Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. KAC FINS SOIS H. M. de Koningin-Moeder heeft aan jhr. De Ranitz opgedragen, uit naam van U. M. den generaal bij zijne aan komst aan bet station te 's llage te begroeten. Ook de Koningin zal op den dag vatl aankomst van hare belangstelling m dit feit doen blijken. De Prins heelt zijnen adjudant luitenant ter zee le kl j lir. Hooft Graafland aangewezen om hem te vertegenwoordigen bij aan komst bovengenoemd. Door de directie van do Staats- spoonveginaatschappij wordt een salonrijtuig ter beschikking gesteld van de familie Van Heutsz, van Roo sendaal naar Nijmegen In Nijmegen wacht den genetaal een bloemenhulde; de feestcommissie is al gevormd. Te Rozendaal en Rotterdam wordt hij namens hel gemeentebestuur officieel begroet. Feest Grenadiers en Jagers. üe burgerij van s'-Gravenhage heeft gisteravond haar sympathie met het feestvierende regiment grenadiers en jagers betoond door een van gemeen tewege aan het koips aangeboden vuurwerk in de Maliebaan, dat door den Minister van Ooi log, den comrnan dant van het korps mot de olficieren en hunne dames op een tnbune in in het Maliveld werd bijgewoond en in de groote vlakte door een ontzag lijke volksmenigte werd aanschouwd. Het vuurwerk gaf toepasselijke figuren op het regiment te zien, o a. een beweegbaregienadier, die aan 't schrijf- schieten was en tot slot een mooi in kleuren genuanceerde trophee, be vattende de buide van de Gemeente aan hel kernkorps. Voor dc nieuwe Tariefwct. De Ned. Klompenmakersbond heeft in navolging der Noord-Brabantscbe klompenmakersvereeniging aan den minister van Fananciën en de Tweede Kamer een adres gezonden met ver zoek het verhoogde taiief op inge voerde klompen toch vooral aan te nemen. Aan het einde van den cursus 19031904 der Iloogere Burgerschool zijn door de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs bevorderd de volgende leerlingen, geplaatst in rangorde naar het behaalde aantal punten Uit kl. I naar kl. II: E. S. van llaeften, Marg. J. A. Hemmes, J. F. Wessehng, Wilha. de Tourton Bruyns, L. A. Beth, W. G. de Haas, Bertha van Sloolen, Nelly Carels, L. Adam, Jolia. J. \V. van Wissehngh, Nelly Gleruin, J. de Wit, P. M. Geraerds TheGngh, li. J. M. Boode, C. van den Donker, A. M. Fiederikse, D. B. J. Kievjls, S. L. de Winter, H. R. F. l'ouse, J. F. Goverls, T. G. van Alphcn, fl van Boeijen, A. Lobman, C. W. Yersluys, R. de Bel, if. F. van Eek, A. Pi ins, J. 11. A. Wieringa, F. W. Sup, J. F. Mounier, A Snijder, G. II. Seïiwemmér, P. van 't Veer, A. Cohen, üeiltia S. A. Evers en G. F. M. van der Duyn, teiwijl 14 van de 50 leer lingen dezer klasse niet werden be- voiderd. Uit kl. II naar kl. HI: Aletta C. van Os, C'li. N. Dieters, K. W. F. M. Doorman, 11. J. Vermey, G. .1. Wil— lems, Alhortine de Tourton Bruyns, L. A. K. M. Doorman, H. G. B. Ris- sink, G. Cool, V. W. van Gogh, J. J. Staverman, W. G Lobman, Christina Geyl, G. Boodt, M. M. van Esveld, P. J. J. Mounier, D. C. Prins, J. Ph. Swaving, G. D. d'Aulnis de Bourouill, 11. 