GppmrteAmersfoort. Siira-Mapziji. GliOBNHUfZEW's Uftfaci^ttiandel, Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Advertentie n. J. H. ÏVlOLL, 1 September a.s. Opening van bij spoorwegondernemingen in dienst zijn. Ilij is vrijgesteld van het opkomen onder ile wapenen, waartoe hij, zon der die verbintenis, zou zijn gehouden. Tijdens den duur der verbintenis tot het bijwonen van het onderzoek. Hij, die de verbintenis heeft aan gegaan, doch den drenst der hier te lande gevestigde spoorwegmaatshap- pijerr verlaat, ol ophoudt daarbij een der betrekkingen te vervullen, wordt van de verbintenis ontslagen. Ook in andere gevallen kan zoo danig ontslag door den minister van Oor log ten allen tijde worden gegeven In eene te Hengeloo gehouden vergadering van Twentsche nering doenden is in verband met de onlangs vermelde bezwaren tegen de coöperatie onder bet H. IJ. S. M. personeel besloten tot uitvoering van den maatregel tot beperking van de verzending met de Hollandsche Spoor. Gistermiddag kwam aan het station Apeldoorn aan de prinses Von Wied II. K. H. werd door de Koningin en den Prins met gevolg aan bet station ver welkomd. Het hooge gezelschap reed in »a la Dau- itjoiii" bespannen rijtuig naar het Paleis. De toren te Soest. De gemeentetoren te Soest, dag- teekenend uit het laatst der middel eeuwen, verkeert in bouwvalliger] toe stand De gemeente, die de geheele kosten der restauratie niet kan dra gen wendde ziel) tot de Regeering om subsidie. Door dr Cuijpers, onzen beroemden bouwkundige, werd een rapport uitgebracht, omtrent de wijze, waarop de vernieuwing dient plaats te hebben hij zegt daarin o.a., dat »de gemeentetoren een stuk is van niet geringe bouwkundige waarde, dat te zijn oorspronkelijken staat voor de toekomst dient bewaard te blijven." liet Rijk heeft dan ook besloten sub sidie te verleenen. mits teekening, bestek en voorwaarden de goedkeuring der Regeering konden wegdragen. Thans is van den Minister die goedkeuring ontvangen, zoodat met de restauratie weldra begonnen kan worden. De dienst in de Luthersche kerk zal morgenochtend woiden waarge nomen door Ds. J. G. Busch Keizer, Emeritus-predikant alhier. In de Remonstrantsche kerk zal Zondag 14 Augustus as. te 10'/3 uur als voorganger optreden Dr. C. E Ilooykaas uit Boskoop. De lieer II. J. Wolter Jr. verkocht hij de tentoonstelling van de club der Tienen te Hilversum zijn schilderij «Oude Huizen te Amersfoort". De vereeniging «Handel en Nijver heid" zal op Maandag 15 Augustus 1904 in het Hotel «De Zwaan", des avonds to 8 ure vergaderen ter behan deling van: I Voorstel Berns: Het besluit der vergadeiing van S.luli 1901 betiellende het bespreken van can.di- daten voor de K. v. K. en Fabr., weder voor 3 jaar te continueeren. 2 Be spreking van maatregelen te nemen tegen de floll. IJzeren Spoorwegmaat schappij naar aanleiding van liet besluit der Almelosche Handelsvoreeniging. 3. Ballotage. 4. Ingekomen stukken. 5. Mededeelingen. Met Koninklijk echtpaar, ver gezeld van de hofdame baronesse Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken, passeerde Donderdagmid dag omstreeks twee uur per vieispan onze gemeente op II. D. reis naar het Leo. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij de Rijksverzekeringsbank tot agent de lieer F. M. L Willemse, O.