BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. groot aantal niet in staat zijn de vermoeienissen te doorstaan. Tijdens den jongsten ooi log in Zuid-Afrika kon een kolonel uit de 550 man in zijn korps geen 25 mannen vinden, die aan de eischen van den dienst konden \oldoen. Er moet dus algemeen meer aan oefening gedaan worden en als de commissie daarop de aandacht gevestigd heeft, dan heeft ze daardoor reeds een goed werk gedaan. Al die verooi deelingen van het commissie-verslag nemen niet weg, dat het Britsche volk meer met het denkbeeld van conscriptie vertrouwd raakt en dat het geregeld veld wint De Engelschen komon in Tibet tot de ervaring dat de Tibetanen in bezit zijn van nieuwerwetsche vuurwapens Hoe zij er aan komen is nog niet opge helderd, doch dat de tegenstand hef tiger en gevaarlijker wordt is zeker Nog altijd is de Chineesche vertegen woordiger niet in het Engelsclie kamp verschenen om te komen onderhande len, zooals hij beloofd had. Hij ver klaart dat hij gevangen gehouden wordt door de Lama's. De Chineesche auto riteiten kunnen het verzet der Tibe tanen niet onderdrukken of willen het niet hebben, wat voor Engeland op 't zelfde neerkomt. Xlen verwacht dat Engeland zich genoodzaakt zal zien nieuwe troepen naar Tibet te zenden, wil het den tocht naar Lassa kunnen vooi tzetlen. Volgens verschillende dagbladbe- richten, o.a. van den correspondent van de Novuie Vremja is generaal Koeropalkine op marsch naar het Zuiden, om de Japanners op het Liao- long Schiereiland in den rug te vallen zijn llank zou beschermd worden door generaal Kodratawitsj, die de Japansche legers van Tseng-wang-tsjeng en Ta- koesjau in het oog moet houden. De Echo de Paris verneemt uit Peters burg, dat de Russische voorhoede zich op het oogenblik reeds bevindt ter hoogte van Pitsewo, dat is ten zuiden van Wa-fan-dian. En de Jour nal-correspondent te Potersburg seint zelfs, dat de Russen reeds tot GÓ kilo meters van Kinsjou zouden zijn voort- gerukt. Al deze geruchten van Koero- patkine's opmarsch komen al zeer twijfelachtig voor. Nan kwan-ling is Vrijdagochtend door een afdeeling infanterie, artillerie en genie-soldaten, onder bevel van generaal Nakamoera bezet. De hoofd macht bleef in den omtrek van Nans- han. De troepen waren vermoeid na den zwaren veldslag, doch de nieuwe stellingen werden met geestdi ift bezet. Een Russische afdeeling, die het station van San-sjili-poe bezet hield noordwestelijk van Dalny, werd nog verdreven, na het gebouw in brand te hebben gestoken, de Russen trokken op Port-Arthur terug. Als staaltje hoezeer men in Japan sche kringen overtuigd is van den aanslaande spoedigen val van Port- Arthur kan dienen, het bericht van de Timesdat een uitgeweken Japanner uit Port-Arthur in Tsjifoe een stoomboot heeft gecharterd om Port-Arthur van proviand te voorzien zoodra het zich heeft overgegeven. Meermalen komt het tegenwoordig voor, dat zich te Harderwijk jonge lieden aanmelden om dienst te nemen bij do Koloniale troepen, niet omdat zij b.v. in de burgermaatschappij geen werk meer kunnen vinden of omdat eenmaal ondernomen zaken niet goed gaan; neen, uit werkelijken lust in den militairen dienst. Deze omstandigheid geeft ons aan leiding om dit dienst nemen aan te moedigen. Ons dapper Indisch leger heeft mannen noodig, die door lust in den militairen dienst zich beijveren hun plicht te doen; dit voorbeeld werkt ten goede op de overigen; goed op passen is in elk leger een eerste eisch, maar ook dan alleen kan men in Indië vooruit komen. Hoe velen toch van hen, die als soldaat naar Indië gaan, brengen het tot onderofficier, enkelen zelfs tot officier; de voorbeelden zijn er dat militairen, die als gewoon vrijwillig, r naar Indië zijn gegaan, na verloop van 6 a 7 jaren den officiersrang hebben bereikt. En zij, dien geen officier kunnen worden, hebben den hoogsten onder- officiersrang steeds in het vooruitzicht en