11. J. Renes, A. van der Goes, H van Meerveld, P. H. F. van der Horst, M. H. Geraerds Thesingh, F. C. T. Schuver, E. C. Tjassens Keiser, J. A. F. Keetell, W. A. Veenhuyzen, Marie A. V. Carpreau, W. F. Rutgers, J. C. A. v. d. Bogerl, G. van Rhijn, A. Meyer, Sjoukje Oosterbaan en voorwaardelijk Melanie Bock, E. van Gelder, R P. F. de Beaufort en II. J van der Horst Bruyn11 van de 47 leerlingen dezer klasse weiden niet bevorderd. Uit kl. 111 naar kl. IV: J. W. Best. D. Pasman, J W Hartgerink, G. J. J. mn Goor, G. de Vries, Maria Souman, K van Aller, J Th. Beernink, E. B. W,llemstijn,M Willemstijn,A.Rinsma, Marg. van Slooten, H. G. Goosens, Annetta Staverman, G Bicker Caarten, IJ. van Eeden, G. Huysing, IJ. G. F. Veenhnyzen, Jacoba van Veen, MA. J. M. Jacobs, Martha de Viies, J den Tex Bundt, P. van den Nieuwenhuizen, I I'. Boode, Elis Oosterbaan. Anna l.uneman, G. Ch. Roodbuyzeri de Vries O M. van der Plank, \V. F. Burlage, J. B. Bloemendal, H. Veenendaal, A. J. Prins Visser, G. Greidanus, Maria Slamperius; voorwaardelijk A. Biscliolï van Heemskerck en Hendrika Kroon bevorderd werden ook de toehoorder J W. L. van Boetzelaar en voor de voldoendo vakken de toehoorderessen Chr. Maria Vos en Antonia Rieber, terwijl 23 van de 02 leerlingen dezer klasse niet werden bevorderd. Uit kl. IV naar kl. V: P. E. Sta verman, Daniela C. Steinbucb, J. P. Treub, W. II. van Os, 11. N. Prins, F. J. Heyligers, D. B. Streefkerk, Geertje de Groot, H. Kindermann, 5 van Ramshorst, J. F. P. Uoltrop, Joh*. Marg. van Goor, W. Verdonk, J. M. van den Borch, N. A. A. van de Roemer. J. M. van der Veen, J. Ph. Korthals Altes, j. J. Pels Rijcken, Gerardine Buys, J. Meulenbelt, J. H. v. Heemskerck Diikcr, Jeaunetle Geyl, P. van Eerden, S. Versluys, Suze van Nulck, A. A. de Haas, 11 H. van der Zoo de Jong, J. C. Bouscholte, Char lotte Heybroek, W C. Cankrien, C. F. A. de Bruyn, Max Wollf en voor waardelijk L. Thole, II. J. van Daal, J. van Oven en Nelly Burgeis; niet bevorderd werden 17 van 54 leer lingen dezer klasse. Van de 248 leerlingen die de school aan het eind van den cursus telde, konden er 05 niet worden bevordeid en nemen er 35 nog deel aan het eindexamen, dat dit jaar gehouden wordt te Utrecht. De nieuwe cursus begint Dinsdag 0 September e. k. Tot de lessen der Hoogere Burger school zijn toegelaten Voor klasse I; M. J. van Boecop (alhier). Voor klasse II; F. C. W. Noorduijn (alhier). G. van Soest, (Doorn), benevens de toehoorderes Agnes G. M. den Ilartog (alhier), en de toehoorder G. A. J. Kuijntjcs (alhier). Voorwaardelijk geslaagd G. J. van Ingen, (Rhenen). Voor klasse ill: H. Davelaar (oud-Loosdrecht) C. L. van Esveld, (Harderwijk), benevens de toehoor deressen Jacoba A. B. van Goelhom (alhier), en Antonio A. Rieber (alhier). Voorwaardelijk slaagden F. Mos (El- burg) en A. W. Sanders (Putten) Voor klasse IVJ. W. L. Alberdingk Thijm (Baarn). Van do 62 candidaten, die aan het examen voor de verschillende klassen hebben deelgenomen, moeten er 14 worden afgewezon, Mej. M. C. Eggink, apothekers bediende alhier is benoemd tot klerk bij de Rijks Verzekerings Bank te Amsterdam. De heer C. Koppejan, thans Inspec teur van politie te Nijmegen, is be noemd tot Commissaris van politie te Zalt-Bommel. De Prov. Staten van Utrecht hei kozen tot leden van Ged. Staten de heeren mr. F. D. graaf Schimmel- perininck, jhr. mr. J. E. Huijdecoper ran Maarsseveen en Nigtevecht, E. J. J. C. van Bacrle, J. 11. de Waal Malcfijt en jhr. J. B. L. C. C. de Wijkerslootli de