NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. BINNENLAND. BARON MONTEZ No. 58. Woensdag 20 Juli 1904 Drie-em-dertigste jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telepliooiuio. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst vrorden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Nieuws van het ooiiogsterrein is er bijna niet; gemeld wordt, dat er geen verdere Japanscbe bewegingen zijn waargenomen. Nioe-chwang is nog niet door de Japanners bezet. In de Roode Zee zijn weer een Engelsch en een Duitsch schip aan gehouden, op het Duitsche schip zijn do voor Japan bestemde blieven en pakketten in beslag genomen, wat wel tot ernstige klachten zal aanlei ding geven. Volgens het internatio naal zeerecht triag de mail onder een neutrale vlag niet aangeroerd worden, als er geen oorlogscontrahande in is; zelfs dépêches van den vijand, als gewone poststukken vervoerd, zijn onschendbaar. Over de bewegingen tier Japanners verneemt de Daily Maild.d. 14 Juli: Sinds gisteren is de-epmarscli dei- Japanners geslaakt. Hun hoofdmacht staat te Soengkiatin, halverwegp tus- sclien Kaichau en Tachijisjao. De stel lingen van het eerste en het tweede Japansche leger doen vermoeden, dat het voornemen der Japanners is de Russen zuidelijk van Moekden in te sluiten Een veilige terugtocht van de Russen van Tachihao op Haicheng is reeds niet meer mogelijk. De Russen vei klaren, dal generaal Koeropalkin zich in staat aciit een Japanschen aanval op Liaojang terug te slaan, en in elke richting ollensief op te treden Alexejeff seint, dat 3 en 4 Juli op den rechtervleugel der Russische ver- dedigingsltniën om het bezit van de stellingen nabij Lun-wang-tung is ge vochten. Tegen den avond moesten de Japanners terugtrekken; vele ver sterkingen lieten zjj in handen der Russen. Aan Russische zijde werden 2 officieren en 35 man gedood, 5 officieren en 247 man gewond. Volgens Chineezen verloren de Japanners 2000 man. Voorts seint Alexejeff: »Zooals reeds gemeld, zijn te Dalny troepen gelandden 2e dezer waren ongeveer 20.000 man en 50 kanonnen aan land gebracht. De vijand hersteld thans de dokken, het electriache cen- traal-station en de spoorbaan daar echter geen locomotieven aanwezig waron, werden de wagens door Chi neezen getiokken. Den 9e:t Juli staak ten de Japanners hun opmarsclt: sedert versterkten zijn hun stellingen. Door dagelijkscbe schermutselingen wordt hun arbeid evenwel zeer be moeilijkt. Aanhoudende rpgens hebben de wegen slechts begaanbaar gemaakt. De geest der troepen is voortrellelijk." De Japanneis hebben «een schema aangeboden voor het bestuur van Mandschoerije," waarin een Japansch beheer wordt ingesteld met behulp van een aantal Chineesche troepen. De trekking van dit bericht is niet al te duidelijk. 't Is vteeselijk warm te Parijs. De kianten hebben heele lijstjes van tnen- sclien die zonnesteken hebben gekre gen. Toch is liet garisch niets onge woons, dat iemand op liet «terias" »óór een boulevard-café gezeten, zijn hoed afneemt en liet vooi hoold afveegt Maar nauwelijks had een onbekende dit Dinsdag op een der «terrassen'' gedaan, of de andere klanten keken haar hem, opgestaan, lachende, ver bazing toonend. Voorbijgangers bleven staan, ook verbaasdEn de be kekene deed of hij niets merkterustig bleef hij den zakdoek gebruiken aan het zóó verhitte voorhoofd. Tot lus- schen de menigte, die iu enkele oogen- blikken vóór het calé was opgehoopt, de uniform van een agent drong. Toen toonde hij plotseling ooreri te hebben voor don koffiehuishouder, die reeds eenige minuten al zijn welsprekendheid verspilde, om den tè opzienwekkenden klant te doen opstaan. Hij verdween, de halve heer, met de goed-gesneden maar ietwat kale lange-jas, de verlakte, maar nog al gebarsten schoenen, en den hoogen hoed, nu weer op het hoofdHij verdweentot hij weder alleen liep. Toen zette hij zich voor een ander café, bestelde wedorom een glas hier en nam wederom den hoed af. zoodat de klanten daar nu op zijn kalen, glimmend geschoren schedel de op wekking te lezen kregen, om in een tingeltangel dit of dat te komen be wonderen. Niemand is onmisbaar Maar niets is onnut. Een kale kruin kan een mensch onderhouden. Men vraagt kaalkoppen, om biertjes te drinken vóór koffie huizen Volgens berichten uit Teheran, heeft, de cholera zich daar sein ikbarend verspreid De Europeanen vluchtten uit de stad naar het gebergte, liet aantal sterfgevallen moet eiken dag 900 zijn. De dooden blijven dikwijls op straat liggen. In Mandzjil en Eriseli is een vijf- daagsche quarantaine