Gemengd Nieuws. Advertentie n. ,MMANDSEN. COGNAC FINS BOIS aanzien van bezwaarschriften tegen aanslagen in de inkomstenbelasting dienst 1901 en 1903. 8. Benoeming van leden dei reclame commissie dienst 1904, wegens peri odieke aftreding van de HeerenC. Th. van Beek, H. W. van Esveld, J. Ger Kleber, A. M. Tromp van Holst en Mr. J. C. H. Prikken. 9. Verzoek van P. Doorn om eervol ontslag als Directeur der Burgeravond school met ingang van 1 October 1904 met adviezen. *10. Voorstel tot aanvaarding van een gift van Mr. H A. Lorentz te Utrecht aan de Gemeente ten behoeve van hel Gymnasium, bestaande uil een fraaie kast met inlandsche vogels *11. ld. tot het verleenen van eene jaarlijksche gratificatie aan den con cierge der Meisjesschool. '12. Id. tot verhooging van het in de vorige vergadering verleende cre- diet tot aankoop van een medaille voor het Nationaal Kegelconcours. 13. Rapport der Raadscommissie in zake de Ambachtsschool. Wij vestigen (nogmaals) de aandacht op de in dezen zomer te houden schietoefeningen tot verhoo ging van 's Lands weerkracht. De oefeningen hebben aanvankelijk reeds veel succes, daar het aan aantal deel nemers reeds 116 bedraagt. Wij herinneren er aan, dat de deelname aan de oefeningen geheel kosteloos is en dat zelfs aan het eind van het schietseizoen (begin Septem her) aan degenen, die getrouw op kwamen, een schietwedstrijd wordt aangeboden, waarbij fraaie prijzen worden beschikbaar gesteld. De. deelname is opengesteld voor alle mannelijkeingezetenen van Amers foort en omstreken, mits van 16—30 jaren oud. Zij die nog nooit geschoten hebben, ontvangen op het terrein eerst het strikt noodige voorbereidende schiet- onderricht. De oefeningen hebhen plaats eiken Zaterdag van 127 uur n.rn de deelnemers zijn vrij in de keuze van het uur, waarop zij willen komen schieten Nieuwe deelnemers kunnen zich op het schietterrein op de Leusderheide aanmelden bij den kapitein Hogervorsl, die met de leiding der oefeningen is belast Op de banen zijn tenten geplaatst, zoodat wind en regen de deelnemers niet behoeven af te schrikken. Men haaste zich om nog te pro- fileeren van deze aangename en ge- geheel kostelooze gelegenheid om zich in het schijfschieten te oefenen. Ds. B. Haga, Doopsgezind pre dikant te Nijmegen, hoopt aanstaanden Zondagochtend te half elf in de Lul- hersche kerk hier vóór te gaan bij de godsdienstoefening van den Uoops- geziuden kring. In den Woensdagavond in »Ons Huis" gehouden vergadering van aan deelhouders in de N. V. «Volkshuis vesting" deelde de Voorzitter, dr. H. W. Schreuder, nadat dn notulen der ver gadering van 11 April ongewijzigd waren vastgesteld, mede dat 34 per- ceelen van het terrein aan den Utreeht- schoweg nog onbebouwd zijn. Het Bestuur is te rade gegaan om, bij den heerschenden woningnood, die perceelen alle te doen bebouwen, doch van dit voornemen teruggekomen omdat een vereeniging van beambten der H. IJ. S. M. vroeg een gedeelte van de terreinen langs de spoorsloot te mogen overnemen met het doel, daarop coöperatief te bouwen. Dat terrein is 114 X 27 of 3000 M'. groot en vooral omdat deze coöperatieve hetzelfde doel beoogt als «Volkshuisvesting", ja zelfs nóg betere woningen wilde doen bouwen, meende het Bestuur te mogen voorstellen, de strook te verkoopen voor f6000, een prijs iets lager dan vroeger een particulier er voor bood. Inlusschen zal, bij vervreemding, recht van