BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. M^ -cognac fins bois WgS Tl. HJLMNBSEN. zijn. Reeds nu is in Volo, in Thes- salië, een vrijkorps van 100 man ge vormd, dal in M.ieed'onië wraak zal nemen op de Ivomitadjis voor de ge- weldadigheden, tegen de Macedonische Grieken gepleegd. Wat de Bulgaren verleden jaar gezaaid hebben, zullen zij thans maaien. De Porte zal haar uiterste krachten mneten inspannen, om tusschen deze elkaar hatende enbestrijdende partijen den burgeroorlog te voorkomen. De Nuuosti bepleit een toenadering tusschen Rusland en Engeland, rlie naar dit blad meent volstrekt niet te verwezenlijken ntnpie is. Deze toena dering zou van groolen invloed zijn op de wereldpolitiek en zou beide Staten veroorloven hun positie in Azië te bevestigen en tegelijkertijd het cheelo gevaar beperken. «Voor dit groote doel moet elke antagonistische staatkunde wijken; wal 'Ion vorm der toenadering betreft, be' is van ondergeschikt belang of deze wordt verkiegen door overeen komsten op afzonderlijke punten of door een formeel politiek verbond." •luist in dezen tijd lijkt zoo'n betoog nogal vreemd. EERSTE KAMER. Wet op het lloogcr Onderwijs. Sedert Dinsdag hield de kamer zich met het wetsontwerp bezig. De be schouwingen zijn van zeer algemeei en aard en raken eigenlijk meer het goed recht der geloovige en ongeloovige wetenschap Van rechts werd het ontwerp verdedigd door Je heeren Van Velzen, van der Biesen, Reekers en prof. Woltjer, van links bestreden door de heeren Boneval Faure, van Leeuwen en van Weideren Rengers. Ook de heeren van Zinnicq Bergman, Sassen, en Ilovij moliveeren hunne stem, die zij vóór zullen uitbrengen. Met ontwerp is ten slotte verworpen met 27 tegen 22 stemmen. Vrouwenkiesrecht. Bestuurderessen der Vrije Vrouwen- vereeniging te Amsterdam hebben zich tot de Tweede Kamer geiicht met een adres, waarin zij het verzoek doen, dat de Kamer bij de aanstaande behan deling der ontworpen tot Gi ondwets- herzicning in geen geval tot een zoodanige herziening oveiga, als daar door niet tevens de Nederlandsche vrouw wordt opgenomen in het kiezerscorps Dc nieuwe Gouv.-Gencraal. Wat betreft bet bericht, dat generaal Van lleutsz Gouverneur-Generaal zou worden, vei nemen wij, dat het tusschen Van Heutsz en de Regeering tot volko men overeenstemming is gekomen, zoo wel wat betreft bet gouverneur-gene raalschap van Ned.-Indië als het gou verneurschap van Atjeh. Hetgeen bet Vaderland daarover meedeelde, wordt bevestigd. Generaal Van lleutsz heeft de voorwaaiden, liern door bet Ministe rie gesteld, zonder aarzelen aanvaard en zal dientengevolge in Augustus rpeds naar Indië teruggaan om den troon te Buitenzorg te bestijgen. Vermoede lijk zal mevrouw Van lleutsz niet terstond mee naar Indië reizen, maar nog eenigen tijd bij hare zoons in Nederland blijven. Luitenant-kolonel Van Daalcn zal na zijn terugkeer uit de Gajoelanden met verlof naar Neder land komen; hierdoor stijgt hij vol doende in de ranglijst om na afloop van dat vei lof zonder iemand tegen de borst te stooten tot kolonel be vorderd te worden en kan bij tevens uitrusten van de groote inspanning, in de laatste jaren van hem gevergd, en nieuwe krachten vergaren voor zijne taak als gouverneur van Atjeh. Niet bevestigd vonden wij daaren tegen liet uit Indië gekomen bericht, dat kapitein Colijn ook als adjudant van generaal Van der Wijck naar Atjeh zal terugkeeren. Generaal Van lleutsz zou er bij