Do stelligheid waarmede onze con frater het feit mededeelde, nam bij ons elke twijfel aan do gegrondheid van het bericht weg. Nu wij echter, tot onzen spijt te laat, de zaak hebben onderzocht en onwaai bevonden, achten wij het onzen plicht van onze bevindingen kennis te geven. De danshuishouder v. d. H. heeft zelfs dien avond geen agent, noch minder iets wat op een twistpartij ge lijkt in zijn huis gezien. Ook bij de politie is niet het geringste omtrent een zoodanig voorval bekend. Middenstandsbond. Te Utrecht had Woensdag on der leiding van den heer I. S Meuwsen, een vergadering plaats van Het Hoofd bestuur van den Middenstandsbond, waarin de stembriefjes werden ge opend inzake het voorstel van hel Fondsbestuur, om den Bond voorlaan te doen heeten «Nederlandsche Bond van vereenigingen van den handeldrij- vendenen industrieelen middenstand". Ingeleverd waren 96 stembriefjes, die alle vóór het voorstel waren. Vervolgens kwam in behandeling het verslag der bondscommissie be treffende de coöperatie der H. IJ. S. M. over de gevoerde onderhandelingen met degedeligeerden dier maatschappij Besloten werd dit rapport te doen drukken en verkrijgbaar te stellen voor belangstellenden tegen inzending van '25 cent aan het bureau van den Middenstandsbond, Leidscheslraat 4 te Amsterdam. Aan het rapport ont- leenen wij, dat de onderhandelingen gevoerd zijn naar aanleiding der vol gende grieven, die door de verschil lende middenstands-vereenigingen als motief dienden voor hun agitatie tegen de H. IJ. S. M. Ie. het lidmaatschap der verbruiks- vereeniging verkrijgt door het inhou den op het loon van het bedrag van hun verbruik, het karakter van ge dwongen winkelnering, 2e Er wordt geleverd aan derden (riiet-leden der Verbruiksvereeniging. en geen Spoorwegpersoneel). 3e. De bezoldiging der personen belast met rondbrengen, ophalen dei- bestellingen, afwegen, inpakken, ad ministratie, enz. 4e. Geldelijke steun (naar gerucht f20 000; wordt door de II. IJ. S. M. verleend. 5e. De H. IJ. S. M. heeft mede- he t'iur in de verbruiksinstelling en daardoor bestaat een nauwe band tusschen personeel en maatschappij. 6e. Vrij vervoer is toegestaan voor goederen van de Verbruiksinstelling 7e. Er wordt nadeel geleden inzon- deiheid te Amersfoort tengevolge van het werken der Verbruiksinstelling door de verplaatsing van 500 man personeel daarheen 8". Er is geen aanleiding tot de oprichtingder Verbruiksinstelling niet tegenstaande de veitoogen der mid denstanders (correspondentie-Bond en Rotterdamsch Congres en actie van verschillende vereenigingen). De besprekingen tusschen de gede legeerden der H IJ. S. M. en de afge vaardigden van den Bond over deze kwestie, gebaseerd op bovenstaande grieven, zijn evenals de briefwisseling gevoerd tusschen de Bondscommissie en de H. IJ S. M. in dit rapport opge nomen en daaruit blijkt, dat vele dezer grieven gebouwd waren op verkeerde voorstelling der feiten. Het bondsbestuur besloot daarop het geheele rapport te doen drukken en te publiceeren opdat de geheele gang van zaken aan de aangesloten vereenigingen en aan de pers zou kun nen worden bekend gemaakt. In 't begin der volgende week zal het rapport verschijnen. Door een der bestuursleden werd het geheele hoofdbestuur van den Bond gelukgewenscht voor deze wijze van optreden in het belang van den flan- dehlrijvenden Middenstand, en er op gewezen, dat men dit, ook met bet oog op eventueels toekomstige zaken, van grootere strekking, als voorbeeld zou kunnen aanhalen. Tevens werd aan het Dag. bes'uur opgedragen den leden van den Raad van Advies, die in deze zaak zoo ijverig en belangloos hun medewerking en adviezen hebben verleend, dank te brengen namens het Bondsbestuur. Aan de orde was nu de verkiezing van een niruwcn secretaris wegens het bedanken om gezondsheidsredenen van den tegenwoordigen titularis. Met op een na algemeens stemmen werd hiervoor gekozen de heer Thijs Piet te Nijmegen, die