Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. COGNAC FINS BOIS MTMandsen. Welnu danWaar het Nederlandsche Volk, waar het daartoe in de gelegenheid was, getoond heelt bezield te zijn met de meest edele gevoelens van waardeering voor den held van Atjeh en zijne troepen, daar meenen wij een beroep te mogen doen op die gevoelens, om thans ook metterdaad te bewijzen, dat het U ernst is met Uwe huldebetoogingen en dat een ieder, die met dit denkbeeld sympathiseert, zal willen bijdragen aan hel Nationaal Huldeblijkwaar van het totstandkomen in de eerste plaats van Uwe mildheid zal afhangen. Daar waar Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik der Neder landen door zijn werkelijk vorstelijke gift zoo'n schoon voorbeeld gafbij het vernemen van de bestemming van het Fonds, twijfelen wij er niet aan, dat een ieder naar zijne krachten dit voorbeeld zal volgen. Wij verzoeken U Uwe bijdrage te doen toe komen aan de Direction der dagbladen die zich tol het in ontvangstnemen en verantwoor den der gelden bereid verklaard hebben, of aan de hoeren F. Heldring, Directeur der Kon. Ned. Stoomboot-Mij., en J. M. van Dugteren, Comraelinstraat 32, te Amsterdam, dan wel op de door ons Comité rond te sturen lijsten het bedrag Uwer gave te willen teekenen, zullende alsdan later op de door den Secretaris van het Eere-Comité en den Voorzitter van het Uit- voerend-Comité af te geven post-quilantie over dat bedrag gedisponeerd worden. Het Eere-comitè. W. G. F. Snijders, Luitenant-Generaal, Inspec teur der Infanterie te 's-Gravcnhage, voor zitter. C. J. K. van Aalst, Directeur der Nederlandsche Handel-Maatschappij, te Amsterdam. Ch. Boissevain, Hoofd-Redacteur van het «Al gemeen Handelsblad," te Amsterdam. T. J. van Haren Noman, Directeur der Neder- landsch Indische Handelsbank, te Amsterdam. E. Heldring, Directeur der Koninklijke Neder landsche Stoomboot-Maatschappij, te Amster dam. R. van Lennep, Directeur der Cultuur Maat schappij )ido Vorstelanden," te Amsterdam. M. Merens, Consul-Generaal van Servië, te Amsterdam. B. Nierslrasz, Directeur der Ilollandsche Stoom boot-Maatschappij, te Amsterdam Jhr. G. C. Quaries van Ufford, Directeur der N. V. «Zeehaven en Kolenstation Sabang," te Amsterdam. K. F. A. van de Wall, Kolonel, Plaatselijk Commandant, te Amsterdam. D. A. Zoethout, Hoofd-Redacteur van het Dag blad «de Echo," te Amsterdam. 11. C. Brandt, Kolonel, Plaatselijk Commandant, Oud Commandant van het Instructie-Bataljon, te 's-Gravenhage. A.vAV-. Gremer, Hoofd. Commies Departement ran Koloniën, te 's-Gravenhage. G.J. .W. Koolemans Beynen, Kolonel te's-Gra- venhage. J. Hudig, Wethouder, enz. enz., te Rotterdam. A. G. Kröller, Lid der Firma Wm. H. Muller Ca, enz. enz., te Rotterdam. B. Ruijs, Directeur der Stoomvaart-Maatschappij «Rotterdamsche Lloyd," te Rotterdam. F. iSpieringlis, Commandant van het Instruclie- Badaljon, te Kampen. i liet Uitvoerend Comilc. J. II. Solkes te Amsterdam, Voorzitter. A. C. de Koek te Haarlem, Voorzitter Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren, Onder-Voorz. J. de Beuk te Amsterdam (Ceintuurbaan 227), Secret. II. Scliols te Amsterdam, Voorzitter «Ons Be lang" Afd. Amsterdam, 2e Secretaris. J. M. van Dugteren te Arnstardam, Voorzitter Ie Nederl. Bond van Oud-Onderofficieren van Land Zeemacht en Koloniën. \V. DuytTs Visser te Arasterdam, Voorzitter Afd. Amsterdam \jd Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren. W. G. H. van Erp te Hoorn. J. G. Werner te Utrecht. I'. 