den minister van Koloniën op hebben aangedrongen, hem ook te Buitenzorg aan zich verbonden te houdert. Waar de Avp. indertijd vooraan beeft gestaan onder degenen die de wenschelijkheid van de benoeming van Van lleutsz als Gouverneur-Generaal bepleitten, doet het ons genoegen, bet bovenstaande uit de beste bion te kunnen mededeelen. Ook omtrent de keuze van den vice-president van den Raad van Indie (naast den Gouverneur-Generaal de hoogste waardigheid in de koloniën) is het tusschen den Minister en den toekomstigen Landvoogd tot overeen stemming gekomen. Een groot aantal personen van naam en invloed hebben zich tot een comité gevormd met het doel generaal Van Heutsz een nationaal blijk van hulde aan te bieden in de eerste plaats door het schenken van een portret van den generaal aan het Instructie- Bataillon te Kampen en verder door het vormen van een «generaal Van Heutsz-fonds" hetwelk zal strekken om tegemoet te komen in de kosten van opvoeding en onderwijs voor kin deren van militairen heneden den rang vari officier, die in Nederlandsch-Indië gesneuveld of aan vooi den vijand bekomen wonden overleden zijn. Het Eere-Comité bestaat uit: W. E.G. Snijdeis, Luitenant-Generaal. Inspecteur der Infanterie, Voorz C. J. K.'van Aalst, Directeur der Neder!. Handel-Maalschappij. Ch. Boissevaiti, Hoofd-Redacteur van het «Algemeen Handelsblad". T. J. van Haten Noman, Directeur der Nederlandsch-Indische Han delsbank. E Heldring, Directeur der Koninkl. Nederlandsche Stoomboot-.Maat schappij. R. van Lennep, Directeur der Cul tuur-Maatschappij «de Voi sten- landen". M. Merens, Consul-generaal van Servië. B Nierstrasz, Directeur der Hol- landsche Stoomboot-Maatschappij. Jhr. G. C. Qtiarles van Ullord, Directeur der N. V. «Zeehaven en Kolenstation Sabang". K. F. A. van der Wall, Kolonel, Plaatselijk Commandant. D. A. Zoethout, Hoofd-Redacteur van liet Dagblad «De Echo" te Amsterdam. H. C. Brandt, Kolonel, Plaatselijk Commandant, Oud Commandant van het Instructie-Batailjon. A. W. Cremer, lloofd-Commies Departement van Koloniën. G. J. W. Koolemans Beynen, Kolonel te 's Gravenhage. J. Hudig, Wethouder, enz. enz. A. G. Kroller, Lid der firma Wm. H. Müller Co., enz. enz. B. Ruys, Directeur der Sloomvaart- Maatschappij «Rutterd. Lloyd," te Rotterdam. F. Spieringhs, commandant v. h. In structie Bataljon te Kampen. Het Ditvoerend-Cornité bestaat uit: J. II Solkesz, te Amsterdam, Voor zitter. A. C. de Koek, te Haarlem, Onder- Voorzitter. J. de Beuk, te Amsterdam, (Ceintuur baan 227) Secretaris. H. Schols, te Amsterdam, 2e Secre taris. J. M. van Dugteren, te Amsterdam. W. Duylïs Visser, te Amsterdam. W. G. H van Erp, te Hooi n. J. C. Werner, te Utrecht. P. Kiepe, te Breda. P. R. J. Brands, te 's Gravenhage. Tot het in ontvangst nernen van gelden hebben zich bovendien bereid verklaard: de Heer E Heldring, direc teur der Kon. Ned Stoomboot-Mij Prins Hendrikkade, Amsterdam, lid van het eere comité en de Heer J. M. van Dugteren, Comrnelinstr. 