NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. BINNENLAND. BARON MONTEZ f\o. ye. Woensdag 30 November 1904. Dne-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche ourant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLaugestraat 77. Telephoomio. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/j Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Zoowel de telegrammen van Sacha- roll als die van Koeropalkin maken slechts melding van niet al te belang rijke schermutselingen. Sacharoff seinde 27 dezer, dat de Japansche aanval bij Tsin-ho-tsen om 6 uur 's avonds tot staan werd gebrachtde vijand kon nergens tot op minder dan 600 pas naderen en een hevige sneeuw storm bemoeilijkte het gevecht. Toen 's middags het weer opklaarde, bleek dat de Russische rechtervleugel was omgetrokken, maar kanonvuur dwong de Japanners tot terugtrekken. De Russische verliezen waren onbeduidend. Zondag hielden vrijwilligers het dorp Namjantsie twintig minuten bezet, ondanks een hevig geweervuur van de Japanners, tot een gebouw onder mijnd was waaruit de Japanners dik wijls de Russische stellingen hadden beschoten, liet gebouw werd verwoest en het dorp en een nabijgelegen kloof werden door een groote Japansche macht bezet en door de Russen be schoten de laatsten hadden 1 gewonde. Koeropatkin seint, dat 25 en 26 dezer een afdeeling bij Tsin-ho-tsen werd beschoten en 11 dooden en 62 ge wonden kreeg; vele gewonden wilden blijven doorvechten. Men gelooft dat de Japanners aan zienlijke verliezen leden; de Russen maakten meer dan 160 geweren buit. Zaterdagnacht beschoten, volgens het Birsch. Wjed., de Russen vanaf den Poelilof- en Novgorodheuvel de Japan sche posities. Het vuur werd slechts zwak beantwoord en er volgde geen tegenaanval. Dagelijks komen nieuwe troepen te Moekden aanook keeren tal. van soldaten genezen uit Karbin terug. Chineesche leugenaars beweren, dat de Japanners alle inwoners van een groot vlek bij Kwan-dian-chan ver moord hebben, zoogenaamd omdat zij betrekkingen onderhielden met do Russenmeer dan 200 menschen, ook kinderen, zouden zijn afgemaakt. Men weet, wat men van dergelijke Chineesche praatjes te denken heeft. Uit Moekden komt nog bericht, dat de Japanners hun troepen in Antoeng, Takoechan, Inkou, Fengh- wang-cheng en Liaojang door min der geoefende hebben vervangen. Zij richten hun aanvallen nu vooral op Pott Arthur, maar zonder succes. Bij Moekden brengen de Japanners ten westen van den spoorweg ruiterij naar voren. Een aanval op Lin-chin- poe werd afgeslagen. De oproeping van nog meerdere reservisten op het eiland Kio-choe en in het district Osake moet onte vredenheid hebben gewekt; vermoe delijk wordt daarom Koeroki's leger aangevuld door ongeoefende recruten Bij Hai tse-poe moet ouderwetsch belegeringsgeschut opgesteld zijn. Men ziet, dat het Moekdensclie nieuws weer de strekking heeft, den toestand zoo ongunstig mogelijk voor de Japanners voor te stellen. Men vorme zich dus daarop geen oordeel Een Russisch correspondent verteld do volgende episode uit den slag aan de ChahoDrie Russen zaten achter eene verschansing, toen zij plotseling een Japanschen soldaat op zich zagen afkomen. Zij grepen naar hun ge weren, maar hij gaf zich over en vroeg om eten. Hij vertelde, dat de verpleging bij de Japanners heel slecht is. Ook de behandeling der soldaten was wreed, beweerde hijals de officieren een soldaat slapend in de loopgraven vinden, wordt hij opge hangen. De tweede Vredesconferentie. Alle mogendheden, met uitzonde ring van Rusland en Japan, hebben nu aan de Amerikaansche Regeering laten weten, dat zij president Roose velt's uitnoodiging tot het houden eener nieuwe vredesconferentie aan nemen. Roosevelt zal nu opnieuw een nota rondzenden om de punten die op de conferentie ter sprake kunnen komen, uiteen te zetten. Ex-koningin Nathalie van Servië is Zaterdag te Biarritz het slachtofler van een ernstig rijtuigongeluk geweest Doordat de paarden plotseling ter zijde sprongen, sloeg het tijtuig tegen een boom te pletter. Toon koningin Natha lie opgenomen werd, bleek zij een vrij diepe wond aan het voorhoofd te heb ben en verder aan de tong en de banden door de gebroken glasruiten te zijn gekwetst. Zij werd in een naburige apotheek verbonden. Volgens Voor de Boeren vertrek ken President Steijn en mevr. Steijn den 25sten Januari met de Kronpritiz uit Antwerpen. Met hen maakt de reis naar Zuid-Afrika de dochter van