Plaatselijk Nieuws. Daar heeft de uren en uren onafge broken woest sombere hei nog haar geheimzinnig mystieke bekoring, daar verheffen in de onzalige bosschen nog de knoestige eiken en de zilvergladde beuken stammen hun breedgetakte kronen als fiere woudkoningen omhoog daar zijn de heuvelen en dalen bedekt met een scherm van varens en bosch bessen, daar is de natuur nog onver- minkt, daar heerscht de stilte, alleen afgebroken door vogelenzang. Moge nog lange, lange jaren dit paradijs van Gelderland gespaard blij ven voor den revolutionairen specu lantenbijl en de Veluvre bewaard wor den voor het lot, dat voor de Gooi- sche dreven niet ineer te ontwijken schijnt. IC. De heer G. K. G. van Aakeu is benoemd tot lid der jury bij het eerstdaags te houden groot Internatio naal concours voor Harmonie- en Fanfaregezelschappen te Tilburg Nader vernemen wij dat hij om gezondheidsredenen voor die benoe ming heeft moeten bedanken. Bij het jl. Woensdagavond door de stafmuziek van het 5e in »Arlis" te Amsterdam gegeven concert, werd den heer Van Aaken namens de leden dier vereeniging een reusachtigen krans aangeboden, als bewijs van waardeering van het in het afgeloo- pen seizoen door hem en zijn orkest gesmaakt genot. Wij vernemen dat het water feest in de Bad- en Zweminrichting bij gebrek aan belangstelling niet zal doorgaan. Echt Amersfoortsch hoorden we zeggen. Woensdagavond werd de politie telephonisch naar het station ont boden waar een Duitscher en een Engelschman die blijkbaar bij Bachus te gast waren geweest een kibbel partij hadden ondernomen. Het liep over een geldzaakje. Bij de komst der politie waren de heeren zoo verstandig zich dood kalm te houden. Wij lezen in Het Centrum het volgende over de feestviering van pastoor C. J. Vastert: Onder zeer vele blijken van bolang- stellling vierde de zeereerw. pastoor C. J. Vastert den 15 Augustus zijn zilveren priesterfeest. Reeds vroeg in den morgen wap perde de nationale driekleur van ver schillende huizen. Ten 10 ure werd de zeereerw. jubilaris door een 12 tal bruidjes do schoon versierde kerk bin nengeleid onder het zingen van Ps. «Lretatus sum in his". Het was inder daad in de kei k een feestelijk aanzien. Het priesterkoor was keurig en smaak vol versierd met slingers, planten en bloemen. De plechtige Hoogmis met assisten tie werd door den jubilaris lot geeste lijk en lijdelijk heil van parochianen en herder aan God opgedragen. De jubilaris werd geassisteerd door zijn beide kapelaans de weleervv. heeren J. 11. van Beurden en F. Langedijk als diaken en subdiaken. Cantores waren de weleerw. heeren W. J. M. Grimmelt en J. I. Paardekooper, van de parochie van den 11. Franciscus Xav., terwijl als ceremoniarius de weleerw. heer H Vos fungeerde. Na het Evangelie beklom de jubi laris zelf den kansel en had tot tekst woorden gekozen »Wat zal ik den heer wedergeven voor alles, wat Hij mij geschonken heeft." In eenvoudige en treilende woorden bracht de jubi laris voor al de daden en werken in zijn priesterlijken loopbaan gedurende 25 jaren verricht, lof en eer aan God, aan Wien alle eer en glorie alleen toekomt. God smeekend om nieuwe zegeningen en kracht voor de toekomst in zijn arbeid en zorgen voor het geestelijk heil zijner parochianen, vroeg de herder van zijne gemeentenaren bij zijn moeite en zorgvollen arbeid ook den steun en de kracht hunner gebeden. Op zeer verdienstelijke wijze werd door het zangkoor een nieuwe Mis van J. de Jong uitgevoerd. En met een 4-stemmig »Te Deurn" werd de morgen-plechtigheid besloten. Daarna werd de Cantate «Jubelen wij" van V. Haagh op zeer loffelijke wijze ge zongen. In de pastorie werd de zilveren jubilans opgewacht door de feest- comrnnsF, die den jubilaris op zijn zilveren pi iestei feest het geschenk der parochianen kwam aanbieden; een geschenk n.l. voor de nieuwe