NIEUWS Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BINNENLAND. iVo. 70. Woensdag 21 September 1904. Drie-en-dertigste jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Officieele Publicatiën. BUITEN] AND. TROONREDE. Plaatselijk Nieuws. BARON MONTEZ Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk ratis Zondagsblad voor binnen de slad (naar buiten tegen vergoeding van port Afzondert ij ke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Met Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLaugestraat 77. Telephooniio. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter algetrieerie kennis, dat de verzameling inlandsche vogels, door Mr. H. A. Lorentz aan de gemeente ten behoeve van het Gymnasium geschonken, des Vrijdags namiddags van twee tot vier uren door belangstellenden kan worden bezichtigd. Men gelieve zich aan te melden bij den concierge van het werkhuis," Westsingel no. 6. Gedaan te Amersfoort den 19 Sep tember 1904 De Burgemeester, WCIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De Burgemeester der gemeente Amersfoort brengt bij deze ter open bare kennis, dat ter Secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd de opgaven van candidaten vcor de verkiezing van een Lid van den Ge meenteraad van Amersfooit in het Ille kiesdistrict, alsmede het naar aanleiding daarvan opgemaakt proces verbaal. Tevens zijn gemelde opgaven en het procesverbaal in afschrift aangeplakt en tegen betaling der kosten ter Secretarie verkrijgbaar. Amersfoort, 20 September 1904 De Burgemeester voornoemd, WUIJT1ERS. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat het register van inschrijving over het jaar 1904 en de alphabetische naam lijst, bevattende de ingeschrevenen voor de lichting der nationale Militie voor 1905, gedurende acht dagen, te rekenen van beden, van des voor middags 10 uur tot des namiddags 1 uur, ter Secretarie voor een ieder ter lezing liggen, beneden welken tijd bij den heer Commissaris der Koningin in deze provincie bezwaren kunnen worden ingebracht door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift, op onge zegeld papier, in te dienen bij den Burgemeester der woonplaats. Amersfoort, 20 September 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJT1ERS. De Secretaris, B. W. Tii SANDBERG. De Russische gezant te Konstan- tinopel heeft Zaterdag tijdens een audi ëntie den Turkenschen sultan verklaard dat de mogendheden niet van plan waren wijzigingen te brengen in den politieker! toestand van Kreta. Een kleine geruststelling dus voor den sultan, een vingerwijzing voor prins George, dat hij zijn bezoeken aan verschillende hoven wel op kan ge ven. De Russische gezant achtte het te vens gewenscht en dat zal welde hoofd-aarileiding voor zijn bezoek ge weest zijn den sultan te wijzen op het noodzakelijke om onverwijld de voorstellen der mogendheden betreffen de de versterking van het element in de Macedonische gendarmerie aan te nemen. Bovendien vestigde hij de aandacht van den Sultan op de wanordelijkheden in Noord-Albanië, waar de regeering dadelijk rust diende te brengen, wilde zij niet in onaangenaamheden komen. Verder werd nog gepraat over de troebelen in Armenië en de sullan beloofde nog eens wat hij reeds tien tallen malen beloofd had. Uit de Afrikaansche bladen blijkt, dat de toestand onder het Engelsche bewind in Zuid-Alrika er niet beter op is geworden. De belastingen zijn verhoogd, do loonen verlaagd, het aantal werkloozen is toegenomen en de winsten uit de goud-exploitatie komen niet het land zelf ten goede maar worden in Europa verteerd. Er heerscht dan ook groote onte vredenheid, die slechts op een aan leiding wacht om uit te barsten. Een Engelsch blad verneemt uit Berlijn, dat de Duitsche kroonprins dit jaar nog niet zal trouwen. Toch zal engagement kort duren het huwe lijk zal op zijn laatst in Maart plaats hebben, waarschijnlijk te Schwerin. Dadelijk na de voltrekking van het huwelijk zal de kroonprins met zijn vrouw den gebruikelijken intocht in Beilijn houden. H. M de Koningin heeft gistoren de nieuwe Zitting van de Staten Generaal geopend met do volgende rede: Mijne Heeren, Wederom ben Ik in Uw midden verschenen, om, ditmaal voor het eerst in deze