Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. keerde eerst te ruim half Iwee naar het paleis terug. De Prins was in de generaals uniform, de Koningin in een zalm kleurig toilet. In het N. Brab. dorp Leur werd Vrijdag feest gevierd. Daar werd nl. het standbeeld onthuld van Adriaan van Bergen, de man, die indertijd een rol van beleekenis heeft gespeeld in de verrassing van Breda door het turfschip. En daar voor was 'l feest in zijn geboorteplaats. In drommen waren de menschen van uit den omtrek gekomen. liet zandsteenen standbeeld is ver vaardigd door Bart van Hove en geplaatst op een arduinen voetstuk. Het heeft een hoogte van 3'/i M. en stelt den schipper voor met de hand aan het roer. Aan de voorzijden staat een opdracht: «Van het dankbare nageslacht"; aan den rechterkant wordt het feit vermeld van de inne ming door het turfschip, terwijl aan de achter- en linkerzijde eveneens opschriften staan. Onder liet voei- siuk is een ooi koude ingemetseld, waarin ook melding wordt gemaakt van de giften van de Voistelijke per sonen, de ministers Kuyper en Bergan- sius e a. Om ongeveer 2 uur werd in tegen woordigheid van jhr. M. A Snoeck van Hintham, kamerheer in buiten- gewonen dienst van H. M. de Koningin, die de Vorstin bij deze plechtigheid vertegenwoordigde, in een feestlokaal door do verschillende commissiën een vergadering gehouden, waai in de heer S J. C. Heerma van Voss, voorzitter van liet uitvoerend comité, een toe spraak hield, der Koningin dank be tuigende voor het bewijs van belang stelling, ook nu weer gegeven, en op H. M. een dronk instellend. Daarna vertrok men naar het feest terrein, waar de heer J. B Meerkerk uit Sappemcer dc feestrede uitsprak. Spr. ging tie oorzaak van dit feest na en trad in liistorischebeschouvvingen, waarbij hij gelegenheid kreeg den moed van den tuifschipper Van Bergen te prijzen; Na in bijzonderheden de dap pere xlaad van dezen te hebben be schreven, eindigde spr. het eerste deel van zijn rede, waarna de ver tegenwoordiger van Mare Majesteit tot de onthulling overging. Breda's Man nenkoor zong hierbij Holland's Glorie van Richard Hol. De beer Meerkerk vervolgde daarna zijn toespraak. Aan 't eind daarvan werd het mo nument overgedragen aan 't gemeente bestuur door den heer Heerma van Voss, waarop de burgemeester van Leur, de lieer Van Glabbeek, het stand beeld in dank namens de inwoners aanvaardde. Breda's Mannenkoor zong daarna nog cenige liederen, terwijl later op den dag volksspelen niet muziek en illuminatie volgden. Zondagmiddag heeft H. M. de Koningin-Moeder op Soesldijk een diner gegeven waarop o a. genoodigd was de gouverneur van Curasao. -Naar de N. R. Cl. verneemt, zal de Koninklijke familie na haat bezoek aan Amsterdam en de Residen tie naar Mecklenburg gaan en in lie; begin van November op Hel Loo terugkeeren. Opening der Siaten-Gciieraal. De »St-Ct." 214 bevat het ge wone programma voor de opening der Staten-Generaal te 's-Graveuhage op Dinsdag 20 Sept. e. k. Des mid dags te twaalf uur zullen de leden der Staten-Generaal zicli begeven naar de Ridderzaal op het Binnenhof, en in vereenigde vergadering te zamen koenen, onder leiding van den door II. M. de Koningin benoemden voor zitter van de Eerste Kamer. De Kon. stoet zal naar de Staten- Generaal rijden door liet Noordeinde, door de Hoogstraat, door de Graven straat, over bet Buitenhof, naar het Binnenhof, en teruggaan \an het Binnenhof, over den Korten Vijver berg, over den Langen Vijverberg, over de Plaats, door liet Noordeinde, naar het Paleis. Itlonument voor gen. Van der Ilcydcn. Het geld voor het monument voor generaal Karei van der Heyden, nabij Arnhem op te richten, is bijeen. In do aanstaande vergadering van den Arnliemschen gemeenteraad komt aan de orde een adres van de com missie betredende plaatsing