lUilTKiNLAXn. Plaatselijk Nieuws, Gemengd Nieuws. schrikteeen der paarden vooreen auto- inobiel en raakte de boom los De Koningin stapte uit en wandelde ver der. De Automobiel waarschuwde op Soestdijk, zoodat een ander hofrijtuig II M. afhaalde. De voorstelling van de «Ger- maansche marke" ie Baarn op 2 Augus tus verjaardag van Koningin Emma -beloofd uitstekend te zullen slagen. Men hoopt drie voorstellingen te gevon di -, wegens de gunstige ligging van 'i. terrein 5 minuten van 't station B i u il door duizenden kunnen winden bijgewoond en bij eene van welke men op de komst der Vorste lijke (amilie meent te mogen rekenen. De Votstin-Moeder van Waldeck- Pyimont met haar' 10-jarig zoontje wol dt Zaterdagavond op «Soestdijk" verwacht en zal daar een maand vpi loeven. Gedenkteeken voor gouverneur Van Asch van Wijck. In den tuin van Buitenrust te 'sGra- u nhage is van 13-20 dezer tentoon gesteld het gedenkteeken, door den beeldhouwer Charles van Wijk ver vaardigd voor het comité, dat zich ten taak had gesteld, daardoor de nagedachtenis van jhr. mr. T A. J van Asch van Wijck als gouverneur var. Suriname te oeren. De beeld houwer is in zijn taak zeer goed ge slaagd. liet gedenkteeken bestaat uit een hardsteenen voetstuk van bijna 3 M. hoogte, van een stevig doch slank profiel, en waarop een meer dan levensgroote buste is geplaatst, om geven door een draperie; de gelijkenis van den karaktervollen kop is zeer gelukkig weergegeven. Tegen het on derste gedeelte van het voetstuk is een bronzen palmtak aangebracht, teiwijl dit voetstuk zelf rust op een breed hardsteenen grondvlak, dat af gesloten wordt door hangende bronzen kettingen. Op gezichtshoogte geelt een bi onzen gedenkplaat de volgende in scriptie: «Jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, Gouverneur van Suriname, 27 Juni 1891-12 Mei 1896. Minister van Koloniën 1 Aug. 1901—9 Sept. 1902." Met een der booten van de Kun. Wesl-lnd. Mail zal het gedenkteeken den In Aug. as. woiden verzonden. Volksbond, Vereeniging tegen Drankmisbruik. De 31e algemeene vergadering van den Volksbond, welke heden te Nij megen wordt gehouden in de grooto zaal der »Verenniging", werd gister avond geopend met een tuinconcert van de Arnli. Oikestvereeniging, nadat vonra'f de feestelijke ontvangst had plaats gehad van hoofdbestuur en afgevaardigden. Dr. Haverkamp, voor zitter van de afdeeling Nijmegen, heette allen hartelijk welkomwees op da beteokenis van algemeene jaar vergaderingen, ook in betrekking tot het gezellig samenzijn. Vervolgens zeide spr na een woord van dank aan hen die medewerkten, hoofdbestuur en afgevaardigden, op zoo aangename wijze te ontvangen dat de nieuwe Drankwet den arbeid niet lichter, laat staan oveibodig, zal maken; immers, er komt steeds meer te doen. Hij hoopt dat het samenzijn in Nijmegen allen daartoo nieuwe lust en kracht zal geven. In diens antwoord dankte dr. Ruysch, de algemeene vooizitler der Veree- i.iging voor de hartelijke woorden van dr. Haverkamp; het is het hoofdbestuur een zeldzaam voorrecht hier te mogen vergaderen, en te beraadslagen over dat wat onze natie ondermijnt. Met eendrachtig wei ken alleen kan veel tot stand gebiacht worden; het is spreker dan ook een vreugde dr. Ban ning hier te zien, die apostel der geheel onthouding, waarin hij het be- vvij*- 'iet dat, al wordt langs verschil len -Ie wegen gewerkt, naar de berei- k van eenzelfde doel wordt gestreefd Wij zijn wel vogels van diversepluimage, m i zullen samen overwinnen. Mogen c- J, do werkzaamheden van deze ver- g„ f iirig vruchtbaar zijn aan de be reiking van dat doel. De nieuwe Gouv.Generaal? De Dordrechtsche Ct. had vernomen, d.ii Bij de maatschappij Nederland in September as. passage is genomen vooi den «gouverneur-generaal" Van Heutsz. Bij naviaag deelde de directie der Nederland aan het Hbl. mede, dat haar van het bovenstaande niets bekend was. De beslissing omtrent het gouver neur-generaalschap zal nog wel niet vaststaan, zij hol dan ook dat generaal Van Heutsz in September naar