BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De kleine forten ten Z. van Choe- choe-gen boden slechts kort weerstand, daar zij zwak bezet waren, maar de inneming van het fort Koeropatkin eischte zwaren strijd. Te vijf uur des middags namen de Japanners een klein fort, dat Ilchan bedreigt. Hier mee eindigde de hevige strijd van dezen dag, maar de Japanners had den nog vele uitvallen te weerstaan, 's Nachts werd het bombardement voortgezet, voornamelijk tegen een ander fort, dat van hoog belang werd geacht, daar het Itchan en Antoechan beheerscht. Den volgenden dag deden de Japanners een aanval op dit fort; een hevig vuur van geweren en maxims begroette hen en een wanhopig ge vecht van man tegen man volgde toen de Japanners het fort binnen drongen. Bijna de geheele bezetting werd gedood en gewond. Het fort werd genomen. 24 Sept. moet het vechten hervat zijn. De tweede vredesconferentie. President Roosevelt wil voor zijn tweede vredesconferentie beginnen met het inwinnen van vooi bereidende inlichtingen, over de qnaestie van tijd en plaats, wat ongeveer zes weken zal duren. Zoodra de antwoorden zijn ontvangen zal Roosevelt de con ferentie bijeenroepen. Hij zal het einde van den Russisch- Japanschen oorlog niet afwachten, maar de confeientie in het begin van 1905 bijeenroepen. De president heeft ook den afge vaardigden van de interpai Iementaire unie verklaard, dat de Regeering stappen deed om arbitrage-verdragen te sluiten met de Regeeringen, welke hiertoe geneigd waren. Rosebery's critiek. In een te Lincoln gehouden rede voering heeft lord Rosebery de fiscale, militaire en buitenlandsche politiek der Britsche Regeering afgebroken. Over de legervorming zeide hij, dat de Regeering die telkens wijzigde onder het toeziend oog van de groote militaire mogendheden van Europa, die alles wat er in Engeland voorviel, beter wisten dan de Engelschen zeiven. Het was hoogst afkeurenswaardig, dat men een organiseerend talent als Kitchener naar Indië zond, en de legerhervorming in eigen land uit de handen van den eenen burger nam, om die in handen van een anderen burger te plaatsen. „Home nuIe"-voorstellen. De Irish Reform Association heeft een voorstel betreffende Home Rule voor Ierland aangenomen, dat in twee deelen gesplitst is. Het eerste betreft de instelling van een financieelen Raad, die de heele financieele quaestie heeft te behartigen en zal adviseeren inzake de uitgaven voor Ierland, welke uit gewone middelen zullen worden gevonden. Deze Raad zal bestaan uit twaalf gekozen en twaalf benoemde ledende eersten worden gekozen door de provincies, de laatsten benoemd door de Kroon. Dan wordt voorgesteld de instelling van een lichaam, dat zich met alle overige zuiver lersche aan gelegenheden zal bezighouden. Het zal bestaan uit lersche Hoogerhuis- leden en Parlementsleden en voorts uit afgetreden en nog in functie zijnde leden van den in het eersle gedeelte van het voorstel bedoelden financieelen Raad. De Daily News begroet het voor stel als kunnende het bij uitvoering een deel van het werk van het Lager huis afwentelen en leiden tot de re geering van Ierland door Ieren. De Ieren zijn van plan om bij de eerstvolgende algemeep.e verkiezingen alleen die candidaten te steunen, welke zich met dit voorstel van «Home Rule" vereenigen. De expeditie, die aan boord van de Frithjof vertrokken was om de Amerikaansche Noordpoolexpeditie en haar schip America hulp te gaan bieden, is te Tromsö aangekomen. Na op 79 gr. N B. 10' te zijn ge komen, werd de Frithjof door het ijs genoodzaakt haar tocht te staken zonder het doel van de reis bereikt te hebben. De chef der expeditie verklaarde, dat men besloten is een tweede po ging te doen om de America te vinden. De woningwet in werking. Op de begrooting van Fananciën is een post van f 388,000 gebracht wegens voorschotten aan gemeenten ingevolge de Woningwet. Als uitgangspunt is genomen de som van