wel dien van onderluitenant. Maar nog eens; goed oppassen is in Indië in de eerste plaats hoog noodig. Dat de toekomst van een ondeiluitenant gunstig is te noemen, bewijst wel het feit, dat hij hij pensioneering een pensioen kan genieten van f1200 Gedurende zijn diensttijd heeft hij een goed tractement; dit is ook het geval met de militairen van minderen rang. Zoo ontvangt een sergeant der Infanterie per dag fl, de inleg voor de menage bedraagt f 0.32, zoodat hij nog f0.68 voor zich zelf overhoudt. Het pensioen van een sergeant kan na twaalf dienstjaren bedragen f260, bij meer dienstjaren kan dit pensioen opklimmen tot f 420. En nemen wij den laatsten rang, dien van soldaat, dan zien wij, dat h(j per dag eene soldij geniet van f 0.33. De inleg voor de menage bedraagt f 0 16; over een bedraag van f0.17 kan hij dus vrij beschikken. Men moet hierbij niet vergeten, dat het Rijk zorgt voor huisvesting en voeding; na twaalf jaren dienst heelt ook hij recht op een pensioen van f200, terwijl het maximum pensioen voor een soldaat bedraagt f320. Voor hen, die meer lust gevoelen voor administratief weik is het aan te raden soldaat-schrijver te worden. Hiervoor moet een eenvoudig examen worden afgelegd bij het Departement van Koloniën; bij voldoenden uitslag wordt men als soldaat-schrijver naar Oost-Indië gezonden; ook in deze be trekking kan men achtereenvolgens koiporaal, sergeant worden en het zelfs brengen tot den rang van adju dant-onderofficier. Uit het bovenstaande blijkt, dal het dienstnemen bij het Indische leger nog vele voordeelen aanbiedt. Moge het bovenstaande aanleiding geven, dat nog meer jongelieden ge- biuik maken van de gelegenheid om zich een eervollen loopbaan te ver- schallen. Het Indische leger zal dan niet alleen worden gebaat, maar ook menigeen, die in den burgerstand van een karig salaris, hetzij als klerk, slagers-, timmermans-, tuinmans- tuinmansknecht enz. moet rondkomen met weinig vooruitzicht op verbetering, kan door dienst te nemen zich bij het Indische leger eene positie ver- schallen, waarin men de toekomst onbezorgd tegemoet gaat. Keert men na verloop van 12 a 15 jaren in de burgermaatschappij terug, dan heeft men zich in elk geval op betrekkelijk jeugdigen leeftijd een vrij goed inko men (pensioen) verzekerdeen voor deel, dat niet gering mag worden geacht. Donderdagochtend 10 uur zoo meldt men van Het Loo aan het Vad. trok het geheele korps rijdende artillerie uit Arnhem met de kanonnen door Apeldoorn op Hel Loo aan. H. M. de Koningin en de Prins kwamen met groot gevolg naar buiten, en de bevelvoerende hoofdofficieren voegden zich bij hen, terwijl het korps voor H. M. en den Prins defi leerde. In September zal H. M. de Koningin het, wegens de ziekte van den Prins uitgestelde, jaarlijksch bezoek aan Amsterdam brengen. Op later op te geven datum zal H. M dan in het paleis op Den dam audiëntie verlee- nen. Diamant werkershond In het «Weekblad van den Diamant- bewerkersbond wordt medegedeeld, dat de uitsluiting te Amsterdam (welke nu reeds meer dan 14 weken duurt en ongeveer 6000 man omvat), den bond f 700,000 heelt gekost, ongeacht de persoonlijke offers. Dat is een record, want de laatste uit sluiting in 1902 duurde precies drie maanden, omvatte 3000 man, en kostte den bond ongeveer f150,000. Nederlandsche Spaar- en Incasso- Bank, gevestigd te Amsterdam. De op 28 Mei ten kantore der Bank Leidschegracht 12, gehouden Algemeene Vergadering van aandeel houders in de Nederlandsche Spaar en Incasso-Bank gevestigd te Am sterdam, heeft de balans en winst en verliesrekening over 1903, aanwijzende een winst-saldo van f2036.11 goed gekeurd en besloten geen dividend uit te keeren maar de winst, na doteering der wiskundige reserve met f583.48', geheel op het hoofd Op richtingskosten afteschrijven. De daarop gevolgde Buitengewone Algemeene Vergadering is, wegens het onvoldoend aantal aandeelen, dat ingeleverd