NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BARON MONTEZ No. 51. Zaterdag 25 Juni 1904. Drie-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Bij flit Dimmer Moort een Bijvoegsel, VAN WEEK TOT WEEK. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk lf«t gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Het kegelconcours Volks voetbalspel. Groot politiek kegelconcours. Met voldoening mag teruggezien worden op het kegelconcours, den vierdaagschen strijd die opgewekt leven bracht in onze stad, en uit welken strijd menigeen als overwin naar of prijswinner is teruggekeerd. Want de kans op een prijs was groot. Groot was het aantal uitgeloofde prij zen en dit bewees wel hoezeer dit feest door de Amersfoorters werd op prijs gesteld. Geen wonder, heel wat vreemdelingen trok het hierheen, en dezen zullen naar hunne haardsteden teruggekeerd verhalen van de goede ontvangst en van de scboone ligging onzer stad en anderen opwekken op de vacantiereizen Amersfoort aan te doen. Vele zijn de vruchten van zulk een uitstekend geslaagd feest, niet 't ge ringste acht ik dit getolg, dat er meer liefde gewekt is voor het edele kegelspel, geen beter propagande dan zoo'n feestviering. Een andere sport waarin heel veel belangstelling getoond wordt onder alle kringen is het voetbalspel. Dit schijnt het bij uitstek geliefde spel. Wat een deelneming bij een match, hoe wordt door de omstanders mee gespeeld Door de kinderen op straat wordt het spel nagebootst en elk open plekje wordt in beslaggenomen voor voetbal. De Volksbond wel. wetende welk een krachtig bondgenoot de sport is bij de bestrijding van drankmisbruik heeft met blijdschap die voorliefde voor voetbal opgemerkt en gaat nu steunen de oprichting en instandhou ding van volksvoetbalclubs. Bij gebreke van terrein en van gereedschappen blijft het spel onder de jeugdige arbeiders ongeorganiseerd. Ook ont breekt in den regel zaakkundige lei ding. De Volksbond nu wil regelend en helpend optreden, waar het kan in overleg en samenwerking met Volksweerbaarheid. Het desbetrellend voorstel is zeker een der belangrijkste voorstellen die op de algemeene vergadering van den Bond begin Juli zullen behandeld worden, en dat ongetwijfeld veel suc ces belooft te hebben. Het scheen wel of het feest in Amicitia meer belangstelling trok dan hel politieke kegelconcours, want een derde deel der kiezers voor de Pro vinciale Staten heeft van zijn recht geen gebruik gemaakt. Wanneer dat derde deel zal begrijpen, dat kiesrecht en kiesplicht één behooren te zijn? Wij moeten wachten, zegt het N. v. d. D. tot het zeker naderend tijdstip, waarop de politiek zich gaat bemoeien met de tienduizenden, die er op stof fen dat zij zich nooit bemoeien met politiek. De uitslag der Statenverkiezingen over het geheel genomen is voor de linkerzijde een groote teleurstelling geweest. Te zeggen, dat men niets :rs gedacht had dan dat het zóó zou afloopen, is gekheid; men heeft liet anders gehoopt en verwacht. Er is een nederlaag geleden. Het komt er maar op aan hoe men die dragen en wat men er uit leeren zal. Wanneer een jongmensch, nadat hij zijn uiterste best gedaan heeft, teleurstelling en mislukking ontmoet en misschien totaal verongelukt, raad ik hem aan het boek »worstelen en overwinnen" ter hand te nemen en te lezen hoofdstuk XIX »De overwin ning die ligt in de nederlaag." Menig voorbeeld zal hem daar leeren, dat nederlaag niets is dan opvoeding, niets dan de eerste stappen tot iets beters. Confucius heeft reeds gezegd«Mis lukking is de pilaar van 't succes," en in anderen vorm is die waarheid door andere wijsgeeren herhaald. Na de lezing zal het jonge mensch I met moed en vertrouwen op nieuw beginnen. Wat hem nieuwen moed inboezemt kan hel evenzeer een geheele partij doen. Na de nederlaag is de vraag, hoe wij haar in eene overwinning kunnen doen verkeeren. Aan de nederlaag de overwinning weten te ontwringen en onoverkomelijke hinderpalen te doen veranderen in hulpbronnen, dat is het geheim om te slagen. Ernstig moet worden nagegaan wat in eigen kring werd verzuimd, en wat nog te doen overblijft om de ge lederen te versterken. Hot grootste deel der thuisgebleven kiezers behoort tot de linkerzijde lang niet de ge heele strijdmacht is bij dezen slag in 't vuur gebracht. Aan den anderen kant is dit wel het geval. Dit doet verwachten dat daar de overwinning niet van langen duur kan zijn. Die verwachting steunt echter op beter gronden. Onder de triomfkreten over de overwinning hoorden wij