naas ting voor «Volkshuisvesting" worden bedongen. Na lange discussie werd met op een na algemeene stemmen aangenomen het voorstel om eventueel de strook aan de spoorsloot te verkoopen aan de coöperatieve bouwvereeniging. Op het ovi rblij vend, zeer uitgestrekt, terrein is nog ruimte voor 10 woningen, voor wier bouw ten hoogste f20.000 noodig is. Nu er weer veel aanvraag naar woningen is bij het Bestuur, stelde dit voor, dat de Algemeene vergadei ing het machtige een hypothecair leening van ten hoogste 4% tot een maximum bedrag van f20.000 aan te gaan op de 32 nog onbelaste woningen (20 zijn belast). Na korte discussie werd die machti ging veileend met 1 stem tegen en 4 blanco, waarna do vergadering weid gesloten. Te Utrecht werd de acte L. O. alsnog behaald door den heer C. van der Waals, leerling van de Chr. Nor maalschool alhier. Door de Amersfoortsche Muziek vereniging wordt a.s. Maandag des avonds te 8 uur, onder leiding van haren directeur de heer J. A. Jochems, een concert gegeven op het terras der sociëteit «Amicitia." Het navolgend programma zal ten gehoore worden gebracht 1. Hoch Habshurg. Marsck KraL 2. Ouverture, Marie Henriette Montage. 3. Valse BleueMargis. 4. Fantaisie, La Folatre Werkman. 5. Souvenir de Vianen Preckher. 6. Ouverture Jeanne d'Arc. Kessels. 7. Gage d'AmourBauxuens. 8. Potpourri Populaire No. 7. Renaud. 9. Sport Marsch, Habn Sie nicht den kleinen Cohn gesehn Eixwdshofer. Dinsdagavond te 8 uur zal het zelfde programma, vermeerdeid met de Volksliederen, worden uitgevoerd in de daartoe opgerichte muziektent in de Koninginnelaan nabij het station. De Ned. Vereeniging voor Ge meentebelangen heeft het diploma van adspirant-gemeente-secretans en ambtenaar ter secretarie o. m. uit gereikt aan den heer J. Proper, klerk ter secretarie alhier. Donderdagmiddag is, onder geleide onzer politie, een troep Ztgeuneis, bestaande uit 2 mannen, 4 vrouwen en ongeveer 15 kinderen door en uit de gemeente gevoerd naar de richtin van Utrecht. Bij 't Berg-llolel werd halt gehouden, om eenige ververschin- gen te gebruiken. Niet minder dan 37 glazen bier werden respectievelijk door de leden dor troep genuttigd, terwijl du «heeren" met zeker non chalance een briefje van f25 aan den kellner in betaling gaven. Gebrek lijden, zooals sommige meenen, doet dit volkje dus niet. Woensdagavond omsti eeks zeven uur had de metselaar 11. v. Z het ongeluk in de Teutstraat dooi het loslaten eener goot van de ladder te vallen. Inwendig zwaar gekneusd werd hij opgenomen en naar zijn woning ver- voeid. Dr. Schreuder verleende genees kundige hulp. Gisteren was het een jaar ge leden dat de Amersfoortsche Kei naar zijn huidige verblijfplaats werd ge trokken. Geen vlaggetooi herdacht het uitstekend geslaagd volksfeest. Bij het Nationale Kegelconcours te Hilversum staan de Amersfoorters er goed voor. «Houdt Plank" en ver schillende leden der diverse kegelclubs hier, staan allen op prijs Luit. v. d. Kooy zelfs voor twee tweede prijzen. Gariiizoeiisniemvs. Gisteren arriveerden alhier kolo nel A. D. Petter, commandant van het 6e regiment infanterie tot het houden eener kadermanoeuvre. Aan den sergeant majoor Drenthe van het 5e Regiment infanterie is bij beslissing van den generaal majoor, commandant der 2e Divisie infanterie, de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst toegekend. Bedoeld eereteeken is op den 26 Mei op plechtige wijze aan den be langhebbende uitgereikt. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is de detacheerings-termijn aan de Normaal schietschool van den le Luitenant Bierman met ingang van 1 Juni voor een jaar verlengd. Limburger kaas. Verleden Zaterdag was ik bij onzen kruidenier om voor ma een rekening te betalen. De bediende was een erg vriendelijk mensch; hij gaf mij een cadeautje, iets in zilverpapier gewikkeld, hetwelk naar hij zeide, een stukje echte Limbur ger kaas was. Op straal maakte ik het open en rook er eens aan 't was of ik van mij-zelve viel. Ik nam het echter mede naar huis en smeet het in het kolenhok. Den volgenden morgen ging ik er nog eens naar kijken, doch het lag er nog. Niemand scheen er belust op te zijn geweest, ook de bond niet, en die lust anders nog al 'l een en ander. Ik overlegde wat ik er wel mede zou kunnen doen. Vader en moeder stonden klaar om naar de kerk te gaan. Ik zocht 't stukje woder op cn stak een stukje in vaders achterzak, als ook één in de voering van ma's mof. Wij togen kerkwaarts, en ik wandelde op mijn gemak achter hen aan. Het begon al eenigszins zoel in de lucht te worden. Toen wij het kerkgebouw binnen traden keek vader onrustig; moeder keek eens rond alsof er iets niet in den haak was. Na het eerste gezang gaf moeder vader fluisterend den raad, maar niet mee te zingen doch zijn mond goed gesloten te houden en vooral door den neus te ademen. Na het gebed droop het angstzweet van vaders vooi hoofd en verschillende kerkbezoekers in de nabijheid van onze bank stonden op en gingen heen Na het volgende gezang duisterde vader moeder in, dat het niet kwaad zou zijn, als zij ook maar heen ging, dan kon zij wat uitluchten. Na het tweede gedeelte der preek zag ik den koster angstig rondspeu ren of er sons ook wat bijzonders in de kerk was gekomen. Weder stonden eenige inenschen in de nabij heid onzer bank op en gingen heen, de zakdoeken stijf tegen den neus gedrukt. Dominé eindigde maar haastig zijn preek en hield met het kerk bestuur later op hot voorplein een een lang gesprek over den slechten staat, waarin uit gezondheids-oog- punt, de keik in de laatste tijd ver keerde. Vader vroeg moeder of hei voor haar niet beter was geweest tijdig naar huis te zijn gegaan. Moeder gaf vader echter den raad zelf den naasten weg naar huis te nemen en zich te laten desinfecteeren voor zij kwam. Thuis gékomen, gingen wij in de vooikamer zitten, doch geruimen tijd werd er niet gesproken, 'l Was moeder, die weder het eerst sprak en vader verzocht gauw de kat, waar hij een hekel aan had, uit de kamer te doen. Vader kwam echter te laat; hot beest schrok *an de lucht en was er uit vóór hij haai kou grijpen. Toen moeder de kamer eens rond keek, merkte zij op. dat de kanarie dood in zijn kooitje lag Moeder zeide vader niet zoo dicht bij den haard te gaan zitten, het vuur mocht eens dooien, waarop vader haar aanraadde een beetje op liet dak te gaan zitten. Juist kwam onzo dienstmeid binnen, die vroeg of zei do vensters ook zou openzetten, daar T in de kamer letter lijk stonk. Vader ging naar boven om van kleeren te verwisselen en nam tovens een warm bad. Moeder nam vaders jas en schonk hem aan een bedelaar, die echter zeide: «Lieve dame,'t spijt mij zeer, maar die jas is me een beetje te nauw". Moeder smeet de jas over de schutting in de vaart. Weinigen tijd later kreeg vader een bekeuring thuis, wegens