BIJVOEGSEL Nieuwe Amerstorlsclie Couraoi BINNENLAND' ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1904. buiteiNLAAO! gemengd Nieuws. behooreude bij de van PLitTSEMJIi NIEUWS. De voorgestelde wijzigingen der Wet op het Lager Onderwijs. Donderdagavond werd in het nieuwe vergadei lokaal van »de Vergulde Zwaan" eene vergadering gehouden van den Bond van Nederl. Onder wijzers ten einde te ageeren tegen de vooi gestelde wijzigingen der Wet op het Lager Onderwijs. Deze hoogst belangrijke vergadering werd rioor een 25-tal openb. onder wijzers, eenige leeraren en enkele be langstellenden bijgewoond. Door het N. O. G. waren een tweetal afge vaardigden, de beeren van der Horst en Veen, gezonden. Ook het Nuts- deparlement was vertegenwoordigd. Aan de autoriteiten was mede eene uitnoodiging gezonden, met geen ander gevolg dan dat de heeren thuis bleven; zelfs de wethouder van onder wijs. Onder de aanwezigen merkten wij op de heeren Wegkamp (lid der Prop. Commissie) en v. d Lee, van de afdeeling Baarn. De vergadering werd met een kort woord van welkom geopend door den heer W. C. Oosterman. De inleider van het onderwerp, de heer Lamers lid van het II. B. wenschte, vóór het woord te voeren over de voorgestelde wijzigingen, het rechts beginsel, hetwelk aan de wet ten grondslag ligt eens nader te bespre ken. Eigenaardig dat het rechtsbe ginsel in den kring van voorstanders der bijz. school en ook zelfs in voor uitstrevende kringen heeft uitgedaan, vooral toen onder liberale ministeries en hot ministerie Mackay subsidie werd verleend. Er zijn tweeërlei voorstanders van bijzondere scholen, die scherp ge scheiden zijn. Vooreerst dezelken, die debiz. sch. wenschen, omdat het de eenige is welke hen kan voldoen. Het zijn de orthodoxen onder de katholieken en protestanten. Do andere groep voorstanders mee- nen dat de B. S. een recht is waar aan moet worden voldaan. Om dit rechtsbeginsel tot stand te brengen is een strijd gevoerd met middelen waarvan het allereerste was, leugen en laster. Dit heeft België te aanschouwen gegeven. De O. S. werd uitgekreten voor een instelling des duivels. Van den kansel werd bet als dogma ge predikt, dat de O S. niet deugt. Tegen een dergelijken strijd valt weinig te doen. Een clericaal blad durfde schrijven: »eene openbare onderwijzer is eene openbare, dus publieke vrouw. De andere groep, de vrijzinnigen, beweren dat waar een deel van bet volk de bijzondere school verlangt zij hen nroet worden gegeven. Spr. is het daarmede niet eens. Dat beginsel door te voeren in ons staats leven zou tot allerlei inconsequenties aanleiding geven. Wat toch is de zaak. In ons staats leven is noodig dat het kirid mede- krijgt algemeene ontwikkeling. Zonder deze kan eene geordende samenleving niet bestaan. Wat is nu natuurlijker dan dat de Staat de kans op bet be komen dier algemeene ontwikkeling waarborgt. Als nu 'teene deel er niet voor wil zorgen, het andere er niet voor kan zorgen, wat wil de Staat dan anders doen dan de zaak zelf aan pakken, en voor scholen zorgen waar de kinderen worden opgeleid tot chris telijke deugden. Men moge van de O. S. zeggen wat men wil maar men kan niet ontkennen dat do O. S. daaraan voldoet. Men kan nooit aantoonen dat de O. S. niet is voor ons gehnele volk of aan art. 33 de opleiding tol christelijke en maatschappelijke deugden te kort kornt. De clericalen, die met de O. S. niet tevreden zijn, willen scholen naar hun zin, dooi- den Staat bekostigd, een rechtsbeginsel waaraan de wetgever zich rriet mag houden Breng dit beginsel eens over op bet leger. Moet dc Staat ook de kosten dragen van vrijkorpsen omdat anti militaristen zich niet kunnen vereeni gen met de huidige militaire opvoeding en vrijkorpsen wenschen Moeten er verschillende proefstelsels in bet leven worden geroepen, omdat niet iedere groep zich met het thans vigeerende kan vereenigen? Als kan worden aangetoond dat een deel van het volk niet tevreden is met de o. d. dan