Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Rijksbijdragen aan bijz. scholen. In 1904 zal het Rijk aan de bij zondere lagere scholen in 't geheel f 2/202.194.50 uitkeeren, als bijdiage: lo. voor de onderwijzeis, en 2o. in de kosten om te voorzien in de be hoefte aan schoollokalen. Voor Zuid- Holland zijn die cijfers: district 's Gravenhage, lo. (109 250, 2o. f21.040, totaal l l'jO 896; Rotterdam 10. 1191.970 2o. (20 140 50, totaal f1221.110 50; Uo.drechtlo. f45.120, 2o. (5.705.50, totaal f51.085 50; Gouda lo. f79.875, 2o. f 10.481.50. totaal f90 850 50, totaal in de pro vincie 553.454 50 H. M. de Koningin-Moeder zal 17 dezer naar Arolsen vertrekken om daar een tiental dagen te vertoeven en vandaar naar König in het Odin- wald; ongeveer half November hoopt 11. M. in het land terug te zijn. H. M. zal vergezeld worden door jonkv. Van de Poll, hofdame en dooi jonkh. A G. Schimmelpenninck, the saurier-kamerheer. Te Amsterdam is onder den naam «de Noord-Nedei landsche Opera,"een nieuwe vereeniging opgericht, die hel Paleis ran Volksvlijt en de stads schouwburg zal bespelen, doch ook voorstellingen geven zal. Bestuur en administratie berusten bijDavid Koning Jr., directeur-gérant E. van der Ven, secretarisl>. Pauwels, penningmeester; J. S. de Vas, hoofd administrateur; J. C. A. Pas, admi- nistratcniP. Huybrechts Jr., klerk. Régie: Alex. Saalborn, hoofdregis seur; A. Overgaauw, 2de-regisseur; J. Kingsbergen, hoofd-inspecient en bibliothecaris. Technisch personeel: Naaml. Venn Het Nederl Costuummagazijn, voorh. Helmhout Co., Costuumleveranciers; Philip Klaasen, garderobier; D. II. Michels, kapper; Gebrs. Beyne, attri- buteurs; P. Huybrechts, réquisiteur; M. C. J. Alberts, sduflleur. Orkest-personeel: Frans Rumpel, kapelmeester; C. Dokkum, kapel meester en solo-repetiteur; H. Holï- mann, conceitmeester; mej. Polhni, harpiste; Arn. de Leeuw, koorrepeli- teur; Joh. Versteeg, accompagnateur. Het orkest bestaat uit 52 musici. Zang-personeel: Sopranen; Mej. M. C. Duyse, mevr. Th. J. van Hulzen Bakels, mevr. C. EngelenSewing, mej. Agnes Wibbels, mpj Amélie de Bruin, mej. A. van der Moolen, mevr C. Berckmans; mezzo-sopranen: mej. Ant. Sohns, als gaste, mevr. Arens Callemien, als gaste, mej. Betsy Wielaert, mej. Helena llelmeiing, mevr. A. Langeiak; kleine partijen; de dames B. Malhijse—Isaacs, Corn v. d. Burg, Joh. StrikkersEkeler, Ant. Brouwers, M. Colnot en C. Krol tenoren; de heeren Désiré Pauwels, Karei Berckmans, Jan Deville, Jac. Cauveren, W. B. Overdijk, Maurits Vigeveno (leerling van den heer Morello, zal in enkele gastvoorstel- lingen optreden); bas barritons: de heeren J. M. Orelio (na zijn terug keer uit Indië), Louis de Backer, J. Heythekker, P. Veiheyden, A. Alexan ders, F. H. van Duinen, J. Maas, als gast, P. Koster; kleine partijen: de heeren A. Moerings, A. Hille, E M van der Ploeg, L. Haarman, P. van Oest. liet koor bestaat uit 48 dames en heeren. Buiten liet gewone repertoire zullen in studie worden genomen; Ratcliff, van C. DopperZaza, van Léoncavallo; Tosca, van Puccini; Meester Roland, van Graf Géza Zichy. Aan den Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik, is door een be langstellend vriend uit Baarn een som geschonken van vijfduizend gulden. Deze gift zal den Bond, aan wiens weikkrachl juist thans in zijn periode van snel en gestadig toenemenden bloei zoo hooge eischpn worden gesteld, tot veel en belangrijk weik in staat stellen. liet bestuur van Amicitia is voornemens om in den aanstaanden winter, evenals verleden jaar, weer cenige abonneinentsvoorstellingen te doen geven. Vermoedelijk zal nog dezo week de inteekenlijst aan de ingezetenen worden aangeboden. Goede stukken door