NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND BINNENLAND. BARON MONTEZ No. 55. Zaterdag 9 Juli 1904. Drie-en-dertigste jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoor Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestrant 77. Telephooiiuo. 69. AD VERTENTIËN: Van 1—6 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/» Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte In Mandscliocrije. De beschouwingen over de vraag, of Japan trots het regenseizoen, dat de wegen bijna onbegaanbaar maakt, de kiijgsverrichtingen zal voortzetten, houden niet op. De militaire mede werker van de Times merkt op, dat de Japanscbe rechtervleugel zijn aan vallende beweging thans niet kan staken, zonder de verkregen voor- deelen prijs te geven. De deskundige van de Standard meent zelfs, dat Japan de schoonste gelegenheid heeft laten voorbijgaan. Geen overwinning in de bergstreken kan van beslissen- den invloed zijn, zoolang de vlakten door regen onbegaanbaar zijn. Drie weken geleden zou een neder laag voor de Russen beteekend heb ben vernietiging van hun krijgsmacht en geen bekwame aanvoerder zou zich hebben laten weerhouden door eenige moeilijkheid ont zulk een slag toe te brengen. Hij zou geleefd heb ben op de buitgemaakte voorraden van den vijand. Zulk een slag zou Rusland's macht dieper hebben ge schokt dan een opeenvolging van min der drastische successen. De kans is voorgoed voorbij, meent deze deskundige. Niet alleen zal de veldtocht nu langer duren, maar het terrein der vijandelijkheden zal ook worden uitgebreid. »Wij zijn nog altijd de bondgenooten van de Japan- sche natie en het zou verstandig zijn, indien wij de mogelijke gevolgen van dit bondgenootschap wat ernstiger telden". Of er de laatste dagen wat belangrijks is gebeurd, is niet met zekerheid te zeggen. Er is een Havas- bericht (onbevestigd!) over een Rus sische overwinning bij Ta-chi-chao, waarbij de Japanners met groote verliezen zouden zijn teruggeslagen. Voorts word melding gemaakt van een gevecht van een detachement van Keller's corps bij Khaiensk (waar 'tligt, kunnen we niet ontdekken). Na twee Japanscbe compagnieën in een nachtelijken overval te hebben vernietigd, zou liet detachement door de overmacht zijn teruggeslagen en 13 officieren en 300 soldaten hebben verloren. Wij wachten nu maar op de bevestiging Bevolking. Vanwege het Centraal Bureau voor de Statistiek is gepubliceerd een uit treksel uit de statistiek van den loop der bevolking van Nederland over 1903. Uit deze tabel blijkt, dat de be volking van Nederland (op 31 Decem ber 1 903 bedragende 2,680,205 man nen, 2,740,768 vrouwen, totaal 5,740 983) in 1903 is toegenomen met 83,723 inwoners of 15,67 per mille. De bekende schrijfster Catli Alberdingk Thijm mocht van den particulieren Secretaris van II M. de Koningin de schriftelijke medo- deeling ontvangen dat de boeken, getiteld: «een Apostel der Liefde" en «Groote Zielen" (uitgaven van de firma Valkholl Co. te Amersfoort) met belangstelling door H. M. ont vangen en door H. D. aangenomen zijn. Excursie naar Frederiksoord. Voor leden en belangstellenden wordt vanwege de «Maatschappij van Wel dadigheid weder een excursie naar haar inrichting georganiseerd op 2 en 3 Augustus a. s. Op Dinsdag 2 Augustus worden de deelnemers te 12.15 uur Amst. tijd te Steen wijk verwacht om na den inwendigen mensch versterkt te hebben in rijtui gen een ommegang te maken. Te Fredriksoord wordt gelogeerd en dun volgenden dag word de toer voortge zet. Op 3 Augustus des avonds te 7. 