BINNENLAND. T^üïïenüvnTK Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. lingen, en het oog alleen gericht op hot algemeen belang van land en volk. liet volgend jaar zullen wij weder aanschouwen een groot nationaal Kegelconcours, waar de kegels voor gesteld worden door ministers. Dat cot cours zal nog van giooter be- tcekcnis zijn dan dit jaar. Iloe dan do uitslag zal zijn? Niemand kan het voorspellen. Maar gesteld dat do uitslag dezelfde is als thanswan neer gestreden wordt zooals boven werd aangeduid, dan wordt de neder laag aanvaard met meer berusting, en stellig ook met meer eerbied en waardeeting voor de tegenpaitij. H. M. de Koningin heeft belangrijke inkoopen gedaan op de tentoonstelling van blindenarbeid, den 21n en 22n Juni te Apeldoorn gehouden. Ontbinding der Eerste Kamer? Wij lezen in de Stand.: »De liberale pers vleit zich nu reeds met de hoop, dat er af en toe wel eens een provinciaal lid ontslag zal nemen en uitvallen, en dat zoo, eer we drie jaar verder zijn, de Staten van Zuid-Ilolland toch wel zullen omgaan. De stroohalm! «Maar gemeend, of niet gemeend, dan rijst toch de vraag, of het voor de rust in het land niet het veiligst ware, zoo de Regeering niet de perio dieke verkiezing van Eerste Kamer leden afwachtte, maar aan de be sliste uiting van den volkszin aan stonds gevolg gaf, door de Eerste Kamer te vernieuwen." Generaal Van Ileutz. De Locomotief schrijft »De telegrammen, die wij uit Koeta- Radja en uit Buitenzorg ontvingen, laten geen twijfel meer. Generaal Van Ileutz is naar Nederland ont boden en men zal hem daar de land voogdij over Indië aanbieden. Zijne benoeming zal slecht afhangen van de vraag of men te 's-Gravenhage het oor zal leenen aan de eischen die generaal Van Heutz zal stellen. Want wij meenen te weten, dat de generaal de regeering over Ned -Indië niet zal aanvaarden, dan onder voor waarden dip, naar zijne meening, hem in staat zullen stellen te doen wat hem voor Indië goed dunkt. «Zijne benoeming zal hier in Indië met zooveel ingenomenheid worden vet nomen als nog maar zelden aan den dag is gelegd. En terwijl wij in deze jaren in de eerste plaats het oog gericht houden op de economische ontwikkeling der kolonie, erkennen wij dat eene zoo veelzijdige begaafd heid als die van generaal Van Heutz, rnaar eer nog zijne wilskracht, zijne voort-varendheid en zijne vrijzinnig- heit! ons waarborgen dat hij het alge meen bestuur in de rechte baan zal kunnen leiden." Internationale Tentoonstelling van Voedingsmiddelen te Londen. Tot gedelegeerd Commissaris voor Nederland België der Internationale Tentoonstelling van Voedingsmiddelen en Gezondheidsleer, welke van 20 Aug. tot 10 Sept. a.s. in het Kris tallen Paleis te Londen zal worden gehouden, en waarop dezer dagen van wego het Ministerie van Builen- iand'sche Zaken do aandacht van be langstellenden is gevestigd, is thans benoemd geworden de [Ir. J. BorgerhoII van Sassem, Ceintuurbaan 24t3, Amster dam, bij wien prospectussen en alle nadere inlichtingen kosteloos verkrijg baar zijn. Kantoorbedienden en de Arbeidswet. Aan de Tweede Kamer is een adres gezonden door de Ned. Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handels bedienden te Amsterdam, naar aan leiding van het wetsontwerp 1904, gelijk het bij koninklijke boodschap van G Januari bij de Kamer is inge diend. Adr dringt er met den meesten ernst op aan, dat dit wetsontwerp zóo worde aangevuld en gewijzigd, dat ook de kantoor- en handelsbe- di tulen er door worden gebaat, waar dit te hunnen opzichte niet minder n rodig is in vele gevallen zelfs nog véél meer noodig, dan voor andere arbeiders. Naar de meening van Adr. zullen daartoe in de wet achter art. 10 eenige aitikelen moeten volgen, waarin wordt omschreven, wat deze wet onder kantoren, maga zijnen en pakhuizen wil verstaan en voorts in het vervolg der wet ook deze met de fabrieken en werkplaatsen worden genoemd daar, waar toepas sing