NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. ZUINIGHEID. BUITENLAND. BINNENLAND. BARON MONTEZ No. 73. Zaterdag 10 September 1904. üne-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Laugestraat 77. Telcplioouno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Zuinigheid en vlijt bouwt huizen als kasteelen. Sparen doet garen. Jonge verkwisters, oude bedelaais. Wie alles koopt wat hij niet behoeft, moet dra verkoopen wat hij wel behoelt. Wie het kleine niet eert, is het groote niet weerd. Het is gemakkelijker twee schoorsteenen te bouwen dan eén ervan te laten rooken. Een appeltje voor den dorst. Uit deze en nog tal van spreek woorden blijkt, hoezeer de deugd der zuinigheid door de vaderen op prijs werd gesteld. Verdient die deugd len allen tijde aanbeveling, vooral in onzen tijd nu het leven zoo duur wordt, hooger eischen gesteld worden en de concur rentie den strijd om liet bestaan zoo veel moeielijker maakt. Zuinigheid moet niet verward worden met gierigheid. Gierigheid, die maar bij elkaar schraapt en angstvallig bij elkaar houdt, die niets voor een adder over heelt en in het bezit alleen genol vindt, het is een treurige ondeugd die niet zuinigheid niets te maken heeft. Zooals de meeste deugden tusschen tw ee ondeugden inliggen, houdt zuinig heid het midden tusschen gierigheid en verkwisting. Zij is dat gezond overleg, dat ons noopt niets te laten verloren gaan, en met de minst mogelijke middelen het meeste te bereiken. Zij duldt niet dat iets verwaarloosd, vermorst of ver bruikt wordt waar het niet noodig is, al is 'teen lucifer of iets van nog zoo geringe waarde. Een zuinig mensch openbaart dat kostelijk overleg in alles en overal. Hij is zuinig op zijn geld, maar ook op zijn tijd, hij verkwist zijn uren en minuten evenmin als zijn geld of goed. Hij is zuinig met zijn gezondheid, met zijn spreken, met zijne beloften, kortom met alles wat hem of anderen toe behoort. Zuinigheid weeit armoede. In gezel schap van den luiaard kan de ver kwister tot de mieren gaan en loeren hoe in den zomer hel brood bereid en in den oogsttijd de spijs vergaderd moet worden. De bijen verzamelen in den zomer opdat zij des winters niet omkomen van gebrek. De veldmuis zelfs zorgt voor wintervoorraad. En de mensch is vaak minder bedachtzaam dan die redelooze diertjes. De Perzen hebben een spreekwoord, dat luidt: Wie bij dag licht aansteekt, moet 's nachts in heb donker zitten. Wie kent ze niet, aan wie dat woord bewaarheid is, die in dagen van voor spoed de waarde van het geld niet kennen, alles volop moesten genieten, alle lusten moesten bevredigen, en later danig in bet nauw zaten Wie zuinig is wei kt mee aan den opbouw van zijn welvaart. Er zijn rijke mensclien, die klein en zuinig begonnen zijn, die zich met liet aller- noodigste tevreden stelden, al het over bodige zich ontzeiden en door zuinig heid het ver hebben gebracht. Nooit zouden zij de mannen van aanzien en invloed geworden zijn, wanneer zij zicli niet eerst bekrompen hadden en het mie loiing naar de nering zetten" zóó hadden verslaan dat de inkomsten door de uitgaven geheel werden verslonden. Franklin, het voorbeeld van ai beid- zaamheid en stiptheid was mede een toonbeeld van zuinigheid. Toen hij reeds in goeden doen was gekomen leefde hij sober en eenvoudig als te voren. Als middel om vooi uit te komen ried hij aan »Geef altijd iets minder uit dan gij verdiend hebt dan zal uw zak spoedig gaan uitzetten en nooit over buikpijn klagen." »I)e oogen van anderen," zegt bij, »zijn het eigenlijk die ons te gronde richten. Waren alle menschen, behalve ik zelf, blind, dan zou ik noch zoovele fraaie kleederen, nocli zoo'n mooi huis, noch zulke prachtige meubelen noodig hebben." Juist, de mode en «watde menschen er wel van zullen zeggen" doen velen leven boven hun stand. Ziet eens hoevelen een te dure woning huren, niet alleen voor eigen gemak, maar om beter te kunnen ontvangen. En wie heeft er tegenwoordig geen salon, welke dame niet haar jour" orn haar moois ten toon te stellen voor de rondloerende vriendinnen. Dat stand ophouden en willen meedoen kost dik wijls meer gold dan beschikbaar is. Wie van den zomer niet een paar weken naar liet buitenland is geweest, wie niet thuis is in de vermakelijkheden welke de groote steden aanbieden, wie niet kan meepraten over de nieuwste opeia, ovei de tafel in palace-hotel enz., hij is immers