Indië terugkeert. Do Midd. Cl. weet intusschen ook uit «volkomen vei '.rouw bare bron" te vermelden, dat Van lleulsz gou verneur-generaal wordt en alleen voor de eedsallegging naar Nederland is gekomen. Dc Eerste Kamer en ilc Wet op liet Hooger Onderwijs. In de «Zaanl. Ct." komt een merk waardige Haagsche brief voor. De schrijver heeft geruchten ge hoord, waaraan hij wel geen geloof wil slaan, maar die hij toch niet wil verzwijgen. «Het heet," zoo meldt hij. «dat. eenige liberale Kamerleden afwezig zouden blijven bij de behandeling der wet; afwezig om gezondheidsredenen. Ik kan en ik wil de mogelijkheid van zulk een verraad aan de liberale zaak bij niemand onderstellen en ik meen reeds bij voorbaat te moeten pro- testeeren tegen de in zulk een be wering gelegen insinuatie. Ik acht niet een van onze liberale Eerste Kamerleden er toe in staat om, onder voorwendsel van voor herstel van gezondheid in 't buitenland vei blijf te moeten houden, niet op zijn post te zijn wannoer een zoo groot lands belang als de bescherming van ons lioogor onderwijs tegen gewaagde proefnemingen eischt, dat alle man in 't gelid zij. De mogelijkheid, dat eenig lid wegens ziekte afwezig moet blijven, zelfs bij de gunstigste stemming, is nooit uitgesloten. Doch, terwijl't niet bekend is dat eenig liberaal Eerste Kamerlid op dit oogenblik ernstig lijdend is, leeds thans te voorspellen dat bij de behandeling der Hooger Onderwijs-wet juist genoeg liberalen zullen ontbreken om aan 't ontwerp de meerderheid te verzekeren, gienst aan het beleedigende. Voorts zulk een verraderlijke parlij- taktiek, in 't belang der clericale regeering; voor zulk een beginsel-en plichtverzaking acht ik niet éën onzer libeiale Senatoren in staat. Het ware een daad van politieke zelfverlooche ning, van politieke desertie, in de parlementaire annalen zonder voor beeld en een Nederlandsche vertegen woordiging onwaardig De Eerste Kamer weet dat 't zwaard van Damocles haar boven 't hoofd hangt. Nu de Staten van Zuid holland »om" zijn en de regeering zeker kan wezen van een anti-liberale Eerste Kamer, bij nieuwe samenstelling is de ontbinding van dien tak der volks vertegenwoordiging slechts een kwe stie van tijd. Verwei pt de Eerste Kamer de Hooger Onderwijs-wet, dan is de executie misschien spoedig te wachten; neemt zijj die wet aan, dan zal 't doodvonnis wellicht nog eenigen tijd uitblijven, tot dat de drankwet of 't tarief wellicht aanleiding zullen worden om aan haar leven een geweldadig einde te maken. Maar de ontbinding moet komen het is de levensvoorwaarde voor het kabinet- Kuyper; de Eerste kamer moet, hoe eer hoe beter, ook oom" ten einde met de Tweede, hand aan hand, het Ministerie te schragen in het ten uit voer brengen van 't anti liberale pro gram." Na dan nog verder betoogd te heb ben, dat de Eerste Kamer met name de huidige liberale meerderheid, te fier moet zijn om hand- en spandien sten te verleenen aan de politiek van het tegenwoordig kabinet, in zake de wet op het Hooger Onder wijs en de Tariefwet, concludeert de briefschrijver «Doch daarom geve dan ook de liberale meerderheid van haar recht en haar macht geen duimbreed prijs; zij is veroordeeld om onder den politieken beulshamer tc vallen; het zou gemis aan karakter en beginsel verraden om zich aan dit onverdiende doodvonnis te onttrekken dour een zelfmoord te begaan. Moet de libe rale Eerste Kamermeerderheid als zoenoffer voor de ministerieele machte loosheid vallen, laat haar val dan met eere zijn, laat zij dan sterven rnet 't vaandel in de hand waarop 't principiis obsta is geschreven, maar niet trachten, uit zellbchoud, nog met beginselen te transigeeren ten schade voor land en volk." Aiiierikniinsclic presidents verkiezing. Uit een telegram in bot llerl. Tagebl. blijkt, dat Parker hei-li ver klaard, de candidutuur te woigeicn, als de conventie niet kón goedkeuren dat hij voor den gouden standaard was. liet telegram waarin hij dit meedeelde heeft een waien storm ontketend; de Bryaiiistnn schreeuwden «verraad!" en