BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Ik blijf de Heer verwachten, Mijn ziel wacht ongestoord Ik hoop bij al mijn klachten Op Zijn onfeilbaar Woord. Mijn ziel vol angst en zorgen Wacht sterker op den Heer Dan wachters op den morgen, Den morgen, ach, wanneer! Daarna nam Generaal De Wet het woord. Toen zijne korte gestalte in de opening van het platform ver scheen, ging er een rilling door de duizenden toeschouwers. Zich eerst naar binnen keerende, zei de Generaal: Geachte voorzitter en leden der Commissie te Pretoria. En daarop tot het publiek met een stem, die doordrong tot in de ooien zelfs van de verst verwijderden: «Broeders en Vrienden, Iedereen zal mij volmondig toe stemmen, dat we heden een plechtig oogenblik beleven. En om bier het wooid te voeren over een man als President Kruger, daar denk ik van, dat ik te onbesneden van tong ben om dat naar werkelijkheid te doen. Ik ben dubbel dankbaar, dat ik van daag de kans geniet om hier een kort woord te spreken, bij deze plechtige gelegenheid. Ik moet u overbrengen de betuigingen van harte lijke deelneming van het Volk van Trans-Oranje, welk volk nog hetzelfde standpunt inneemt als in het vei leden, neen, wat zeg ik, op nog zooveel beier platform geplaatst is dan een tijd geleden. En vandaar, dat het volk van Trans Oranje op het oogen blik meer met u gevoelt bij wat van daag gebeurt in het bewijzen der laatste eer aan President Kruger. We zijn er dankbaar en trotsch op, dat zulk een groote zoon van Afrika geleefd heeft. Zal ik ingaan op de daden door dezen onschatbaren zoon verricht? Neen, want dan zou ik te kort doen aan die groote daden, omdat mijn tong te onbesneden is 't Is algemeen bekendmaar laat ik u toch een kort woord zeggen: een man kan alleen dan doen wat President Kruger gedaan heeft, wan neer hij getrouw blijft tot zijn dood. Zoo 'n man zijn daden spreken nog zijn daden leven en zullen eerst nu leven voor ons, als we recht wil len waardeeren, wat God ons in Paul Kruger gegeven heeften hem schatten op zijn rechte waarde. Het Afrikaan- sche volk moet het verledene niet vergeten, iemand kan geen trouw onderdaan zijn, als hij bet verleden niet voor oogen houdt. Wee hem, die het verleden niet voor oogen houdt! Het Afrikaansche Volk wordt opgebouwd op zijn geschiedenis. Wee hem, die dezen opbouw van de Afrikaansche natie wil verstoren. Ik zeg wee hem, en dat zegt God. Geliefde vrienden. Ik hoop, we zul len elkaar goed verstaan, want mis vatting is oorzaak geworden van alle ellende (uitbarsting van applaus) Er is altijd geprobeerd om op die wijze terug te werken. Trap de voetstappen van den man, dien we vandaag gaan begraven. Is het dan zoo algemeen bekend? Zijn zijn voetstappen zoo beroemd? Ik hoef daarop geen antwoord te geven. Haast kent de wereld geen vijand van Paul Kruger (hoor, hoor). En nu vraag ik U de voetstappen van dien man te volgen. 't Is niet met veelheid van woorden, dat ik wensch te spreken. We moeten vertrouwen op God, die de baan ge broken heeft voor bet Afrikaansche Volk. En daar die baan van 't Afri kaansche Volk gebroken is, is het onze plicht het volk verder op te bouwen en die hun lot in dat Afrikaansche volk geworpen hebben, moeten daaraan meewerken. Een van de voornaamste dingen daartoe is Opvoeding en Onder wijs. 'k Wil alleen maar die woorden noemen. Ieder weet wat ze beteekenen. Er is een oud gezegde, dat luidt: Geef mij het kind en ik heb het Volk geef mij het kind en ik heb den rnan. Een volk, dat de opvoeding achterwege laat, heeft geen toekomst, heeft geen recht op een toekomst. Een volk, dat de opvoeding hoog houdt, heeft recht op de toekomst. 