18 uur wordt men weer te Steen- wijk aan bet station gebracht. De directeur der Maatschappij te Frede riksoord is bereid inlichting te geven Men wordt verzocht zicli voor 26 Juli voor deelname aan te melden. Ontsmettingsmiddelen. Als een voorbeeld ter navolging heb ik scluijft de beer G. W. B. in het Medisch Weekblad er vroegor de aandacht op gevestigd, dat in België tiet serum anlidypbtericum in alle apotheken kosteloos voor alle genees kundigen verkrijgbaar is alleen op ver klaring, dat de lijders bebooien tot een gezin, dat niet kan betalen. De apothekers ontvangen hun voorraad uit het Staalslaboratorium en krijgen van legeeringswege vergoeding voor hunne bemoeiingen. Dezelfde maatregel bestaal ook leeds sedert het jaar 1901 in Luxemburg, waar de bereiding in handen is var den directeur van liet bacteriologisch Rijkslaboratorium, van waar de apothe kers het geregeld kunnen ontvangen. De gratis beschikbaarstelling is vrij ruim genomen en omvat «les classes peu aisées de la popu lal ion, telles que journa- liers, artisans, petits employés, etc.". Bij beschikking van 26 Jan. 1904 is deze vrijgevigheid thans in Luxem burg uitgebreid tot het verstrekken van ontsmettingsmiddelen. De apothe kers zijn verplicht deze kosteloos aan de bovengenoemde categorie van per sonen af te leveren op een bon van den behandelenden geneesheer. De verrekening geschiedt door het gou vernement volgens tarief. Waar kleine Staten in de onmiddel lijke nabijheid zulkedoeltrellende maat regelen namen ter bestrijding van ziekte onder de minder gegoede volks klasse, kan men niet zeggen, dat Neder land naast hen een gelukkige plaats inneemt met zijn algeheele werkeloos heid in deze richting. Wecrbaai'heidsloten. Gisteren vond te Utrecht ten over staan van Notaris v. d. Vlugt aldaar de prijstrekking plaats van de Weer baarheidsloterij Sorie 2828 no. 50 f40.000; s. 1945 n. 22 f 10.000; s. 5975 no. 45 f5000; s. 240 n. 18, s. 246 n. 45, s. 1992 n. 46, s. 2937 n. 2, s. 3065 n. 26, s. 3375 n. 34, s. 3960 n. 39, s. 5297 n. 48, s. 6208 n. 18 en s. 7546 no. 8, elk f1000. S. 246 n. 20, s. 280 n. 20, s. 280 n. 31, s. 629 n. 38, s. 1014 n. 36, s. 1079 n. 6, s. 1554 n. 27, s. 1648 n. 40, s. 1772 n. 36, s. 2045 n. 4, s. 2052 no. 30, s. 2404 n. 15, s. 2513 n. 28, s. 3748 n. 24, s. 3846 n. 18; s. 4453 no. 29, s. 4584 no. 27,8. 4603 n. 36, s. 4628 n. 47, s. 4861 n. 14, s. 5059 n. 41, s. 5333 n. 12, s. 5415 n. 45, s. 5873 n. 7 en s. 6054 n. 44, elk f200. S. 372 n. 38, s. 604 n. 47, s. 629 n. 7, s. 890 nos. 22 en 44, s. 1079 nos. 23 en 30, s. 1121 n. 47, s. 1122 nos. 6 en 23, b. 1772 n. 14, s. 2572 n. 9, s. 2730 n. 37, s. 2858 n. 29, 3. 3161 n. 25, s. 3660 n. 44, 8. 3846, n. 20, s. 3954 n. 42, s. 4363 n. 22, 3. 4861 n. 20, s. 4876 n. 12, s. 5027 nos. 33 en 45, s. 5297 n. 16, s. 5355 nos. 28 en 39, s. 5873 n. 13, s. 6318 n. 36, s. 6468 n. 3 en s. 7950 n. 9, elk f 100. Het tuinfeest, dat de Koningin- Moeder op Soestdijk zal geven, is vastgesteld op Zaterdag 16 Juli a.s. De te 's Gravenhage overleden gepens. majoor bij de infanterie van het Ned. Oost-Indische leger G. Pb. M. v. d. Noordaa, ridder der militaire Willemsorde der 4e klasse, werd in 1874 benoemd tot 2e luitenant bij bet Ned. leger. Na in '75 voor