generaal Botha, die voor haar opvoeding te Brussel was gebleven De Koningin en de Prins stellen zich voor Zaterdag den 17en Decem ber a.s. naar de Residentie terug te keeren. Minister Kuyper. Na informatie ingewonnen te heb ben deelt )>De Avondpost" mede, dat de minister van binnenlandsohe zaken lijdende is aan een lichte aanval van influenza. De minister is naar Brussel om zijn dokter te consulteeren. De keelaandoening, waaraan de minister sedert September lijdt, belet hem het spreken niet, zoodat met allen grond woidt verwacht, dat dr. Kuyper zelf zijn taak bij de aanstaande begroo tingsdebatten zal vervullen. Invoering van de Kinderwetten. Door den minister van Justitie wordt in het antwoord op het verslag dei- Kamer nopens zijn begrooting mede gedeeld, dat de nog te treflen adminis tratieve regelingen, alsmede de bouw en de inrichting der tuchtscholen en de aanpassing van de rijksopvoedings gestichten 1 September van het vol gend jaar gereed kunnen zijn, zoodat de inwerkingtreding van de Kinder wetten met ingang van dien datum kan plaats hebben. Ontduiking van de Drankwet. Bij den openbaren verkoop eener bakkerij te Ee (Fr.) paste de kaste lein het volgende middel toe om de Drankwet te onduiken. In dezoogenaamdejachtweide (gelag kamer) werd gewoon, als anders, getapt. Toen de tijd van verkoop was aangebroken riep de notaris de belang stellenden op om in den doorrit (de stalling of schuur die men aan beide kanten kan inrijden) te komen bieden. Door de deur volgde men hem naar buiten, waarna men den doorrit inging In zeer kotten tijd werd daar het zaakje afgedaan. Vervolgens ging menigeen weer naar de kamer, waar de kastelijn gewoon steiken drank tapte. De berichtgever voegt er aan toe, dat aldus de doorritten, waarvan door 't toenemend aantal fietsen wei nig gebruik wordt gemaakt, weer dienst kunnen doen. Onder het opschrift Landweer en provinciale adjudantenschrijft X in 't Handelsblad De Landweer is eene nieuwe wapen macht, die moet komen ter vervanging van de schutterij omdat deze laatste algemeen werd beschouwd als vol komen onbruikbaar voor den oorlog. Welk verschil beslaat er tusschen die twee? In de eerste plaats dat de Landweer rechtstreeks aansluitaan het leger, doordien zij bestaat uit militie- plichtigen, die in bet leger zijn ge oefend. In de tweede plaats rlat het legerbestuur de officieren bij de Land weer benoemt. Velen meenen dat de geoefendheid van den landweerman niet veel hooger zal staan dan die van den schutter, omdat zoowel het tijdpeik der eerste oefening als dat der herhalingsoefenin gen zeer kort zijn. De man die na 8 jaren militie diensttijd in de landweer overgaat, zal weinig soldaat meer zijn en gedurende zijne 7 jaren landweer- plicht doorloopt hij slechts zeer weinig herhalingsoefeningen. Zeker zal de landweer geen uitge zochte militaire troep zijn, maar al staat zij niet gelijk met het leger, toch zal zij in militaire waarde ver boven de voormalige schutterij staan, ten minste kunnen staan. Daarbij is het echter van veel be lang dat het legerbestuur met zorg de officieren voor de landweer be noemt. In onze onlangs gegeven be schouwingen over de oorlogsbegroo- tmg voor 1905 wezen wij reeds op het benoemen van officieren uit de schutterij bij de landweer en stelden in het licht welke bezwaren daar tegen bestaan Dat men de goede elementen uit de schutterij overneemt is zeer juist gezien, maar men be hoorde daarbij als eisch te stellen, dat de schutterij-officier minstens een jaar in het leger heeft gediend, hetzij vroeger als onderofficier, dan wèl als officier. De landweer is zeker een reserve formatie, een troep in 2e linie, maar als er eens werkelijk oorlog komt, zal zij toch vrij spoedig wezenlijk moeten vechten. Daarop wordt, dunkt ons, door het legerbestuur niet steeds vol doende gelet. Een landweer-infanterie-balaljon moet tocli per slot van rekening kunnen optieden in het gevecht op dezelfde wijze als een gewoon balaljon. Waar men dan ook aan de aanvoe ring van een gewoon bataljon infan terie tegenwoordig zoo hooge eischen stelt, dat ongeveer de helft van de kapiteins der infanterie daarvoor on- eschikt wordt geoordeeld, rijst de vraag hoe het staat met de aanvoe ring der landweer-bataljons. Van de 48 landweer-bataljons wor den er 38 aangevoerd door gewone DOOR ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 112) Het gesprek wordt zeer onderhoudend voort gezet. Harry vertelt mr. Barlow