ingesteld Daar lieerschen ernstige toestanden, want er is gebrek aan levensmiddelen. De tneiischen, die er moeien blijven, o- -r- j nachten in de open lucht. Uit Macedonië en liet wilajet Adria- nopei woiden tu Sofia voortdurend onrustbarende geruchten verspreid, die de bevolking in gioote opschudding brengen. Men beweert, dat de toe stand van de naar Macedonië en het wilajet teruggekeerde vluchtelingen troosteloos is en dat zij dientengevolge het vaste voornemen koesteren, ander maal naar Dulgarije te vluchten Begrafenis van Kruger. In het Engelsche Lagerhuis vroeg Mac Neill gisteren, of de Regeoring den wenscli van president Kiuger, om begraven te worden op de be graafplaats van zijne familie in Trans vaal, zou inwilligen. Balfour antwoordde: «Ik heb nog geen zoodanig verzoek van de familie Kruger ontvangen. Maar ik behoef wel niet te zeggen, dat wij alles zullen doen, om er gevolg aan te geven". Al heeft dus de Engelsche Regee ring nog geen verlof gegeven in den eigenlijken zin des woords, om het stofielijk ovei schot in Transvaal te begraven, zooals reeds was gemeld, uit bovenstaand blijkt, dat dit ver lof zeer zeker zal worden gegeven De Fransche Regeeiing dreigt dat landstroepen den opstand zullen be dwingen in Kvvang-si, de provincie die Tonking begrenst, tenzij China het doet. De Chineesche Regeering zit er nog erg mee in De onderkoning van Kanton is naar het terrein van den opstand vertrokken. Men meldt uit 's-Gravenhage De Regeeiing heeft aan de Koningin voorgesteld de Eerste Kamer te ont binden Bij goedkeuring volgt deze maand de sluiting dei zitting. lie nieuwe verkiezingen zullen plaats hebben in de tweede helft van Augustus. De nieuwe Kamer zal bijeenkomen op het gewone tijdstip in September. Nader schiijft men uit Den Haag: Voor het geval de Koningin ge bruik maakt van het recht om de Eerste Kamer der Staten-Generaal te ontbinden, houdt het besluit, waar door de ontbinding woidt uitgesproken tevens den last in tot het vei kiezen van een nieuwe Kamer binnen 40 dagen en tot het samenkomen der nieuw vei kozen Kamei binnen twee maanden. Wil, wat het plan schijnt, de ge wone zitting op d'-n derden Dinsdag in September zijnde dit jaar den 20ste van herfstmaand geopend kunnen worden, dan kan het besluit tot ont binding den termijn van den 20sten Juli a.s. niet overschrijden: Bij ontbinding van eene der Kamers wordt tevens de zitting der Staten- Generaal gesloten. Het voornemen bestaat de sluiting Zaterdag a.s., 23 dezer, te doen plaats hebben. De leden der Eersto en der Tweede Kamer zijn uigeuoodigd, 18 Augustus e k., ter gelegenheid van het bezoek van de Koningin en Prins Hendrik der Nederlanden te Andel, bij le wonen de onthulling van den gedenksteen betrekking hebbende op liet doorsteken van den dam voor den Nieuwen Maasmond. De Staatsspoorwegmaatschappij heeft weer een reclameboekje verspreid, vermeldende de voornaamste verbin dingen en goedkoope tarieven, zooals vacantiekaarten, tien ritten boekjes, enz., dat aan belanghebbenden koste loos wordt uitgereikt. De boekjes zien er keurig uit. De Zw Cl. weet mede te deelan, dat do oud-president van den Oranje- Vrijstaat, de heet Steyn, zich -voor- steil, biniioiikoi t oen bezhdlt .-.an Devenlei te brengen. Daotid-presidenl gevoelt behoefte om >óor zijn terug keer naar Zuid Afrika nog eens le vei toeven in de plaats waar hij zijn schooljaren lieeft doorgebracht en zijn bozoek spruit in hoofdzaak voort uit den wensch om zijn oude schoolmak kers, voor zoover die nog iu Deventer woonachtig zijn, weer eens te zien. Eenig officieel vertoon zou den oud- president onaangenaam zijn; hel be zoek zal dan ook het karakter van streng incognito dragon. Zeer ver moedelijk zal do lieer Steyn een be zoek brengen aan zijn oude kamers in de Vleeschliouwersteeg. die hij een goede vijf en twintig jaar geleien bewoonde. Nieuwe Dubbeltjes. Dezer dagen is aan 's Rijks Munt de muntslag beëindigd van nieuwe 10 centstukken, welke binnenkort in omloop zullen woiden gebracht en waarvan de voorzijde geslagen is op een nieuwen stempel, waardoor het ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 75) Ala in een droom hoort zij den ouden Martinez eenige aardigheden vertellen over het verschij nen van de Franyaise; want ofschoon hij zijn dochters heeft bevolen niet om te zien, hebben zijn oogen de schoone actrice verslonden. Eenigen tijd daarna stellen de jonge dames voor, naar hnis te gaan, welk voorstel door Louise met blijdschap wordt aangenomen. Met opgeheven hoofd, doch met een hart van lood in den