is, verdaagd tot Woensdag 15 Juni a.s. Het Herstellingsoord voor minvermogenden. Het Herstellingsoord voor Minver mogenden te Ermeloo (Veluwe) is 1 Juni geopend Het huis bevat boven 5 slaapkamers elk ingericht voor twee personen; beneden een eetkamer met serre en ook een flinke tuin is tot beschik king der gasten. De mooie en gezonde ligging van het dorp inde nabijheid van de dennenbos- schen is voldoende bekend. De afstand van het station ErmeloVeldwijk is is 10 minuten gaans. Opgenomen worden alleen manne lijke personen die een verklaring kun nen overleggen van een geneesheer waaruit blijkt dat zij niet lijden aan een besmettelijke ziekte, waardoor zij een gevaar opleveren voor de omge ving en dat zij niet bedlegerig mogen zijn. De pensionsprijs is bepaald op f I minimum per dag gedurende de zomer maanden, telkens bijeen maand voor uit te voldoen. Het comité van toezicht bestaat uit de dames: mej. A. C. Mandenjkvr H. Van Panthaleon van Eek en mej. Ph. Snethlage, allen te 's-Gi avenhage. Hoofd van bet Herstellingsoord: J. Coenen. De H. O.- wet. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot nul van 't Algemeen heeft aan de Eerste Kamer een adres gericht, waar in het, lor uilvoering van een besluit der jongste algemeene vergadering, verzoekt het wotsonderwerp tot wijzi ging der H.O.-wet niet aantenemen Naar verluid is, behalve de Pensioenwet, ook de Zondagswet naar den Raad van State gezonden. Zijn wij wel ingelicht, dan bedoelt de Pensioenwet een Rijksbijdrage van zes millioen gulden toe te wijzen ook de vrouwen der gehuwde werk lieden zonder extra premie-betaling in de verzekering tegen invaliditeit en ouderdom te doen deelen en hen die nu reeds 65 jaar oud of invalide zijn tegemoet te komen met een vaste bijdrage. Treincontroleurs. Evenals bij de Staatsspoorwegen zijn thans ook bij de 11 IJ. S. M trein-controleurs in dienst gesteld. Zij zijn kenbaar aan een uniform met witte (verzilverde) knoopen aan de jas, wit laken biezen in pantalon en jas, zilveren biezen aan de pet be nevens de z.g. hoofdconducteursster. Ook de jas is aan de bovenzijde van den kraag voorzien van zilveren band. terwijl om de mouwen diie zilveren banden gelegd zijn. Het Nationaal Kegclconeours. Verschenen is het keurig uitgevoerde programma van het Nationaal Kegelcon cours op 18, 19, 20 en 21 Juni a.s. in de sociëteit „Amicitia" alhier te houden. Uit het volgende zal genoegzaam blij ken dat dit concours bijzonder schitterend beloofd te worden. Het groot aantal beschikbaar gestelde prijzen waarborgt eene enorm groote deelname. Het eere comité bestaat uit deheeren: Jhr. J. W. A- Barchman Wuytiers v. Vliet, BurgemeesterW. A. T. de Meester, Kolonel Garnizoens-Commandant; E. L. Visser, Wethouder; M. L. Celosse, Wet houder; A. M. Tromp van Holst, Majoor Commandant der d.d. SchutterijJ. v. d. Horst Bruijn, Gep. Luit. Kol., Voorz. der Vereen, tot bevord. v. Vreemdelingenver keer; H. W. van Esveld, President der Sociëteit „Amicitia"; J. G. Kleber, Voor zitter der Kamer van Koophandel; S. J. van Duinen, Voorzitter der Vereeniging Handel en Nijverheid. De Jury wordt gevormd door de heeren G. J. D. Mertens, Rotterdam; J. Ooster- meijer, Amersfoort; M. W- F. J. de Jong, Amersfoort. De Technische commissie door de heeren: C. Prins; M. D. Janssen; O. Klomp, allen alhier. De Regelings-commissie bestaat uit de heeren: A. H. van Kalken, le Voorzitter; H. I. von Santen, 2e Voorzitter, E. J. J. de Roy van Zuijdewyn, le SecretarisP. J. Hamers, 2e Secretaris; H. Meursing, le Penningmeester; A. J. Michielsen, 2e Penningmeester; M. D. J. de Jongh, B. W. Baron van Dedem, H- W. Prillevitz, Com missarissen. De wedstrijden bestaan uit: a. Korps wedstrijd, b. Eerewedstrijd, c. Personeele wedstrijd, d. vrije baan wedstrijd. Voor deze wedstrijden zijn de volgende prijzen beschikbaar gesteld: Korpswedstrijd. le Prijs- Groote Gouden Medaille, aan geboden door de gemeente Amersfoort, daaraan toegevoegd 5 Verguld Zilveren Draagmedailles. 