k i uiswegstatië.n, waarmede onze kerk, hopen wij, binnen weinig tijds ver- fiaaid mag worden. De feestcomissie kerk- en armhee- ren, besturen van verschillende copo- ratiën, vele parochianen en stadge- nooten kwamen op dien dag den zil veren jubüares hun gelukwensehen aanbieden De zeereerw deken Van Balen, met wien de jubilaris geduiende 12 jaren als kapelaan aan het geestelijk en maatschappelijk heil en welzijn der Zwollenaren mocht arbeiden, kwam op dien dag persoonlijk den jubileeren den priester gelukwensehen. s'Avonds werd nog door de Harmo nie »St. Gregoruis» in den tuin der pas torie eene serenade gebracht. Voorzeker de bede en wensch van allen is, dat pastoor Vastert nog vele jaren in den dienst des Heeren tot heil van velen werkzaam moge blijven. De arrondissementsrechtbank te Utrecht eischte in haar jongste zitting tegen J. de Gr wonend alhier die te Spakenburg een stuk zink van een goot lostrok, dat meenam en aan een koopman te Amersfoort verkocht, 6 maanden Bekl. was niel verschenen. Do voor den rechter- commisaiis afgelegde verklaring, dat hij het lood zou gekocht hebben van 2 onbekende personen, werd door den O. v. J. als het gewone praatje in dergelijke zaken aangemerkt, een uitvlucht, die niets beteekent. Men schlijft ons uil Culemborg Door de benoeming tot Commissaris van Politie te Amersfoort zal de heer A. NijholT, thans Commissaris van Politie te dezer stede binnen korten tijd onze gemeente verlaten. Na in 1884 als volontair bij de Politie te Zwolle werkzaam gesteld te zijn, heeft hij in die gemeente de verschillende rangen van adjuncl inspecteur, inspecteur 2de klasse, lste klasse en Hoofdinspecteur dooi- loopen. In Maait 1894 alhier in functie getreden wist bij zich al spoedig de achting der ingezetenen te verzekeren en was hij steeds bereid een ieder, die zijne hulp noodig had met raad en daad bij te staan. Tien jaren lang stond hij aan 't hoofd van 't Com missariaat van Politie alhier, gedurende welken tijd hij zoowel bij zijne superieu ren als bij zijne inferieuren als een ijverig, nauwgezet en gewild ambte naar bekend stond. Hoewel zijn optreden streng was, ging deze gestrengheid gepaard met stipte rechtvaardigheid en billijkheid. Veel goeds is onder zijn beheer tot stand gekomen, hetgeen zeer zeker mede in het belang was van de ingezetenen onzer gemeente. Culemborg verliest in hem een bekwaam ambtenaar, en wij roepen hem bij zijn vertrek uit deze geineento dan ook gaarne een hartelijk vaarwel toe en hopen dat het hem en zijn gezin steeds goed moge gaan in zijne nieuwe standplaats Amersfoort, welke gemeente wij met haren nieuwen Commissaris geluk kunnen wenschen. Bij gunstig weer zal de Amers- foortsche mnziekvereeniging Zondag a.s. van 3—4uur nam een matinee geven op hel stationsplein. PROGRAMMA 1. Dem. Tionfolger, marsch Foreli 2. Ouverture La Parure, Werkman; 3. La Coquette, valse, Holztzager; 4. Unsere Garde, marsch, Forster; 5 Fantasie La Fille du Régiment, [vessels. 6. Haben sie nicht den kleinen Cohn gesehn, sportmarsch, Kessels: 7. Ouverture Jeanne d'Arc, Komzak; 8. New I.ife, wals, Renaud9 Pot- pouri populaire; 10. Finale. Tot tijdelijk leeraar in Staats wetenschappen bij het middelbaar- onderwijs te Amsterdam is benoemd jhr. mr dr. E. A. van Beresteijn. Voor het examen voor adelborst zijn geslaagd de leerlingen der H B. S. Van Ramshorst en Van Aller, uit Nijkerk, en E. Willemstijn, van hier. Mr. P. J. F. van Voorst Vader heoft aan H. M. ontslag verzocht als Voorzitter der commissie te Amers foort, bedoeld in art. 86-Ongevallen- wet. De WelEerw. Heer A. A. van Loo, j.l. Maandag door Z. D 11 den Aartsbisschop van Utrecht tol priester gewijd, heeft Donderdagmorgen te tien uur in de kei k van den II. Franciscus Xaverius plechtig zijn le H. Mis op gedragen, geassisteerd door den wel eervv. heer kapelaan