van het monument op den Berken heuvel en overdracht ervan aan de gemeente. Volksweerbaarheid. Zooals men weet, zullen binnen kort de schutterijen ophouden te be staan en vervangen worden door de «Landweer". Daar deze laatste on derhouden zal worden door het Rijk, zullen de verschillende gemeenten, die thans haar schuttel ij moeten be kostigen een uitgaaf besparen. Een groot aantal weerbaarheids- schiet-, scherm- en gymnastiekver- eenigingen te Haarlem hebben nu het plan opgevat om van deze omstandig heden partij te trekken. Zij zullen zich binnenkort met een adres tot den Raad hunner gemeente wenden met verzoek om aan hen een gedeelte van dit dan bespaarde geld toe te kennon als subsidie voor hunne oefe ningen, die, evenals die der schut terij, zullen strekken tot de verhoo ging van stads-en landsweerbaarheid, zoodat de gelden h. i. voor vrijwel hetzelfde doel bestemd zijn. Wijziging der I.. O.-wet. Volksonderwijs roept alle vrienden van liet openbaar lager onderwijs te wapen tegen de voorgestelde wijzi ging der L. O - Wet. Het orgaan van dezen bond ziet in het ontwei p «niets anders dan een teruggang op den weg, dien wij ter rustige ont wikkeling na de pacificatie in '89 in het belang van land en volk voor ons volksonderwijs meenden te zien inslaan. Erger nog, wij oordeelcn de door minister Kuyper der Kamer voorgelegde wijzigingen een aanslag op die ontwikkeling in die mate, dat alle vooruitstrevende!! m den lande tot duren plicht hebben, alles in het werk te stellen, om de treurige ge volgen van dien aanslag, nu deze zeker niet kan worden verijdeld, zoo voel mogelijk te verzachten." Vrijdenkers. Op de Zondag te Utrecht gehouden vergadering, bijgewoond door afge vaardigden van tien verschillende viij- denkers-vereenigingen en groepen uit het land en waarop van nog vier vereenigingen sympathiebetuigingen waren ingekomen, is met aigemeene stemmen besloten pogingen in 't werk te stellen tot bet stichten eener fede ratie van alle vereenigingen, die, uit sluitend of naast andere doeleinden, de vrije gedachte willen bevorderen. In den loop van dit jaar zal eene nieuwe bijeenkomst worden belegd tot vaststelling der statuten voor de federatie. Fricsch vee naar Zuid-Afrika. Do «Leeuw. Ct." herinnert aan het geschenk in vee, dat indertijd van uit de provinciën Friesland en Noord en Zuid-Holland den Boeren in Zuid- Afrika is aangeboden. Thans is door Generaal Botha een flinke bestelling Nederlandsch vee gedaan, welke verdeeld is over de genoemde drie provinciën. In Friesland zijn 30 hokkelingen en 2stierengel;ocht. Gisteien werd de aankoop over Vlis- singen naar Zuid-Afrika verzonden. Voor de acte L. O. Duitscli slaagde te 's Gravenhage de heer J. 13. Dekker onderwijzer alhier: de acte Fransch werd behaald door mej. M. II. F. II. van de Loo. In de aandeelhoudersvergadering van de Naamlooze Vennootschap, «Volkshuisvesting" zijn met aigemeene stemmen tot bestuursleden gekozen de heeren J. C. van der Meer, 11. C. van Dam, II. Stolp en F. M. van Veen. De 2e luitenant der cavalerie Ü.-I. leger W. Storm van Leeuwen, heeft detacheering verzocht bij het eskadron ordonnansen. Reeds worden 3 carididaten ge noemd voor de vacature in den Ge meenteraad n.l. de heeren L). Gerritsen, van liberalen zijde, H. Kroes door de katholieken en J. R. van 't Hof van anti revolutionaire zijde. De beide Amersfoortschevoetbal- vereenigingen hebben Zaterdag een nieuw Bestuur gekregen. Het bestuur van de A. F. C. «Quick" wordt gevormd door de heeren H. J. Rolandus Hagedoorn. Voorzitter; J. M. J. Borgerholl Mulder, Ie Secre taris, P. Smit, 2e Secretaris; P. van der Eist, Penningmeester, T. van Daal, ie Captain; J. Tjassens Keizer, 2e Captain. Dat van de A. V. V. »U. D. I." is samengesteld uit de heeren: C. A. Rieber, Voorzitter; Förster, Penning- meesier-2e