2e Groote Zilveren Lauwerkrans aan geboden door de Vereenig. tot bevord. vau Vreemdelingenverkeer, Se Gouden Medaille, aangeboden door de Sociëteit „Amicitia." 4e Gouden Medaille, aangeboden door de Sociëteit „Vereeniging." 5e Gouden Medaille, aangeboden door de Kegelclub „Acht om den Koning" Sociëteit „Vereeniging." 6e Mat Zilveren Fantasie Medaille met 5 Draagmedailles, aangeb. door de Kegel club „Houd Plank." 5 Verguld Zilveren Madailles aangeboden door de clubs „Acht o/d Koning", „Ami citia." „De Kegelaars te paard." „Udi." „Val Om". „Wilhelmina." Verguld Zilveren Medaille, aangeboden door de „Phoenix Brouwerij." Verguld Zilveren Medaille, aangeboden door de Stoomtapytfabriek (firma Hamers en van Beek). Verguld Zilveren Medaille, aangeboden door den Heer J. G. de Jager en Zoon, Amersfoortsche Lunchroom. Verguld Zilveren Medaille, aangeboden door den Heer C. J. Begeer, Utrecht. Verguld Zilveren Medaille, aangeboden door den Heer J. Oostermeijer- Verguld Zilveren Medaille, aangeb. door „Hotel Reichman." Verguld Zilveren Medaille, aangeb. door „Hotel Schwemmer." Verguld Zilveren Medaille, aangeboden door den Heer H. J. von Santen. Verguld Zilveren Medaille, aangeboden door N. N. Zilveren Medaille, aangeb. door den Heer A. de Vries, Bijoutier. Zilveren Medaille, aangeboden door de Kegelclub „Koekoek." Zilveren Medaille, aangeb. door den „Ned. Hotelhouders Bond." Bronzen Medaille, aangeboden door „Hotel Schwemmer" en nog 11 Zilveren Medailles. Extra Prijzen. 1. Verguld Zilveren Medaille, aangeboden door de gemeente Amersfoort voor den Kegelaar, die in den Korpswedstrijd de meeste punten werpt. 2. Verguld Zilveren Medaille, aange boden' door de Vereeniging „Handel en Nijverheid" voor die club, welke de meeste negens werpt in den Korpswedstryd. Eere wedstrijd. le prijs. Verguld zilveren medaille, aangeboden door den heer commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. 2e prijs. Verguld zilveren medaille, aangeboden door den heer Burgemeester der gemeente Amersfoort. 3e prijs. Zilveren medaille, aangeboden door de gemeente Amersfoort. Personeele wedstrijd. Ongeveer 25 prijzen, bestaande uit prachtige Kunstvoorwerpen en Luxe Artikelen, waaronder welwillend aange boden doorde heeren W. A. T. de Meester, Kolonel Garnizoens commandant, A. M. Tromp van Holst, Majoor der d.d. Schutterij, E. L. Visser, Wethouder, de Firma A. H. van Cleeff, Uitgeefster Amersf. Courant, en den heer Th. H. G. Brandsen, Sigarenmagazijn „De Moor." Serie-prijzen. le prijs. Voor het hoogste aantal pun ten in 3 kaarten een Kunstvoorwerp ter waarde van f50.— 2e prijs. Een Kunstvoorwerp ter waarde van f30.— 3e prijs. Een Kunstvoorwerp ter waarde van f20. Vrije baan wedstrijd. le prijs f300. 2e prijs f200. 3e prijs flOO. De overige prijzen, ten getale van circa Dertig, bestaan uit Kunst- en Luxe voor werpen. Aan de oproeping van den lieer J. Sinnige tot de nog hier ter stede woonachtige leden der feestcommissie van 1898 en 1901 gericht had j I. Dinsdagavond slechts een achttal ge volg gegeven. Toch heeft de dien avond ten stadhuize gehouden vorgadering dit resultaat gehad dat heeren werden aangezocht in een «Commissie tot viering van den Koninginnedag" zit ting te nemen. Men zal zich herinneren, dat ook door Vreemdelingenverkeer reeds po gingen zijn aangewend om dien dag feestelijk to vieren. Wij willen hopen, dat het èn de Commissie èn Vreemdelingenverkeer door verstandige samenwerking mogen gelukken eon goedgeslaagd feest voor te bereiden. Aan den Adjudant-Onderofficier Lissone van het 5e Regiment Infanterie is bij Kon. Besluit van 27 Mei j.l. ter zake van lichaamsgebreken, met ingang van 1 Juni een voortdurend pensioen toegekend van f506,— 'sjaars. Met ingang van 1 Juni zijn bij het 5e Regiment Infanterie bevorderd. Tot Adjudant-Onderofficier de Ser geant-majoor R. Meijer, tot Sergeant- majoor ile Serg.