Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Advertentiën. UtnoMfth 2e Ronieifltsvoor^elliiiii MaaniJ'ag 9 JanuaH a.s. „DMTOMITER." De sStandaard" schrijft omtrent Minister Kuyper Bij informatie is ons gebleken, dat men van geneeskundige zijde er op blijft aandringen, dat de minister van Binnenlandsche Zaken zich gedurende eenigen tijd naar gezonder luchtstreek zal begeven, en dat zijn vertrek naar elders slechts tijdelijk is uitgesteld wegens ambsbezigheden. Eerstdaags is bij in elk geval voornemens een specialiteit te Berlijn te gaan raad plegen, waarschijnlijk dr. Lucae, met bel oog op zijn gehoor, dat door de inlluenza-aandoeningen geleden heeft. De schippersvereeniging «Schut- tevaer" had verzocht om telephonische aansluiting van de voornaamste licht torens aan de Zuiderzee. De Minister van Waterstaat heeft hierop afwijzend beschikt, omdat die torens onbruikbaar zijn voor het houden van uitkijk of het geven en waarnemen van seinen. Bovendien zou de gevraagde bewakingsdiensteen be langrijke uitbreiding van personeel noodzakelijk maken. Aangaande de Zaterdag ge houden buitengewone vergadering van der. Ministerraad verneemt Het vad., dat het doel dezer bijeenkomst was de bespreking van de maatregelen voor onze neutraliteit in Indië, in verband met het passeeren der Rus sische vloot. Blijkens advertentie in dit num mer wordt de tweede abonnernents- voorstelling Maandagavond in «Ami- citia" gegeven en wel door de Kon. vereemging sliet Nederlandsch Too- neel" dat zal opvoeren «De Ilofslaehter" een zeer goed blijspel. De Telegraaf van 3 November zegt van dat stuk en het spel o.a. Bovendien staat het stevig op pooten door de juiste teekening van den hoofd persoon, den Hofslachter Fiiedrich Rommel, die, naar het mij voorkomt in La Roche, een ideaal vertolker heelt gevonden. Van begin tot eind heeft hij weten te geven den in den grond goedhartigen kerel, die alleen op éen punt doodblijft: zijn zoon zal en moet hem in de zaak opvolgen. Dit jong mensch wil natuurlijk net andersom en is even koppig als pa-lief ziedaar het conflict. La Roche's heele houding, zijn gaan en staan was éen rake typeering van den wel-to-do slager, en zijn eenigszins rauwe stem, gaf nog meer kleur aan zijn spel. En een zin voor humor, die verraste en aangenaam aandeedIn zijn uitbarstingen van woede, in zijn goedaardige moppigheid en ook in zijn luidruchtigheid, waarachter het leed over zijn, het ouderlijk huis ontloopen, zoon schrijnde, steeds trof hij door het weloverlegde in zijn spel. Er zijn enkele aardige bijfiguren, de beste een boemelende student, die niet anders doet dan drinken en voor zijn examen zakken en op wien de lieve, glundere Guste 't was Rika Hopper dolverliefd wordt. Het «rouwenhart is vol raadselen, ik zal dus niet vragen hoe een leuke, lollige, fiksche meid als deze slagerspupil dol wordt op zulk een verloopen sujet, want dat is hij, twee bedrijven lang. Eerst in het laat ste betert hij zich. Guste blijkt après- tout toch goed gezien te hebben. ïouiniaire speelde hem met zeer veel geest. Zijn opkomen in de tweede akte, na voor de zooveelste maal gezakt te zijn, deed het publiek, zeer figuurlijk, over elkaar rollen van den lach. Er is een scène, waarin hij den groven Rommel temt door hem te overbluffen. Dat werd door beiden, La Roche en Tourniaire, met groote levendigheid gespeeld. Ik vond dat het glanspunt van den avond Rika Hopper was een allerliefste Guste, die volkomen klopte met het signalement, dat nogal kwistig in bet stuk van haar gegeven wordt. Verenet, die altijd iets aparts van zijn rol, al is zij nóg zoo klein, weet te maken, was ditmaal een vrij goed- koope figuur, een wijnhandelaar. Van Schoonhoven stelde een grondbezitter en afgevaardigde van den Landdag voor. Met de voorbereidende werk zaamheden van den bouw der spoor weghalte aan den Kleinen Koppel is een aanvang gemaakt. Volgens loopende