het vergiftigen van het visch water. Zooeven ontving vader een briefje, hetwelk hij vluchtig inzag Tegen tien uur kwam vader op mijn kamertje om mijn goeden-nacht te zeggen, in de eene hand het briefje, in de an- deie een scheeriiem. Ik vond het veiliger onder het bed. De buren dachten, dat wij bezig waren op Zondag kleeden te kloppen, doch ik heb de volgende tien dagen mijn eten maar staande bij den schoor steenmantel genuttigd, daar ik niet heel goed zitten kon. Ik heb mijn kleine zusje de rest van do Limbur ger kaas gegeven. Ik vond het waarlijk zonde het weg te smijten. Op den Boulevard te Breda is in twee woningen inbraak gepleegd. De familie van den luitenant-kolonel A. G. van Tricht (Boulevard I 246) begaf zich des nachts ongeveer halfeen ter ruste. Toen zij des morgens op stond, vond zij tegen de serro een ladder geplaatst, een paneel uit de achterdeur gezaagd, en in de karnei lagen aangestoken lucifers verspreid. In de zilverkast werd eene partij zil veren voorwerpen vermist, vooral an tiek zilveren kinderspeelgoed. De kap van een schrijfbureau vond men even eens opgelicht. In de woning van Mevr. de Wed. B. van Florenstein, niet ver van daar, is op dezelfde wijze diefstal gepleegd. De marechaussee leidt het onderzoek in deze zaak. De beide families lijden geen scbade, wyl zij verzekerd zijn bij de «Nederlandsche Lloyd", Ileeren- gracht 248, Amsterdam. Dat gebeurt niet altijd. Maandagmiddag om 5 uur werd op den Biltschen straatweg te Utrecht een 7 jarig meisje door een automo biel uit Amsterdam aangereden De hostuuider had evenwel nog tijdig weten te stoppen, zoodat het kind er met eenige onbeteekenende ont vellingen afkwam. De geschiedenis is hiermede echter niet uit. De Amsterdamsche automobilist blijkt een heel vriendelijk heer te zijn. Hij stapt uit rijtuig en richt eenige belangstellende vragen tot de ouders van het kind waarvan de vader echter heel slecht te spreken is. Na zich oveiluigd te hebben dat de toestand van het kind in 't geheel niet gevaarlijk is, gaat bij, na den vader de hand gedrukt te hebben, gedrukt weder heen. In die hand is echter iets achter gebleven. liet is een opgevouwen papiertje, wat meer zegt, bankpapier.. IGü gulden. Als bij tooverslag ver anderen toorn en bezorgheid der ouders in vreugde. Den vrijgevigen automobilist wordt dankbaar afscheid achterna geroepen en het kind kreeg een extra-pakkert. Men meldt uit Soest: De groote buitenplaats «Nieuwer- hoek" met omliggende bosschen en bouwlanden, welke onlangs door de Gebrs. Sukkel te Amsterdam werd aangekocht, zal als Villapark geëxploi teerd worden. De uitgestrekte terreinen, gelegen in de onmiddelijke nabijheid van Soestdijk, zijn reeds verkaveld. In eene zitting der llaagsche Rechtbank maakte een der rechteis tot een jeugdigen beklaagde de op merking, dal hij, in tegenstelling met zijn kameraadje, zoo weinig beiouw toonde, en vroeg hom of hij geen spijt had van 't gebeurde. In tranen uitbarstende, veiklaaide nil de jongen heel veel spijt le hebben, maar zijn advocaat had hem gezegd «dat hij zoo weinig mogelijk berouw moest toonen Woensdagnamiddag ongeveer 6 uur heeft de bekende Braziliaansche luchtreiziger Santos Dumont te Parijs zijn bestuurbaren ballon de »no. 7", waarmede hij de tentoonstelling te San Louis hoopt te bezoeken, beproefd. Na eenige uitmuntend gelukteevolutiën kwam de ballon weder goed eu wel in zijn bewaai