-Ind. ambte naar met verlof en tot tweede klerk mej. M. Clir. Eggink, apothekers assistente, beiden van hier. Bij den uitgever J G. Broese te Utrecht is verschenen de 3e druk van den Gids voor 't Gooi en Baarn,bewerkt door J W. Draayer. Pleit het verschijnen van een derden druk np zichzelf ai voldoende voorde practisclie bruikbaarheid van dezen gids, toch willen wij hem, daar waar het aantal gidsen in don laatsten tijd zoo enorm is toegenomen, onze lezers nog eens speciaal aanbevelen, d3ar ons proefondervindelijk is gebleken dat dit handige boekje op alle vragen omtrent het wetens- en bezienswaardige in 'tGooi en Baain een alleszins voldoend antuooid geeft en de kaarten, opnieuw geheel bijgewerkt volkomen betrouw baar zijn. Een mensch is toch nooit te oud of tr valt nog wat voor hem te leeren. Dat is ons dezer dagen weer zonneklaar gebleken. Naar aanleiding van het berichtje in ons nummer van 6 Aug. 1.1. omtrent het candidaat stellen door de Kiesvereeniging «Amersfoort" voor den gemeenteraad van den lieer Gerrit sen, waarbij wij deze Kiesvereeniging radicaal noemden, schrijft de Esm- lander, dat daar er in ons land geen radicalepartij meer bestaat, de genoemde Kiesvereeniging ook onmo gelijk nradicaalkan zijn. Nu verkeerden wij in den waan dat eigenlijk de liberale partij feitelijk had opgehouden te bestaan. Maar vergissen is merischelijk en als men zooals wij, gedachtig aan bet «Heb uw naaste lief als uzelven", ruim twee en dertig jaar neutraal zijn geble ven, is het zeker niet te ver wondei en dat wij van het lijne onderscheid tus- schen liberaal, ladicaal, sociaal en verdere alen nog altijd niet op de hoogte zijn Gisteravond omstreeks Guur werd brand ontdekt in hot achterhuis van den lieer Van Mourik, aan de Schiin- melpenninckstraat alhier. In een oog wenk stond het huis in lichtelaaie; de brandweer, die met veel materieel zeer vlug ter plaatse was, kon niet verhoeden dat het huis geheol uit brandde, doch wist te voorkomen dat de belendende huizenrij, inet liet bran dende onder één plat dak gebouwd, mede verbrandde. De waterschade in de niet veibrande perceelen is zeer groot; de schade in het verbrande wordt door assurantie gedekt. In het benedenhuis werd een café gehouden, op de eerste étage woonde de luitenant-kwartiermeester De J.; de rest van het perceel was in gebruik bij den kleedermaker v. Mourik, in wiens strijkkamer de brand schijnt ontstaan te zijn, terwijl hij afwezig was Van den inboedel is nog veel gored, maar later door het water weer zeer beschadigd. De heeren v. d. Veen, Van Voorn, Oppenoorth, Frijling en Ver hagen, studenten van het 3e en 4e jaar der afdeeling «Mijnwezen" aan de Polytechnische School te Delft, zullen in de omstreken van Amersfoort verschillende geologische werkzaam heden verrichten, onder leiding van hun leeraar, den heer Z. S. Beijl, mijningenieur. De werkzaamheden zijn gisteren aangevangen en zullen tot ongeveer 18 Aug. a.s. worden voortgezet. De heer C. de Lang, leeraar in schilderen aan de Ambachtsschool, behaalde de acte bandteekenen Lager onderwijs Bij de Gereformeerde kerk B te Bunscli oton is beroepen ds. J. C. C. Voigt, te Raamsdonk. Garnizoen* Nieuw*. Prins Hendiik, vergezeld van zijn adjudant, kapitein jhr. Suclitelen v.d. Haere, woonde Woensdagochtend op de Vlasakkers de oefeningen bij van het le en 3e bataljon van het 5e regiment infanterie. Z. K. H. deed verschillende bewe gingen uitvoeren in vei band met ver onderstelde handelingen eener tegen partij en toonde zich over de uitvoering zeer voldaan. Donderdag werd in de omstre ken van Amersfoort de manoeuvre tot oefening van het personeel van den geneeskundigen dienst gehouden in tegenwoordigheid van den generaal- majoor Prins, chef der 2e divisie, en den generaal-inspecteur van den ge neeskundigen dienst Binnendijk. Het bevel over de aan de manoeuvre deel nemende troepen, welke bestonden uit liet gansche Amersfoortsche gar nizoen, werd gevoerd door den luit.