Gemengd Nieuws. gadering steeg tot een kleine veertig. Nadat spr. heel in 't kort de tot standkoming zij het dan ook na veel strubbeling der Ongevallenwet gememoreerd heeft, gaat hij na wat de reden kan zijn geweest om de groote categorie visschers en land- bouwarbeiders niet in deze wet op te nemen bij de G29 opgenomen be drijven. De minder gevaarlijkheid van het bedrijf kan zeker hier met het motief zijn geweest. De ongelukken in het landbouw bedrijf stegen van 1890190-2 van 155 tot 518 gevallen per 100 000 arbeiders. In Duitschland is de verhou ding tns=chen de slachtoffers dooi de industrie geëischt en die in het land- bedrijf veroorzaakt als 3 2 Het eenige motief ri geweekt de omvangrijkheid der legelmg, maar dit mocht toch niet den wetgmer weerhouden om zoo een groote ca te gorie buiten te sluiten. Is de Ongevallenwet voor de land arbeiders niet dubbel noodig Zij toch zijn het, die van het katigsl loon moeten leven. In den Achter- boek en in Drenthe moet vaak de kostwinner van een gezin zich met 35 a 40 ct. per dag tevreden stellen. Het noodzakelijk gevolg is vrouwen en kinderarbeid en daar naast vei- mindering van bet weerstandsver- moging, vergrootmg van hei govaar, toeneming van hel aantal ongelukken Juist die toch reeds stiefmoedei lijk bedeelden moesten van Staatswege door den wilgever te mindei woiden achter gesteld. Vooral van een «Ministerie der kleine luyden", dataandelandai bcidcrs (Zuid-Holland) zijn gioote stenunen- cijfer dankt, rnoiht men verwachten, dat bel vóór ecu IJooger onderwijs- of Tariefwet in het leven te roepen, eens dacht om die groote klasse, die nu zoo ten onrechte blijft buitenge sloten. Op het program heeft bet toch als lokmiddel gepionkt, evengoed als het tot lokaas werd aangeboden bij de omverwerping der vorige Eerste Kamer 't Is zoo dringend tijd. In Duitsch land steeg het ongevallen aantal van 1886 tot 1902 van 10500 tot 119901. De vraag rijst, wie zal de kosten dragen. De arbeiders? Van bet loon dat zoover beneden de minima der loonen in de Industrie is? Door den heer de Boer, lid der agrarische commissie, zijn verschil lende denkbeelden aan de hand ge daan. De koster, kunnen berekend worden A. naar de loonstaten 8. naar de oppervlakte van het land X het aantal weiklieden; C. als opcenten op de grondbe lasting. Bij berekening naar a en 6 zijn het de werkgevers die de kosten moeten betalen. Naar c komen de kosten voor rekening van den landeigenaar, bij de geduchte cencentratie van het grond bezit, dus het groot kapitaal De laatste neg is verreweg de meest preferente, immers de «keutel boertjes," de kleine boeren die vaak nog zwaarder strijd hebben te voeren dan de arbeiders, zij worden dan ook in de wet opgenomen. Sprekers conclusie is dan ook, dat bet gewenscht is alle landarbeiders zoo spoedig mogelijk op te nemen in de Ongevallenwet, en de risico te doen dragen door den grondbezitter of den werkgever. Ter inwilliging van dezen recht vaardigen eisch moet ieder die mede werking kan verleenen, helpen, opdat die opneming niet alleen blijve een lijmstok voor verkiezingen. Met een zeer enthousiaste opwekking tot agitatie ter bereiking van bovenuiteen gezet doel besloot spreker zijn rede. Van de gelegenheid om te bebateeren werd alleen gebruik gemaakt door den heer P. Stijnman, die niet zuozeer wenschte te debaleeren doch een twee tal punten had te rnemoreeren. Het feit, reeds door spr. gesigna- leert, dat de werkgevers bij particu liere banken het risico kunnen dek ken, maakt niet alleen dat de Rijks- verzekeringsbank alleen de schadelijke posten krijgt, doch is tevens een gelegenheid tot ergerlijke ontduiking (onlangs te Schiedam nog geschiedl). Dit hebben we te danken aan den democratischen dr. Kuyper. Dit is een feit dat de arbeiders niet alleen bij de volgende verkiezing, maar voor eeuwig moeten onthouden In de tweede plaats heeft spr. ver geten