kan subsidie worden verleend. Doch gaat de Staat de bijzondere school bekostigen, dan moet zij daardoor rechten krijgen, medezeggingschap over alles wat ge leerd wordt. Dat willen echter de clericalen niet, wat dan ook het groote verschil is tusschen de vrijzinnigen en de clericalen groep. Wat spr. hier gezegd heeft wordt gestaafd door personen, die met naam tot de eerste de besten gerekend kun nen worden. Bij de wet van '89 trachtte men het beginsel der Engelsche wet door te voeren. Savornin Lobman en vijf andere kamerleden hebben getracht de vrije sch. onder ons staatstoezicht te brengen. Ze schenen niet in te zien dat al deze beperkingen de Bijz. S. zouden dooden. Savornin Lobman oordeelt dat de staat wel de Bijz. S. mag bekostigen, maar meteen eischen: goed onderwijs. Als eerste en voornaamste eisch moet altijd gelden, dat de Bijz. S aan dezelfde eischen moet voldoen als de O. S. Resumeerend kan dan gezegd wor den dat de clericalen de scholen wil len bekostigd hebben door de staat, doch dezo mag niet eischen goed on derwijs. De vrijzinnigen willen aan het rechtsbeginsel toegeven, maar ver bin den er voorwaarden aan die de Bijz. School tot een fixtie maken. Dat rnen in vooruitstrevende kr ingen dit rechtsbeginsel niet zoo grif aan vaardt blijkt wel uit de wet van 1901 van Goeman Borgosius, die een tot hiertoe en niet verder toeriep. Wat te zeggen van het: Wij beschouwen de subsidie als een pacificatie. Dil is eene illusie. Kuyper zegt nu zelf, in strijd met vroeger, wel toezicht. Maar dat is iets onmogelijks als Staat en Kerk moeten toezicht houden ont staat juist strijd (Collegium Philoso- ficum). Kuyper zelf voelde dat rechts beginsel niet zoo zeer en daarom moest hij niet beginnen meteen wetsontwerp als thans inaar art. 192 der Grondwet wijzigen. Dat dur ft hij niet, want daar voor zou geen meerderheid te vindon zijn Van het standpunt van den onder wijzer beschouwd zijn er in de vrije school drie gevaren. 1". De vrije school leidt er toe dat de onderwijzer menigmaal voor het dillcmna wordt geplaatst of te zijn huichelaar of te worden uitgestooten. Ilij moet leeraren van uit het stand punt. door het schoolbestuur ingeno men. Gaan zijn denkbeelden zich wij zigen. moet hij of huichelen of er tusschen uittrekken. Vrij man is hij niet en alleen een vrij man is in slaat de opvoeder te zijn van een vi ij volk. 2«. Uitbreiding van de vrije school zal bet peil van het onderwijs doen dalen. Aan België kan men zich spie gelen hoe diep treurig daar het onder wijs is achteruitgegaan. In Brabant is het nu al waar te nemen dat indien de O. School er onder gaat, het met het onderwijs niet zoo nauw meer wordt genomen. In Grave werd zelfs in den gemeenteraad de klacht ver nomen dat kinderen van bijzondere scholen geen getal van 4 cijfers ken den, bij examens van bei halingsscholen; het waren leerlingen van fraterscholen. De oorzaak ligt nergens anders dan in het feit dat de clericalen tegen goed onderwijs zijn. Clericale gemeenteraden bezuinigen altijd op het onderwijs, vaak om de bijzondere school er op te helpen. Het eerste werk van een clericale meerderheid is het beknibbelen op de volksopvoeding. «Mgr. Everts heeft gezegd: »Een ontwikkeld proletariaat is een ramp voor een volk." Als een hooggeplaatst geestelijke dergelijke dingen durft zeggen, behoeft men niet langer te vragen welke geest in de bijzondere school zal heerschen. In België werd geen aanmerking gemaakt op onderwijzers wanneer zij de school verdaagden om naar de kerk te gaan. In de 19e eeuw werden daar, toen bij de invoering der nieuwe wet een tekort aan leerkrachten was, koetsiers etc. voor onderwijzers genomen. Toen men een examen afnam slaagden er 5 van de 300. De commissie werd omgezet en toen slaagden alle 300 candidaten. Pater van Casteren een jezuit te Maastricht en tegen herhalingsondei - wijs. Hij schreef in de Kath School, het orgaan der Kath. onderwijzers: Waar in onze bijzondere scholen het