- kolonel van het 5e reg infanterie Bisholf van Heemskerk, terwijl het personeel van den geneeskundigen dienst werkte onder leiding van den dir. oflicier van gezondheid 2e klasse A. A. J. Quanjer, hoofdofficier ten bureele van den generaal-inspecteur. Voor het bereden maken der dokters waren paarden der cavalerie beschik baar gesteld. De oefening had vooral op het oog bet snel van het slagveld vervoeren van en spoedig verleenen van eerste hulp aan gewonden. Teneinde nu oefenings-mateiiaal te bekomen werd 's ochtends van acht tot ruim twaalf uur eene manoeuvre gehouden waai bij de aanvallende partij langs den Ouden Vlasakkeiweg via de Vlasakkers en hoogtp 47 den Ulrechtschenstraatweg bereikte rn over Kampoord het terrein naderde waarop zich de gemarqueerde vijand bevond, oostelijk van Wallen burg. Ongeveer 12 uur had den storm plaats. Tijdens die manoeuvres waren dok- terssigualen gegeven, waarop telkens gansclïe drommen gewonden neei- storten. Zij werden naar de hulp- verband plaats, later naar den hoofd- vei bamlplaats vervoerd. De lioofd- verbandplaats was gevestigd in den remise van het Berghotel. Het voorhuis was ingericht tot operatie zaal, aan den noordelijken ingang was een terit voor de administratieve werkzaamheden. De doktersmanoeuvre was ongeveer te di ie uren afgeloopen. Er was heel wat publiek op de been. De zilveren medaille van de «Militaire Sporl-vereeniging" is toe- gekond aan ritmeestei-instrucleur L S. Gerard van Sijsen, van de Rijschool, en aan le luitenant J. R. Riemont, van het le regiment veld-arlillerio alhier, die den afstandsrit Breda Haarlem (232 K M.) binnen twee dagen hebben afgelegd. Luitenant jhr. J. W. Godin de Beaufort, van het le regiment huzaren, die den lit in éen dag wilde volbren gen, beeft door een accident onder weg het einddoel niet bereikt. Ingevolge Koninklijk Besluit is de kapitein Graswinkel, van het 5e Reg. inf., overgeplaatst bij het Re giment Grenadiers en Jagers en beeft de M. v. S., M. v. O. genoemden kapitein bestemd voor een der bataljons Jagers. Ingevolge be-lissing van den I. d. I. d.d. 10 Augustus, is de kapitein F. Boissevain, van bet 9e Regiment infanterie overgeplaatst bij bet 5e Reg. infanterie. Aan de najaarsoefeuingen zullen, ingevolge beslissing van den I. d. I., bij het 5e Reg. inf. deelnemen de le luitenants G. A. de Reede, J. Ma terman, van het Instructie bataljon, de luitenant II. liourman van de Normaalschietschool, en de le lui tenant T. C. van Erp van het Kolo niaal Werfdepót. De bij het le Regiment veld artillerie benoemde 2e luitenants J Doorman en jhr. F. W. L. de Beau fort, die te Utrecht zijn ingedeeld, worden beden beëedigd De batte rijen uit Utrecht en uit Amersfoort zullen daartoe te 10 uur voorin, op gesteld zijn nabij de voormalige hoeve van de Veeartsenijschool, op de heide ten westen van «de Paltz." Mejonkvr. Anna de Savornin Lobman schrijft in «De Hollandsche Lelie" Jonge mama. Ik kan niets mee voelen voor uw verdriet. Als gij liever op reis wilt gaan, dan bij kleine baby blijven, dan beklaag ik dat arme wurm van ganscher harte, dat gij liet in het leven hebt geroepen, voor uw pleizier want dan heeft liet een slechte moeder! Schaam uGij zit te huilen, omdat uw zusters en uw rijkgetrouwde vrien din op reis kunnen gaan, terwijl gij «genoodzaakt zijt den heelen zomer op uw kindje te passenDie rijk getrouwde vriendin van u, wier «middelen haar veroorloven een kin dermeid bij de kinderen achter te laten," lijkt mij een dito soort moeder als ik er een gekend heb, die op reis ging, terwijl haar jongen den vorigen dag bard ziek was geworden «De dokter vond er geen gevaar in," zei ze. «En haar- mama en zuster zouden hem wel goed oppassen Neen, ik heb met u geen medelijden alleen met uw baby, die zóó'n moeder heeft, als gij er een schijnt te zijn. Gij zijt zeker presidente van een Ver- eeniging tot «Kinderbescherming" of iets van dien aard!? Zulke moeders als gij zijn gewoonlijk de typen, die men in dergelijke vereenigingen bet weligst aantreft Een waarenhui*. De Winkelier sch i ij ft Eenige dagen vóór de opening van het Waarenhuis Chon-Donnay te Rotterdam had een mijner vrienden, een groothandelaar te Rotterdam ge boren en gevestigd, een onderhoud met den Geschiiflslülirer waaruit