Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. uiterlijk dier stukken eenigszins gewij zigd en verbeterd Is. Bij de vervaardiging van dien stempel is hel oude model in hoofdzaak gevolgd Op het eerste gezich'. zullen de wijzin gen dan ook weinig in het oog sprin gen. In hoofdzaak is de ruimte, door het borstbeeld ingenomen, beperkt, en voor de daaromheen geplaatste lettersoort pen fraaier type gekozen; terwijl d.oor een scherper uitmnnting van het geheel het doel is bereikt, dat bij het aanbrengen der wijzigingen vftoizrt i). I. het vervaardigen van een 10-eenlstuk, hetwelk in allen deele aan de technische eischen voldoet. Om half vier kwam generaal Van Ileutsz Zateid^gmiddag op liet Loo aan Prins Hendrik, evenals de generaal in groot uniform, haalde libm af, terwijl dé Harmonie de volks liederen speelde Ia een met 6 paarden bespannen rijtuia reden der Prins en zijn gast"onder luid gejuich naar het paleis Aan liét diner, dat H. M. de Koningin ter eere van Van Ileutsz gaf, sprak II M den generaal als volgt toe: «Generaal, W-nar gij. na zooveele roemrijke wapenfeiten bedrevefi "té hebben, met vei lof =m het. Vaderland terugkeordel, acht ik mij gelukkig u op Nederland- scheu bodem welkom te heelen Hei Vaderland is u veel dank verschul digd voor -do wijze waarop gij zijne belangen in Alje.li hebt gediend liet waardeert in n den bevelhebber, die het gewest Atjeh onderworpen heeft, liet Nederlandscli gezag handhaafde en bevestigde zoowel door het zwaard als door staatkundig beleid er beschaving en welvaart brengende. Nadat mijne geliefde Moeder u, tijdens haar regentschap, de moeilijke taak van gouverneur van Atjeh op de schouders legde, volgde Ik steeds met belangstelling uw aibeid en streven. Ontvang thans mijn dai k voor de eervolle wijze, waarop gij uwe opdracht hebt voUoerd. Ik breng u 'hulde voor de hooge en nauwge zette opvatting van plicht, welke gij al 'deze jaren lentoonspreiddet Ik gedenk met dankbaarheid den moed'ëp de voortvarendheid van liet Indische leger en de Marine, Ik breng hulde'aaii uwe dappere krijgsmakkers, die onder uwe beleidvolle aanvoeling streden, en zoo vel en. die voor hot vaderland het oiler van hun leven moésten brengen; aan de ambtenaren van hot civiel bestuur, die u bijston den in uwe moeitevolle taakaan allen die 11 behulpzaam waren Atjeh Ie maken tot een kostbaar kleinood van onze koloniën Maar ik wil de daden laten getuigen, zij zijn wel sprekender dan mijne woorden Ik wil bier alleen nog aan toevoegen dal generaal Van Ileutsz tot 111 het late. nageslacht voor ieder soldaat zal zijn het bezielend voorbeeld van Moed, Beleid en .-Trouw. Ik stel deze heildronk in op den lui tenant-generaal Van Ileutsz en mijn dapper .Indisch leger." He generaal antwoordde daarop het volgende: Majesteit.' Hoewel rriet groote beschroomlieid is het. toch ook met groote blij moe diglieid dat ik gebruik maak van de vereende vergunning mij door Uwe Majesteit verleend om bier aan Uwe Koninklijken disch uiting te geven aam de gevoelens die ten opzichte van. Uwe Majesteit in het hart ge grift zijn van oirs allen, die de eer hadden in Alji h onder de door ons zoo vereerde Oraifjevaan te dienen. Majesteit! Wij allen hebben ge tracht op Nooid-Sumatra onzen plicht te doen, wij hebben getracht bet Nederlandscli gezag daar Ie vestigen en hoog te houden, wij allen hebben getracht in naam van Uwe Majesteit on/e' Koningin in dat land orde en rust, vrede beschaving en welvaart te brengen. En als wij daarin ge slaagd zijn voor zooverre dat in de laatste jaren mogelijk was, dan is dat vooral te danken geweest aan de omstandigheid dat wij dienden onder het door oris allen zoo geëerde Oranje vaandel met het Koninklijke wapen, aan de groote waardeering die mijne dapperen en getrouwen daar onafge broken ondervonden, eerst van Hare Majesteit de Koningin-Moeder en daarna