onderwijs gegeven wordt door zusters en fraters die behalve onderw-ijsgeven nog heel wat anders te doen hebben, kunnen zij geen bei halingsonder wijs geven Dat wil dus zeggende zustei s en fraters zijn niet voor het onderwijs, maar omgekeerd, bet onderwijs heeft zich te schikken naar de zusters en fraters. Diezelfde pater verlangd een ver licht examen voor de fraters en nonnen omdat ze wegens do vele gebeden en andere wei kzaamlieden niet zooveel tijd voor studie hadden. Nu minister Kuyper de bijzondere scholen zóó vooruit wil helpen moet hij meer leei krachten hebben. Daar weet Z.Ex wel raad voor. Onder het mom van vooruitstrevend heid wil hij het aantal kweekscholen vermeerderen, en aan drek weekscbolen, indien er maar vier jonge mannen van twintig jaren les geven, het diplomee- ringsrecht toekennen. Wat nog erger is, de subsidie wordt afhankelijk ge maakt van het aantal leerlingen dat zoo'n inrichting zal opleveren. Do examinator is dus niet alleen de eigen-leeraar maar iemand die bij het niet-slagen van den candidaat f 2Ü0. moet derven. Zonder aan do eerlijkheid der exami natoren te kort te doen kan men toch wel voorspellen dat zulks spelen met vuur wordt En indien dergelijke instel lingen tot misbruik aanleiding geven is het de schuld van den weigever die er de deur voor opent. Al weer een bewijs dus dat dr. Kuyper het niet ernstig met het onderwijs meent. Wat te zeggen van de waarde der- diploma's en de moreele waarde der leerkrachten Spr. herhaaltWaarborgen voor goed en degelijk opvoedend onderwijs worden door de bijzondere school niet gegeven. Waai borgen zijn op papier wel te maken, maar voor de naleving kan alleen een bestuur zorg dragen dat overtuigd is van de noodzakelijkheid van goed onderwijs. Voor goed onderwijs zelf, kan alleen de onderwijzer zorgen. Staat hij ondor den druk van een schoolbestuur, zijn energie zal gedood, de opvoedende kracht gedoofd worden. Slechts de zelfstandige onderwijzer kan tot zelfstandigheid opvoeden, en omdat de bijzondere onderwijzer die zelfstandigheid mist, daardoor is het bijzonder onderwijs slecht en moet liet slecht zijn. Dat alles is echter nog niet het erg ste. Inplaats dal de bijzondere school zooals de openbare opvoedt tot alle christelijke en maatschappelijke deug den, kweekt zij slechts haat en twee dracht. De naastenliefde, dat eerste christelijke beginsel wordt door haar met voeten gelreden. Spr. toont vervolgens uiteen aantal leei boekjes op de bijzondere school gebruikt aan hoe daar do jeugd stelsel matig vergiftigd wordt met het zaad van haat en tweespalt. Andersdenkenden zijn schurken, hei denen, in elk geval lieden die uit de nabijheid moeten blijven. Spr. deelt voorts treurige voorbeelden rrie.de uit eigen ervaring en concludeert: de bijzondere school strijdt tegen het christelijk beginsel der naastenliefde, tegen deeerste maatschappelijkedeugd, de verdraagzaamheid en daardoor te gen eene geordende samenleving. Vervolgens bespreekt de heerLamers eenige punten meer speciaal vooronder- wijzers van belang, o.a. de classificatie en de regeling der wachtgelden. Spr. besluit met een krachtige op wekking. Maak front voorde openbare school, in het belang van onderwijs en kind. Laatdeschool niet worden hetbureau der leugenpropaganda of een instru ment in de hand der politieke partijen. Laten dat de onderwijzers onthouden. Denk daaraan bij de a.s. verkiezingen. Nog is het niet te laat en mocht die ramp niet te keeren zijn en de wets voorstellen in het Staatsblad komen, laat ge dan tenminste kunnen zeggen, daaraan ben ik niet schuldig. (Applaus Na een langdurig debat, dat wij wegens plaatsgebrek achterwege moe ten laten, werd onder dankbetuiging aan de sprekers, de vergadering dooi den voorzitter gesloten. De vereeniging «Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken" houdt 30 dezer een ledenvergadering o. a. ter behandeling van de Begrooling voor 1905 en om te voorzien in de vacaturen in het Bistuur. Hedenavond