f 8000 op hoofd stuk V der Staatsbegrooting uitgetrok ken voor "bijdragen van het rijk aan gemeenten ter tegemoetkoming in de betaling van de annuïteiten strekkende tot voldoening van renten en aflossing van de voorschotten uit 's Rijks kas verstrekt voor de doeleinden in de Woningwet omschreven." Yoorts is van de onderstelling uitge gaan, dat aan de gemeenten die in het genot van een voorschot zullen gesteld worden, tevens eene bijdrage zal wor den verleend in de betaling der over het voorschot verschuldigde annuïteit. Eene dergelijke bijdrage kan nimmer stijgen boven de helft der door de ge meente verschuldigde annuïteit. Stelt men dus de som van de in 1905 te ver- leenen bijdragen op f 8000, dan zullen de totale door de gemeenten verschul digde annuïteiten een bedrag van f16000 niet overschrijden. Kapitaliseert men deze som daarbij aannemend voor rentevergoeding een percentage van 3'/, en voor aflossing 1 pet., dan verkrijgt men afgerond naar boven het onder dit artikel voor de daarbij bedoelde voorschriften ge raamd bedraagd bedrag van f388,000. Vermeld wordt nog, dat bij eene aflossing van 1 pet. de voorschotten zullen zijn terugbetaald in 46 jaren, terwijl art. 19 als uiterste grens een termijn van 50 jaren toestaat, doch deze bepaling heeft slechts ten doel te verzekeren, dat de terugbetaling over niet méér dan 50 jaren verdeeld wordt en verhindert de Regeering geenszins bij het verleenen van zulk een voor schot, terugstorting binnen een iets korter tijdsverloop te bedingen. Gemeenschappelijk grondbezit. de vereeniging die zich ten doel stelt de oprichting van communisten kolo niën te bevorderen, gaat nog niet bijster vooruit, zooals op de te Amster dam gehouden jaarvergadering bleek. De secretaris althans vindt dat er nog geen reden is om «alleszins'' tevreden te zijn, maar feitelijk maakt de ver eeniging een crisis door, die zij, naar men hoopt, goed te boven zal komen. Een zeer gezonde geest is echter aanwezig en de patiente kan, volgens de secretaris, wat velen. Het ledental bleef stationnair; de geest onder de leden was erg lauw, vrije socialisten hebben in hoofdzaak de beweging in handen. Ook van de winkeliers valt niet veel bemoedigends te zeggen. De commissie voor cen- tralen inkoop heeft tot op dit oogen- blik gedreven op de welwillendheid van één man, die geregeld voorschot ten verstrekte en per saldo voor een tekort werd geplaatst. Dr. Fred, van Eeden werd herbe noemd als redacteur van het orgaan De Pionieromdat er echter inge zonden stukken in hadden gestaan met persoonlijke aanvallen, werd hem een commissie van redactie toege voegd, bestaande uit de heeren: Wink, Altink, De Graaf en Taco Edelman. De directeuren der rijksnormaal lessen hebben een schrijven van de Regeering ontvangen, waarin hun wordt medegedeeld, dat kweekelingen, tot het bijzonder onderwijs behoorende, niet mogen worden gedwongen voor hunne praetische vorming zich in de openbare scholen te bekwamen, waar bijzondere inrichtingen die gelegen heid aanbieden. Woeste gronden. Het voornemen bestaat, een onder zoek in te stellen naar den toestand van woeste gemeentegronden, ter beantwoording van de vraag, in hoever en op welke wijze hunne incultuur- brenging ware te bevorderen. Bijna alle woeste gemeentegronden, ter geza menlijke oppervlakte van pl. m. 80,000 H. A., liggen in de provinciën Gelder land, Noord-Brabant en Limburg. Omtrent deze zaak wordt overleg gepleegd met Gedeputeerde Staten dezer provinciën en met het bestuur der Ned. Heidemaatschappij Het gedenkteeken, te Paramaribo opgericht ter eere van de nagedach tenis van jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, is 29 Aug. onthuld in tegenwoordigheid van den gouverneur, den heer C. Lely, eere-voorzitter van het oprichtings-comité, en van vele belangstellenden; de militaire kapel luisterde de plechtigheid op. Namens het comité werd het woord gevoerd door haar voorzitter, den heer Gefkens, waarn.