Voorzitter; Cankrien, ie SecretarisCoenen, 2e Secretaris Van Dorssen, Ie Captain; Den Tex Boridt, 2e Captain; Bouscholte, le Commissaris materieel; De Bniyn, 2e Commissaris materieel. Den heer W. II. van Helsdiugen, sedert de oprichting van »U. D. I." Bestuurslid, werd bij zijn vertrek uit de Gemeente het Eere-lidrnaatschap aangeboden H. M. de Koningin-Moeder bracht gisterenmiddag omstreeks vier unt een bezoek aan liet museum «Flehite". tl. M. werd ontvangen door den voorzitter der oudheidkundige ver- eeniging «Flehite", overste O. G. H. Heldring met veel belangstelling nam H M. de vele belangrijke voorwerpen tot de oudheidkundige verzameling beboorende, op. Aan 11. M. werd een bloemstuk aangeboden. Wij vernemen dat dr. Herman Gorter hier eerstdaags een spreekbeurt komt vervullen De houten urinoir op de Groen mat kt is verplaatst naar het Havik. Een uitstekenden maatregel De Groen markt heeft tin loeit nog een in: ichting bij do oude Waag, en die weinig sier lijke bonten gelegenheid was menige groenboer niet alleen een sta in den weg maar fig. gesproken, ook een doorn in 't oog. In de plaats van den heerS. M. van Beek is benoemd tot ouder keurmeester van vee en vleesch de lieer J. J. Vermejj. De afdeeeling Amersfoort van bet «Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" zal 23 September bij de Waag, aan hel Smallepad, een keuring van vrouwelijk fokvee (runderen) houden. De vereeniging «Handel en Nijverheid" Vergadert hedenavond in het hotel «De Zwaan" 's avonds 8 uur ptecies. Punten van behandeling 1. Ballotage. 2. Ing'ekomen stukken. 3 Mededeeling. Het Amersf. Daybl. van Dins dagavond vermeldde: «Zaterdagmiddag sloeg alhier een paard op hol, rende de Krommestraat in en liep in zijn vaart togen de uitgebouwde winkelkast van den bakker Koning, die gedeeltelijk ver brijzeld weid." Wij verwonderden er ons sterk over, dat de mare van zulk een droevig ongeluk ons via het A D. moest be reiken. Tot getusielling onzer lezers, en in 't bizonder van den heer Koning zelf kunnen wij mededeelen dat hel veibrijzelde voorwerp niet den bakket Koning, doelt de ruil der winkelkast bleek te zijn. In de feestelijk versierde zaal van A. R. K. V. werd gisteren de Centrale Raadsvergadering van Sobriëtas" gehouden welke vergade ring door een 200-tal leden uit alle oorden des lands werd bijgewoond. De voorzitter van het plaatselijk Kruisverbond de lieer Biancbi sprak een welkomstwoord, waarna de alge- gemeene voorzitter, jhr. Ruys de Beerenbrouck, een openingsrede hield Vervolgens bracht de heer Hermans van Maastricht namens het secreta riaat een jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het aantal afdeelingen met .73 vermeerderd was en het leden aantal met 7000 was gestegen. Het batig saldo bedroeg 31 gulden. Vooreerst kwam «de Kruisbanier" aan de orde. Uit de debatten bleek, dat door de weinige plaatsruimte de rubriek «Bondsnieuws" nog niet tot haar volle recht kon komen. Een lang debat werd gevoerd over het stemrecht in verband met de Koninklijke goedkeuring. Aanwezig waren 90 stemgerechtigden van Krutsverbonden, 15 van Mariaver- eenigingen, benevens 28 van St Paulusveieenigingen en 35 afgevaar digden van hel Brcdasche Kiutsver- bond. De weleerw. Heer II. F. van der Horst, kapelaan te Montfoort, werd bij acclamatie herbenoemd tot redac teur van «De Kruisbanier". De overige tijd werd in hoofdzaak gewijd aan de wijziging der statuten waardoor een groote verandering in de Kath. Drankbestrijding, althans wat haar leiding betreft wordt ge bracht. De Nationale leiding zal voor taan bestaan uit een federatief bestuur waarvan de leden de Diocesane bonden zullen vertegenwoordigen. In de plaats der Nationale organi satie is dus de Diocesane bewerk stelligd. Men hoopt door deze decen tralisatie de actie meer doeltiellend