'Kiepe te Breda, Adj. ÖnderofT.j Adm. van liet Nachtleger. P. R. J. Brands te 's-Gravenhage, Adj. OnderolT. Regiment Grenadiers en Jagers. J A. Graafland te Amsterdam, Voorzitter der Vereeniging «Van Spevk." De nieuwe Gouv.-Gcneraal. (Jij kon. besluiten van 20 Juli 1904 is 1°. aan den heer W. Rooseboom, op zijn verzoek, een eervol ontslag ver'leépd als Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-lndië, met toekenning van pensioen en onder dankbetuiging voor do vele en gewichtige diensten, door hem in «lie betrekking aan den Lande bewezen, en met bepaling dat voormeld eervol ontslag zal gerekend w orden in te gaan mei den dag, waarop hij de functiën van Gouverneur-Gene raal aan zijnen opvolger zal hebber, overgegeven, en 2°.- de heer Rooseboom voornoemd, bevorderd tot Commandeur in de Orde van den Nèdeilaudschen Leeuw. Bij koninklijke besluiten van 10 Juli 1904 nos. 20 en 21 is 1°. benoemd tot Gouverneur Gene raal van Nederlandsch-lndië Hater Mnjesteits adjudant-generaal, adjudant in buitengewonen dienst, de luilenant- generaal J. B. van lleutsz, civiel en militair gouverneur van Atjeh en onder- hoorigheden, titans in buitengewone zending hier te lande, met bepaling dat hij als zoodanig optreedt den dag, waarop de tegenwoordige Gouverneur- Generaal zijne functiën aan hem te Batavia zal overgeven, en 2°. aan genoemden opper-officiereen eervol ontslag vetleend uil den mili tairen dienst, ingaande met den dag, waarop hij de functiën van Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-lndië zal hebben aanvaard, en zulks onder dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen, en onder toekenning wegens volbrachten diensttijd van pensioen. Ontbinding der Eerste Kamer. Do Slcl. van Donderdag bevatte een kon be>luit waarbij is bepaald De Eerste Kan.er der Staten-Gene- raal wordt ontbonden met den 23sten Juli 1904. gelijktijdig met de sluiting der tegenwoordige zitting. De verkiezingen der leden van eene nieuwe Eerste Kamer zullen plaats hebben op Woensdag 3 Augustus 1904. Onze commissarissen in de verschil lende provinciën worden gemachtigd de Staten hunner provincie Ie dien eindo in buitengewone vergadering bijeen te roepen. De eerste samenkomst der nieuwe Kamer zal plaats hebben op Dinsdag 20 September 4904 Verder bevatte de Slct het kon. besluit, waarbij de tegenwoordige zit ting van de Staten-Generaal door den minister van Binnenlandsclte Zaken in naam der Koningin zal worden ge- sloton op Zaterdag 23 Juli 1904, des namiddags te drie ure. Donderdagmiddag te 4 uur kwam de et (prinses Vort Wied op bet Baleis Soestdijk aan Zij was per dogcait van Sclteveningen gereden en had te Harnielen van paatd verwisseld. Zij werd eerst tegen half 7 op het Paleis verwacht De Koningin-Moeder was dan ook nog niet van haar rijtoer teruggekeerd en kon dus haar gast niet persoonlijk ontvangen. Zooals men weet, doet de di rectie der H. IJ. Sp. Mpij. veel moeite plannen ten uitvoer te brengen, om haar personeel op coöperatieven grond slag in levensmiddelen enz. te voor zien. Natuurlijk zien winkeliers, gros siers, enz. dit met leede oogen en nu is het bestuurder Almeloscliellandels- vereeniging