van Uwe Majesteit zelvé. En deze groote waardeering bleek telkens en telkens, zoo in openbare toespraken overal waar zich daartoe gelegenheid bood, zóó in de Ko ninklijke onderscheidingen die d' borst sieren van zoovelen, van den hoogste tot de laagste, zoo ook in de hoogste onderscheidingen welke Uwe Majesteit mij, hunnen aanvoerder en bestuurder, waardig keurde. Majesteit! Ik kan geen woorden vinden om naar eisoh uitdrukking te geven hetgeen mijn dapperen en ge trouwen van Atjeh wen=chen dat ik hier thans zeggen zal, en daarom verzoek ik eerbiedig vergunning om uit naam van hen allen, van de offi eieren van Uw leger in Indië, van de zeemacht die met mij samenwerkte en van do ambtenaren die onder mij dienen, alsmede voor mij zelf, Gods zegen al te smeeken voor de gezond heid, den voorspoed en het geluk van Uwe Majesteit en Haar Koninklijk huis. De ministers van waterstaat- handel en nijverheid en van Financiën Brengen ter kennis van belangheb benden, dat ren aanzien van den inoer van paarden, bestemd voor de van wege de Vereeniging tot bevordeiing der paardenfokkerij in Nederland" 111 Augustus en September e k. te 's Gia- venliagc te houden tentoonstelling met concours hippique, afwijking van de verbodsbepalingen, vervat in ministe- rieele beschikkingen wordt toegestaan, onder voorwaarde: a dat aan liet eerste kanloor worde, overgelegd een door den secretaris van de commissie voor bedoelde ten toonstelling nipt concours hippique afgegevin bewijs, dat de paardt n voor genoemde ten toonstelling bestemd zijn h. dat de paarden, voor zooveel zij na alloop der tentoonstelling hier te lande mochten blijven, niet in het verkeer worden gebracht dan na door den districts veearts te 's-Gravenhage of een zijner plaatsvervangers te zijn gek urd en gezond bevonden. Bij de installatie van de Staats commissie voorden Middenstand door de Ministers van Binnenlan Ischc Zaken en van Wateistaat, Handel en Nijver heid, heeft de Minister van Binnen- landsche Zaken, Dr. Knyper, eene toespraak gehouden. De Minister deed uitkomen, dat het Middenstandsvraagstuk in tonne- mende mate de aandacht der Re geering trekt Te lang had men het maatschappelijk vraagstuk beperkt tot het arbeiders-vraagstuk, hetgeen natuurlijk was, doprdien de omwen teling der 19e eeuw zich het eerst deed gevoelen in de arbeidei svvoreld, orndat de arbeiders bijna de hellt van ons volk uitmaken en zij. in de groot-industrie opgehoopt, als vanzelf tot aaneensluiting kwamen. Zoo kwam in de arbeiderskringen liet eerst tot openbaiing wat naar zijn aard niet alleen dien kring be treft, maar wat inderdaad is eene beweging, die heel de «sociëtas," heel -Ie mcnschelijke maatschappij raakt, tot in haar verste uithoeken. Zoo heeft dit Kabinet de sociale quaestie steeds breed opgevat en dit wel iniensief en extensief. Intensief, voor zoover bet Kabinet die beweging der maatschappij niet alleen vond in liet stoffelijke, maar niet minder in bet geestelijke. Extensief, omdat zij die beweging niet alleen beschouwt als eeri arbeidersbeweging, maar als eene, die zich thans ook bij den mid denstand doet gevoelen. Dit is te wijten aan verschillende oorzaken. Voor eerst heeft de ver beterde locomolie den afstand lusschen producent en consument zeer ver kort. Dan leed de ambachtsstand, omdat handenarbeid werd vervangen door machine arbeid. En dan kwam op de coöperatie onder de consumen ten die trachtte den middenstand over bodig te maken. Eindelijk liep de progressie in het credietwezen het Waarenhaus te voorschijn. Doch de Middenstand bleef lang on-actief; men zag het niet in, men was nog welgesteld, zoodat men het nog wel een poosje kon uithouden Spreker wees op behangers, slagers en anderen. Dan hield men de prij zen te hoog, zoo bijvoorbeeld de uitgevers. En dan was men voor vrijheid van bedrijf, maar dit leidde tot scherpe concurrentie