geruchten, zon bij de H. IJ. S. M. het plan bestaan om een nieuwe machineloods te bouwen bij den tegenwoordigen overgang (Soesterweg), waar ook de nieuwe draaischijf' in wording is. De Soestorweg zou dan voortaan de spoorbaan snijden tegenover de Puntenburgerlaan, zoodat de passage van rij- en voertuigen in hoofdzaak langs de Soeslerdwarsstraat zou plaats hebben. In December 1004 werden door de tram vervoerd 5770 betalende pas sagiers, tegen 5559 in dezelfde maand van 1903, 5767 in Wintermaand 1902 en 5313 in de laatste maand van 1901. De passage-opbrengst bedroeg in December 1904 f 443.72', de totaal opbrengst f 475.02, tegen f 448 82s en f475.02 in Wintermaand 1903. De opbrengst per dag-kilometer was in December 1904 f8.51, in de zelfde maand van 1903 f 8.445 en in 1902 f 8.98. In het geheele jaar 1904, werden vervoerd 77.247 passagiers en was de totaal-opbrengst f6634 795, terwijl in I9Ü3 werden vervoerd 82.956 passa giers en de totaal-opbrengst was f 7079.93. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, verzonden van het postkantoor te Amersfoort, over de tweede helft der maand December. Brieven. 1. Maria, adres W. Duinkerken 2. J. Hamers, 3. Mevr. Byland, Amersfoort. 4. K. ten Bruge, Amsterdam 5. A. Maater, Deventer. 6. Wed. A. v. d. Velden, Rotterdam. Briefkaarten. 1. Mej. E. Meyer, Amersfoort. 2. 11. C. Gelderen, Amsterdam. 3. Mej. Wighers, 4. J. Koelman, Uit het buitenland. Brief. G. Demilium, Bruxelles. •Briefkaart. Casfillard, Milano. De Centrale Antirev. Kiesver- eeniging in het district Amersfoort, zal op Donderdag 5 Januari a.s. haai algemeene jaarvergadering houden in het «Hotel de la Promenade" te Baarn. De heeren J. Kooiman en G. Muijs zijn benoemd tot leden der Jury voor de 11de internationale tentoonstelling der «Twentsche Pluim vee-club," welke van 3 tot 5 Februari te Hongeloo (Ovwordt gehouden. Eindelijk zullen onze stadge- nooten in de gelegenheid worden gesteld den alom gevierden dichter- zanger SpeenholT te hooren. Morgen avond treed hij in de tooneeizaal van het Café «de Arend" op, fzie achterst, advertentie). De liefhebbers van schaatsen rijden hebben weer eens moeten ondervinden hoe kort alle vreugde is. Slechts een tweetal dagen hebben zij van hun gezonde spoit kunnen genieten, en nu, terwijl wij dit schrij ven, staat het water op het ijs. Wat jammer toch, daar het ijs door den strengen vorst zoo buitengewoon mooi was. Hoe fel het gevroren heeft kan blijken uit het feit dat op beide ijs banen Zaterdagmiddag nog geen ijs te bekennen was, terwijl zij Maandag werden geopend. Wij hopen van harte, dat de schaatsen nog niet be hoeven te worden opgeborgen. Wij herinneren er aan dat voor den «Volksavond" van het Nut, niet meer dan 300 kaarten worden uitgegeven. Wie dus hedenavond een recht gezellige avond wil hebben moet maken dat hij spoedig een kaart verovert. Voor bemiddelden is de toegangsprijs f 1.een prachtige maatregel «De Arend" heeft dit jaar goed ingezet. Zondag) en Maandagavond, beide keeren voor een goed bezette zaal, traden daar de Taylor's op met hunne gedresseerde honden en katten. Het is toch verwonderlijk hoe ver men het in dressuur van dieren kan brengen. Die er niet geweest zijn, mogen er spijt van hebben. 377e STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking van 2 en 3 Jan. 1905. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leotwebee te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 65. 