NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BARON MONTEZ No. 83. Zaterdag 15 October 1904. ürie-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Bij flit nimmer behoort m Bjjvoepel. VAN WEEK'TOT WEEK. BUITENLAND. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk Met gratis Zondagsklad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/j Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Verantwoordelijkheid van den leeraar. Met een rede over dit onderwerp opende Dr. J. 11. Gunning zijne lessen aan de Universiteit te Amsterdam. Voor alle toekomstige docenten acht hij paedagogische voorstudiën noodig, want hij is tegenstander van de leer, dat 't alles maar op tact aankomt, wat volgens hun in de meeste ge vallen maar een mooi woord voor on kunde is. Echter wordt tact geenszins van onwaarde verklaard, ze is soms meer waard dan het grootste bezit aan theoretische kennis, en juist hij is de beste paedagoog, die in staat is om op een gegeven oogenblik de heiligste voorschriften der paedago- giek over boord te werpen, en in lijnrechten strijd daarmede te handelen, evenals liet de grootste strateeg is, die op een gegeven oogenblik met alle voorschriften der strategie weet en durft breken. De leeraar komt te staan voor gevallen waarin de hoogste paedagogische kennis te kort schiet en hij zelf den weg heeft te kiezen door tact en gezond verstand aangewezen. De een is een geboren paedagoog en de ander is na lang durige paedagogische studiën zelfs niet in staat om do orde te hand haven onder zijn leerlingen. Over het noodzakelijke van die voorstudie voor eiken docent kan men dus van meening verschillen, maar hierover zullen wij het allen eens zijn, dat iedere leeraar diep aangedrongen moet zijn van zijn verantwoordelijkheid. De leeraar is, zegt dr. Gunning, in de eerste plaats verantwoordelijk aan God. Het begrip verantwoordelijk heid moet natuurlijk een dativus bij zich hebben. En nu wint voor hem dat begrip ontzaglijk aan duidelijkheid wanneer hij daarbij denkt niet aan iets abstracts, maar aan een persoon. Indien echter iemand verklaart 't met iets onpersoonlijks te kunnen stellen en zijne daden daarmede in overeen stemming zijn, dan wordt dit door hem even onvoorwaardelijk geloofd als geëerbiedigd. Wie die aller hoogste verantwoorde lijkheid niet voelt, maar in het ambt van leeraar niets anders ziet dan een kostwinning, die moet, hoe eer hoe liever, van het erf verjaagd. In de tweede plaats is de leeraar verantwoordelijk aan de ouders. Zij geven hun kind aan hem over en tegelijk een deel van hunne rechten en plichten. Hij is verantwoordelijk aan het kind zelf, dat eenmaal hem de vraag zal kunnen stellen Gij hebt voor een tijd en een deel macht over mij ge oefend, macht over mijn geheele per soonlijkheid, mijn lichaam, mijn intel lect, mijn zieleleven wat hebt gij met die macht gedaan wat hebt gij voor uw deel van mij gemaakt? Ten derde is de leeaar verantwoorde lijk tegenover de maatschappij, of liever nog tegenover de natie. De op leiding van den jongen mensch is niet alleen een zaak der ouders maar ook van de natie die met 't oog op haar voortbestaan en groei op het allernauwst daarbij betrokken zijn. Dat is de rechtsgrond van de staats bemoeiing met het onderwijs, die even onverwrikbaar is als het recht der ouders. Dit verantwoordelijkheidsgevoel nu is onontbeerlijk aan den leeraar willen wij met gerustheid de opleiding onzer jongeren hem toevertrouwon. Volgens Dr. Gunning wordt die ver antwoordelijkheid veel algemeener en dieper gevoeld in de rangen van het lager dan in die van het middelbaar onderwijs. Zij moet echter gevonden worden bij eiken leeraar. Het is den laatsten tijd voorge komen, dat het zeer kwalijk genomen werd als informaties naar onderwijzer of leeraar werden ingewonnen, en men niet eenvoudig tevreden was dat de sollicitant de gewenschte bevoegd beid bezat. Toch moeten diegenen die invloed op de keuze hebben, met eerbiediging van de persoonlijke vrij heid der sollicitanten zich het recht voorbehouden tot vragen en onder zoek. Zij hebben zich te vergewissen, of de man in kwestie wérkelijk zijn ver antwoordelijkheid beseft en dus de' jongeren veilig aan zijn leiding kunnen worden toevertrouwd. Die jongeren toch slaan niet weinig onder zijn invloed. Zij zweren hij het woord van den meester, wat de leeraar zegt dat is zoo, het woord van vader of moeder weegt daar niet tegen op. Dat is zoo bij het lager zoowel als bij het middelbaar en hooger onderwijs. In de openbare, zoogenaamd neutrale school is niet overal genoeg