Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. districts-commandanten en 10 door de provinciale adjudanten. Langzamerhand worden die 38 dis tricts-commandanten benoemd. Men neemt daarvoor gepensionneerde hoofd-officieren, gepasseerde kapiteins van de infanterie, gepensionneerde kapiteins of hoofd-officieren van het O.-I. leger en enkele hoofd-officieren van de schutterij. Hoewel die com mandanten zeker niet allen voldoen aan de eischen, die men aan een bataljons-commandant in het leger stelt, zoo bestaat legen hunne be noeming tot landweer-districts-com- mant toch geen overwegend bezwaar omdat zij geacht kunnen worden met de functiën van bataljons-commandant vertrouwd te zijn. In hoeverre het legerbestuur zijne gedachten reeds heeft laten gaan over eventueele ver vanging van oude districts-comman danten door jongeren is ons niet be kend, doch men zal hen zeer zeker 11 iet tot een te hoogen leeftijd mogen handhaven. Om allen billijkheden te voorkomen, zou er zelfs veel vóór zijn reeds nu een leeftijdsgrens te bepalen, waarboven men geen dis- stricts commandants meer kan blijven, omdat men niet meer valide is voor den oorlog. tie leeftijd van 65 jaar schijnt hier wel de uiterste grens te zijn. Wanneer men daar niet tijdig in voorziet, zullen wij later bataljons commandanten bij de landweer zien van 80 jaar en ouder. Ook behooit men steeds op de hoogte te blijven van hun physiekegeschikt heid do vraag of zij paard kunnen rijden nog geheel in het midden ge laten: die is te netelig om er verder op in te gaan. De tien provinciale adjudanten, te vens landweer-districts-commandan- ten, zijn nog in actieven militairen dienst; zij vormen de ftne-lleur van de bataljons-commandanten bij de landweer. Hoe is het ten deze gesteld Tol voor korten tijd had de provin ciale adjudant niet veel anders te doen dan het indeelen der militie en enkele andere weinig gewichtige administra tieve verrichtingen. In oorlogstijd ging hij niet te velde. Men achtte voor deze functie het prestige van den hoofd officiersrang gewenscht; misschien meer uit tr aditie, dan uit overtuiging. De openvallende plaatsen werden aan gevuld door verdienstelijkegepasseerde kapiteins tot majoor te bevorderen en door niet-verdienstelijke majoors, die men nog niet kon pensionneeren, over te plaatsen. Dat is de practijk. De betrekking van provincialen adjudant een zacht baantje werd verdeeld over officieren van de verschillende wapens, wien men het pensioen van uitenanl-kolonel wilde bezorgen; zij was dus eigenlijk een soort van lief- dadigheidsbeliekking, hoogere werk verschaffing als men wil. Door de invoering van de landweer is <1 ie betrekking echter geheel van gedaante veranderd Van het zeer lustig vredebaanlje is het geworden eene moeielijke, drukke en veelomvat tende administratieve betiekking. Van een sedentaire oorlogsbetrekking is het geworden die van actief bataljons commandant en nog wel de »Piet" onder zijne kameraden. Men had dan ook mogen ver wachten, dat dit gewijzigd aanzien uitdrukking zou vinden bij het be noemen van provinciale adjudanten. Zou men er werkelijk wel eens ernstig over hebben nagedacht wat het zeggen wil om in tijd van oorlog een land weer-bataljon aan te voeren, bestaande uit manschappen die voor een groot deel hot geleerde hebben vergeten, die voor de overgroote meerderheid gehuwd zijn, en dus weinig strijd lustig, en aangevoerd door luitenants en kapiteins die geene berceps-offi- cieren zijn? De jongste benoeming van pro vinciale adjudanten werkt rechtmati gen twijfel of hier het landsbelang wel op den voorgrond heeft gestaan. Van de vier nieuwbenoemden zijn er twee gepasseerde kapiteins van de veld artillerie. De personen zelf laten wij er natuurlijk geheel buiten, maar stellen alleen de vraag of nu een gepasseerd kapitein van de veld-artil- leiie