NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BINNENLAND. BARON MONTEZ iVo. 66. Woensdag 17 Augustus 1904. Drie-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BUITENLAND. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port AfzonderlijkeNnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephooimo. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Het Eugelsclie Parlement. In de troonrede tot sluiting van de parlementszitting zegt koning Eduard het te betreuren, dat de oorlog tussclien Rusland en Japan nog voortduurt(l). uBij het uitbreken van dien oorlog vaardigde ik een proclamatie uit, waarbij ik mij onzijdig verklaarde en mijn geheele volk uitnoodigde de onzijdigheid strikt in acht te nemen. Er zijn in verband met dezen oorlog belangrijke vragen gerezen betref fende de behandeling van den onzij- digen handel door oorlogvoerenden en er hebben zich moeilijkheden voor gedaan, welke van het hoogste be lang zijn voor mijn Rijk, doch, naar ik vertrouw, langs vriendschappelij- ken weg en zonder nadeel voor de uitgebreide handelsbelangen van dit Rijk zullen worden opgelost. Mijn Regeering zal mijn onderdanen krach tig steunen bij uitoefening van de lechten, welke door het internatio naal recht zijn toegekend aan de onzijdigen". De troonrede deelt mee, dat be sloten is goedkeuring te verleenen op de opneming van gekozen leden in den Transvaalschen Wetgevenden Raad. Het optreden der Russische Re geering tegen het Deensche blad Klokke 12 wegens majesteitsbeleediging heeft de Deensche socialisten aan leiding gegeven tot het publicoeren van een heftig protest, waarin o. a. wordt gezegd »Het Deensche volk mag zich niet kalm laten welgevallen, dat de Pers door een Regeering die maar al te graag aan Rusland's wenschen vol doet, wordt gekneveld. Als een dei- meest verlichte en vrije naties ter wereld willen wij het recht hebben, den ongelukkigen Finnen onze deel neming te betuigen, zonder daarom te moeten vreezen, den knoet op onzen rug te voelen. Niets anders heeft de redacteur van het vervolgde blad gedaan, want in zijn artikelen staat niets beleedigends voor den tsaar. Daarentegen worden Plehwe en Bo- brikofT als beulen, die den keizer bedriegen, gebrandmerkt, en wordt verzekerd, dat de zon bloedrood zal ondergaan, als Finland in de toekomst even onrechtvaardig geregeerd wordt. Het zou treurig zijn, als de Deensche Pers dit niet zou mogen zeggen." De chef van het departement van den minister van Binnenlandsc.be Zaken moet verklaard hebben, dat de minister gedwongen is, tegen een blad op te treden, als de Russische gezant dat verlangt. Waaruit die dwang voortspruit, wordt echter ni6t ver teld. Ferdinand Svendsen waarschuwt in de Nation tegen de neiging om den tsaar nooit persoonlijk verantwoorde lijk te stellen voor het onrecht, in zijn naam bedt even. Een hoogge plaatste Rus betoogde in een Engelse!) tijdschrift, dat de tsaar, in plaats van met de deugden, welke men hem toedicht, behept is met bijna alle gevaarlijke ondeugden van een gees telijk bekrompen despoot. Kropotkin bevestigt dit en zegt in de Speaker dat de tsaar aan zijn streven orn de autoratie te handhaven, het belang van zijn land steeds heeft opgeofferd. Svendsen dringt aan op het ver anderen van den politiestaat in een modernen rechtstaat. Die wonsch zal, zij het niet spoedig, te eeniger tijd wel in vervulling komen. Alle tsaren ter werelff beletten niet, dat de aarde draait. Waldeck Rousseau is Zaterdag vol gens het vooraf vastgesteld program begraven, met kerkelijke plechtigheden. De groote menigte, die zich langs den weg had opgesteld, groette den stoet eerbiedig. De lijkdienst in de kerk Saint Clotilde vóór de begrafenis was zeer eenvoudig. Behalve de weduwe en bloedverwanten waren tegenwoor dig alle ministers, de presidenten van Kamer en Senaat, het diplomatieke korps. Keizer Wilhelm, koning Edward en de tsaar hadden zich laten ver tegenwoordigen. Voorts waren aan wezig taliijke bekende politici, advo caten, enz. enz. Do toestand van den 7'2-jarigen koning van Saksen is door zijn steeds toenemende zwakte onrustwekkend geworden. De koning krijgt een ge forceerde voeding en men vreest, dat een herstel onmogelijk is. Officieel worden deze berichten echter tegen gesproken, zeker om den vorst zelf niet te veel te verontrusten. De nieuwe Maasmond. Deze week zullen (1. M. de Koningin en Prins Hendrik de opening van de nieuwe Maasmond bijwonen Tot den aanleg van dit