verklaaiden, geen ver tegenwoordiger der kapitalistische belangen te willen als carididaat. Hoewel I'aiker's onomwonden ver klaring een gunstig licht werpt op zijn karakter, vieest men dal hij de kansen zijner partij er door naar de maan heeft geholpen. De kranten, die Hearst steunen, insinueeren, dat er op groote schaal omkooperij heeft plaats gehad terwille van Parker's benoeming. Hoewel Biyan qii Hearts beloofden, de democratische lijst te steunen, is er toch een scheuring in de demo cratische partij in hot verschiet. De radicalen vei langen de «bestrijding der pintoratie" en «geen compromis sen mot de beurswereld." Stakingen in Frankrijk. De nacht vuu Zaterdag op Zondag is to Brest kalm voorbijgegaan. Te middernacht kwamen driehonderd dragonders aan uit Nantcs. Zondag- moigen had een vergadering plaats van ongeveer 1500 arbeiders in de ooi logshaven. De vergadering had eerst een kalm verloop en een voorstelom de houding der overheid bij de ge beurtenissen van Vrijdag bij motie al te keuren vond geen meerderheid Ten slotte echter werd men lumoerig en onder onbeschrijfelijk tumult gingen de vergaderden uiteen. De stakingen duren intusschen voort en omvangiijke voorzorgsmaatregelen zijn door de autoriteiten genomen. Te Marseille hebben de kolenwer- kers naar aanleiding van een geschil over het tarief, besloten de Compag nie des transbordements marilimes te boycotten, en ten gevolge van dit besluit is voor deze maatschappij het weik gestaakt. „Handel en Nijverheid". Gisterenavond hield „H. en N." onder voorzitting van den lieer S. J. van Duinen in een der localiteiten van het hötel „de Zwaan" haar maandvergadering welke door 12 leden (4 bestuursleden incluis) werd bezocht. De notulen der vorige vergadering wer den bij ontstentenis van den secretaris, gelezen door den heer Klasser en door de vergadering goedgekeurd, zooals zij door den secretaris waren ontworpen. In de eerste plaats werd aan de orde gesteld het voorstel van den heer Berns, om de buiten-werkingstelling van art. 1 laatste alinea wederom voor 3 jaren buiten werking te stellen. Art. 1 luidt: „De Vereeniging „Handel en Nijverheid" gevestigd te Amersfoort, stelt zich ten doel het bevorderen der handelsbelangen van hare leden in het bijzonder, en mede te werken tot de bevordering der belangen van handel en nijverheid in 't algemeen. Zij onthoudt zich echter van elke be spreking van candidaturen voor politieke lichamen met uitzondering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken." Ingevolge besluit van de vergadering, gehouden op 5 Juli 1901, is de bespreking van candidaturen voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor den tijd van drie jaren buiten werking gesteld. Lie heer van Duinen betreurde het dat niet aanstonds was gesproken, inplaats van politieke lichamen, officieele lichamen. Drie jaar geleden was het wel wensche- lijk zich nog niet met de Kamer van K. en F. te bemoeien toen kon de vereeniging zelf nog niet voldoende op eigen beenen staan. Als voorsteller, om den huidigen toe stand wederom 3 jaren te continueeren werd het voorstel door den heer Berns nader toegelicht. De heer Berns was tot zijn voorstel gekomen doordat den laatsten tijd bij ver schillende besprekingen partijdigheid was aan den dag gekomen. Hij is echter over tuigd dat nergens de candidaten voor de Kamer geschikter kunnen worden bespro ken dan juist in deze vereeniging. Het bestuur heeft ook over deze zaak geconfereerd en het is wel voor opheffing der buiten-werkingstelling. Spr. zelf is echter wat huivrig, daarom meende hij een bepaald voorstel te moeten doen en de leden hunnen meening te laten uitspreken. De heer Lohman vroeg of, wanneer de buiten-werkingstelling blijft gehandhaafd, dan toch nog besprekingen over candidaten kunnen plaats hebben, waarop de voor zitter ontkennend antwoordde. De heer Van Duinen zegt nogmaals het te betreuren dat de Kamer van Koop handel een politiek lichaam is genoemd, was van stonde af aan gesproken van een officieel lichaam dan had 