te zeggen, dat de krachtige actie in de Kamer om de landarbeiders opgenomen te krijgen, mede is uit gegaan van de sociaal-democratische volksvertegenwoordigers. De heer Brouwer antwooidde hieiop dat het niet zijn bedoeling is geweest te negeeren wat door de sociaal democraten in deze is gedaan, doch spreker heeft geen enkele politieke partij genoemd. Ook de viijzinnig- democraten hebben zich voor die zaak gespannen. Spr. zou indien hij expres de soc. dem. verzwegen had onbillijk zijn geweest. Hij meende hier echter geen politieke pai tijen te moeten noemen, omdat hij hier wenschte te dienen het algemeen en niet het pai lij belang. Te kwart over één ging de verga dering uit een Wij vernemen, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken, met hot oog op den ongunstigen financieelen loestand, in de noodzakelijkheid vei- keeil om voor dit jaar alle aanvragen om subsidie voor nieuw cp le richten of verhooging van bestaande Ambachts scholen te moeten afwijzen. In eene spoedeischende verga dering door den Raad der gemeente hedenmiddag ten 2 ure te houden, zullen worden behandeld I. Voorstel tot vaststelling van jaarwedden en pensioensgiondslagen van peisoneel van het Gymnasium en de lloogere Burgerschool. 2 Vei zoek van de Kamer van Koophandel on Fabrieken te Hooge- zand Sappene er in zake wijziging van au. 245 d, i gemeentewet, met advies. 3 Vomstel tot het doen eener voor- di arhi op het fonds onvoorziene uit gaven vLi gemeente, dienst 1904. 4. Verzoek van de leeraren ilong en Thlel om vergunning tot het geven van privaatlessen, met adviezen. 5. Benoeming van een Directeur- leeraar aan de Burgeiavondschool: aanbevolen: B. van der Worp, Directeur der Ambachtsschool. 6. Idem van een Begenl van het Burgerweeshuis. Voorgedragen Dr. F. A. F. Grone- man. C. B. Kok. J. II. Krudop. 7. Va-tstelling van het kohiei d i straatbelasting dienst 1904. Vrijdagochtend zal vanwege de plaatselijke afdeeling van het «Utrechtsch Genootschap voor Land bouw en Kruidkunde" worden ge houden een keuring van vrouwelijk fokvee (runderen). De keuring begint 's ochtends te 8 uur op hel terieiu van de Waag, aan het Smallepad. De prijzen, beschikbaar gesteld door het Rijk, de Provincie, het Genoot schap en anderen, bestaan uit: vijf prijzen van f 20 voor melkvee berieden 3 jaar en vijf van f25 voor melkvee van 3 jaar en daarboven. Bovendien worden door de afdeeling van het «Nederlandscli Rundveestam boek" twee pi ijzen van f 15 uitgeloofd vooi vaarspinken ingeschreven in het Kalverenboek dier vereeniging. Het is stellig een vei blijdend teeken, dat een poging tot verbetering van hel melkvee zóo krachtig wordt ter hand genomen en een aanleiding le meer om de afdeeling te steunen. Bij Kon. besluit zijn tot 2e luitenant der infanterie benoemd onderstaande onder-officieren van het 5e regiment infanterie, oud-leerlingen van den cursus alhier. II. J. VLscher bij het 2e regiment infanterie; I). Buijs bij het 5e, A. A. J. Augustijn bij het 0e, 11. Lagaaij bij het 8e, P. Keg bij het 10e, en G. J. Homburg, H J. A. D. Ver hoeven, en J. F. 1 Mollinger bij hel leger in Ned.-Indië Verder zijn be noemd tot 2e luitenant bij het 5e regiment infanterie de sergeant H. J. Ruempol Hamer van hel le en tot 2e luitenant-kwartiermeester de sergeant P. H. Roukens, van het koips Bij de op 17 September 1904 in het koffiehuis «Het Valkje" alhier, ten overstaan van notaris A. N. J. Vos, gehouden veiling zijn de 6 huizen met schuurtjes erf en tuin aan de Boschstraat alhier, kada-ter Sectie D. nommers 2551 tot en met 2556 en een perceel bouwterrein aan den Soesterstraal weg alhiei kadaster Sectie D. nominer 2436, vei kocht aan den heer L. J. Hontelé alhier voor f7085 Naar wij vernemen zal er op 3 Oct. a s. een nieuwe aanbesteding plaats hebben voor de levering van hooi, stroo, en haver teu behoeve van de bereden troepen van het garnizoen, zijnde