-maj. tit H. Koopman, en is de fourier P. H de Maar be vorderd tot Serg.-maj. tit: Bij Kon. Besluit is de le Luite nant-Adjudant de Jongh van het 5e Regiment Infanterie benoemd tot kapi tein bij het 4e Regimont Infanterie, met bestemming voor het garnizoen Leiden. -I- Donderdagmiddag even na twee uur moest de brandweer uitrukken voor een fel uitslaanden brand in de hooi- en strooschuren der firma H. Gerritsen, bij de Kamppoortbrug. De Vrijwilligers gaven het eerst water met een standpijp op de water leiding, die uitstekend werkte. Hoewel men zeer spoedig eene enorme waterhoeveelheid op de vuur massa neerplasie, viel aan blusschen niet le denken. Door de ontzaglijke hitte waren de pijpvoerders dan ook genoodzaakt zich voorloopig tot de bescherming der belendende perceelen te bepalen. Dit gelukte, zij 't dan ook door het aan brengen van veel waterschade. De hitte was zoo ondragelijk, dat een brandmeester en een onderbrand meester van Spuit No. 3, die zoo onvoorzichtig waren onder den wind langs de vuurzee te loopen, met door de hitte geblaakte gezichten naar het hospitaal moesten gaan, waar hun geneeskundige hulp werd verleend. Tegen vijf uur was men de brand zoover meester dat men geen ernstige vrees meer behoefde te koesteren over de belendende peiceelen. De Vrijwilligers rukten te half elf, Spuit no. 2 eerst den volgenden mor gen in. Onder toezicht van Spuit no. 3 was men den geheelen Vrijdag in de weer om de telkens opvlammende massa uiteen te werken. Verzekering dekt de schade, die nog al aanzienlijk is daar er pl. m. 200.000 K.G. hooi en stroo in voorraad was. Vrijdag, den 22 April 1904 heeft alhier op den weg van Amersfoort naar Hoogland weder eene ergerlijke dierenmishandeling plaats gehad. Eene vischvrouw uit Spakenburg reed aldaar met eenen hondenwagen, waarvoor 3 honden waren aange spannen. Op eens gaf zij één der honden vijf slagen met hare klomp op den kop, waarop dat dier hevig begon te janken. Nadat zij zich daarna weder op den hondenwagen goplaatst had, gaf zij denzelfden hond nog boven dien acht slagen met eenen stok, waarop genoemd dier opnieuw hevig begon te janken. Voor deze ergelijke mishandeling werd zij den 3 Juni 1904 veroordeeld tot eene boete van f3 of tot gevan genisstraf van 3 dagen. De heer P. Doorn, is benoemd tot lid van de examen-commissie voor Rechtlijnig teekenen M.O. Vermoedelijk door een lek aan de gasslang ontstond Woensdagmid dag een binnenbrand ten huize van de wed. B. aan de Valkestraat. Door de flinke hulp van twee agen ten van politie werd het vuur in zijn voortgang gestuit, nochthans eerst na een veeren bed en eenige meubelen te hebben vernield. De schade is nogal aanzioniyk. De vereeniging «Handel en Nij verheid," zal Dinsdag 7 Juni a.s. in het Hotel «De Zwaan," des avonds 8 ure, hare gewone maandelijksche vergadering houden. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulp kantoren, werd gedurende de maand Mei 1904 in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 28417.01, terugbetaald f27327.18'. Het laatste, door het kantoor uit gegeven, boekje draagt het nummer 10667. Lijst van brieven en briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkantoor te Amersfoort gedurende de 2e helft der maand Mei 1904. Brieven. Bartes Walet J. H. Schipper W. de Kreek Amsterdam. M. de Wit id. Wed. v. Dam id. Mej. A. Driessen Baarn. Verstraten Breda. Mej. A. Lier Haag. Rijkens Groningen. W. W. Bouwhuis IJselmonde. Wed. F. Meijer Ureterp. Annie Mnr. Taddin Velp. Wm. Adr. Kemp id. Mej. G. Mulder Zandvoort. Wed. J. Hoorneman J. J Nijman Alkmaar. Fr. Buis Amersfoort. W. Faber Amsterdam. JulTr. N. Polak id. Wed. J. 11. Voorwerk id. G. Kornegoor Assen. A. Visser Utrecht. Mej. T. de Boer Zutphen. Mile A. Coenen Bruxelles. De Amersfoortsche tram ver voerde in de afgeloopen maand 6690

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2