de man is om in oorlogstijd onder inoeielijke omstandigen een bataljon infanterie aan te voeren. Wanneer men het denkbeeld zou opperen om in den oorlog het bevel over eene afdeeling veld-artillerie toe te vertrouwen aan een gepasseerd kapitein van de infanterie, zou er zeker een storm van verontwaardiging opgaan en toch komt dat juist op hetzelfde neer. Daarom dient men zeer beslist te breken met de gewoonte om de pro vinciale adjudanten te recruteeren uit de gepassseerde kapiteins van alle wapens. Dit moeten infanteristen zjjn. Voor de artillerie heeft men in de magazijnmeesters gelegenheid genoeg om hoof'l-ollicierspensioenen te kwee ken, zooals bleek uit de breed opge vatte bevordering die in dat dienstvak dezer dagen plaats vond. Landsbelang moet voorgaan en niet het, persoonlijk belang van enkelen, wien men gaarne den hoofdofficiers- rang gunt. Het is onverantwoordelijk het heden- daagsche gevecht te voeren met batal jons aan wier hoofd men willens en wetens ongeschikten plaatst. Do Landweer dient immers ook voor het gevecht? De Voorzitter der Eerste Kamer heeft voorgesteld te bepalen, dat de aftreding van het eerste derde ge deelte der Kamerleden zal zijn in 1907; van het tweede gedeelte in 1910; en van het laatste gedeelte in 1913; daarbij uitgaande van het be ginsel, in 1851 door de Kamer ge huldigd, dat het tijdstip van aftreding moet berekend worden van het zitting nemen der nieuwe Kamer. De Directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier, verzoekt ons mede te deelen, dat, in verband met het St. Nicolaasfeest, het postkantoor alhier op Zondag 4 December e.k. gedurende de gewone uren van open stelling, te weten van 7'/j tot 8'/i vm. en 12'/» tot 1'/» nm. ook pakketten ter verzending aanneemt, dat van 2 tot en met 6 December e.k. slechts stevig verpakte pakketten kunnen worden aangenomen en dat, indien het adres niet op den omslag kan worden geschreven, het niet met lak maar met stijfsel op het pakket is te hechten. Op Zondag 4 December zal de HoogEerwaarde Heer G. Gul, aarts bisschop van Utrecht, in de kapel van het Oud-Katholiek Seminarium alhier, de priesterwijding toedienen aan den WelEerwaarden Heer X. E. J. Gouard, diaken der Oud-Katholieke Kerk te Parijs. De afdeelingen Amersfoort e. o. van het Ned. Onderwijzers-Genoot schap on den Rond van Ned. Onder wijzers zullen een groote openbare vergadering houden op Zaterdag 3 December 's avonds 7'/» uur in de groote zaal van Amicilia. Als spreker zal optreden Mr J. A, Levy, van Amsterdam, met het onder werp: De voorgestelde wijzigingen in de wet op het lager onderwijs. De heer H. Spiekman, uil Rotter dam, zal op 1*2 December in de «Toekomst" spreken over Werkeloos heid." Eindelijk is er iets vernomen omtrent den sinds 30 April vermisten fourier der artillerie J. van der Neut. Maandag moet hij zich bij de Marcchaussée te Roozendaal hebben aangemeld. Drie Nijkerker boertjes hebben hier Zondagavond het interieur van het Politiebureau kunnen bezichtigen. Zij zullen nog wel een aandenken aan dit feit krijgen in den vorm van een proces-verbaal. Onder de vele reclames die den laatsten tijd aan het publiek worden toegezonden zal zeker het mooi uit gevoerd boekje «Sier uw huis," met z'n fiaai omslagteekening wel liet beste figuur maken. Het is geheel hier ter stede vervaardigd (zelfs de omslagteekening, die een fiaai stuk werk is van onzen stadgenoot d°n heer van Oosterhoudt. Wij drukken uit het handige ge schrift het volgende af: »Sicr uw huis," is een gulden raad. En wie daarbij de kunst te hulp roept, heeft in haar een dankbare helpster, enz. Wij twijfelen er niet aan of ook dit werkje zal tot de versiering der woning een sterken prikkel zijn. De lieer J. G. Fonteyn durven wij met deze mooie reclame veel succes voorspellen. De sluiting der jacht op klein wild voor