daartegen in een schrijven van de directie opgekomen. Het merkt op, dat door dien maatregel groote schade wordt berokkend aan de ne ringdoenden en verklaart,dal, mochten do plannen tot uitvoering worden gebracht, liet daardoor genoodzaakt wordt geen goederen te ontvangen of te verzenden per H. IJ. S AI., doch zooveel mogelijk per S. S. of per gelegenheid te water. De Alme- loosche llandelsvereeniging deed reeds de noodtge stappen om eientueel krachtig en beslist te kunnen optreden, ten einde daardoor het nog al be duitiend goederenvervoer over de lijnen der II. IJ. S. M. tot een mini mum te beperken. Zondag a. s. 24 Juli treedt ten lü'/i ure in de Remonstrantsche kerk op Ds. W. H. Stenfert Kroese uil Rotterdam. In de Sociëteit »de Vereeniging" zal aanvangende Maandag 25Julia.s. des avonds 8 uur, wederom een Na tionaal Kegelconcouts op Vrije Baan worden gehouden. Er worden niet meer vergooid dan 4000 kaarten a 25 cent. Ie prijs f 400, 2e prijs f70, 3e prijs f50, 4e pi ijs f35, 5e prijs f25, benovens 25 kunstvoorwerpen. Bij de eindexamens der Hoogere Burgerscholen in de provincie Utrecht, zijn in de eerste groep geëxamineerd 21 kandidaten; toegelaten 18. Van de Ameisfoortsche lloogere Burger school verwierven liet diplomaG. W. Beernink, II. P. Weruméus Bu tting, J. Hamburger, II. W. C'oenen, II. G. Boks en H. Collard. Voor liet examen voor de ma- chinistenschool is geslaagd M. Willem- stijn, leerling der H. B. S alhier. Be lieer H. J. Croockewit heeft zijn ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. Er zal dus in district 111 een ver kiezing moeten plaats hebben. Tot concierge aan de openbare lagere school le soort voor meisjes alhier is, in plaats van mej Bolleman, benoemd mej. Michon, geb Hartogs- veld. Door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Amersfoort is met ingang van 1 Attg. na vergelijkend onderzoek, tot voorlezer en voorzanger in de Sint Joriskerk benoemd de heer J. de Valk Jr., De bij het le regiment huzaren nieuw benoemde ritmeester H. G. J. Maas Geestoranus vertrekt heden naar zijn nieuwe garnizoens plaats Deventer. De Prov. Staten van Utrecht hielden gisteren eene vergadering. Verworpen werd een voorstel van den heer Roodhuyzen om aan de ambachtsschool te Zeist een subsidie te verleenen van f400, waatover iu de vorige vergadeting de stemmen staakten. De subsidie werd vastgesteld op f 200. Verder werden subsidies verleend van f200 aan de amhaclitsteeken- scliool te Soest en f200 aan de vak school voor kleermakers te Utrecht. Na de pauze werd do begrooting der provincie vastgesteld, bedragende in onvangsten uitgaaf f 195,897. De begroolmg voor zoover liet Rijksbe stuur aangaat, bedraagt f60.210. De rekening over 1903 werd vastgesteld in ontvanpst op f 174,316, in uitgaaf op 160,393. Lie vergadering werd hierna gesloten. De Staten zullen 3 Augustus, 's mid dags halftvyee weder bijeenkomen in buitengewone zitting. Do Amersfonrtsilie Muziekver- eeniging zal Zondagmiddag 24 Juli van 3 tot 5 een Matinee geven inde Koninginneiilaan. Het navolgend Pro gramma zal worden uitgevoerd: 1. Marsch. 2. Ouverture L'AmitieBossche. 3. Wals Baiser D'AdieuH.Holstrager. 4. Fantasie La parure. 5. Marsch. PAUZE. 6. Marsch. Alle Negen. Kege laars feestmarschFa» Aaken. Crescent Cijcle Galop. G. Mann. 8. Potpourri Populaire No. 3. T. Benaud. 