'k Heb net een paar woorden willen zeggen, net wat ik op mijn hart ge voelde om aan mijn Volk in herin nering te brengen Als ik eiken dag net een paar woorden ter herinnering krijg dat ik mijn kop boven water hou, dan is 't goed. Daarom het ik nog nie verzuip. (Gelach.) Er is alle reden om hoogst dank baar te zijn, dat zulk een man onder ons heeft geleefd. Een volk heeft ei recht op, troisch te zijn op een man als President Kruger, Paul Kruger is een man, die overal werd geëerd. Hij heeft een Volk gemaakt, waarvan de geschiedenis nog maar pas begonnen is. Onze plicht is het te strijden voor onze toekomst. (Hoor, hoor!) Na De Wet voerde generaal Botha het woord. «Deze dag," zoo sprak de generaal, «heeft twee beteekenissen ten eerste is die een dag in onze geschiedenis bekend als onze grootste feestdag en ten tweede is die een dag, waarop wij het Ijjk van den groolsten Afri- kaanschen Zoon, die tot nog toe ooit geleefd heeft, aan den boezem der aarde moeten teruggeven. Het liefst stemt het gemoed ons om dezen dag in stille en eerbiedige herinnering aan het verledene door te brengen. Verder wees Botha er op, dat Kruger voor zijn volk is geweest, wat Mozes was voor de Israëlieten Kruger was geen kleine man, had geen kleine ge dachten Zijn ideaal was: één groot Transvaal, insluitend de landen ten Noorden van de Vaal-rivier en hij wilde dat groote land bewoond zien door een groot volk, onafhankelijk van buitenlandschen invloed en bemoei ingen. Aan dat doel heeft Kruger zijne krachten gewijd. Hoe zijn de tijden veranderd, en wij gaan met ze voort. Komt het Afrikaner volk ooit in de wereld tot grootheid, het zal zijn door Krugers groote hoedanigheden. Uit zijn graf roept Kruger ons tot ver zoening, tot die onderlinge samen werking van alle blanken, die alleen dit land zal groot maken en zijn ideaal verwezenlijken (hoor hoor!). Het doet mij groote vreugde te zien dat Erigelschman en Boer, de Engelsch- man en de Afrikaner vanaf Kaapstad over geheel Zuid-Afrika ook heden te zamen geschaard staan en deelnemen aan zijne bagiafenis; want hij is niet het eigendom van deze of gene secte van het volk, maar van de gansche bevolking van Zuid-Afrika. Hij is niet een figuur van het ver ledene, maar die van de verre toekomst, die dit werelddeel zal inspireeren met zijn groote ideeën en zijn volhardend geloof. Hij was een man van het volk, door het volk en met het volk. Waarde vrienden, niets kan méér spreken voor den ontslapene dan de eigene woorden, die hij nog eenige dagen vóór zijn dood schroef Ik wil u daarom zijn laalsten brief, gedateerd 29 Juni en door hem per soonlijk geteekond, voorlezen." De generaal las daarop met zijn stentorstem den laatsten brief van den President voor. Niemand uit de menigte, was in staat zijne aandoening te bedwin gen. Zelfs de sterksten onder de hoorders konden hun snikken niet weèrhouden. Het was een aangrijpend oogenblik B. J. De overgave van Port-Arthur. Uit het hoofdkwartier van generaal Nugi wordt onder dagteekening van 7 Jan. een beschrijving gegeven van den marsch der Russische gevangenen door de Japansche linies naar het spoorwegstation van Sjanlintzoe, van waar zij per trein naar Dalny werden gebracht. De officieren marcheerden met gebogen hoofd. Zij droegen de sabel, zooals in de capitulatievoor waarden was toegestaan. Zoowel of ficieren als manschappen vertoonden teekenen van geestelijkeen lichamelijke uitputting tengevolge van het lang durig beleg. Zij schenen verrast en aangenaam aangedaan door de vriende lijke ontvangst van de zijde der Ja pansche troepen, die hoewel een na tuurlijke nieuwsgierigheid toonende, den gevangenen bier, voedsel en siga retten aanboden en zelfs hun bagage droegen, indien zij al te vermoeid leken. De correspondent bericht ook over het onderhoud tusschen generaalStössel en denJapanschen stafofficier. Generaal Stössel scheen zeer teleurgesteld toen hij vei nam, dat generaal Koeropatkin naar Moekden terug was gedreven. Hij deelde mede, van Chineesche spionnen te hebben vernomen, dat generaal Koeropatkin slechts op twintig mijlen afstand van