478 1778 1784 6384 6869 6872 7649 7655 11315 11332 11349 1135411356 13062 13091 16986 18319 18323 18328 18342 18351 18535 18543 en 20776. Te zamen 24 prijzen. De moord in de Schev. bosehjes. Gelijk men zich herinnert werden eenigen tijd geleden de psychiaters, drs. S. Reeling Brouwer en P. 11. Rosenstein aangewezen om een onder zoek in te stellen naar den geestes toestand van den jeugdigen Brouwers den dader van den moord in de Sche- veningsche Bosehjes. Dat onderzoek duurt nog steeds voort en de beëindiging ervan is zeker in den eersten tijd nog niet te wachten. Van het opstellen van een rapport door de medici is dan ook tot heden nog geen sprake. De deskundigen hebben ook hierom geruimen tijd voor hun onderzoek noodig, wijl zij om hun oordeel te kunnen vaststellen in bijzonderheden moeten zijn ingelicht omtrent het verleden van den jongen, in vei band hiermede hebben zij dan ook o. a informaties ingewonnen omtrent Brou wers v6i blijf, zijn gediag enz. in Amerika. Op verzoek van de doktoren wordt Brouwers, die nog steeds verblijft in het Huis van Bewaring, nu sedert eenigo dagen zeer nauwkeurig geobser veerd door een gediplomeerd verpleger In dezen stand van de zaak is mr W. Franken, die op verzoek van Pro Juventute den jongen zal verdedigen nog niet tot dezen toegelaten. Het volgende ontzettende ver haal wordt gedaan in een brief, die door een Russisch soldaat aan het front, volgens een Fransch blad, werd geschreven. Dierbare ouders! Bidt den goeden God, dat ik maar spoedig sterve. Ik kan niet langer het gezicht van al deze vreeselijke dingen dragen. Hierbij zend ik u 20 roebels en een brief voor de vrouw van hvan G. Deze laat hij mij aan haar over maken. Wilt zoo goed zijn, ze haar te bezorgen. De goede vent is dood, maar ze hebben den armen stakker levend begraven. Hij werd in een vreeselijke slachting gewond. De kogel drong tot zijn longen door en bleef er in zitten. Na den blotdigen strijd ruimde men de dooden en gewonden van liet slag veld. Nu gaat het hier zóo, dat, wie ernstig is gewond en waarschijnlijk eerst na langen tijd zal genezen of kreupel zal blijven, eenvoudig met de dooden wordt begraven. Waarom zoo wreed? Och men heeft geen plaats om de gewonden te bewaren en geen tijd om ze te verzorgen. Ik behoor tot den ge zondheidsdienst in een ander regiment dan Iwan. In volle bedrijvigheid aan het dooden begraven, vloog een sol daat naar mij toe uit 't zelfde regiment als hvan en zeide tegen mij: «Kom gauw, een vriend van je, een landsman moet je spreken." In één sprong was ik bij hem; slechts 20 Meter verder lag hij. Toen ik bij hem kwam, greep mij de ont zetting zóó aan, dat ik op t oogen- bhk geheel buiten mijzelven was eu hoorde noch zag. De arme drommel lag te drijven in een poel dik bloed, met een zwart zegel aan den arrn. Dit laatste is een teeken, dat zij begraven moeten worden. De stakker bad en smeekte, hem niet levend te begraven. Men kon echter zijn verzoek niet inwilligen Niemand mag anders handelen, dan de orders luiden. Misschien kon de dokter hem helpen. Daarom snelde ik onmiddellijk naar deze toe en smeekte hem op de knieën, terwijl ik hem de handen kuste, aanstonds met mij mee te gaan. Hij deed het. Zoodra de dokter tot den onge lukkige naderde, kroop deze overeind, kustte hem de voeten en bad hem dringend, hem 't leven te redden Hij zou door een pensioen niet ten laste komen van de regeering, daar hij zelf wel voelde, dat hij geheel zou genezen. «O, dokter," smeekte hij, «red mij voor mijn vrouw en kinderen. O! dat ik ze toch eenmaal mocht weer zien." Ik stond er vlak bij en hoorde alles, ge kunt begrijpen wat ik gevoelde, toen de dokter wegging. De arme stumper haalde de 20 roebels uit zijn zak en vroeg mij, enkele regels aan zijn vrouw te schrijven en haar te laten weten, dat hij overleden is; dat zij weer kon trouwen en geen weduwe moest blij ven, voor 't welzijn van haar kinderen. Ik kon hem niet langer aauhooren ik «moest" gaan. Ik kan u verzekeren, dat ik hem 1 zijn dood benijd, want nu is hij verlost van elke vreeselijke kwelling en marte ling. Ik wenschle, nooit zoo iets te bobben gezien Men moet van steen zijn om hier niet getroffen te worden. Deze brief heeft me een roebel ge kóst, daar ik hem in 't geheim heb moeten posten, De kolonel leest alle brieven, die worden weggezonden, en dezen behoefde