-voorzitter der Koloniale Staten, die in een lange rede de verdiensten huldigde van deze oud-gouverneur ven Suriname en ge wezen minister van Koloniën. Na de onthulling wees de heer Lely naar het beeld van den man, die werkelijk veel voor Suiinaine heeft gedaan. Hulde brengende aan den oud- gouverneur, wees hij er o. a. op, dat dit monument geplaatst is in don tuin voor het gouvernemenlshotel, het gebouw, waar de heer Van Asch van Wijck zoovele jaren woonde; dat hij daar staat met het gezicht naar de rivier, naar het land zelf, zooals hij in werkelijkheid dikwijls stond als een symbool, een teeken voor eiken lateien gouverneur, dat het niet voldoende is om zijn plichten als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin getrouw te vervullen, maai dat het noodzakelijk is, dat daaraan gespaard gaat liefde voor het land en voor het volk. En het is juist die liefde, die de oorzaak is geweest, dat Van Asch van Wijck de eerste gou verneur van Suiiname is voor wien een gedenkteeken woidt opgericht. Na afioop der plechtigheid, waarbij de muziek zich af en tue het hooren, werden een prachtige krans en een bundel bloeiende lelies door vrienden van den oud-gouverneur aan den voet van het monument gelegd. Bij de gisteren gehouden stem ming in het 3e disti iet, ter voorzie ning in de vacature in den Raad, ontstaan door het ontslag nemen door den heer 11. J. Croockewit, zijn van de 625 kiezers opgekomen 514. Het volgend aantal stemmen werd uitgebracht op de heeren D. Gerritsen 287, J R. van 't Hof 60 en Hs. Kroes 155, terwijl er zich blanco en van onwaarde onder be vonden 1? kaarten. Gekozen is dus de heer D. GERRITSEN. Omstreeks half negen werd aan den heer Gerritsen door het bestuur der viijzinnige propagandaclub, het bestuur der kiesv'ereeniging en een groot aantal kiezers eene serenade gebracht. Op hun verzoek vergezelde de heer Gerritsen lien naar het ge wone vergaderlokaal, waar het nieuwe raadslid door een groot aantal kiezeis en belangstellenden werd gecompli menteerd. Ten voordeele der Vereeniging »Liefdadigheid", alhier, zal over een paar weken een middagconcert worden gegeven in de Luthersche kerk. Men meldt ons, dat een dame, thans hier wonende, vroeger als sopraanzangeres deel uitmakende van het Zalsman-kwartet en twee dames-violisten, leerlingen van Biam Eldering, die reeds dikwijls en met veel succes in verschillende steden van ons land klassieke duo's ten ge- hoore brachten hun welwillende mede werking toezegden, terwijl eene ons allen als zeer goede organiste bekende stadgenoote eveneens welwillend de bespeling van het orgel op zich nam. Het is te wenschen, dat, nu zoo goede krachten zich inspannen voor Liefdadigheidzij de voldoening zullen smaken, zeer velen te doen genieten en Liefdadigheid" flink te helpen. De Vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken ver gadert Vrijdag 30 September a.s. des avonds te 8'/i ure, in »de Arend" ter behandeling van de Begrooting over 1905. Benoeming commissie Rekening en verantwoording 1904. Verkiezing van twee Bestuursleden wegens perio dieke aftreding van de heeren Hoekstra en Arnold. Voorziening twee vaca tures. Mededeelingen van het Bestuur. Scherpenzeel. Tot predikant bij de Geref. gemeente alhier is beroepen Ds. Schoonhoven te Noord-Schar- woude. OARIMZOESSNIECWS. Aan den sergeant Sijbel H. R. van het 5e Reg. Infanterie is bij Koninklijk Besluit een voortdurend pensioen toegekend van f 227 's jaars. Aan den milicien-soldaat J. Troost van het 5e Reg. Infanterie is wegens verwonding in den strijd, een voortdurend pensioen toegekend van f 288 's jaars. Aan den sergeant Roebel en den muzikant Paats is de bronzen medaille voor 12 jaren trouwen dienst toege kend en zijn deze eereteekenen op plechtige wijze aan de belanghebben den uitgereikt. Aan den sergeant G. Bouman is bij Kon. Besluit een voortdurend pensioen toegekend van f 298's jaars en zulks te rekenen vanaf 1 October a.s. De fourior van Mourlk van het 5e Reg. Inf. is door den kolonel regi ments-commandant bevorderd tot sergeant-majoor-titulair dd. luitenant te lelde. De na te melden onderofficieren van het 5e Regiment Infanterie zijn niet 1 Cctober a.s. toegelaten tot den Hoofdcursus: sergeanten Sparenburg, Juta, De Groot, Buurman, Van Ever- dingen, Vermeulen, Scheltema. Stad- lander en den milicien-sergeant Gor dijn allen bestemd voor opleiding Infanterie h. t. I.de sergeant Maitens voor Infanterie O.