Port-Arthur zich bevond. Hij vroeg waar de Baltische vloot zich bevond, en zeide, het ant-- woord vernemend, dat nu Port-Arthur was gevallen er geen reden was voor het eskader om verder te stoomen Zooals te verwachten was, heeft de constitutioneele beweging in Rusland een reactie ten gevolge; de voorstan ders van het behoud van den tegen- woordigen toestand vereenigen zich, en houden betoogingen. Van een dier betoogingen geeft de «Oswo- boschdenje" een verhaal, waaraan wij het volgende ontleenen Te Tambow werd eeri reactionair banket gehouden, als demonstratie tegen het groote banket der hervor mingspartij. liet denkbeeld daartoe ging uit van den gouverneur van Tambow, en deze liet verschillende burgers door den directeur van politie en de Isprawniks (pohtie-beamblen) uitnoodigen, aan het banket deel te nemen. Op welke wijze dat ging, kan blijken uit de uitnoodiging, die een koopman ontving. Een Isprawnik kwam bij hem, sprak in 't algemeen van de vijanden van den Tsaar, die dezen zijn macht willen ontnemen, en bracht toen de uitnoodiging over in dezen vorm «Indien gij de partij van den Tsaar kiest, dan moet ge aan het banket deelnemen: zoo niet, dan krijgt gij een pak ransel". Op die mannier werden een aan tal deelnemers opgetrommeld. Uit naburige plaatsen werden zij, onder geleide van politiebeambten, naar Tambow gebracht. Bovendien was aan een groote massa boeren bevolen, het banket bij te wonen De regeling was in handen van den commissaris van politie en den redacteur van het odicieele gouvernementsblad. De boeren werden in een andere kamer bijelkaar gezet, en moesten op commando «Hoera" toepen. Tusschen de boeren bewogen zich een paar heeren,die hen mededeelden: «Wij moeten ons verzetten, want de revolutionairen willen den Tsaar vei- mooiden, een soort Franschen regee- ringsvorm invoeren en dan worden de boeren weer lijfeigenen. Daarom hebben wij ons vereenigd, om den Tsaar te ondersteunen." Het gevolg daarvan was, dat onder de boeren de zonderlingste geruchten werden veispreid, en dat een aantal hunner, onder het welwillende oog van de Isprawniks de leden van den Zemslvo van Tambow, bij het ver laten der vergadering, beleedigden en te lijf wilden Het blad van de Struve staal voor de juistheid van deze mededeeling in, die een bewijs geeft van de zonder linge wijze, waai op gouvernements ambtenaren in Rusland een contra- beweging organiseeren willen. We hebben 't niet aangenaam gevonden, dat het in de laatste dagen weer zoo verschrikkelijk waaide in ons land, maar achterna bemerken we toch, dal, als wij reeds reden tot kbgen rneenen te hebben, de be woners der noord-oostelijke staten van Amerika nog heel wat ergers hebben ondervonden. Daar heeft een sneeuwjacht gewoed, welke alleen in de straten van New-Yoik aan zes mensehen het leven kostte, die op straat doodvroren, en bovendien tal rijke ongelukken en groote ellende voor velen tengevolge had. Heel wat huizen waren onbewoonbaar geworden te New-York en de hospitalen, de politie-bureaux en tal van openbare gebouwen waren vol dakloozen. Het spoorwegverkeer was geheel gestremd, vele treinen bleven in de sneeuw steken. Een der New-York- sche veerbooten werd door den wind op het strand gezet, met heel veel moeite werden de verkleumde, half bevroren passagiers in kleine booten aan land gezet. Te Philadelphia gleed de bekende Engelsche tooneelspeelster mevrouw Patrick Campbell op de gladde straat uit, toen zich zich van het hötel naar den schouwburg wilde begeven, waar zij in Sardou's «Toovenares" moest optreden Zij brak daaibij haar knie schijf en moet haar rondreis door Amerika opgeven, een schade voor haar van meer dan 1 120.000. De hoofdcommissie tot het bren gen van eene hulde aan II. M de Koningin-Moeder heeft na afsluiting harer rekening, waarvan het eind cijfer is medegedeeld, nog een bedrag van f 469 65 