ook te dien opziehlo gewenscht en mogelijk moet worden geacht. Adr. stelt zich voor, haar wenschen zoo spoedig mogelijk in amendementen te formulieren Ilantlelilrijvende Middenstand. De commissie van ontvangst, ge vormd uit de Uirechtsclie Midden- slands-vereeniging, zal aan de afge vaardigden ter jaarvergadering van den Bond van Vereeniginqen van den Handeldrijvenden Middenstand, op den eersten dag der vergadering. Woensdag 29 dezer, een lijtoer door en om Utrecht aanbieden Na den rijtoer bestaat gelegenheid tot een gemeenschappelijken maaltijd met het Bondsbestuur, de sprekers en de ad viseurs van den Bond. Des avonds 8 uur van denzclfden dag zal het gemeentebestuur van Utrecht het bondsbestuur en de af gevaardigden ten sladbuize ontvangen, terwijl de Vereeniging tot bevordering van vreemdelingenverkeer des avonds (29 Juni), in Park Tivoli, een concert met vuurwerk aan de leden aanbiedt. Het dagelijksch bestuur van den Bond zal aan de jaarvergadering als 3o conclusie op het prae-advies van den heer J D. Ketelaar over «Eenheid van tijd" voorstellen, dat de bond zich uitspreke voor invoering in Neder land van den Mulden-Europeeschen lijd. Vertegenwoordigende Regcering in Zuid-Afrika. De Standard meldt, dat een groot aandeel invloedrijke personen in den Rand, onder wie vele «hervormers" die voor den oorlog waren, zich hebben aaneengesloten om zoo mogelijk een vertegenwoordigende Regeering te verkrijgen. Hun voornaamste plannen zijn te zorgen: dat iedere blanke inwoner door zijn stemrecht gemach tigd is, toezicht te oefenen op de administratie der kolonies; dat de niet- ollicieele leden van de interkolouiale wetgevende raden aangesteld moeten worden door do belastingbetalers en dat dezen moeten trachten de be moeiingen van Engelschen politici in koloniale zaken te verminderen; dat de inlandsche bevolking geen stem recht kiijgt, afgezien van het bezit; dat in Zuid-Afrika geboren peisonen tot ambtenaar worden aangesteld in plaats van vreemdelingen. Deze nieuwe beweging noemt de tegenwoordige regeering autocratisch en in strijd met de Engelsche grond wet; zij belooft zeer machtig te zullen worden. Zooals was te verwachten, heeft de Republikeinsche Conventie in Ameiika met algemeene stemmen Roosevelt candidaat gesteld voor het president schap en senator Fairbanks lot candi daat voor het vice-presidentschap. Over Fairbank's candidaatstolling werd niet hoofdelijk gestemdwel over die van Roosevelt. Veel nieuws over de troepenbewe gingen is er in Mandschoerije met. Er is een bericht van Sacharofl aan dén grooten staf, d.d. 22 Juni, waarin wordt melding gemaakt van een aan val der Japansche voorhoede op 21 Juni, 8 uur 's ochtends op de Russische voorposten, die 6 werst ten Z van Soeng-ju-Cheng, aan beide kanten van de spoorlijn, stonden. De Russische bereden patrouilles trek ken langzaam voor den opdringenden vijand terug naar Soeng-ju-Cheng en verder naar Kastinchot. 's Middags kwamen tegen de9 eskadrons, een bat terij en aanzienlijke afdeelingen infan- teiie op Soeng-ju-Cheng aanrukken. Daarna werden langzamerhand nog meer aanzienlijke troepenafdeelingen van den vijand opgemerkt. Tegen den avond was Soeng-ju-Cheng in genomen door een Japansche troe- penafdeeling, bestaande uit meer dan een divisie infanterie, een brigade cavalerie en 32 stukken geschut. Koeiopalkin heeft 20 Juni afscheid genomen van het le Siberische leger corps. Zijn woorden: «Wij moeten gaan afrekenen met de Japanners, anders kunnen wij niet naar huis terug," werden met hoera's begroet. In een telegram van 21 dezer uit Liao-jang wordt verteld, dat de toe stand in het N. bijzonder gewichtig is en dat Kooropalkin «overal tegelijk schijnt te zijn." Sinds den s ag van Wafangkau heeft hij persoonlijk het heele front geïnspecteerd. De twee Japansche legers dreigen, ondersteund door afdeelingen die in hel Noorden staan, elk oogenbhk elkander de hand te reiken. De lievige regens bemoei lijken de militaire maatregelen. i titififf?