-I. en den sergeant Raat voor administratie h. 1.1. 37«e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 26 en 27 Sept. 1904. (1950 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 70. 5206 5213 5810 6357 6376 6836 6852 10075 10078 14083 16444 16805 18279 18285 en 18290. Te zamen 15 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 734 738 779 5229 5237 5827 6334 6338 6375 6385 6825 6830 6846 6855 10079 11502 11515 11529 14104 16426 16431 16441 16457 16800 16822 18261 18287 18293 19174 19183 en 19187. Dr. Stephan Smith, geneesheer in een Londcnsch hospitaal, beweert een middel tegen bijziendheid te hebben gevonden, waardoor hij in minder dan twee maanden bijzienden in staat stelt zonder bril even goed te zien als men- schen met gezonde oogen. In sommige gevallen geneest hij de bijzienden in drie dagen, vooral jonge personen, daar later bijziendheid dikwijls ongeneeslijk is. Hij heeft reeds verschillende ge nezingen tot stand gebracht. Het Japansche oflicierskorps. Een Japanner, die veel in Europa heeft rondgekeken, heeft verklaard, dat na het Duilsche olïïcierskorps het Japansche het beste ter wereld is. Maar in twee opzichten staat het nog boven hot Duitsche: het is arm en heeft geen maatschappelijke voorrech ten. Daarin ligt zijn sterkte. De Japan sche officier heeft een gering salaris, hij en zijn huisgezin leiden een terug getrokken leven; zij moeten sparen. Hij heeft ook in vredestijd steeds werk en niets dan werk. Een groot deel van wat in Duitschland een «Feldwebel" (korporaal) doet, doet in Japan de offi cier zelf. In een vuurwerkfabriek te St. Denis heeft een ernstige ontploffing plaats gehad, verooi zaakt door het vlam vatten van een soort seinvuur- peilen De schok was zoo ontzettend, dat alle gebouwen tot de fabriek be- hoorend, ineen stortten. Vier arbeiders kregen onbeduidende verwondingen. De schade, die zeer belangrijk is, kan nog niet met juistheid worden opge geven. ElTectendiefstnl. In het begin dezer maand vervoegde zich in een der Brusselsche hotels een jongmensch, zich noemende Char les Caimont, garjon de café, komende van Parijs, die zijn hotelrekening, welke slechts 5 fres. bedroeg, betaalde met een obligatie van fres. 500 Credit Foncier de France en daarop hard wegliep. In zijn bezit was toen een groote bundel eflecten. In verband hiermede is men sedert in Holland op het spoor gekomen van gegevens, welke in deze vreemde zaak meer licht hebben ontstoken. Het wisselkantoor van de heeren Van'tH. en P. op de Blaak te Rotterdam ontving van een dame uit de Wijnstraat ter verzilvering eenige coupons, doch daar men de zaak niet vertrouwde, werd de verzilvering geweigerd. Eenigedagen later werden door een koopman van hel Bagijnenhof te Rotterdam op het wisselkantoor der firma Van D. dezelfde coupons ter inwisseling aangeboden ter waarde van f26, welke koopman ze van de bewuste dame had gekocht. Later werd nog een tweede collectie coupons, ter waarde van f60, door de dame aan den koopman aangeboden, doch deze werden in beslag genomen, daar de Brusselsche politie lont ge roken had, doordat de aangeboden coupons bleken te behooren tot eflecten, afkomstig van diefstallen in Frankrijk en België, voornamelijk van het Credit Foncier en Ville de Paris. Verband werd thans gezocht tus- schen den bewusten garcon de café Charles Caimont en de dame uit de Wijnstraat te Rotterdam, die in