32, Amsterdam, lid van liet uitvoerend comité. Amersfoort, 15 Juli '1904. Nu in de jongste vergadering van het Dagelijksch BestuurdezerGemeente op ollieieele wijze ter kennis is gebracht van den lieer Burgemeester, op wiens initiatief de commissie is tot stand gekomen, dat zij heeft gemeend haar mandaat te moeten neerleggen, rneent de Commissie voor de feestelijke her denking in hot openbaar van den verjaardag van H. M de Koningin verplicht te zijn, uiteen te zetten waarom zij in haar jongste vergadering, van 8 Juli, dat besluit nam. De commissie bestaande uit 34 leden, meest oud leden der feest-com missiën van 189S en 1901, heeft in haar vergadering van 9 Juni in groote trekken beiaamd, in den ochtend van 31 Augustus 1904 te doen geven een reveille en feesten aan de leerlingen der openbare en bijzondere scholen voor Lager en Meeruitgebreid Lager onderwijs en in den middag van dien dag een bloemeti-corso vooi rijwielen, sportkarren, enz.de avondfeesten zullen, als bekend, worden gegeven door «Vreemdelingenverkeer", welke vereeniging alle kosten voor die feeste lijkheden draagt. Alvorens verder te kunnen gaan. bijv. met bespreken van een muziek korps, het plegen van overleg met de schoolhoofden omtrent de wijze, waarop dezen in litinne scholen den kindeien eenige aangename uren kon den bereiden, enz. moest de commissie eenige zekerheid hebben walde.geld middelen betrof. In aanmerking ne mende de bijdragen van de burgerij voor de feesten in 1898 en 1901 ont vangen en rekening houdende met de veranderde tijdsomstandigheden, werd er de vooi keur aan gegeten om, evenals in 1898 en 1901, eerst uit de Gemeente-kas een crediet geen: subsidie te vragen. Het vaste voornemen bij liet Dage lijksch Bestuur der commissie bestond, dat crediet zoo weinig mógelijk aan te spreken, als het ware bet te beschou wen, als reserve kapitaal waaruit zou te dekken zijn bel tekort indien de bijdragen der ingezetenen belangt ijk minder opbrachten dan geraamd werd dezelfde weg dus, als in 1898 en in 1901 werd bewandeld, toen onder scheidenlijk niets en f875 94 van de credieten van I 1000 werd gebruikt. Het vaste voornemen was óok, dit feest zoo weinig kostbaar mogelijk te doen zijn, waartoe dan ook maat regelen zijn beraamd en belanglooze medewerking bereids werd toegezegd. Bij de overhandiging van het con- cept-adies werd een en ander mee gedeeld ter plaatse waar zulks be hoort en werd herhaald, dal alleen voor het nog zeer matig onthaal der ruim 4000 schoolkinderen ten minste een bedrag van f 800 zou noodig wezen. Nochtans werd het request in do Raadszitting tan 15 Juli weinig heusch ontvangen en weid door B en W. voorgesteld om in plaats van het aan gevraagd crediet van f1000 tc ver leenen een crediet van f500, terwijl de Gemeenteraad na zeer lange en ten opzichte van de commissie niet altijd oven welwillende en van zekere appreciatie voor haar streven getui gende discussie zonder hoofdelijke stemmen aannam een geamendeetd voorstel ten gevolge waarvan aart de commissie zou worden verleend een crediet van f500 onder beding, dat de ingezetenen minstens een gelijk bedrag bijeen zouden brengen, terwijl niet éen stem zich verhief ter verde diging van de credietaanvrage. De commissie welke immers de feesten van 1898 en 1901 tot aller tevredenheid heeft geleid en thans met zeker wantrouwen werd bejegend, achtte deze nevenbepaling zeer be zwarend en bijna grievend. Na lange discussie, waarin nog zooveel mogelijk getracht is, een vooral voor de school jeugd minder ongunstige wending aan de zaak te geven, werd met algemeene stemmen aangenomen de volgende motie: De commissie, daartoe aangezocht door den beer Burgemeester, wejke zich ten doel stelde het feestelijk her denken in het openbaar van den ver jaardag van H. M. de Koningin, vooral door het houden van kinderfeesten in den ochtend en den middag van 31 Augustus 1904; betreurt de mindere