*" W'J u'octeii onzen lezers, wat bctrcit het Zondags- bind, nogmaals teleurstellen. De fout aan de machine is van ernstiger aard als wij vermeenden en niet zoo spoedig verholpen. l>e ontbrekende nummers zullen echter later worden ingehaald. DE UITGEVER. Aan de Algemeene Synode der Ned. Hervormde Keik is een adres gericht door Ket kvoogden en notabelen der Ned. Hervormde Gemeente alhier naar aanleiding van hot nieuw inge diende concept van het Algemeen Reglement op de organisatie van het bestuur der kerkelijke goederen en fondsen in de gemeenten. Adiessanten maken de volgende opmerkingen: 1. dat de scheiding lusschen bestuur en beheer, die reeds tijdens de Repu bliek dei Veieeriigde Nederlanden bestond, en in 1816 door Willem I in zijne bekende reglementen niet is gewijzigd, eon historisch recht van bestaan heeft verkregen, en in 't belang der zaak behooit te blijven bestaan. 2. dat bij misbruiken in het beheer, van art 21 Hoofdstuk I van 't alge meen reglement op het bestuuren van art. 14, 15, 10, 27, 36 van't algemeen reglement op het beheer kan worden gebruik gemaakt. 3. dat het principieel bezwaar, om trent de rechtsgeldigheid van het op treden der Synode, als wetgever in dezen steeds bestaat; als bewijs dezer bewering is U.H E. in 1898 in zijn geheel en in 1901 een extract toe gezonden van het rechtskundig advies van mr. J. v. d. Leeuw alhier. 4. dat de Provinciale en Classicale Besturen en Vergaderingen der ge meenten wel vertegenwoordigen in zake de geestelijke belangen, omdat zij als zoodanig zijn gekozen en aan gewezen maar niet in zake de stoffe lijke belangen, omdat de eischen te veel uiteenloopen, en de afgevaardigden niet aangewezen worden door de stem gerechtigde leden, en daardoor geheel onbekend zijn met den toestand der kerkelijke goederen en fondsen in andere gemeenten, waarvoor zij als beheerders zouden moeten optreden, of bestuurders zouden moeten benoe men. In ieder geval wordt hierdoor geen beter beheer gewaarborgd 5. dat de onafhankelijkheid der be heerders verloren gaat door inmenging der Provinciale Kei khesturen, der clas sicale vergadei ingen en der kerkeraden. volgens art. 22, 23, 51,52,53,55.59 van het nieuwe ontwerp. Die onaf hankelijkheid is gewenscht voor de personen zeiven, die geacht worden in zake het beheer de geheelo kerke lijke gemeente te vertegenwoordigen, welke wordt het ontworpen regle ment wei, in een toestand van curateele komt te geraken. Ook is bestendiging dier onafhankelijkheid noodig uit eerbied jegens liet nage slacht, dat van het voorgeslacht de vele goederen en fondsen met eene bepaalde bestemming bijeengebracht, rechtens ongeschonden uit de handen der wettige beheerders ontvangen moet. 6. dat zoo dit ontwerp tot wet wordt verheven, de Synode eenegroote verantwoordelijkheid op zich laadt, door het uitlokken van processen, verwarringen in de fondsen, schorsing van betalingen tijdens de procedures, berperingen in de gemeenten, alles strekkende tot meerdere vei breking der zoozeer gewenschte eenheid in onze kerk, en ten nadeele van de kerkelijke goederen en fondsen en eventueele erflatingen of vrijwillige bijdragen. Na al die overwegingen is do ver gadering van oordeel aan de Synode met den meest mogelijken ernst te moeten ontraden het ingediende ont werp lot wet de verhellen. 1 omdat in het ontworpen reglement de historisch gevormde en de nog steeds gewenschte onafhankelijkheid der beheorscolleges niet voeldoende wordt geëerbiedigd. 2. omdat aan de Synode het recht niet kan worden toegekend eenig reglement op het beheer vast te stellen. 3. omdat door den grooten invloed, aan de kerkbesturen toegekend, de zelfstandigheid der beheerders van de keikelijke goederen en fondsen ver loren gaat, en een beter beheer niet wordt gewaarborgd als de controle of het beheer aan oningewijden wordt opgedragen. 