plaats terug, alleen was het watei leservoir niet in orde, waar door de motor warm liep, doch zulks scheen niet moeilijk te verhelpen. Over 't algemeen heeft hel lucht schip een zeer gunstigen indruk ge maakt. liet is 50 meter lang, heeft een inhoud van 1500 kub. meter gas en wordt voortbewogen door een motor van 45 paardekrachten. Op een broerenhoeve te Moor- fielh, in O, Friesland, is dezer dagen een groot ooiovaarsgevecht gelevérd. Zes vreemde ooievaars trachtten het paar dat daar broedde, uit zijn nest te verdrijvenen ofschoon beide vogels weldra uit vele wonden bloedden, verdedigd zij hun nest en hun eieren met zoo groote hardnekkigheid, dat de aanvallers moesten aftrekken. Het merkwaardige van het geval was echter dat een kraai die in de buui t nestelde, de twee ooievaais, met wie hij anders juist niet op vriendschappelijken voet leefde te hulp kwam en dapper mee vocht. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 19 Mei tot en met 25 Mei 1904. Geboren: Maas, z. van W. Buitenhuis en J. Hofland. - Annetje, d. van G. Florijn en G. W. van Kuijzen. Jansje, d. van G. Vonno en J. Polman. Ber- nardus Johannes, z van C. Koppen en J. Tolboom. Elisabeth Maria d. van T. Krijnen en G. Smink. Wilhelmina Geertruida Sophia, d. van J. Alberding en W. G. S. Wisman. - Gerardus Wilhelmus, z. van C. Walet en G. van Beek. Willem, z. van R. van Ee en H. Termaaten. Gerarda. d. van G. Hendriks en P. J- Koning. Frans, z. van H. Boerwinkel en E. Scheuerman. Wilhelmina Maria. d. van H. van der Voort en J. C. de Groot. Antje, d. van H. van de Pol en A. Reemst. Johanna, z. van H. Bekker en M. van Bekkum. Ondertrouwd: P. J. Verheuvel en C. Buys. G. Laseur en G. E. A. de Regt. T. van Wijland en W. A. Buys. C. Onderdelinden en M. M. van Plate ringen. Gehuwd: J. W. de Vaal en H. G. van Surksum. W. A. M. Volkers en A. P. Mastwijk. L. van de Klashorst en A. Ruijer. T. J. Kraanen en C. W. FontyD. fc. van de Beek en J. van de Visch. Overleden: Johanna Butselaar, 49 j. echtg. van C. van Wandelen. Arie Hagendoorn, 72 j. echtg. van M. Geurtien, Johannes Blombergen, 80 j., weduwn. van Johanna van Eik. Antje Bakker, 1 m. - Evert van den Berg, 17 j. Hillegonda Larekamp, 40 j. wed. van B. van Bornkhorst. Hoogland. GeborenJoannes Antonius, z. van A. N. van Riesen en M. Jansen. Alijda, d. van A. Huyskes en G. van den Berg. Wilhelmina, d. van H. Sukkel en P. Hoogeveen. Overleden: M. van den Hengel 9 j. P. Beernink 88 j., wed. van R. Elbertje Grofhorst. Leusden. Gehuwd: 26 Mei. Nicolaas Willem Geertsma met Adriana Lagemaat. Woudenberg. Ondertrouwd: 26 Mei. Jan van Egdom, 24 j. en Jannetje van Ee, 20 j. Overleden: 19 Mei. Dirk Hazeleger, 2 weken. Levenl. aang. 22 Mei. Kd. mann. gesl. van Jan Versteeg en Hendrika van Doorn. Reclames. De verkwisting, onnuttige uitgaven. Het verkwiste geld bedraagt fortuinen. Hier laten wij liet voorbeeld volgen van de ouders van Jongejuffrouw Catharina Lindenburg wonende Dorpstraat no. 1 te Ysselmonde. Zij hadden ook ontzaglijk veel geld uitgegeven aan allerlei soort van geneesmiddelen om hunne geliefde dochter van eene ernstig longziekte te genezen waaraan zij sedert drie jaren lijdende was, doch alle aangewende middelen mochten hoe genaamd niet baten. Evenwel thans, zoo wordt ons geschreven, is zij genezen jen als wij het bestaan dgr Pink Pillen gekend hadden, had den wij veel geld kunnen besparen, het zijn n.l. deze-. Pillen