NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITEN LAM). BINNENLAND. BARON MONTEZ No. 46. Woensdag 8 Juni 1904. Drie-en-dertigste jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk 14«t gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangcstraat 77. Telephooiuio. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. A-dvertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Over Koeropatkin's plannen heerscht nog altijd groote onzekerheid. De berichten van gisteren wezen er op, dat liet nog niet vaststond of hij wel pogingen zal doen om Port-Arthur te ontzetten en ook de tot hedenochtend ontvangene berichten brengen nog geen zekerheid. De Echo de Paris verneemt uit Petersburg, dat men daar algemeen vertelt, dat Port-Arthur door Koeropatkin aan zichzelf zal worden overgelaten. Het zou een dwaasheid zjjn, meent men, Liao-jang van troepen te ontbiooten en naar Port-Arthur op te rukken om zuiver staatkundige redenen De correspondent komt dan ook tot de conclusie, dal het be richt over den marsch naar het Z best een los gerucht kan zijn geweest. Anders spreekt de Malin-covres- pondent te Petersburg. Hij meldt, dat generaal Stacketberg met 14 000 man naar Port-Arthur is vertrokken, en wel met uitmuntende troepen, die aan de Jalu den vuurdoop ontvingen. De Japanners schijnen intusschen niet stil te zittenliet heet zelfs, dat zij een tweede leger alleen voor Liaotoeng (dus om den aanval tegen Port-Arthur te steunen) willen be stemmen. Te Port-Arthur worden zij, die levensmiddelen verbergen of verkoo pen, streng gestraft. De hoeveelheid levensmiddelen is volgens Chineesche, dus onbetrouwbare, berichten niet groot. Er zijn geen versche groenten meer te krijgen en slechts weinig melk en suiker. Wel bevindt er zich een zekere hoeveelheid ingemaakte spijzen. Ieder man ontvangt daarvan vier ons per dag. Het hoofdvoedsel is beschuit, waarvan ieder dagelijks tien ons ont vangt. Niemand in de stad heeft sedert verscheidene weken een voldoenden maaltijd gehad. Intusschen gaan er hardnekkige geruchten over een met goed succes bekroonden uitval van de vlootofii- cieele bevestiging ontbreekt echter. De Express verneemt uit Liaojang, dat gedurende de jongste vier weken Koerapatkin het leger geheel heeft gereorganiseerd, dat thans hervormd is tot een degelijke, gelijkgezinde kracht, gereed om de moeilijke taak die het wacht, ten uitvoer te brengen. De gezondheidstoestand der troepen is uitstekend. Het schijnt, dat de opmarsch een aanvang heeft genomen. Veel vechtnieuws is er overigens niet. Eigenaardig is het dat Russen en Japanners zich beiden de over winning toekenden in het gevecht bij Wafang-kau. De Russische lezing luidt: «De vijand greep met aanzienlijke macht des namiddags een uur de Russische voorhoede aan. De kozak ken gingen daarop tot den aanval over en hakten een Japansch escadron bijna geheel in de pan. Ook twee andere Japansche escadrons leden zware verliezen. Aan Russische zijde werden twee officieren gewond, drie manschappen gedood en 32 gewond. De inkleeding van dit bericht laat het vooi komen, alsof de Russen het er zoo kwaad niet afbrachten. Maar de Japansche lezing zegt, dat de Russen moesten terugtrekken, zelfs nadat zij vijf compagnieën infanterie en een batterij veldartillerie als ver sterking hadden gekregen. Bij een schermutseling in de buurt van Saimatsi werden volgens een officieel bericht uit Tokio de Russen met «ernstige verliezen" teruggedre ven de Japanners hadden één doode en 3 gewonden. De Russen noemen 2 officieren en Tl kozakken aan ge wonden en erkennen, dat zij hun aanvoerder verloren. Bij een gevecht op 3 Juni bij Sjodsiapoedia werden de Japanners met groote verliezen afgeslagende Russen verloren 1 officier en kregen 2 officieren en 13 man aan gewonden. Volgens een telegram van een vreemd officier, gedetacheerd bij de Russische troepen, is generaal Koeropatkin met zijn staf per spoor vei trokken naar een punt tusschen Hai-cheng en Tachi- choa, zestig werst ten Zuiden van Liao-jang. De Russen vertrokken uit Sinmin- ting en omsireken, en voegden zich bij de troepen, welke op weg zijn naar Moekden. Gisteren werd hevig vuren gehoord te Yinkau in de richting van Liao- jang. De tsaar heeft last gegeven tot de mobilisatie van het le legercorps, dat onder bevel staat van generaal Myendoi IT. Te Moekden wordt van Russische zijde een in het Chineesch uitgegeven blad verspieid, dat ten doel heeft de inbooilingen te «bewerken". In het jongste nummer wordt gezegd, dat Japan getracht heeft in de Vereenigdo Staten eene tweede leening, 3 a 4 millioen yen groot, te sluiten, maar dat deze voorstellen «met koelheid zijn afgewezen." Voorts wordt ver zekerd, dat de Russische verliezen moeten geweten worden aan het nu meriek overwicht van de Japansche cavalerie en voorts dat Rusland weldra zijne voorwaarden zal dicteeren inde Japansche hoofdstadTe Petersburg zou meer en meer ongerustheid heer- scben over den toestand aan de Mand- schoerijsche grenzen en wel onder de Chineesche troepen. Men vieesl, dat generaal Ma niet in staat zou zijn om de stemming onder de troepen, die aan zijn bevelen zijn toevertrouwd, te beheerschen Bij deze losse en onbewezen ge ruchten kunnen wij nog voegen hel verhaal, dat de Russen misbruik zouden hebben gemaakt van de witto vlag. De nieuwe Arbeidswet. Onder leiding van den heer P. M. Verdorst, is Zondag te Utrecht een vergadering gehouden van liet Agila tie-comité voor Arbeidswet en Ar beidscontract. Al dadelijk constateerde de voorzitter, dat de poging om de vakbonden en algemeene politieke arbeiders-organisaties te vereenigen tot éene organisatie voor het doel van het comité op bevredigende wijze is geslaagd. Er zijn toch 24 landelijke vakbonden, 17 bestuurdersbonden en 6 plaatselijke vereenigingen tot het comité toegetreden. Men berekent dat in totaal 46,000 personen bij deze corporaties aangesloten zijn. Tegen woordig waren 50 afgevaardigden. Vooralsnog besloot men, geen be zoldigd beambte te benoemen. Na eenige besprekingen vereenigde de vergadering zich met de volgende motie, vanwege het partijbestuur der S D. A. P. ingediend: «De vergade ring, overwegende, dat de arbeiders eiken dag gedwongen woidendoorde economische verhoudingen, op straffe van gebrek, hun arbeidskracht te ver- koopen, waardoor de overeenkomst tusschen hen en den kooper der ar- beidskiacht geen vrijwillig, maar een gedwongen contract isdat eene wette lijke regeling van het arbeidscontract de arbeiders zal belemmeren in hun vrije beweging voor verbetering van hun toestanddat de wet, deze vrij heid belemmerend, andere en betere bescherming aan de arbeiders zou moeten geven dan de nu vigeerende regeling van hel arbeidscontract doet, om aannemelijk te zijn voor de ar beiders; erkennende, dat het nu door de Regeering ingediende ontwerp-ar- beidscontract wel enkele verbeteringen voor de arbeiders bevat, maar dat daarentegen een groot aantal bepalin gen er van hoogst schadelijk zijn voor de economische weerkracht der arbei ders, wat voornamelijk te wijten is aan de inschakeling van deze bepalingen in het Burgerlijk Wetboek, waar ge lijkheid van partijen tiet beginsel is waarvan wordt uitgegaan, terwijl van het arbeidscontract juist de econo mische ongelijkheid grondslag behoorde le zijndat in het wetsontwerp ten gevolge hiervan de rechtspraak is opgedragen aan den burgerlijken rechter, waardoor een terzake kundige berechting der geschillen niet is ge waarborgd, in plaats van aan een college dat moer het karakter draagt van een scheidsgerecht, waarin beide partijen zijn vertegenwoordigd, be sluit, de Nederlandscho arbeiders op te wekken tot een krachtige actie tegen dit ontwerp." Rescherniing van vogels. Het hoofdbestuur der Ned. Ver- eeniging tot Bescherming van Vogels besloot een prijsvraag uit te schrij ven voor eene te verspreiden plaat, die liet doel van de Vereetiiging goed doet uitkomen. De onderwijzers of onderwijzeressen, die de belangen der vogelbescherming willen behar tigen, zullen zooveel mogelijk tot buitengewone leden benoemd worden. Voorts zullen er voordrachten worden gehouden, o.a. zooveel mogelijk op land- en tuinbouwvergaderingen, ten einde te trachten belangstelling voor liet doel der vereeniging te wekken. Hiervoor worden sprekers gezocht. Aan Rijksland- en tuinbouw-leeraren zal worden verzocht om, evenals de ambtenaren der Ned. Heidemaat schappij reeds dikwijls doen, bij liet houden van lezingen zooveel mogelijk ook de aandacht op vogelbescherming te willen vestigen. Dit jaai zal do verjaaidag van H. M. de Koningin-Moeder, Ambachts- vrouwe van Baarn, aldaar op bijzon dere wijze gevierd worden Door eenige personen uit den werkenden stand zal een Germaansch mar ke (dorp) worden voorgesteld, waarbij de hoeven, de hutten, de kleeding en de bezig heden der oude bewoners getrouw zul len worden weergegeven, 's Avonds zal o. a. een Germaansche rechtszitting in levende