van zijn avon turen op de landengte van Panama; sommige van deze verhalen doen Louise, die weer geheel op haar gemak is, blozen, want zij brengen haar de dagen in herinnering, toen zij aan zijn bed in George Bovee's kamer streed voor zijn leven. Van de landengte wordt het gesprek als van zelf op het Kanaal gebracht. «Gelooft gij,» vraagt Barlow, »dat de Senaat de Loterij-wet zal aanemen?» "Dat zal de onderneming nog zes maanden langer staande houden, veronderstel ik. Doch het aantal bedrogen aandeelhouders zal ook deB te grooter zijn, wanneer eenmaal de kracht komt," antwoordt Harry. »Doch het zou mij verwonderen, wanneer de baron daar hedenavond aan dacht 1 Zeg, Jessie, wat zoudt ge er van hebben gezegd, nu ongeveer in Italië te hebben gereisd, met dat chocolade-gezicht naast je Miss Severn rilt, verbleekt, toch zegt nog flinkweg: »lk zou ronduit »neenhebben gezegd tot den notaris en tot den priester Het diner is nu spoedig geëindigdmiss Jessie staat op, wendt zich bij de deur om, trekt haar japon een eindje omhoog, zooals de kinderen op de dansschool en zegt: »Ik zeg den heeren adieu: tot après le cigare, mijn waarde voogd. Louise, die ook is opgestaan, voelt zich door Jessie's plaagzucht geraakt; zij maakt even eens een gracieuse buiging en fluistert: »Uw onderdanige dienaresse, mr. Larchmont.» Lachend verlaten beiden den salon, de hee ren bij sigaar en koffie achterlatende. Lang zijn zij daarmee niet bezig, Barlow begint spoedig het gesprek te hervatten. »Wij zijn miss Minturn een kleine opheldering schuldig.» «Uitstekend! Laten wij het dan zooo spoe dig mogelijk doen!» antwoordt Harry. De beide meisjes komen weer binnen Harry neemt Jessie ter zijde en fluistert haar toe »Zou je niet voor een oogenblik naar boven willen gaan? Mr. Barlow en ik hebben iets te hespreken met Louise miss Minturn!» »Wil ik maar niet meer terugkomen?» sta melt Jessie. »Daar zou je misschien goed aan doen. Het is misschien goed, dat je' mr. Barlow nu maar goeden avond wenscht! Ik veronderstel, dat j e nog lessen te leeren hebt!» Jessie ziet hem verbaasd aan. Ja,» antwoordt zij; en gij hebt Louise iets te vertellen, maar ik kom toch beneden om te feliciteeren. Na een buiging voor mr. Barlow verlaat zij het vertrek. Harry en mr. Barlow beginnen nu hun onder houd met miss Minturn. »Mij zijn eenige millioenen francs toever trouwd,» aldus begint Harry, «voor drie credi teuren van baron Montez. U, miss Minturn, is de preferente crediteur. Uw aandeel het eerst!» »Mijn aandeel? Waarvan?» »U is de eenige erfgename uwer moeder,» merkt de advocaat op; »en zij was de eenige erfgename harer ouders. Zij werden, zooals ik van mr. Larchmont heb gehoord, in 1856 op de landengte beroofd van zestigduizend dol lars. Dit kapitaal, rentende 6 pCt. gedurende twee-en-dertig jaar, is geklommen tot een som van ongeveer vier honderd duizend dollars twee millioen francs «Zooveel?» «Zeker,» antwoordt Harry. »Ik heb het uit gerekend!» Hij maakt een buiging voor haar en scherst: Zie hier dus nog een Amerikaansche erfgename.» Louise brengt den advocaat tot verbazing en doet Harry vérsteld staan. Met gebroken- stem zegt zij »Neem het voor mij in bewaring, mr. Barlow: wees u mijn voogd. U kunt morgen daartoe gekozen worden.» "Groote God!» roept Larchmont uit; »wat heb ik u gedaan? Vertrouwt u mij niet meer?» «Vertrouwen? U? Natuurlijk doe ik dat!» mompelt Louise »maar twee pupillen te leiden is te moeielijk voor u. Ja, laat mr. Barlow mijn voogd zijn draag zorg voor het geld ik vertrouw het u toe,» vervolgt zij zacht. «Natuurlijk, wanneer u dat wilt, zal ik het doen,» antwoordt de rechtgeleerde; »doch u doet beter, wanneer u er tot morgen over nadacht.» Evarts Barlow ziet, dat het meisje 7eer opge wonden is. Daarom voegt hij aan zijn laatste woorden toe: »lk ga nu heen en kom u morgen weer bezoeken. Voor van avond zijn uw belan gen nog zeer goed in de handen van mr. Larch- moDt vertrouwd.» De spanning is te sterk ge weest voor uw pupil. Wanneer gij niet goed oppast, zal zij een dokter noodig hebben en geen advocaat! Ik ben bang, dat zij u in uw gevoelen heeft gekwetst!» »Neen, in mijn hart!» zucht Harry. Barlow neemt afscheid van hem Larchmont loopt weer zijn noodlot tegemoet, in den salon, waar miss Minturn nog staat, schooner dan ooit. Terwijl zij daar staat, de handen beweeg- loos langs haar lichaam hangende, zou men

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1