tc maken. Het gelieeie Katholieke drankbe- strijdersleger bevat nu als aangesloten bij «Sobriëtas": kruisverbonden. BISDOMMEN. Aantal 1 nfdeelingcn Geheel onthouders Afschaffers o J3 to 9 »- ic -6 "o *«s Totaal aantal ledeu Utrecht Haarlem Breda - Roermond 's-Bosch 73 8 43 12 10 571 243 25 15 74 4314 562 1614 1337 660 2592 48S5 850 4231 1352 734 Totaal 140 928 8487 2592 12007 Gehcelonlhouders-Vereenigingen. Utrecht 1 129 129 Haarlem 1 22 22 Totaal 2 151 - - 151 Maria-V creenigingen. Utrecht 39 242 4911 5150 's-Bosch 7 240 999 1239 Haarlem 2 27 133 160 Roermond 3 306 306 Breda 1 17 148 165 Totaal 52 526 6500 7026 Jongensbonden. Utrecht 13 107 528 635 's-Bosch 2 212 Roermond 1 p 52 Totaal 16 107 528 S99 Recapitulatie 216 1712 15515 2592 200S3 .170e STAATSÏ.OTE1ÏIJ. Yijfde klasse. Eerste week. Trekking van 12 en 13 Sept. 1904. (1400 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 400 op No. 16816. Prijs van f 200 op No. 6832. Prijzen van f70. 739 0346 6388 6834 16436 en 16442. Te zamen 8 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 737 742 755 771 6351 6381 6848 6854 10071 11516 11521 14093 16440 16812 16813 19148 19156 19171 19175 en 19188. Men meldt uit Wassenaar: Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld dat, terwijl A. van der K broodbakker alhier, rijpe peren van een boom uit zijn tuin plukte, een gedeelte van dien boom tegelijk in bloei stond. Thans draagt de boom voor de tweede maal flink ontwik kelde vruchten. Mcnschenkwcekerij. Een scliatt ijk Russisch grondeige naar, de heer ReschetnikolT, te Perm, heeft, naar het voorbeeld der paarden- stoeierijen, eene soort van tnenschen- kweekerij ingelicht. Hij neemt op zijn landgoederen niet anders dan welgemaakte mannen 011 vrouwen in dienst. Sinds jaren reist hij heel Rusland door en als hij ergens een schoon meisje of een knappen, Hink gebouwden jonkman vindt, dan neernt hij hen in dienst tegen een hoog salaris en onder gelofte van groo te voordeelen als zij met elkander trouwen, zooals Koning Frederik van Pruisen het de «Lange Kerle" met llink gebouwde vrouwen liet doen. Het paar ontvangt dan als huwelijks geschenk een groot stuk gtonds. De landeigenaar betaalt de bruiloft en hij beloofd een premie van 60 roebel voor elk kind dat uit hun echt wordt ge boren. De uitgelezen menschenschare is al vrij talrijk en nog steeds komen er nieuwe bij. Een kanaal in brand. Nabij de cartonfabriek Ceres te Üude Pekeia wietp Woensdagavond om 8 uur een schipper, die zijn pijpje had opgestoken, een nog brandende lucifer buiten boord in bet kanaal: Pekelder diep, dat, sedert de fabrieken maar ongestoord hun afval daarin laten vloeien een breed, onbedekt en stinkend riool is geworden en dat vooral, dezen zomer tengevolge van den lagen waterstand bijzonder zwaar bedekt is met een vuil geel-groene, grauwe, vieze massa, waarop bet stuif zand, de afgevallen boombladeren en en zelfs zwaardere voorwerpen r ustig blijven liggen. Een lichte ontploffing volgde, blauwe vlammetjes schoten her- en derwaarts tusschen het schuim door en weldra stond een deel van het Pekelder-diep gewoonweg in brand. Pogingen om de vlammen te dooven mislukten. Eenige schippers beproefden met hoornen de vlammen uit te slaan, doch dan volgden telkens hevige ex plosies, waarbij de vlammen wel een meter hoog en zelfs meer opflikkerden. Ook toen getracht werd hel vuur le smoren door er zand op le werpen, verhief zich een lichte, laaie op de plekken waar bet zand werd gestort. Dit maakte dan in 't schuim openingen voor liet daarin ontwikkelde moei asgas, en waar dit ontsnappen kon en met een vlammetje in aaniaking kwam, ontplofte het als buskruit. Dit moeras gas of mijngas is licht koolwaterstofgas, dat zich in mijnen of in slooten of plassen ontwikkelt, waarin planten tot verrotting