levering door den minister van oorlog niet gegund. De St. Ct. bevat de statuten van de naamlvennootschap: het A mei s- fooitsch Verkoophuis, vooiheen 11. J. Bonnier, Arneisfoort. Doel: de voortzetting en de exploi tatie van allezaken lot heden ie Amers foort door den heer II. J Bonruei gedreven, zijnde de groothandel in huis houdelijke artikelen, in den rnimslen zin. Duur: 30jaren kapitaalf 100.000, in 100 aandenlen van f 1000, alle geplaatst en volgestoit. Directie: H. J. Bonnier te Ameisfoort. - Bij de gisteren gehouden ver kiezing van een lid voorden gemeen te- raad, ter voorziening in de vacature ontstaan door liet bedanken wegens vertrek naar elders, zijn randidaat gesteld de lieeren 1>. Gerritsen, II. Kroes en J. It. van 't lloiT. De II. IJ. S. M.-Coöperatie. Ter bespreking der kwestie inzake den steun door de direciie der 11. IJ. S M. aan de coöperatie van hare ambtenaren en arhehleis geschonken heeft het Dagelijksch Bestuur van den Nederlandschen Rnnd van Ver- penigingen van den (landeldrijvenden Middenstand, na gehouden oveileg met de leden van den Raad van Advies, de lieeren rar. P J. M. Aal- berse en dr. J. Th. de Visser, leden der Tweede Kamer, besloten, in den loop dtr volgende week een verga dering te houden van het geheele hoofdbestuur. Voorop gesteld dient te worden, dat het Dagelijksch Bestuur en de leden van den Raad van Advies af keuren het optreden der Almelosche Handelsvereeniging, terwijl de onder handelingen die het bondsbestuur reeds sinds geruimen tijd met de directie der II S. M ov er deze kwestie voerde, nog niet gesloten zijn Voor dit optreden der Almelosche Ver eeniging kan evenwel de georgani seerde middenstand niet aansprakelijk gesteld worden, daar deze vereeniging geen lid is of was van den Neder landschen Middenstandsbond, en de bekende agitatie begonnen is zonder eenige andere organisatie daarover te hooien. Het Dagelijksch Bestuur was voorts van mcening, dat in economisch op zicht. boycot, lock out en werkstaking op één lijn staan. Ofschoon op zich zelf, indien om rechtvaardige redenen gebruikt, niet af te keuren, moet men er toch zoo weinig mogelijk gebruik van makendus eerst als alle andere middelen zijn uitgeput. En daarvan is hier allerminst spcake, daar de onderhandelingen, welke nog looponde zijn, pn de op de aanstaande hoofdbestuursvergaderirig voor te stel len maatregelen, recht geven te ver wachten. dat deze in voor beide par tijen bevredigende richting zullen ge leid worden Agemla. Woensdag 21 September. Gemeenteraad, spoedvergadering 2 uur Stadhuis 376e ST'AATSLOTF.KI J. Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 20 Sept. 1904. (950 loten). Ten kaotore van den Collecteur A. C. R. O. Leen'weber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 70. 748 750 5214 6342 6378 11538 18266 19159 19177 en 19192. Te zamen 10 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 747 756 5216 6377 6853 6858 6860 10093 14086 16450 16790 en 16811. Een huwelijksreisje, dat heugen zal, heeft naar liet N. v. N. meldt dezer dagen iemand uit Amstei- dam gemaakt. De reis ging naar Zwit seriand, doch toen het jonge paar le Bazel aankwam en in een hotel zijn intrek had genomen, kreeg het weldra bezoek van de politie, die veimoedde dat zij nihilisten of anaiehisten waren en het tweetal meenam naa: hel bureau. Haar konden ze hun inden titelt niet naar genoegen van den commissaris aantoonen, een beroep op don Neder- landsche consul haatte niet en de com missai is stelde ten slotte het paar voor de keuze om óf in verzekerde bewaring te blijven, totdat nadere inlichting uit Nederland waren ontvangen of de grer.» zen overgezet teworden. Daar het eerste hnn nieis aanlokte, kozen de jongelui het laai-'e en vergezeld van een paar gendaru - s werden zij in een waggon 3e kl. over de Duitsclie gens gebracht. Ze hebben toen maar afgezien van een reis door