ik het volgende zonder commentaar onder de oogen der lezers van De Winkelie breng: «Maar, waarde beer, gij hebt onze oude gevangenis gekocht voor een groote som, gij laat daarop een kost baar gebouw optrekken; denkt gij te Rotteidam zaken te maken? De win keliers bier gevestigd concurreer en steik. en zooals mij van nabij bekend is, verdienen over 't algemeen nauwe lijks bun brood". «Ik ben overtuigd, Geschafte te maken. Het Waarenhuis Tietz vei koopt te Antwerpen, een stad kleiner dan Rotterdam, luim dr ie millioen francs. Zeggen wij dus 1'/, nrillioen moeten wij in Rotterdam omzettendaar R. rijke omstreken heeft zullen wij meer omzetten". «Gij vergist u, de Rotterdammers zijn conservatief en zullen hun lang jarige leveranciers niet voorbijgaan". Das kennen uiir. Het Waarenhaus slaagt overal. Zie eens in Duitscbland, gioote en kleine steden hebben ze". «Maar denk eens aan uw reusach tige huui en bedrijfskosten. «Onzin, wij hebben minder onkosten dan welke winkelier ook". Mijn vriend, verbaasd, vroeg om uitlegging. «Stel eens, dat wij te Rotterdam slechts éen millioen omzetten; ook dan zullen wij reusachtig slagen. Zie eens: hoeveel schat gij den ge middelden omzet van een winkelier op de Hoogstraat te R.?" «Twintig duizend gulden". «En hor veel do gemiddelde huur?" «Twee duizend gulden". «Welnu; bij omzet van éen mil lioen (een bagatel voor ons) dat is de omzet van 50 winkeliers, hebben wij toch geen 50 X f2000 huur of kapitaalrente?" «Dat moet ik toegeven". «En zoo gaat het met alles: per soneel, licht, belasting, alles hebben wij naar proportie veel minder dan tie kleine winkelier en wij koopen goedkooper". «En boe lokt gij liet publiek?" «Dat domme publiek Bij een omzet van slechts éen millioen koopen wij 100,000 gulden met lOpct. verlies; 100,000 gulden voor inkoopspiijs dat wil zeggen voor onzen inkoopprijs, dit is 8 of 10 pet. goedkooper dan de kleine w inkelier en 800,000 met 30pct. winst; dus reken f 100,000 met 10 pet. verlies f 10,000 M00,000 inkoopprijs n 10,000 f800,000 met 00 pet. winst r 240,000 blijlt bruto winst 1230,000. Dit is de rekening van ons, van Tietz, Werthéim. Louvre, Bon Marché en alle Waarenhtiuser ter wereld." Mijn vtiend bedankte voor de les en moest bekennen, dat de Geschafts- führer gelijk had mits liet millioen werd omgezet. Een half nrirakcl. Door eene duizeling bevangen, viel een 13-jarige loodgietersjongen, uit een goot van een pand in do Zoomstraat te Rotterdam, ten hoogte van niet minder dan 7 meter op de straat. Na opgenomen te zijn, wei d bij naar een politiepost gebracht, waar bij klaagde over pijn in de borst, enz, Toen is hij naar het Ziekenhuis overgebracht, waai met verwondering isgeconstaleerd dat hij hoegenaamd geen letsel had bekomen. In een tijdelijk onbewoond per ceel aan den Koninginneweg le Amster dam is ingebroken. Door verbreking van een glasruit van bet kelderraam hadden dieven zich aan de achterzijde van liet perceel, toegang verschaft In allo kameis, zoowel beneden als boven, waien de kasten, waarop de sleutels staken, doorzocht. Men ver moedt dat alleen een partij zilverwerk wordt vermist. Des avonds werden twee personen aangehouden die een partijtje zilver werk hadden verkocht, welk zilver werk bleek ontvreemd te zijn uit hot bedoelde perceel. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 3 Aug tot en met 10 Augustus 1904.. Geboren: Frederik Pieter, z; van P. Frederiks en J. van Diermen. Aljjda, d. ran A. van Straten en E. Mulder. Wilhelmina Geertruida, d. van J. van Velsen en G. van Weerhorst. Wilhel mina, d. van J. Pjjpers en C. A. de Goede. Wilhelmina, d. van B. Gijsbertse en G. Haarman. Marinus Albertus, z. van C. J. van Daatselaar en E. Foekema. Hesselina, d. van M. Berendse en F. de Vries. Anthonie, z. van A. van Heil en K. van de Ham. - Hendrikus Everard, z. van H. M. van Zuilen en E. van Bekkum. Jacobus Quirinus Cornells, z. van J. J. van Doorn en J. Schoen makers. - Antonia Alijda, d. van A. Berg en M. Smink. Johanna Geertruida, d. van F. T. A. de Goeü en C. de Witt. Wouterus Marinus, z. van M. van Groenestijn en J. Bekker. Johan, z. van G. Smit en J. van Daal. Wilhel mina Clasina, d. van W. Mostertman en W. C. Kraanen. Wouter Hendrik, van M. Krol. Adriana, d. van P. Hermans en A. C. M. Mark. Catharina Wilhelmina, d. van W. Vonk en C. R. Flink. Gerrit, z. van H. Koenen en G. Barten. Bertus Wichert, z. van W. Timmer en E. de Winter. Johan Wilhelmus, z. van R. van de Pol en G. van Westerlaak. Ondertrouwd: W. Groenhuisen en J. F. Zwep, W. L. Morsink en A. C. Ittmann. Getrouwd: P. Koning en C. E. Joor. W. van Pluren en J. Gouw. H. Spreeuwenberg en W. Gouw. Overleden: Hendrikus Brons. 8 m. Anna Kruiswijk. 1 m. Jan van Eijs, 3 m. Cornelis Walet, 49 j. echtg. van G. van Beek. Johannes Jan Heere, 7 m. Willem Polman, 5. j. Wil helmina Gijsbertse, 3d. Elizabeth de Vries, 11- d. Sophia van Doorn, 1 j. Hendrik van Ree, 9. m. Hoogland. Geboren: Johannes Adrianus, z. van J. Huijskes en E- van den Berg. Gijs- bertus, z. van G. van Wee en R. Botterblom. Overleden: Gijsbertus van Zuilen, 68 j. Jannetje Dijkman, 33 j., heiden ongehuwd. Leusden. Geboren: Alida, d. van J. de Kruyff en Alida van Dijk. Driesje, d. van W. van Beek en J. van Dijk. Trijntje, d. van W. van Beek en J. van Dijk. Teunisje, d. van G. de Kruijff en S. van Kooten. Overleden: Maria Kamphorst, 7 m. Arie Gerrit ten Iiulve, 10 d. Stoutenburg. OverledenDerkje Schreuder, 8 j. Woudenberg. Gehuwd: 11 Aug. Johannes Albertus Schrijver, 32 j. en Susanna Hendrikse, 37 j. Overleden9 Aug. Cornelis Johan Meerbeek, 2 w. 10 Aug. Jannigje Lagerweij, 80 j. ongeh. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 12 Aug. 1904. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 00 Appelen f 3.a f 5. Peren f 3.a f 6. Nieuwe aardapp. f 0. a fö Zandaardapp. f 1.60 af 2 20 Hoendereieren f3.80 a f 4.20 per 100 st. Eenden r U.a f 0.boter 1' 1.20 a f 1.40 per kilo. Mar garine f0.a f0.Zoetem. kaas f Kippen f 0 60 a f0.90 Kuikens f0 90 af 1.20 Piep kuikens f 0 25 a f 0.60 Ganzen f0.f0.Eenden f 0.90 af 1 20 p. st. Jonge f 0.00 a f 0 00. Hazen t 0.a f0Wilde konijnen f 0.40 a f 0.50. Tamme f 0.30 a fO CO Duiven f0.40 a f 0.50 paar. Magere varkens f12 a f 16. Varkens voor export f 0.a f Zeugen f 40.f 60.Biggen f6a f 9.00 Schrammen f 00.a f00Vette koeien 000.a f 000.Guste koeien f 00. a f000.Kalf koeien f 0.00 a fO.OO Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstteren f 000.— a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Roggeheet. Boekweit: 40 heet, Appelen30 heet. Peren; heet. Kleiaardappe- len; 200 heet. Zandaardappelen70000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeue;eren1500 kilo Gras- boter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee 30 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 300 biggen en 25 zeugen. *V* Voor d^vele Wijken van deelneming -Sij het overljjden van onze innig''geliefde Echtgenoote en Moedér, Mevrouw ja. C. M. VAN BBARICUM, geb. Recser, betuigeii wij onzen hartelijken dank. g C. 4 VAN BLA^TCUM. J. A, B. M. VAN BLÜRICUj^ KalUtaiuf. AMERsébewff (12 Aug. 19lfi' öCHEVENrNGEN, 6 Het ^Tweede Toelatingsexamen zal w&rdén gehouden Maandag en ^rusdag A_£a^ September. Men" wordtfVtüFzbeht zich aan te melden^oor 25 nAug. bij den Rector. Utr. weg 1 'i. Wordt -gezocht een winkelier op len staid te Amersfoort, welke genegen is (tegen nader te be palen ^overname dér huurpen ningen) de alléénvérkoop eener bekende sigarenfabriek te aan vaarden. Br. lette Wv-42, a/h. Alg. Adv.-Jpur. ROÜMA A--,Co.,;' Am- sterddjn. Oot£.k_ohien zij in aanmerking, welke een nieuw magazijn openen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2