hij niet te zien. Ik zou u meer geschreven hebben, maar ik bezit geen papier en kan het ook niet bekomen, voor geld, noch voor goede woorden. In twee dagen heb ik niet gegeten, want er is geen voedsel meer voor ons. Nacht noch dag hebben we rust. U kunt wel aan mijn schrijven zien, hoe ik gebeefd heb. Ik groet allen hartelijk. God alleen weet, of ik u nog zal terugzien. Dit is wellicht mijn laatste brief. Uw liefh. zoon. De Amei ikaansche dameswereld is in rep en roer Een geleerde heeft verklaard, dat alle pelsmantels ver gifligd zijn. De geleerde onderzocht in zyn laboratorium twee en veertig verschillende pelsmantels en kwam tot liet resultaat, dat bij al dit kost bare pelsweik veel meer arsenicum gebruikt was dan, volgens de strenge wettelijke voorschriften, geoorloofd is, De wet staat slechts het gebruik 6 centigram arsenicum per vierkanten meter pels toe. De Amerikaansche pelsfabrikanten hebben echter, om de pelsen er mooi te laten uitzien, 5 tot 8, ja soms zelfs '10 gram arseni cum per viei kanten meter gebruikt. Inbraak te Rotterdam. De agent van politie 3e klasse A. Quispel ontdekte Nieuwjaarsmorgen, omstreeks half zes, dat een stuk spiegelglas van het onderste gedeelte van het winkelhuis van de firma Bernard Conrads en Co. aan bet West-Nieuwland no 9 te Rotterdam naar binnen was weggeslagen, waardoor een gat was ontstaan, groot genoeg om iemand gelegenheid te geven van de straat naar binnen te kruipen. Toen hij ook binnenshuis gerucht hoorde, maakte hij onmiddelijk ge bruik van zijn signaalfluit, waarop eenige agenten zich bij hem voegden Toen er nog meer hulp was gekomen werd het geheele blok huizen afgezet en drong de politie het huis binnen Binnen gekomen, hoorden de politie mannen hoog boven zich ruiten bre ken. Zij stormden onmiddellijk naar boven, maar de inbrekers bleken al gevlucht te zijn. Naar het schijnt waren zij een groot deel van den nacht op hun gemak aan het werk geweest; de lessenaars in het kantoor op de tweede verdieping waren open gebroken, een brandkast in dat kan toor was gedeeltelijk geforceerd, enz. De inbrekers hebben de vlucht ge nomen langs de derde verdieping; daar sloegen zij aan de achterzijde een paar groote ruiten stuk, uitzicht gevende op een binnenplaats, en langs de spijlen van de ramen hebben zij zich naar boven, naar het dak gewerkt. Verder hebben zij, overal bloedsporen nalatende, (blijkbaar zijn zij verwond geworden bij het inslaan der ruiten) een goed heenkomen gezocht en ge vonden, eerst over het dak van het tijdelijk door de firma R. Mees en Zonen in gebruik genomen huis en daarna over dat van de voormalige Remonstrantsche kerk. Hier hebben zij zich waarschijnlijk langs een goot naar heneden laten glijden, om te komen op een binnenplaats, vanwaar zij, door te klimmen over de poort, die toegang geeft tot het slop op den Visschersdijk, tegenover de Beurssteeg uitkomende, (de voormalige ingang tot de Remonstrantsche kerk) in dat slop moeten zijn te land gekomen Aan den knop van de deur van die poort zat ook bloed. De bovenste deur van de brandkast hebben de inbrekers niet open krijgen. In den winkel bleken uit verschillende vakken stukken tricot en andere goederen te ontbreken. Een groot aantal van deze goederen heeft de politie later teruggevonden in een kar van de gemeentereiniging, die op het West-Nieuwland onder het viaduct bij het brandspuithuisje was geplaatst, waaruit schijnt te blijken, dat de in brekers, terwijl zij binnen bezig waren, buiten op de straat helpers hadden om het gestolene aan te nemen en erder te vervoeren. Of er meer ge stolen is dan de grootendeels terug gevonden tricot- en linnengoederen, kon nog niet-vastgesteld worden. Men ermoedt dat er geen geld is ont- vreemd. De inbrekers bebben in het kantoor een briefje achtergelaten, waarop ge- si lire.en staat: »Nieuwjaarswensch, veel heil en z^gen m het nieuwe jaar, uw