9. Fantaisie Romea et Juliette. Bellini. 10. Finale. -Zondagavond te 8 uur geeft de Amersfoortsclie Muziekvereeniging een conceit in den tuin van 'tCafé de Arend met navolgend Programma: 1. Marsch. '2. Ouverture Jeanne d'Arc Kessels. 3. Crescent Cycle GalopG. Mann. 4. Wals Le CoonetteH.Holstrager. 5. Alle Negen. Kegelaars feest marsch Fan Aaken. PAUZE. G. Marsch. Souvenirde Vianen. A. Preckher. 7. Ouverture Marie Henriettc. L. Montague. 8. Potpourri Populaire No. 3. T. Benaud. 9. Fantasie La fille de Régi ment Jos. Kessels. 10. Finale. Na afloop bal cbampêtre onder directie van den lieer Hendriks. Hoogland. Verleden Zondag is het huis van W. van den Brink in het Veen een prooi der vlammen geworden. De man was met zijne vrouw vroeg naar Ameisfoort gegaan en had een jongen van 14 jaar alleen te huis gelaten. De jongen werd gewekt door liet blaten tier geit; hij stond op en zag, toen hij in het achterhuis kwam, dit reeds geheel in vlammen stond. Van den inboedel, dio niet ver zekerd was, is weinig of niets gered. Ook is er nog vee verbrand. De oorzaak van den brand is on bekend. Het broeien van het hooi baart zorg aan vele landbouwers. 1.1. Don derdag is men met de brandspuit uitgerukt, omdat er brandgevaar was in de hooiberg van den landbouwer E. B. op Weerliorst. 370c STA 1TSEOTEIMJ. Eerste klasse. Trekking van 20 en 21 Juli 1904. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinvvebee te Amersfoort (Breedestraat, 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 20. 735 5212 5801 5807 5821 5826 6390 6842 10077 10096 11508 1826418267 en 19154. Te zamen 14 prijzen. De tweede klasse trekt van 1,35 Aug. 1904. Een stoutmoedige ontvluchting. Uit de kazerne van liet le regi ment vesting-artillerie te Utrecht heeft Vrijdagavond een der geconsigneerde soldaten, een zekere G. Walvisch, getracht aan de handen zijner be wakers te ontsnappen Bedoelde persoon behoorde tot de provoost arrestanten, dezulken wier overtre ding van dien aard is. dat alle vrij heid van beweging hun moet worden ontzegd. Slechts één- of tweemaal per dag worden deze arrestanten «gelucht," waarbij gewoonlijk een binnenwandeling onder geleide wordt toegestaan. Zulk een gunstig oogen- blik heeft de vluchteling afgewacht. Hij verliet liet kazerneterrein aan den achterkant, stak het militaire terrein aan den Leidschen straatweg over en bevond zich daarop voor het breede water van de Keulschevaart. Dit was evenwel volstrekt geen hinderpaal. Walvisch zwom als een walvisch Zonder aarzelen begaf hij zich gekleed te water en weldra be reikte hij behouden den overkant. Onmiddelijk zette hij daarop zijn vlucht voort, doch zijn vrijheid zou slechts van kotten duur zijn. In de kazerne had men in dien tiis-alten- tijd niet stil gezeten. Patrouilles wer den den vluchteling achterna gezon den, die Item weldra aan alle zijden omringden, zoodat verzet nutteloos was. Gewillig liet hij zich dan ook weder naar de kazerne overbrengen. Een mooi vruchtenjaar, waarop men zoo had gehoopt, schijnen we dit jaar ook al weet niet te ktijgen. Uit de Haarlemmermeer wordt ten minste bericht dat de vruchtboomen, die zoo mooi bloeiden, nog minder beloven dan 't vorige jaar. Groote boomgaarden vertoonen bijna niets anders dan blad De verwachting, die men er in den bloeitijd van had, zal in den oogsttijd