oud-Grafelijke zaal, de gewone zitting der Staten-Generaal te openen. Het is Mij aangenaam te kunnen verklaren, dat de betrekkingen van Nederland met de buitenlandsche Mo gendheden van den meest vriendschap- pelijken aard bleven. Het door Mij betreurde uitbreken van den oorlog in Oost-Azië noopte Mij voor Nederland en voor zijne koloniën en bezittingen in andere werelddeelen eene verklaring van neu traliteit uit te vaaidigen Zee- en landmacht gingen voort ziel), zoo hier te lande als over zee, op loile- lijke wijze van haren plicht te kwijten. Het corps burgerlijke ambtenaren gaf door nauwgezetheid en ijver in den dienst bij voortduring roden tot tevre denheid. Met ingenomenheid werd door Mij onlangs een gedenksteen onthuld ter herinnering aan de thans voltrokken scheiding tusschen Maas en Waal, een waterstaatswerk, waarvan voor de welvaart van Noord-Brabant en Gelder land gunstige ver wachtingen gekoesterd worden. In weerwil van de groote droogte, die dezen zomer kenmerkte, geeft de toestand van land- en tuinbouw ge noegzame reden lot voldoening Niet in elk opzicht bevredigend zijn de uilkomsten van handel en scheepvaart. Die der nijverheid stellen bij meer dan éen bedrijf, als gevolg van buitenland sche mededinging, rechtmatige ver wachtingen teleur. De verdere bevestiging van hetgeen tot dusver in Noord-Surnatra verkre gen werd, maakte opnieuw niet onbe langrijke vorderingen. Krachtiger op treden in de Gajoe- en Alaslanden kon met het oog hierop niet uitblijven. Dat hierbij ook ongewapenden ten ofler vielen, wordt, al was het niet te voor komen, door Mij betreurd. De bevolking van Java verkeert, dank zij de betere gesteldheid van haar hoofdbediijf, in iets minder ge- drukten toestand. Maatregelen Ier verhooging van haare economische kracht blijven niettemin noodzakelijk. De stand der Indische financiën eischt, nevens groote behoedzaamheid bij het doen der uitgaven, verruiming van inkomsten. De steeds klimmende eischen, aan 's Rijks Schatkist gesteld, zonder daaraan geëvenredige stijging der inkomsten, maken het ten plicht, elke niet dringend noodzakelijke uitgave te verdagen en op aanvulling der middelen bedacht te zijn. Reeds de behandeling van de wets ontwerpen die hij de Staten-Generaal aanhangig zijn zal in deze zitting meer dan gewone inspanning vorderen. Opnieuw zal een voorstel tot wijziging en aanvulling van de wet op het llooger Onderwijs bij U inkomen. Onderscheidene len vorigen jaren aangekondigde voorstellen van wet zullen U weldra bereiken. Een wets ontwerp tot verzekering tegen in validiteit en oudeidom zal daaraan worden toegevoegd. Bovendien zal aan de invoering van de Kinderwet ten en van de Militaire straf- en tuchtwetten de laatste hand zijn te leggen. Eene wijziging zoo van de regeling der Naamlooze Vennootschap pen als van de Leerplichtwet is in bewerking. Neemt de taak der Staten-Generaal, Mijne Heeren, gaandeweg breeder af meting aan. Ik blijf voor de vervul ling van die steeds meer omvattende taak vertrouwen op Uwe voortvarend heid en op Uwe toewijding aan de belangen van het Vaderland. Moge de Almachtige God Zijn zegen op Uwo werkzaamheden doen rusten Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Hertog Johan Albrecht van Mecklenburg met zijne gemalin de laatste is een nicht van de Koningin- Moeder komen heden voor eenige dagen op Soestdijlc logeeren. Zondagmiddag juist hall' een werd in liet voor het houden van vergaderingen uitstekend geschikte lokaal nOdéon" in de Krommestraat eeno openbare vergadering geopend, waarin de heer N. G. Brouwer uit Utrecht kwam spreken over de oop- nemig van de landbouwarbeiders in de Ongevallenwet." De vereeniging »CultReeren," Utrechtsche aldeeling van het Alge meen Nederlandsch Werkliedenver bond, welke deze vergadering bijeen riep, had vooral met het oog op do belangrijkheid van het onderwerp voor zoo'n groot deel der Amersfoortsche arbeiders, meerdere belangstelling verwacht; toen de tegen 12 uur uitgeschreven vergadering na een half uur wachtens werd geopend, was er slechts een 20-tal belangstellenden, welk geringe aantal tijdens de ver- DOOR ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 93) «Wat verlangt u?