en daardoor weinig praedispositie om zich to ver- eeriigen. En anderzijds was men, omdat men uitsluitend met de materie in aanraking kwam, ontwassen aan het dieper inzicht in de vraagstukken. Reeds bij het verdedigen van zijn eerste begrooting had de Minister hulp beloofd, mits men zelf het initiatief nam Dat woord viel in goede aarde. Sinds I9ÜI kwam er leven in den Middenstand. Maar er was eene stroo- miiig. die protectie zocht, en dat was verkeerd. De Minister bad er te Rotterdam reeds op gewezen, dat de Middenstand zichzelf moet weten on misbaar te maken, in plaats van te willen dat de Regeer mg de coöpeiatie verbood. Belgiëen Duitschïand gingen voorop er ontstond een Internationaal Insti tuut voor den Middenstand. Z.Exe. hoopte, dat de Stalen-Generaal zullen goedkeuren zijn plan orn dat Instituut te steunen, evenals gesteund wordt het Instituut voui liet arbeidersvraag stuk te Bazel De Regeering meende, dat niet zoo als bij de arbeiders-qoaestie dadelijk een enquête moest ingesteld, maar dat deze commissie daaromtrent een advies moest uitbrengen. Daarom waren mannen benoemd uit alle stan den, uit alle politieke richtingen, uit alle oorden des lands. Mocht de Commissie tot de conclusie komen, dat een enquête gewensebt is. dan is in beginsel de Regeering bereid mee te wei ken, afgezien van de vraag, hoe die enquête moet worden ingesteld Uit weloverwogen overtuiging treedt de Regeering zoo op en biedt zij gaarne verder steun Moge liet de Commissie gelukken een weg te vinden tot vei betering van den toestand van den Middenstand, dan zal dit een nationaal Werk zijn, tot heil des vadei lands. De Vooizuier, de I leer Tutein Nol- thenius, dankte den Minister voor zijne woorden. De Minister had getoond een echten Staalsinansblik te bezitten door een afgevaardigde te zenden naar liet Belgische Congres. Uit dien kling was heel de actie ontsproten in den Nedei l-uulschen middenstand. Spreker verzekerde den Minister, dat de Commissie bare taak krachtig zal opvatten. -- Sedert een achttal dagen rnoet de iiil'anteiie als brandweer dienst doen. VVaaiscliijnlijk door de aan houdende droogte geraakte de beide lusschen Kampoord en Constahtia hoeve op versclvdlcnde plaatsen in brand. Vooral Zondag woedde liet vuur lievig, zoo zelfs dat behalve pl.m. 50Ü man infanterie ook nog een 200 inari der iti liet kamp van Zeist verblijf- houdendé genie Sibektën blusschén. Dat ging echter .rijet zoo gemakkelijk, daar achter de kogel variyeis eone hoogveeuluag ligt die op sommige plaatsen ruim twee voet dik is. Tel kens wanneer mdn meende liet vuur meester te zijn, vlamde de drooge heide weer op. Zondag stond eene uitgestrektheid van ruim 100 bunder gelijktijdig in brand De gelieèle uitgestrektheid die verwoest is, heeft een grootte van bijna 500 bunder. Enkele kleine boschjes zijn verwoest, doch de groote bossclien die in -de nabijheid van Ansterlitz langs den straatweg Wou denberg—Utrecht liggen, zijn tot nog toe behouden. 11. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik passeerden gisteren middag onze gemeente op Hunne reis naar Soestdijk. Bij het examen der Nederl. Toonkunstenaarsvereening is Mej. M. C. Heyligers geslaagd als onderwijzeres in piano. Lijst van Brieven en Brief Kaar ten, geadresseerd aan onbekenden en verzonden van bet Postkantoor te Amersfoort gedurende de le heft der maand Juli 1904. Brieven. E. A. M. Abbing Amersfoort. S. J. Seefat Amsterdam J. H. J. Dordregten C. v. Koopeien R. Kraan 's-Graverihage. Swaentjes Tilburg. Pieter R. Veen Woold. D. J Kappen Bruxelles. lierman Munster Dusseldorf. Dussait Luik. C. Geerligs Milan. W. Stommel Bad Wildungen. Madame Alphen Ouelry. Briefkaarten. A Kremer H. J. v. Beek De Vries Amersfoort. G. Velhoist Baarn. Schutlenhelm 's-Gi avenhage. A. v. Dam S. Keyzer Hilversum. M. M. G. Ilelma J. A. Gelderen Utrecht. M. Hemmes