bijv. deze uitdrukkingen »Soli Deo Gloria, niet aan ons de eere, maar aan Hem, die na zoo hevigen strijd ons de overwinning schonk." »We constateeren, dat de geweldige poging om de banier van banier van het Kruis te vervangen door de vaan des ongeloofs in de hoogste kringen van ons volksleven, is mislukt." »Het is een overwinning van den oud-vaderlandschen geest over socia listische verwordingin den diepsten grond van de Christelijk-nationale beginselen over een materialistische wereldbeschouwing." »De vrijzinnigen hebben het klaar en onomwonden uitgesproken, dat het nu met den godsdienst in het publieke leven maar uit moest zijn, dat met God in het staatsrecht voor goed moest worden afgerekend." Dit is slechts een kleine bloem lezing. Gelijkluidend waren de leuzen vöör en in den strijd. Door die leuzen is menigeen gevangen van de velen die toch eigenlijk niet weten waar voor ze stemmen. Die verkiezingsleuzen waren valsch. Het is onwaar dat de liberalen den christelijken godsdienst vijandig ge zind zijn. Het is onwaar, dat liberaal in de politiek samengaat met onge- loovig op 't stuk van godsdienst. Het is onwaar, dat de liberaal per se ma terialist is. Tot die bewering geeft geen recht het feit, dat er onder de liberalen zijn, die met de kerk hebben gebro ken en een min of meer materia listische wereldbeschouwing zijn toegedaan. Evenmin als het feit, dat er onder de regeeringspartij lieden voorkomen die naam-christenen zijn en hun christendom als dekmantel gebruiken voor min-christelijke han delingen, het recht geeft om de ge heele partij voor huichelaars te houden. Onwaar was mede de bewering, dat de libelaren een verbond hebben gesloten met de sociaaldemocraten Nog aan den vooravond van den stemdag zei een hunner leiders, dat hij geen kniebuiging voor hen zou maken, geen enkele toezegging wilde doen. Kwam er nog eens een staking, hij zou geen ander standpunt inne men. Orde moet er zijn. Wanneer men vrijheid wil dan moet men ook de vrijheid van anderen eerbiedigen. Was spreker aan het gezag, dan zou hij zeggen het gezag moet geëerbie digd wordenen zou hij dit doen eerbiedigen. Onwaar is dus ook de bewering, dat bij een eventueele herhaling der staking alleen deze regeering het ge zag zou weten te handhaven. In middels is het een feit, dat om de houding bij een groote staking aan genomen, vele liberalen gestemd heb ben voor deze regeering, meenende dat hunne belangen zóó het best beschermd worden. De overwinning is dus te danken, natuurlijk in de eerste plaats aan den ijver en de toewijding, aan den on- vermoeiden arbeid van de regeerings partij, aan den geestdrift die haar bezielt voor beginselen en belangen welke zij voor de ware houdt, dia zij meent dat ze zijn in het waarachtig belang van land en volk. Dit moeten wij als eerlijke tegenstanders veron derstellen en hier voorop stellen. Verder evenwel is de overwinning te danken: Aan strijdleuzen die beslist onwaar zijn, maar die velen in verwarring hebben gebracht; Aan vrees voor de socialisten, wier beste bestrijders menigeen in deze regeering ziet; Aan de behoudende elementen uit den middenstand, die in 't nauw ge bracht van deze regeering hulp ver wacht; Aan de lauwheid van een groot aantal liberalen die zich maar liever buiten de politiek houden zoolang zij er geen last van hebben. Het Soli Deo Gloria moest men dus liever weglaten. Dat woord mag geen gemeenplaats zij na elke over winning, hoe dan ook bevochten. Dat woord mag niet gebruikt, of het moot waar zijn, en er moet op de strijd middelen, op de wapenen niets af te dingen zijn. Er is dan voor de verslagenen nog geen reden den moed te laten zakken. Want door dezen strijd is volstrekt niet bewezen dat het recht is aan de rechterzijde. De uitslag der ver kiezingen bewijst nog in de verte niet, dat werkelijk de meerderheid der kiesgerechtigden aan de zijde van deze regeering staat. Onware leuzen kunnen op den duur niet bekoren, de waarheid kan niet verborgen blijven. Volgende stem mingen zullen vanzelf zuiverder wor den, mits men verhoede dat ze weer op andere wijze troebel gemaakt wor den. Er worde krachtig geprotesteerd tegen elk wapen dat een edelen rid der onwaardig is; er worde van weerszijde gewaakt dat de wedstrijd edel zij, vrij van baatzuchtige bedoe- DOOR ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 68) "Misschien," aldus redeneert hij, »is hier een breuk in de wapenrusting van mijn vijand te he speuren. Misschien is mademoiselle Bébé des ami, Elysées de vertrouwelinge