NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. BINNENLAND. BARON MONTEZ No. 65. Zaterdag 13 Augustus 1904. Dne-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van pol l. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonuo. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/» Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte -j- Waldeck Rousseau.. Een van Frankrijk's grootste poli tieke mannen is heengegaantenge volge van eene operatie, noodig ge worden door de verergering van zijn toestand, is Waldeck Rousseau giste ren om drie uur bezweken. Pierre Marie René Ernest Waldeck Rousseau, geb. 2 December 1846 te Nantes, was de zoon van een be kend staatsman en rechtgeleerde. De overleden oud-minister werd voor de Balie opgeleid. Bij de Parijsche balie kreeg hij weldra een goede naam: o.a. verdedigde hij de Lesseps in liet Panama-proces. In 1879 begon zijn politieke loop baan door zijn verkiezing tot Kamer lid voor Rennes. In het kabinet- Gambetta van November Si Januari '87 kreeg hij de portefeuille van Binnenlandsche Zaken, en dezelfde had hij onder Ferry- van Febr. '83 Maart '85. In '89 trok hij zich tijde lijk uit de politiek terug, tot hij in '91 Senator werd. In 1899 vormde hij een Kabinet na den val van het ministerie Dupuy. In 1902, toen hij zijn werk voltooid achtte en de alge- meene verkiezingen zijn anti-clericale politiok hadden bevestigd, maakte hij voor Combes plaats. Combes ging echter z.i. ver in zijn anti-clericalisme, bepaaldelijk wat betreft de uit voering van zijn (Waldeck Rous seau's) wet op de vereenigingen. De oud-minister viel zijn opvolger hier over in den Senaat aan, op 27 Juni 1903. Een vergelijking lusschen Waldeck- Rousseau en zijn opvolger dringt zich allicht op. Zij valt tenminste naar onze meening niet in Combes' voordeel uit. Iloewel beiden beslist anti-clericaal, wist de overleden oud- premier zich beter te hoeden voor overdrijving en partijdige onbillijkheid, waardoor Combes' optreden zich veelal kenmerkt. Waldeck-Rousseau was een groot minnaar der schilderkunst en maakte zelf niet onverdienstelijke aquarellen. De Hollandsche meesters uit de 17e eeuw trokken hem sterk aan. Van de schilders ging zijne liefde over naar hun land. Herhaaldelijk heeft hij uitstapjes naar Holland gedaan, eenvoudige amateursreisjes, die hem, den liefhebber van boottochten, door bun eenvoud dubbel deden genieten. In zijne liefde voor het water, voor den vrijen ruimen gezichtseinder stond hij otis volk na, evenals in zijn koelen beredeneerden vrijheidszin. Talrijke telegrammen van deelne ming zijn reeds bij mevrouw Wal deck Rousseau ingekomen o.a. van president Loubet en minister-presi dent Combes. De overleden oud-minister was Maandag plotseling weer ingestort. Hij kreeg hallucinaties en was uiterst zwak. Dc operatie moet op zichzelf wel geslaagd zijn, maar de zwakte van den patiënt was te groot om de gevolgen te kunnen verdragen. Waldeck Rousseau zal waarschijnlijk op staatskosten worden begraven. Dc Oostz.ee-vloot. De Oostzee-vloot vertrekt waar schijnlijk den 16den Augustus. De bevelhebber, admiraal Rodzjestwenski heeft reeds zijn vlag geheschen op bet pantserschip Soewarof. In het geheel zal de vloot uit 60 schepen bestaan, o.w. 8 pantserschepen, 9 pantserkruisers, verder kruisers 2de klas, mijnenvaartuigen, torpedobooteu torpedojagers enz. Zij moet in 60 dagen de plaats barer bestemming bereiken. Twee transportschepen worden met kolen bevracht. Ingeval Port- Arthur het, tot de vloot komt, kan uithouden, zou de oorlog snel uit zijn, meent een corres pondent van den Lokal-Anzeiger. In het andere geval moet de vloot de haven van Wladiwostok binnen- loopen, die reeds in November toe- vriest. Daardoor zou haar positie hachelijk kunnen worden. De Statesman, een te Calcutta ver schijnend blad, zegt, dat deollicieren van de «vreedzame missie" in Thibet reeds een groote hoeveelheid antieke voorwerpen hebben gestolen en naar Indië gestuurd. Ook te Gangtse moeten kisten tol geplunderde voorwerpen ter verzending zijn achtergelaten. Agenten van Britsche musea onder handelen met de officieren over den aankoop dier voorwerpen. Beschaafd volkje Tengevolge van den drogen zomer dreigt in Oostenrijk een deel van den oogst te mislukken. Vooral bestaat er vrees dat de veevoederoogst te weinig zal opleveren. Do Regeering zal maat regelen beramen om