dienstwillig.» dief." (»N R Ct.") Ook in Duiischlaml hééft het de laa-tn da^en buitengewoon haid ge vroren. Gisteren iHek"ii«le te Torn ie thermometer _0 graden vorst, terwijl in westelijk Pruisen geweldige sneeuwjachten hebben gewoed, zoodat tal van spoorlijnen onberijdbaar wer den. Het treinen ver keer ondervond dan ook aanzienlijke vertraging, die zich zelfs in andere doelen van het rijk deed gevoelen. Het verkeer tus- schen Danzig en Dirschau is geheel en al verbroken. Uit Zuid-Tirol komen berichten van hevige stormen, ge paard gaande met zwaren sneeuwval. Te Hamburg was het op Nieuw jaarsdag een weer, zooals men het in geen 20 jaren had beleefd. Een buitenkansje. Aan ieder der telegrambestellers en brievenbestellers, die meer dan tien diensrjaren tellen, is bij order van den directeur-generaal der posterijen en Telegrafie de uitkeering van vijf- en-twinlig gulden toegezegd ter tege moetkoming wegens niet toegekende traktemensverhooging over hel laatste halfjaar. RECLAMES. Na zes jaren. Velen onzer lezers kennen ongetwijfeld den Heer van Daal wonende Achter de Heilige Geest 2 te Amersfoort. Het publiek moet hem dankbaar zijn voor zijn open eerlijke verklaring, waarin hij zegt: Reeds sedert zes jaren heb ik geleden aan een wreede pijn in den rug, daar waar de nieren zitten en in de beide zijden, doch voor namelijk in de linkerzij. Ik ljon mij soms niet staande houden van de pijn erf niettegenstaande al de daaraan hêstede zorgen werd deze hoe langer hoe erg#*. Ook had ik zeer veel last van hoofdpijn,-'die niet Wilde wijken, onop houdelijk had ik duizelingen en een gedurigen aandrang tot urineeren./Het gebeurde wel eens, dat ik}korten tijd' verlost werd, doch dit was slecb'ts ten kostré van veel meer ellende en de pijn l&vam dan met verdubbelde woede terug. Ik ihoet U eeylijk zeggen dat Foster's Rugpijn Nieren Pilien mij ontzaggelijk veel goed gedadri hebb^ri. Deze werden mij aange raden doqjr een vriend en na al hetgeen ik gebruikt ïad, had ik er weliswaar niet veel vertrouw^i in, wat echter ten eenenmale beschaamd werd. Na een week knapte ik reeds op en $dat ik twee doosjes geregeld inge nomen had, was ik zoover hersteld, dat ik niets me$r van de p\jn kon bemerken, ook de andere k£nteekenen mijner ziekte waren bijna geheel verdwenen. Aan allen die lijden, zooals ik vroemr, zou ik mijn genezing wel willen \erkondigen, want ik ben overtuigd, dat ik hun daaSmede een dienst bewijs. Ik onifergetenkeatie, verklaar dat het boven staande rivaar is en machtig U het publiek te maken opt elke mjze die U goed dunkt. De pijn'c-die^gelijkt jpp een dolksteek in den rug spruit-'Voort uit» de nieren en duidt aan dat ze erg aangetast £jn. Het urinezuur heeft zich in de nieren zfclf gekristalliseerd en de bijtende en snijdendjs oneflenheden der kris tallen veroorzaken hevige pijneif- De bestand- deelen, waaruit Foster's Rugpijn Nieren Pillen samengesteld zijn, l<fesen spqedig het urine zuur op en helpen d| nierenrfn de afvoering uit het lichaam van dy vergifr welke af voering plaats grijpt bij het ufineerep. Verzeker U dat nran U/'de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen gepit, dezelfde die de Heer van Daal gehad fieejt. Zij zijn te Amers foort verkrijgbaar bij *ïïen Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel k f 1.75 voor één- of f 10.voor zes doozen. De Ut^fechtsche W^erleiding- Maatsotéippij herinnert den ge- abonuyVrdeii -en vesFruikers aan de «itrplichtinjÊ—om de water meters tepd vorswte beveiligen enyf aayme wensckelijJSheid om, in-'Vg^val van vorst?» voor het aanbreken van den nacht de bin nenleidingen te doen ledigloopen. f or I 8 uftr, te geven do.ór de EÜN. VEREENJGING Opgevoerd/wordt Blijspel in 3 bedr. Naar het Duitsch. Entree le Rnitg f 2. 2e Rang f 0.75. Plaatsbespreking wth af Vrij dag van 12E eip voor leden ook van 46

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2