boezem, wandelt zij terug naar hare woning. In de oogen van Harry Larch mont heeft zij echter een beeld achtergelaten, dat hij nimmer zal vergeten! Het beeld van een jong meisje met een lichten strooien hoed, waarvan de linten haar boven het hoofd fladderen een bevallig figuurtje, wier houding verrassing teekende, de eene kleine voet van onder haar witte kleedje te voorschijn komende, de andere als tot vluchten gereedeen gordel van blauwe zijde, met een breeden strik om haar middel geslagen; en daarboven een boezem, die een oogenblik woest scheen te hijgen, en daarop plotseling beweegloos bleef, toen zij er haar hand tegen drukte. Maar het gelaatHet edele voorhoofd, de reine, eerlijke, heldere oogen, met een glans, die verrassing teekende; neus vleugels, die trilden; rozeroode wangen, die bleek werden, toen zij hem zag; rozeroode wan gen, die bleek werden, toen zij hem zag; roze lippen, die even ontkleurden, terwijl de onderste zacht beefde en de bovenste minachtend werd opgetrokken; de mond half open, alsof zij spreken wilde; en over dit alles de oneindige droefheid van een vrouwenhart, dat zijn geloof heeft verloren in hem, dien zij aehtte. Zijn hart staat stil, want juist terwijl hij haar aanzag, geraakte hij in verrukking, waar uit hij met een gevoel van wanhoop werd opge schrikt hij geloofde, dat zij hem beminde, en hij weet nu, dat zij hem niet meer beminnen zal. Hij wendt zijn hoofd van het beeld van het meisje naar de vrouw aan zijn zijde, om wie hij alles heeft opgegeven wat de hoop van zijn leven uitmaakt. Want de verachtelijke blik, die hem trof, heeft hem duidelijk gemaakt wat hij zelf nog niet had willen gelooven: dat hij, Harry Larchmont, uit de deftige kringen van New York, Louise Minturn, een meisje dat met werken haar brood moet verdienen, lief heeft met hart en ziel. Ofschoon Bébé des Champs Elysées de nieuw ste piquante aardigheid vertelt, die zij van Parijs heeft meegebracht, en alles in het werk stelt om den mooien jongen Amerikaan, dien zij rijk waant, omdat hij veel geld aan haar heeft besteed, te vermaken en tot zich te trekken, blijft hij tamelijk stijf en ongezellig. Hij dwingt zich om te antwoorden, doch haar gemaakt heid schijnt hem nu nog verachtelijker dan ooit. Korten tijd daarna neemt hij afscheid van mademoiselle Bébé en laat hij deze betooverende sirene achter in een kring van bewonderaars, behoorende tot de voornaameten der stad Pa nama. Bij zijn heengaan speelt het Spaausche muziekgezelschap juist een van die minneliedjes, welke Louise voor hem had gezongen op het dek van de C o 1 o nin het maanlicht. Hij vouwt zijn handen en mompelt: «De geliefde gedurende mijn reis! Dwaas die ik was! Ik heb haar verloren voor een droombeeld!'" Dat is waar, want geen oogenblik heeft er een gevoel van liefde voor Bébé in Harry's hart gewoond. Eigenlijk roekeloos heeft hij zich in dit avontuur gestort, alleen om inlichtingen te ver krijgen, die hij gedacht had dat zij hem kon geven en waarvoor hij had willen betalen. Over de moreele zijde van zijn avontuur had hij nooit nagedacht. Hij had alleen gezocht naar een middel, waardoor hij zijn tegenstander zou zou kunnen vernietigen. In New-York zou hij zich zeker nog wel eens hebben bedacht, voor hij iets deed, dat schandaal had kunnen ver wekken; doch hier, in dit afgelegen plaatsje, dat al de ondeugden van Parijs bezat, had hij de gedachte daaraan tot zwijgen gebracht met de opmerking: «Men moet huilen niet de wol ven, waarmede men in het bosch is!" Nu baron Montez niet tegenwoordig was, had Harry Larchmoot een introductie bij deze sirene der boulevards weten te verkrijgen. Met zeer veel voorzorgen koos hij de uren van zijn bezoeken, om niet het voorwerp te worden der verschillende gesprekken. Hij had veel geld en tijd verspild, om iu de gunst van mademoi selle te geraken, en zou er misschien iu geslaagd kunnen zijn vertrouwelijker met haar te worden dan hij zelf wenschte. Tot nog toe waren hun vertrouwelijkheden niet verder gegaan dan voor zoover het de vraag betrof, welke juweelen zij het liefst had. Werkelijk had hun onderhoud zich ook grooten- deels bepaald tot een wonderbaar schoon-snoer paarlen, dat een koopman had meegenomen van de Isle del Rey, en volgens haar «schandelijk goedkoop" was. Want deze jonge dame had een oog voor zaken, en wist, dat de handelaars in Panama wel is waar niet zulke fraaie diamanten hebben als die in Parijs, doch dat zij de laatstën 901ns overtreffen, waar het paarlen geldt. Wurdi verwijd].

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1