beelden worden voorgesteld. Een eere-comité van jongelieden uit den gegoeden stand zal zijn mede- DOOR ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 63) art). Colon, 30 Maart 1888. Geachte miss Minium Ofschoon u het misschien als een onbeschaamd heid zult beschouwen, neem ik toch de vrijheid u een voorstel te doen. Ik heb nagedacht over de positie, waarin u zult worden geplaatst een jong meisje, onbekend en alleen in een vreem de stad. Natuurlijk zullen de firma, bij wie u geplaatst wordt, en mr. Stuart alles doen wat uw gemak kan dienen; maar toch zal het u nog altijd moeilijk vallen een goede woning te vinden. IJ moet een woning hebben, waar u gezelschap vindt en tevens protectie. Daarom neem ik de Trijheid, u mrs. Silas Winterbnrn aan te bevelen. Zij heeft een tehuis bij de Spaansche familie van een ouden notaris, genaamd Martinez, te Panama dat wil zeggen, wanneer zij niet bij haar echtgenoot is, die met zijn baggermachine aan het eind van Kanaal gestationneerd is. De familie Martinez zal in staat zijn, zooals zij mij verzekert, het u zoo gemakkelijk mogelijk te maken, waarom ik u deze gelegenheid aanbe veel Hoogachtend Haeby Stdrgis Larchmont Het meisje herkent in dit schrift de hand van het kaartje, dat bij de viooltjes was gevoegd, en aangedaan denkt zij aan den schrij ver. «Ik ben verheugd kennis met u te maken," voegt zij mrs. Winterburn toe, terwijl zij haar de hand toesteekt. «Mr. Larchmont is zoo vrien delijk geweest mij mede te deelen, dat u mij behulpzaam zoudt willen zijn in het zoeken naar eene woning te Panama." Vriendschappelijk drukt de jonge vrouw de haar toegestoken hand. «Dank u vriende lijk!" antwoordt zij. «Ik hoop, dat u bij mij komt wonen! Het zal zoo heerlijk zijn, iemand te hebben, met wie men Engelseh kan spreken. Toen ik er den vorigen keer was, verstond ik geen Spaansch en gevoelde ik mij zoo verlaten Intusschen heeft de stoomboot aan den steiger aangelegd en Louise bevindt zich van aangezicht tot aangezicht tegenover een man met een vriendelijk gelaat, die haar door den kapitein wordt voorgesteld als mr. Stuart, van de Pacific-mail, en aan wien miss Minturn haar aanbevelings-brieven overhandigt. Onderwijl is mrs. Silas Winterburn omhelsd, gekust, en nog eens gekust door een man van een eigenaardig voorkomen, die eenmaal zeer groot is geweest, doch wiens gestalte door invloed van de zon is ingekrompen van zes voet een tot vijf voet tien. «Miss Minturn, dit is mijn echtgenoot," zegt de vrouw trotsch. En de man voegt daaraan nog toe«Bij Plymouth, Rock en Sanctus Dominicns! Ik ben allemachtig blij, zulk een aardig meisje de hand te mogen drukken." «Hé hoe maakt gij het, Winterburn?" vraagt Stuart vriendschappelijk. «Springlevend, gouverneur." Miss Minturn vindt thans gelegenheid te vertellen wat mr. Larchmont haar heeft ge schreven. Een oogenblik denkt mr. Stuart na. «Ik geloof," zegt hij dan, «dat dit het beste is wat u in Panama zult kunnen doen. Natuurlijk zal ik zorg dragen voor uw bagage en trachten u de reis over de landengte zoo gemakkelijk mogelijk te maken. En ofschoon ik per tele graaf zeer goed kamers voor u in Panama in gereedheid zou kunnen laten brengen, geloof ik toch niet, dat het daar voor een jonge dame zoo aangenaam zou zijn als bij de familie van den ouden Martinez, den notaris, waar u althans Amerikaansch gezelschap zult vinden en onder bescherming van Silas Winterburn en zijn vrouw zult staan." «O, iedereen kent mij," merkt Silas, op, «van Colon tot Panama en van Atrato tot Chirigui I Ik ben de Amerikaausche pionier der landengte.» «De pionnier der landengte?" vraagt Louise verbaasd. «Ja! Caramba! Ik vraag vergiffenis ik vloek soms uit het Spaansch. Ik was stoker op den eersten trein in '55. «En is u er altijd gebleven?» «Ik heb hier drie vrouwen begraven aan de gele koorts," antwoordt hij, terwijl hij een traan wegpinkt. Dan gaat hij op gelukkiger toon voort: «Doch ik heb toch nog nummer vier getroffen!» En zijn vrouw trouwhartig aanziende, fluistert hij: «Deze zal mij wel ge spaard blijven. De drie anderen waren teere schepseltjes uit Masscliusetts, die gestorven zijn bij de gedachte aan den naam van Gele Jack Dit wordt gezegd op een toon, die miss Minturn zonderling aandoet, want Silas schijnt nog steeds smartelijk getroffen door de heriune- ring aan zijn verloren vrouwen, terwijl hij weer even uelukkig is met de tegenwoordige. f Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1