in den nood te voorzien. De nood is het allergrootst in de Sudeten. In de Boekowina is de toe stand bet gunstigst en in Oost-Galicië zal de opbrengst wel gering zijn, maar toch nog zoo groot, dat daar van voe- dersnood niet gesproken kan worden. De Regeering denkt te helpen met gratis uitreiken van zaad en van voe der, en wellicht door tarieiverlaging; verder in liet bijzonder wordt aan gedrongen op opheffing van het invoer recht op maïs. in den nacht van Zondag op Maandag is eer. geweldige brand uitgebroken in het marine-arsenaal te Toulon. Een der hoofdgebouwen naast de hellingen, waar torpedo booten in reparatie liggen, geflankeerd door het machinehuis voor het elee- trische licht, stond in lichte laaie. De laatst ontvangen berichten maakten melding van de vrees dat het vuur ook dit machinehuis zou aantasten. De groote droogte van de laatste weken en de opstapeling van tal van brandbare stollen doen het ergste vreezen. President Krugcr's begrafenis. Uit Pretoria wordt gemeld, dat de begrafenis van liet stollelijk overschot van wijlen president Kruger aldaar waarschijnlijk op 16Decembei zal plaats hebben; tenminste dit is door de Boe ren verzocht, ter herinnering aan Dingaansdag. H. M. de Koningin heeft den nieuwbenoemde!) Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, luit.-generaal Van Heutsz en zijne echtgenoote uitge- noodigd om heden op Het Loo te dineeren en ten palieze te blijver, lo- geeren. Vermoedelijk zal de landvoogd dien dag tevens den ambtseed in handen van H. M. afleggen. Men schrijit ons uit Wagenin- gen Naar wij uit zekere bron kunnen mededeelen, is eerstdaags van de Re geering te wachten een uitbreiding van liet leerplan aan de Rijksland- bouvvschool, welke uitbieiding reeds in toepassing zal treden voor den komenden cursus 1904—1905. Evenwel is daaraan niet verbonden liet gevvensctile doctoraat in den land bouw, daar tiet landbouw-onderwijs niet is opgenomen bij de Hooger Onderwijswet; maar in verband met de aangenomen motie-Heemskerk, wellicht bij afzonderlijke wet tot uni versitair onderwijs zal worden ver heven. Deze aangenomen uitbreiding zal dan meer als overgangsphase kunnen worden beschouwd. Spoorwegpolitiek. AmsterdamGroningen via Enk- liuizen. De lieer O. K. O. deelde onlangs mede, dat hem en vele andere reizi gers, op weg van Amsterdam naar Groningen via EnkhuizenStavoren de minder aangename mededeeling te Leeuwarden trot, dat de trein voor Groningen juist weg en de aansluiting derhalve gemist was, terwijl bij het prachtige zomerweder op zee oogen- schijnlijk geen enkele reden aanwezig was, die het missen der aangewezen aansluiting billijkte. De fleer O plaatste le Leeuwarden dadelijk een klacht in het daarvoor bestemde boek en karakteristiek is zeker het antwoord, dat hij naar aan leiding van die klacht kreeg van de H. IJ. S. M. Dit antwoord luidde: «De Raad van administratie, ge lezen de klacht op 17 dezer le Leeuwar den ingeschreven, heeft de eer U mede te deelen, dat ook hij betreurt, dat liet trots herhaalde pogingen dezerzijds niet is mogen gelukken, de medewerking der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen te verktijgen voor het verzekeren der door 6 bedoelde correspondentie." De Spoortvcgbrigadc. Uit overweging, dat het wensclie- lijk is, regelen te stellen betrekkelijk den overgang van ingelijfden bij de militie te land en van dienstplichtigen bij de landweer als vrijwilligers bij het regiment genietroepen, met be stemming voor de exploitatie com pagnie der spoorwegafdeeling van dat korps, is liet volgende bepaald Ingelijfden bij tie militie te land en dienstplichtigen bij de landweer, die bij tien dienst der liierteiande gevestigde spoor wegmaatschappijen geplaatst zijn in eene der door den minister van Oorlog aan te wijzen betrekkingen, kunnen de inge lijfden bij de militie te land, zoodra zij de eerste oefeningen daarvoor aangewezen, den dienst voor het blijvend gedeelte hebben volbracht worden toegelaten tot een vrijwillige verbintenis, bij liet regiment genie troepen mot bestemming voor de Exploitatie-Compagnie der Spoor wegafdeeling van dat korps. Hij, die de verbintenis, hiervoren bedoeld heeft aangegaan, is, behalve tot het verlichten van dienst op de spoorwegen in militair verband, in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden nog verplicht tot opkomst onder de wapenen naar de