NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. A3. Bij dit nummer Behoort een Bijvoegsel. BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. BARON MONTEZ Zaterdag 28 Mei 1904. Drie-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoort Courant 'n*. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de slad (naar buiten tegen vergoeding van port. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephooimo. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte In Mantchourije zijn de Japanners thans begonnen Feng-Wang-Cheng te versterken, als verwachtten zij daar eenen Russischen aanval Zij heeten er nu weder slechts 30.000 man sterk te wezen, met 2000 man cavalerie en 30 veldstuk ken maar bij dit cijler moeten wor den bijgestrokken de afdeelingen, die Noordwaarts zijn opgerukt. Overigens ontvangen alle Japansche troepenafdeelingen, die bier en daar zijn geland, vooitdurend versterking. Gisteren ontvangen telegrammen maken van nieuwe gevechten in de streek van Feng-Wang-Cheng melding. Een 15000 Russen, die meenden dat de Japanners Feng-Wang Cheng reeds ontruimd hadden, wouden zich niet ver van die plaats in den Tatungpas door eene Japansche overmacht heb ben laten verrassen en groote ver liezen hebben geleden. Een der Engelsche bladen geeft een totaal cijfer van 1000 op voor dooden, ge wonden en gevangenen; maar een ander maakt er ruim duizend gevan genen van en 4000 dooden en ge wonden, cijfers die er zeer sterk overdreven uitzien. Het blijkt, dat do eerste bozen- ding Chineesche arbeiders voor Trans vaal reeds onderweg is. Volgens een bericht uit Hongkong vertrok Dinsdag vandaar het stoom schip Tweeddale met 1055 koelies naar Zuid-Afrika. In Rusland heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken weèr de ophef fing voorgesteld van een der wetten, die hel zich vestigen van Israëlieten aan beperkende bepalingen onder werpen. Een trein vol goud is Dinsdag te Parijs aangekomen aan het »St.-Lazare"- station. Het was een extra trein uit Cherbourg, welke in eenige bijzondei ingerichte wagens een som van 42,592,645 francs in goud bevatte geld door de Vereenigde Staten be taald voor het Panama-kanaal en uit New-York aangevoerd door het stoom schip «Kaiser Wilhelm II." De schat, voortdurend bewaakt door een sterke politiemacht cn gepakt in 155 kleine eikenhouten kisten, werd naar de kelders der Bank van Frankrijk gebracht. De Amerikaansche stad, Yazoo City, Mississippi, is geheel door brand ver nield. De schade wordt geschat op twee en een half millioen dollars. Een man is omgekomen bij de ramp. Maandag is te Pretoria het Booren- congres geopend. 134 afgevaardigden waren bij deze plechtigheid tegenwoor dig, onder wie ruim honderd vertegen woordigers van d6 bevolking van Pre toria en Oostelijk Transvaal. Uit West- Transvaal zijn slechts zeer weinig af gevaardigden gekomen. Onder de aan wezigen merkte men de voornaamste boerenleiders op o. m. de generaals Botha en de laRey, de heeren Schalk Burger en Smuts. In zijn openings rede verklaarde generaal Botha het doel van het congres, om daarna de onderwerpen te behandelen, welke de afgevaardigden bespreken zullen. Hij stelde voor in groote getale protesten tegen de diamantwet en het onder- werp-goudwet te teekenen, welke wetten z. i. in strijd zijn met de eigendomsrechten der inwoners. Wat betreft de quaestie van het openbaar onderwijs wees hij op de noodzakelijk heid in dezen de regeering tegen te werken door de kinderen slechts naar de scholen der Boeren te zenden en dus de staatsscholen als het ware te boycotten. Sprekende over de mogelijke invoe ringder «verantwoordelijke regeering" in Transvaal, zeide generaal Botha, dat, zoolang de grondwet niet berust op breede basis en op beginselen mei het bestaan der inwoneis overeen le brengen, zoodat het land daardoor in voorpoed zou kunnen komen, de quaestie of de Boeren met de regeering moeten samenwerken, nog steeds een twijfelachtige blijft. De generaal verklaarde zich vóór liet protest, door de Boerenleidets aan de Engelsche autoriteiten gezonden naar aanleiding van het invoeren van Chineesche werkkrachten in Transvaal. De heer Schalk Burger zeide, dat dit congres, ofschoon het critiek wil uitoefenen op de