op deze dingen gelet, en wij zien daarom dat vele ouders hoewel liberaal hun kinde ren zenden naar de bijzondere scholen, ook al omdat daar meer band is tusschen de leeraars en de leerlingen met hun ouders. Niet dat ik zoo ingenomen ben met al die bijzondere scholen. Och, er is al verwijdering en onverdraag zaamheid genoeg onder de menschen, en dat wordt er niet beter op, als reeds de kinderen worden ingedeeld naar de verschillende geloofsbelijdenis. Laten ze liever naast elkaar zitten en met elkander omgaan, later moeten ze toch samenleven en samenwerken. Van het zitten naast kinderen van een ander geloof heb ik nooit het nadeel gezienwel heb ik op de openbare scholen welke ik bezocht wel degelijk gezien welke een ver schillende invloed er uitgaat van de leeraars naarmate zij zedelijk hoog of laag staan, geloovig of ongeloovig zijn. Het kan niet anders, de over tuiging van den leeraar in religieuze dingen kan den leerling niet vei borgen blijven. Ik geloof niet dat er eenig leervak te noemen is, waarbij de leeraar volkomen neutraal kan blijven Hij kan zijn persoonlijkheid niet weg denken, en wie werkelijk neutraal kan zijn moet een weinig beduidend persoon wezen. Van één leeraar herinner ik mij, dat hij onder de les geloofspunten besprak en dan wel vroeg: hoe kan je dat aannemen? Maar overigens werd over den godsdienst niet gespro ken en zij liepen met hun overtuiging niet te koop. En van dezen ging in vloed ten goede uit. Dankbaar her inner ik mij leeraars tegen wie wij opzagen met eeibied en toegenegen heid. Hoe wisten zij door een vinger wijzing, door een wenk, door een vriendelijken raad een nieuwe en gezegende richting soms te geven aan het leven van een jongmensch 1 Hoe toonden zij zich oprechte vrienden van hunne discipelen! Zij waren ge wis diep doordrongen van de verant woordelijkheid welke op den leeraar rust. Om de openbare school in eere te houden als een plaats waar kennis vergaard en tevens de zedelijke kracht der jongeren gewekten verstrekt wordt, worde bij benoemingen op kennis èn karakter gelet en op goed begrip van de verantwoordelijkheid van den leeraar. Volgens de Times heerscht er on der invloedrijke Amerikaansche po litici slechts éen meening: dat Roo sevelt's herkiezing zoo goed als stellig is. Er is zeer weinig geestdrift, behalve onder de politici van beroep. De demo cratische partij heeft gebrek aan geld. De staat New-York blijft twijfelachtig. De plaatselijke quaesties kunnen daar zoowel als in Wisconsin aan leiding geven tot verwikkelingen. Zooals de zaken nu staan, kan Roo sevelt New-York verliezen zonder dat de kans op hel presidentschap voor hem verkeken is. Daarentegen moet rechter Parker beslist New- Yoik winnen om eenige kans te hebben. Toch kunnen deze laatste weken nog een feilen strijd brengen. Tot 8 November zullen beide par tijen zonder ophouden blijven werken. Maar nog bij geen enkelen vorigen veikiezingsstrijd is het vertrouwen der republikeinen zoo groot, de ver slagenheid der democraten zoo vol komen geweest. Het internationaal vredesburau te Bern heeft aan alle staten een memo randum gericht, waarin wordt aange drongen op het houden van een con ferentie door alle onderteekenaars van het verdrag van 1878, met het doel, het verslag der Russische en Oosten- rijlcsche Regeeringen over de resul taten van jongste diplomatieke inter ventie in Constantinopel aan te hooren. Men wil de Macedonische questie scheidsrechterlijk doen oplossen, als de mogendheden het talmen der Ports moede zijn geworden. Te Rome wordt thans een merk waardig proces gevoerd, namelijk over den Vesuvius. Vier omliggen de gemeentén betwisten elkaar het recht op den vulkaan, en de Raad van State is nu geroepen te beslissen. De gemeente Resina staat het sterkst met oude documenten, waar van de echtheid echter wordt ontkend. Zij beroept zich ook opgrenssteenen, die 30 jaar geleden door haar om den krater zijn geplaats; maar die sedert onder de lava werden bedolven. De nieuwe Russische minister van Binnenlandsche Zaken toont zich nu niet ingenomen met het feit, dat men hem van liberale gezindheid verdacht heeft. In een interview met de Russ verklaarde hij, dat de buitenlandsche correspondenten hem woorden in den rnond leggen, welke hij nooit gebruikt heeft, en daaraan een veel te groote beteekenis gevenhij kon op alle categorische vragen, welke de corres pondenten hem hebben gesteld, niet eens antwoorden. Zoo had een jour- DOOR ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 100. Hij seint en ontvangt zulk een antwoord van Aguilla