deze benoeming onder- bijvalsbUuigiiig der oveiige bestuurs leden aannam. Als plaats waar in 1905 de Bund zijn algemeene congres-vergaderingen zal houden, werd, met het oog op de internationale tentoonstelling te Luik, en de wenschelijkheid om daarheen verschillende afgevaardigden van ver eenigingen te zenden, Maastricht aan gewezen. Besloten werd het adres der Alg. Winkeliersvereeniging, te Amsterdam, in zake de wetsontwerpen betreffende oneerlijke concurentie en flesschentrek- kerij, krachtig bij de Regeering te steu nen. Hierna sloot de voorzitter, de heer J. S Meuwsen, deze belangrijke ver gadering. 3 Tel." Het Ministerie en de Arbeiders. Op initiatief der anti-revolution- naire propaganduclub «Groen van Prinsterer" werd gisterenavond in «de Keizerskroon" een openbare verga dering gehouden, waarin mr. G J. Syhrandi uit Almelo sprak over »Hei Ministerie en de Arbeiders". De vergadering werd met de gebrui kelijke rede en na gebed door den Voorzitter geopend. De heer Sybrandi ving aan met er op te wijzen dat het huidige ministerie het tweede «christelijke" is. Immers het eerste was het in 1888 tot stand gekomen ministerie MackayCeuche- nius. Doch dit laatste heeft lang niet die groote zedelijke beteekenis, omdat de lijnen der staatkunde toen niet zoo scherp werden afgebakend, als thans met het terrein der christelijke politiek het geval is. Het ministerie Ivuyper dankt zijn bestaan aan de reactie op het bestuur der vrijzinnigen. Nadat in de vijftiger jaren der vorige eeuw het conserva tisme het onderspit had gedolven, is opgekomen het bewind der vrijzinnigen, immers de liberabelen na dien tijd, de vrijzinnig democraten, de sociaal democraten, zij zijn de partijen der vrijzinnigheid. Die vrijzinnigheid zit 'm hierin dat die staatkundige partijen geen rekening willen houden met, niet willen erkennen de Openbaring Gods, Gods Woord niet nemen tot richtssnoer in het staatkundig leven. Mr. Van Houten heeft het immers gezegd: sons staat slechts de Rede ten dienste". Ziedaar het criterium: De Rede tegenover de Openbaring. Kuyper heeft zeer juist zulks aan geloond bij de discussies over de Hoo geronderwijswet en ook bij de School strijd is de zaak ruet anders de scheidingslijn loopt tusschen Rede en Openbaring, tusschen paganisme en christendom. Hoe vrijzinnig de vrijzinnigen ook heeten mogen, van vrijheidszin is bij hen niet veel te bespeuren en juist omdat het volk vrijheidszin, heeft heb ben zij dit ministerie op het kussen gebracht; als reactie dus op het uit blijven van vrijheidszin bij de viij- zin ni gen. Dit te bewijzen. Vooreerst ten opzichte der Kerk. Wat hebben de liberalen gedaan in de dertiger jaren der vorige eeuw, zijn zij toen vrijheidslievend geweest? De maatregelen tegenover de af gescheidene bewijzen volgens spr. het tegendeel. De afgescheidenen zijn vervolgd, gemarteld en door rivieren gejaagd. Zelfs Zwitserland betoonde sympathie voor hen, wier godsdienstige vrijheid niet werd geëerbiedigd. Zelfs de roomschen moesten tusschen beiden komen en optreden. Thorbpcke echter keurde die ver volging goed. De School. In 1801 kregen wij vrij onderwijs. In 1806 beperkte de wetgever reeds die vrijheid, in 1857 werd die beperking voortgezet; in 1878 voortgebouwd op hetzelfde denk beeld, doch na dien is er langzamer hand verandering gekomen in de opvattingen over opvoeding en on derwijs. De liberalen hebben echter alles gedaan om de natie te dringen in het pantser der neutrale staats school, waar de Christus niet mag worden beleden en aan doopbelofte niet kan worden voldaan. In 1887 kwam eindelijk een gunstige wending met behulp van 17 liberale Tweede Kamer-leden en de Eerste Kamer. Nu echter thans Kuyper komt om in die lijn voort te werken in de richting dooi Makaay en Bor- gesius aangegeven, nu maakt men weer front voor de openbare school Met schermt met grondwettige bezw:aren en roept Lobman te hulp, die zelfde pacificatie niet