den tijd van 5 jaren bij het Indische legei gedetacheerd te zijn, ging de thans overledene in '77 in rang en anciën niteit over bij het Ned. Oost Indische leger. In hetzelfde jaar werd hij be noemd tot le luitenant, waarop in 1887 zijn benoeming tot kapitein volgde. In '89 kreeg v. d. Noordaa een tweejarig verlof naar Holland tol herstel van gezondheid. In 1890 werd hij voor den tijd van 5 jaren gede tacheerd bij bet 7e reg infanterie te Amsterdam, lu '95 benoemd lot ma joor, keerde hij in datzelfde jaar naar lrulië terug, waar bij 2 jaren later met pensioen den dienst vei liet. De overledene was vorsierd met de gesp van Samalangan, mot liet opschrift 1877, terwijl bij in'85 eervol vermeld werd wegens zijn gedrag op Atjeh. Het Ridderkruis der Militaire Wil lemsorde 4e klasse verwieif hij voor zijne krijgsverrichtingen in de 22ste en 20ste Moekims in 1878 en '79. Generaal Van lleutsz. Maandagochtend bij aankomst aan liet lloll. Spoorstation te's (lage zul len generaal Van Heutsz en mevr. Van HeutszVan der Zwaan worden ontvangen door de autoriteiten en de eere-subcommissio, met jhr. C. H. A. van de Wijck, oud gouv.-gen., aan het hoofd. Vergezeld van deze sub commissie, zal de familie langs den Hnygensplein, Wagenstraten, Veene- straat, Koningstraat, Buitenhof, Ge- vangenpooi t, Vijverberg, Tournooiveld, Lange Voorbout naar liet Hotel des Indes rijden. Eenige corporaties en vereenigingen zullen op den weg; vele schoolkinderen voor het hotel den genei aal begroeten. In bet hotel wordt hij opgewacht door de gelieele hoofdcommissie, en toegesproken door generaal Kool. Om 2 uur begeeft de generaal zich naar bet Stadhuis, eu na alloop van de oflicieele verwelkoming aldaar legt bij eenige bezoeken af. Om 3 uur begint de ontvangst in bet Kon Zoöl. Bot Gen. Tot de feestelijkheden zullen ook uitgenoodigd woiden de vier zoons van den generaal, benevens de gep. assistent-resident en mevr. P. J. F. van Heutsz; de gep. kolonel der in fanterie en mevrouw P A. van BuurenVan Heutsz; de majoor der infanterie O.-l. leger en mevrouw W. II. B. van der Zwaan; de kapi tein-adjudant van den gouverneur van Atjeh en mevrouw II. Colijn eu do buigemeester van Coevorden. de ge- hooi teplaats van genei aal Van Heutsz. DOOR ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 72) Het meisje trippelt met lichten tred weg, ofschoon de zon reeds vrij heet is, en mompelt: «Zestig dollars per week en hi ervoorI Vol gens dezen maatstaf had ik bij miss Work zes honderd dollars per week moeten verdienen." Dra bemerkt zij evenwel, dat de hitte van dien aard is, dat er in Panama niet zoo hard kan gewerkt worden dan als in New-York. Thuis gekomen, gebruikt zij haastig een déjeüner ti ld fourchette en is werkelijk in haar schik, wanneer zij de zon kan ontvluchten en onder de koele waranda twee uren lang in een hangmat kan genieten van een siesta. De oude zon heeft niet veel moeite om de Angel- Saksische werkkracht hier in het land van den Evenaar te doen verdwijnen. Zoo gaat de week voorhij langzaam, want zoo gaarne zou zij het fiere gelaat van Harry Larchmont hebben gezien. Alleen heeft zij enkele over hem hooren spreken door d' Albert en Massol, terwijl de eerste nog een vraag deed die haar aanging. «Is u niet met dezelfde stoomboot gekomen, mademoiselle, als Monsieur Larchmont, de be diende van de Pacific Mail Company?" »Ja," antwoordt het