Weerdesleyn, en tot buitengewoon lid piof. mr. J. de Louter. De einduitslag van het Groot internationaal kegel-concours van 2 tot 6 Juli te Nijmegen gehouden, is voor Amersfoort, dat in de korpswedstrijden (103 clubs met 151 vijftallen) wonnen: «Houd Plank" met 159 houten den Ssten pi ijs, een zeer fraaie zwaar vergulde medaille van gedreven zilver, aangeboden door Hotel »ValkhoIT" en «Acht om den Koning" met 142 houten den 34sten prijs een zilveren kruis. Beide clubs uit de sociëteit »de Vereeniging" In den personeelen wedstiijd behaalde de heer Th. H G. Brandsen, den 9den prijs met 38 houten. Bij de prijsuitreiking werden de Amersfoorters zeer toegejuicht. De jaarlijksche openbare prijs- uitdeeling aan de humanisten in het Seminarium alhier, zal ditmaal plaats hebben op Dinsdag 12 Juli as. des voormiddags te 10 uur. Gisterenmorgen werd door den keurmeester op de Lanaeslraat een partij bol van den venter J. de G. voor de consumptie ongeschikt ver klaard, afgekeurd en vernietigd. Door het Kantongerecht te Amers foort zijn veroordeeld Op den 22 Juni 1904 II. J. Holtman en K. van Alphen, beiden wonemie te Ameisfoort, tot eenegeldboete van 15 ieder, subsidiair 4 dager hechtenis voor ieder, wegens liet vervoeren van eenige eieren van een 'zwarten lijster, gedurendedeeerste9 maanden des jaars. Bekeurd door den rijksveldwachter- jachtopziener P. Knoppers en den onbezoldigden rijksveldwachter B. Mas- tenboek. Op den 1 Juli 1904. Jac. Bist, wonende te Baarn, tot eene geldboete van f 10, subsidiair 2 dagen hechtenis, wegens het voortschoppen en dood- trappenop eene baldadige wijze van 3 op den grondliggendejonge levendemerels. Bekeurd door den onbezoldigden rijks veldwachter II. Bon. Op den 1 Juli 1904 Gijsje Ruizen- daal, wonende te Spakenburg, tot eene geldboete van f5, subsidiair 3 dagen hechtenis, wegen bel doen liek- ken van eene last door trekdieren op pijnlijke of kwellen Jeu wijze. Bekeurd door den onbezoldigden rijksveldwach ter H. Bon Op den 1 Juli 1904. G. Schuit, wonende te Nijkerk. tot eene geldboete van f5, subsidiair 3 dagen hechtenis, wegens het verroeren van dieren op eene pijnlijke of kwellende wijze. Be keurd door W. Veldman, agent van politie alhier. Op den 4 Juli 1904. W. v. d. Hoven, wonende alhier, tot eene geldboete van f5, subsidair 3 dagen hechtenis, wegens het doen trekken van eene last door trekdieren op pijnlijke of kwellende wijze. Bekeurd door G Mar tens, agent van politie te Baarn. Gisterenmiddag is een wegwerker aan een groot gevaar ontsnapt. Een goederentrein komende van Apeldoorn, had zoo'n vaart in de na bijheid van 't siation alhier, dat een der arbeiders van de ploeg daar wer kende, geen tijd meer bad om zich lusschen de rails te verwijderen. Hij had echter de tegenwoordigheid van geest, zich plat tegen den grond te werpen, want toen de laatste wagen over hem heen was gegaan, bleek 't dat de man geen letsel bad bekomen, alleen was hij door de schrik bewuste loos geworden en kon na bijgebracht te zijn, zijn werkzaamheden hervatten. Wij herinneren aan het concert dat hedenavond door muzikanten van het 5e Reg. Infanterie, onder leiding van den heer II. Hendriks in »de Arend" wordt gegeven. Garnizocnsnieuws. Het onderscheiding steeken wegens 18-jarigen tiouwen dienst is uitgereikt