liefdes betrekking stond tot zekeren Jean 't II., een Hollander, wonende in de Rue des Hirondelles te Brussel, ter wijl uit de persoonsbeschrijving bleek dat Charles Caimont en Jean 't II. een en dezelfde persoon waren. Bij het onderzoek, in de woning in de rue des Hirondelles ingesteld, bleek dat de vogel reeds gevlogen was Inmiddels kwam bij de Brusselsche politie uit 'sGravenhage bericht, dat ook aldaar coupons waren in beslag genomen, welke toen, evenals de cou pons uit Rotterdam bij den procureur des konings te Brussel gedeponeerd zijn geworden. Het onderzoek is thans zoover ge vorderd dat gebleken is dat do cou pons die thans in omloop zijn ge bracht, afkomstig zijn: lo. van een dubbelen moord, gepleegd op 31 Maart 1899 te Cherbourg; 2o. van een diefstal mot braak op 18 Decem ber 1902 in de rue Hyppolite te Parijs en 3o. van een spoorwegdief stal in April 1904 tusschen Parijs en Brussel. Bij deze drie diefstallen werden o. m. ontvreemd: lo. Actions-Nord, Ouest on Orleans Obligations Fon- cières en communales, Chinois, Obli gations Ville de Paris en Ville de Naples. Russes consolidés, Obligations Turques, 2o Bons fonciers, obligations Foucrères, obligations Communales, Chinoise-Russe, Haïti, Ottomane, Pa nama en Congoloten, obligations Ville de Lyon, Villes de Paris en Russiche sporen; 3o. Obligations Russes, Chemin de fer de t'Eit ancien, obligations Lombarde ancienne, Communales en Credit foncier. De politie te Parijs en Brussel heeft zich thans in verbinding ge steld met de politie alhier. Rare Weddenschappen. President Roosevelt is begrijpelijker wijze erg populair onder de negers. Een neger te St. Louis heeft zich zelf verbonden zelfmoord te plegen door van Gads Bridge in de Mississippi te te springen, voor het geval, dat presi dent Roosevelt niet mocht worden herkozen. De man is daarbij afgeweken van den gewonen aard der weddenschappen bij dergelijken gelegenheden. Meestal betreffen zulke weddenschappen de een of andere onschadelijke zonder linge of dwaze daad, als bijv. toen vier jaren geleden een kantoorklerk zich verbond, om, als Mac Kinley niet werd gekozen, een maand lang rond te looperr met een zijden hoed zonder rand en naar den verkeerden kant opgestreken, of de weddenschap van den man, die de verplichting op zich nam, John L. Sullivan bij de ooren te gaan trekken. Er zijn ook mannen, geweest die zich vei bonden bun baard te laten staan, en die zelfs niet te laten «bijknippen" voor en aleer een candidaat van hun richting tot presi dent was gekozen Eene jongedame die eene vereerster van Bryan was, verwedde 1000 kussen op zijn verkiezing en een inwoner van Chicago, die zijn vertrouwen op Br yans welslagen bedrogen zag, moest zich op een kruiwagen door de straten laten rijden, in de zuigelingskleederen en zuigende aan een flesch. Een makelaar in effecten uit Wall- street moest in nachtgewaad door de straten van New-York wandelen onder 't opzeggen van het kinderversje Mary had a little lamb. Een ander «Brayniet" te New-York, moest wegens een verloren wedden schap een uur lang op éen been staan bij den hoofdingang van het Central Park. Een spoorwegambtenaar moest een maand lang loopen met een half afgeschoren baard, en een ander moest vijf minuten lang achtereen volgens op zes openbare pleinen staan, gekleed in een eigenaardig costuum bestaande uit een pantalon met een roode en een blauwe pijp; een zwarte en witte schoen en een groenen hoogen hoed. Nog een ander moest met rok en witten das, een monocle in 't oog en een gibus op het hoofd, de Hudson overzwemmen. Het Anglo Saksische ras schijnt dergelijke dingen geestig te vinden en heeft er smaak in. Nu, ieder de zijneOok de «practical jokes", gelijk de ante-diluviaansche «aardigheden" heeten, die soms aan de overzijde tegenover vrienden worden uitge haald, zouden elders allicht zouteloos of opgepast heeten,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2