ter zake vastgestelde bepalingen voor militieplichtigen, die DOOR ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 83) «Je hebt slechts een woord te spreken en hij komt terug." I.Maar, Fernando mio, dat zou jou het hart breken," zucht zij, in haar ijdelheid de waar heid niet doorziende. Waarschijnlijk zou zij nog meer gelogen hebben, had zij niet plotseling den baron zien lachen. «Waarom lacht gij?" «Een kleine grap!., antwoordt Fernando. Doch wanneer zij geweten had wat Fernando onder een kleinen grap verstond, dan zou de arme kleine Bébé eerder haar rood tongetje met haar kleine witte tandjes hebben afgebeten in plaats van leugens op te disschen, waarvan ieder een nagel aan haar doodkist is. I. Je verwijt mij, dat ik niet edelmoedig ge noeg ben,., grijnst de baron, «terwijl ik juist een geschenk voor je gereed heb.« «In je zak?» vraagt Bébé vol vuur, denkende aan de verlangende juweelen. «O neen, niet in mijn zak.» «Waar dan?» «Op die hoogte, daar!» «Wat meen je?» «Wel, die kleine villa. Zij behoort jou, wanneer je dat wenscht.» «Wil je die aan mij geven?» «Ja; je zult er gezelliger kunnen wonen dan in het hotel en meer op je gemak. Ik zal je een ponny-wagen geven om te kunnen rijden. «Lieveling!» roept Bébé, van vreugde in haar fijne gehandschoende handjes klappende. ..Laat het mij dadelijk eens zien. Is het gemeu bileerd ..Ik geloof het wel!» Een klein paadje loopt van den weg naar de villa; de zwarte koetsier doet zijn paarden stilstaan. Fernando werpt den lakei een woe dende blik toe, zegt niets, doch helpt Bébé uit het rijtuig. »De baron heeft de sleutels in den zak. Het gebouw is een waar j uweeltj e, gemeubileerd in Fransche stijl en eenmaal bewoond geweest door monsieur Raymond, een der ingenieurs van het Panama-Kanaal; hij en zijn gansche familie zijn echter eenige weken geleden over leden aan de gele koorts. «Hoe prachtigroept de dame uit, in haar handen klappende. ..Hoe bevalt het je, ma chérie?" «Het is verrukkelijk «Hier kan je kleine partijtjes geven hier kan je Henri Larchmont zoo dikwijls uitnoodi- gen als je verkiest." En de verbazing op haar gelaat bemerkende vervolgt hij: «Werkelijk ik meen het! Je zoudt er mij zelfs een dienst mee bewijzen, want ik zou dien jongen man gaarne eens ont moeten. Ik heb verschillende zaken met zijn broeder, waarover jij hem eens moet polsen. Je Fernando is niet jaloersch. Het is alleen een kleine overeenkomst tnsschen ons beiden." «O, Zeker." lacht Bébé, «ik wil gaarne iets voor deze villa doen. Monsieur Larchmont zal mij alles vertellen wat gij wenscht te weten En nu ons diner, mon cher!" Zij verlaten met hun beiden het huis, rijden door de straten van Panama naar de Plaza en vandaar slaan zij den weg in naar La Boca, waar zij in den tuin van palmen en tropische bloemen een klein diner gebruiken met fonke lenden wijn, die vooral opwekkend werkt op Bébé. Eindelijk zegt Fernando: «Het wordt tijd naar de schouwbrug, ma petite" en het tweetal keert terug naar de stad, Montez blijkbaar goed gehumeurd en Bébé een en al glimlach en vroolijkbeid. Den volgenden dag heeft Montez reeds de noodige toebereidselen laten maken en betrekt mademoiselle Bébé des Champs Elysées de villa Raymond. Bedienden zijn eveneens aan wezig, gehuurd doer een Chineeschen klerk, die zorg heeft gedragen, slechts dezulken te kiezen, die reeds eenmaal de gele koorts heb ben gehad. lederen avond geniet mademoiselle Bébé haar triumfen in den schouwburg en rijdt dan vandaar naar het lieve buitentje, dat als het ware bedolven is onder de kiemen der gele koorts. Eiken dag hoopt Bébé onder den drom harer bewonderaars ook Harry Larchmont te zien, want zij heeft hem weer een brief geschreven waarin zij hem verzoekt, haar op de viila Ray mond een bezoek te brengen, en daarbij niet onduidelijk laten doorschemeren, dat hij even welkom zal zijn zonder paarlen als met. Harry Larchmont, de arme jonge, loopt echter de werken van het kanaal af; hij is op een andere wilde-ganzenjacht. Want of schoon hij spoedig heeft ontdekt, dat er ver schillende bedriegerijen en oplichterijen te vinden zijn, toch heeft hij niets kunnen viuden, dat uitsluitend betrekking heeft op Montez of zijn firma; niets dat hem instaat stelt, het vermogen van zijn broer en Jessie uit de han den van Fernando te wringen. Wordt vervoUjdJ.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1