zal voor de eerste maal op de Varkensmarkt eene avond- markt worden gehouden. Zooals onze lezeis zich zullen herinneren werd door verschillende fruitvienters en kleine kooplieden, die des Zaterdagavonds hunne waren langs de straat uitventen per rekest aan liet gemeentebestuur verzocht hen te willen toestaan op een der stadspleinen eene avondmai kt te houden. liet Dag. Best. heeft nudaaioinde Varkensmarkt aangewezen, o r. een ongelukkige keuze want wij zouden ons al zeer moeten vergissen wanneer niet aanstonds bleek dat plein daar voor te klein is, wil althans het ver keer door Arnhemsche- en Utrechtsche staten niet daardoor belemmerd worden. Port Arthur. In de oflicieele Japunsclio kringen, zoo verneemt de Daily Tel. uit Chifu. acht men den val van Dort Arthur in November mogelijk maar men is daar Ireelernaal niet zeker van. Een botee- kenisvol feit is liet gereedmaken dei- winterkwartieren to Dalny, dat de voornaamste operatiebasis zal zijn als Nioe-chwang in bet ijs zal vastzitten. De Russen meenen, dat de winter hun dienstiger zal zijn dan de zomer en Koeropalkin in 2 maanden Port-Arthur kan bereiken. liet bezetten dor forten van 2128 Augustus kostte de Japanners 15 20,000 man Maar steeds vervangen nieuwe troepen de gevallenen. Nogi bereidteen nieuw aanvalsplan voor, waarin de aanval op de voornaamste stellingen is begrepen. Het heet, dal de Japanners het hevige vuur der verdegigers maar zwak beanlwooi d-.n om hen munitie te sparen Do sol dalen vechten als wilden soms wordt met messen gevochten en verscheiden soldaten zijn gedood doordat de vijand hun de keel dichtschroefde en afsneed. De vrouw van een Russisch officier, uit Por t-Ar tliur te Chifu aangekomen, vertelde o. a., dat de gewonden spoedig herstellen, doordat de Japansche gowe- ren van klein kaliber zijn. Door lijken gif, overgebr acht door-insecten, sterven ver-scheiden ver dedigers. De oude stad is bijna geheel vernield, maar het ver lies aan menschenlevens betrekkelijk gering. 1 October vertrekken de Konin gin en de Prins naar Mecklenburg, om eenigen tijd op Dobbinhet land goed van den Prins, door te brengen. Men meldt van Hel Loo aan het Vad. Te Uddel, in de omgeving van het Uddeler meer, heeft de Prins een nieuw jachtverblijf doen bouwen, al waar bet Hof tijdens de jachtpartijen zijn intrek kan nemen. Do Prins zul echter dit jaar hoogstwaarschijnlijk geen jachtpartijen houden, daar rheu matische aandoeningen hem beletten daaraan deel te neint-u. Boycot der II. IJ. S. M. De boycot van de II. IJ. S. M. door de Twensche neringdoenden wordt nog steeds volgehouden en er- zijn nog geen teekenen, dat men den strijd opgeeft. Integendeel ver wacht men, dat met I Januari e. k. de boycot volkomener zal worden, daar met dien datum de contracten, welke vele groothandelaren met de Maatschappij hebben, zullen zijn afge- loopen. Het «Nationale comité in zake wettelijkeregeling van vrouwenarbeid» heeft aan de Tweede kamer een adres gezonden, waarin een 14 tal wijzigingen derontwoipen arbeidswet worden aan bevolen, met het doel, te doen uitko men lo. dat in zake alleen arbeid scherpe scheiding moet bestaan tusschen dien van jongens en meisjes en die van volwassenen 2o. dat voorzorgen moeten worden genomen tegen voor de gezondheid schadelijke invloeden van sommige bedrijven, alsook tegen overmatigen ar beidsuur, maar dat dit moet geschie den, zoowel voor mannen als voor vrouwen 3o. dat geen nachtarbeid voor jon gens en meisjes behoort te worden toegelaten. Rogge en Kali. De boeren hebben dit jaar nog al geklaagd over de rogge. Zij was te kort van halm en stond te ijl; het stroo was ook te dun. Voor zooverre ik de rogge dit jaar gezien heb, moet ik de klagers ditmaal gelijk geven. Inderdaad, de rogge stond niet best. Wat kan hiervan de oorzaak zijn Ik vraag roet opzet, wat de oorzaak lean zijn, daar het vrij moeielijk is, met zekerheid to zeggen, wat de oorzaak is. In het oogstoverziclrt van 15 Juni, uitgegeven