dat hij den volgenden morgen sid derend en bevend de boeken open legt voor de nieuwsgierige oogen en de vlugge pen der jonge dame. Deze boeken worden bewaard in een kantoor, dat grenst aan bet eigen kantoor der firma, en beeft daarmede gemeensebap door een deur, zoodat men met geringe moeite de boeken kan grijpen, zoo dikwijls zij moeten gebruikt worden. Zij zijn opgesloten in een brandkast, deze wordt geopend en de inhoud ter bschik- kïng gesteld van Louise. Het meisje ziet zieb voor een reusachtig werk geplaatst. Vier maanden zou zij wel noo dig hebben om die boeken over te schrijven. Toch moet dit reeds bij de komst van Montez gereed zijn. Zij werkt van 's morgens vroeg, totdat de kantoren worden geslotenzij zegt Gascoigne, dat zij ook des avonds moet werken, en beleefd opent bij de kantoor- en brandkast- deuren voor baar, wanneer bij des avonds uit gaat. Des nachts bij zijn terugkomst uit café- cbantant, operette, opera of eenig ander nacb- j telijk vermaak, sluit bij de boeken weer weg en laat baar uit. Voor baar avond-bezoeken j maakt Louise steeds gebruik van een rijtuig. Laat in den avond alleen door de straten van j Parijs te loopen, is niet aan te bevelen voor een jonge dame, en Aguilla beeft baar gezegd, geen geld te ontzien. Onder bet opschrijven der verschillende pos ten komt haar ook de naam Francois Leroy Larcbmont onder de oogen, en verbaasd is zij over de tusschen die twee afgewikkelde zaken. Haar gelaat teekent verwondering dan hoop. Zij maakt een beknopt verslag voor Aguilla, doch neemt een uitgebreide beschrijving, over al die jaren, van al die zaken in Panama-aan- deelen en andere stukken, gedaan voor Fran cois Leroy Larcbmont. «Misschien is dit bet, wat Harry wenseht," denkt zij. Al deze rekeningen houdt zij, met een alge- meene rekening en verantwoording der firma, bij elkaar en laat ze dag voor dag in bet bij zijn van een notaris door Gascoinge onderteeke nen, ten bewijze dat zij goed zijn volgens den wenscb van Aguilla. De tijd vliegt voorbij. Terwijl zij druk bezig is met baar werk, doorklieven de beide stoom- booten, waarvan de een Montez van New-York en de andere Harry Larcbmont van Panama naar Parijs voert, bet water van den Oceaan. De dagen snellen heen. Louise beeft vergeten, dat Montez spoedig zal verschijnen, en op zeke ren avond, na nog laat bezig te zijn geweest, wil zij beengaan tegen elf uur. Haar banden zijn vermoeid; haar gelaat is bleek. «Goddank, bet is gedaan," mompelt zij; gedaan op tij d Is bet dat? Zij wacht op monsieur Gascoinge, die baar moet uitlaten. In de stilte van den nacht bereikt echter bet geluid vau stemmen haar ooren, en boort zij twee stappen in plaats van een. Haar wan gen worden ascbgrauw: fluks draait zij bet licht uit, want de eene stem is die van baron Fernando Montez van Panama en de andere die van Herr Alsatius Wernig te Parijs. Beiden spreken zeer opgewonden. De lippen van het meisje beven. «Wat zal Montez mij doen, wanneer bij mij bier alleen vindt, bij nacbt en zonder bescherming als spion?" Bij die gedachte steekt zij fluks bet schrijf werk in baar zak. Er wordt een lucifer aan gestoken in de aangrenzende kamer, het par ticuliere kantoor der firma. Het geluid der stemmen kan zij duidelijk hooren, want de deur staat op een kier. Zij gluurt naar binnen. Montez is in reiskostuum de Duitscber in bet avond-toilet der Boulevards, met wit vest, en sneeuwwitte boord en diaman ten knoopjes. «Mijn vriend," zegt Montez, «wanneer gij het goed vindt, ga ik even dineeren. Ik reed van bet station Saint Lazara, om mijn brieven aan te halen, en vond u voor de deur van mijn kantoor op mij wachten.» «Ja,ik wist,dat gij hierheteerstzoudtkomen,» antwoordt de Duitseher, «en was er op gesteld, u te spreken nog voor iemand anders u gesproken bad. De Loterij-wetis door Kamer aangenomeu." «Natuurlijk twee weken geledenmaar maar nog niet door den Senaat. Dat is van later zorg." «Wees daarvan overtuigd. En nu kom ik bij u mijn aandeel balen.» «Uw aandeel? Waarvan?» Mijn deel van bet geld, dat er nog is over gebleven van betgeen gij ontvangen hebt om de wet er door te haleD. Het geld, dat gij niet hebt gegeven aan persmannen en afge vaardigden het overschot bet groote over schot.» Lachend vervolgt bij «Ja, gij zijt slim, Montez! Gij hebt van dien Francois Leroy LarchinoDt uw werktuig gemaakt. Terwijl bier omkooperij werd gepleegd waart gij, die alles regeldet, niet in Parijs doch in PaDama. Ja gij zelf zijt veilig! Doch ik wenscb ook een bescheiden!» (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1