bitter tegenvallen. Voor hendie uitgestrokte boom gaarden hebben, is dit een groote schadepost. Te Hilversum hadden gisterna middag omstreeks 6 nur dtie jongens van 12 tot 14 jaar de aardigheid, om op de spoorbaan nabij de Crailoosche brug bij het naderen van een trein op de rails te gaan zitten. De ma chinist was genoodzaakt te doen stil houden, hetgeen blijkbaar de bedoe ling der jongens was geweest; want zoodta de trein stilstond kozen zij het hazenpad. Zij werden echter achter haald en ingerekend door de politie op rijwielen, die toevallig juist bij de hand was wegens een kleinen heide brand in de nabijheid. Ill II II Ill —f ■■M—IBM— BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 13 tot en met 20 Juli 1904. GeborenChristiaan Marinus, z. van C. van Dorland en C. Boelhouwers. Cunira, cl. van H. Jekel en J. Buisman. Charlotte, d. van W. Willemse en G. M. van Bek- kum. Jannetje Petronella, d. van G. van Beek en G. van de Hengel. Gerrit Wilhelm, z. van G. W. Jekel en J. H. Engel. Johanna, d. van F. W. Meijer en J. van Ee. Maria Sophia, d. van J. van Wijk en M. P. van Dijk. Willem, z. van B. Riksen en A. van der Linden. Cornelia, z. van G. van Dijk en G. van Maanen. Hendrikus Johannes Wilhelm, z. van H. J. W. Thonhauser en A. J. Prins. Bartus, z. van A. van Soeren en F. de Vries. Johannes Bernardus Jozef, z. van J. A. J. Lohmann en C. Goukers. Elbertha Wilhelmina, d. van E. W. Koenen en M. Beek. Antonie Marinus, z. van A. M. Stam e'n K. Apeldoorn. Leendert, z. van J. G. Lablans en C. van Naarden. Wilhel mina Maria, d. van J. van Empelen en W. M. Bakker. Frederik Willem, z. van F. W. Butje en M. van Wiipen. Catharina, d. van W. Bottenburg en J. M. Kleinjan. OndertrouwdJ. W. Schievelt en J. C. Waanders. J. de Goede en W. van Veenendaal. J. van Meeteren en F. van Veenendaal. M. van Spiegel en E. Rubens G. W. Gijsbertse en A. C. Dusart. Getrouwd: A. Hassing, wedr. van T. Peperzak en E. A. Jansen, wed. van A. A. Kerkkamp. A. Verheuvel en W. Heere- W. Sleeking en W. van Wessum. Overleden: A. van den Hengel, 27 j. ongeh. B. J. Koppen, 1 m. J. R. Osten, 54 j. echtg. van W. H. Staverman. J. H. D. C. Munnik, 14 j. ongeh. B. Burgman. 79 j. wedr. van A. van der Horst. Leusden. Overleden: Francina Philippina Middel man, 5 w. Stoutenburg. Geboren: Hendrika, d.vanTijmenKuit en van Hilligje Schreurs. OverledenReijer Ruiter, 69 j. wedr. van Grietje van Dijk. Geurt Sandbrink 47 j. Woudenberg. Geboren: 13 Juli. Wilhelmina, d. van Evert Moesbergen en Jacoba van Vos- kuijlen. 16 Juli. Aartje, d. van Gerrit van de Meent en Gijsbertha van Donse laar. 16 Juli. Jan, z. van Jan ter Maten en Aaltje Methorst. 19 Juli. Evertje, d. van Cornelia Meerveld en Hendrika Aarsen. Ondertrouwd: 21 Juli. Johannes Alber- tus Schrijver, 32 j. en Susanna Hendrikse, 37 j. Overleden: 15 Juli. Susanna van Kolf schoten, geh. met Andries van Dijk, 51 j. marktbericht. amersfoort, 22 Juli 1904. Tarwe f 0.RogRe f 0.Boekweit f 0—0 \ppelen f 5.a f 8. Peren f 0.a f 00. Nieuwe aardapp. f0. a f0 Zandaardapp. f 2.af 2 80 Hoendereieren f3.30 a f 3.50 per 100 st. Eenden ru.a fO.lioter 1.25 a f 1.40 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoetern kaas f Kippen f0.80 a fl.— Kuikens f 1.00 af 1-20 Piep kuikens f0 30 a f 0.60 Ganzen f0.— f0.