de provincie Utrecht is bepaald op Zaterdag den 31 Decem ber a. s met zonsondergang, met uit zondering echter van lo. hel schieten van waterwild, aan geduid in art. 17 der aangehaalde wet. daar, waar het schieten van waterwild geoorloofd is; 2o het vangen van waterwild, met slagnetton en het vangen van eend vogels in eene oendenkooi of een daarmede gelijkstaand toestel; 3o. het schieten van houtsnippen, waarvan de sluiting later zal worden bepaald. De Roomsch-Katholieke kiesver- eeniging «Recht en Orde" heeft be sloten bij de a.s raadsverkiezing in district I geen candidaat te stellen. De Anti-revolutionnaire kiesver- eeniging «Nederland en Oranje" heeft een preferent drietal opgemaakt. Het schijnt dus zeer in de bedoeling te liggen een eigen candidaat te stellen. Wat elders reeds werd vermeld als zou de keuze reeds gevallen zijn op den heer H. Koning is erg voorbarig. Tot geestelijke adviseur der onlangs opgerichte katholieke ver- eeniging «Geloof en Wetenschap" is benoemd kapelaan I. J. Paardekooper. Rectificatie. In het Zaterdag door ons gepubli ceerde verslag betreffende een ge rechtszitting te Utrecht, wordt ten onrechte den officier van justitie de woorden «makelaars" en «maKelarij" in den mond gelegd Bedoeld is «zaakwaarnemers" en «zaakwaar- nemeiij'. Wij twijfelen er trouwens niet aan of niemand onzer lezers zal uit bedoeld verslag den indiuk heb ben gekregen dat een onzer make laais zich met dergelijke practijken zon hebben ingelaten. Wij ontvingen naar aanleiding van meergenoemd verslag van een der makelaars een alleszins gemotiveerd protest, waarvan do plaatsing thans echter overbodig is. Red. Bij de jongste velddienstoefening van het 7e regiment infanterie in het Gooi, heeft een deel der tioepen een poos uitgerust in Laren. Eenige soldaten moeten van die lustpoos gebruik gemaakt hebben om een bezoek te brengpn aan de roomsch- katholieke keik, en er zój hebben huisgehouden, dat er een klacht is ingediend, die thans door den kolonel commandant ernstig wordt onder zocht. Bij den heer v. W. te Schoon hoven heeft een vulkachel, welke met cokes gestookt werd, een zóo sterke ontploffing plaats gehad, dat de kachel in stukken gruis door het vertrek geslingerd werd er werd een gat in 't plafond geslagenallerlei voorwerpen werden min of meer be schadigd Een courant, die de zoon des huizes zat te lezen, werd op ver schillende plaatsen verscheurd. Per soonlijke ongelukken zijn er niet bij gebeurd; alleen kreeg de zoon een stukje ijzer in 't oog, waarvoor ge neeskundige hulp noodig bleek. Ijsvermaak in Engeland. In Engeland heeft het reeds zóó hard gevroren, dat hier en daar de wateren en vijvers in en om de parken te Londen met een ongeveer 2 tot 3 duim dikke ijslaag bedekt zijn, zoodat men hoopt hij doorgaande vorst de banen voor het publiek heden of Woensdag open te kunnen stellen. Op sommige vijvers en meertjes werd gisteren gei eden en de «Natio nal Skating Association" is bezig om maatregelen te nemen voor het orga- niseeren van de Britsche kampioen schappen op Woensdag of Donder dag a.s. Diefstal. Een brutale diefstal met geweld is Zaterdagmiddag omstreeks drie uur in een der volkrijkste buuiten van Londen gepleegd en eerst gistermor gen ontdekt In den goudsmidswinkel der firma Stockweli and Sons hadden zich reeds enkele dagen te voren een paar heeien vertoond die voor gaven hoi loges en diamanten te wil len koopen en daarbij royaal omspron gen met goudgeld, dat zij betaalden voor hetgeen zij kochten Nadat zij op die wijze het vertrouwen der firma hadden gewonnen wisten zij voor Zaterdagmiddag na het sluitingsuur een onderhoud met het hoofd der firma Ie bewerken. Bij die gelegen heid verschenen zij met hun drieën, dreigden den heer Stockweli met een revolver, en eischten de sleutels van zijn brandkast welke hij echter wei gerde. Zij