P. J. Boogaerl P. v. Voorthuizen Wageningen. G. A. Schelms Frankfurt aJM. Onder commando van den Ie Luitenant-Adjudant J Busquet zal a s. Zondag 24 Juli een detachement van de d.d Schutterij alhier vei trek ken naai 's-üravenhage, ton einde deel te nemen aan de wedstrijden van den Ncdei landsche Schutterij- kaderbond, welke wedstrijden worden gehouden van 24—26 Juli a. s. op de schietbanen hij Waalsdorp. Bedoeld detachement bestaat uit de korpschuttersII. van Gelder, Adjudant-onderoflicier, J. W. van Aciitei bergh, G. Muijs, J. 1). Lam- merts v. Boeren, K van Heuvelen, Sergeant-Majoors, J J- Otto, L F. van Zwol. Korporaals. De Heer Busquet zal tevens op treden als Jurylid hij de lloofd-Korps- wedstrijden in de vuren. Het eereteeken voor 18 jarigen trouwen militairen dienst is uitgereikt aan opperwachtmeester J. C. F. de Raadt, van het le regiment veld artillerie. Aanstaanden Zondagmiddag geeft do Amersfoortsche Muziek-vereeni- ging" een matinée in de tent bij het station, van 3 tot 5 uur. Door den Gemeenteraad tan Leusden is aanget raagd een Rijk subsi die ter voorziening in de kosten der vergrooting \an Ue openbare Lagere school te Oud-Leusden, ingevolge art. 49 der Wet op liet Lager onderwijs. «70e STAATSI.OTIiKIJ. Eerste klasse. Trekking van 18 en 19 Juli 1904. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Ledtweber te Amersfoort (Breedestraat, 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 20. 732 5226 5837 6352 6358 6374 6389 6826 6831 6839 10076 14110 16787 16792 16819 19155 19158 19166 19179 en 19190. Te zamen 20 prijzen. Velleden jaar vestigden twee Noorscbe maatschappijen walvisch- vaartstatioi s op een eiland nabij de Noordkust tan Schotland. Dit jaar kwamen er nog iwee bij, eene Nooische en eene Deenscbe. die zich op Shetland vestigden; terwijl er nog andeie maatschappijen uit Dene marken en IJsland zich vestigden op de llebi iden. Al die ondernemingsgeest werd waarschijnlijk gewekt door liet feit. dat de eei slgenoemde maatschappijen verleden jaar niet minder dan 26 per cent winst maakten. De walvisscben worden op 30 tot 80 mijlen van de kust aangetroffen en leveren verschillende producten voornamelijk traan, ten gezamenlijke waarde van ongeveer f780 per wal- visch. Er worden ook andeie sooi ten buit gemaakt. waarbij er zijn die wel eene waarde van f 3G00 vertegenwoordigen, maar ook kleinere. Zij worden ge vangen door middel van kleine, snelle stoombooten en rnet een harpoen, en een boot brengt per dag een tot wel drie walvisscben binnen. Broodnijd was waarschijnlijk oor zaak, dat er over deze nijverheid ge klaagd werd. Men beschuldigde haar van het veroorzaken van nadeelen voor de gezondheid en voor de scheep vaart, alsmede voor de haringvisscherij. Het was daaiom, dat de Britsche Regeering een commissie benoemde, om die klachten le onderzoeken, en die commissie is van oordeel, dat de nijverheid weliswaar moet loegela'en worden, maar dat eenige bepalingen, tot regeling er van, noodig zijn. Dat er wel eenige reden voor klach ten bestonden bewijst hel rapport der commissie. Zoo waren de eerste maatschappijen liet eerste jaar nog niet ingericht voor de behandeling der gevaarten. De traan werd er uitgenomen, maar het overige het men liggen. Die rottende lijken begonnen kwalijk te rieken en toen de ovei heid er bij geroepen werd, gaf deze bevel om zo naar zee te s'epi n. Eenige daarvan raakten los en spoelden weder op de kust aan, andere bleken een gevaar voor kleine schepen, en het water van de riviertjes bij de tiaankokeiijen was zóó verontreinigd door de olie en het afval, dat de haring- rookers bet niet konden gebruiken om hiermede talen te wasscheii. Daarbij gaf de kokende olie zulk een sleiku walgelijke lucht af, dat die reeds op l'/j Eng. mijl afstauds mei kbaar wa=, zelfs als de w ind in de andere richting waaide. Maar wat bovenal den