niet up to date, te droog en te antiek. Zoo olïeren velen in liet naapen van anderen, in het jagen naar genot hun maatschappelijke welvaart open nog zooveel daarbij. Er zou minder armoede, er zou meer welvaart zijn, als wat meer zuinigheid werd betracht. Franklin heeft berekend, dal hon derdduizend gezinnen in Paiijs, die 's avonds waskaarsen gebruikten, als zij tusschen 20 Maart en 20 Sep tember vroeger naar bed gingen en vroeger opstonden, wel 48 millioen gulden zouden besparen Dereken op uw beurt eens hoeveel de onthouding van geheel onnoodige en wellicht onmatige genietingen u zou besparen, hoeveel bijv. het opgeven van één borreltje of van twee sigaren per dag u in een jaar rijker maakt. In een armhuis was een man die er zich op beroemde, dal hij gedu rende zestig jaren dertig cent per dag voor drank had uitgegeven, maar nooit dronken was geweest. Een heer dit hoorende ging eens uitrekenen hoeveel dat rento op rente in zestig jaar bedroeg, en hij vond dat het zeven-en-dertig duizend gulden was. Groot was de verbazing van den ouden man, toen hij vernam over welk kapitaal hij had kunnen be schikken wanneer hij eenig idee van zuinigheid en sparen had gehad. In plaats van in een armhuis had hij zijn leven kunnen eindigen in een aangename woning, in een eigen tehuis en zonder bekrompenheid. Dergelijke voorbeelden zijn er meer. Ook zouden wij aanzienlijke kooplie den kunnen noemen die inet een zeer klein kapitaal zijn begonnen en door zuinigheid groot zijn geworden. Wij willen echter besluiten mot aan te geven, dat ieder de kunst van zui nigheid kan leeren door acht te geven op de waarde van het kleine en in alles op de kleinljes te passen. Zuinigheid is ten nauwste verwant aan de matigheid, beide zuslerdeugden zijn vruchten der zelfbeheerscliing en deze weder heeft »de eerbied voor zichzelven" ten grondslag. Sedert eenige dagen is een nieuwe postweg tusschen Zwitserland en Italië geopend, nl. over den Groo- ten St. Bernard, liet bekende nllospiz" op den bergpas, bijna 2500 meter boven de zee gelegen en beroemd door zijn hulpvaardige monniken en hun honden, was met Mai tigny reeds lang over Sembrancher, Orsières en St. Pierre door een lijweg verbonden. Maar aan den zuidkant (Italië) kon den de lijluigen uit het dal van Aosta niet verder komen dan tot St. Remy, van waar men dan langs een steil bergpad in 2 uur de pashoogte kon bereiken. Thans is echter de rijweg tot daar doorgetrokken en aldus een nieuwe veikeersweg, westelijk tus schen beide landen vei kregen De pas is beroemd in de geschiedenis door de taliijke legers die er over naar Italië zijn getrokken de Longo- barden, de Franken (Karei de Groote). de Düitscbers (Barbarossa) en in Mei 1800 de Fransclien onder Napoleon Bonaparte De Vereenigde Staten en Panniua. Na langduiige onderhandelingen tus schen de Vereenigde Staten en Panama is thans de grens vastgesteld van hel pachtgebied waarde Vereenigde Staten gezag zullen uitoefenen. De grenzen isme. volgen ter weerszijden de krommingen van het kanaal-iracé, maar de sleden Colon en Panama zijn ervan uitgezon derd. Niet ver van de stad Panama wordt echter een nieuwe gemeente gevormd, waar het hoofdkwartier ten behoeve der kanaalwerken gevestigd zal worden; de nieuwe stad zal Ancon heeten, en zal vermoedelijk de stad Panama overvleugelen. De eilanden in de golf van Panama zullen door de Unie gebruikt worden als maritieme stalions. Keizer Wilhelm, de veelzijdige, heeft een ontwerp-teekenirig voltooid vooreen hei inneringsmedaille,bestemd voor de bloedverwanten der door de Herero's gedoode soldaten. De Pelil Bleudie nu letterlijk ner gens eerbied voor heeft, voegt aan dit beiiclit toe: nAls ze nu niet te vreden zijn I Bij de manoeuvres te Essex is iets gebeurd, dat doet denken aan de geestige plaatjes in de Flieyende over ouwerwetsche legermaiioeuvres. Zevenhonderd paarden ontsnapten en renden in woeste vaart door de tenten, 't Geval was anders minder humoris tisch dan op bedoelde plaatjes: de dieren richtten groote verwoesting aan en verwondden eenige soldaten. In Amerika vreest men ter gele genheid van de manoeuvres voor groote botsingen tusschen de blanke en de zwarte soldaten en officieren. De blan ken willen denegeroflicieren nii-tgioe- ten en eischen (lat de zwarten in alle opzichten b\j hen worden achterge steld. 