eerste-klas- gezelschappen zullen worden opge voerd. Moge er nu flink op de lijst ge- teekend worden. Mej. M. van Gelder, leerlinge van den kunstschilder H. J. Wolter Jr.. is geslaagd voor het toelatings examen voor 's Rijks Academie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam. De levering in het tijdperk 1 Novem ber 1904 tot I November 1905 van het ligslruo voor het garnizoeris- naeullegermagazijn alhier is gegund aan de lii ma II. Gerritsen, voor f38 50. Voor de vacature-Boode,' als onderwijzer aan de openbare Lageie school 3o soort Beekstraat, hebben zich 48 sollicitanten aangemeld. In een Vrijdagavond j.l. gehou den bijeenkomst is hier ter slede opgericht het Tooneelgezelschap «Von del,' hetwelk zich speciaal op de too- neelspeelkunst zal toeleggen, en dezen winter nog in 't openbaar hoopt op te treden. Bij vonnis van het Kantonge recht te Amersfoort dd. 10 October 1904 zijn 1. 11. Veenendaal te Amersfooit, 2. H. Pampus 3. H. 4. J. de Goede 5. D. van der Veen Sloutenburg, 6. C. Ruizpn-iaal Spakenburg, 7. K. de G ie ie Leusden, respectievelijk verooi deeld tot geld boete ieder nunm-r van twee gulden subs. 2 dagen hechtenis, wegens het geleiden van een hondenwagen waar voor honden gespannen van minder dan 50 c.M schouderhoogte. Gisteren werd door den Bond ter bescherming van den trekhond in Nederland alhier op de Beestenmarkt voor de eerste maal eene keuring gehouden van trekhonden. Er waren 78 honden opgekomen voor het meerendeel in slechte con ditie, waarvan 22 niet werden toe gelaten wegens niet voldoen aan de voorwaarden. Prijzen werden behaald door, Reuen le prijs, Bello, van H Kaats te Ha- meisveld. 2e prijs. Hector, van C. M. van Zon, Driebergen. 3e prijs, Turk, van T. Hooft, Hoog land. 3e prijs. Turk. van J. v. d. Hengel, Hamersveld. 4e prijs, Poellie, van C. Gouw, Ameis- foort. oe prijs, Caro, van P. de Waal, Amersfoort. Zeer Eervolle vermelding, Hector, ran N. Stolp, Hoevelaken. Eervolle vermelding. Prins, van van Veen, Bunschoten. Teven 1e prijs, niol uitgereikt. 2e prijs, Bello, van J. v. Veenendaal, Soest. 3e prijs, Juno, van J. Koelewijn, Spakenburg. 4e prijs, Nelly, van G. Plaggen- hoef, Nijkei kei veen. 5e prijs, Polio, van S. D. Aronson, Amersfooi t. Zeer Eerv. vermelding. Prins, van C. M. v. Zon, te Driebergen. Enkelspannen le prijs, J. Koelewijn, te Spaken burg. 2e prijs, T. Hooft, Hoogland. 3e prijs, N Drieënhuizen, Amers foort. 4e prijs, C. Gouw, Amersfoort. 5e prijs, H. Kaas, te Hamersveld. Meerspannen. le prijs niet uitgereikt. 2e prijs J. v. Veenendaal te Soest. 3e prijs C M. v. Zon te Driebergen. 4e prijs vrouw Berg te Leusden. Een talrijk belangstellend publiek, waaronder een twaalftal dames en heeren van elders, woonde de keu ring bij. De gemeente-secretaris jhr. mr. B. W. Th. Sandberg is op de voor dracht geplaatst voor griffier der Staten van Drenthe. Op 20 October wordt door de Militaire Sportvereeniging een jacht- rit gehouden tusschen Zeist en Amers fooi t. Als jagermeester treedt op de le luit. der veld artillerie C. A. Prins. Samenkomst te 1 uur narn. bij Vol lenhoven. Zondag speelde op het terrein achter Rustoord Victoria van hier tegen Victoria uit Utrecht en wist deze te slaan met 6—2. In de nacht van Maandag op Dinsdag is de spekslagerij van den heer Schoeman aan de Zuidsingel totaal uitgebrand. Hoewel de omwonenden reeds den gebeden avond een brandlucht hadden geroken, werd het vuur eerst omstreeks half drie door een surveilleerenden nachtwacht ontdekt. Oogenblikkelijk werd de slangenwagen van het po litiebureau gehaald. Even later zijn ook de spuit no. 3 en de slangenwagen der Vrijwil lige brandweer gekomen, doch alleen eerstgenoemde heeft met de po'itie slangen wagen dienst