 1.245.009 inwoners en wel 300.000 blanke inwoners (180.000 mannen en 120.000 vrouwen) en 945.000 kleurlingen. Johannesburg telt 84 000 blanke inwoners en Pretoria 21.101. De «Breslauer Ztg." maakt melding van een aanslag die op den Tsaar was beraamd bij de groote voorjaarsparade te Petersburg. In een der logos voor genoodigden op liet paradeveld opge richt bevond zich een jonge dame, oen dochter van den bekenden Russisclien psychiater Meresjkowski. Het schuwe ongerust uiterlijk van deze jonge dame viel eenige officieren op en op goed geluk besloot men haar te arresteeren voor dat de Taasr op liet terrein ver- scheon. Het bleek toen, dat de jeug dige nihiliste, want dat zou juffrouw Meresjkowski zijn, in het bezit was van een bom Zij ontkende niet een aanslag in den zin te hebben gehad. Een uitgestrekt deel van het Reichs- wald te Kleef, dicht bij de Neder- landscho grens, is door brand vernield. De Japanners heeten hunne opera- tiën tegen Port-Arthur te zullen be spoedigen met het oog op de te verwachten nadering van een Rus sisch ontzet-leger, men zegt van 70,000 man. De veel besproken gelijktijdige aanval van de zee- en de landzijde zou zeer na op handen zijn. Daarentegen heeten in Mantchourije de Japanners bij hun verderen op- marsch te weifelen. Hier en daar zouden zij zelfs eene achterwaarsche beweging hebben gemaakt en zijn teruggetrokken op Feng-Wang-Clieng. Dit heet in liet eene bericht eon ge volg van een nederlaag, hun door de Russen toegebracht, die 10,000 man vooruit zouden hebben gebracht orn de Japanners tegen te houden tot de vorstei king van Liao-Yang zal voltooid zijn. Maar in andere berich ten wordt van geen gevecht gewaagd en de beweging voorgesteld als eene vrijwillige. Kaiping, ten Zuiden van Niuchwang, heet door de Japanners te zijn bezet na een heet gevecht, waarin de Russen 2000 man zouden verloren hebben. Volgens een bericht aan Daily ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 58) Nog één brief is er, een lange, doch haastig op een velletje papier geschreven, dat gesto ken is in een enveloppe van Wells, Fargo en Co., die in den regel de brieven vervoerde van Californië naar het Oosten. Hij had den volgende inhoud: Panama, 15 April 1856. «Mijn lieveling! Ik schrijf je dezen brief, opdat je hem een dag vroeger zult hebben dan wanneer je moe der je kan kussen en omhelzen. Kan je je dat wel voorstellen? Wanneer je dezen brief ontvangt, ben ik maar een dag van je af hij gaat met dezelfde stoomboot als wij naar New-Yorkofschoon ik wel naar je toe zou willen vliegen, zijn er omstandigheden, die ons een dag later doen komen. Tranen van vreugde komen er onder het schrijven in mijne oogen; want door Gods zegen ben ik weer gezond en gelukkig, evenals je vader. Hoe gelukkig zijn wij beiden bij de ge dachte, dat wij zoo spoedig onze lieveling in onzen armen zullen drukkenWij zijn op weg naar New-York naar jou! Wij heb ben hedenmorgen Toboga verlaten. Ik schrijf dit in het Pacific House, waar wij van nacht blijven om morgenochtend den trein naar Aspinwall te nemen. De heer, die zoo vriendelijk voor je vader en mij is geweest, is met ons van Toboga ge komen. Hij is nu juist de stad Panama inge gaan, waardoor ik tijd heb om te schrijven, want vader en ik blijven hier. Voor ons is het veel gemakkelijker in de buurt van het station te zijn, want de koffer is zoo zwaar de koffer, dien je vader, met stofgoud gevuld, meebrengt van Californië voor zijn klein doch tertje. Ik heb een parelsnoer om mijn hals, dat ook voor jou is. Papa heeft het vandaag van Senor Montez gekocht." Harry blijft plotseling steken, en Louise roept«Montez I Dat is het, waardoor de naam Montez I Aguilla Co., mij zoo bekend voorkwamMontezDat was de naam uit dezen briefHoe zonderlingfluistert zij. «Zou mijn patroon dezelfde kunnen zijn als de man in dezen brief?" «Dat is hij." antwoord Harry, die intusschen het schrijven verder heeft doorgevlogen. «Zie maar," vervolgt hij, tot verbazing van het meisje, «hier is zijn vervloekte naam." «Wat bedoelt ge?" stamelt miss Minturn. «Dat zal ik u later zeggen." Larchmont leest verder «Deze heer is zeer vriendelijk voor ons ge weest. George zegt, dat hij mij het leven heeft gered, omdat hij ons heeft meegenomen naar Toboga. Bij ons vertrek bood mijn echtgenoot hem ieder geschenk aan, dat hij mocht uitzoeken, maar Senor Fernando Gomez Montez (wat klinkt die naam mooi), zei, dat hij als eenig aandenken aan ons slechts iets wilde hebben, dat mijn echtgenoot had gedragen zijn revolver bijvoorbeeld. Ik moet spoedig eindigen want mijn papier is vol. Buiten heerscht nog drukte en rumoer. Papa is gaan zien wat dat beduidt en zal dezen brief bezorgen bij de mail van Wells, Fargo en Co., opdat mijn lief dochtertje kunne weten, dat haar vader en haar moeder een dag daarna bij haar komen, om te zien hoe zij gegroeid is en om God te kunnen danken, dat Hij hen rijk heeft gemaakt, zoodat zij heel veel voor hun kleine afgod kunnen doen. Met honderd kussen, van vader en moeder, blijf ik, mijn lieveling, je liefhebbende moeder. Alice Louise Rifly." P. S. Spoedig zal ik je in persoon kunnen kussen. Denk daar aan «Spreekt daaruit niet een moederhart?" fluistert Louise met tranen in de oogen. »Ja, en die geslepenheid van een schurk!" barst Harry uit. "Hee meent gij dat?" "Dat meen ik zoo. Gij hebt mij verteld, dat de ouders van uw moeder met hun schat zijn verdwenen bij een neger-opstand op de landengte op 15 April 1856, deD dag, waarop deze brief is geschreven. Zij hadden het goud hij zich. Dat was hun noodlot! Wanneer zij hun schat niet bij zich hadden gehad, zouden zij in leven zijn gebleven om hun dochter te omhelzen!" «Wat brengt u opdat vermoeden?" vroeg het meisje, wier gelaat verbazing en verras sing teekent. «Ik vermoed niet ik weet het! en dat hij er mee in verband staat I" "Hij wie?" "Senor Fernando Gomez Montez!" Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1