29 en 30 October wordt te Am sterdam het aangekondigd congres ge houden ter bespreking van het verband tusschen maatschappelijke toestanden der arbeidende klasse en het alcohol- DOOR ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 91) Den dokter fluistert zij toe: »Het is een kabel-telegram zal ik? mag ik?» »Nog niet,» antwoordt de man der weten schap, »Doch misschien morgen wanneer alles goed gaat. Hij is bijna beter dank zij zijn goede oppasseres.» »Dank zij zijn goeden dokter,» antwoordt Louise, met een blosje van geluk op de wangen, en innig gelukkig gevoelt zij zich, wanneer zij zich naar haar kantoor begeeft, waar zij een groote hoeveelheid werk haar lessenaar vindt. Het is grootendeels gewoon werk, waarvoor geen dictaat noodig is, doch enkele aanteekenin- gen voldoende zijn. Zij begint aan dit werk, want Aguilla, die juist binnenkomt, deelt haar mede, dat hij naar Parijs heeft getelegrafeerd, dat hij omtrent hetgeen gisteren gesproken is, nog niets naders weet te zeggen en dat hij eerst antwoord moet hebben. Daarna gaat hij heen, als wilde hij tooneelen als van den vorigen dag ontvluchten. Het meisje brengt des middags nog een uur door aan het bed van Harry Larchmont, komt laat in den namiddag terug om haar brieven af te maken en zit nog aan haar typewriter, als alle andere bedienden reeds zijn heenge gaan. Er is niemand meer in het gebouw. De laatste brief is geëindigd en zij zal op staan om naar huis te gaan; plotseling wordt de deur geopend en hoort zij een heesche stem, heesch door het vele drinken van aquardiente, heesch van woede. Zij geeft een gilhaar hart jaagt van angst, want zij, Louise Minturn, bevindt zich geheel alleen van aangezicht tot aangezicht tegenover Domingo, den moordenaar van Alice Ripley en haar man. Zijn oogen fonkelenzijn borst is gedeelte lijk naakt, daar hij den doek uit woede of dronkenschap heeft stukgetrokken. Zij wil vluchten, doch hij sluit de deur, draait haar op slot, steekt den sleutel in den zak en schreeuwt: »Lefort, de hongerlijder, die zit te huilen om zijn geld, zegt, dat ook het mijne is verdwenen! De vrek huilt! De zee- roover doodt!» Een onheilspellende gloed ligt er in zijn met bloed doorloopen oogen. »Gij zijt degene, die kunt schrijven met de tooverdoosfluistert hij. »Gij schrijft alle woorden op?» »Ja!» hijgt het meisje. "Schrijf op dan, dat ik, Domingo van Porto Bello, dien schurk van een Montez, die mij geld heeft ontstolen, en mijzelf kan doen op hangen. Het meisje ziet hem met bleek gelaat en bevenden handen aan. "Schrijft op!» schreeuwt hij. «Schrijf op, of ik dood je! Schrijf op, de geschiedenis van de blanke vrouw met de paarlen!» Louise zinkt neer in haar stoel; sidderend voldoet zij aan het bevel en schrijft de ge schiedenis op van den ex-zeeroover, die haar onder vloeken en razen wordt verteld. »Gij kent mij, Domingo van Porto Bello?» »Jja I» «Schrijf op dan! Gij kent Fernando Gomez Montez, ezeldrijversjongen van Cruses, die zich baron noemt?» »Ja I» «Schrijf op dan Herinnert gij u den nacht van '56, toen wij hen hier doodden vrouwen en kinderen allen!» »Mijn Hemel «Schrijf het op! Gij kent den Califomiër gij kent Senor Georgio Ripley de blanke dame de dame met de paarlen »Ja!» "Schrijf het op, hoe wij den man doodden en het goud en de vrouw hebben gestolen Dat Montez mij weinig goud gaf en zelf veel hield! Schrijf op, hoe wij dien nacht den man bij de haaien hebben gegooid." "Mijn God!» gilt het meisje. «Schrijf het op! schrijf het op, hoe wij de mooie vrouw naar de bergen hebben gedragen, langs het pad van Gargona, naar de toppen der Cordillera's, over het oude pad van Porto Bello, waar de muilezel struikelde, doch ik vast voorwaarts stapte. Hoe de apen schreeuwden en de jaguars jankten, toen wij in den donkeren nacht voorbij de boomen gii genhoe het maaulicht scheen tusschen de bladeren en takken der palmboomen. Hoe de dag aanbrak boven ons de vogels en de zonneschijn, rondom ons wezens, die de duisternis liefhebben. En de dame die haar bewijstzijn herkreeg be gon te schreeuwen en wij namen haar mede naar de hut bij de rivier, waar zij worstelde en riep om haar echtgenoot. Mia mad re! Wat schreeuwt zij! Zij schreeuwde zooals de vrouwen schreeuwden op het schip der zee- roovers, wanneer haar echtgenooten aan den galg bengelden of voor haar oogen werden doodgeschoten. Dat zeg ik u, Domingo! Schrijf het op! U'urdl vervolyd/.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1