van wegedealdceling Land bouw van het ministerie van Water staai, Handel en Nijverheid, staat let terlijk «De winterrogge staat over het algemeen dit jaar te hol, terwijl het stroo niet lang is. Op vele plaatsen is de rogge in Maai t sterk uitgetf iu- lerd Hel warme weder in April schijnt de oorzaak, dat het gewas te spoedig omboog schoot en te weinig stoelde. Vandaar to hollen stand. Over het algemeen is de aar echter goed gela den.» En dan volgens enkele streken, waar hel gewas zeer goed, goed, vrij goed en matig stond Het oogstverslag, zoekt dus in de eerste plaats de oorzaak m het weder en indei daad als het ver schijnsel algemeen is, ligt het voorde hand, dat liet weder er niet vreemd aan is. Daar echter in sommige streken, b. v. op het zand op het Gooiland van de provincie Nooid-Ilolland en op de klei in Friesland en Groningen en op de veengrond in Overijsel, Gronin gen, en Utrecht het gewas zeer goed en goed stond, moeten er dunkt mij, toch ook nog andere oorzaken zijn, daar wij wel kunnen aannemen, dat het weder en vooral de temperatuur in de genoemde streken niet gunstiger is geweest dan in de andere niet ge noemde doelen van ons land waar ook rogge is verbouwd. Doch het verschijn sel kan behalve aan het weder ook aan iets anders te wijlen zijn. Het zou bepaald de moeite waard zijn te onder zoeken, in boeverre de bodems, waar de rogge dil jaar geheel geslaagd is, rijk ware aan kali. Hot is bekend, dat eerst in den laat ster! tijd ontdekt is, dat de rogge groote behoefte heeft aan kali on dat deze plant betrekkelijk slechts weinig ver mogen bezit, om genoemde stof aan den bodem te ontrekken. Hoe meer gemakkelijk opneembare kaltverbin- dingen er dus in den bodem zijn, hoe beter. Vooral het roggestroo bevat veel kali, 1000 KG. rogge (graan) bevatten 17,6 KG. stikstof, 8,4 KG phosphor- zunr, 5,0 KG. kali en 0.5 KG. kalk, terwijl 1000 KG. roggestroo bevatten 2.4 KG. stikstof, 2,1 KG. phosphorzuur, 7,8 KG. kali en 4 KG. kalk. Waar dus als algemeen verschijnsel slecht roggestroo voorkomt, is het niet gewaagd ook aan kaligebrek te den ken. De mogelijkheid bestaat, dat bij ongunstig weder voor de uitstoeling beide oorzaken samenwerken. Daar het absoluut zeker is, dat de rogge behoefte heeft aan kali, komt het ons daar om wenscbelijk voor, dat de boeren, die dit jaar weder rogge zaaien in elk geval te zorgen, dal énn der oorzaken den oogst van 1905 niet kan beder ven. Ik raad daarom aan bet rogge huid in elk geval te bemesten per IIA. mot 150 KG. chloor kalium óf a 200 tl 300 KG. patenlkalie óf 500 it 600 KG. kaïniet. Deze kaliberiiesting moet zoo vroeg mogelijk op het roggoland plaats hebben Jan van de Makk. Rijke bedelaar. Voor eenigen tijd overleed te Sloten (Fr.) een zonderling man, die op zeer bekrompen wijze geleefd had, niettegenstaande men in zijne armolijke woning eenige goede bllecten vond, benevens twee oudi tabaksdoozen, waarin f 1860 aan "a.iUpapier was geborgen. Hij overleed zonder testa ment, en thans is gebleken, dat niet minder dan 106 erfgenamen den buit hebben te verdeelen. Verkeerd begrepen. Een Hollander dien geen woord Fransch kent gaat met zijn vrouw naar Parijs, 's Avonds laat raakt me vrouw in de Seine mijnheer springt als een bezetene rond, aldoor maar «helpl" roepende. De Parijzenaars snappen maar niet wat hij wil, te meer omdat de man zich in zijn angst steeds verder van de rivier verwijdert. Een intelligent politieangent begrijpt eindelijk wat er aan de hand is; hij kijkt in 't water en ziet juist de vrouw zinken. «Ah, c'est torp tard", meent de man waarop de wan hopige echtgenoot boos antwoordt: «ja, ze hèt rood haar, maar daarom behoeft ze tocht niet te verdrinken". Rectificatie. In de annonce ter aanbeveling der candidatuur van den heer D. Gerrit sen, staat abusietelijk voorstander van een goed degelijk en niet te duur gemeentcóesfuur, men leze hiervoor gemeeulebeheer.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 5