werk werd al 21 jaar geleden besloten. Tusschen de dorpen Beets en Grave in het N -O. van Brabant is een gedeelte van den Maasdijk meer dan 1 M. lager dan het overige deel, en over een afstand van pl.m. 2500 M. geheel ingericht tot het overlaten van water, zoodra do stand van de rivier te Grave 4.43 M. is boven den middelbaren stand, die 5.32 M. boven A.P. ligt. Wanneer dezeoverlaat werkt en, zooals men in Brabant zegt, ode Maas om is", loopt het water, over den dijk gekomen, westwaarts achter Grave om, langs verschillende polders naar de Dieze, waarbij naar de mate van den waterstand verschillende pol ders worden onder water gezet. Dan is Den Bosch aan alle zijden door water omringd. Wanneer nu de Dieze dit water niet af kan voeren op de Maas, of wat mede voorkomt, bij Bokhoven het Maaswater ook naar binnen stroomt, dan loopt al dit water rondom 't land van Heusden, langs Vlijmen en Nieuwkuik naar den over laat van Baardwijk, die behalve in de zomermaanden steeds geopend moot zijn. Over deze overlaat tusschen «le dorpen Drunen en Baardwijk stroomt hot water dan noordwaarts en bereikt de buitenwaarden der Langstraat, tus schen twee dijken door die 't land van Heusden, dat van Altena en de Lang straatdorpen beschermen. De «loor deze dijken omgeven landstrook heeit gemeenschap met het Hollandschdiep, zoodat het Oude Maasje, dat ten westen van Geertiuidenberg Amer heet, liet water kan afvoeren, ten minste bij eb. Om den overlast, die dus een zoo groot deel van Brabant door het water wordt aangedaan te verminderen, dient het nu voleindigde werk. Nu zal voortaan het Maaswater niet meer, zooals tot dusver, bij Gorinchem zich met dat van de Waal vereenigen, maar langs het nieuw gemaakte rivier bed door de Amer naar het Hollandsch diep worden gebracht. Ten noorden van Hodikhuizen aan het z g Heleinde begint het nieuwe deel der rivier bedding, gaat dan aan de noordzijde langs Heusden door 't gebied van 't Oude Maasje langs het Keizerveer tot de Donge. Het rivierdeel beneden Heusden wordt dan afgesloten. Bij Hedikhuizen is voor 't nieuwe riviervak gebruik gemaakt van de bestaande Doode Maas. De lengte van de gegraven rivier bedraagt ongeveer 31 kilometer, de breedte bij Heusden 150 meter, bij Keizersveer 250 meter. Met blijdschap zullen aanwonenden in Noordbrabant de voleindiging van het werk tot stand zien komen. Langs een korteren weg zal nu de Maas afstroomen, terwijl behalve daardoor de stroomsnelheid der rivier nog ver meerderd zal worden door de lage ebstanden bij het Ilollaridsche diep. De Beersche en Bokhovensch overlaten worden nu opgehoogd, terwijl ook de Heerenwaardsche Waaloverlaat, die al bijna geheel gesloten is, nu geheel kan worden gedicht. Voor de afwatering zijn een Noorder en een Zuiderafwateringskanaal ont worpen, die voor een deel ook de scheepvaart goede diensten zullen be wijzen. Voor het ontworpen rechlsge- bouw voor liet Hof van Arbitiage met de bibliotheek welke gebouwen het Bestuur der Carnegie-stichting wenscht opgericht te zien in den Koekamp zou enne oppervlakte noouig zijn van 5000 vierk nieter, zijnde 1000 vierk. meters meer dan het door het Paleis op den Dam te Amsterdam ingenomen terrein. Zaterdag 27 Aug. brengt de Gouverneur Generaal Van Heutsz een kort bezoek aan Kampen. De aan komst is bepaald op 's voorm. 9.15; daarna zal do Generaal dadelijk het instr. bat. op den Zandberg inspec- teeren. Daarna volgt «Ie aanbieding van het nationaal huldeblijk in de exercitiezaal. De Luit.-Gener. Snijder en «Ie oud commandant van hel instr.-bat Kolo nel Brandt zullen «len Gouv.-Gene raal vergezellen. Met vertrek is bepaald op's nam.2.15. Van Heutsz-foiiils. Voor het nationaal huldeblijk aan generaal Van Heutsz is nu iu 't ge heel f22.230 ingekomen. Prov. Staten van Overijscl. Naar de Ziu Cl. verneemt, is door den commissaris der Koningin in Overijse! aan II. M. «ie Koningin machtiging gevraagd tot het bijeen roepen der Staten van die provincie tegen Donderdag 25 dezer, ten einde in die vergadering over te gaan tot de verkiezing van drie leden van de Eetste Kamer. Er bestaat alle reilen, zegt het blad, om aan te nemen, dat die machtiging zal worden verleend, maar de mogelijkheid is niet uitge sloten, dat het koninklijk besluit iets later dan gewoonlijk zal verschijnen, omdat de minister die het mede on- DOOR ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 84) Met ernst heeft hij de zaak aangegrepen en het onderzoek zoo nauwkeurig