ontvangen, waaronder het saldo der uitgave: «Koningin Emma, Koningin der Weldadigheid", ten bedrage van f 437 35, aan de hoofdcommissie afgedragen door den uitgever, den heer J A. Wormser, te Amsterdam. De minister van waterstaat heeft het volgend schiijven gericht tot de Kamers van Koophandel en Fabiieken. Bij de beweiking van eene nieuwe wettelijke regeling van de naamlooze vennootschappen zou de regeering er prijs op stellen door hen, die met de praclijk zijn vertrouwd, te worden voorgelicht omtrent de misbruiken, die zich thans op het gebied dier vennootschappen voordoen, en om trent de middelen, waardoor deze mis bruiken zouilen kunnen worden legen- gegaan. Paarden. Men verzoekt ons om opneming van het volgende: De luit.-kolonel K. D. Punt zal bij ge tegenheid der jaarlijksche groote Hack- ney-tentoonslelling van 28 Fe- biuari tot en met 3 Maart eene gezelschapsreis naar Londen organi- seeien voor lokkersen liefhebbers van paarden. Bij deze gelegenheid zullen hoogstwaaischijnlijk 2 buste hack ney- hengsten voor ons land aangekocht woi den. Aan personen, welke deze reis wen- schen mede te maken, wordt verzocht daarvan vóór 30 Jan. opgave te doen aan de redactie van het weekblad «Het Paard" te Gioningen, alwaar alle verdere inlichtingen verstrekt zul len worden. Onderstaande Proclamatie op Oranjepapier gedrukt is gis teren middag aangeplakt Mij is de vereerende opdracht ver strekt, namens Hare Majesteit de Koningin-Moeder aan allen in deze Gemeente, die, op welke wijze ook, bewijzen gaven van liefde en trouw, door deelname aan het Huldeblijk bij gelegenheid van Harer Majesteits 25-jarig vei blijf in Nederland, daarvoor openlijk hartgrondig dank te zeggen. Van deze taak meen ik mij niet beter te kunnen kwijten dan door den inhoud van het ontvangen schrijven van onze geliefde Vorstin in zijn geheel open baar te maken. Het luidt als volgt: Wel Edel Gestrenge Heer, Voor weinige dagen mocht ik het geschenk ontvangen, door het Neder- landsche Volk voor mij bijeengebracht als een Huldeblijk bij gelegenheid van mijn 25-jarig verblijf in Nederland De grootte van dit geschenk heeft mij verrast en verblijd. Verrast, omdat ik nimmer had kunnen verwachten, dat zoo van alle zijden en door alle standen aan dit Huldeblijk zoude wor den deelgenomen. Verblijd, omdat de aard van het geschenk mij gelegenheid geeft de Stichting Oranje-Nassau's Oord, welke mij zoozeer ter harte gaat, meer nog dan tot heden toegankelijk le kunnen stellen voor minder ver mogenden. Ik waardeer, meer dan door mij in woorden kan worden uitgedrukt, de gevoelens van liefde welke het Neder- landsche Volk mij toedraagt, en oprecht dankbaar ben ik voor al het goede, dat ik in Nederland heb gevonden. Het is mij eene ware behoefte allen te danken, die hebben medegewerkt en bijgedragen aan de hulde mij in den aanvang van het afgeloopen jaar ge bracht. Slechts zeer weinigen heb ik persoonlijk mijn dank kunnen betui gen; daarom wend ik mij lot U Wel- EdelGestrenge met het verzoek, na mens mij aan allen in Uwe Gemeente, die, op welke wijze ook, mij bewijzen gaven van liefde en trouw, daarvoor openlijk hartgrondig dank te zeggen. Moge voor het Vaderland, dat mij zoo lief is, en voor het Nederlandsche Volk, waaraan ik mij innig voel ver knocht, en dat ik in de 25 jaren die ik doorbracht in zijn midden steeds meer heb leeren liefhebben en hoog achten, onder Gods zegen eene geluk kige toekomst zijn weggelegd. EMMA. 