« vraagt het meisje zenuw achtig. «Dit! En herinner u, dat ik mijn fortuin in uw/ handen leg het fortuin van mijn familie, waarvoor ik jaren heb gewerkt. Ik verlang van u, dat u mijn compagnon Montez belet» hier daalt zijn stem «mij te ruïneeren." «U ruïneeren?» »Sst! Niet zoo luid! Ja. Wat hij hier heeft gedaan, voorspelt mij, dat ik niet veilig ben in zijn handen. Ik vrees, dat hij de boeken te Parijs zal vernietigen, omdat die boeken kunnen bewijzen, dat ik rijk ben niet zoo rijk als hij, maar toch rijk genoeg. Een kans blijft mij nog over. U moet naar Parijs gaan!» «Naar Parijs?// vraagt het meisj e verbaasd en aan dejbleeke en zwakke] ziekeq denkende die niet buiten haar hulp "kan, fluistert zij «Onmogelijk!» «Het moet!// antwoordt Aguilla. «Heden avond moet u vertrekken.// «Maar mijn patiënt?// «Laat hem gerust alleen. Hij is buiten ge vaar, ik niet. Mijn heil hangt af van uw hulp tijdige hulp. Ik zal u kaartjes geven voor de groote stoomboot, die morgen ochtend Colon verlaat, om in aansluiting met de Engelsche lijn naar Southampton te gaan. Het Britsche schip doet Cherbourg aan. Vandaar gaat gij onmiddellijk naar Parijs! Aan het kantoor van Montez Aguilla en Co., moet gij aan den beheerder, den heer Gaseoigne, mijn schriftelijk bevel overhandigen om u de boeken der firma te laten onderzoeken en er een uit treksel van te maken.// «Maar,// stottert Louise, «Montez is er ook. Wanneer hij vermoed^ wat u vreest, zal hij weigeren.// «Montez is niet te Parijs! Hij is er niet onmiddellijk heengegaan. Twee weken zal hij te New-York blijven dat is ons geluk! U zult waarschijnlijk een week voor hem aan komen! In dien tijd moet u een uittreksel uit de boeken maken over de eerste vier maanden van 1881. Dat was de tijd, waarin wij bijna al onze aandeelen verkochten en ge heel los werden van het kanaal. Dat uittrek sel moet u in het bijzijn van Gaseoigne door een notaris laten registreeren. Wanneer Montez dan de boeken vernietigt of verliest of ze plotseling doet verdwijnen, ben ik gered, ik heb de bewijzen, hij kan mij niet bestelen!» «Doch waarom gaat u niet zelf?» «Dat is op d/t oogenblik onmogelijk! Mijn vrouw en mijn kind zijn ziek, op dit oogenblik misschien stervendeik kan hen niet verlaten Er is geen tijd te verliezenIk moet mij op u verlaten! Wilt u gaan?» «Wanneer het mogelijk is, ja!» roept Louise, plotseling een gedachte in zich voelende op komen; «binnen een uur zal ik het u doen weten I» «Zeer goed! Wanneer u niet gaat, moet ik een ander zien te vinden, ofschoon ik niemand weet, die het zoo goed zou kunnen doen!» mompelt Aguilla. Het meisje ijlt weg, naar het ziekbed van Harry Larchmont. «Wat heeft de dokter gezegd omtrent uw reis naar Parijs?» vraagt zij onmiddellijk. «Nog een week wachten op zijn minst!» «Dan zal ik voor u naar Parijs gaan!» «GijHoe zult gij baron Montez beletten met Jessie Severn te trouwen? Gelooft gij,// vervolgt hij nadenkend, «dat gij mijn broeder, die nu half gek of onnoozel is, zoudt kunnen dwingen «Dat niet/maar ik kan iets anders doen,» fluistert het meisje met bevende lippen. «Gij j/eoftn mij eens gezegd, dat gij de geheimen van baron Montez zoudt willen weten. In welk geheim stelt gij het meeste belang?» «Voor mij is het van het mee9te belang, een juist verslag te hebben van zijn transac ties met mijn broeder. De rekeningen, die hij Frank heeft bezorgd, heb ik doorgezien; zij zijn onbegrijpelijk ingewikkeld, onduidelijk. Ik geloof niet, dat zij echt zijn.» «Ik zal ze n leveren.» «Onmogelijk!» «Ik zal baron Montez aan u overleveren! Ik zal mijn post van vertrouwen gebruiken om hem te vernietigen!// roept Louise opge wonden uit. «Neen,» antwoordt de jonge man. «Gij hebt mij eens gezegd, dat uw eer u belette te doen. «Neen,// vervolgt hij zacht, «zelfs niet om mijn fortuin en mijns broeders eer te redden, zou ik willen toestaan, dat gij iets deedt, waarvoor gij u later zoudt moeten schamen.// «Mijn eer heeft alleen betrekking op eerlijke personen, maar niet op monsters, moordenaars en bandieten,» is het antwoord van het jonge meisje, wier oogen fonkel/Jen. «Ik zal dien man vernietigen, gelijk hij eens mijn familie leden vernietigde, zonder de minste wroeging!» (Wordt vervolgd].

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1