Zwitserland en zich per expres-Hom naar O-lende begeven om van den -chrik te bekomen. Dinsdagavond werden in de Bilt (U) aarigeliolTen twee meisjes, een van 10 en een van 6 jaar, bij zich dragende eenige pakjes. Door een veld war hier werden zij in verhoor genomen en werd haar gevraagd waar zij lluus behoorden, liet oudste me-rije lueld geruimen lijd vol, aan do Lage Vuuische te wonen, terwijl de kleii ste dit antwoord bevestigde. He politie vertrouwde het echter niet en nam de kleine alleen onder han den, waan p deze dom de mand viel en bekende, dat beiden van Utrecht kwamen. Ook de oudste stemde dit ten slotte ioe en zij verklaarden toen heiden, van huis te zijn weggeloopen. De pakjes die zij bij zich droegen werden nagezien en deze bleken te bevatten een paar lakens, een hemdje, een nachtponnetje en verdeie equipe- inentstukken, die op een zweritocht van nut kunnen zijn. Zelfs kam, zeep en handdoek waren niet vergeten. Nog denzelfden avond werden zij per tram huiswaarts gebracht en aan den vader afgegeven. Nachtelijke gevechten. De Japanneis leveren in den oorlog in Mandschoei ije veel nachtelijke ge vechten. De voorspelling komt dus uit. die leeds in 1878 is gedaan, dat het nachtgevecht eene groote toekomst zou hebben, toen generaal Gouiko Tuiksche stellingen bij nacht met succes had aangevallen Geheel nieuw is het nachtgevecht niet, zegt V. in de NederJ. Feitelijk heeft het aliijii bestaan. Breda werd van uil het turfschip bij nacht ver rast. Prins Willem werd bij nacht door de Spanjaarden in zijn kamp aangevallen en slechts door de waak zaamheid van zijn hondje gered. Bij nacht tastten de Nederlandeis de Onoverwinnelijke Vloot aan op de reede van Calais en hij nacht ver sloegen zij de Spaanshe vloot op het Slaak. Frederik de Groote leed ook eens eene zware nederlaag bij Hochkirch. toen de Oostenrijkers zijn kamp hij nacht aanvielen, maar nog noun is het nachtgevecht op zoo groote schaal toegepast als nu. Reeds de oorlog in Zuid-Afrika heeft doen zien, waar het heenging. Bij Magerslontein, Siormberg. Spion kop en op tal van andere punten is bij nacht gevochten, gelijk vroeger ook de Engelschen bij nacht den Ama- juba hadden beklommen. De orjtz°tieude uitwerking der mo derne vuurwapenen dwingt naar het zoeken van dekking en liet nachtelijk duister is altijd eene uitnemende be scherming geweest. Er staan echter ook nadeelen te genover. Bij nacht zijn ook de dap perste soldaten zenuwachtig en aan panieken onderhevig. Bekend is het, hoe tijdens den aanslag van Willem II op Amsterdam een uit de weide weggeloopen slee- perspaard, dat op de buitensingels heen en weer galoppeerde, een groot deel der Amsterdamsche burgers ge durende een geheelen nacht in span ning hield, daar zij elk oogenblik een stoi mean val vreesden. Een Fransch officier, dié den veldtocht van Solferino (1859) heeft meegemaakt, vei haalt ook, hoe eens bij een nachtelijk alarm: »aux atmes!" (le wapen) werd ge commandeerd. Later bleek het, dat tal van soldaten in de hoornen waren geklommen. Zij hadden verstaan «aux arhies!" (in de hoornen). Gedurende een nachlmarsch kan een vallend blad, een springende eekhoorn of een hollend paard ge heele afdeelingcn in dollen angst op de vlucht doen slaan en in Engelsch- Indië is het gebeuid, dat bij eene dergelijke paniek een officier, die tegen den grond vvas geworpen, zich zelf met zijn revolver in een der in de lucht gestoken beenen schoot, daar hij zich die voor vijanden had aangezien. De strijd bij nacht stelt dus aan de discipline en aan het commando zeer hooge eischen en het pleit vooi de militaire eigenschappen der Ja panners, dat hunne nachtelijke aan vallen tot nu toe zoo dikwijls cucces hebben gehad. Eene rijke erfgename. De rijkste erfgename van de Nieuwe Weield gaal in Engeland trouwen en zij huwt niet mei een hertog o een lord, maar tnel een eenvoudigen kapitein op