gedaan. De politie werkte onder leiding van een commandeur der Vrijwillige Brand weer. Er waren zoo goed als geen toe schouwers. De oorzaak is onbekend Verzekering dekt de aanzienlijke schade. Handel en Nijverheid. Gisterenavond hield «Handel en Nijverheid" haar maandvergadering in »De Zwaan". Aanwezig waren 20 leden. De notulen der vergadering van 14 Sept. j I. werden n.i lezing door den secretaris de heer Oosteivecn onge wijzigd goedgekeurd. Door den heer G. Berns werd ver slag uitgebracht van de 19 Augustus te Amsterdam gehouden algemeenc vergadering van den Ned. Bond van O. I. en schuldinvorderingsbureaux. De vergadering keurde het op die vergadering door den heer llerns ge daan voorstel om 10 ets. contiibutie per lid der aangesloten voreenigingen af te dragen lot dekking der kosten, goed Ter voorziening der vacature ont staan door het bedanken wegens ver trek naar elders van den heer 1. van Hoogstraten werd tot bestuurslid bij derde stemming gekozen de heer P. J. Frederiks, die zijn benoeming vier en twintig uur in beraad wenschte te houden. Tot lid werden toegelaten de heeren Aug de Steenhuysen, C J. v. Keulen, M. II. v. Raalte en J. S. J. de Jongh. Ingekomen waren: Twee missives van het O. I. en Schuldinvorderings- hureau, (maandlijsten van Delft en Zaandam) ter lezing gelegd voor de- leden. Bij de mededeelingen vroeg do heer Fonteyn of de vereeniging zich bemoeit met het veizenden van goederen. Spr. had laatst verzonden met de N. C. S. en daarbij werd hem te veel vracht afgehouden. Hoewel zulks offi cieel geconstateerd is, hec-ft spr. nooit restitutie kunnen vei krijgen. Kan daar de vereeniging iets aan doen. De voorzitter meent dat de vereeni ging als vereeniging op het oogenblik daar weinig aari kan doen. Gewoonlijk volut die restitutie van zelf. De voorzitter raadt den heer Fonteyn zich tot de Administratie te wenden. De heer Kuiper vraagt of voor de vereeniging niet demogelijkheid bestaat tot het aanstellen van een rechtskundig adviseur. De voorzitter gelooft dat de middelen daartoe voorloopig wel niet in staat zullen stellen. De heor Houbaer vraagt of de heeren Prikken en Celosse daartoe wel eens zijn uitgenoodigd waarop geantwoord wordt dat de heer Celosse indertijd geweigerd heeft opgrond dat personen die diens advies wenschen toch zich bij hem vervoegen. De heer Berns acht het kosten- bezwaar zoo groot dat contributie- verhooging noodzakelijk zou worden De heer Eggink meende dat de kos ten van een adviseur wel van de inkomsten der vereeniging af kon. de penningmeester deelt echter mede, dat nog ieder jaar een tekort in de ver antwoording moet worden vermeld. Te ruim half tien werd de verga dering gesloten. GiB.MZOE\S.VIEHVS. De sergeanten Valkenburg, Van der Benden, Van llelsdingen en Mezger, zijn op grond van bepaalde sub. II en III van art. 26 van het voorschrift voor den cursus, door den Generaal-Majoor Inspecteur van het Militair onderwijs van hunne plaatsing op den cursus ontheven. Op grond van het bepaalde in Art. 7 betreffende het voorschrift voor de Normaal schietschool zijn door den kolonel commandant van het 5e Reg. inf. tot het volgen van den cursus C. aan de normaal schiet school aangewezen de le luitenant D. J. Gorter, de 2e luitenant G Kuyper, setg. maj. tit. H. van Mounk, fourier II. G. A. Akkermans, serg. onderwijzer Th. den Daas. Genoemd personeel zal Zich op den 15 October a.s. bij den Directeur van vooi noemden inrichting aanmelden. Bij beslissing vin den lieer Generaal Majoor Corrid. der 2 Dis. inf. is de lo luitenant Berkeljon eer vol ontheven uit de betrekking van officier voor speciale diensten en als zoodanig vervangen door den le luite nant Ritsma. In verband hiermede is de le