't. nooit een steen des aanstoots kunnen worden. Was de K. van K. en F. een politiek lichaam dan zou hij onvoorwaardelijk elke bemoeiing afwijzen. Spr. is steeds een der eersten die zeggen: Laat de politiek zoover mogelijk buiten de ver eeniging blijven. De heer Boubaer ziet- in vriendschap pelijke bespreking der candidaten geen bezwaar en daarom zou hij niet gaarne den toestemming tot bespreking van drie jaren onmogelijk zien gemaak. Integen deel bij verwacht van die inwerking stel ling van het geheele artikel zeer veel. De heer Van Sweden meent juist naar aanleiding der opwekking, die door Han del en Nijverheid is verzonnen met het doel zich aan te melden voor den kies bevoegdheid- vóór de inwerkingstelling te moeten zijn. Wij moeten zorgen dat wjj in de Kamer van K. en F. mannen brengen die den Handel willen bevorderen. De heer Van Duinen merkt op dat men goed moet uiteenhouden dat wat „Han del en Nijverheid" ten opzichte der Can didaten wil, n.l. vriendschappelijke be spreking en dat wat eene kiesvereeniging beoogt. Daarom zal „Handel en Nijver heid" zich van candidaatstelling in 't al gemeen moeten onthouden. De heer Houbaer gelooft dat ongezochte voorlichting ook van de zijde der Kamer met waardeering zal worden ontvangen. De heer Van Duinen deelt vervolgens mede wat reeds vroeger in een artikel van zijn hand in dit blad betreflende de Kamer van Kooph. is medegedeeld. De heer Frederiks is voor uitstel van behandeling. Dit is een quaestie waar over lang wordt gediscussieerd, met het resultaat dat op voorstel van den heer Van Duinen werd besloten de zaak aan te houden tot de volgende vergadering, wanneer ook een formeel bezwaar, n.l. het geringe aanwezige ledental, onder vangen zal zijn. Een voorstel tot beslissing bij referen dum kon weinig symphatie vinden. Hen meende het den leden dan wel wat al te gemakkelijk te maken en het vergadering- bezoeken geheel te doen ophouden. Als lid werden toegelaten de heeren J. H. Hulst, J. D. Reiman, de firma gez. van den Uithoorn en G. W. Eggink. Voor de volgende ballotage hebben zich 3 leden aangemeld. Ingekomen waren maandlijsten over Februari, Haart en April der Delftsche en Zaanlandsche Handelsvereeniging. Onder de mededeelingen behoorde een dankbetuiging aan den heer Frederiks voor de ter beschikking stelling van couranten uitknipsels over de Hiddenstandsbeweging en voorts de mededeeling dat de heer Burgers, Kampstraat het lidmaatschap niet heeft aanvaard. Vervolgens hield de heer van Duinen naar aanleiding van het jongste congres een korte beschouwing over „Standen, en wat we te verstaan hebben onder den Hiddenstand", die met de meeste belang stelling werd gevolgd. Ongeveer 10 uur werd de zeer geani meerde vergadering gesloten. Hedennacht hadden zich een viertal jonge mannen op een hooischuil aan den Koppel te slapen gelegd. Om streeks 1 uur is de 25-jarige van H. alhier wonend, te water geraakt en geruitnen tijd later levenloos opgehaald. Zijrr lijk is naar het politiebureau vervoerd. Bij het overgangsexamen aan het Gymnasium te Amersfoort zijn bevor- derd van kl. I tot kl. II: Onvoorwaardelijk: W. Doorman, A. Greidanus, J. P. Holtzschue, B. A. van van Kleef, M. A. E. van der Moer, C. A. Prins en D. F. van Slooten. Niet: twee. Van kl. II tot kl. III: Onvoorwaardelijk: Tb II. G. Bre mer, G. P. Giskes, J. E. Glim, A. Rin kel, W. R Spijkerboer en G. J. de Wilde. Voorwaardelijk: J. J. Fijnvaridraad, J. A. Roesehng, Th. J. Steeribeek. Niet: vijf Van kl. Ill tot kl. IV: Onvoorwaardulijr: B. D. Cordemnns, L. J Eveleens, S. Goverts, B, ter Haar Romeny en 11. J. Verhey. Voorwaardelijk: H. W. van Nieu- wenhuizen, R. D. Simons. Niet: twee. Van kl. IV lot kl. V: OnvoorwaardelijkJ. A. R. Frede- rikse, A. M. Gaasbeek, A. G. II. J. Kievits. Voorwaardelijk: E F. M. J. Michiels van Verduynen, D. 11. Rector. Van kl. V tot kl. VI: Onvoorwaardelijk: R. A II Bertels, P. de Graaft, B. Gijzel, H. v. d. Nieu- wenhuizen, J. M. G. Numans, C. G. van Riel, C. P. van Rossem, P. W. A Smit, C. Spijkeiboer, P. J. F. van Voorst Vader. Vooiwaaidelijk: P. J. van Buuren, 11 E. Taets van Amerongen, F. A. des Tombe. Uitslag van het eerste Toelatings examen. Toegelaten tot kl. I. G. A. Fijnvandraad (Weesp.) A. M. K. Harthoorn (Seherpenzeel.) P. N. U. Harsing (Amersfoort.) R. C. de Lange, voorwaardelijk (Leorsum.) H. W. Nol- ting (Nijkerk.)