aan den opperwachtmeester J. W. F. Braggaar, van le het regiment veld artillerie. De Japansche Veldmaarschalk Oyama, die zich thans als opperbevel hebber naar het oorlogsterrein begaf, was herhaalde malen Minister van Oorlog, en hij voerde ook het bevel bij de verovering van Poi t-Arlhur op de Chineezen in 1894. Hij is, in vergelijking met zijn land- genooten, groot van gestalte en gelijk men op de portretten in de illustraties kan zien, niet «schoon van aangezicht". Hij draagt den bijnaam van «de spons", wegens do sporen van de pok ziekte, waaraan hij in hooge mate heeft geleden. Uit 's Maarschalks particuliere leien verhaalt men het volgende Toen Oyama, twintig jaar geleden, een opstand was gaan dempen in Satsuma, deed zijn jonge, schoone vrouw, alleen te Tokio achtergebleven, door haar loszinnig gedrag veel van zich spreken. Toen haar echtgenoot terugkeerde, kwam zij op den drempel van zijn huis hem verwelkomen. Maar de strenge krijgsman beval haar onmid dellijk weder naar binnen te gaan... en sinds dien dag heeft niemand meer iets van haar gezien of gehoord. Overeenkomstig de Japansche zeden werd er niet veel meer naar het lot van Mevrouw Oyama gevraagd en tien jaren later kon de beroemde krijgsman een tweede vrouw trouwen een Japansche jongedame, die in Amerika is opgevoed. Do erfenis van 65 inilliocn gulden 1 Een der bladen bevat een adver tentie, zijnde een «Oproeping van alle Erfgenamen", waarin wij lezen «Alle erfgenamen van wijlen Pieter Thijler Van der Hulst en zijn tante Elisabet, die overtuigd zijn, dat men ben tevergeefs laat uitzien naar hun recht op milliarden, die weten, dat er te Haarlem uit die nalatenschap worden onderhouden een Museum van Kunst en Nijverheid, benevens een stichting voor ouden van dagen en1 teiwijl er zooveel nabestaanden zijn van bovengenoemden Pieter Thijler, aan wien nooit eenige rekening of verantwoording weid gegeven van hun rechten en waarvan zoovo'en in be- hoefiige omstandigheden vi rkeerenen nu 130 jaar is verstreken. «Dat de wil des erflaters niet naar bobooien is ten uitvoer gebracht en er een overdracht naar Amsterdam moest geschieden, die ook ten nadeele van alle rechthebbenden niet is ge schied. Hun die meenen, dat hun recht op de milliarden voor hen een onoplos baar vraagstuk zal zijn, maar tevreden zijn met hun recht op f65 0U0.000, worden bedeeld verzocht zoo spoedig mogelijk hun namen op le geven, daar de zaak voor den Hoogen Raad zal dienen." Van iemand die trouwen wou. De gemeente-secretaris te 's Graven deel ontving een schrijven van den navolgenden inhoud Geweeide Mijnheer! Daar ik gaarne zou willen voorgaan om met mijn tweede huwelijk te vol einde. Verzoek ik s. v. p. beleefd, mij aan gaande eenig onderricht omtrent dit feit te willen geven. Daar ik niet vrij genoeg ben om oveial maar naar toe te loopen. Neein ik de vrijheid u te vragen mij s. v. p. een beetje op de hoogte te helpen hoe of ik er aari beginnen moet en wanneer ik er aan beginnen kan. Daar ik niet weet of ik te veel of weinig woorde gebruik om aan een Mijnheer te schrijven wil ik rnaar eindigen. Ben ik met een diepen eerbied, met hoogachting, met eerbiedige genegenheid, met een oprechte, ach ting, U zeer ootmoedige en onder danige dienaar. (Volgt