doorslag schijnt gegeven le hebben bij de klach ten, was, dat die maatschappijen sche pen bezaten onder vreemde vlag, vreemde bemanningen aan boord had den. op de stations vreemde werklieden gebruikten, al hare eigen goederen medebrachten en niets ter plaatse kochten. Wanneer de zaken gebleven waren als het eerste jaar, zou de toestand onhoudbaar zijn geworden maar ver beteringen werden aangebracht, zoo dat er geen belangrijk gevaar voor de openbare gezondheid meer schijnt te bestaan. Het schijnt, dat de aanwezigheid van walvisscben, die water opspuiten, dik wijls eene aanwijzing voor de haring- visschers is, dat er scholen haring in de nabijheid zijn maar er wordt even eens veel haring aangetrollen zonder walvisscben. Er bestaat bij de visschers groot verschil over de vraag: ofvval- visschen nuttig zijn voor het drijven van de haring naar de netton. Of de bezwaien gegrond zijn daar over is de commissie eenigszins vaag: maar zij gelooft toch, dat de onbe perkte vvalvischvangst een gevaar voor de haringvisscherij kon worden. Die vvalvischvangst geheel te verbieden, zou er slechts toe leiden, dat men drijvende fabrieken kreeg zooals er reeds een veel Noordelijker werkzaam is. Daardoor zou dus liet gevaar, als bet blijkt te bestaan, nog grooter worden. Om dus de zaak in orde te brengen stelt de commissie voor niemand lot de walvischvangst toe te laten die geen vergunning heeft. De vergunning moet echter alleen gegeven worden aan Britsche onder danen, of aan in Groot-Brittannië geregistreerde maatschappijen. Geen houder van eene vergunning zou meer dan éene stoomboot mogen hebben, en dat zou een Britseh schip moeten zijn. De zes bestaande maat schappijen zouden vergunningen kun nen hebben voor drie jaren en ge- duiende die jaren zouden geen nieuwe vergunningen gegeven mogen worden. Voorts moet de vangst verboden wor den binnen drie mijlen van de kust en van 1 November tot 31 Maart, in sommige gevallen moet zelfs de vangst gedurende de haringvisscherij. binnen 40 mijlen vari de kust, geheel ver boden worden, enz., enz. Voor een groot gedeelte voorstellen, die niet gemakkelijk zijn uit le voeien. Tiouvvens, de belangrijkste dezer be sluiten werden door de commissie lang niet eenstemmig genomen. Een zware straf. De Rechtbank te Hagen in West- falen beeft een persoon zwaar ge straft, die met goed gevolg misbruik bad gemaakt van veler goedgelovig heid Hij bad een «onfeilbaar" middel aangekondigd om een fraaien baard te doen groeien, maar dat volgens deskundig onderzoek uit vaseline en paraffine bestond, zonder eenigen in vloed op den haargroei, liet gerech telijk verhoor bracht voorts aan het licht, dat de beklaagde, vroeger fabrieksai beider, gedurende de laatste vier jaren 54,000 mark aan reclame voor zijn middel had uitgegeven, maar dan ook niet minder dan 70,000 mark van baardlustigen had ge'ind. Het vonnis luiddewegens bedrog 4 maan den gevangenisstraf en 30Ö0 mark boete. In den Bommelerivaard hebben enkele veehouders zich al genoodzaakt gezien om hun melkvee op te stallen, aangezien de dieren in de weide geen genoegzaam voedsel vinden, en als in de weergesteldheid niet zeer spoedig de gewenschte verandering komt, dan zullen vele anderen, die tot nog toe met bijvoederen kunnen volstaan, bun voorbeeld moeten volgen. In bijna geheel Noord-Brabant is de toestand al even treurig en de zuivelopbrengst dan ook zeer gering; daarbij komt op verscheidene plaatsen gebrek aan drinkwater voor. De rogge-oogst, die, óók al ten gevolge van het aanhou dend buitengemeen droge en tropisch warme weer, dit jaar ongeveer drie weken vroeger dan in andere jaren is ingevallen, blijft op zeer vele plaat sen beneden bet middelmatige. Wel is de hoedanigheid der rogge zéér goed, maar aar en korrel zijn beide klein; veelal bedraagt de oogst nog

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2