B. M Brom uit Zwlle, als presbyter assislens, den welt cru. heer J. II. Alfrink, kapelaan te Hilversum, en G. A. F. Gowthorpe, kapelaan te Lntte en Slagharen als diaken en subdiaken, den weleerw. heer van de Paverl als cermoniarus en de weleerw. heeren W. J M. Grim melt en J. L. Paardekooper alscantores. De feestpredikatie werd gehouden door den weleerw. heer pastoor M. Berk. liet zangkoor voerde een driestemmige mis voor gemengd koor en de cantate van J. Haagh «Hulde aan het priester schap". De talud, die naar het station voert, zal eindelijk van een hek wor den voorzien. De aanbesteding van de levering en plaatsing zul voor lekeriing van den Staat der Nederlanden eeilang plaats hebben. Eveneens voor rekening van den Staat der Nederlanden zal worden aanbesteed het maken van twe6 per rons aan «De Kleine Koppel" eene draaischijf en eene rioleering te samen begroot op f 30.200. Van gewoonlijk welingelichte zijde vernamen wij dat de daar te vestigen balie ook zal worden in gebruik ge nomen door de II. IJ. S. M. 't Zou een groot voordeel voor het reizend publiek zijn. Van zeer vertrouwbare zijde wordt ons medegedeeld, dat een ondernemend man het voornemen heeft opgevat, om, indien de aan hangige bouwverordening aangeno men mocht worden zooals ze daar ligt, een «Handleiding voor de Amers- foortsche architect en bouwonderne mer" uit te geven, zulks met het oog op de vele technische, voor technici onbegrijpelijke, voorschiiften. Onze zegsman wist niet of zulks op aanstichting van hoogerhand ge schiedde. Een kind dat gisterenmiddag ongeveer vier uur aan de Utrechtsche poortsbrug is aangereden werd in het politie bureau opgenomen en later daar door de moeder afgehaald. De kleine had zich niet ernstig bezeerd. Aan den Hoogen weg kampeeren op het oogenblik een groot aantal zigeuners in een zestal wagens gehuis vest. Na afloop der paardenmarkt zullen zij door de politie uit de gemeente worden geleid. De le prijs in het groot spring concours te 's Ilerlogenbosch (zilveren sigarettendoos en zilveren lucifersdoos in éiui en f300.—werd behaald rloor luit. D Couvée alhier met «Darling". De prijs, uitgeloofd door II M. de Kontngm werd door Hare Majesteit per soonlijk den winnaar ter hand gesteld. In liet concours «saut couplés" werd de eerste prijs (f 110.—gewonnen door de luitenants Maris en Couvée met «The Rival" en «Darling". Luit. van Manen won met »Fred" den 4en prijs in het concours voor het schoonst en best gaand rijpaard. Ook andere Midilenstandsver- eenigingen volgen nu het Almeloo- sclie voorbeeld en gaart de H. IJ. S. M. boycotten. De vereeniging «De Algemeene Bur gerkring" te Oldenzaal, heeft aan de directie der II. IJ. S. M. de volgende motie, door de vereeniging met alge meene stemmen aangenomen, toege zonden »De «Algemeene Burgerkring," te Oldenzaal, vergadert in het hotel «De Kroon," naar aanleiding van het oprichten van een Centrale Coöpera tieve Verbruiksvereeniging onder de ambtenaren der H. IJ. S. M., welke vereeniging groote schade berokkent aan de neringdoenden, die weleer die ambtenaren onder hun clientèle telden, «gehoord hierover gevoerde bespre kingen, besluit: «in samenwerking met andere ver- eenigingen, welke de belangen der neringdoenden behartigen, ten krach tigste te ageeren tegen genoemde ver eeniging »lo door er bij de directie der H. IJ. S. M. op aan te dringen, dat zij deze vereeniging eiken steun ont- zegge: 2o. door (indien de onder lo. ge noemde poging mocht mislukken) te trachten het goederenvervoer op de lijnen der H. IJ. S. M. zooveel moge lijk te beperken en het vervoer op de de lijnen der S. S. te bevorderen. Een verstoorde begrafenis. Terwijl alhier aan 'de Soesterweg voor een begrafenis alles in gereed heid was gebracht, eu de lijkstoet al voor de woning plaats had geno men, kwam het bericht dat deze niet door