— Eender. f0 80 a f 1 20 p. st. Jonge fO.OO afOOO. Hazen 0.a f 0.Wilde konijnen f 0 40 a f 0.50. Tainrne fü.30 a f 0 80 Duiven f0.40 a f0 50 paar. Magere varkens f 12 a f 15 Varkens voor export f0.a fZeugen f40.160.Biggen f 7.a f 10.Schrammen f 00.a f 00 Vette koeien 000.a f 000.Guste koeien f 00. a fOOO.— Kalf koeien f 0.00 k fO.OO Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 000.— a f 000, Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit: 00 heet, Appelen 00 heet. Peren; heet. Kleiaardappe- len; 200 heet Zandaardappelen80000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendei te eren1300 kilo Gras- boter; kilo Margarire; kilo Kaas; stuks Vee 15 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 300 biggen en 20 zeugen. Voor den inhoud dezer rubriek stelt dc redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst wordt de hopy niet aan den inzender teruggegeven. Geachte Redactie! Dat de geraeentenaren niet altijd instemmen met hetgeen in den gemeenteraad besloten vrordt, daarvan geven zij dikwijls blyken. Thans geven velen hunne vreugde te kennen over het niet aannemen van een voorstel, dat (al is het ook op het kantje af) met 7 tegen b stemmen verworpen is. Uit vrees, dat die vreugde van korten duur zal zijn en in tegenstelling met den heer Oosterveen, die ineer om het belang van zijne buren denkt, acht ik het in het belang van alle houders van privaatputten, waaronder ik niet alleen versta de eigenaars dier putten, maar ook de huurders en gebruikers, het na volgende onder de aandacht te brengen. In de laatste raadsvergadering werd door B. en W. voorgesteld, de verordening der gemeente reiniging in dien geest te wijzigen, dat voortaan een ieder verplicht is zijn privaatputten te doen ledigen door de gemeentereiniging tegen een daarvoor vast te stellen prijs. Door de heeren Plomp, Kleber en Veis Heijn is dit artikel bestreden en nadat het op verzoek van den heer Plomp in stemming werd ge bracht, is het met 7 tegen 6 stemmen verwor pen en gelukkig ook! In bedoelde vergadering zegt de voorzitter: T»dat B. en W. gemeend hebben het be- vginsel te moeten handhaven om de lediging «verplichtend te stellen, omdat de onder binding geleerd heeft, dat de facultatieve «lediging weinig resultaat heeft opgeleverd. »De tegenwoordige toestand is, dat men be- »voegd is de put te doen ledigen door de Bgemeentereinigmg. Van die bevoegdheid «wordt weinig gebruik gemaakt." Het is zeer goed te begrijpen, dat men daar van geen gebruik maakt, want een eigenaar, die zijn put kosteloos kan doen ledigen, is een dwaas als hij de hulp ven de gemeentereini ging inroept, hetgeen hem pl.ni. f7.kost. De heer Van Esveld acht het in het belang der gezondheid en in het gewichtig algemeen belang, dat de verordening wordt aangenomen en wil de onwilligen daardoor dwingen. De heer Jorissen, die in het algemeen be lang voor de verplichte lediging van de putten door de gemeentereiniging is, zegt daarbij: i'Als het een algemeen belang is, moet de «gemeente ook de kosten dragen en mogen «die niet komen voor rekening van dengene «wiens put geledigd wordt." Dat acht ik tenminste consequent, billijk en eerlijk, want veronderstel, dat iemand 100 hui zen bouwt en neemt tonnenstelsel, dan gaat hij naar de gemeentereiniging en vraagt 100 tonnen. Die tonnen krijgt hij niet alleen koste loos van de geraeentereiniging, maar