non-activiteit, zonder adellijken titel of foiluin. liet is e>n liefdesroman, die evenals in de feeën- verhalen tot ontknooping heeft de echtve. eeniging van miss Pauline Astor met Hei bert Henry Spender Clay, tot de grootste verbazing van de Vereenigde Staten en Groot-Brit tan ië. Miss Pauline Astor is do eenige dochter van William Waldoif Astor, den milliardair-eigenaar van meertlan de helft van de. bebouwde eu te be bouwen terreinen van New-York, Brooklyn en Long Island City. Zijn fabelachtig fuituin neemt alle jaren enoim toe door de waardevei meer dering van zijn eigendommen. Wan neer Astor vandaag stierf, zou Pauline zoo iels van een 500 mtllioen erven. De vader had voor zijn dochter altijd gedroomd van een huwelijk met een der doorltichtigste afstam melingen van den hoogen en ouden Engelschen adel Zijn geheele eer zucht was gevestigd op de verwezen lijking van deze hoop en hij mocht deze verwachtingen koesteren, waar kort geleden nog miss Mary Goelet eveneens rijk, maar niet in vergelij king tot miss Astor, hertogin van Roxbury geworden is. Er is trou wens reeds sprake geweest van pre tendenten naar haar hand als prins Alexander van Teek, bloedverwant van koning Edward, den hei tog van Wellington, den hertog van West- minster, den zoon van lord Rosebeiy. In dezen winter nog verklaarde de giavin van Londenborough, dat haar zoon haar innigsten wensch zou ver vullen, wanneer hij de jonge mooie Arneiikaanscliè tot haar schoondoch ter proclameerde. En nu gaat de mooie rijke Ameiikaansche trouwen met een eenvoudigen kapitein Deze was een vriend van haar broeder, William Astor, en zoo zijn beiden met elkander m kennis gekomen, en papa Astor heeft, of hij wilde of niet, zijn toeslemming moeten geven voor het huwelijk. Zij krijgt 25 millioen mede ten huwelijk en het kasteel liever Castle, waar Anna Boleyn is geboren zij krijgt bovendien mede den diadeem, dien Lodewijk XIV heeft geschonken aan madame de Montespan, en het paarlen halssnoer van wijlen mevrouw Astor, waarvan de pracht en de waarde verre die overtreft van alle keizerlijke en koninklijke halssieraden. Duiker en Rijkskanselier. Van het jongste bezoek van keizer Wilhelm vei haalt men te Hamburg de volgende anecdote: «Leutselig" als altijd, had de «Hohe Herr" zich ook ingelaten in een ge sprek met een «duiker", die daar bezig was aan een der stoomboolen zijn moeilijk weik te verrichten. Z. M. vroeg hem o a. hoeveel hij gemid deld per jaar wel «maakte" met dat werk. In verlegenheid, of mogelijk ook wel in scherts, noemde de duikei daarop een som van verscheidene duizenden mark, een bedrag, in hul kort, zóó hoog, dat de keizer ver baasd uitriep: dat zelfs zijn Rijks kanselier amper zooveel verdiende. «Aber entschuldigen Sie, Majestat, der taucht aber auch nicht Of de keizer taugt verstond of dat hij in 's mans vaktrots schik had met een lach nam de keizer afscheid. In den angst. Een boerenarbeider uit Vierhouten zoo schrijft men aan de Z. Ct. die van zijn werk huiswaai ts keerde, vond aan den overweg bij 't station Nunspeet een goederentrein staan, die hem noodzaakte daar te wachten. Eenigen tijd daar vertoefd hebbende en niet bemerkende, dat er aanstalten voor 't vertrek van den trein gemaakt werden, begon hem dit te vervelen en besloot hij zijn weg te vervolgen, door onder den trein door te kruipen. Toen hij aan dat voornemen uit voering gaf en halverwege onder den trein was gekomen, kwam deze in beweging. Gelukkig bad hij nu de tegenwoordigheid van geest, vlak op zijn buik te gaan liggen. De trein ging toen over hem heen, zonder dat hij eenig letsel kreeg. Hij had, toen de laatste waggons over hem heen gingen, vreeselijk benauwde oogenhhkken gehad en alle moeite moeten aanwenden om te blijven liggen, daar een soort van zuiging hem telkens, zoo 't hem voorkwam, van den grond oplichtte.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2