sloegen hem toen bewuste loos, bonden hern aan de toonbank en plunderden kantoor en winkel. Van Zaterdagavond tot Maandagmorgen, 41 uur lang, bleef de heer Stockweli gebonden en gekneveld liggen en toen iiij gevonden werd was hij bewuste loos en ziek van uitputting en hon ger. Er is voor een groote waarde aan horloges en andere sieraden ge stolen Het signalement van twee der biutalo dieven is bekend. Loterij-zwendel. Wij hebben dezer dagen gemeld dat op de boeken enz. eener loterij onderneming te Arnhem door de justitie beslag was gelegd Hoe vreemd het met sommige dier loterijen toegaat, zegt de N. Arnh. Cl., blijkt het vol gende Door den ondernemer van bedoelde loleiij werden geregeld 100,000 num mers per trekking gemaakt. Hiervan behield bij er 50,000 voor zich, de rest weid geplaatst bij depóthouders. E n paar dagen voor de trekking werden de niet verkochte loten door de depöthouders aan den ondernemer teruggezonden. Deze loten 20,000 waren er b.v. niet verkocht wer den door den loteiijhouder gevoegd bij de nog in zijn bezit zijnde 50,000, zoodat hij er in het geheel 70,000 onder zich had. Nu had de trekking plaats geheel entre nous op een bovenkamertje, ten overstaan of liever met behulp van een paar kennissen en wel uit de 70,000niet verkochte loten. Elk lot, dat daaruit werd getrokken kreeg achtereenvolgens den eersten, tweeden, derden prijs enz., m. a. w. de ondernemer kreeg de hoofdprijzen. Waren nu eenmaal de groote prijzen er uit, dan werd getrokken uit de 30,000 verkochte nummers, gelijk aan die welke niet waren verkocht. De houders daarvan kregen dus de min dere prijzen. Was het aantal gean nonceerde prijzen toegekend, dan wer den de 30,000 loten bij de 70,000 andere gedaan en de ton of het vat, waarin zij waren geboi gen, werd heel gewichtig gezegeld Kwam nu de politie zich na bij haar ingekomen klachten overtuigen of alles wel in orde was, dan vond zij werkelijk alles in orde, en het vat verzegeld, waai in men natuurlijk na de controleeiing alle 100.00U loten zou vinden. Kwam de politie reeds bij de trek king controleeren, geen nood: zij kon toch niet nagaan of alle 100,000 loten wel in het vat waren, dan wel 70,000. De trekking geschiedde in haar tegenwoordigheid op bovenom schreven manier, doch in 2 of meer dageneerst uit de niet verkochte loten en later uit de wel verkochte. Dat men als ondernemer van een dergelijke loterij spoedig zijn schaap jes op het droge heeft, behoeft zeker geen betoog. Burgeniccster-strooper. Tegen den burgemeester eener Lim- burgsche grensgemeente, den veld wachter en nog eeD derden inwoner van dit dorp is door een Pruisisch jachtopzichter te Wehr, Rijn Piuisen, proces-verbaal opgemaakt wegens stroopen op Duitsch grondgebied Voor dien burgemeester is dat in enkele dagen al de tweede maal. En de Duitsche jachtwetten zijn, voor vreemde stroopers vooral, lang niet malsch. Voor de veehouders in Eemland is dit jaar zeldzaam gunstig geweest. Van half April tot op heden hebben de koeien ongehinderd kunnen weiden en was er steeds overvloed van malsch gras. Hoewel er nog overvloedig gras in de polders is, beginnen vele boeren hun vee te stallen, omdat de hoedanig heid van het voedsel te wenschen overlaat en de nachten te koud worden. haar voor een standbeeld houden, wanneer niet haar boezem hijgend op en neer ging en haar bleeke lippen niet zenuwachtig trilden. Vrees ligt er in haar oog. Bijna waarschuwend heft zij haar sierlijk gevormde hand op, nu hij haar nadert en ernstig tot haar zegt; »Hoe durft gij dat te doen?» »Wat?» «Mij als voogd te weigeren I Dat beteekent, dat ik uw vertrouwen niet waard ben ik, die het meer waard meende te zijn dan iemand anders 1 »0," antwoordt het meisje, »ik veronderstel toch dat ik kan kiezen wien ik wil. Ik ben daarvoor oud genoeg. Laat mij gaan,» fluistert