die haar volkomen genezen hebben, pe hoeveelheid doozen die zij genomen heelt vertegenwoordigen nietAeel geld, het is eene werkelijk goedkoope genezing. Het is te betreuren dat wij de Pink Pillen niet vroeger gekend hebben, want wij a)udcn veel geld en tijdvenies bespaard hel/berk Voorheen had zij hoegenaamd geen eetlust «Vele malen klaagde zij civer steken in de lijde was kortademig en vVCrd bovendien nog Soor vreeseljjke pijnen in de beenen geteistegu. Haar toestand kon niet:tslechter zijn. V' Do4r dat de gencesmijÖclcn niet hielpen kregen wij 'jen raad om delink Pillen te beproeven, zij 'heeft ze genomen en de goede uitwerking heelt niet op zich laten wachten, vanf af de eerstg dagen der behandeling deed er mch een merkbare verbetering in den algemee/len toe stand voor. üe, pijnen in de borst e/i beenen verdwenen en de eetlust nam toe en jfientenge- volgw- hare kiVnhtey. Wij kunnen pVt anders zeggen als jkl zij voor haar een reddingsmiddel geweekt- .zijn wantjiij hebben ha^r totaal ge nezen en kunnen ze aan alle Ijjdjnde personen ten zeerste aanbevden. Indien de genepmiddelen £le U genomen hebt, de behandepflgen diedHJ gevolgd hebt zonder uitwerkingkézijn gehfeven, neemt als dan Uw toevlucht\jlot delink Pillen en gij zult Uw geld niet Verkwijn. Zij genezen daar waar andere geneesmiddelen gefaald hebben, zij zijn onovertrelïeTijk tegen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, rheumatiek, alge meene zwakte, maagziekte, scheele hoofdpijn en allerlei ziekten voortkomende uit een slechten en zwakken toestand van het bloed. De zoo krachtige werking die da Pink Pillen op het bloed uitoefenen dat zQ hernieuwen en verrijken, maken ze onovertreffelijk tegen bloed armoede, algemeene zwakte, echeele hoofdpijn, zenuwpijnen, zenuwziekten, verblindingen, duize ligheden, hartkloppingen, onregelmatigheden. Prijs f 1.75 de doos; f9.per 6 doozen Ver krijgbaar bij Snabilié, Steiger, 27, Rotterdam, hooiddepothouder voor Nederlanden Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Amersfoort en omstreken bij A. VAN DE WEG, drogist ea A. DE VRIES, Kerkstraat 90, Hilversum. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 27 Mei 1904. Tarwe f 0.Rogge f 0.Roekweit f 00 Appelen f 5.s 18. Peren f 0.a 100. Nieuwe vardapp. 10. a 10 Z.indaardapp. f 2 50 a f 3 Hoendereieren 13.a I 3.40 per 100 st. Eenden 10.a I U.Boter II.a 11.10 per kilo. Mar garine 10a 10.Znetem. kaas f Kippen f0 90 a f130 Kuikens f 1.00 af 1.20 Piep kuikens f 0.70 a f 1.30 Ganzen f0.f0.Eenden f0 90 af t.20 p. st. Jonge fO.OO af 0.00. Hazen I 0.a f 0.Wilde konijnen f 0.40 a f 0.50. Tamme fü.40 a f0.80 Duiven f0.50 a 10.70 paar. Magere varkens f 14 a f20. Varkens voor ezport f 0.— a f Zeugen f 40.f 60.Biggen f8.a f 12.Schrammen f 00.a f00Vette koeien 000.a f 000.Guste koeien f 00. a f000.Kalf koeien f 0.00 a fO.OO Kalf- vaarzen f00.a fOO.Os 1000.a f000. Pinkstieren f 000,— a f 000, 'Heden -overleed na langdurig Ljjden in den ïerdom ^an 47 jare fjbHANNA J0SINE COLLAR fcchtbcnoqUr van G. J. BUjlS. '((Zwarte lleryj'ê), 2^ Mei j AMERSFOORT. Verzoejft van rouwtybj^g ver- schoonste blijven. EeuijgPen algemeetce kennisgeving Société Anonym*. 11.40 de Liter in verzegelde bemande fleiek van Liter, voorzien van kat attest van Dr. P. F. vak hamki+ ROOS- ProeffloBch a f 1.30. Uitsluitend verkrijgbaar bij: J AMERSFOORT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2