overgaan. Honderden menschen sloegen aan weerszijden van de vaart het zeld zame schouwspel gado De onbezonnen jeugd vond het «eene leuke boel", doch den meer bedachtzamen sloeg de angst om 't hart, Er lagen zooveel stroo- en turfschepen in de vaart, onmiddelijk in de buurt, waar de vlammen over 't water speelden. Ze lekten langs de zijden van een met stroo geladen vaartuig, ze verhieven zich een paar voet hoog boven 't water, de menigte zag onder adendocze stilte, hoe 't wel zou afloopen, maar ge lukkig 't ging goed het vrij groote schip droeg het stiou te hoog boven water. Een paar waaghalzen gingen met een roeiboot to water, ze wilden dwars door de blauwe vlammetjes heenvaren, maar hoog-op sloegen de felle vlammen rondom het bootje m de drieste bemanning zocht eengO-'d heenkomen. Steeds verder, onder de brug door, vervolgde het vuur zijn weg door het natte element. Het gevaar werd dreigender; het vuur naderde reeds het fabriek Albionin welker nabij heid verscheidene geladen schepen lagen. Juist toen het vuur een diep geladen turfschip had bereikt, doofde liet langzamerhand uit in een plek met open water, een «wak" in het schuim-ijs. Voorloopig is 't gevaar voorbij, 't vreemde geval heeft een ernstige bijdrage geleverd tot het besef van de noodzakelijkheid om paal en perk te stellen aan de verregaande ver ontreiniging van het Pekelderdiep. De verdeeling der Kootwijker Maalschap, bij Barneveld, schijnt weder eene schrede voorwaarts te gaan, Ongeveer 150 H.A. zandduinen, welke voor een aigemeene verdeeling minder goed geschikt zijn, worden ten overstaan van notaris Van Heuven publiek verkocht. De plannen tot verdeeling van de Maalschap, waartoe reeds in 1883 in beginsel werd besloten, zullen nu wel binnen niet al te lang tijdsbe- loop verwezelijkt worden. Tarwe op Zavelgrond. Alhoewel tarwe eigenlijk een product der klei is, zoo wordt zij toch ook ge teeld op lichteren grond, b. v. op zavelgrond. Het is duidelijk, dat, als van een derge- lijken lichten grond zooveel geêischt wordt, als anders van een kfeibodem gevraagd wordt, er dubbele zorg moet besteed worden aan bewerking en bemesting. Wat de bemesting aangaat, moeten we in de eerste plaats zorgen, dat de voedende bestanddeelen in den zavelgrond, zooveel mogelijk gelijk worden aan die van den kleibodem. Nu is het bekend, dat klef meer kali bevat dan Zavel- en Zandgrond. Dat wil niet zeggen, dat een kalibemesting- op Klei niet rendeeren zou. Integendeel is het in den laatsten tijd uit proeven gebleken, dat ook op klei een kalibemesting winstgevend kan zijn. Maar in elk geval is het een feit, dat klei kalirijker is dan andere gronden. Mede hieraan kan het toegeschreven worden, dat tarwe vooral op klei thuishoort. Want ook de tarwe bevat, zoowel in haar korrelB als haar stroo zeer veel kali: 1000 K.G. tarwekorrels bevatten 20,8 K.G. stikstof, 7,9 K.G. phosphorzuur en 5,3 K.G. Kali 1000 K.G. tarwestroo bevatten 3,2 K.G. stikstof, 2,2 K.G. phosphorzuur en 6,3 K.G. Kali. Wij zien ook weer uit deze cijfers, dat het vooral het stroo is, dat de kali uit den grond haalt. Iemand, die dus tarwe op zavel en goeden zandgrond zaait, heeft daarom allereerst te denken aan het kaligehalte van zijn grond. Indien hy niet graag ziet, dat ï'yn graan hol staat en kort van halm is, dan moet hij ook niet bang zijn om eenige geringe uitgaven te doen, om dat doel te bereiken. Per hectare wordt op dergelijken grond als gemiddelde be mesting 200 K.G. chloorkalium gerekend. Is hij gewoon kainiet te Demen en ge bruikt bij dit liever, dan heeft hy 800 K.G. per H.A. noodig. Het is duidelyk, dat deze meststof niet alleen moet ge geven worden, doch dat stalmest of een andere meststof niet mag ontbreken, doch daarover wel een andermaal. JAN VAN DE MARK.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2