bandteekening). BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 31 Juni tot en met 6 Juli. GeborenAnna, d. van J. Kruiswijk en M. Veenendaal. Aaltje, d. van J. Wichard en B. A. Breedenbeek. Renger, z. van F. Kroon en G. van de Kamp. Jannetje, d. van H. J. Cirkel en S. M. van Binnen dijk. Gijsbertus, z. van W. Brandsen en A. van Rouendal. Ondertrouwd: A. Hassing, wedr. van T. Peperzak en E. A. Jansen, wed. van A. A. Kerkkamp. W. Sleeking en W. van Wessum. D. Talsma en E. Apeldoorn. Gehuwd: J. C. Guikers en M. G. M. van den Uithoorn. G. Mastenbroek en A. Mulder. H. Sletbeen en J. Wentink. OverledenE. Schouten, 42 j. echtge- nooten van P. van der Meer. H. Boon, 18 j. A. M. Meijer, 26 j. echtg. van J. C. Verbeek. M. H. Geitenbeek, 1 j. J. Klück, 40 j. ongeh. - W. Koller, 67 j. echtg. van T. Schothorst. Hoogland. Geboren: Antonia, d. van Theodorus van den Hengel en Rijkje van der Tweel. Leusden. Geboren6 Juli. Heintje, d. van Stienus van Dijkhuizen en Jannetje van Wessel. 7 Juli. Harmen Hendrik, z. van Gerbrand van Raaij en van Magdalena Hulsman. Stouteiiburg. Overleden: 4 Juli. Aaltje IJling, 76 j. echtg. van Hendrik van de Koedijk. Woudenberg. Geboren: 1 Juli. Maria Gijsberta, d. van Jan Rjjksen en Willempje Steenbeek. 1 Juli. Ortje, d. van Hendrik Koudijs en Gerrigje van Soest. 6 Juli. Hendrika, d. van Peter Haanschoten en Gysberta ter Maaten. Ondertrouwd: 7 Juli. Marcus Meijer, 55 j. en Esther Gabriels, 47 j. Geachte Redactie I Uw plaatselijk Nieuws van Woens dag 29 Juni gaf mij een welkome aanleiding u voor het onderstaande in uw geacht Blad beleefd gastvrijheid te vragen. In bedoeld nummer van uw Blad lasi k,dat op iGJuli a.s.de heer P. van den Hooff den dag hoopt te herdenken waarop hij vóór 30 jaren benoemd werd lot Opzichter der Gemeente werken en Gebouwen. Toen ik dit las dacht ik: «Watzal die dag, voor den geachlen Jubilaris, een dag van veel beteekenis én gi oote waardij wezen, in aanmerkinggenomen, dat van al de vroede mannen, die hem destijds mandaat gaven, niet één overgebleven is, daar allen den weg des doods gingen of hun lidmaatschap van den Raad neerlegden en nu reeds de zesde Burgemeester fungeert, onder wien hij gewerkt heeft. Dat is terecht iets zeldzaams. Mij heugt nog als gister den dag toen bij, in bet jaar 1874, op den 16 Juli, met bijna algerneene stemn dooi den Raad benoemd werd en du plaats ging innemen van den be. i Van Beek. Dat is een goede Keus!" dacht ik toen; want Van den Hoolf was een der vele zonen uit een hoogst fatsoenlijk en braaf gezin, zonen, die met d. n vader, op lofwaardige wijze het ti: - mervak beoelenden. Dat ook de Jubilaris een bij uitstek knap werkman was daarvan gaf bij een sterk sprekend bewijs, toen bij, na vier jaren in dienst te zijn geweest, den Lievevrouwentoren namaakte, op '/so der ware grootte, een echt kunst stuk, dat terecht de bewondering van eiken kenner wegdroeg. Hij schonk dien toren aan de Ge meente, die hem, in het Museum, een eervolle plaats inruimde. Van den Hooll aanvaardde in 1874, onder gelukkige omstandigheden, zijn functie; want hij kwam onder eerste leiding van den bekwamen en ijverigen Architect, de heer W. 11. Kam, met wien hij, tot op dezen dag, met lust en groote harmonie, heeft samenge werkt, om de belangen der Gemeente te behailigen. Zóó