regeering, toch zal zorgen haar niet te beleedigen, daar de Boeren oprecht geneigd zijn met de regeering samen te werken. Zij kunnen dit echter onmogelijk doen zoolang de regeering blijft voort gaan hen te wantrouwen. Uit Apeldoorn schrijft men Velen, m. i. vele vreemdelingen, die Zondagmiddag zich bevonden in de Paleislaan van het Loo, viel het voorrecht te beurt H. M de Koningin en Z. K. H. de Prinsgemaal, voor het eerst na hun terugkeer (tot dus ver hadden slechts wandelingen en korte lijtoertjes in 't Koninklijk Park plaats) te zien uitrijden. De Vorstelijke personen zagen er zeer goed uit en beantwoordden min zaam het hartelijk gejuich der menigte. De wandelrit, waarbij H. M. zelf het tweespan bestuurde, ging in de riching Hoog-Soeren en duurde van 35 uur. Men kan hieruit afleiden dat beider gezondheid weder gunstig is, te meer daar het weder alles behalve zometseh was. Ook Maandag maakte H. M. met Haar gemaal een rijtoer door het dorp, wederom werden zij door een talrijke menigte toegejuicht. H. M. de Koningin-Moeder be geeft zich hedennamiddag te 5 u. 19 tn. per Staatsspoor naar het Loo, waar H. M. zal blijven tot Maandag ochtend. Van daar vertrekt H. M. dien ochtend te 10 u. 9 min. naar Burg- Sleinfurt tot het brengen van een bezoek aan den vorst en de vorstin van Bentheim. H. M. zal daar eenige dagen blijven vertoeven, waarna Zij van daar ver trekt naar Zirken in het Harzge- bergte, om daar ongeveer 3 weken verblijf te houden. Na het verblijf in den Harz zal H. M het paleis te Soestdijk be trekken, alwaar zij ongeveer einde Juni zal aankomen. De regeering heeft het plan opgevat een staatscommissie in te stellen, welke een onderzoek zal doen naar den toestand van den handel- drijvenden en industrieelen midden stand. Als voorzitter dezer commissie zal optreden de heer R. P. J. Tutoin Nolthenius, te Amsterdam, terwijl verschillende bekende kooplieden en industrieelen uitgenoodigd zijn, om als lid in die commissie zitting te nemen. De bekende drankbestrijder pastoor dr. Alph. Ariëns te Steenderen, ontving een niet geteekende briefkaart uit Tiel, van den volgenden inhoud Wel Eerwaarde Heer Hebt u wel eens gezien, dat het drankgebruik werd bestreden door per sonen, die weten wat zweeten is? Zeker niet, wel Maar wel door personen, die niet weten wat werken is, die niet weten wat zweeten is, door diegenen gewoon lijk, die het grootste gedeelte van de week den tijd hebben, meteen sigaar in het hoofd, een slok in de hand en een stuk kachelpijp op het hoofd door de een of andere gemeente te wandelen Is het u ooit overkomen (iets wat een degelijk werkman wel overkomt) dat gij 's avonds eens bij uw vrouw zijt gekomen en dat gij tegen uw vrouw hebt kunnen zeggen: «vrouw, nu kan ik u met een woord van waarheid getui gen, nu kan ik mijn hemd wel uitwrin gen van het zweet, dat ik vandaag heb gelaten." 't Is u nooit ovei komen, nietwaar? Welnu, gevoel er dan iets voor, voor hem, liien dat wèl oveikomt en gun dan het gebruik van een glaasje drank aan den werkman. Misschien geeft dit voor u, na eenig ernstig nadenken, wel stof tot overweging. De hoer Ariëns publiceert de brief kaart in de «Ktuisbanier" met het vol gende onderschrift Het leuke van 't geval is, dat ik die briefkaart op mijn tafel vond, toen ik torugkwam van een propaganda-reis en zóódanig zweette dat ik onmiddelijk van kleeren verwisselon moest. Ik heb echter heusch geen behoefte aan 'n borrel gehad. De Raad der gemeente Amers foort zal op Dinsdag den 31 Mei 1904 des namiddags ten l'/i ure vergaderen ter behandeling der navolgende punten '1. Request J. vau Keulen tot het leggen van een brug over de West- singolgracht, met advies. '2. Voorstel inzake de verpachting van standplaatsen tijdens de jaarmarkt 1904. '3. Id. tot vaststelling eener ver ordening op de Banken van leening en de huizen van verkoop met recht van wederinkoop. '4. Bequest van de onderwijzeres der Openbare Lagere School (Koning straat) A. P. Kleij met adviezen. '5. Request Kuyper in zake de leve ring van Raadsverslagen, met advies. 6. Ontwerp-besluit tot nadere af- en overschrijving van posten op de Ge- meentehegiooting dienst 1903. 