meisje, «waarom vraagt gij dat?" «Waarom? Omdat het de zonderlingste be diende is dien ik ooit heb gezien. Zijn salaris is, gelijk ik heb ontdekt, honderdvijftig dollars per maand. En hij geeft honderdvijftig dollars per avond uit. Als hij rijk is, had hij toch wel naar een ander land kunnen gaan en hier geen slavenleven behoeven te leiden. Maar m o n D i e u roept hij plotseling uit, terwijl hij zich voor het hoofd slaat, "misschien heeft hij zich aan verduisteringen schuldig gemaakt en is hij uit de Vereenigende Staten gevlucht Want de landengte herbergde verscheidene personen van dat slag. Verontwaardigd antwoordt het meisje: "Ver duistering! Wat bedoelt gij daarmede? Mr. Larchmont is lid van een der rijkste families van de Vereenigde Staten." «Werkelijk? Mejuffrouw wordt boos," lacht de jonge man. «Monsieur Larchmont is een der mooiste mannen van de Vereenigde Staten." Met bliksemende oogen en een woedend ge laat bemerkt Louise, als de heeren heengaan om koffie, te drinken, hoe zij tegen elkander ginnegappen, geheimzinnig de Behouders op trekken en elkaar een stoot in hun Gallische ribben geven. Zenuwachtig vouwt zij de handen en een paar malen zucht zij; Ja, mooiGod helpe mijT e mooi voor mij Maar wat een dwaas is hij dan toch!" valt zij dan plotseling uit. «Kou hij dan niet zien, dat ik boos op hem was om Jessie Severn?" De tijd gaat zoo vrij langzaam voor haar voorbij. Silas Winterburn is weer terruggekeerd naar zijn baggermachine op de Chagres en mrs. Winterburn wijdt zich hoofdzakelijk aan haar kind, het rondsnuffelen in het museum van haar echtgenoot en het luisteren naar de muziek, die de jonge meisjes des avonds maken want dit is eigenlijk het eenige vermaak, dat Louise tot nog toe heeft gevonden. Volgens de Spaansche gewoonte, kunnen dames niet alleen uitgaan, en de oude Martinez scheen er niet aan te denken zijn dochter naar een der uitspanningen mee te nemen. «Wanneer zij eens naar de schouwburg gin gen, zou ik mij desnoods zelf kunnen invitee ren," overlegde Louise. «Daar zou ik hem kun nen zienWat moet ik doen om de komende avonden te slijten, die zoo lang zijn?" Zij dacht er een oogenblik aan om een no velle, verzen of eenig ander wild litterarisch iets te schrijven, hetwelk jonge dames in haar verveling soms plegen uit te voeren, al weten zij ook, dat zij er de uitgevers mee ten gronde richten. Zoo komt de Zaterdag; Louise meent een vrijen Zondag te hebben en denkt dien te be steeden door naar de kerk te gaan. Doch vóór zij des middags het kantoor verlaat, komt er een groote mail aan, die door Aguilla wordt ontvangen met de woorden: «Daar komt ons Zondagswerk Weet u, wat u moet doen? Vraag een uwer vriendinnen, één van de Martinez, bij wie gij, geloof ik, inwoont, of iemand anders, om mee te gaan naar Toboga. Kom dan morgenochtend. De nieuwe typewriter is daarheen gezonden. Gij zult een afzonderlijk kantoortje in mijn villa hebben. En breng, na een paar nur werken, verder den dag bij ons door. De A n c o n vaart iederen morgen en gij zult het uitstapje niet betreuren, geloof ik. De onkosten zijn natuur lijk voor mijn rekening. «Dank u," antwoordt de jonge dame. «Het zal mij een waar genoegen zijn, te komen." Dat is het werkelijk, want volgens hetgeen men haar van Toboga heeft gezegd' moet het werkelijk een aangenaam uitstapje zijn. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1