hij ver zoekt tevens aan den directeur die 100 tonnen tweemaal per week (dat is 10-i keer 100 tonnen per jaar) weg te halen en te ruilen voor ledige en schoone tonnen en wanneer dat niet ge regeld geschiedt, heeft hij bovendien nog het recht den directeur eene vermaning te geven. Deze, voor de gemeente zoo dure geschiedenis, kost nu den eigenaar niets, hij heeft dat alles gratis, maar de houder van een put, die de hulp van de geraeentereiniging éénmaal in de 2 jaar ot ééns per jaar ol per drie maanden zou noodig hebben, moet betalen, omdat hij aan de gemeente minder kosten en minder moeite bezorgt. Ik vraag U is dat consequent, billijk en eerlijk. Stel, dat het voorstel was aangenomen, welnu dan bleef ons de keuze over alle privaatputten af te schaffen en tonnenstelsel te nemen en wij zouden dan vrij zijn van betalen. De gemeente kan dan meer tonnen, meer karren, meer personeel aanschaffen, meer loon uitbetalen, terwijl de onkosten en administratie kosten bovendien grooter worden en dit alles betaalt de gemeente, want het is een algemeen belang. Ofschoon de heer Van Esveld nu ten volle erkent, dat het ledigen der putten door de geraeentereiniging in het algemeen belang is, wil hij evenals de heer Oosterveen toch de kosten daarvan drukken op de houders der putten. Dat mag niet, waarom dan ook de tonnen niet belast Wanneer de ton vrij is, moet de beerput zeer zeker vrij zijn. Én nu het geval, dat men later toch wil gaan heffen en ook de tonnen belasten, dan is de zaak daarmede nog niet beslist, want dan komt de vraag, wie moet betalen de eigenaar of de huurder. Art. 1620 B. W.zegt «Het schoonhouden van putten, regenbakken en sekreten komt ten laste van den verhuurder, indien het tegendeel niet bedongen is. Toen dit artikel gemaakt werd, waren er geheel andere toestanden. Men behoefde toen de putten eerst om de 3 of 4 jaar te ledigen, nu dikwijls om de 3 maanden. Dan is de vraag behoort eene inrichting, waarin een ton staat tot een sekreet, waarvan art. 1620 spreekt. Zoolang de oude putten er waren, die eerst om de 3 of i jaren geledigd werden, had geen enkele eigenaar tegen art. 1620 bezwaar, want in den regel verkocht h\j zoo'n put en kreeg dan nog geld toe. Nu de huurders de eigenaars dwingen Closet te maken en van dat genot gebruik maken, waardoor de putten in 3 maanden vol zijn en men dus andere toestanden heeft gekregen, is het niet meer dan billijk dat de huurder ook zorgt voor het ledigen der put. Wanneer alle eigenaren er toe overgaan, die voorwaarde te stellen en de gemeente zal later de lediging verplichtend stellen en er geld van gaan hef fen, zal er ongetwijfeld een storm van den kant der huurders komen. Hoewel ik overtuigd ben, dat het niet de bedoeling van de voorstanders geweest is om zich schuldig te maken aan onbiilijkheid, maar de zaak mogelijk van deze zijde niet hebben bekeken, zullen zij nu moeten toestemmen, dat het goed is geweest, dat het voorstel ver worpen is. U, Mijnheer de Redacteur, dankzeggende voor zooveel plaatsruimte teeken ik Hoogachtend Uw. dw. dr., P. H. VAN HASELEN. gjrt? Société Anonyme. 1.4Ó de Liter ii^ verzegeld® bomandc nesch ij, j Lui-vJvo"T7.\cu van liet ^yi-/ at\st van DfT F-nan HAMEL DlEnV a 1.30. mïMpS Uitsluueud^orkiijjbaar by: iW/ AMERSPOOBff.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2