erkent te- gi no er het financieel beginsel Vrijheid van c.msientie Do libo- alen hebben de betrekkingen voor zich zelf behouden en steeds den anderen er buiten gesloten. Groen is nooit tot professor be noemd, evenmin Da Kosta, Kuyper, Bilderdijk, enz. Steeds zijn do niet-liberalen stelsel matig buiten de Staatsbetrekkingen gehouden. Kuyper is thans bezig die fout te herstellen en tracht in de overwegend schristelijKe" gemeente «christelijke" burgemeesters te benoemen. Doch daarbij dient de bekwaamheid op den voorgrond te blijven. Tijdens het «christelijke" bewind werd oen liberaal lid der Alg. Rekenkamer, mr Hornan benoemd lot Commissaris der Koningin in Drenthe, mr. Lely. gouverneur van Suriname. Bij de Raden van Beioep zijn slechts 4 van de 36 griffiers van de regeeringskleur. Doch nu heet het «Gij hebt niet anders en moet ze dus wel nemen." Doch niet alleen had de liberale regeering gebrek aan vrijheidszin, zij heeft nagelaten de bescherming van den arbeid. Dat is zelfs erkend door Prof. Quack. »'t Liberalisme is-dood, zei Quack, doch de liberale kritiek leeft nog, maar ze heeft geen recht vari bestaan meer. Wat heeft het gedaan tot leniging van den hartverscheurenden nood der arbeiders? Niets!" De liberalen hebben niet gegeven een ai beids-contract, een ziekte verzekering, pensioen,beschei miug der vrouwen en kinderen in fabrieken enz. Zoo ziet men dat ook op wetgevend gebied van vrijheidszin bij de liberalen niet veel te bemerken valt en spr. sprak niet eens over de leerplichtwet, een armenwet strijdend met de rech ten der kerk, de kinderwetten, de huwelijksscheiding enz. Met al deze ontwerpen blijkt ook dat de liberale niet willen den «christe lijke" grondslag voor het staats- en het familieleven, welken dit ministerie wel in alle wetten wenscht te leggen. Vandaar dat bij de vorige Staten verkiezingen het ook ging vóór of tegen Kuyper, wat een verkeerde leus was daar hel had moeten gaan om de samenstelling der Tweede Kamer. Toen heeft de meerderheid zich uitgesproken in voor de christelijken gunstige zin, doch zij moeten zich nog meer aansluiten want het gevaar wordt steeds gruoter. Er is bij die liberalen echter een kentering gekomen, en in de oude school is een nieuwe gekomen. Die nieuwe school erkend wel degelijk dat met de zedelijke begrippen ook moet rekening w orden gehouden in de sociale wetgeving. Tot haar behooren mannen als Bor- gesius, Drucker, Treub. Indien er echter een coalitie komt tusschen de vooruitstrevenden, bijv. tusschen Treub, Kuyper, Aalberse, Troelstra, zou zoo'n coalitie niet erg duurzaam zijn, immers reeds dadelijk zou het verschil in opvatting bij mo- reele vraagstukken haar uiteenslaan. Zoo willen de viijzinnigen de lasten der sociale wetgeving afwentelen op den Staat, een beginsel dat de anti- revolutionnairen niet voorstaandat zou geven een staatsalmacht, doch zij hebben geen bezwaar tot het geven van een prikkel, en hel ministerie Kuyper staat voor krachtig ingrijpen en het zal door ruime fondsen een scherpen fmancieelen prikkel geven. Komen de vooruitstrevende vrijzin nigen tot uitvoering hunner denk beelden, dan krijgen wij een staats almacht en geen aanmoediging van het particulier initiatief. Dit kabinet echter tracht het parti culier initiatief te doen bloeien. En dat blijkt hieruit, dat in de ontwerpen, die zijn ingediend, wordt rekening gehouden met hetgeen er reeds is. Bij de ziekteveizekering behoeven "zij "dié bij particuliere maatschappijen verzekerd zijn, zich niet te verzekeren bij de districts banken. De autirevolutionnairen willen districtsbanken, dus desentralisatie. Over die ziekteverzekering zal spr. niet veel zeggen, meer over de arbeidswet en den arbeids contractwet. Om die wetten te bespreken moet spr. twee dingen uiteen zetten, voor eerst de vraag onder welke omstan digheden kwam het kabinet Kuyper in aanraking met de arbeidswetgeving en in de tweede plaats de arbeids wetgeving