7. Advies der reclamecommissie ten door ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 60) Om zich van zijn schat meester te maken, heeft men hem misschien moeten vermoorden. Mijn broeder, zwak als hij is, had alleen vleierij van noode. Ik ga naar de landengte," vervolgt Harry overtuigend, den blik steeds op Louise ge vestigd, «om het vermogenvan mijn broeder en dat van zijn pupil, miss Jessie Severn, te redden, dat gestolen is door dezen man, die waar schijnlijk ook u uw vooruitzicht heeft ontnomen en u gedoemd heeft tot een leven vol worste ling, terwijl gij hadt moeten schitteren in een balzaal. Wilt gij mij helpen om hem tot rechtvaardigheid jegens mijn broeder te nood zaken? Uw betrekking leent er zich, Goddank, toe om mij behulpzaam te kunnen zijn." Eet noemen van Jessie Severn's naam is zijn ongeluk. Tot zijn verbazing vraagt miss Min- turn langzaam: «Mijn betrekking? Wat be doelt n «Gij wordt de vertrouwde correspondent zijner firma. Gij kunt misschien de streken ontdekken, waardoor hij het vermogen van mijn broeder machtig is geworden." «Meent gij," roept het meisje verbolgen uit, «dat ik mijn vertrouwelijke betrekking zal ge bruiken tegen mijn patroon?" Waarom niet, wanneer hij een schurk is «Dat is niet mijn stelsel. Toen ik steno graaf werd, heeft men mij gezegd, dat mijn betrekking van vertrouwen mij geheimhouding oplegde Onder het spreken windt zij zich op; zij verheft haar stem, verachting ligt in haar blik bij de woorden«En gij hebt kennismaking met mij gezocht -gij hebt van mij vriendschap gevraagd, mr. Larchmont om mij zulk een vraag te doen?" «Gerechte Hemel! Ik heb er geen oogen- blik aan gedacht, voordat deze brieven u even goed als mij, hebben overtuigd van de schurk achtigheid vau dezen man. Ik ben alleen naar de landeDgte gegaan om, zoo mogelijk, het vermogen van miss Jessie Severn terug te krijgen I" «En daarvoor wilt gij," valt het jonge meisje hem in de rede, «daarom wilt gij mij overhalen tot het plegen van oneerlijke daden Gij wilt mij overhalen om dag aan dag de rol van Judas tegenover mijn patroons te spelen! Hoe kondt gij denken, dat ik zoo laag zou zijn Hoe durfdet gij dat Zij raapt de brieven, waardoor deze twist is ontstaan, bij elkander; tranen van veront waardiging springen haar in de oogen en met bleeke lippen fluistert zij «Vaarwel, mr. Larch mont Vaarwel?'' «Ja, vaarwelIk ben er niet opgesteld, kennis te hebben aan een man, die dacht, dat ik zou kunnen doen wat gij van mij hebt gevraagd." Zij wendt zich van hem af en gaat naar haar hut, waar zij in tranen uitbarst; want, zonderling genoeg, is het niet zijn overijld, misschien gedachteloos voorstel alleen, dat haar zoo ongelukkig maakt maar ook de gedachte, dat hij strijdt voor het vermogen van miss Severn. «Hij bemint haar." snikt het meisje; «en hij zou van mij zijn medeplichtige willen maken, om haar rijkdom te kunnen verschaffen Harry slaakt, nadat zij hem heeft verlaten, een langen, droevigen zucht. «Wie kan een vrouw doorgrondenvraagt hij zich zelf. «Een man zou, bij de gedachte dat hij een fortuin door dien schurk van een Montez had verloren, mijn hand hebben gegrepen, mijn metgezel zijn geworden I Maar zij Peinzend blijft hij voor zich uit staren. «En toch verwondert het mij haar oogen haar schoone oogen iets anders dan veront waardiging was daarin te lezen. Zij scheen gekwetst door nog iets anders dan door mijn voorstel alleen Plotseling verbleekt deze jonge Ajax; hij zij huivert. Wanneer hem eens nooit wil vergeven I» HOOFDSTUK XIV. Klein Pakijs. Des morgens verschenen noch Harry Larch mont noch miss Louise Munturn aan den lunch. Aan het diner bestoud hun gesprek grooten- deels uit éénlettergrepige woorden, zoodat de kapitein Louise in het oor fluisterde: «Heb ik het niet gezegd, dat het kussen eindigt bij de loopplank?" Gelukkig wordt de aandacht van den zeerob thans getrokken door hetgeen met een andere jonge dame, ook onder zijn toezicht, geschiedt. Miss Madeline Stock well, het aardige meisje, dat naar Californië gaat om te trouwen met van L03 Angeles, heeft allengs vergeten, waarom zij op reis is gegaan. Zij heeft met den bewoner van Costa Riea een verliefd spelletje gespeeld, dat eerst zeer kalm ging, later erg stormachtig werd. I IVurdl vervolgdJ.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1