van haar c h e r Champs mijn tegenstander. Van haaniëanik wel licht eenige inlichtingen verkrijgen, welke mij een overwicht op hem geven Tevreden glimlacht hij. "Bij Jehova I Wat zullen mademoiselle Bébé en ik goede vrienden worden!" Van deze, vrij onridderlijke gedachte geheel vervuld, tracht de jonge man de consul en ieder, dien hij dien avond ontmoet, uit te hooren omtrent de dramatische ster van den Panama schouwburg; spoedig komt hij tot de weten schap, mademoiselle Bébé een jonge dame is, die, ofschoon zij in Parijs lang geen eerste rol speelt, in Panama als een grootheid wordt be schouwd. Dit is voor een groot deel te danken aan de aanbidding van baron Fernando, die vrij wat geld en vrij wat tijd heeft opgeofferd aan deze schoone élève van café chantants en van het Palais Royal. Belust om meer van haar te weten te komen, stelt Harry zijD gast voor, naar het theater te gaan. Dientengevolge slenteren zij naar den tempel van Thespis, waar een Spaansch opera gezelschap uit Peru eenige voorstellingen geeft. Er wordt veel belangstelling in de uitvoering getoond, alleen bij Harry is van zulke belang stelling geen sprake. Hij bepaalt zich alleen tot de ontdekking van alle bijzonderheden om trent Bébé. Hij maakt kennis met een der attaché's van het theater en verneemt, dat mademoiselle Bébé binnen een paar dagen zal arriveeren en den volgenden Maandag zal optre den dat zij geen groote zangeres isdat zij geen groote actrice is en evenmin een groote danseres, maar dat zij is "een ware duivelin," zooals de oude portier beweert. «Evenwel, mijnheer is jong, knap en rijk, hoop ik. Hij zal haar dus zelf weldra spoedig kunnen zien. De opera is geëindigd. Harry en de Ameri- kaansche vertegenwoordiger gaan naar de «Club International," die van haar gewone gebouw op de Plaza is verplaatst naar een huis, dat den naam «The Washington" draagt en dicht bij het station en in het oude Spaan sche kwartier is gelegen. Daar vinden zij Franschen en Span jaarden, de élite der bevolking vormende, bezig met biljarten en schaken. Larchmont wordt rechts en links voorgesteld. Hij is huiverig voor het sluiten van vrien dschap; het aan tal zijner kennissen wordt evenwel groot. Tong en ooren zet hij den ganschen avond in dienst en alles wat hij zoodoende verneemt, stelt hem op één punt tevreden, en dat is dit: wanneer er iemand is, die de geheime gedach ten van Montez kan raden, dan is het made moiselle Bébé des Champs Elysées. »Ik zal dien schurkachtigen Simson van Panama ten val brengen door middel dezer bekoorlijke Parijsche Delilah," lacht hij vergenoegd en wanneer hij des morgens om drie uur naar.bed gaat een zonderlinge tijd voor een handelsbediende vooral wanneer hij den volgenden morgen zijn werk op het kantoor der Pacific-Mail Steamship- Company naar behooren wil volbrengen - laeht hij nog en acht zich een uiterst handig diplomaat. Maar toch kan hij niet nalaten, heel zacht te mompelen: «Wanneer zij vriende lijker was geweest, zou ik het niet hebben gedaan En al beschouwt hij den strijd ook reeds half gewonnen, toch kan hij een zucht niet onder drukken en het onbehagelijke gevoel, dat hem dien dag toch iets heeft ontbroken, doet hem plotseling weer helder wakker worden. «Bij Jupiter! Ik heb in geen vier-en-twintig uur haar gezichtje gezien, niet in haar oogen ge keken en haar stem niet gehoord Boos op zichzelf keert hij zich om en schreeuwt: «Vervloekt! Ik wil slapen! Geen vrouw, die mij zal wakker houdenMaar niet temin draait hij zich twee uur lang slapeloos om in zijn bed, geplaagd, zooals hij zich zelf diets maakt, door de muskieten van klein Parijs. Het voorwerp zijner gedachten heeft een rustigen avond doorgebracht met de Winter- burns en de familie van den ouden Martinez, die langen tijd op de landengte heeft gewoond en verschillende anecdotes vertelt van Panama uit den tijd toen het nog Fransch was. Daar een paar dochtertjes muziek kennen, wordt er gezongen, duo's, trio's, quartetten, begeleid door de mandoline of de guitaar. Na elk stuk valt Winterburn in met een mengsel van Amerikaansche applaus en Spaansche bravo's, zoo nu en dan afgebroken door den zucht: «Morgen zit ik weer op mijn machine in de Chagres bij Bohio Soldado." «Heeft u langen tijd op de landengte door gebracht?» vraagt miss Louise. «Ja, dat gaat nog al! Ik ben hier al zoo lang, dat ik haar door en door ken Zoudt gij mijn museum niet eens willen zien vraagt hij plotseling. «Uw wat (Wordt IgdJ.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1