zelf ontleden. De uiting der glasblazers evenals vroeger de staking bij van Heek was een gezonde, de Januaristaking een ziekelijk verschijnsel. Troelstra erkent dit niet en waar hij thans het land rondtrekt roept hij overal, gij Kuyper hebt die slaking uitgelokt, maai Kuyper heelt er op gewezen, dal als dat waar zou zijn, Troelstra gebrek aan taktiek had om te'voorkomen dat hij verlokt werd. Onwaar noemt spr. het, dat de arbeiders zijn aangevallen. De sociaaldeniokraion hebben opge ruid, niet in den geest zooals de iieci Frank v. d. Goes, maar direct ni de le staking, den 1 Februari schreef Troelstra: nu kunnen de arbeifers alles afdwingen. Willen zij het alge meen kiesrecht, dan komt heter, willen zij het niet, dan komt het er ook niet. In zijn opgewondenheid juichte hij «gij kunt nud, n Staat al les afdwingen." Later is gebleken hoe noodig de maatregelen, door Kuyper genomen, waren. De regeering was genoodzaakt op haar hoede te zijn, want de tweede staking was voorspeld. (let volk heeft die maatregelen goed gekeurd. Wat deden toen de vrijzinnigen? De vrijzinnig democraten wenschten eerst eene enquete en dan maatregelen Borgesius zette zijn handteekening op een verzoekschrift om uitstel der maatregelen, doch in de Kamer stemde hij voor de wetten. En nu die Arbeidswetgeving. Pensioenwei Hoe gaarne ook spr. het ministerie zou verdedigen met een pensioenwet, dat kan niet, die wet komt in deze wetgevende periode niet in het Staatsblad. Wij hadden liever gehad dat Kuyper deze wet onder handen had genomen voor de Tarief- en Onderwijswetten. De Arbeidswet. Spr. maakt een ver gelijk met vroeger. Het ontwerp be staat uit ruim 400 artikelen, dat is niet geheel werk van dit ministerie, want de Arbeidswet van 1889 en de Veiligheidswet van '1895 zijn er in opgenomen. Toch verschilt het met de liberale arbeidswet als licht en duisternis. Dat blijkt vooral uit het leerling wezen. De liberalen hebben de mini mum leeftijd van kinderen gesteld op 12 jaar. Spr. wilde 14, desnoods 15. Kuyper heeft de 12-jarigen leeftijd behouden op advies van deTwentsche Kamer van Koophandel en Fabrieken. Toch is spr. het niet met dat advies eens. Het buitenland heeft bewezen dat die leeftijdsgrens hooger kan ge legen zijn. De fabrikanten die zelf inkomens hebben van f 145000, f80 000 en 1'45Ö00 moesten maar wat van die tractementen missen voor loonsver- hooging, opdat riiet zooals zij zelf ver klaren do loonen dier kinderen het ontbrekende arbeidersloon moeten aan vullen, er blijkt intusschen weer uit dat bij de van Heek-staking wol degelijk loonsverbetering noodig was. Een andere questie is d<- schafttijd De schafttijd is van één uur op anderhalf gi bracht. Voorts de ai beidsdag. Het maximum uren werktijd bedraagt 11, ofschoon spreker liever 10'Ij uur had gezien. Dat zulks mogelijkis blijkt niet alleen in hot buitenland doch ook hier te lande. De fiima Gebr. ralthe heeft zelfs den 8 urigen arbeidsdag, die in drukke tijden verlengd wordt. Voorts bevat de arbeidswet het verbod van nachtarbeid. Het libeiale uitbreidingsplan der ai beidswet was niets anders dan een bakkeiswetje. met de verderfelijke bepaling dat buigemeesters ontheffing konden verleenen. Thans is het kardinale dier wet geving de regeling van het leerlings stelsel. Dat de arbeidswet veel goeds bevat is zelfs door Mendels en Spiekman erkend, welnu laat men trachten door de agitatie der vak cree.nigingen en in de Tweede Kam -i het ontwerp nog te verbeteren Spr concludeert dat Kuj'per met die ai beidswet zijn naam als chi isten-dernocraat heeft heisteld. En nu hei arbeidscontract. Er wordt gezegd het arbeidscontract strijd tegen de kracht en de beteekenis der vakorganisatie. Spr. erkent dat een arbeidscontract dwang in houdt evenals iedere ver bintenis. Maar zonder verbindende bepalin gen is een overeenkomstzouder kracht. Spr. toont vervolgens aan hoe alle vooruitstrevende het er over eens zijn dat in dit