's-Gr.wenha.ge, 7 Januari 1905 De Burgemeester van Amersfoort, WU1JT1ERS. Amersfoort, den 9 Januari 1905. Van anti revolutionnare zijde is in het hoofdkiesdistrict «Amersfoort" geen candidaaistelling voor de Tweede Kamerverkiezing te wachten, dan na alloop der Deputaten-vergadering. Wij kunnen niet zeggen dat de 2e abonnementsvoorstelling in «Amicitia" Woensdagavond ons zeer voldaan heeft, en wij gelooven ook, dat, indien mui wenscht dat de be langstelling voor die voorstellingen er in blijft, men met betere stukken moet komen. «De Hofwachter" is een blijspel dat soms aan het melo dramatische doet denken, maar nim mer dat opwekkende, opvroolijkende geeft wat van een blijspel mag ver wacht worden. Door het superbe spel evenwel we noemen mej. Rika Hopper, de hoe ren Tourniaire, La Roche was toch de avond niet verloren, daaraan hebben wij volop genoten. De zaal was tamelijk goed bezet, en het pubhek toonde zich tevreden. De Amersfoortsche Toynbee- vereet.iging «Ons Iluis" heeft Zon dagavond in «Amicitia" een volks avond gegeven die in alle opzichten uitstekend geslaagd mag heeten. Vooral het muzikale gedeelte, uit gevoerd door de ensemble klasse der muziekschool, onder leiding van den heer G. K G. van Aaken was zeer mooi En het aardige tooneelstukje «Papa gaf permissiè" viel ook inden smaak. De talrijke aanwezigen hebben een prettigen avond gehad, die hen lang zal heugen. De vereeniging van ruim 80 dames hier ter stede, welke zich ten doel stelt het verschafien van ver sterkende middelen aan onvermogende zieken en zwakken, verstrekte in het afgeloopen jaar, aan gemiddeld 10 patiënten per week: 1512 eieren en 6130 L. melk. De heer J Proper, thans tijdelijk klerk, is met ingang van 16 dezer benoemd tot vaste klerk ter Gemeente- Secretarie. B en W. hebben nader bepaald, dat de ijk en herijk der maten en gewichten niet zal worden gehouden in het Werkhuis, doch in het voor malig schoolgebouw aan de Koestraat. De ijk begint Maandag 16 dezer. Do hoofdconducteur C J. T. der H. IJ. S. M. die zich Zaterdag naar Winterswijk moest begeven, om van daaruit een goederentrein te begelei den, was op trein 288 behulpzaam bij het controleeren. Bij de halte Brandenburg, tusschen Vorden en Ruurlo moet hij zijn uitgegleden en onder den trein geraakt. Ilij werd overreden en oogenblikkelijk gedood. De ongelukkige, die reeds 27 dienst jaren telle, was gehuwd, doch had geen kinderen. Hedennamiddag omstreeks half twee ontstond er brand in een aan het Zand staande schuur, door de firma A. Herschel gebezigd voor droogerij en tabakspakhuis. In on- geloollijk korten tijd was het geheele perceel een vuurzee. Het brandde dan ook geheel uit en de brandweer vermocht alleen de aangrenzende perceelen te behouden. Naar wij vernemen wordt de schade door verzekering gedekt. De vereeniging «Handel en Nijver heid" vergadert morgen Donderdag 12 Januari in het Hötel «de Zwaan", 's avonds te 8 uur ter behandeling van hel Rapport in zake de coöperatie van de H. U.S. M. benevens Ingekomen stukken en Mededeelingen. Onder de gemeente Nijkerk, in het Nijkerkerveen heerschen de mazelen zoogenaamde blauwe zoo hevig, dat de school gesloten moest worden. In één huisgezin zijn reeds drie kinderen aan de ziekte be zweken. GARA'IZOEiVSNIEUWft. De le luitenant D. J. Gorter en de 2e luitenant G. Kuijpervan het 5e regiment infanterie, die sedert 15 October een gymnastiek-, scherm en zwemcursus volgen bij de Normaal- Schietschool te 's-Gravenhage, zullen op 1 Februari bij hun korps terug- keeren. De zilveren medaille voor 24- jarigen dienst is uitgereikt aan den militairen apothekers-bediende A. F. N. Kioon, van het Militair hospitaal. Bij Koninklijk Besluit is het aan den officier van gezondheid le klasse Smits verleend verlof van 3 maanden met 2 maanden verlengd. Bij beslissing van den Com mandant der 2e Div. infanterie, is aan den Adjudant onderofficier Wijk en den Sergeant-majoor Van Dijk, respectievelijk de zilveren en bronzen medaille verleend. Ingevolge Beslissing van den I. d. I. zijn de navolgende korporaals herkomstig van het Instructie Bataljon overgeplaatst bij het 5e Reg. Inf. Korporaal K. Holléman en P. J. Th. Froger zijn door den Korps Comm. ingedeeld resp. bij het 2e en 4e Bat.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2