waardeering van den Gemeentel trad, gebleken bij de beraadslagingen omtrent haar ver zoek tot vet leenen van een crediet; besluit geen gebruik te maken van het door den raad onder zoo verzwaren de bepalingen verleend crediet; en draagt aan het Dagelijkse!) Be stuur der commissie op, den Gemeente raad met dit besluit in kennis te stellen. Met op vier na algemeene stemmen is daarna besloten, de commissie te ontbinden. De Ingenieur A. J. Krieger heeft bij de Regeerir.g concessie aangevraagd voor den aanleg van een locaalspoor- weg Stichtsch Veenendaal De Klomp Lunteren, met medegebruik der stations van de twee laatstgenoemde plaatsen. Het eind-station van de ontworpen iijn zal zijn aan het noordeinde van het dorp; verder loopt de lijn even wijdig met en ten oosten van den straatweg van De Klomp naar het Iri- gensche veer, buigt bij bet fort aan de Buursteeg in den voormaligen Ned. Rhijnspoorweg en verlaat dien on middellijk ten oosten van bet station De Klomp, om door Ederveen en de buurtschap Doesburg Lunteren te bereiken. Zoo spoedig mogelijk zullen plaatse lijke autoriteiten en belanghebbende particulieien tot een bijeenkomst wor den uitgenoodigd, waarin bovenge noemd plan zal worden besproken. Tot onderwijzeres aan Ie St Anna-school Laagtekadijk te Amster dam is benoemd onze stadaenoole mejuffrouw G. J. Bevers. Staatscourant no. 1G3 levatu a. dc statuten der Atncrslboi Lelie sla ger svereenigiffgi Wij herinneren er aan dat bel monument van wijlen Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, vervaardigd door den beeldbouwer Charles van Wijk en bestemd voor Indië, nog tot den 20ste Juli ter bezichtiging wordt gesteld. Evenals vorige jaren stelt de heer Houtzaagerzijn stadgenooten wederom in de gelegenheid met zijn stoomboot een reisje te maken naar het typische Matken. Voor bijzonderheden zie ach terstaande advertentie. Ouder leiding van een ingenieur zijn in het vorige najaar een ploeg arbeideis van 5 a G man met een opzichter boringen begonnen in Aseliat op het land van den arbeider B Snot. Telkens werden geboorde bestand deelen tol onderzoek naar liet labo ratorium te Haarlem gezonden. Tol lieden zijn zij nog altijd op verschil lende plaatsen bezig met deze boringen en thans komen zij eindelijk weder meer in de richting, van waar zij hun werk aanvingen terug. Die richting gaat hoofdzakelijk langs de Liniedijk van al de Bruinenburgerbeek tot de Roode brug. bij den Hoogeweg onder Amersfoort. Men vermoedt, dat mettertijd een waterleiding op Amsterdam zal komen, waarvoor velen vieezen doch naar de eigenlijke reden kan slechts gegist worden. Het navolgende programma zal door de Amersfoortsche muziek-ver- eeniging hedenavond te 8 uur in de muziektent aan de Koninginnen-laan worden uitgevoerd 1. Marsch. 2. Ouverture «Mignonette" Baumann. 3. Lenteknop, walsMathieu. 4. Fanlaisie «Jeanne d'Arc" Kessels 5. «Alle negen kegelaars feest- marschVan Aaken. 6. Ouverture «La dame de coeur" Duval. 7. New life, walsKomzak. 8. Potpourri populaire No. 7 Renaud. 9. Finale Bij goed weder wordt door den Amersfoortsche muziek-vereeniging Zondagavond te 8 uur in de tuin van het Café «de Arend" een conceit gegeven, waarop liet navolgenden pro gramma te geboore zal worden ge bracht 1. Marsch. 2. Ouverture «La petite duchesse" Riccius. 3. «Gage d'amour," mazurka Bauwens. 4. Valse bleueMargis. 5. Marsch 2e compagnie met zang. Kessels. 6. «Alle negen!" kegelaars feest- marschVan Aaken. 