luite nant Berkeljon ingedeeld bij de 2e Com p. 2o Bat, en zijn do le luitenants Sehallenberg en van de Wetering bijgenaamd de Rooij, overgeplaatst bij de 3e Comp. 2u Bataljon. Aan den milicien-soldaat Dijk stra is wegens lichaamsgebreken een lijdelijk pensioen toegekend voor een jaar van f200. Bij de gisteren in het kies district Assen gehouden herstemming voor een lid der Tweede Kamer (vacature-Willinge) werden uiige bract op de heer mr. M. W F. Treub (viijz dem.) 25z0 sl op den lieer mr. N. G. Pierson (lib.) 1801 stemmen. Zoodat gekozen is: Mr. M. W. F. TREUB. Bij de stemming op Dinsdag 4 October werden uitgebracht op den heer Treub 1654 St., op den heer Pierson 906 stop den heer v. d. Heide (soc.-dem.) 297 sl. en op don heer Bos (anli-rev.) 670 st. Op het Oudkeikster meer in Friesland is dezer dagen een kleine 400 pond bleien, en daarna nog eens 695 pond mot een nut opgehaald. Onder de dorpelingen werd een rijke uitdeehng gebonden. Een amaleur- pholograaf kwam juist van pas, om van het buitengewone schouwspel een «kiekje" te nemen Naai verluidt gaat men er een prentbriefkaart van maken Wonderen van liet radium. De Engelsche hoogleeraar Allan Green heelt w aai genomen, dat de bacillen van de pest, de cholera en de tuberculose, terwijl zij zich snel ont w ikkelden in reinculturen, haar giftige werking verloren na op korten afstond aan de werking van radiumzouten blootgesteld lo zijn geweest Geen van de bacillen bood langer dan 22 uren weei stand en vele hadden reeds na vei loop van 2 lot 10 uren haar w er king totaal verloren. Het radium heeft slechts effect op een afstand van 1 a 2 millimeter van de bacillen. Het effect verzwakt op grooteren afstand en wordt eindelijk nihil op 10 cenlnnetei afstand. Merkwaardig is ook, dat sommige door hot radium gedoode organismen en die nog geiuunen tijd daarna aan de werking van die stof bleven bloot gesteld, zelf radio actief werden. Zij bleven dat wel drie maanden lang. Hoe gevaarlijk het is, op open bare plaatsen, in koffiehuizen of in spoorwegcoupè's b.v., minder vleiend te praten over bepaalde personen, blijkt weer uit het volgende geval: In het Groningsch dorp L zou een predikant worden beroepen Men had iemand op 't oog. Die zou een proef preek houden en daartoe per rijtuig van den trein worden gehaald. De af halers kwamen le vroeg aan het sla tion en wachtten den trein af in het stationskofliehuis, waar een heer een broodje zat te eten. Er werd door het gezelschap druk gepraat en ook de dominee in zijn particulier leven werd besproken en beoordeeld niet al te gunstig De heer at door aan zijn boterham de trein kwam. maar met dozen geen dominee. Weer ging men in 't stationskofliehuis, waar de heer nog zat en hun voorstelde maar in le stappen, wijl hij de af te halen predikant een tiein eerder was gekomen. Wel weid de dominee beroepen, maar hij bedankte voor de eer. Gevaarlijke positie. De vrouw van een hoofdconducteur te Zutphen kwam Zondagavond te laat aan den lokaaltrein voor Arnhem en tiachtte op het balkon te komen, ter wijl de trein reeds in beweging was. Zij viel en geraakte onder de tree plank Ongetwijfeld zou zij onder den trein geraakt zijn, indien niet de con ducteur Koster, uit Arnhem, de tegen woordigheid van geest had gehad, di rect, het eenig mogelijke middel tot redding toe te passen. Hij wierp zich plat op den grond op het perron, ter plaatse waar de vrouw lag, drukte haar met kracht neer, zoodat zij moest blijven liggen, en hield haar in die houding vast, totdat de trein over haar heen was De vrouw had alleen een onbe duidende wonde- aan het hoofd be komen. Thuiskomende zvl haar man haar wel een gratis college hebben gegeven over «de gevaren van de spooi