-A. M. Verhoef (Amer- l'oort 1J.G.F van VlotenAmeisfooi t.j F. J. W. Westra (Nijkerk.) J. G. r Zijnen (Amsterdam.) De Amersfoortsche Muziekvoi- eeniging geeft Zaterdagavond wed. i een uitvoering in do muziektent aan de Koninginnelaan, terwijl zij Zondag avond een groot concert zal geven in den tuin van het Café «de Arend." De heer II. C. den Hartog (Achter Luiaard hij de Nieuwe bad inrichting) verzoekt ons mee te deeien, •lat de vacantie reisjes doorgaan en zijn vastgesteld als volgt: 3U Juli naar Amsterdam. 2 Augustus naar Marken. 5 Augustus naar Den Haag. 7 Augustus naar Zeist. Wie nog mee wenscht te gaan, gelieve daarvan zoo spoedig als maar penigszins mogelijk kennis te geven. In de plaats van mr. A Stheeman, die als zoodanig bedankte, is de heer A. M. E. des Tombe benoemd tot lid der Districts commissie van het Fonds van den gewapenden dienst in de Nederlanden. Bij Kon. Besl. is de Ie Luit. II. G. J. Maas Geesteranus van het escadron ordonnansen benoemd tot ritmeester bij het le reg. huzaren. Achter de kogelvangers op de Leusderheide brak Zondagmorgen een zware heidebrand uit. Do genietroepen in het kamp van Zeist, die juist voor de kerkparade stonden aangetreden, begaven er zich, met schoppen ge wapend, zoo spoedig mogelijk heen. Ook infanterie-detachementen van hier werden naar de heide gezonden, en met vereende krachten trachtte men door omgraving het vuur, dat zich, door den wind aangewakkerd, in de richting van de Pyramide van Auster- litz uitbreidde, te stuiten. liet was een zwaar werk, waarbij de manschappen niet alleen van de hitte, maar vooral ook van den rook te lijden hadden. Toen men tegen den middag liet vuur meester meende te zijn, rukten de troepen in, maar'des avonds brak de brand andermaal uit en spoedde zich een groot detachement van het 5a leg. infanterie weer naar de Zeister- heide, nu om tot 's nachts half een te blijven. Toen was 't vuur bedwon gen. Verscheidene hectaren heide zijn verbrand. Te Parijs was de hitte de laatste dagen ondragelijktwintig personen liepen er een ziekte mee op, die met den dood eindigde. Ook te Madrid is het erg warm door herstellingen aan de waterleiding zijn bovendien velen van goed drinkwa ter beroofd. De bisschop van Grenoblo moet moet veiklaard hebben, dat Waldeck- Rousseau hem indertijd op zijn eere woord had beloofd, dat een verzoek om machtiging der Karthuizers door Regeering en Kamers gunstig zou zijn ontvangen. Ware hij aan het bewind gebleven, dan bestond de orde der Kaïlhuizers nog. In eene Geldersche gemeente werd dezer dagen aangifte gedaan van het overlijden van een kind, oud li dagen. Dat kind was èn door den vader èn door den grootvader verze kerd in een begrafenisfonds Het over lijden van dat wicht werd dus dubbel met geld betaald Zou 'tgeen tijd worden, dat de Regee ring hare aandacht ook eens wijdde aan de werking der begrafenisfondsen Aan het station St. Lazare te Parijs is Dinsdag de ketel van een locomotief gesprongen. Groote malei i- eele schade is daardoor ontstaan; veertien personen werden gewond, waarvan 7 in hel omlegen kwartier. Stukken rail en metaal werden door de ontploffing over de stationsgebouwen heen in de Rue de Rome en in de omliggende straten en tuinen ge worpen. De aardbeien hebben blijkbaar nog lang niet afgedaan. Te Velsen zijn er zooveel dat men handen tekort komt voor het plukken. Volgeladen treinen vertrekken naar het buiten land, verleden week een van zestig wagens, die naar Duitschland ging. Het meer dan 1000 inwoners tellende dorpje Slupia in de provincie Posen is, op de kerk, de school en een paar buizen na, afgebrand. Ver scheidene kinderen worden vermist.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2