7. Ouverture «La dame de coeur" Duval. 8. Tausendschön, walsNecke. 9. Fantaisie «La parure"Werkman. 10. Potpourri populaire No. 7. Renaud. 11. Finale. De toegang tot den tuin is vrij. Garnizociis Nieuws. De bij Kon Besluit bij bet 3e Regiment infanterie benoemde kapitein Dorre is ingevolge beslissing van den Inspecteur der infanterie endoorden kolonel commandant belast met bet bevel over de 3e cornp. 3e Bat. Aan den sergeant scherpschutter D. Jansen van bel 5e Regiment in- fanteiie is bij Koninklijk Besluit een jaarlijksch pensioen toegekend van f234.'sjaars, ingaande 16 Juli. Bij Koninklijk Besluit is bepaald dat de kapelmeesters zijn gelijkgesteld met den rang van Hoofdopzichter van fortificatiën. De le luitenant Dutry van Ilaef- ten met 1 Augustus in actieven dienst hersteld, is door den kolonel regiments commandant ingedeeld bij de 4e com pagnie 2e bataljon. Tot het volgen van pionier oefeningen bij bet regiment genie troepen worden den 18 Juli in de Legei plaats van Zeist gedetacheerd de 2e luitenant Baron Van llardenbroek van Ammerstol, benevens 1 sergeant, 2 korporaals en 9 soldaten. De eerste luitenant der cavalerie J. M. II. ten Kate heeft eervol ontslag uit den dienst gevraagd. De le luit. O. G. II. Gelderman en de 2e luit. J H. A. L. Strijbosch, van bet 5e regiment infanterie, ver trekken lieden naar 's Gravenhage, alwaar zij tot 14 October een cursus zullen volgen bij de Normaal schiet school. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 7 tot en met 13 Juli. Geboren: Pieter Johannes, z. van J. F. Entrop en A. G. Versluis. Elbert, z. van H. van den Bergen A. Walet- Johanna, d. van J. de Vrije en C. L. M- dc Rooij. Cathaiina Hendrika, d. van J. Meijer en A. Quick. Rejjer, z. van R. Kostanje en M. den Hertog. Cornelis Wilhelmus, z. van K. H. Ramselaar en C. W. J. Beren donk. Dirk, z. van J. W. Engelenburg en M. E. Teekman. Jacoba Susanna, d. van G. W. van Lottum en S. E. Mont- foort. Maria, d. van G. ter Beest en J. van Eldert. Jacoba. d. van W. van Diermen en A. A. Huijting. Anna Franeisca Hendrina, d. van P. W. L. Zeeman en P. M. Dirksen. Jannetje Maria, d. van E. F. Poeiert en A. van Woudenberg. Albertus Adrianus, z. van M. M. van Eijsden en B. E. van Kempen Thomas Nicolaas, z. van P. Graaf! en W. J. J. Stom. Hendrikus Johannes Gerhardus, z. van J. Verhoef en M. Mieris. Antonius Franciscus, z. van B. M. Maijer. Ondertrouwd: G. de Man en A. van Vulpen. H. N. Prins en E. Gijsbertse, gesch. echtg. van J. N. van Dijk. A. Verheuvel en W. Heere. A. Mulder en A. de Valk. Getrouwd: J. H. Smeels en M. S. J. Ramselaar. L. van Apperloo en B. C. Velthuizen. Overleden: Hendrik van der Veen, 20j., ongeh. Albertus Petrus Franciscus Reeders, 41 j., echtgenoote. van H. H. E. Bijtelaar. - Gerritje van de Vuurst, 6 m. Gerrit Catharinus Kroesen, 8 m., wonende te Zwolle. Ariên van der Wiel 28 j., echtg. van J. Steinmann. Peter Frans Koops, 42 j., echtg. van E. Muijs. Gerrit Arlar, 25 j., ongeh. Lcusden. Geboren: Harmen -Hendrik, z. vanGer- brand van Raaij en Magdalena Hulsman. Klara Petronella, d. van Peter Frans Nieuwboer eu Jannetje van Dijkhuizen. Stoutenburg. GeborenWillemijntje, d. van Jan van Hoeijen en Johanna Bouwman. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 15 Juli 1904. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 00 Appelen f5a f 8. Peren f0.a f00. Nieuwe aardapp. f U. a f 0 Zandaardapp. f 2.50 a f 3 Hoendereieren f3.35 a f 3 50 per 100 st. Eenden f O.a fU.Boter J'1.15 a f 1.30 per kilo. Mar garine f0.a f0.Zoetem. kaas f Kippen f0.80 a f0.Kuikens f 1.00a f 1.10 Piep kuikens f 0 30 a f 0.60 Ganzen f0.f0.Eenden f0.90 a f 1 20 p. st. Jonge fO.OO a f 0 00. Hazen I 0.a f 0.Wilde konijnen f 0 40 a f 0.50. Tamme f0 30 a f 0 80 Duiven f0.40 a f 0.50 paar. Magere rarkens f 11 a f 13 Varkens voor eiport f 0.a f Zeugen f 40.f 50.—. Biggen f8a f 12.Schrammen f 00.a f00Vette koeien 000f 000.Guste koeien f 00. a f000.— Kalf koeien fO.OO af 000 Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 000.— a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Roggeheet. Boekweit: 00 heet, Appelen00 heet. Peren; heet Kleiaardappe- len; 150 heet. Zandaardappelen70000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendene eren4100 kilo Gras- boter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee 15 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 300 biggen en 20 zeugen. Reclames. Het was voor ons eene verassing. Wij gaan voort met eene opsomming te geven van de merkwaardige genezingen die in de laatste jaren en vooral^ju,den laatsten tijd door het gebruik der EJmk billen verkregen zijn geworden, en we zlggen, vooral in den laatsten tijd, omdat de Pjjnk Pillen th^ns in Nederland hun burgerrech(?verkregen hébben. Zeer zeker, jjfearde lezer of lezeres kent gij personen in i'we omgeving die met gunstig gevolg deze Pillen eveneens éebruikt hebben, en zoo is h<jt gegaan met de-ineeste personen, zij hebben .jan buren of vridoden de gunstige uitwerking^ vernomen en zé: wederzijds aan anderen aanbevolen. Zulks is'ook het geval geveest met de zuster van den.^leer W. van dep.'Vlasakker, Groote Gasthuisllan N<>. 5 te Ani^lsfoort. Hij schrijft ons n.l.jiet volgende: »Ik kifti U met de groopte blijdschap melden dat mijoe zuster na het^&ebruik van drie dozen Uwer Pink Pillen vólkernen genezen is voorheen was zfr lijdende aan-^eene algemeene zwakte, haar eetlust was geene beteekenis en haar zoo kwijnende ziende* maakten wij ons bepaaald ongerekt voor de toekomst, want alle aange- wendè^middelen bleven vruchteloos. Toevalliger wijze kwam ons een Uwer boekjes in handen, wij lajion er de treffende gevallen van genezing in, ch| spoorde ons zeer aan en wij hebben ons over onze onderneming niet te betreuren, want thans heeft zij hare krachten terug be komenden verricht met lust en ijver hare gewone werksuiamhedep welke zij voor het gebruik der Pink gillen KÜd moeten laten varen. By deze geef 0c u geheelo volmacht mijn attest te publie«£ren/ opdat -het tot nut der lydende menschftóro moge sfrekken. Uitgeputte mannenyyermoeid door overdreven arbeid cn het nawerBen, wacht niet, njrémt de Pink Pillen die U zullen herstellen oto die u terstond zullen verstej&en. De Pink Pjjjen heb ben duizende genezing^p bewerkstellig. Het is logisch dat als zij anae^en genezen febben, zij u ook zullen genezen. Prijs f 1.75 de doos ft- per 6j»ozen. Ver krijgbaar bij Snabilié, Sfftiger, Rotterdam, hoolddepothouder voor Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Amersfoort en omstreken bij A. VAN DE WEG, drogist en A. DE VRIES, Kerkstraat 90, Hilversum. ,Q$3 Sseiété Anonyme. 1.-2LÓ de Liter in fvei zejzclde» bemande flcsch Lircr, «oorzicn van hot attent van Dunt' F van HAMEL V-jq|iT=rr^]jBOT KOOSr>P-»«*!lflescli a f 1.30. Uitsluiiond verkrijgbaar bij: ^meeb^QQR/

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2