wegen", speciaal over het op lijdende treinen sprngen. Gevaarlijk spel. In het dorp Ter Apel vermaakten eenige kinderen zich met «rncht- bankjespelen." Up een hunner werd de doodstraf toegepastbel knaapje werd een dun touwtje om den hals gewonden daaraan weid hij opge hangen Gelukkig kwain de moeder toevallig langs de plek waar baar zoontje hing; ze sneed natuurlijk <1 neet het touw door en 't was lijd ook: 't kind kon geen geluid meer geven, maar nu kwam het weldra weer bij. Liever kwakzalver dan dokter. De kwakzalverij is een schandelijke zaak, volgens do geleerde wereld, doch menig kwakzalver verdiend veelgeld. Deze waaiheid gaf aanleiding tot het volgende vermakelijke verhaal, dat oen gewezen chef van den Perij- sclien veiligheidsdienst vertelde. Toen hij nog in functie was, werd hem gerapporteerd, dat een persoon in een der mec-d bevolkte voorsteden van Parijs het waagde, menschen te genezen zonder daartoe wettelijke be voegdheid le hebben Hij liot daarom den kwakzalver op zijn bureau komen. «Zeg eens. vriend", zeide bij, «ge schijnt voor alle diploma's ren grooie minachting le hebben «Volstrekt, mijnheer; mag ik u hierbij mijn diploma's overleggen? Maar ik smeek u, zeg aan niemand, dat tl ze gezien hebt!" En de arme man vertelde zijn ge schiedenis. Toon hij zijn examens had afge legd, vestigde bij zich als dokter. Gewoonlijk laat de pi ak tijk zich dan nogal lang wachten, doch in dal geval was hel erger: de praktijk bleef weg en do man was vrijwel bezig te verhongeren, toen een i>e- niaal idéé hem dubr hel hoofd schoot zijn naam veranderen, in een andere buurt gaan wonen en daar met alle blijken van ongeoorloofde uitoefening der geneeskunde de praktijk be ginnen. «Ik geef hun niets dan de oflici- eele geneesmiddelen... soms maak ik hen zelfs beter. Nog een paar jaar, dan kan ik kalm gaan leven maar om 's hemelswil, mijnheer, ver- lel hun niet, dat ik werkelijk dokter ben Tegen de nieuwe Tariefwet. Aait de Tweede Kamer is een adres gericht door een aantal fabiikanten, grossiers, agenten en winkeliers in schoenen en andere lederfabrikanlen, schoenmakeis, leerlooiers en hande- laais til leder en schoenmakers four nituren. Onder aanvoeling van tal van redenen verzoeken zij af te zien van elke poging tot kunstmatige be scherming. Juist het gemis van die bescherming «heeft de fabiikanten en handelaren m dit vak gedwongen alle eneigie en ondernemingsgeest aan te wenden, om, geholpen door ons lage tarief van invoerrechten, eene industrie te scheppen, welke niet alleen zichzelf beschermt, maar ook op vreemde markten eene ernstige mededingster is geworden, van die landen, die hier vroeger invoerden en waartegen sommigen bescherming wenschten. De beste bescherming van den nationalen arbeid in dit vak is dan ook: verschoond te blijven van de bevordering van den nationalen arbeid door middel van invoerrechten". Wil men zeggen adr. ten slotte, «den nationalen arbeid in liet leer- en schoen vak bevorderen zonder gevaar te loopen het tegendeel te bereiken, dan late men den toestand zooals hij is en stelle de 35,000 arbeiders in de schoenindustrie niet aan benadeeling bloot ter wille van eene ten onrechte vermeende hulp aan nog geen 2500 werklieden der looierijenliever be- raine men maatregelen om aan de Nederlandsche industrieelen op de vooideeltgsle wijze het benoodigde bedrijfskapitaal te verschaffen en zorge voor goed vakonderwijs". Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel Hccksclier senr. in Hamburg welke zich in dit nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede naam ver worven, dat wij al onze lezers aan bevelen op deze advertentie acht te geven.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2