zou gaan. Het stoffelijk over schot werd den volgenden dag per spoor vervoerd om in een andere plaats te worden ter aarde besteld. Bouwverordening. In de gisterenavond gehouden ver gadering van bouwondernemers ter verdere bespreking der Bouwverorde ning, waren een dertigtal belangheb benden aanwezig, benevens een raads lid de heer Oosterveen. De vergadering werd wederom geleid door den heer J. R. van 't Hoff. Ook in deze vergadering mocht het niet gelukken de verordening tot het einde te bespreken. Met de algemeene bepalingen, waar van wij in het vorig nummer verslag gaven is nu besproken tot hoofdstuk II: de voorschriften bij het oprichten van gebouwen. De vergadering was van oordeel dat in hoofdstuk II de volgende wijzigingen noodzakelijk zijn In art. 12 in de alinea Liggen de wederzijds belendende gebouwen of afscheidingen in de ver schillende rooilijn, dan geldt hel ver- lengde van de rooilijn van het meest achterivaarls gelegen gebouw of af scheiding. Het gecursiveerde, hetwelk onbillijk zou zijn, te vervangen door een ook minder vage bepalingen, bijv. door de rooilijn vast te stellen voor elke straat op een minimum afstand van uit het midden der straat op te geven. In art 15 luidend Nieuwe straten moeten eene breedte van ten minste 42 Meter hebben, de minimum breedte te bepalen op 8 a 10 M. De volgende alinea van art. 26: «Daken met pannen gedekt, mogen niel steller dan onder een hoek van OOo op den horizon worden samen gesteld" vei vallen. Ieder bouwkundige kan zelf de male van steilte beoordeelen. En hoe zou 't moeten met gebroken kappen,waarvan een hoek van 60° gra den zeker een overdreven eisch is. Over art. 32 luidend «Het is verboden, in woningen trappen te maken, die niet eene minimum breedte hebben a. van 0.75 Meter wanneer zij bestaan uit ééue verdieping; b. van 0 85 Mèter wan neer zij bestaan uit twee of meer verdiepingen c. van 0.90 Meter wan neer de trap topgang geeft tot één woning; d. van 1 10 Meter wanneer de trap toegang geeft tot meer dan een woning. Alle trappen en trapgaten moeten van leuningen voorzien zijn. De aan trede der trap zonder het wel moet minstens 0 15 c.M. en de optrede hoogstens 0 20 c.M. bedragen. Alle trappen, toegang gevende tot woningen moeten van steenen zijmu ren voorzien zijn. Voor trappen in gebouwen niet tot woning bestemd, kunnen door Bur gemeester en Wethouders nadere eischen worden gesteld" waren de gevoelens zeer verdeeld. Sommigen achten de bepalingen te scherp, anderen keurden ze goed, vooral met het oog op het algemeen belang. Bij art. 34 vond men don eisch dat de valpijpen niet anders dan van lood of ijzer mogen zijn te streng. Indien zij water- en luchtdicht zijn moet men den bouwers overigens vrijlaten. Natuurlijk mogen geen houten kokers worden toegestaan. Art. 35 bracht heel wat tongen in beweging. Het luidt: Art. 35. Indien voor de privaten het tonnenstelsel niet wordt toege past, moet voor de verzameling van faecaliën eene volkomen waterdichte leiding en een steenen of ijzeren waterdichte privaatput met voldoende slankafsluiting gemaakt worden op eene ter beoordeeling van Burge meester en Wethouders geschikte en voor de lediging gemakkelijk te bereiken plaats en op eene door Burgemeester en Wethouders te be palen inhoudsgroole. Men wenschte dat hier een mini mum inhoudsgrootte werd gesteld, desnoods met bijvoeging eener alinea zóó, dat het gecursiveerde gedeelte zou luiden «inhoudsgrootte van 1 M'. of zooveel minder als door B. en W. zal worden toegestaan. Bij dit punt had nog eene van 't eigenlijke onderwerp afwijkende discussie plaats, die wij aan 't slot zullen releveeren. Art. 36 is het kardinale artikel waartegen het felst geopponeerd wordt. Bij de samenstelling aldus de voorzitter dezer verordening heeft men de Utrechtsche als voorbeeld gekozen Men heeft uit die Utrechtsche