4. omdat door de vele moeilijkheden, die bij de aanneming van het concept te wachten zijn, het kerkelijk leven nog meer zou kwijnen, en daaronder zeer zeker ook de stoffelijke belangen zouden lijden. 5. omdat een college van kerkvoog den en notabelen dat in zijn beheer de geheele kerkelijke gemeente vpr- legenwoordigt en als zoodanig van haar ter uitvoering op zich neemt een mandaat, naar de strekking, be- teekenis en met de gevolgen van het bestaande reglement, in verband met de traditie, d. i. absolute onvereenig- baarheid van behartiging der geeste en stolïelijke belangen der gemeente onder één (hetzelfde) bestuur on bevoegd is zich neer te leggen bij, noch mede te werken tot eene regie mentswijziging, waarbij de strekking en het wezen van dit mandaat geheel te niet gaat, dooidat het beheer in andere handen zou overgaan door toedoen van zoodanig beheerscollege, zonder daaitoe van hellechtsbovoegd lichaam, de kerkelijke gemeente, als eenige en onbepeikte eigenares der goederen en fondsen, opdracht be komen te hebben. De Kamer van Koophandel en Fabrieken vergadert heden avond 8 uur ten stadhuize. Wij herinneren belangstellenden er aan dat de tentoonstelling van voorwerpen vervaardigd in den cur sus voor modern borduurwerk van 24 Mei 11 Juni alhier van wege de Singer Maatschappij gehouden nog heden geopend is. Gisterenavond kwart voor tien heeft bij een twist het mes wederom een slachtoffer gemaakt. Zekere Cornelis de Man, koopman in vodden etc. is door den 34-jarigen Cornelis Langras met een mes zoo danig gestoken dat de getroffene on middelijk een lijk was. De vcrslagene die 42 jaar oud was werd in de borst getroffen. De dader die zeer ongunstig bekend staat en leeds meeimalen gevangenis straf onderging is onmiddelijk gear resteerd. Zekere B. vroeger kantoorbe diende op de Phoenix-brouwerij is in den laatsten tijd gekrenkt in geestveimogens. Tocb schijnt men het niet noodig te oordeelen hem onder toezicht te stellen, althans men laat den man in alles stil zijn gang gaan. Onlangs werden de buren 's ochtends heel vroeg opgescheld. De vooibij- gangers houdt hij staande. Eergisteren heeft hij bij een land man onder Oud-Leusden alle planten en bloemen uitgeplukt. Wegens zijn ontoerekenbaarheid is tegen hem geen proces-verbaal opge maakt. Er dienen hier toch maatregelen te worden getroffen. Ten raadhuize had Donderdag de openbare aanbesteding plaats van: Ihet maken en stellen van drie duk dalven, de herstelling van een be staande dukdalf en een nieuwe houten brug in het trekpad langs de Eem, nabij hel Haventje. Ingeschreven door: F. Pomtner, te Hoogland, voor f1333; J van Harpen, alhier, voor I 1168; G. Wassing, alhier, voor f995; J. Pommer, te Eemnes, voor f 1290. II: het maken van een gemetselden beerkelder op een terrein aan den Lageweg, even voorbij den Liniedijk. Ingeschreven door: C. Ruitenbeig, voor f777, H. Lablans, voor f851.41, J. Wildeman. ioor f935, J. van llai- pen, voor f957, J. C. van Eijbergen, voor f1027, allen alhier; E. de Bruin, te Hoogland, voor f981 J. van Keulen, alhier, voor f 1053.52; T. van Daal, alhier, voor f1140. III. het vernieuwen van 4 vakken werfinuur aan het Havik. Ingeschreven door: H. Lablans, voor f1140, J. van Harpen, voor f959, J. Wildeman, voor f961. C. Ruitenberg, voor flOli, T. van Daal, voor f 1290, allen alhier. Aan de minste inschrijvers, de heeren G. Wassink, C. Ruitenberg en J. var. Harpen, zijn deze werken ge gund. Bijgeloof. In het Friesohe dorpje Knijpe woont een duivelbanner, die nog altijd veel klanten heeft. Hij heeft wonder doende kruiden, die den boozen geest altijd op den loop jagen. Zijn faam heeft zich uitgebreid iemand uit Enk huizen kwam gisteren bij hem om van den... duivel vei lost te worden. Volgens de Etoile beige wa« minister Kuyper te Brussel onder een anderen naam afgestapt in een der hotels in het centrum der stad, om het volledigste incognito te kun nen bewaren en rustig eenige uren te kunnen slijten. Hij