arbeids-contract eene onge lijkheid ligt Dat is niet een specifiek socialistische opmerking. De pendag, abzug moet er uit, evengoed het fatale stakingsverbod, door den opzeggings termijn. De minister is nu zelf over tuigd dat zoo iets niet aangaat. Maar spr. is er zeker van dat al verbeterd Kuyper nog zoo veel de socialisten tegen de wet zullen stemmen. üe Tariejwel is volgens spr. èu een fiscale èn een beschermende wet. Zij zal de welvaart niet verminde ren en ai geeft zij duurdere klompen den welstand der arbeiders n'.et ver kleinen, want zij zullen meer ver dienen. De hoofdzaak is echter er moet geld zijn. Geld voor sociale wetten. Verhoo ging inkomstenbelasting krijgen we niet. De belastingheffing is '.ooruil- gegaan. Er zit dus niets anders op dan verhooging der tarieven. Want veel geld is er noodig, 8 ton voor de ongevallenwet, f4.700.000 voor de bijzondere scholen. De eindconclusie van den heer Sybrandi is deze. Aan de ingedien de wetten ontbreekt nog veel, doch laat de Kamer ze verbeteren. Dit neemt echter niet weg dat het mini sterie Kuyper het volgend jaar vrij moedig voor de kiezers kan komen. Als het in September e.k. het werk neerlegt en het weer opvat zal het rneer gedaan hebben dan eenig ander ministerie daarvoor. Die stelling is volgens de heer Sybrandi niet te bestrijden. Het laatste jaar zal volgens spr. het vruchtbaarste te zijn. Nadat een kwartier gepauseerd was, werd gedebatteerd door de heeren Zijlstra, Oosterman, Stijnman, Van Veen en Egging. Op dat debat en de repliek komen wij in het volgend nummer terug. Aan Mr. J. C. H. Prikken is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als le luit.-kwartiermeester der d.d. schutterij alhier. De vereeniging «Handel en Nijverheid," zal Dinsdag 13 Decem ber 1904, in het Hótel «De Zwaan," 's avonds 8 uur vergaderen ter be handeling van Ingekomen stukken, Mededeelingen en Ballotage. Italiaansclic Opera. Maandag 19 Dec. a.s. zal in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam de openings-voorstelling plaats hebben der Opera Italiana, directeur de heer M. de Hont, die zich in Italië zeer veel moeite gegeven heeft, om een goed ensemble te vormen, en hierin naar men meent, wel geslaagd zal zijn. Het gezelschap zal de reeks van voorstellingen openen, met een op voering van «Ernani". Toegangsbewijzen zijn reeds aan het bureau van hel Paleis verkrijg baar. Tot Notabelen der Ned. Heiv. Gemeente te Scherpenzeel (Geld zijn herkozen do heeren Jacob van Wolfs winkel eri Albert Schimmel en ge kozen de heeren Hugo van der Knoop tot kerkvoogden Maurits Mid delkoop en Jan Van Ravenhoist tot Ouderlingen Gerard Van Raaij en Jacob Schimmel tot diaken Hendrik Blanken. 377e STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 7 en 8 Dec. 1904. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. LEnrwEBER te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 30. 6385 6879 7385 7496 11319 11335 16977 18324 18542 en 20786. Te zamen 10 prijzen. De derde klasse trekt van 1922 Dec. 1904. 377ste STAATSLOTERIJ. 2de klasse. Trekking van 5 tot 8 December 1904. Ten kantore van den collecteur te Amersfoort, Groote Bergstraat 15, zijn op de volgende nummers prijzen ge vallen Nos. 1816 en 13659 elk f 100.— Prijzen van f 30. 1457 1471 1477 1547 1552 1555 1559 1771 1780 1788 1813 5364 7630 9458 9459 10277 10286 10308 10848 10853 10854 11322 13220 13690 18531 18542 18565 18579 1917019185 19190 19195 20761 20766 20771 20786 20792. Garnizoeiisiiieuws. De door den M. v. O. toege kende onderscheidingsteekenen voor langdurigen dienst als officier zijn Woensdagvoormiddag aan de kapiteins J. Dorré en J. F. A. Bischofl, voor het front van den troep op plechtige wijze uitgereikt. De le Luitenant-kwartiermeester L. J. H Heyman, van het 5e regiment infanierie, thans gedetacheerd bij den intendant in de stelling van Amster dam, is bjj beschikking van den M.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2