verordening genomen wat voor onze gemeente niet goed is, en er niet uit overgenomen wat juist goed zou zijn. Ondanks de oppositie van den heer L. van Achterberg die alinea 3 wenscht te behouden wordt, door de vergade ring deze alinea onuitvoerbaar geacht. Zij luidt: c in de privaat een verlaat of ge legenheid tot overstorting aan te brengen Bij doorvoering van dit artikel zou wekelijks alleen uit de closetinrich tingen 300 M'. facalien moeten ver voerd worden. In alinea e. wenscht men inplaats van woninghuis te lezen, wat wel de bedoeling zal zijn, zoodat die alinea zou luiden. e. een privaatput in te richten om te dienen ten behoeve van meer dan een huis. Ook worden bij dit artikel nog eenige opmerkingen gemaakt van technischen aard, benevens weer de algemeene opmerkingen van vaagheid. Omtrent de beschikbaarheid van drinkwater, art. 38, luidende: «Het is verboden, een gebouw tot woning in te richten of te bestemmen zonder het te voorzien van lo. een pomp of een ander middel van watervoorziening in staat om goed drinkwater in voldoende mate te leveren 2o. eene waterdichte loozing voor huis- en hemelwater in rechtstreek- sche verbinding met een Gemeente riool, een zinkput of met een open baar water, tenzij voor het hemelwa ter een regenput aanwezig zij. Burgemeester en Wethouders kun nen bij schriftelijke vergunning toe staan, dat twee of meer aaneenge- bouwde woningen slechts van een gemeenschappelijke pomp, of ander middel van deugdelijk drinkwateraan- voer zullen voorzien zijn. Geen zinkput mag zich op minder dan 5 Meter afstand bevinden van een welput." wordt de opmerking ge maakt dat het wenschelijk is, dat in alinea 2o. shemelwater" vervalle. Ook wenscht men een maximum aantal woningen voor ééne pomp vast gesteld te zien. De gemeente geeft zelf het voor beeld van 12 woningen met ééne pomp, in de woningen van de vereeniging tot verbetering der woningen, waar over zij voogdij uitoefent. Er wordt gewezen op de woningen eener coöpe ratie waar iedere woning aan de waterleiding is aangesloten. De heer Van 't Iloll zegt dat wo ningen eener coöperatie niet als voor beeld kunnen worden gesteld, daar de ondernemers zich dan met een winst van 3 a 3'/i°/o ruimschoots te vreden stellen. Een coöperatie kan veel goedkooper bouwen, spr. is tegen alle coöperatie. Ook wordt nog opgemerkt dat een zinkput waai bij het gevaar van ver ontreiniging veel grooter is dan bij een beerput op 5 M. afstand van een welput mag worden aangelegd, ter wijl een beerput op 7 Meier moet komen te liggen. Er zijn echter wel meer inkonsequenties geconstateerd. Bij art. 41 luidend: «Het is ver boden: a. een gebouw met riet of licht brandbare stoffen te dekken; b. op een bestaand gebouw zoodanige dekking te herstellen c. daken, met pannen gedekt, te onderschieten met riet of stroo. Voor boerderijen en in gevallen, waarin geen bijzonder brandgevaar bestaat, kan van de bepalingen van dit artikel door Burgemeester en Wet houders ontheffing worden verleend," wenscht men dit gecursiveerde te ver vangen door «stroo te dekken", om mastiek als dakbedekking to kunnen blijven gebruiken. Art. 42 wenscht men anders gere digeerd, daar het nu onduidelijk is. Met het denkbeeld dat er in ligt kan men zich vereenigen. In art. 45 luidend«Het is verboden, houten kokers of kappen op de schoor steenpijpen of rookgeleidingen aan te brengen of le herstellen" wil men het gecursiveerde vervangen zien door «te hebben". De discussie over hoofdstuk II afdee- ling VII (art. 48 toten met 51) willen wij onze lezers als geheel van tech nische aard besparen, temeer daar de heeren technici zelf er niet uit wijs kunnen worden. O a. werd besloten aan B. en W. om een geheel nieuw art. 48 te vragen daar het zoo onduide lijk en onmogelijk is dat niemand er

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2