weigerde alle interviews. Voor muziek gevlucht. Op een nacht der vorige week ver schaften dieven zich door middel van 't uitsnijden eener groote glasruit toegang tot de restauratiezaal van den heer J te Vaals. Uit een der muziekautomaten werden de ingewor pen grosschei) gestolen, en toen zochten zij geld in hel tweede. Tot hun schrik klonk opeens een aardig mopje door 't vertrek, wat de inbrekers hals over kop deed vluchten door het raam, zonder dat zij verder naar de muziek luisteiden. De eigenaar werd door dit zeldzaam onverwacht concert wak ker, doch toen waren de inbrekeis al verdwenen. Een wervelstorm heeft in België groot schade veroorzaakt. Een am bachtschool te Pierrard heeft 't zwaarst geleden en een kerkje aldaar is bijna geheel verwoest. De schade is mins- stens 100,000 francs. Te Bouzeval is een kerkhof totaal verwoest; geen kruis bleef staan en honderdjarige boomen werden ontworteld. Op ver scheiden plaatsen is de oogst vernield. Te Dinant vielen hagelsteenen van 300 gramer zijn natuurlijk duizenden gebroken ruiten. De bliksem doodde verscheidene menschen en smolt te Montignies de electriche geleiddruden van de tram af. Lupinen en Serradella, Klavers, Erwten en Wikken. Niettegenstaande het reeds bijna 25 jaren geleden is, dat de landbouwer Schultz te Lupitz zijn proeven nam en er reeds 20 jaar zijn voorbijgegaan sedert Heelriegel, directeur van het proefstation te Bernbuig de verklaring gegeven heeft van het feit, dat de aan het hoofd van dit opstel genoemde plan ten den grond met stikstof verrijken, is toch het aantal landbouwers, dat vlinderbloemige planten zaait voor groenbemesting nog niet zoo bijster groot. Het komt mij voor dat men een veel beter gebruik kan maken van gewassen, om door middel van bacteriën de luchtstikstof in den bodem vast te leggen. Vandaar enkele her inneringen over deze bemestingswijze. Het doel is het groene gewas (Lu pinen enz.) in onrijpen toestand als mest te gebruiken. De groonbemes- tingsplanten is daarbij /ioo/tivrucht, ondervrucht of sloppclvrucht. In het geval wordt natuui lijk een volle oogst opgeofferd en dit kan alleen plaats hebben op die lichte gronden, welke weinig opleveren er. noodig dooreen goede hoeveelheid humus moeten verbeterd worden. Als ondervrucht wordt in ons land het meest klaver gebruikt. Ook andere vlinderbloemen b v. Seradella enz. kunnen daarvoor gebruikt worden. De beste ruseltaten heeft men daarmede op goed vocht- houdende gronden. Bij een stoppelge was moet de voorvrucht vroeg het land ruimen (dus na gerst, rogge) zoodat de stoppel aanstonds, desnoods tusschen de hakkenrijen wordt omge ploegd, opdat men onmiddelijk kan zaaien, want een dag in Juni is meer waard dan acht dagen in October. Het weer speelt hierbij een voorname rol, de grond moet n I. vochtig zijn om het zaad te doen ontkiemen. Voi der heeft men in 't oog te houden, dat Lupinen en Serradella vooral op zandgronden en Erwten en Wikken op zwaardere gronden te huis behoo- ren Zal de groene bemesting met Vlin derbloemigen tot een gunstig resultaat leiden, dan moet de bodem een behoor lijke hoeveelheid aschbestanddeelen be vatten. Volgens den straks genoemden Schultz te Lupitz en latere ervaringen zijn Lupinen en Serradella zeer dank baar voor een ruime kalibemesting. Van een phosphaatbemesling proft- teeren zij evenmin als van een be mesting met kalk. De verschillende klavers eischen eveneens een zeer sterke kalibemesting, doch deze heb ben daarbij ook pbosphaat- en kalibe mesting noodig. Ook erwlen en wikken moeten, willen ze een rijk en krachtig beschot maken, met kali, phosphorzuur en kalk bemest worden. Het spreekt van zelf, dat deze kali enz. bij het onderploegen van het groene gewas weder iu den grond komt en in haar vollen omvang ten goede komt aan het volgende hoofdgewas. Wanneer dus een stoppelgewas mat kali, phoshoizuur en kalk bemest

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2