is hij geworden de man, die hij nu is: de bekwame eerste Opzichter, de humane man, de raadsman van velen, als voort durend gevraagd wordt: «Baas, dit en Baas, dat?", do vriend van allen, die onder hem gesteld zijn, de geachte door zijn Superieuren, de geprezene door het Publiek. Nooit in geen enkel opzicht heeft van den Hoofl het mandaat, hem toevertrouwd, geschonden. Steeds op zijn post heeft hij, met liefde en toewijding, de belangen der Gemeente behartigd. Als werd bij ook, door zijn gioot gezin, vaak gekweld door tal van zorgen en al werd ook, in heel de 30 jaren, zijn salaris, dat bij aanvang f 600 bedroeg, met slechts f400 veihoogd; niets kon hem be letten op den ingeslagen weg vooit te gaan. «Er zullen nog wel eens betere tijden komen!" was hij ge woon te zeggen, dat eerlijkheid, ijver en trouw eindelijk waardeering en beloon mg vinden. Of die belooning en waardeering reeds vóór 5 jaren in vervulling traden, toen Van den HoolT zijn 25-jaiig jubileum herdacht, kan onder- geteekende niet uitmakenwel weet hij, dat de tijd er voor, niet gunstig was, daar de Bui gemeesters betrekking vacant en een der VVethoudeis uit- landing was. «Er zullen nog wel eens betere tijden komendat was uw devies, van den Hooll! Dat is een goed devies. Ga met dat devies voor oogen maar gemoedigd en hoopvol voort aan de laak, door God u opgelegd. Schrijver dezes, die U hoogacht, wijdt U gaarne bovenstaande waar- deerende regelen en hoopt van gan- scher harte, dat zij mogen bijdragen, om U een zelJzaam gelukkigen feest dag te bezorgen, gekenmerkt door groote blijken van belangstelling van Supeiieuren en ondergeschikten. Mijnheer de redacteur I U dankt van harte; voor de vol leende plaatsruimte Dixi. Steller dezes verzoekt beleefd, aan andere hier verschijnende Bladen, het bovenstaande welwillend over te nemen. MARKTlib'RICllT. AMERSFOORT, 8 Juli 1904. Tarwe f Rogge f 0-Boekweit f 0—0 Appelen f 5.a 1" 8. Peren f 0.a 100. Nieuwe aardapp. f 0. a f0 Zandaardapp. f2.50 a f 3 25 Hoendereieren f3.40 a f 3.70 per 100 st. Eenden I O.a f (J,Boter 1.10 a f 1.20 per kilo. Mar garine f0.a f0.Zoetein. kaas f Kippen f0.80 a fl.Kuikens f 1.00 af 1.20 Piep kuikens f 0.30 a f 0.70 Ganzen f0.f0.Eenden f 0.90 a f 1 20 p. st. Jonge fO.OO afOOO. Hazen 1 0.a f 0.Wilde konijnen f 0.40 a f 0.50. Tainine f 0.30 a f0.80 Duiven f 0.40 a f 0.50 paar. Magere varkens f 11 a f 13. Varkens voor export f 0.a f Zeugen f 40.f 60.Biggen f7.a f 11.ScluTtminen 1 00.a f00Vette koeien 000.a f 000.Guste koeien f 00. a f000.— Kalfkoeien f 0.00 a fO.OO Kalf- vaarzen f 00.a f U0.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f000.— a f000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit: 00 heet, Appelen00 heet. Peren; heet. Kleiaardappc- len; 200 heet Zandaardappelen80000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeiie eren1400 kilo Gras- boter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee 15 magere varkens, varkens voor eiportslagerijen 250 biggen en 10 zeugen. (C -£? jfiSciété Anonyinj. yWÏjvA- \t 1.40 de lAer ^rzogelde bemande flosch K-QlL van .^.Litcr, vooizifliï" van liet E&7attest vSupr P-So^AN HAMEL - POOS. PidUTHWb a f 1.30. Uitsluitend verkrijgbaar bij: AMERSFOORT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2