zij. »Ik ik heb uw bruid voor u gered 1" «Hebt gij dat gedaan vraagt Harry verdie- tig: »dat is een kleine gift." »Ja laat mij gaan »Niet uit dit huis op dezen avond!» Waarom niet?» Omdat ik het u verbied!» antwoordt Harry. «Morgen kunt gij Barlow tot voogd nemen, of wien gij wilt, maar heden avond ben ik het nog, en van avond moet gij mij gehoorzamen »U vergeet, dat u morgen mijn voogd niet meer is! Wees gelukkig!» En voor zichzelf vreezende, wil zij naar de deur gaan. Hij legt echter zijn hand op haar blanken arm en hij fluistert «Niet zonder mij Bij die aanraking ziet het meisje hem met bliksemende oogen aan; norsch voegt zij heet toe; »Moet gij mij er toe noodzaken, weg m loopen, gelijk ik in dien vreeselijken nacht voor Montez deed?» "Waarom wilt gij mij niet tot voogd?» »Een pupil is genoeg.!" «Aha! Gij zijt jaloersch op Jessie!» »Op dat kind?» «Ja, jaloersch op haar!» antwoordt Harry. Hij brengt haar tot wanhoop door de woorden, die hij er aan toevoegt: »Want gij hebt mij lief!» »Ik? Gerechte Hemel! Hoe durft gij dat te zeggen?» Met vlammende blikken staat het meisje voor hem. «Omdat ik uw dagboek heb!» «Onmogelijk I» «Gekregen van mrs. Winterburn te Pana ma.» «Die verraders!» Louise slaat de handen voor de oogen en buigt het hoofd; een gloeiend rood bedekt haar wangen, haar hals, zelf haar sneeuw witte schouders. Zij bedwingt zich echter, Harry weer aan te zien; met minachting voegt zij hem toe: »En gij hebt het gewaagd, het te lezen?» »Neen «Hoe hebt ge dan ondekt »HaIk heb u a O Hemel!» »Een bouquetje viooltjes en een kaartje, dat er uit is gevallen, de getuigenissen van den storm. Zij waren de mijne,zij zijn het nu weer!» roept Harry, haalt ze uit zijn zak en kust ze. «Ik heb u uw bekentenis ontstolen," zegt hij teeder; Ik bemin u met mijn ganschen ziel. Goede Engel van mijn leven, wier zorgen mij tegen de koorts hebben beschermd, wier minachting mij in Panama van een dwaas heid heeft teruggehouden Ik bemin uZonder u is voor mij het leven niets! Wat zegt hier op mijn lieve oppasseres, die in het verre Panama mij het leven redde?" Louise staat sidderend voor hem, de ver persoonlijkte lieftalligheid, verbaasd, twijfelend, blozend, gelukkig! Want een krachtige arm is om haar middel geslagen en Harry drukt haar hartstochtelijk aan zijn borst. Het meisje antwoordt niet; zij zucht, zij was bijna in zijn arm in zwijm gevallen. Een oogenblik zoeken haar gelukkige oogen de zijne, en zij stamelt: »Was het alleen om uw broeder te redden? Was het alleen om uw vermogen te redden, dat gij naar Panama zijt gegaan «Dat allereerst," antwoordt Harry. »Doch daarna streed ik om rijk genoeg te zijn om u een plaats te geven in de maatschappij, waar gij een sieraad zult zijn. Mag ik weer uw voogd zijn?" vraagt hij. «Mag Barlow morgen zeg gen, dat hij niet als zoodanig behoeft op te treden «Sinds gij mijn vaste gids wilt zijn, zult gij toch ook wel als mijn voogd kunnen optre den.» Tranen schitteren in haar oogenhaar lip pen nooden tot kussen, als Louise hem toe fluistert: »Mijn lieve voogd! Ik zal je nog meer last verschaffen dan Jessie. »Dan zal ik mijn voogdijschap zoo kort moge lijk maken!» schetst Harry met stralend gelaat. Hij treedt weer op het meisje toe, slaat zijn arm om haar heen en zegt; »Ik, Harry Stur- gis Larchmont van New-York, vraag u, Harry Sturgis Larchmont, van Parijs, de hand van uw pupil, miss Louise Riply MinturnEn ik Harry Sturgis Larchmont, voogd van genoemde jonge dame, neem uw voorstel aan, jonge man, want ik heb een heel goede opinie omtrent u en verloof u met haar en maak bekend, dat het huwelijk binnen een maand zal worden voltrokken!» «Binnen een maand!» stottert Louise«doch ik ken u noch maar vier uren »Ja, maar voogden moeten gehoorzaamd wor den!» (Wordt vervolgd;.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2