mogelijk gedaan. Vier-en-twintig uur heeft hij bij Win- terburn doorgebracht op de baggermachine; alles wat de machinist hem kon vertellen om trent de werken van het kanaal, heeft hij ver teld. De baggermachines doen hun werk uit stekend de Amerikaansche maatschappij houdt zich ten volle aan het contract. Vandaar begeeft hij zich naar een der moeielijkste gedeelten, het doorboren van den grooten berg. Hij heeft de verschillende bazen gepolst over den gang van het werk; hij krijgt door zijn innemenden omgang en zijn lekkere sigaren verschillende inlichtingen, die hem niet weinig verbazen. Het werk wordt hier volgens ouderwetsche methode uitgevoerdmoderne werktuigen zijn er wel, doch worden niet ge bruikt; evenals in den tijd der Pharao's van Egypte of van Lodewijk XIV van Frankrijk, wordt al het werk gedaan door menschen. Gedurende zijn onderzoek heeft hij een nacht, een regenachtigen stormachtigen nacht moeten doorbrengen in een hut nabij de groote tunnel van Culebra. Deze nacht heeft zeer nadeelig gewerkt op zijn lichamelijke gesteldheid, want in dezelfde hut stond, door de zorgeloosheid van een der werklieden, een geopende kan met nitro-glycerine, welks dampen zware hoofdpijn veroorzaken, die een mensch niet kan verdragen, en die hem altijd zullen heugeneens gevoeld, zal men ze nooit vergeten. Van dezen tocht is Harry terneergeslagen teruggekeerdhij weet, dat er schurkerij wordt gepleegd, doch wanneer hij iets zeker meent te hebben, grijpt hij in de lucht. Alleen hiervan is hij zeker, dat iedere dollar, dien zijn broer in het Panama-kanaal heeft gestoken, verloren is, even zeker als had hij hem in den Oceaan geworpen. Het gevolg is, dat Larchmont bij zijn terug komst in het Grand-Hötel er ernstig over denkt, zij het dan ook met een gebroken hart, de zaak op te geven het grootste gedeelte van zijn vermogen te besteden om Jessie haar geld terug te geven en den naam van zijn broeder te redden. ««Neen, ik wil niet!" schreeuwt hij woest. «Ik moet haar opheldering geven! Maar," zucht hij dan, «zij zal mij niet ge- loovenGeen vrouw zou dat doen en ik twijfel er aan, of zelfs een man het zou doen 1" In het hotel worden hem door een bediende twee brieven gebracht, in het Fransch ge schreven door een vrouwenhand, die hij niet kent. Verwonderd opent hij beide zij zijn keurig geschreven en afkomstig van made moiselle Bébé. In den eersten brief verzoekt zij hem, bij haar te komen en de paarlen voor haar mee te brengen. De tweede zingt het zelfde liedje, en daarin vertelt zij tevens, dat zij op de villa Raymond woont, dat zij hem zal vergeven en beminnen ook zonder de paarlen. «Noot!» prevelt hij. «Nooit!» Hij wendt zich om, hoort eenige drukte op straat en ziet het raam uit. Juist gaat er een groote, indruk wekkende begrafenisstoet voorbij, zooals in deze Zuid-Amerikaansche streken de begrafe nissen der katholieke kerk bijna alle zijn. Toch zou op andere tijden zulk een begrafenis niet de minste drukte hebben veroorzaakt, want Panama is gewoon aan een groot aantal sterf gevallen. «Welk belangrijk personage is dat, die daar begraven wordt?« vraagt Harry den bediende. «Hebt u dat nog niet gehoord? Het is de begrafenis van mademoisselle Bébé des Champs Elysées, van den schouwburg. Het zorgelooze, gedachtenlooze schepsel is gaan wonen in de besmette villa Raymond. Vier dagen geleden kreeg zij de gele koorts en is van morgen overleden." De bediende begint bijna te gelooven, dat mr. Larchmont ook de gele koorts krijgt, want hij wordt doodsbleek, waggelt en mompelt: «Groote God! Wanneer de verachting van het reine Amerikaansche meisje niet tusschen haar en mij had gestaan, zou ik de villa Raymond hebben bezocht en misschien ook reeds in de kist liggen.» Den stoet beschouwende, met de brandende kaarsen en het sombere zwart, begint baron Montez te glimlachen en mompelt hij«Het geschenk schijnt de kleine Bébé niet bijster goed te zijn bekomenMaar die Larchmont is mij ontsnapt! Zou dat een voorspelling zijn?» vraagt hij zich zelf af, want hij is bijgeloovig. «Zou hij eindelijk toch de overwinning behalen?» Daardoor schijnt het alsof het sterven van de jonge actrice hem diep heeft getroffen, zoo zelfs, dat Aguilla, die goedhartig en mede lijdend is, hem op den schouder klopt en hem bemoedigend toevoegt: «Arme kerel houd moed! Wij weten.dat gij haar hebt bemind doch nu courage, m o n brave!» (Wordt vervolydj.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1